BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#51 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

cadburry wrote:
Mozda ja stvarno predugo zivim u ovom haman jednonacionalnom Sarajevu, ali svi katolici koje ja znam (a nazalsot ne znam ih puno u Sarajevu), nikad nisu uzimali 26.
U pravu si, predugo živiš tu. Ja se s tako tankim znanjem ne bih usudio komentirati ovakve stvari. Kao što se i Bajram slavi dva dana, to jest prvi dan Bajrama i dan nakon njega, na isti način i zakon tretira proslavu Božića na isti način - neradni dani 25. i 26. 12. ili po julijanskom kalendaru 7. i 8. 01.
Dva placena dana za praznike obicno uzimaju 25. decembar i ponedjeljak poslije Uskrsa.
izgleda ne radiš u državnoj ustanovi, jer bi znao da se ovi praznici (Božić i Uskrs) prema zakonu o praznicima slave po dva dana. Znači ne radi dućan ta dva dana.
Neplacene uzimaju 24. decembra
Daj bola...badnji dan...kakvo neplaćeno...24. 12. se provrtimo malo po poslu do nekih 11-12h i odemo negdje u restoran da se malo družimo
za Tjelovo, Sve Svete ili ne uzimaju nikako.
Dobro je....otkud vadiš te gluposti. Svi Sveti su neradni dan, a Tjelovo se ne radi također, samo se taj dan odbija od godišnjeg odmora.
Zaboravio si i tri Kralja...Bogojavljenje 6.01. i taj dan se ne radi
Za 26. decembar, ja iskreno, prvi put cujem. Pored toga, saradjujem sa ljudima iz US, Holandije i Njemacke i svi rade 26. decembra.
To bi bilo isto kao kad bih ja rekao - muslimani piju alkohol jer surađujem s ljudima iz Sarajeva i Tuzle i svi oni piju alkohol.
Inače vjerujem da prvi put čuješ, jer izgleda da ti ljudi s kojima surađuješ ipak nisu katolici a možda i postoji neki žešći biznismen katolik koji ne zna za odmor.
Pored toga, u Skupstini i Vladi KS ima nekoliko Hrvata (sto naravno ne znaci da su katolici) i nisam cuo da se neko od njih buni sto se odrzala sjednica. Da ima povoda, vjerovatno bi se bunili i vjerovatn obi bilo uvazeno.
Super logika - ima nekoliko Hrvata (doduše nema niti jedan jedini u vladi) i veliš ''što ne znači da su katolici i nisi čuo da se netko od njih buni što je sjednica bila 26. 12.''. :lol: Pa što bi se bunili kada niti jedan jedini nije katolik kao što i sam kažeš.

Inače, valjda će se ovaj Filipović izjasniti kao ''Hrvat'', jer su mjesta ''ostali'' zauzeta a i nije loše da se stekne privid multietničnosti na koju se toliko pozivaju. U stvari, ne bi bilo loše da se još par ovih ministara izjasne kao Hrvati pa da začepe usta svim zlobnicima koji im spočitavaju nacionalnu homogenost vlade. Ovako im etnička struktura vlade izgleda kao da je sastavljena po rezultatima nekog budućeg popisa... za nekih 10-15 godina kada se i ionako neće više morati lažno predstavljati.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#52 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Heller »

bome moje kolege uzimaju slobodan 24.12, pečenica 'n' shit, a 26.12 obično rade.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#53 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

Heller wrote:bome moje kolege uzimaju slobodan 24.12, pečenica 'n' shit, a 26.12 obično rade.
Ako nije baš neki veliki problem, gdje živiš?
i još nešto...pretpostavljam ti i tvoje kolege radite u privatnoj firmi?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#54 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Heller »

Hafis wrote:
Heller wrote:bome moje kolege uzimaju slobodan 24.12, pečenica 'n' shit, a 26.12 obično rade.
Ako nije baš neki veliki problem, gdje živiš?
i još nešto...pretpostavljam ti i tvoje kolege radite u privatnoj firmi?
Tuzla, jeste privatna ali D.D. tako da nije klasična privatna.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#55 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

