Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Mehemed
Posts: 5722
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#51 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Mehemed »

channel10 wrote:
djigibau wrote:Pa vidiš li da ispod stoji" UNTACKED"
Vidim, ali vidis li ti tracking broj ispod naljepnice?
Svaka pošiljka ima broj, ali nema svaka registrovani broj, lijepo piše untracked, što znači da je onaj interni broj za praćenje dok je u Kini.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#52 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Sarajevo1970 »

triconja wrote:Cekaj ba malo, kako to postari kradu posiljke? Ne kontam to nikako, jel neko imo iskustava takvih?
Ja nemam. Mene znaju doci dnevno i po 15 paketica a nikad mi nije nesta ukradeno.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#53 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Sarajevo1970 »

channel10 wrote:Ali je zanimljivo kako dodjose do cifre od 1,80. Kako nije pola marke itd?
Ako bude 1.50KM, svak ce traziti 0.50 natrag. A kad je 1.80 barem ce 25% (vjerovatno i vise) dati 2KM i nepitati za onih 0.20 kusura. ;)
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5959
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#54 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by studiorum_tuzlaensis »

Sarajevo1970 wrote:
channel10 wrote:Ali je zanimljivo kako dodjose do cifre od 1,80. Kako nije pola marke itd?
Ako bude 1.50KM, svak ce traziti 0.50 natrag. A kad je 1.80 barem ce 25% (vjerovatno i vise) dati 2KM i nepitati za onih 0.20 kusura. ;)
To je to... nek oni i za pultom imaju bakšiša. :evil: :twisted:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#55 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by choxnox »

Ne lupajte gluposti :D Slanje pisma do 20g preporuceno lokalno u BIH kosta 1,80 KM i za to nalijepe slicnu ovakvu naljepnicu. A ove sto lijepe su maksuz printane za ovu kradju.
User avatar
clicks
Posts: 64
Joined: 12/12/2010 00:02

#56 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by clicks »

Danas kad sam došao kući vidim paket neki i odmah pitam ukućane jesu li išta platili i kažu da jesu. Odmah me neki bijes uzeo.

Došli su mi neki nastavci za LED traku koji koštaju ukupno 1,32 KM.

Molim vas da nas se što više pobuni zbog ovog zakona i uputi svoje pozive, e-mail ili drugo u svrhu prekida ove "pljačke".

Ne znam šta da kažem na divlji zapad koji vlada kod nas.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45739
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#57 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Chmoljo »

uveli poreze na plate koje će dodatno oguliti radnike, bez ispaljenog metka, a vi se ibretite odsustvu reakcije na poštarinu.

:lol:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#58 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by TRANCE »

Problem krađa pošiljki se mogao lako riješiti tehnologijom. Npr. kad sleti avion s poštom, sve pošiljke bi mogle ići na jednu pokretnu traku gdje bi mašina lijepila bar kod za praćenje unutar BiH i putem optičkog skeniranja unosila u bazu podataka ime, prezime, adresu i poštanski broj naznačen na pošiljci za dostavu. Uz to podijeliti svim poštarima ručne skenere gdje bi morali skenirati sve pošiljke kada prime i predaju dalje pošiljku. Na taj način bi primaoc pošiljke mogao jednostavnim unosom ličnih podataka na web stranici vidjeti kada je neka pošiljka ušla u BiH, te gdje se trenutno nalazi, a u slučaju krađe ili gubitka bi tačno znali kod kojeg poštara je nestala pošiljka. Ovo već sve postoji u svijetu, samo bi trebali kupiti i instalirati tehnologiju, što im ne bi bio finansijski problem imajući u vidu da imaju 88 miliona KM godišnjeg prihoda. Ali ko će to, bolje ovako krasti pošiljke i klepati narod po ušima izmišljenim taksama :bih: :run:

User avatar
mayab
Posts: 27351
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#59 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by mayab »

http://www.futura.ba

http://www.reklamacija.ba

Treba vidjeti sta i kako, pa i njima pisati.....
:thumbup:
Puf
Posts: 918
Joined: 07/02/2008 00:34

#60 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Puf »

mayab wrote:http://www.futura.ba

http://www.reklamacija.ba

Treba vidjeti sta i kako, pa i njima pisati.....
:thumbup:
Isti onaj tekst sto smo slali ombudsmanu treba poslati i njima
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#61 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by choxnox »

