Rušenje letjelica u ratu

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#51 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

@Guadalajara

:thumbup: To je to! Nisam htio da opteretim ionako dug post slikama. Ima ih još iz Glamoča ili Livna (vazda mješam) nakon što ih je SFOR uništio.

Image

Bio je i 5. kamion ali be lansirne kasete tako da nije satran oruđem. Valjda je taj BNT taj kamion posudio nekad kasnije Turcima da oni neki svoj sistem montiraju. Dalje nisam pratio gdje je završio.
Last edited by tempuser on 08/05/2020 21:02, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#52 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

Guadalajara wrote: 08/05/2020 19:19
tempuser wrote: 08/05/2020 01:15 Interesantno, pogotovo ovo oko avijacije VRS-a, šta je preživjelo nakon rata itd...
Inače, Orkani, povod za bombardovanje BNT-a, su interesantna priča. Projekat je razvijan u saradnji sa Sadamom Huesinom kao najubojitije oružje JNA. Sadam pare, projekat VTI Žarkovo (mislim), vozilo FAP 3232, lansirni sistem sa 12 cijevi BNT, rakete Pretis 262mm sa kasetnom glavom, domet 50, elektronika i komunikacija Rudi Čajevec BL.
Ukupno je proizvedeno 16 kom, 2 prototipa i 14 serijskih. Jedan prototip eksplodirao tokom testiranja, drugi nakon testiranja u Iraku vraćen u Jugoslavniju i poslat u Artiljerijski Školski centar Zadar (u kojem su btw 1991 god istvremeno službovali Mimčio Perišić, Agim Čeku, Milivoj Petković i Atif Dudaković).
Od 14 serijskih Iraku je isppručena baterija od 4 kom sa 1000 projektila, a rat je u BNT-u dočekalo preostalih 10 kamiona sa lanserima bez projektila namjenjenih za JNA, 6 gotovih i 4 nekompletna. JNA je kiksala u procjeni i do početka rata nije uspjela (za divno čudo) izvući Orkane iz BNT-a. Od tih 6 HVO je 22.4.1992. drpio 2 kom i poslao za HrV-u koji je još u 1991 god. u lvojnom skladištu Mala Bara u luci Ploče zaplijenio ca 50 raketa ja Orkan (odmah nakon toga je JNA raketirana skladište iz zraka), jedan je djelovao u Oluji, drugi je bio na istočnom ratištu, sad su oba u muzeju u Vukovaru. Navodno je bio još jeda nkoji je eksplodirao kad su pokušali da lansiraju neku brazilsku granatu, ali se to ne uklapa u cirru proizvedenih. Kod nas su ostala 4 kom ali bez projektila koji su ostali kod komšija u Pretisu. Kad su Srbi dobili info da je u SR Bugojno počela proivodnja granata za Orkan VRS je naredio ovaj avionski napad. Navodno su ta 4 kom u vojnom skladištu u Visokom, nekad sam naletio na sliku jednog koji je bio izložen u TZ. Preostala 4 nedovršena su dočekala kraj rata u BNT-u i SFOR ih je uništio.
VJ je imala svega 4 cijevi i dosta raketa na testiranju u VTI Žarkovo, pa su te nabili na lansirni ZIL od Luna koji izgleda k'o qurac na kijametu jer je lafeta 2 x duža od lansera. Ta skalamerija je još u aktivnoj službi VS-a pod nazovom Orkan 2. Najniteresantnija je priča je o tom drugom prototipu. Prvo je poslan za Irak, pa vraćen u Zadar nakon čega na početku rata u HR 1991 god. zvučen u Knin i predat u VRKS da bi ga Martić koristio na raketiranje Zagreba kao odmazdu na Blijesak. U toku Oluje ga izvlače iz RKS u RS i predju u VRS-u, tako da je i danas u Banja Luci. Navodno su i sa njega skinuli 4 cijevi i poslali u SRB za još jedan Okran 2.
Dosta offa od mene...
ovo je teska budalastinja :lol:

