Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post Reply
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#51 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

- Retorika predsjedavajućeg Predsjedništva BiH je neodgovorna i provokativna te posljedično neprihvatljiva, osobito imajući na umu da Oružane snage BiH predstavljaju važan element stabilnosti, kohezije i sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Predsjedništvo BiH, koje je glavni zapovjednik Oružanih snaga BiH, i svi članovi Predsjedništva BiH imaju pravnu odgovornost da osiguraju funkcioniranje Oružanih snaga BiH, a ne da ih na bilo koji način osporavaju.
Odgovornost je Predsjedništva BiH da podržava puno provođenje Zakona o odbrani BiH, koji jasno utvrđuje obaveze, nadležnosti i ponašanje članova Oružanih snaga - naveli su u odgovoru OHR-a
Bujrum, nastavi
:wink:
User avatar
animals
Posts: 21613
Joined: 19/04/2013 22:13

#52 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by animals »

Dodik radi po uputama Vucica..
nista nije slucajno, svaki dan izjave Vucic, Vulina i ostale bagre o RS..
treba im jednom za svagda polomiti zube po tome pitanju..
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#53 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Karabaja »

Evo, kao da Andrej prati tvoju temu, pa ti je spremio odgovor:
Dodiku zaista ne treba rat: Mirno i suvereno prema secesiji Republike Srpske

Oslobođenje PORTAL

Piše: Andrej Nikolaidis

Opet Dodik. Sad je rekao kako je ukidanje vojske RS bila greška; kako je za Srbe u Oružanim snagama BiH vrhovna komanda u Banjoj Luci; kao i da je Treći pješadijski puk Oružanih snaga tu ne da brani BiH, nego “slobodu Republike Srpske i njenog naroda”.
OD SADA, I UBUDUĆE

Bjesniti nad Dodikovim izjavama je besmisleno: najprije zato što Dodik tako govori godinama, potom i zato jer će i ubuduće tako govoriti. Osim toga, nije da Dodik tek govori: on i čini. Svaki put kada Dodik napravi novi mali korak ka secesiji RS-a, nađe se sarajevski političar koji će mu “žestoko odgovoriti” i tako konsolidovati svoje biračko tijelo (konsolidujući, istovremeno, i Dodikovo). Stvar je u sljedećem: takozvano političko Sarajevo ima odgovor na ono što Dodik govori, ali ne i na ono što čini. Sve što “političko Sarajevo” čini povodom puzajuće secesije RS-a, Dodika može jedino nasmijati.

Vratimo se na Dodikovu izjavu. Čovjek nije lagao. Da, iz njegove perspektive, dakle iz perspektive secesioniste, ukidanje vojske RS-a bio je korak koji je taj entitet udaljio od secesije, stoga ga Dodik smatra “greškom”. Što se tiče toga da li Srbi u Oružanim snagama BiH smatraju da je njihova vrhovna komanda u Banjoj Luci, ne u Sarajevu – to, nadajmo se, neće biti testirano. Jer, šta mislite: da Treći pješadijski dobije jednu naredbu iz Sarajeva, a drugačiju iz Banje Luke - koju bi izvršio?

Nije, dakle, pitanje šta piše u Ustavu, nego kakvo je stanje na terenu – stoga je debata o ustavnosti Dodikovih izjava i ponašanja posve promašena. Da, one su antiustavne i antidejtonske, i ne, nema nikoga ko povodom toga Dodiku može nametnuti sankciju. U teoriji, naravno, ima, no u praksi, očito, nema.

Ustav ne vrijedi pet para ako nema sile koja može obezbijediti njegovo poštovanje. Ako je Ustav nesprovodiv, Ustav će, prije ili kasnije, biti promijenjen. To je ono na šta računa i što uspješno sprovodi Dodik.

Iz moje perspektive Dodikova politika je etički repulzivna, jer je ona nastavak ratnih zločina drugim sredstvima. No iz perspektive “srpskog nacionalnog interesa”, kako su ga definisale elite u Srbiji i RS-u, ta je politika zdravorazumska i prilično efikasna. S druge strane, politika koja je zasnovana na premisi da “ma neće, bolan”, nije racionalna, a još je manje efikasna.

Ako ste pristalica teze da secesije RS-a ne može biti dok je Dejtona i dok cjelovitost Bosne čuva “međunarodna zajednica” – ja bih na vašem mjestu malo duže razmislio o tome. Kako je napisan Dejton, tako može biti napisan i novi sporazum – o udruživanju, ili razdruživanju.