Heller wrote:
Hafis wrote:
Heller wrote:bome moje kolege uzimaju slobodan 24.12, pečenica 'n' shit, a 26.12 obično rade.
Ako nije baš neki veliki problem, gdje živiš?
i još nešto...pretpostavljam ti i tvoje kolege radite u privatnoj firmi?
Tuzla, keste privatna ali D.D. tako fa nije klasična privatna.
Raspitaj se kako to izgleda u općini, ZZO, ZZJZ ili neka druga institucija...mada iskreno, bez ljutnje, mislim da je broj uzoraka možda ipak nedovoljan da bi se moglo o tome raspravljati.
Ja ti govorim kako je to u stvarnosti a i na terenu. Npr. u R Hrvatskoj su 25. i 26. također neradni dani.
Uostalom, to i nije poanta zbog čega sam napisao onaj post...više me samouvjerenost lika natjerala i ona smijhešna tvrdnja ...u Skupstini i Vladi KS ima nekoliko Hrvata (sto naravno ne znaci da su katolici) i nisam cuo da se neko od njih buni sto se odrzala sjednica..... ko veli - nema katolika ali nije čuo da se netko od njih bunio što je na taj dan sjednica'' :lol: pa kako će se buniti kad ih nema :D
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#56 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Heller »

Znam od prijatelja da im je draže sastaviti 24/25, prvi put čujem za 26.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#57 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

Heller wrote:Znam od prijatelja da im je draže sastaviti 24/25, prvi put čujem za 26.
Vjerujem ti, samo ti kažem kako to ide u institucijama gdje žive Hrvati u većem broju

U nas u Mostaru to fercera bez ikakvih problema. Znači ni županijska skupština, ni vlada (a ni skupština grada birvaktile) ne obavljaju nikakve djelatnosti u dane Bajrama i oba Božića - pod tim mislim prvi i drugi dan praznika.
Tako da ne bi bilo šanse da se skupština zakaže 26. 12.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#58 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Heller »

Otkud da se ne radi za sve svete zar nije 2+2 za vjerske praznike. Slučajno se u Orašju našao, pekare ne rade :lol:
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#59 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

Heller wrote:Otkud da se ne radi za sve svete zar nije 2+2 za vjerske praznike. Slučajno se u Orašju našao, pekare ne rade :lol:
Svi Sveti su neradni dan-
To je inače treći po ''jačini'' katolički blagdan kada se sjećamo svojim preminulih i više se poštuje nego drugi dan Božića ili Uskrsa.
Za mene osobno najvažniji praznik.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#60 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Heller »

Hafis wrote:
Heller wrote:Otkud da se ne radi za sve svete zar nije 2+2 za vjerske praznike. Slučajno se u Orašju našao, pekare ne rade :lol:
Svi Sveti su neradni dan-
To je inače treći po ''jačini'' katolički blagdan kada se sjećamo svojim preminulih i više se poštuje nego drugi dan Božića ili Uskrsa.
Za mene osobno najvažniji praznik.
Znam ja šta je nego po zakonu svaka konfesija ima dva neradna.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#61 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

Heller wrote:
Hafis wrote:
Heller wrote:Otkud da se ne radi za sve svete zar nije 2+2 za vjerske praznike. Slučajno se u Orašju našao, pekare ne rade :lol:
Svi Sveti su neradni dan-
To je inače treći po ''jačini'' katolički blagdan kada se sjećamo svojim preminulih i više se poštuje nego drugi dan Božića ili Uskrsa.
Za mene osobno najvažniji praznik.
Znam ja šta je nego po zakonu svaka konfesija ima dva neradna.
Ovako nekako:
Poslodavac je dužan omogućiti radniku odsustvo do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini, radi zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - plaćeno odsustvo.

