Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8396
Joined: 25/05/2013 23:49

#51 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by apsidejzi »

Moj @tesla ovo je prvi korak ka ateizmu :D Znam jer je bio i moj prvi korak u tom smjeru :lol: Sve je pocelo tako sto sam primjetio da nesto ne stima, pa se onda zagledao pa uvidio da nestima, pa sam onda dvije godine gledao kako stvari ne stimaju i sve se vise razocaravao i uvidjao da sam ovca. Pa onda odes na dzumu i sve sto cujes tu: Daj para.

I na kraju skontas, Bog je svemocan, sveznajuci, svemoguc al nekako ne zna radit s parama. Uvijek mu treba para. Nikada mu dosta. Na kraju skontas da je to sve lazna prica, laznih ljudi koji zive od tvog straha od smrti i kazne. Koji zive od tvog loseg misljenja o sebi.

Danas, cetiri godine kasnije (od kad sam prekinuo sve sa IZ i islam generalno) sretnem te ljude, te prosipace magle i bude mi zao. Bude mi zao sebe, jer sam seljacinama dopustio da me kontrolisu zato sto sam vjerovao. Teski, goli seljak je imao vlast nadamnom i ja sam mu to dao. Stid me toga. Al sta da radim. Ne krivim sebe jer sam bio vjernik iz vlastitog ubjedjenja. Niko me nije natjerao. Danas me ti ljudi izbjegavaju. Prije par godina, kad ubacim vecu svotu u sergiju tapsanje po ledjima, navode me kao primjer drugima. Neki dan samo dize ruku, kao pozdravlja i produzi dalje. A prodje pored mene. Ja iz auta izasao da se poselamim sa njim...

Kontam, mozda jesi supak, al ipak sam se ja tebe kutarisao a ne ti mene. I tako... de ti polako razmisljaj o tome zasto si vjernik i sta je to sta te drzi i jedno po jedno ispituj. Nemoj naglo, jer nagli gubitak identiteta je bolan. Uradi kao i ja. POstepeno, da se naviknes.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17459
Joined: 31/03/2019 14:56

#52 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

nije IZ, niti njihove price po hutbama pravilo islama i vjerovanja
svako ce da tumaci na svoj nacin, medju ljudima koji se nazivaju vjrrnicima ima nevjernika, to je cak i religija rekla, prema tome, treba upotrebljavati mozak a ne raditi sta hodza prica i ubjedjuje...npr mene hodza ne moze ubijediti da ja dajem iskljucivo novac u IZ i da ce samo tu biti novac priznat da je dat, ili da placam hodzu da uci kuran kad to nije radio poslanik...

druga je stvar sto ti nisi vjerovatno zelio niti trazio prave religijske informacije i razlucio sta je ispravno a sta nije, pa da vidis koliko je hodza hostapler...tebe opcenito vjera nije ni zanimala pa ti nije bio problem operisati se od nje,msm tvoj izbor, ali obrazlozenje je pomalo diskutabilno
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#53 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

vjeshalica wrote: 17/05/2021 14:46 nije IZ, niti njihove price po hutbama pravilo islama i vjerovanja
svako ce da tumaci na svoj nacin, medju ljudima koji se nazivaju vjrrnicima ima nevjernika, to je cak i religija rekla, prema tome, treba upotrebljavati mozak a ne raditi sta hodza prica i ubjedjuje...npr mene hodza ne moze ubijediti da ja dajem iskljucivo novac u IZ i da ce samo tu biti novac priznat da je dat, ili da placam hodzu da uci kuran kad to nije radio poslanik...

druga je stvar sto ti nisi vjerovatno zelio niti trazio prave religijske informacije i razlucio sta je ispravno a sta nije, pa da vidis koliko je hodza hostapler...tebe opcenito vjera nije ni zanimala pa ti nije bio problem operisati se od nje,msm tvoj izbor, ali obrazlozenje je pomalo diskutabilno
Upravo tako :thumbup:

Dakle logika je slijedeća. Ko proziva IZ (argumentovano i smisleno) i ko traži da IZ bude jaka, moralna, da se oslobodi munafika, taj je ateista.

Širk je Bogu pripisivati druga, a to IZ upravo radi. Oni su došli u poziciju da određuju ko je vjernik a ko nije. Dakle, ko kritikuje Reisa on je nevjernik.

