Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
DZONPI
Posts: 1116
Joined: 03/05/2009 14:19

#51 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by DZONPI »

E lijepi fini gramofon.Moj prvi bio Toska 2 zvucnika i opali.Vjerovali ili ne 300 ploca sam prodo u jebenom ratu nikad necu prezalit ali sta cu moro sam a sad nesto nemam volju ponovo skupljat kolekciju.Hm ima dobrih gramofona ovo novo je truba sa usb i folovima.Kad ploca pocne da krca to nemoze nijedan dvd cd bluray i sta ti ja znam.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#52 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ExNihilo »

Sjo, ja sam imao kao dijete neku muzičku liniju sa gramofonom, vjerovatno domaće proizvodnje, volio bih se sjetiti modela više nego pare. Znam da su zvučnici bili jedno metar visine. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#53 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Sjo, ja sam imao kao dijete neku muzičku liniju sa gramofonom, vjerovatno domaće proizvodnje, volio bih se sjetiti modela više nego pare. Znam da su zvučnici bili jedno metar visine. :D
U mene je stari imao neki Schneiderov studio. To ti je ono kao kabinet sa gramofonom i kasetofon i onim
ekvilajzerima, a ispod toga si imao ladice gdje si mogao ploče držati. Baš je ono lijepo izgledao
i solidno zvučao.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#54 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Sjo, ja sam imao kao dijete neku muzičku liniju sa gramofonom, vjerovatno domaće proizvodnje, volio bih se sjetiti modela više nego pare. Znam da su zvučnici bili jedno metar visine. :D
U mene je stari imao neki Schneiderov studio. To ti je ono kao kabinet sa gramofonom i kasetofon i onim
ekvilajzerima, a ispod toga si imao ladice gdje si mogao ploče držati. Baš je ono lijepo izgledao
i solidno zvučao.
Tako je nešto bilo i kod mene. Gramofon, kasetofon i ekvilajzeri. Ne sjećam se da li su bile ladice. :D
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#55 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

problemnatravunu wrote:Može li neko ko je informiran , postaviti ponudu novih gramofona po Sarajevskim prodavnicama ?
HVALA
Osim spomenutog u Konzumu, ja znam za još ove opcije:

http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=7957
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=4078
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=4512
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=962

Ovi što se mogu naći u Conradu, možda Robotu i slično mislim da ne vrijede koliko god da su jeftini. Nisu dobri za život ploče.

U Music shop Brothers isti modeli kao u Artistu, ali provjeri.

Ne znam više nigdje u Sarajevu da se može kupiti nov gramofon.
User avatar
Better Man
Posts: 16862
Joined: 01/10/2006 20:10

#56 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

.....
Last edited by Better Man on 25/12/2016 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
Better Man
Posts: 16862
Joined: 01/10/2006 20:10

#57 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:
Hakiz wrote:U renoviranom Konzumu na Socijalnom u Sarajevu Sony gramofon, ne znam koji je model, oko 250 KM. Ako nekoga zanima.
Pitanje je koliko je to kvalitetan gramofon. Sad prave ta neka jeftina sranja koji mogu i uništiti ploču. Koji je model, znaš li?
To je onaj USB model PS-LX300USB. Nije nešto posebno, ali nije ni loš za početnike. Neće
uništiti ploču to je sigurno. Ima ugrađeni preamp koliko sam skontao pa je lagan i
za uštekati.
Ima i onaj daleko bolji USB model Sonya i on košta 1599 KM i može se naručiti u Dr Techno. Oni isto imaju ovaj jeftini model.
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#58 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

strong69 wrote:Zna li neko postoji li mogucnost da se nabavi igla za Riz Turandot? Imam taj gramofon negdje u podrumu... A imam oko 200 ploca i sada sam se konacno stambeno sredio pa bih volio to osposobiti ako bude moguce...
ja sam narucio za svoj gramofon, evo link.... ne znam da li odgovara i na tvom gramofonu, ali ovo je sa zvucnicom.
http://www.ebay.com/itm/Audio-Technica- ... 0304394437
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#59 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

Ommadawn wrote:
strong69 wrote:Zna li neko postoji li mogucnost da se nabavi igla za Riz Turandot? Imam taj gramofon negdje u podrumu... A imam oko 200 ploca i sada sam se konacno stambeno sredio pa bih volio to osposobiti ako bude moguce...
Je li Turandot sa pojacalom ili je posebno?
Iglu je jako tesko naci, probaj promijeniti komplet zvucnicu. U tom slucaju gledaj da je boljeg kvaliteta i da je nova. Ortofon, Shure i Audiotehnica se mogu naci po pristupacnim cijenama na netu.