TRANCE wrote:Problem krađa pošiljki se mogao lako riješiti tehnologijom. Npr. kad sleti avion s poštom, sve pošiljke bi mogle ići na jednu pokretnu traku gdje bi mašina lijepila bar kod za praćenje unutar BiH i putem optičkog skeniranja unosila u bazu podataka ime, prezime, adresu i poštanski broj naznačen na pošiljci za dostavu. Uz to podijeliti svim poštarima ručne skenere gdje bi morali skenirati sve pošiljke kada prime i predaju dalje pošiljku. Na taj način bi primaoc pošiljke mogao jednostavnim unosom ličnih podataka na web stranici vidjeti kada je neka pošiljka ušla u BiH, te gdje se trenutno nalazi, a u slučaju krađe ili gubitka bi tačno znali kod kojeg poštara je nestala pošiljka. Ovo već sve postoji u svijetu, samo bi trebali kupiti i instalirati tehnologiju, što im ne bi bio finansijski problem imajući u vidu da imaju 88 miliona KM godišnjeg prihoda. Ali ko će to, bolje ovako krasti pošiljke i klepati narod po ušima izmišljenim taksama :bih: :run:

Ejs tebe, da je njima stvarno cilj da prate posiljke za to ima stotine nacina. Ovo su uveli samo da namire za smanjen prihod prilikom carinjenja.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#62 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Nisrin »

Strpljiva wrote:
Atego wrote:
Strpljiva wrote:Danas dobila 2 paketa na vrata, nista nije trebalo platiti.
kakva ? s tracking-om ili bez ?
Jedna sa, jedna bez.

Meni ostavili obavijest u sanducicu da je stigla posiljka i pise da trebam platiti ¸1.80KM! Hocu li dobiti neki fiskalni racun za to ili ne?
Ne znam ni da li uopste ici po to, ako su stikeri ne vrijedi da doplatim, 1.80KM, ako je kist vrijedi :D
Mehemed
Posts: 5722
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#63 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Mehemed »

Ne razumijem zašto naručiti nešto što je 1KM jeftinije nego u nas i čekati 20-30 dana zbog 1KM uštede pa se sad ne isplati dodati tih 1.80KM kad je već stiglo ?
Ja kada nešto naručim, ili nema u nas kupiti, ili je cijena dosta veća.
Puf
Posts: 918
Joined: 07/02/2008 00:34

#64 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Puf »

Mehemed wrote:Ne razumijem zašto naručiti nešto što je 1KM jeftinije nego u nas i čekati 20-30 dana zbog 1KM uštede pa se sad ne isplati dodati tih 1.80KM kad je već stiglo ?
Ja kada nešto naručim, ili nema u nas kupiti, ili je cijena dosta veća.
Gledaj ovog mozga.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#65 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Capsicum »

Mehemed wrote:Ne razumijem zašto naručiti nešto što je 1KM jeftinije nego u nas i čekati 20-30 dana zbog 1KM uštede pa se sad ne isplati dodati tih 1.80KM kad je već stiglo ?
Ja kada nešto naručim, ili nema u nas kupiti, ili je cijena dosta veća.
Pa uglavnom raja i naručuje stvari kojih kod nas nema. A ako se nekome ne žuri posebno, u tom slučaju može naručiti i ono što kod nas ima, a puno je jeftinije naručiti iz Kine ili je jednostavnije odabrati preko računara nego obilaziti nekoliko prodavnica kod nas.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#66 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Nisrin »

Mehemed wrote:Ne razumijem zašto naručiti nešto što je 1KM jeftinije nego u nas i čekati 20-30 dana zbog 1KM uštede pa se sad ne isplati dodati tih 1.80KM kad je već stiglo ?
Ja kada nešto naručim, ili nema u nas kupiti, ili je cijena dosta veća.

Mozda jer te stvari ovdje nisam mogla naci? Konkretno te stikere? :D Glup zakljucak kako god!
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#67 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by visocicaguy »

eto, poslah i ja.

po mom skromnom mišljenju ovo je neodrživo.