Zanimljivo
User avatar
vjeshalica
Posts: 17459
Joined: 31/03/2019 14:56

#54 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

pa to je davno receno, samo npr ovo fatmirovo sto je pisao, nije odjeknulo u pravim razmjerama jer IZ jede govna godinama sa istom politikom

msm nigdje veze ako je propis vjere rekao gdje i kako se moze dati sadekatulvitr ,IZ smatra da je samo isoravno ako se kod njih kupi kupon...to je samo primjer

dakle ljudi dadnu u sadaku,u kurban misleci da to stvarno ide za ljude u potrebi, on placa hodzarine tim sredstvima....bezobrazluk i bogohuljenje, a prozivaju one koji zakolju kurban licno po propisu negdje izvan kontrole IZ ili dadnu sadaku....tipicna prevara IZ koja traje boga pitaj odkad....
merk030
Posts: 690
Joined: 30/06/2018 18:31

#55 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by merk030 »

Tužno je i jadno ovo sve gledati.

Prakticiram vjeru, trudim se odraditi ono što mogu, pomažem gdje mogu, ali osjećam bijes zbog cijelog ovog stanja. Ponekad pomislim da sam griješan zbog razmišljanja. Gdje smo to mi, vjernici kad mnogi nemaju da jedu, mnogi moraju krasti drva da im djeca prezime, šta se dešava sa institucijama gdje je većina "vjernika". Zemlja u vrhu po pitanju korupcije, nije to samo od sebe, to kreće od svih nas.

Najjače nam je što se znamo srediti, otići na bajrame, pisati po Facebooku čestitke, "share"-ovati neke klipove vjerskog sadržaja bez da primijenimo to u svojim životima. Došli smo do onoga vremena kad će se graditi džamije, a niko u njima neće biti. Konstatno po TVu, tačnije MTV Igmanu i ostalim vjerskim kanalima, neke akcije za džemate, onda isto po društvenim mrežama. Kome pravimo te džamije, centre za okupljanje mladih i ostale gluposti. Gdje su ti hrabri, čestiti muslimani kad se češto čuje po TVu, zar hrabri i čestiti ovo sebi dopuštaju.

Nedavno u džamiji, čovjek, čini se hadžija, ima kapicu, ismijava jednog djeda/dedu/dida jer ovaj traži da se drži distanca. Kontam, zbog čega si ti u vjeri, da se sagibaš bezveze, gdje su pouke iz namaza, posta i ostalih ibadeta.

Islam nam se sveo na gledanje vjerskih emisija, aminovanje u komentarima na Facebooku.

Islamska zajednica igra veliku ulogu u svemu ovome. Ne znam zbog čega ljudi ne žele da pokažu da je sve transparentno, nebitno da li je vjerska institucija ili državna. Ako je sve uredu, izađi, napravi press i pokaži ljudima, ovako samo, ili produbljuju sumnju, ili potvrđuju navode.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17459
Joined: 31/03/2019 14:56

#56 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

ma ima more tih stvari to se ne moze napisati sta sve rade oni koji se kunu u IZ i islam, a ustvari bogohule nista drugo
User avatar
dembele
Posts: 2767
Joined: 19/06/2014 09:15

#57 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by dembele »

Daleko je IZ od institucije koja bi trebala biti duhovna vodilja za vjernike koje predstavlja.
Reis me podsjeća na Džaferovića, onako bezličan, bez ikakve harizme, odrođen od vlastitog naroda sa onim recikliranim moralnim porukama sa tv ekrana uoči Bajrama koje izgovara na način da ni sam ne vjeruje u njih, nevidljiv tamo gdje ne treba biti a glasan u podršci dokazanim kriminalcima iz vlastitog naroda koje još etiketira kao "bošnjačke prvake".

Nigdje se tako IZ zdušno ne angažira kao u vrijeme kada se prikuplja zekat i sadekatul-fitr, pa sa čak odštampalo masa promo materijala i napravio spot koji imaju za cilj da se novac od vjernika iskamči i umjesto za siromašne vjernike preusmjere u kasu IZ.

Ne mogu se oteti utisku da je IZ poput naših političara izgubila svaku vezu sa realnošću i da ne vide ili ne žele da vide u kakvom finansijskom ambijentu žive vjernici koje oni navodno predstavljaju.

