Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shadowchaser
Posts: 1072
Joined: 25/03/2015 13:17
Location: Sarajevo

#51 Re: Freelancing

Post by shadowchaser »

vjesticanametli wrote:
cranberries wrote:A imas li problema sa porezima :D
nemamo :lol:
Koliko god fino zvucalo to sto se mnogi ovdje na forumu i po raznim drugim portalima, (cak sam vidjela da neki daju izjave i za novine :-) :-) ) fale kako izbjegavaju poreze, u sustini nije nimalo pametno :) Vec se pocelo pricati o uvodjenju poreza za freelancere dok recimo prije godinu dana niko nije vjerovao da se moze na netu bilo sta zaraditi. E sad mozda neki misle zato sto koristeci payoneer ili neke ostale payment providere koji izadju svoje kartice, mogu prevariti drzavu, ona to moze vrlo lahko rijesiti tako da vam ogranici te sve kartice za upotrebu u BiH, ko sto ima u nekim drugim zemljama. E sad poenta moje price je, da je fino se pohvaliti kako je neko uspio u zivotu ali ovakve price javno po forumima dovode samo do toga da cete morati u buducnosti izdvajati i placati porez htjeli ne htjeli.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#52 Re: Freelancing

Post by pinkman »

shadowchaser wrote:
vjesticanametli wrote:
cranberries wrote:A imas li problema sa porezima :D
nemamo :lol:
Koliko god fino zvucalo to sto se mnogi ovdje na forumu i po raznim drugim portalima, (cak sam vidjela da neki daju izjave i za novine :-) :-) ) fale kako izbjegavaju poreze, u sustini nije nimalo pametno :) Vec se pocelo pricati o uvodjenju poreza za freelancere dok recimo prije godinu dana niko nije vjerovao da se moze na netu bilo sta zaraditi. E sad mozda neki misle zato sto koristeci payoneer ili neke ostale payment providere koji izadju svoje kartice, mogu prevariti drzavu, ona to moze vrlo lahko rijesiti tako da vam ogranici te sve kartice za upotrebu u BiH, ko sto ima u nekim drugim zemljama. E sad poenta moje price je, da je fino se pohvaliti kako je neko uspio u zivotu ali ovakve price javno po forumima dovode samo do toga da cete morati u buducnosti izdvajati i placati porez htjeli ne htjeli.
Porezi su bili tema vec milion puta, i volio bih kad bi pricali konkretno o poslovima. :) Inace se slazem s tobom, s tim sto se to ne uvodi, vec je odavno uvedeno, samo se bas i ne postuje i ne provodi.
User avatar
shadowchaser
Posts: 1072
Joined: 25/03/2015 13:17
Location: Sarajevo

#53 Re: Freelancing

Post by shadowchaser »

pinkman wrote:
Porezi su bili tema vec milion puta, i volio bih kad bi pricali konkretno o poslovima. :) Inace se slazem s tobom, s tim sto se to ne uvodi, vec je odavno uvedeno, samo se bas i ne postuje i ne provodi.
ma da, ako bas hoce da se pomogne, onda bolje se fokusirati na to recimo da se objasni kako poceti, gdje, podijeliti neke materijali , tutorijala itd... pricu o zaradama i porezima bataliti :) I naravno ne postavljati ovakve naslove kao sto je freelancing, zarada na netu...privlace previse paznje :)
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#54 Re: Freelancing

Post by pinkman »

shadowchaser wrote:
pinkman wrote:
Porezi su bili tema vec milion puta, i volio bih kad bi pricali konkretno o poslovima. :) Inace se slazem s tobom, s tim sto se to ne uvodi, vec je odavno uvedeno, samo se bas i ne postuje i ne provodi.
ma da, ako bas hoce da se pomogne, onda bolje se fokusirati na to recimo da se objasni kako poceti, gdje, podijeliti neke materijali , tutorijala itd... pricu o zaradama i porezima bataliti :) I naravno ne postavljati ovakve naslove kao sto je freelancing, zarada na netu...privlace previse paznje :)
Slazem se. Ko nece da placa, taj nece placati, a zabolit ce ga glava jednom. Elem, sto se tice teme, ja sam probao sa UpWork i nisam imao nekog narocitog uspjeha. Pretpostavljam jer imam novi profil bez recenzija, sati, itd.