S tim da je u nas problematika malo složenija, jer pored Uskrsa i Božića imamo i Svi Sveti, Tri kralja, Velika Gospojina, Tijelovo.... i tad ne radimo, samo nam se to piše u godišnji odmor, barem koji su udržavnim institucijama.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#62 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by SSemir »

Pitanje za hafiza.,
Je li postoje hrvati ateisti?
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#63 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

SSemir wrote:Pitanje za hafiza.,
Je li postoje hrvati ateisti?
Kako da ne. Ja sam jedan od njih. Doduše, više sam agnostik nego ateist, i to prije svega zahvaljujući takvom odgoju, gdje mi je od strane roditelja koji su također bili agnostici, bilo prepušteno da se sam odredim. Znači prihvatam neka manje-više etička načela koja kršćanstvo propovijeda, ali se u većini stvari, da ne kažem ''gro',' ne slažem niti s jednom vjerom kao kulturološkim i socijalnim fenomenom.
Inače poznajem masu agnostika (ako baš hoćeš - Hrvata) koji to za razliku od mene, nikada neće reći javno, ne zbog straha od neke odmazde....ma uostalom znaš kakva su danas vremena i po kojoj matrici funkcuionira ovo današnje nakaradno društvo. Jednostavno neće da se ističu nekom ''posebnošću'' u tom smislu.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#64 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Kolinda »

Hafis wrote:
SSemir wrote:Pitanje za hafiza.,
Je li postoje hrvati ateisti?
Kako da ne. Ja sam jedan od njih. Doduše, više sam agnostik nego ateist, i to prije svega zahvaljujući takvom odgoju, gdje mi je od strane roditelja koji su također bili agnostici, bilo prepušteno da se sam odredim. Znači prihvatam neka manje-više etička načela koja kršćanstvo propovijeda, ali se u većini stvari, da ne kažem ''gro',' ne slažem niti s jednom vjerom kao kulturološkim i socijalnim fenomenom.
Inače poznajem masu agnostika (ako baš hoćeš - Hrvata) koji to za razliku od mene, nikada neće reći javno, ne zbog straha od neke odmazde....ma uostalom znaš kakva su danas vremena i po kojoj matrici funkcuionira ovo današnje nakaradno društvo. Jednostavno neće da se ističu nekom ''posebnošću'' u tom smislu.
Uvaženi kolega, Vi ste onda bosanski Katolik agnostik... :lol:
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#65 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Hafis »

Kolinda wrote:
Hafis wrote:
SSemir wrote:Pitanje za hafiza.,
Je li postoje hrvati ateisti?
Kako da ne. Ja sam jedan od njih. Doduše, više sam agnostik nego ateist, i to prije svega zahvaljujući takvom odgoju, gdje mi je od strane roditelja koji su također bili agnostici, bilo prepušteno da se sam odredim. Znači prihvatam neka manje-više etička načela koja kršćanstvo propovijeda, ali se u većini stvari, da ne kažem ''gro',' ne slažem niti s jednom vjerom kao kulturološkim i socijalnim fenomenom.
Inače poznajem masu agnostika (ako baš hoćeš - Hrvata) koji to za razliku od mene, nikada neće reći javno, ne zbog straha od neke odmazde....ma uostalom znaš kakva su danas vremena i po kojoj matrici funkcuionira ovo današnje nakaradno društvo. Jednostavno neće da se ističu nekom ''posebnošću'' u tom smislu.
Uvaženi kolega, Vi ste onda bosanski Katolik agnostik... :lol:
To bi tako nekako izgledalo po zamišljenoj matrici.
Sjećam se jednih poslijeratnih lokalnih izbora za grad Mostar, kada se jedan lik (ne bih ga ovdje imenovao) inače moj dobar vprijatelj iz djetinstva kandidirao na Listi za Mostar koju je vodio Safa Oručević, inače spretno smišljenom nazivu za SDA plus nekoliko multietničkih fikusa tipa vječnog Milana Jovičića kao Srbina i ovog mog jarana kao ''bosanskog katolika''. Jednostavno, takva je bila klima tih poratnih godina da se bilio zajebano izjasniti kao Hrvat.
Inače lik u životu nije ušao u crkvu.
putokaz1
Posts: 12496
Joined: 31/05/2014 23:56