Tokom proteklog ramazana, efendija u džamiji u koju idem skoro svaka dva tri dana ide sa onim "braćo, danas je sergija za ovo", zatim "danas je sergija za ono", uz naravno kampanju "dajte zekat i sf u IZ"...dakle samo dajte pare, a kako braća i sestre muslimani žive e za to IZ baš briga.
I kada siromašni vjernici pokucaju na vrata IZ, tražeći pomoć a znam za jedan slučaj, ovi mu kulturno odgovore da nisu socijalna ustanova i da ne bi bilo loše da se prijavi u narodnu kuhinju. S druge strane ne vide neki veći problem da se samo za štampanje blokova za zekat iskešira na desetine hiljada KM.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#58 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »

Naravno da je ovaj reis bezlican, nikad bezlicnija i bezveznija osoba nije bila na toj funkciji.
Pravi smutljivac.
Pogledajte samo neke druge licnosti kao npr Bugari, Cajlakovic, Kenan Music i sl. Na njima na ocima im vidis taj neki sjaj i milina ih slusati.
Kavazovic obicni ublehas i sda poltron.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#59 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by zijancer »

nevidljiv tamo gdje ne treba biti a glasan u podršci dokazanim kriminalcima
ovim je sve rečeno, stoga
'there's no cavalry. no one will magically appear and save you in the end.' :P
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#60 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 17/05/2021 14:46 nije IZ, niti njihove price po hutbama pravilo islama i vjerovanja
svako ce da tumaci na svoj nacin, medju ljudima koji se nazivaju vjrrnicima ima nevjernika, to je cak i religija rekla, prema tome, treba upotrebljavati mozak a ne raditi sta hodza prica i ubjedjuje...npr mene hodza ne moze ubijediti da ja dajem iskljucivo novac u IZ i da ce samo tu biti novac priznat da je dat, ili da placam hodzu da uci kuran kad to nije radio poslanik...

druga je stvar sto ti nisi vjerovatno zelio niti trazio prave religijske informacije i razlucio sta je ispravno a sta nije, pa da vidis koliko je hodza hostapler...tebe opcenito vjera nije ni zanimala pa ti nije bio problem operisati se od nje,msm tvoj izbor, ali obrazlozenje je pomalo diskutabilno
Odlicno napisano.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#61 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »

Danasnji "veliki muslimani" su ovakvi:

https://avaz.ba/showbiz/jet-set/651764/ ... ne-poklone

Podrzavaju terorizam i ubijanje nevine djece Palestine:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prvi ... /210518024

Nazalost, zbog ovakvih treba nam jedan meteor da sve poravna i sravni sa zemljom. Covjecanstvo je davno izgubilo smisao i samo se gleda sopstveni interes. A ovi gore su veliki cafiri koji sebe smatraju jedinim ispravnim tumacima iste. Takva je i IZ.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#62 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by zijancer »

Garant onaj fenirani brko, Walid bin Talal. Liči na njegove žrtve. :P
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#63 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by El_comadante »

meni ovakivm ponašanjem IZ liči na crkvu, mada ima hadis koji glasi da čemo slijediti kršćane i jevreje kako vrijeme bude odmicalo. sada smo došli da je Crkva-IZ slično da nekažem isto.
User avatar
Truba
Posts: 82580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

Razmisljanje o parama je prvi korak ka ateizmu
Pa se vi zezajte

Placate i bihamk pa ih nrma kad vam trebaju i tramvaj i doktore i hitnu
Jos vas oderu participacijama
User avatar
vjeshalica
Posts: 17459
Joined: 31/03/2019 14:56

#65 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

pare nisu problem,ljudi su problem
to je ljudska priroda
da su u pitanju govna isto bi bilo

ne mozes promijeniti svijest ljudi koji ocima zderu pare...
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#66 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Dzematlija »

apsidejzi wrote: 17/05/2021 14:39 Moj @tesla ovo je prvi korak ka ateizmu :D Znam jer je bio i moj prvi korak u tom smjeru :lol: Sve je pocelo tako sto sam primjetio da nesto ne stima, pa se onda zagledao pa uvidio da nestima, pa sam onda dvije godine gledao kako stvari ne stimaju i sve se vise razocaravao i uvidjao da sam ovca. Pa onda odes na dzumu i sve sto cujes tu: Daj para.

I na kraju skontas, Bog je svemocan, sveznajuci, svemoguc al nekako ne zna radit s parama. Uvijek mu treba para. Nikada mu dosta. Na kraju skontas da je to sve lazna prica, laznih ljudi koji zive od tvog straha od smrti i kazne. Koji zive od tvog loseg misljenja o sebi.