Ako ste pristalica teze da je “srpska strana” danas slabija nego 1992., pa kad Bosnu nisu pocijepali tad, neće ni sad – opet bih još malo razmislio o tome. Jer: da, Srbija i njena vojska jesu daleko slabiji nego onda. Ali: zar su Bošnjaci spremni i voljni za rat?
NOVI USTAV, NOVA REALNOST

Dodik radi ono što je od 1997. do 2006. činio Milo Đukanović. On je sa saveznog na republički nivo prenosio jednu po jednu funkciju države. Kada je Đukanović otvarao diplomatska predstavništva po svijetu, iz Beograda su se žalili da to nije po Ustavu. Kada je ukinuo dinar i uveo njemačku marku, iz Beograda se opet čulo kako to nije po Ustavu. Itakodaljeitomeslično, sve do referenduma 2006. Kada je Crna Gora proglasila nezavisnost, ona je već godinama prije toga funkcionisala kao nezavisna država. Onda je napisan novi Ustav koji je uvažio novu realnost.

U jednoj dimenziji, Dodiku je teže da ostvari svoj cilj nego što je to bilo Đukanoviću. Jer RS-a, za razliku od Crne Gore i Bosne i Hercegovine, nema u nalazu Badinterove komisije. Crna Gora je zemlja sa hiljadugodišnjom državnošću, RS je tek bosanskohercegovački entitet. Ali je, s druge strane, Dodiku mnogo lakše nego što je bilo Đukanoviću. Zato što je Đukanović protiv proglašenja Crne Gore za državu imao pola stanovništva (tačnije, 44,5 odsto). Zato što je u Crnoj Gori bio (i dalje je) izuzetno jak srpski nacionalizam, koji je djelovao unitaristički. Dodik vlada zajednicom koja pliva u srpskom nacionalizmu, koji u slučaju RS-a djeluje secesionistički. On vlada homogenim društvom, za razliku od Đukanovića koji vlada do pucanja podijeljenom Crnom Gorom. U slučaju da Dodik organizuje referendum o secesiji, jedino je pitanje da li bi “za” glasalo 100 ili 105 posto izašlih.

Napokon, ne zaboravimo da je EU bila protiv crnogorskog proglašenja nezavisnosti. Zato je EU za crnogorski referendum upriličila masovno, megaskandalozno kršenje građanskih prava crnogorskih independista. Propisala je da opcija “za nezavisnost” mora pobijediti sa više od 10 posto razlike, čime je stvorila situaciju u kojoj je glas srpskog unioniste vrijedio koliko 1,2 glasa crnogorskog independiste.
DODIKU NE TREBA RAT

Dodiku ne treba rat – nikome ne treba rat, treba li to uopšte pominjati? On, Dodik, diktira dinamiku i suvereno vodi proces. U BiH se igra pred jednim golom, a lopta je stalno kod njega. Čak i ako doista postoji “crvena linija” koju mu “međunarodna zajednica” neće dozvoliti da pređe, on se nalazi u win-win situaciji, jer ovaj proces vodi ka više, nipošto ka manje RS-a. Čak i ako, nakon što Dodik još ovlasti države Bosne i Hercegovine prebaci na RS, “veliki i moćni” lupe šakom o sto i kažu “dosta”, pristupiće se nekoj vrsti pregovora, u kojima Dodik neće dobiti sve, dakle secesiju, ali će dobiti više nego što ima sada.

To je ono što je očito.

Šta nije (očito)?

Koje političke poteze zajednica nas (oni koji žive u BiH, oni koji žive vani, prijatelji BiH koji nisu njeni državljani…) koji želimo cjelovitu, funkcionalnu, demokratsku i evropsku Bosnu i Hercegovini može povući povodom toga? I da li ta zajednica uopšte postoji?
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#54 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Sve je moguće! Poenta teksta je koliko vidim da je moguće sve promijeniti. Po logici stvari, moguće je promijeniti i dosadašnju politiku "spavača" da ne smjenjuje secesioniste u pokušaju! Promjene su zajebane. Nikad ne znaš na šta promjena može izaći. A nekad su promjene i dobre, da vidimo na čemu smo. ;-)
Samo je malo glupo misliti da oni imaju sve mogućnosti, a drugi nemaju ništa. Kako god, ovaj tekst Andreja ne vidim kao hvalospjev miloradu, više kao šamarčinu onima koji su se uspavali i ne reaguju, ili ne raguju dovoljno jako.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#55 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by elcaliente »

Jel vi ti opet protiv Mileta, pa kako vam visene dosadi covjeka napadati, deset godina vec isto...