Vecinu projekata koje sam dobio, dobio sam preko prijatelja koji ne zna kodirati, ali ima dobre veze. Prije toga radio u lokalnoj kompaniji koju sam napustio. Trenutno radim na razvoju sopstvenog biznisa i maksimalno smanjio broj projekata kako bih se mogao fokusirati na sopstveni proizvod.

Mada bih mozda trebao uzeti jos par projekata.. Kakva su tvoja iskustva?
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#55 Re: Freelancing

Post by Mike Ross »

pinkman wrote:
Mike Ross wrote:
red evil wrote:I ja se pokušavam utisnuti na mrežu freelancera kao android programer. Trenutno znam samo to, ali još nisam dobio nijedan posao. Kako dobiti prvo posao? Imam jednu aplikaciju urađenu i objavljenju na play store, nema puno skidanja jer samo za bh tržište. Tražio sam samo po upworku te neke entry lvl projekte.
Image

https://www.olx.ba/artikal/26608126/pos ... i-unity3d/
Plata od 900 KM :)
:-) Nije ni cudo sto je napisano malim znakovima, mozda su zaboravili jednu 0...
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#56 Re: Freelancing

Post by mirsek »

Ako traze nekoga sa osrednjim iskustvom treba dodati bar 1 ispred 900.
Ako traze pocetnika sa uradjenih samo par malih projekata a koga bi oni obucavali kroz posao onda bi moglo proci tih 900 KM plate prvih 3-6 mjeseci.
Mada je mozda najbolje raditi na satnicu npr. 10 KM satnica za junior android developera za remote posao pa povecavati sa iskustvom.
emirolini
Posts: 3517
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#57 Re: Freelancing

Post by emirolini »

Ima li koga na 99d?
noke1
Posts: 11
Joined: 12/02/2013 19:06

#58 Re: Freelancing

Post by noke1 »

Da li ima neko da radi web development. Kako dolazite do posla?
Ja sam web developer HTML, CSS, JS. Imam par stranica za portfolio, ali nikako ne mogu da nadjem prvi posao. Pokusavao sam dugo vremena na upwork ali bez uspjeha.
Ima li neko voljan pomoci?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#59 Re: Freelancing

Post by ExNihilo »

Probaj prvih nekoliko poslića na UW besplatno.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#60 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

emirolini wrote:Ima li koga na 99d?
Ja imam profil ali godinama nisam usao na njeg. Zar to cudo jos fercera?
kazo
Posts: 1524
Joined: 08/03/2012 19:57

#61 Re: Freelancing

Post by kazo »

Pokrenuta je i grupa Upwork BiH kako bi pomagali i savjetovali jedni druge.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2670
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#62 Re: Freelancing

Post by Toffee karamela »

ovdje se stalno pominju web developeri i sve vezano uz IT, zar freelancing nekada nije bio i više od toga, šta ja znam data entry, pisanje članaka i malih istraživanja za nekoga, ima li kakvih stranica gdje se to još fura i gdje se može dići pinka?
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#63 Re: Freelancing

Post by mirsek »

ExNihilo wrote:Probaj prvih nekoliko poslića na UW besplatno.
Ne smije se raditi besplatno na upworku. Al moze za minimalnu satnicu ili da uzme manju ukupnu cifru za citav projekat.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#64 Re: Freelancing

Post by ExNihilo »

mirsek wrote:
ExNihilo wrote:Probaj prvih nekoliko poslića na UW besplatno.
Ne smije se raditi besplatno na upworku. Al moze za minimalnu satnicu ili da uzme manju ukupnu cifru za citav projekat.
Ma mislio sam ići na fixed projects i staviti dolar ili koliko je već minimum. Isti qrz, opet radiš besplatno.
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#65 Re: Freelancing