Danas, cetiri godine kasnije (od kad sam prekinuo sve sa IZ i islam generalno) sretnem te ljude, te prosipace magle i bude mi zao. Bude mi zao sebe, jer sam seljacinama dopustio da me kontrolisu zato sto sam vjerovao. Teski, goli seljak je imao vlast nadamnom i ja sam mu to dao. Stid me toga. Al sta da radim. Ne krivim sebe jer sam bio vjernik iz vlastitog ubjedjenja. Niko me nije natjerao. Danas me ti ljudi izbjegavaju. Prije par godina, kad ubacim vecu svotu u sergiju tapsanje po ledjima, navode me kao primjer drugima. Neki dan samo dize ruku, kao pozdravlja i produzi dalje. A prodje pored mene. Ja iz auta izasao da se poselamim sa njim...

Kontam, mozda jesi supak, al ipak sam se ja tebe kutarisao a ne ti mene. I tako... de ti polako razmisljaj o tome zasto si vjernik i sta je to sta te drzi i jedno po jedno ispituj. Nemoj naglo, jer nagli gubitak identiteta je bolan. Uradi kao i ja. POstepeno, da se naviknes.
Sve što si naveo je kontradiktorno sa boldiranom rečenicom, koja je sama suština vjerovanja. :)
Kakve veze ima kakav je ko, ako istinski i sa uvjerenjem vjeruješ da Bog postoji? Šta ti može štetiti što je neko bilo kakav, ako su mu djela suprotna od riječi?

Kako misliš Bogu trebaju pare!? :-)
Bogu pare naravno i ne idu, već je suština u pomaganju siromašnih od strane bogatih.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8396
Joined: 25/05/2013 23:49

#67 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by apsidejzi »

Dzematlija wrote: 19/05/2021 09:44
apsidejzi wrote: 17/05/2021 14:39 Moj @tesla ovo je prvi korak ka ateizmu :D Znam jer je bio i moj prvi korak u tom smjeru :lol: Sve je pocelo tako sto sam primjetio da nesto ne stima, pa se onda zagledao pa uvidio da nestima, pa sam onda dvije godine gledao kako stvari ne stimaju i sve se vise razocaravao i uvidjao da sam ovca. Pa onda odes na dzumu i sve sto cujes tu: Daj para.

I na kraju skontas, Bog je svemocan, sveznajuci, svemoguc al nekako ne zna radit s parama. Uvijek mu treba para. Nikada mu dosta. Na kraju skontas da je to sve lazna prica, laznih ljudi koji zive od tvog straha od smrti i kazne. Koji zive od tvog loseg misljenja o sebi.

Danas, cetiri godine kasnije (od kad sam prekinuo sve sa IZ i islam generalno) sretnem te ljude, te prosipace magle i bude mi zao. Bude mi zao sebe, jer sam seljacinama dopustio da me kontrolisu zato sto sam vjerovao. Teski, goli seljak je imao vlast nadamnom i ja sam mu to dao. Stid me toga. Al sta da radim. Ne krivim sebe jer sam bio vjernik iz vlastitog ubjedjenja. Niko me nije natjerao. Danas me ti ljudi izbjegavaju. Prije par godina, kad ubacim vecu svotu u sergiju tapsanje po ledjima, navode me kao primjer drugima. Neki dan samo dize ruku, kao pozdravlja i produzi dalje. A prodje pored mene. Ja iz auta izasao da se poselamim sa njim...

Kontam, mozda jesi supak, al ipak sam se ja tebe kutarisao a ne ti mene. I tako... de ti polako razmisljaj o tome zasto si vjernik i sta je to sta te drzi i jedno po jedno ispituj. Nemoj naglo, jer nagli gubitak identiteta je bolan. Uradi kao i ja. POstepeno, da se naviknes.
Sve što si naveo je kontradiktorno sa boldiranom rečenicom, koja je sama suština vjerovanja. :)
Kakve veze ima kakav je ko, ako istinski i sa uvjerenjem vjeruješ da Bog postoji? Šta ti može štetiti što je neko bilo kakav, ako su mu djela suprotna od riječi?
Dovoljno da se zapitas: jesam li ja jedini pametan a svi ostali budale. U pocetku je to pitanje bilo: zasto ja vjerujem na ovakav nacin a drugi ne. Kako to da se i on naziva vjernikom i radi sve radnje kao i ja a drugacije razumije od mene neke stvari. A citamo istu knjigu. I onda mic po mic skontas da si kompletnu pricu izgradio sam sebi u glavi i da takvo vidjenje boga i vjere nema niko drugi, vec da svako ima svoju verziju boga. Zato i imamo frakcije i podjele unutar jedne religije jer svako ima drugaciju sliku boga koja ima dosta slicnosti ali nije u potpunosti ista. Slicnosti nas zblize a trpimo razlike i tako dobijes sve moguce podgrupe. Bazira se na tome koje razlicitosti mozes trpit.