Slavo Rodic Bugojno je proizvodio PP/PT mine i upaljace. :)
Raketnu komoru prouzvodio je Pretis u Vogosci.
Eksploziv Prva Iskra Baric, a sirovine za Prvu Iskru azotara u Vitkovicima kod Gorazda.
Upaljac je proizvodio Slavko Rodic iz Bugojna.
Raketno gorivo SPS iz Viteza.
Lansirne cijevi Bratstvo iz Novog Travnika.
Inicijalne kapisle i pripale Pobjeda/Ginex iz Gorazda.
Jest glupoost, ali tako tvrdi njihov izbor.

Evo "tuzlanskog" Orkana ARBiH i to mislim u bojama za iračku vojsku. Bio je slučaj da je jedan komplet Orkan vracen iz Iraka jer su Iračani tražili da sva 2 vozila iz kompleta iz zraka izgledaju identično. Jel to taj ili se meni samo čini da ovaj nije SMB aj znaj...



Pošto uz baterju Orkana ide komandno vozilo i vozilo za prevoz i pretovar raketa VPPR (isto FAP 2626) ne znam kako sam lanser bez ta 2 prateća vozila funkcioniše. Nekoliko kom komandnih vozila je početkom rata bilo u BL u : Racjevcu na tehničkoj i vojnoj kntroli i izvučeni su SRB.
Naeki prdonja Dragojević iz VTI-a tvrdi da su u trenutku kad su HVO i ARBiH preuzeli BNT specijalci JNA bilu u helikopterima na putu da upadnu u BNT radi zauzimanja fabrikei izvlačenja Orkana i da je procjena bila da bi žrve bile prevelike i od doga se odstalo!
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#53 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by prasoje »

tempuser wrote: 08/05/2020 20:58 Naeki prdonja Dragojević iz VTI-a
Misliš na načelnika Vojnotehničkog instituta i generala dr Milorada Dragojevića? :-D Pa, nije baš niko.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#54 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

prasoje wrote: 08/05/2020 22:02
tempuser wrote: 08/05/2020 20:58 Naeki prdonja Dragojević iz VTI-a
Misliš na načelnika Vojnotehničkog instituta i generala dr Milorada Dragojevića? :-D Pa, nije baš niko.
E taj! Nije niko nego neki, general propale vojske propale drzave tj prdonja!
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#55 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by prasoje »

tempuser wrote: 08/05/2020 22:08
prasoje wrote: 08/05/2020 22:02
tempuser wrote: 08/05/2020 20:58 Naeki prdonja Dragojević iz VTI-a
Misliš na načelnika Vojnotehničkog instituta i generala dr Milorada Dragojevića? :-D Pa, nije baš niko.
E taj! Nije niko nego neki, general propale vojske propale drzave tj prdonja!
Šta znam, postigao je i jeste više nego što mnogi ovde mogu i da zamisle. :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#56 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »


28.05.1995.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#57 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by prasoje »

O obaranju hrvatskog Mi-24 8.9.1995

https://www.ekspres.net/drustvo/krenuli ... pter-mi-24
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#58 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by iceman ze »

TO kao opstenarodna odbrana radnika je nabavljala pvo sisteme za zastitu Zeljezare, za koji je izdvajan novac od nasih usta. To sto su imali su i koristili u zastiti neba izad Ze 😁

Inace volim gledati u filmovima pvo sisteme, tako da sam i u ratu uzivo sto bi rek'o Senad, svjedoĆio tom dogadjaju
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#59 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

prasoje wrote: 08/05/2020 22:37 Šta znam, postigao je i jeste više nego što mnogi ovde mogu i da zamisle. :D
Džaba mu sve
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#60 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by high_volume »

tempuser wrote: 09/05/2020 01:01
prasoje wrote: 08/05/2020 22:37 Šta znam, postigao je i jeste više nego što mnogi ovde mogu i da zamisle. :D
Džaba mu sve
Pretpostavljam da raspolažeš s više kapaciteta, pa stoga tako s visine ponižavaš nečije dostignuće
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#61 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by iceman ze »