#66 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by putokaz1 »

Za lijevu stranku je nebitna nacionalnost
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#67 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Capsicum »

Šta ovo niko ne čestita za povišice? Nek je sa srećom Mašiću, Ćudićki i ostalima :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#68 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Kikibombona »

Jesu li ona dva idiota, Glup-Gluplji, Reuf-Emir, clanovi BH bloka? :D

Je li ih Komsic utrpao u blok? :D

Jebote, kakve idiote hrani ovaj napaceni narod...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45734
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#69 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Chmoljo »

SDAovci su uvijek bili majstori spina. Pa tako sad imamo raspravu je li se ili nije trebala održati sjednica 26., jer je SDA zabrinuta za osjećaje drugih.

U isto vrijeme, Goran nije dovoljno dobro ime za dvoranu, jer jebiga eto tako.

Dotada, nemaju problem sa Hrvatom Mustafom koji klanja, ali imaju problem sa Hrvatom Damirom koji klanja.

A svemu tome su biber po pilavu likovi koji baštine kulturno-prosvjetiteljski pokret herceg bosne.

Pravi rijaliti. Ni skrupula, ni obraza.
palermo
Posts: 22469
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#70 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by palermo »

Chmoljo wrote:SDAovci su uvijek bili majstori spina. Pa tako sad imamo raspravu je li se ili nije trebala održati sjednica 26., jer je SDA zabrinuta za osjećaje drugih.

U isto vrijeme, Goran nije dovoljno dobro ime za dvoranu, jer jebiga eto tako.

Dotada, nemaju problem sa Hrvatom Mustafom koji klanja, ali imaju problem sa Hrvatom Damirom koji klanja.

A svemu tome su biber po pilavu likovi koji baštine kulturno-prosvjetiteljski pokret herceg bosne.

Pravi rijaliti. Ni skrupula, ni obraza.
Drug moj, ovo što si ti napisao je čisti spin......jer to što ja mislim da netko ko sebe zove BH blokom NE SMIJE (ili u najmanju ruku treba se usprotiviti) sazvati sjednicu na dan kada jedan narod proslavlja svoj praznik nema nikakve veze sa SDA, Busuladžićem, Goranom i svime onim što si ti ovdje napisao.....
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45734
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#71 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Chmoljo »

naravno da ima veze.

principi nisu samoposluga pa da se uzima šta je potrebno u određenom trenutku.

druže.
palermo
Posts: 22469
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#72 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by palermo »

Chmoljo wrote:naravno da ima veze.

principi nisu samoposluga pa da se uzima šta je potrebno u određenom trenutku.

druže.
apsolutno, principi su principi....ili ih se držiš ili ne držiš......i to važi za sve
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45734
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#73 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Chmoljo »

čemu onda lažna briga za katolicima?
palermo
Posts: 22469
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#74 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by palermo »

Chmoljo wrote:čemu onda lažna briga za katolicima?
Čija lažna briga ? Moja ? ili Hafizage ? Mislim, samo smo ja i on spomenuli ovo pitanje na ovoj temi....dodao bih, nažalost.

I zašto pobogu za katolicima ? Zašto ne za Hrvatima......zar Božić ili Bajram slave samo vjernici ?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45734
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#75 Re: BH Blok - Stvarnost i realnost ili prašina u oči građanima

Post by Chmoljo »

:shock:

ja koliko sam upratio Božić je katolički praznik, a ne hrvatski.

osim ako kod nas nisu Božići samo hrvatski, a bajrami samo bošnjački... ali ni to me ne bi čudilo.

a ovo je vrh, vrhova
zar Božić ili Bajram slave samo vjernici ?
Locked