Al onda misao ide dalje: Ako svako ima svoju verziju boga zasto bih bio siguran da je moja verzija ispravna verzija. Po cemu je moj bog ispravniji od tvog boga. To je subjektivni bog i sva pravila koja slijedim su samo ona pravila koja sam prihvatio da slijedim. Ona koja su se meni svidjala. Trebalo je vremena da to sam sebi priznam. Ja znam da sada slijedi klasicni odgovor: Onda nikada nisi ni bio vjernik ali to macku o rep jer ja sam do ove spoznaje naknadno dosao. U periodu vjernistva, nisam bio svjestan toga. Tek sada uvidjam da sam zapravo samo birao pravila koja su se meni svidjala bas kao sto i ti biras pravila koja se tebi svidjaju. Samo sto ti to neces da priznas sebi.

Onda dalje razmisljas pa kazes: kako to da ja smatram da su ova pravila bitna a oni tamo ne smatraju da su ta pravila bitna. Recimo, ja nisam htio da podignem kredit radi kamate dok su svi ostali dizali kredite i pravdali ih nekim fetvama. A i oni vjeruju u istog boga i citaju isti knjigu. Ali ne vide ova pravila. Ili se prave da ih ne vide. I tako krenes izucavati i skontas da zapravo nema pravila nego imas samo generalne smjernice i da se SVE moze prilagoditi potrebi sa fetvama. Bukvalno ces po svakom pitanju pronaci fetvu za svaki odgovor. Bilo sta u zivotu naces tumacenje u kojoj je ista stvar i halal i haram. Samo je pitanje koliko ko sebe ogranici.

I tako krenes ispitivati i korak po korak skontas da je citava religija izmisljotina gdje svako sam sebe kontrolise kroz vjeru u nevidljivo bice a da drugi to iskoristavaju i zive kao paraziti na strukturi koju si sam sebi u glavi razradio. I tu negdje klikne: sta da radim? Ok, necu vise biti levat ali treba zivjeti sa proslosti. I onda skontas da je najbolje sebe ne kriviti jer moja vjera je bila zbog mog ubjedjenja. Prevaren sam bajkom koja se prica stoljecima iz generacije u generaciju a koja se bazira na iskoristavanju najnizih ljudskih potreba i koristi metode koje zbune mozak. Bas kao sto madjionicar zbuni mozak sa svojim trikovima pa ti mislis da je jedno a ono drugo. Iste te mehanizme koristi i religija i ne vrijedi sebe kriviti zbog toga. Ti mehanizmi imaju svoje evolutivne koristi. Naucis da se mogu zloupotrijebiti i zivis s tim. Tako je Torabi zloupotrijebio iste te mehanizme pa prodavao vodu, Semir prodaje piramidu, razni nadriljekari prodaju homeopatiju a vjerski sluzbenici prodaju boga.

Kontradikcija koju ti vidis zapravo ne postoji jer to je bio samo OKIDAC da krenem razmisljati sire od sebe i konacni rezultat.
Kako misliš Bogu trebaju pare!? :-)
Bogu pare naravno i ne idu, već je suština u pomaganju siromašnih od strane bogatih.
BOgu i te kako trebaju pare. Napravio je bezbroj menahizama da ih se dograbi. Te hodocasce, te kutije u koje ubacujes, te clanarine, te za smrtne usluge, te porez ovaj onaj (zekat), te nece post biti primljen dok ne platis. Stoji izmedju dva neba. Te kurban treba zrtvovati. Sve price koje traze pare. Nema nista bez para. Svaka dzuma, daj pare. Svaki bajram daj pare. Citava prica, sve se vrti samo da bi na kraju nekako upakovao recenicu: Daj pare. Bog ce te vise voliti.