Post by mirsek »

ExNihilo wrote:
mirsek wrote:
ExNihilo wrote:Probaj prvih nekoliko poslića na UW besplatno.
Ne smije se raditi besplatno na upworku. Al moze za minimalnu satnicu ili da uzme manju ukupnu cifru za citav projekat.
Ma mislio sam ići na fixed projects i staviti dolar ili koliko je već minimum. Isti qrz, opet radiš besplatno.
Aha, to je vec OK. :thumbup:
LARVA
Posts: 361
Joined: 05/03/2014 02:35

#66 Re: Freelancing

Post by LARVA »

Toffee karamela wrote:ovdje se stalno pominju web developeri i sve vezano uz IT, zar freelancing nekada nije bio i više od toga, šta ja znam data entry, pisanje članaka i malih istraživanja za nekoga, ima li kakvih stranica gdje se to još fura i gdje se može dići pinka?
https://www.freelancer.com/job/
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#67 Re: Freelancing

Post by bersK »

Ne pada mi na pamet da uplatim i 10 feninga na UIO ove bijedne raspičkane vukojebine i šupka civilizacije. Samim tim što me je natjerala da pare uzimam od stranaca koji su hiljadama kilometara daleko, a ne da radim pošteno u njoj je dovoljan razlog da je naguzim za to.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2670
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#68 Re: Freelancing

Post by Toffee karamela »

User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#69 Re: Freelancing

Post by ExNihilo »

bersK wrote:Ne pada mi na pamet da uplatim i 10 feninga na UIO ove bijedne raspičkane vukojebine i šupka civilizacije. Samim tim što me je natjerala da pare uzimam od stranaca koji su hiljadama kilometara daleko, a ne da radim pošteno u njoj je dovoljan razlog da je naguzim za to.
Sve je to super, samo što UIO nema nikakve veze s ovim. :D :D
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#70 Re: Freelancing

Post by bersK »

ExNihilo wrote:
bersK wrote:Ne pada mi na pamet da uplatim i 10 feninga na UIO ove bijedne raspičkane vukojebine i šupka civilizacije. Samim tim što me je natjerala da pare uzimam od stranaca koji su hiljadama kilometara daleko, a ne da radim pošteno u njoj je dovoljan razlog da je naguzim za to.
Sve je to super, samo što UIO nema nikakve veze s ovim. :D :D

Brale zna se na šta sam mislio. Ne dam im fening jedan. Nek ga dudlaju.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#71 Re: Freelancing

Post by hekaton »

Koja je po vama najbolja platforma za freelancing. Upwork ili ...
Puf
Posts: 918
Joined: 07/02/2008 00:34

#72 Re: Freelancing

Post by Puf »

hekaton wrote:Koja je po vama najbolja platforma za freelancing. Upwork ili ...
Toptal, sve ostalo puno neozbiljnih klijenata, jeftinih radnika (citaj indijaca, pakistanaca, kineza itd...) i nedefinisanih projekata.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#73 Re: Freelancing

Post by kiligonzales »

R9.. wrote:Ja trenutno radim samo na upwork-u i ne ide mi lose...
Radim samo Graphic/Print design vecinom presentacije i brosure...

Ako neko radi nesto slicno a treba mu pomoc slobodno nek se obrati...
imam mnogo materijala kojeg mogu sherovat...CV, Brochure, PowerPoint Prezentacije i sl...
Pomazes li se piktab ekstenzijom za chrome? :)
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#74 Re: Freelancing

Post by kiligonzales »

Sunca Sin wrote:Zend Framework, Lavarel, UI-X https://xenforo.com/community/resources/ui-x.2239/ razviješ neki svoj framework i praviš stilove i teme za Xenforo ili wordpress itd itd ko zna ima posla.

Uradio par tema za wordpress prije 5 godina. Od tada nijedne, otkrio wplocker. :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#75 Re: Freelancing

Post by kiligonzales »

emirolini wrote:Ima li koga na 99d?
Bio nekad.
Post Reply