Cuj da Inzko smjeni demokratski izabranog covjeka? Za sto, zato sto se bori za ono sa sta su mu njegovi glasaci dali legitimitet.
I Inzko ne moze smjeniti nikoga jer nema vise snage, fokus MZ je negdje drugo, dokle god se ne zapuca BiH nikoga ne interesuje. A trenutno najvise interesujemo Ruse.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#56 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by swanfilter »

E, bas zbog tih Rusa bi mogao neko da navrati, odvali nekoliko dobrih samara. Da se zna, da je caca tu ...
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#57 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

16.05.2019

Poručio je kako visoki predstavnik Velentin Inzko može mačku o rep okačiti svoja bonska ovlaštenja.

"Provociram ga da to uradi. Bonska ovlaštenja može koristiti na bazi konsenzusa članica PIC-a. I to je upitno.", rekao je milorad dodik.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#58 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Maraschino »

Za Bonska ovlastenja ne treba konsenzus ali je pozeljan.

Smijeni Perisica sto mu je otkrio planove. :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#59 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by славянин »

Maraschino wrote:Za Bonska ovlastenja ne treba konsenzus ali je pozeljan.

Smijeni Perisica sto mu je otkrio planove. :lol:
Dali mislis da visoki predstavnik moze bilo sta uraditi "na svoju ruku" bez odobrenja US i Evrope ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#60 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Maraschino »

славянин wrote:
Maraschino wrote:Za Bonska ovlastenja ne treba konsenzus ali je pozeljan.

Smijeni Perisica sto mu je otkrio planove. :lol:
Dali mislis da visoki predstavnik moze bilo sta uraditi "na svoju ruku" bez odobrenja US i Evrope ?
Kakvo je to pitanje?
Moze i niko ne bi povukao tu odluku a nece to uraditi dok ne dobije bar saglasnost US. Njegov zamjenik je Amerikanac tako da su na vezi.
...a da se trazi konsenzus, to je prica Miloradova. Ne treba nikakav konsenzus.

Sutra da Dodik izjavi da Sarajevo nije glavni grad, Rus bi ga podrzao i nesto smrljavio.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#61 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by славянин »

Maraschino wrote:
славянин wrote:
Maraschino wrote:Za Bonska ovlastenja ne treba konsenzus ali je pozeljan.

Smijeni Perisica sto mu je otkrio planove. :lol:
Dali mislis da visoki predstavnik moze bilo sta uraditi "na svoju ruku" bez odobrenja US i Evrope ?
Kakvo je to pitanje?
Moze i niko ne bi povukao tu odluku a nece to uraditi dok ne dobije bar saglasnost US. Njegov zamjenik je Amerikanac tako da su na vezi.
...a da se trazi konsenzus, to je prica Miloradova. Ne treba nikakav konsenzus.

Sutra da Dodik izjavi da Sarajevo nije glavni grad, Rus bi ga podrzao i nesto smrljavio.
Samo zelim da kazem da se "puca" na pogresan cilj,VP radi sto mu kazu - tacno on ih obavjestava o lokalnim desavanjima - ali nema nikakvu moc.Ocito je da zapad ne zeli da se mijesa u lokalnu politiku nego je prepustio BIH ili da se ugusimo u g*vnima ili nekako "dogovorimo".
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#62 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Promjena regionalnog kao i promjena političkog konteksta u Bosni i Hercegovini, smanjen prostor utjecaja tumača Dejtonskog mirovnog sporazuma, zamor i bezidejnost iscrpljene probosanske političke elite, otvara prostor da politički sistem Bosne i Hercegovine vrlo aktivno modeliraju oni koji su otvoreni rušitelji Bosne i Hercegovine i njene državnosti.
Nova alatka za urušavanje suvereniteta zemlje pokušava se isprobati na odnosima između Bosne i Hercegovine i NATO-a. Ukoliko se prihvati ponuda Milorada Dodika pa se MAP (još jedan korak u približavanju BiH prema NATO-u) zamijeni IPAP-om (saradnja sa NATO-om ali ne i članstvo u Alijansi), to bi značilo da se politička volja Milorada Dodika izdigla iznad ranije donesenih državnih zakona koji obavezuju institucije BiH da se kreću prema članstvu u NATO, a taj presedan bi svakao otvorio pandorinu kutiju, odnosno Dodiku bi osigurao snažnu alatku i dao povod za još jaču destrukciju državnosti Bosne i Hercegovine, kao njegov konačni cilj.