PS: Naravno da bogu ne trebaju pare jer boga ni nema. pare trebaju onima koji prodaju maglu...
dema225
Posts: 108
Joined: 18/11/2012 01:11

#68 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by dema225 »

Nidje veze.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#69 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »

A i ti apsidijezi prodajes ublehe na forumu.
Od korone do evo religije.
Toliko toga napises a sve je nebuloza bez ikakave sustine.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31598
Joined: 16/04/2011 18:46

#70 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

Klasicno.trolanje . Veze s temom nema
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#71 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Dzematlija »

apsidejzi wrote: 19/05/2021 12:56
Dzematlija wrote: 19/05/2021 09:44
apsidejzi wrote: 17/05/2021 14:39 Moj @tesla ovo je prvi korak ka ateizmu :D Znam jer je bio i moj prvi korak u tom smjeru :lol: Sve je pocelo tako sto sam primjetio da nesto ne stima, pa se onda zagledao pa uvidio da nestima, pa sam onda dvije godine gledao kako stvari ne stimaju i sve se vise razocaravao i uvidjao da sam ovca. Pa onda odes na dzumu i sve sto cujes tu: Daj para.

I na kraju skontas, Bog je svemocan, sveznajuci, svemoguc al nekako ne zna radit s parama. Uvijek mu treba para. Nikada mu dosta. Na kraju skontas da je to sve lazna prica, laznih ljudi koji zive od tvog straha od smrti i kazne. Koji zive od tvog loseg misljenja o sebi.

Danas, cetiri godine kasnije (od kad sam prekinuo sve sa IZ i islam generalno) sretnem te ljude, te prosipace magle i bude mi zao. Bude mi zao sebe, jer sam seljacinama dopustio da me kontrolisu zato sto sam vjerovao. Teski, goli seljak je imao vlast nadamnom i ja sam mu to dao. Stid me toga. Al sta da radim. Ne krivim sebe jer sam bio vjernik iz vlastitog ubjedjenja. Niko me nije natjerao. Danas me ti ljudi izbjegavaju. Prije par godina, kad ubacim vecu svotu u sergiju tapsanje po ledjima, navode me kao primjer drugima. Neki dan samo dize ruku, kao pozdravlja i produzi dalje. A prodje pored mene. Ja iz auta izasao da se poselamim sa njim...

Kontam, mozda jesi supak, al ipak sam se ja tebe kutarisao a ne ti mene. I tako... de ti polako razmisljaj o tome zasto si vjernik i sta je to sta te drzi i jedno po jedno ispituj. Nemoj naglo, jer nagli gubitak identiteta je bolan. Uradi kao i ja. POstepeno, da se naviknes.
Sve što si naveo je kontradiktorno sa boldiranom rečenicom, koja je sama suština vjerovanja. :)
Kakve veze ima kakav je ko, ako istinski i sa uvjerenjem vjeruješ da Bog postoji? Šta ti može štetiti što je neko bilo kakav, ako su mu djela suprotna od riječi?
Dovoljno da se zapitas: jesam li ja jedini pametan a svi ostali budale. U pocetku je to pitanje bilo: zasto ja vjerujem na ovakav nacin a drugi ne. Kako to da se i on naziva vjernikom i radi sve radnje kao i ja a drugacije razumije od mene neke stvari. A citamo istu knjigu. I onda mic po mic skontas da si kompletnu pricu izgradio sam sebi u glavi i da takvo vidjenje boga i vjere nema niko drugi, vec da svako ima svoju verziju boga. Zato i imamo frakcije i podjele unutar jedne religije jer svako ima drugaciju sliku boga koja ima dosta slicnosti ali nije u potpunosti ista. Slicnosti nas zblize a trpimo razlike i tako dobijes sve moguce podgrupe. Bazira se na tome koje razlicitosti mozes trpit.

Al onda misao ide dalje: Ako svako ima svoju verziju boga zasto bih bio siguran da je moja verzija ispravna verzija. Po cemu je moj bog ispravniji od tvog boga. To je subjektivni bog i sva pravila koja slijedim su samo ona pravila koja sam prihvatio da slijedim. Ona koja su se meni svidjala. Trebalo je vremena da to sam sebi priznam. Ja znam da sada slijedi klasicni odgovor: Onda nikada nisi ni bio vjernik ali to macku o rep jer ja sam do ove spoznaje naknadno dosao. U periodu vjernistva, nisam bio svjestan toga. Tek sada uvidjam da sam zapravo samo birao pravila koja su se meni svidjala bas kao sto i ti biras pravila koja se tebi svidjaju. Samo sto ti to neces da priznas sebi.