Bosna u ratu je bila poligon za probe svih vojnotehnickih dostignuca bivse jna, recimo u Gradaccu su isprobavali napredne upaljace za artilj i raketne projektile itd. koje vidim sada izdasno promoviraju po svjetskim military salonima u Parizu itd.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#62 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

high_volume wrote: 09/05/2020 02:21
tempuser wrote: 09/05/2020 01:01 Džaba mu sve
Pretpostavljam da raspolažeš s više kapaciteta, pa stoga tako s visine ponižavaš nečije dostignuće
To nije ponižavanje, to su činjenice, jer to nije nikakvo njegovo dostignuće, to pamet i beskrajna količina para 24 milona stanovnika, a njega je neko postavio da sjedi na vrh toga i bez toga je niko i ništa, obični prdonja. Isto kao direktor državne firme koja propadne, dok traje, važan, ususpješan, dostignuća, ovo - ono, kad čučne nema ništa,, sve što ti ostaje je labuđi pjev. Na kraju kad je nestalo i para i pameti taj isti kapacitet je sa prastarih ZIL-ova deomntirao sisteme Luna i na njihove lafete našarafio po 4 cijevi od Orkana, a i to im je moglo doći glave kad su ih na probnom lansiranju istovremeno ispalili.
Ako je neko bio kapacitet to je bio Maršal rahmetli koji im je stvorio i državi i tržišta da bi ovi bili uspješni!
Last edited by tempuser on 09/05/2020 11:44, edited 5 times in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#63 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

iceman ze wrote: 08/05/2020 23:43 TO kao opstenarodna odbrana radnika je nabavljala pvo sisteme za zastitu Zeljezare, za koji je izdvajan novac od nasih usta. To sto su imali su i koristili u zastiti neba izad Ze 😁

Inace volim gledati u filmovima pvo sisteme, tako da sam i u ratu uzivo sto bi rek'o Senad, svjedoĆio tom dogadjaju
NIŠRO Oslobođenje je u sklopu TO, ONO i DSZ je imalo i BST-ove, naravno sje je bilo na "čuvanju" u skladištima JNA.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#64 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Guadalajara »

iceman ze wrote: 09/05/2020 07:17 Bosna u ratu je bila poligon za probe svih vojnotehnickih dostignuca bivse jna, recimo u Gradaccu su isprobavali napredne upaljace za artilj i raketne projektile itd. koje vidim sada izdasno promoviraju po svjetskim military salonima u Parizu itd.
Sarajevo, Gorazde i istocna Bosna poligon za termobaricnu municiju ciji se pogon za proizvodnju nalaze u Crnoj Gori.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#65 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by tempuser »

Guadalajara wrote: 09/05/2020 10:51
iceman ze wrote: 09/05/2020 07:17 Bosna u ratu je bila poligon za probe svih vojnotehnickih dostignuca bivse jna, recimo u Gradaccu su isprobavali napredne upaljace za artilj i raketne projektile itd. koje vidim sada izdasno promoviraju po svjetskim military salonima u Parizu itd.
Sarajevo, Gorazde i istocna Bosna poligon za termobaricnu municiju ciji se pogon za proizvodnju nalaze u Crnoj Gori.
Nisu ni Makedonci sa Krivolakom baš bajno prošli!
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#66 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by iceman ze »