Pojednostavljeno, ako se prihvati da je rezolucija o vojnoj neutralnosti iz Narodne skupštine Republike Srpske iznad državnih zakona koji obavezuju institucije BiH da se kreću prema članstvu u NATO, to će pokrenuti lavinu novih rezolucija u Skupštini RS, koje će imati samo jedan cilj - destrukciju državnosti Bosne i Hercegovine.
Stavljanje Dodikove političke volje iznad države i državnih zakona, imaju učinak atrofije bh. institucija i kretanje Bosne i Hercegovine prema konfederalnim uređenju, a odatle i prema konačnom raspadu danas međunarodne priznate Bosne i Hercegovine. Gotovo istovrstan učinak po Bosnu i Hercegovinu bi mogle imati izmjene Izbornog zakona po modelu "Ljubić", odnosno ako se izmjene Izbornog zakona BiH prihvate na način kako to zagovara HDZ. U konačnici bi i to dodatno nazrijelo obrise novog ustavnog konfederalnog uređenja Bosne i Hercegovine, što nije ništa drugo nego samo prelazna faza do konačne disolucije Bosne i Hercegovine.

Ovi novi lukavi alati za urušavanje državnosti Bosne i Hercegovine se testiraju i ozbiljnije provode prvi put u procesu osporavanja NATO puta Bosne i Hercegovine. Cijeli projekat ima tri elementa, i izvodi se fazno: prvo se u javni politički prostor unosio element takozvane „političke volje“ kao tehnika za poništavanje ranije utvrđenog cilja, odnosno opredjeljenja da BiH postane članica NATO-a. Potom je ta politička volja suprotstavljena zakonima Bosne i Hercegovine, ovog puta kroz rezoluciju Narodne skupštine Republike Srske o vojnoj neutralnosti RS-a, čime je tom rezolucijom potpuno neustavno negiran Zakon o Oružanim snagama BiH, koji definiše NATO opredjeljenje BiH, premda su taj zakon ranije podržali i oni koji danas to opredjeljenje – i preuzetu obavezu – negiraju.

Dio ovog projekta je i uvođenje "političkih reprezentacija" u institucije Bosne i Hercegovine - za sada samo član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Milorad Dodik, a uskoro i ostali reprezentativci u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti Bosne i Hercegovine. Treća i završna faza nove strategije protiv BiH je korištenje prava isticanja entitetskog interesa i obavezna provjera tih interesa pred Narodnom skupštinom Republike Srpske, sa već predvidljivim ishodom odluke u kontekstu ranije donesenih rezolucija.

Ma koliko zavodljivo bilo Izetbegovićevo poređenje politike sa pecanjem riba, politika je mnogo ozbiljnije od toga. Ne može se projekat izgradnje države Bosne i Hercegovine voditi bez jasne vizije i strategije njenog dosezanja. Ili ako za Izetbegovića politika jeste kao ribolov, onda bi morao pecati u dubokim vodama međunarodne politike.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#63 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Haris.ba »

elcaliente wrote:Jel vi ti opet protiv Mileta, pa kako vam visene dosadi covjeka napadati, deset godina vec isto...

Cuj da Inzko smjeni demokratski izabranog covjeka? Za sto, zato sto se bori za ono sa sta su mu njegovi glasaci dali legitimitet.
I Inzko ne moze smjeniti nikoga jer nema vise snage, fokus MZ je negdje drugo, dokle god se ne zapuca BiH nikoga ne interesuje. A trenutno najvise interesujemo Ruse.
Ko napada Mileta? Došo vakat više ga i ne možeš ni kritikovati. Sjeverna Koreja i RS.

Visoki predstavnik postoji i ima ovlasti koje su u praksi bile da smjenjuje čak i demokratski izabranog zvaničnika. To što si demokratski izabran ne znači da možeš da radiš i pričaš šta hoćeš. Druga je stvar što upravo demokratski izabrani zvaničnici ne žele da prorade institucije koje bi samostalno imale sisteme zaštite države.

A nije stvar da Incko nema neke snage da smijeni, već jednostavno neće.
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#64 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Centralna banka BiH donijela je mjeru kontrole platnog prometa kojom, kako je navedeno, želi da suzbije pranje novca.
Ministrica finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je odluka Centralne banke BiH o kontroli platnog prometa potpuno neustavna i nezakonita, te da je neprimjenjiva u praksi i da Ministarstvo finansija RS nema namjeru da je primjenjuje.