Onda dalje razmisljas pa kazes: kako to da ja smatram da su ova pravila bitna a oni tamo ne smatraju da su ta pravila bitna. Recimo, ja nisam htio da podignem kredit radi kamate dok su svi ostali dizali kredite i pravdali ih nekim fetvama. A i oni vjeruju u istog boga i citaju isti knjigu. Ali ne vide ova pravila. Ili se prave da ih ne vide. I tako krenes izucavati i skontas da zapravo nema pravila nego imas samo generalne smjernice i da se SVE moze prilagoditi potrebi sa fetvama. Bukvalno ces po svakom pitanju pronaci fetvu za svaki odgovor. Bilo sta u zivotu naces tumacenje u kojoj je ista stvar i halal i haram. Samo je pitanje koliko ko sebe ogranici.

I tako krenes ispitivati i korak po korak skontas da je citava religija izmisljotina gdje svako sam sebe kontrolise kroz vjeru u nevidljivo bice a da drugi to iskoristavaju i zive kao paraziti na strukturi koju si sam sebi u glavi razradio. I tu negdje klikne: sta da radim? Ok, necu vise biti levat ali treba zivjeti sa proslosti. I onda skontas da je najbolje sebe ne kriviti jer moja vjera je bila zbog mog ubjedjenja. Prevaren sam bajkom koja se prica stoljecima iz generacije u generaciju a koja se bazira na iskoristavanju najnizih ljudskih potreba i koristi metode koje zbune mozak. Bas kao sto madjionicar zbuni mozak sa svojim trikovima pa ti mislis da je jedno a ono drugo. Iste te mehanizme koristi i religija i ne vrijedi sebe kriviti zbog toga. Ti mehanizmi imaju svoje evolutivne koristi. Naucis da se mogu zloupotrijebiti i zivis s tim. Tako je Torabi zloupotrijebio iste te mehanizme pa prodavao vodu, Semir prodaje piramidu, razni nadriljekari prodaju homeopatiju a vjerski sluzbenici prodaju boga.

Kontradikcija koju ti vidis zapravo ne postoji jer to je bio samo OKIDAC da krenem razmisljati sire od sebe i konacni rezultat.
Hahaha.
Pa dobro, na takav način možeš sve živo izrelativizirati - ljubav između supružnika, roditelja i djece, ma sve živo možeš bataliti, jer se eto sve tumači od slučaja do slučaja, tj svako ima svoj POINT OF VIEW. Po tvojoj logici komotno možeš čitave kategorije društvenih slojeva prekrižiti/proglasiti čime god hoćeš, jer ih većina drugačije gleda na jednu te istu stvar. :-) :)

Sve to što si napisao vuče ka tome da si opasno opterećen time ŠTA KO MISLI I RADI, sve ukazuje da nikada SUŠTINSKI nisi vjerovao u Boga, već si bio rob nekakvog naslijeđa/tradicije ili možda hajpa od strane društva u kojem si se kretao.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#72 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

Najgori su ovi ateisti koji su nekad bili vjernici. To svaku priliku koristi da promoviše svoja ubjeđenja. Zato ih zovem radikalni ateisti.

A opet, sa druge strane, vjerovatno takvim ponašanjem pokušavaju sami sebe da ubijede da su ateisti, iako duboko u sebi znaju da to što pričaju i pišu je jedna obična ubleha.

To je isto kad kupiš loše auto ali ne želiš priznati pa poslije to auto i tu marku ukivaš u zvijezde, samo da bi tebi samom bilo lakše, iako znaš da si debelo fulio.


A što se tiče IZ-a, sa ovakvim ponašanjem mogu postati samo PIZ (Paraislamska zajednica). Nije problem u parama, već je problem da ljudi koji bi trebali biti uzor u ponašanju i poštenju, rade ovakve stvari. Ako si imam, ako propagiraš vjeru, a sa druge strane radiš suprotno od toga, zarad ličnog interesa, to je onda munafikluk, pa u jednu ruku i kufr. To znači da pozivaš na Bogobojaznost, a sam se Boga ne bojiš čim radiš takve stvari. Takvi ljudi su, najblaže rečeno, munafici, a puno bliže su kufru (ateizmu).

Sad, problem može biti kad odeš na namaz u neku džamiju i staneš iza imama, više nisi siguran da li ti namaz predvodi pošteni, moralni imam, munafik ili pak nevjernik. Nažalost, takvu dilemu je proizvela upravo IZ sa svojim ponašanjem.