čuvajte priznanice, ovo kada padne - a past će - treba im tražiti povrat novca na osnovu tih priznanica.
User avatar
newklear
Posts: 1385
Joined: 10/12/2009 15:59

#68 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by newklear »

Poslao sam i ja mail na ozp, pa ćemo vidjeti ima li kakvog odgovora...

Kome još poslati? Federalna uprava za inspekcijske poslove?
Last edited by newklear on 12/07/2018 11:56, edited 1 time in total.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#69 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by visocicaguy »

i Hrvati pokusali, pa ubacili u rikverc: http://www.narodni-list.hr/posts/383665002
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#70 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by visocicaguy »

newklear wrote:Poslao sam i ja mail na ozp, pa ćemo vidjeti ima li kakvog odgovora...

Kome još poslati? Federalna uprava za inspekcijske poslove?
nađite političara svog povjerenja :D

ozbiljno, sad im je predizborna godina, nađite nekog ko vam je tražio glas za prethodne izbore i sad sjedi u parlamentu FBiH i pišite mu/im da postave poslanicko pitanje [ovo pogotovo vrijedi za opoziciju... ili oni sto su vlast a prave se da su opozicija :-) ]... na to pošta mora dati odgovor
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#71 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by eeeeeee »

visocicaguy wrote:i Hrvati pokusali, pa ubacili u rikverc: http://www.narodni-list.hr/posts/383665002

Bravo ovo je morala potpisati i BH pošta (boldirano)

Kako se navodi u obrazloženju HAKOM-a, obavljanje poštanskih usluga u Republici Hrvatskoj uređeno je Zakonom o poštanskim uslugama, Pravilnikom o obavljanju univerzalne usluge, općim uvjetima za obavljanje usluge davatelja poštanskih usluga i aktima Svjetske poštanske unije za poštanske usluge u međunarodnom prometu. Hrvatska se pošta, prema odredbama Zakona o poštanskim uslugama, vodi kao davatelj univerzalne poštanske usluge u RH, a sukladno Općim uvjetima za obavljanje univerzalne usluge HP-a, mali paket je adresirana međunarodna dolazna pismovna pošiljka mase do 2 kilograma.

"Prema važećem cjeniku poštanskih usluga u međunarodnom prometu, a koji je usklađen s odredbama ZPU-a, Svjetskom poštanskom konvencijom te pravilnicima Svjetske poštanske unije, iznos za uručenje malog paketa naplaćuje 4.50 kune. Iz navedenog proizlazi da HP-Hrvatska pošta d.d.[color=#FF0000]ne može proizvoljno odlu ... os[/color], a za koju neće, već se u konkretnom slučaju za uručenje malog paketa naplaćuje na način kako je to i predviđeno, odnosno navedeno u cjeniku poštanskih usluga u međunarodnom prometu." - navodi se na kraju priopćenja HAKOM-a
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15777
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#72 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by problemnatravunu »

Mehemed wrote:Ne razumijem zašto naručiti nešto što je 1KM jeftinije nego u nas i čekati 20-30 dana zbog 1KM uštede pa se sad ne isplati dodati tih 1.80KM kad je već stiglo ?
Ja kada nešto naručim, ili nema u nas kupiti, ili je cijena dosta veća.
Drug, nije poanta u tome, nego u neovlastenoj naplati zraka
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2617
Joined: 16/06/2014 20:33

#73 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Dosadno mii »

Mehemed wrote:Ne razumijem zašto naručiti nešto što je 1KM jeftinije nego u nas i čekati 20-30 dana zbog 1KM uštede pa se sad ne isplati dodati tih 1.80KM kad je već stiglo ?
Ja kada nešto naručim, ili nema u nas kupiti, ili je cijena dosta veća.
marka po marka

:bih:
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#74 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by eeeeeee »

Zna li ko u Hrvatskoj je to "HAKOM Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti" ima li u BiH išta slično ko bi se mogao baviti ovom problematikom?
User avatar
belafonte
Posts: 1217
Joined: 29/05/2006 17:54

#75 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by belafonte »

S obzirom da su svi poštanski operateri u BiH uveli ovu naknadu možda je najbolje ove upite slati državnoj agenciji za poštanski promet

http://www.rap.ba/index.php/djelatnosti.html

Pogledati pod d) i e)
Post Reply