Centralna banka donijela je odluku da vrši kontrolu platnog prometa, a da nije obavijestila bilo koji organ RS, iako je kontrola platnog prometa u potpunosti u nadležnosti entiteta”, izjavila je Vidovićeva za RTRS
:D
User avatar
sinuhe
Posts: 12583
Joined: 03/06/2011 11:33

#65 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by sinuhe »

Misljenje Evropske komisije o BiH: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enla ... pinion.pdf
Annex X to the Dayton Peace Agreement established the Office of the international High
Representative (OHR) as the final authority on the interpretation of the civilian aspects of the
implementation of the peace agreement. The OHR has since been granted extensive powers to
decree legislation and remove public officials – known as ‘Bonn powers’ – which was last
used in 2011. Such extensive international supervision is in principle incompatible with the
sovereignty of Bosnia and Herzegovina and therefore with EU membership. A process
towards closing the OHR has been underway since 2008. Its outcome depends on a number of
conditions.
Nema vise posezanja za bonnskim ovlascenjima.
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#66 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Its outcome depends on a number of
conditions.
:wink:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18745
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#67 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by problemnatravunu »

sinuhe wrote:Misljenje Evropske komisije o BiH: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enla ... pinion.pdf
Annex X to the Dayton Peace Agreement established the Office of the international High
Representative (OHR) as the final authority on the interpretation of the civilian aspects of the
implementation of the peace agreement. The OHR has since been granted extensive powers to
decree legislation and remove public officials – known as ‘Bonn powers’ – which was last
used in 2011. Such extensive international supervision is in principle incompatible with the
sovereignty of Bosnia and Herzegovina and therefore with EU membership. A process
towards closing the OHR has been underway since 2008. Its outcome depends on a number of
conditions.
Nema vise posezanja za bonnskim ovlascenjima.
Znaci bonske ovlasto zadnji put 2011.upotrebljene, tacno od tad nema vise napretka u BiH , a nakotilo se drskih naci politicatra, koji unazadise sve, jer vide da im niko nece nista- a tu Inckovu pricu da te ljude biraji gradjani, macku o rep, dok se ne uvede pracenje glasanja i elektronsko glasanje, ja sam uvjeren da kleronacionalisticka bagra krade izbore.....pa zasto su se i rukama i nogama borili da to ne bude na posljednjim izborima.
Ja sam uvjeren u to!
lajkujMe
Posts: 12943
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#68 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by lajkujMe »

U jednom se srbi, bosnjaci i hrvati slazu ovakva BIH nije dobra.
Doduse Bosjaci zele dobru BIH ovi ostali je nece nikako.
Mislim da je dosao vakat velikim promjenama jer nema nam buducnosti bez njih.

Ja mislim da bi najpametnije bilo pomoci Dodiku da urusi sadasnji dejtonsku BIH, da bosnjaci pocnu aktivno blokirati sve na drzavnom, federalnom nivou i provocirati ove ostale da urade nesto glupo.
I tad proglasiti novi ustav i pocet hapsit svakog izdajnika i stvoriti nasu verziju Gulaga. Pa nek tamo propovjeda seceionizam.
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#69 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Pored OHR-a imamo i.......
Johannes Hahn podsjeća da je EU odlučna, u slučaju potrebe, nametnuti sankcije i zamrznuti imovinu i finansijske resurse osobama i njihovim saradnicima čije aktivnosti: 1. podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni ugled BiH; 2. ozbiljno prijete sigurnosnoj situaciji u BiH; 3. podrivaju Okvirni mirovni sporazum za mir i njegove anekse, uključujući i mjere koje propisuje taj sporazum.
A tu stoji, da su sve niže instance dužne sarađivati i usaglasiti svoje zakone sa zakonima države Bosne i Hercegovine, kada je potrebno da to pređe na državni nivo.
:wink:
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#70 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac izjavio je Srni da je antiustavno i antidejtonsko djelovanje prijedlog Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara u tehničkom mandatu o "pružanju pomoći entitetskim MUP-ovima i operativnoj saradnji, u nadzoru granice" u rješavanju migrantske krize.
"Takvo rješenje Ministarstva bezbjednosti za nas je potpuno neprihvatljivo i nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Ovo je osmišljena aktivnost u trenucima kada treba konstituisati vlast na nivou BiH, koja neće doprinijeti pozitivnoj atmosferi u BiH", smatra Košarac.