Dobro pogledaj mehanizam! Da li motor okrece i ako je remen (mislim da jeste na Turandotu) i to promijeni. Izmjeri obim i uzmi novi.
sta traziti na ebay-u za remen.... kucao sam svasta al ne nadjoh nista.... moze pomoc?
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#60 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

r_faruk wrote:
Ommadawn wrote:
strong69 wrote:Zna li neko postoji li mogucnost da se nabavi igla za Riz Turandot? Imam taj gramofon negdje u podrumu... A imam oko 200 ploca i sada sam se konacno stambeno sredio pa bih volio to osposobiti ako bude moguce...
Je li Turandot sa pojacalom ili je posebno?
Iglu je jako tesko naci, probaj promijeniti komplet zvucnicu. U tom slucaju gledaj da je boljeg kvaliteta i da je nova. Ortofon, Shure i Audiotehnica se mogu naci po pristupacnim cijenama na netu.

Dobro pogledaj mehanizam! Da li motor okrece i ako je remen (mislim da jeste na Turandotu) i to promijeni. Izmjeri obim i uzmi novi.
sta traziti na ebay-u za remen.... kucao sam svasta al ne nadjoh nista.... moze pomoc?
Ukucaj turntable belt.
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#61 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

hvala, nasao sam.... kakvih sam samo belt-ova iskucao, ovo mi nije palo na pamet :)
moram samo provjeriti koji je model gramofona, na njemu pise Garrard belt drive, ali valjda ima neki broj, to cu kada dodjem kuci....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#62 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

r_faruk wrote:hvala, nasao sam.... kakvih sam samo belt-ova iskucao, ovo mi nije palo na pamet :)
moram samo provjeriti koji je model gramofona, na njemu pise Garrard belt drive, ali valjda ima neki broj, to cu kada dodjem kuci....
Vidi koji je Garrard model, ukucaj turntable belt Garrard taj i taj model i potraži.
Ukucaj ovdje ako hoćeš koji je Garrard model, možemo ti mi pomoći. Ja večeras imam goste ali mogu sutra ujutro.
Podmaži ležajeve, to nemoj zaboraviti!
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#63 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

Gledao sam danas i nisam skontao koji je model. Pise samo garrad belt drive.... ne nadjoh nikakvih brojeva. Otici cu sutra da podmazem lezajeve pa cu vidjeti... remen vizuelno izgleda odlicno, ali mi se cini kao da je malo labaviji nego na youtube clipovima
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#65 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

To bi trebalo biti to. Ja bih probao ovu opciju.

Remen je inače potrošni materijal.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#66 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

ExNihilo wrote:Sjo, ja sam imao kao dijete neku muzičku liniju sa gramofonom, vjerovatno domaće proizvodnje, volio bih se sjetiti modela više nego pare. Znam da su zvučnici bili jedno metar visine. :D
Ei Niš, RIZ pa čak i Iskra su pravili takve modele, uglavnom na dekove. I uglavnom su to bili klonovi stranih strojeva.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#67 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Malo o gramofonima

Gramofon je danas ponovo zazivio medju nama a sudeci po ovoj temi, poceo je polako da dolazi sa tavana i iz podruma i garaza ponovo u dnevne boravke u BiH. Neki ih otkrivaju ponovo a neki i po prvi put. Red bi bio da steknemo malo znanja o njima. Ovdje iznosim dio svoga znanja koje gledam da obnovim koliko je god to moguce, bazirano na teoriji i na licnom iskustvu. Stoga molim i ostale forumase koji imaju nesto da dodaju.

Pogoni

Remenski, direktni ili frikcioni pogon? Koji odabrati, koji izbjeci? Postoje prednosti i mane kod sva tri pogona a do korisnika je koji ce odabrati i sa njima se nositi.

Remenski
Remenski prenos (belt drive) je prenos koji se odvija pomocu remena koji je nakacen na kolutic koji je smjesten na osovini motora i nakacen na tanjir ili kolut na kojem je smjesten tanjir. Remen je obicno od gume mada neki imaju i cvrsce materijale ali tad se radi o high-end produktima. Mijenjanje brzina se vrsi na tri nacina - kolutic na elektromotoru koji ima dva razlicita radijusa i gdje se remen kaci ovisno o pozeljnoj brzini te takodjer elektronsko mijenjanje obrtaja kod elektromotora. To se moze vrsiti rukom ili pomocu male poluge. Na nekim high-end gramofonima motor moze biti smjesten neovisno od kucista gramofona i tanjira.
Prednosti: vrlo jednostavna konstrukcija i jeftina izrada ovakvih gramofona je dovela do njihove popularnosti. Motori su obicno mali i tihi, mogu biti smjesteni u kucistu, nerijetko su amortizovani zbog izbjegavanja vibracija. To i jeste najveca prednost remenskog pogona - nikakvi sumovi i gotovo nikakve vibracije koje vode do tanjira i dalje na zvucnicu te uticu na zvuk. Tanjiri su obicno lagani tako da ih je lakse pokretati. Neki motori znaju biti smjesteni i van kucista tako da vibracije tad ne postoje nikako i pogon se vrsi od malo cvrsceg a fleksibilnog materijala. Obicno se ovo praktikuje kod high-end gramofona.
Nedostatci: mana ovog pogona je sto kada igla legne na plocu, ona tad koci tanjir na kojem se ploca okrece, pogotovo na nekim dijelovima pjesama gdje se brazda na ploci suzuje i igla to ne moze sve da podnese. Remen se tad rasteze a desava se da se kod nekih gramofona motor krivi u svom lezistu na jednu stranu. Vremenom, remen se pohaba i dolazi do neravnomjernog okretanja ploce sto utice na zvuk. Nije to toliko ni opasno koliko zvuci ali ukoliko je zvucnica kvalitetna i nagazna sila pravilno podesena - ovakvih problema gotovo da i nema. Kako je remen obicno od gume, on se tada haba, mijenja formu i to se mora mijenjati. No to nije toliko komplikovano.