Previše je ovo sve otišlo tamo gdje ne treba. Došli smo u situaciju da vjeru jedino možemo sačuvati tako što je zadržimo za sebe. Nekad je to izgledalo nadrealno, međutim, takav je vakat danas došao. Nisi siguran ko ti namaz predvodi, ono što kažu, više ni u džamiji nisi rahat.
Još kad pogledam današnje stanje muslimana, ne samo kod nas, nego u svijetu, to je živa katastrofa. Od nekadašnjih prvaka u nauci, medicini, matematici, arhitekturi, došli smo do situacije da nas raspoznavaju po odrubljenim glavama, bombama, lopovluku, teorijama zavjere, neprosjvešćenosti, nepismenosti, ljenosti, peksinluku. Vjera koja je najčišća od svih, način života koji je najsavršeniji, pojedinci su doveli do toga da se za islamsku vjeru i islamski način života vežu najgore pojave današnjice. A to smo sami mi krivi, niko drugi. Muslimani su zaboravili "Ikre". Džaba tebi ako učiš Kur'an, a nepismen si kada je u pitanju tvoj maternji jezik. Arapi imaju na stotine i stotine milijardi dolara bogastva (prirodnog) i opet nisu u stanju najobičnije pakovanje za hurme da naprave kako treba, već isto izgleda kao pakovanje nekog proizvoda iz 60-tih godina. O drugom da i ne pričam.

To nije ništa drugo već zaglupljenost i ljenost.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8396
Joined: 25/05/2013 23:49

#73 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by apsidejzi »

Tesla Edison wrote: 19/05/2021 15:09 Najgori su ovi ateisti koji su nekad bili vjernici. To svaku priliku koristi da promoviše svoja ubjeđenja. Zato ih zovem radikalni ateisti.

A opet, sa druge strane, vjerovatno takvim ponašanjem pokušavaju sami sebe da ubijede da su ateisti, iako duboko u sebi znaju da to što pričaju i pišu je jedna obična ubleha.

To nije ništa drugo već zaglupljenost i ljenost.
Da ne duzimo. Ti i dalje placaj i zivi u iluziji da ce ti se nekada to vratiti, a usput se ibreti sta rade sa parama i sto sute... Nadaj se da ce nekada biti kaznjeni za svoja djela... Ovce su da se sisaju....
Last edited by apsidejzi on 19/05/2021 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8396
Joined: 25/05/2013 23:49

#74 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by apsidejzi »

Dzematlija wrote: 19/05/2021 14:53
apsidejzi wrote: 19/05/2021 12:56 Ja znam da sada slijedi klasicni odgovor: Onda nikada nisi ni bio vjernik ali to macku o rep jer ja sam do ove spoznaje naknadno dosao.
Sve to što si napisao vuče ka tome da si opasno opterećen time ŠTA KO MISLI I RADI, sve ukazuje da nikada SUŠTINSKI nisi vjerovao u Boga, već si bio rob nekakvog naslijeđa/tradicije ili možda hajpa od strane društva u kojem si se kretao.
Sama cinjenica da sam napisao tvoju prvu reakciju na moj post govori koliko sam promislio o svojoj odluci. Ovo sto si ti napisao je odbrambeni mehanizam jer si i sam svjestan da je ono moje logicno i da ima konsekvence ali se ne zelis upustati u te vode i onda se branis. Postujem. Tvoj zivot tvoja odluka. Ja nisam mogao nazad kada sam dosao do te tacke.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#75 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

apsidejzi wrote: 19/05/2021 21:40
Tesla Edison wrote: 19/05/2021 15:09 Najgori su ovi ateisti koji su nekad bili vjernici. To svaku priliku koristi da promoviše svoja ubjeđenja. Zato ih zovem radikalni ateisti.

A opet, sa druge strane, vjerovatno takvim ponašanjem pokušavaju sami sebe da ubijede da su ateisti, iako duboko u sebi znaju da to što pričaju i pišu je jedna obična ubleha.

To nije ništa drugo već zaglupljenost i ljenost.
Da ne duzimo. Ti i dalje placaj i zivi u iluziji da ce ti se nekada to vratiti, a usput se ibreti sta rade sa parama i sto sute... Nadaj se da ce nekada biti kaznjeni za svoja djela... Ovce su da se sisaju....
lekum dinukum ve liye din
Post Reply