Prema njegovom mišljenju, vidljivo je da se pokušavaju, uz kršenje Dejtonskog sporazuma, nametnuti rješenja koja nisu usaglašena sa nadležnim institucijama Republike Srpske.

"Zabrinjavajuća je činjenica da se predlaže rješenje da se upućuju federalne i kantonalne policijske snage na granicu prema Srbiji, a da nije kontaktiran MUP Republike Srpske", naveo je Košarac.
I da napomenemo još jednom, to nije granica entiteta rs na Drini, to je granica i granični pojas države Bosne i Hercegovine na Drini!!!
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#71 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

02.06.2019

Milorad Dodik je ponovio da BiH nije država i da ne može funkcionisati, već je državna zajednica tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Maraschino »

archi_a wrote:02.06.2019

Milorad Dodik je ponovio da BiH nije država i da ne može funkcionisati, već je državna zajednica tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
:lol: :lol:

sto je babi milo to joj se snilo...
slijedeci pacijent...
mishic
Posts: 8406
Joined: 28/04/2011 16:29

#73 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by mishic »

"Crvena linija" kada je u pitanju Dejtonski sporazum je sam taj sporazum. Njega su kreatori i potpisnici u startu okarakterisali "da u svijetu kakav jeste i u uslovima kakvi jesu..." bolji sporazum nije bilo moguće postići. Potpisan je sa nadom da će vremenom biti dorađivan i da će ići u pravcu uspostave povratka i funkcionalnijeg uređenja odnosa na svim nivoima vlasti. Visoki predstavnik trebao je biti tumač u smislu da se ne ide ispod onoga što je Dejtonom uspostavljeno. Na žalost i to je s vremenom iščezlo. Dodik i ne samo on danas redovno i svakodnevno krše Dejtonski sporazum bez ikakvih posljedica.

Sjetimo se kako su sve snage iz RS-a bile žestoki protivnici Dejtona sve do trenutka dok nisu shvatili da ga mogu pretvoriti i pretvorili su ga u "švedski stol" pa provodili što im godi i što žele a opstruirali i odbijali ono što im ne godi. Time je ovaj i onako nepravedan sporazum pretvoren u suštu suprotnost svega onoga što mu je bio smisao i cilj i pretvoren je iz konstruktivnog obnovitelja uništene zemlje u destruktivnog uništitelja te zemlje. To je preokrenulo stav RS-a koji su kao pijan plota počeli da insistiraju na provedbi onoga što više nije ni nalik tom tzv. Dejtonskom sporazumu.

Naravno pri tome im je na ruku išlo Vijeće za implementaciju mira u kome su Rusija, na jednoj strani, i nešto popustljiviji Visoki predstavnici, na drugoj strani, omogučili potpunu opstrukciju i onako lošeg i nepravednog Dejtona. Danas je insistiranje na provedbi Dejtona (što Dodik svakodnevno radi) istovremeno i insistiranje na uništenju BiH. Razlog što je to tako je u činjenici da je parcijalno provođenje Dejton pretvorilo u njegovu apsolutnu suprotnost. A i okolnosti na širem planu nisu išle u pravcu uspostave pravednijeg, sigurnijeg i prosperitetnijeg svijeta. Okolnosti su postale sličnije onima iz devedesetih nego onima iz vremena Dejtona, nažalost.
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#74 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

Nikad neću dati saglasnost da vojska bude postavljena između Republike Srpske i Srbije.

Poručio je ovo danas Milorad Dodik reagujući na prijedlog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića da u zaštitu granice od migranata treba uključiti i Oružane snage.
Jedino, najveće "žarište krize" u Bosni i Hercegovini je velikosrpska politika i njeni pijuni u našoj državi! Sanu memorandum, protivljenje, zaustavljanje, blokade na bilo kojem polju i blokiranje bilo kojoj teme i odluke! To je svima jasno, pa i Wigemarku.
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#75 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by archi_a »

PREDSJEDAVAJUĆI PREDSJEDNIŠTVA BIH
Dodik: Zakazao sam sjednicu čisto da Komšić pokaže da se nešto brine


Oni su toliko umislili da više i ne biraju riječi da probaju sakriti stvarne ciljeve. Naprotiv, otvoreno govori da će blokirati sve.

Nema dogovora sa osobama kojima je cilj urušavanje države. To eu i zapad znaju, ali...... Vrijeme je da se strancima kaže i pokaže da i mi to znamo i da je neizvodivo sa secesionistima doći do dogovora. Sistem se mora resetovati!
Post Reply