TO se organizovao po pravcima očekivanog prodora neprijatelja (npr. vrbaski, bosanski), oko tvornica koje bi prešle u namjensku proizvodnju. Željezara je imala 2 baterije pvo, koje su kupili od svojih usta do zadnjeg metka, treninge na poligonima za vježbu baterija su isto plaćali, za svaku obuku svoga sastava itd. Koliko npr. kosta da se plati avion sa pokretnom metom, plus troškovi sastava da se izvrsi takva obuka. Eto dodje 92 i te baterije su bile iznad g zenice, smetova i rače. 2 aviona jna su naletala iz 2 pravca i to dolinom iz pravca zapada(Čajdraša) a drugi dolinom Bosne s juga iz pravca Sarajeva. Tako da prvi avion i prima sav udar pvo to, dok je drugi avion i izvršio napad na fabriku. Jna ciljano nije dala razvoj to jer su se bojali org republičkih vojski i suprostavljanje jna. Mislim da recimo puškomitraljez m84 je bio raritet u To i pokazivali bi ga na izložbama 80tih, dok ih je jna imala u svim svojim formacijama.Možda taj primjer pokazuje kako je ciljano To opreman 2razrednom vojnom opremom. Uniforme To su bile zimske čohane m70, i po tome su se ljeti razlikovali od jna, oznake su bile iste.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#67 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

01.08.1994. Oboren je u rejonu Plitvičkih jezera transportni avion AN-26 koji je ARBIH unajmila u Ukrajini za prevoz oruzja i opreme u Bihać
https://aviation-safety.net/database/re ... 19940731-0
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#68 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

Zanimljivo je da su VRS i ARBiH izgubili jednak broj helikoptera tokom rata - po 7 letjelica.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#69 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by iceman ze »

Image
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#70 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

Prije....
Image
....i poslije....
Image

Image

USAF F16C Ev. Broj AF 89-2032 oboren prije 25 godina od strane PVO VRS kod Mrkonjić Grada / Petrovca (jun 1995.)
Last edited by otac_makarije on 25/08/2020 13:47, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1096
Joined: 09/11/2012 11:12

#71 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by stubrijez »

OK sve je interesantno, ima li neko da je u poratnom peiodu u nekim okolnostima ili maxuz vidio neke od oborenih letjelica... Pretpostavljam da nisu svi izvuceni, ovaj talijanski transportni sigurno nije ako je pao u planinu. Volio bih otici da pogledam onako usput, planinar sam... Ja sam vidio tri, prvi oboren u ratu Mi8 kod nas ovde u Slatini (Gradacac) ali je izvucen kad su srbi zauzeli to selo i onaj galeb sto je onesposobljen na Dubravama zavrsio na otpadu u Zivinicama. Takodje u Bosni kod Odzaka je taj koji je oboren u junu 1992. blizu Balegovca u sljunkari je bio ali ga je odnjela voda kad su bile velike poplave 2014. A ovaj Hrvatski MiG sto je oboren u Posavini je srusen prijateljskom vatrom, PVO Derventa ne znam gdje je pao valjda sjeverno Save.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#72 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

stubrijez wrote: 09/07/2020 16:23 A ovaj Hrvatski MiG sto je oboren u Posavini je srusen prijateljskom vatrom, PVO Derventa ne znam gdje je pao valjda sjeverno Save.
Jok...

Poljubio je zemlju izmedju Dervente i Prnjavora.
Rep oborenog hrvatskog miga 21 se nalazi u vlasnistvu 3. Pjesadijskog (Republika Srpska) puka u Banjoj Luci.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#73 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by iceman ze »

Ja bih volio znati gdje j sad onaj mig sto je gadjao repetitor Hum?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#74 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

Premijerno je USAF na ovim prostorima koristio bespilotne letjelice RQ1 - predator iz baze u Albaniji. 4 "predatora" su imali zadatak snimanja položaja VRS i ukupne situacije na terenu.

11. avgusta 1995. je oboren prvi RQ1 predator od strane PVO VRS, a tri dana kasnije, 14. avgusta i drugi.
Image
https://www.ekspres.net/region/smrt-pre ... ike-srpske
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#75 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by iceman ze »

Gledam u USAF muzeju stavili Mig 29, i bice u sklopu muzeja medju americkim letjelicama.
Post Reply