Direktni
Direktni prenos je prenos gdje je tanjir smjesten direktno na osovinu elektro-motora. Mijenjanje brzine se vrsi elektronski. Tanjir je obicno teze mase a nerijetko ovi gramofoni imaju i stroboskop prema kojem se precizno moze nastimati brzina. Ovi gramofoni su popularnost stekli 70-ih i to pogotovo kod disk-jockeya po diskotekama. To je opet uticalo na reputaciju medju hi-fi puristima koji su takve gramofone smatrali "kamionima" koje koriste samo disk-jockey po diskotekama. Totalno glup i besmislen argument, sto se mene tice
Prednosti: Tanjir se odmah pocne vrtiti brzinom na koju je stavljen. DJ koji scratch-uje plocama radi to zahvaljujuci upravo ovom sistemu jer su motori jaki i mogu podnijeti tezine bez da to utice na bilo sta. Podesavanje brzine moze biti precizno do u milimetar sto bitno utice na zvuk. Popularni su medju DJ-evima.
Nedostatci: Sum motora koji moze prenijeti vibracije na tanjir ukoliko je ovaj slabije mase a to znatno utice na zvuk. Takodjer, bazirano na licnom iskustvu, stariji gramofoni mogu imati elektro-probleme po pitanju mijenjanja brzine. Nije tu pomagao ni stroboskop ni potenciometar, taman sto bih nastimao brzinu, ona bi se nakon druge, trece pjesme ponovo pokvarila i nerjetko me izludjivala. No radi se o gramofonu starom 30 godina i to je normalna pojava na elektronici sto zahtijeva komplikovanije odrzavanje. Osim toga, izrada ovih gramofona je skuplja sto znaci da to utice i na cijenu.

Frikcioni ili tarni
Frikcioni (ili tarni) prenos je prenos koji se vrsi od osovine motora do tanjura pomocu frikcionog tocka. Ovisno od debljine osovine, naslonjen tarni tocak utice na brzinu okretaja tanjira. Ovi gramofoni su se pojavili pedesetih godina i mozda su nama najpoznatiji jer su ih koristili narodni gramofoni Iskra Mimi, Iskraphono 1001 te RIZ-ov Ero. Iako jednostavne i jeftine konstrukcije nisu bas zazivjeli u vecim nivoima, osim kada je u pitanju gramofon Lenco L75 a i tu je konstrukcija malo bogatija. U zadnje vrijeme je ovaj gramofon dobio renesansu u Japanu.
Prednosti: Jednostavna i jeftina konstrukcija
Nedostatci: Tanjir koji je napravljen od lima ili plastike, nerijetko i neravnomjerno okrugao sto utice naravno na brzinu obrtaja. Motor koji je jaci znaci istovremeno i mnogo vibracija koje se prenose na tocak i uticu na zvuk. Tarni tocak je napravljen od gume, ona se vremenom pohaba i tesko je naci rezervni.

Ovdje Lenco L75 ne spada jer je tanjir napravljen od teze mase te motor malo slabije konstrukcije a sve to da bi se smanjile vibracije. Negdje sam citao da su opet vibracije manje na remenskom pogonu nekog obicnog gramofona nego na ovom Lencu ali licno nemam nikakvo iskustvo po pitanju toga.

Sta onda uzeti?

Ako ti vibracije ne smetaju - uzmi direktni prenos ali zato gledaj da je novi ili bar novijeg izdanja. Odrzavanje nije tesko ali ako se komplikacije pojave i ucestaju obratiti se strucnom licu koje se razumije u elektroniku.
Ako mozes zivjeti s tim da ces nekada morati promijeniti remen - uzmi remenski prenos ali gledaj da je gramofon kvalitetnije izrade. On ne mora biti high-end level ali definitivno gledati da je sto kvalitetniji, pozeljno entry-level. Lak je za odrzavanje.
Ako si bas nostalgicar (ili Yugonostalgicar) - ne gine ti tarni pogon. Tad budi spreman i na cinjenicu da je i do dijelova tesko doci a tarni tocak je upravo potrosni materijal.

Toliko o prenosu - slijedeci put o zvucnicama i iglama :)
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#68 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Dvije informacije. Onaj Sony u Konzumu u Lo\ioni;ko nije 250 nego 300 KM.

I na]oh i ovo: http://www.brothers-music.com/web/produ ... c-gramofon

Na Amazonu USA košta 250 USD, u Borthersu nisu napisali. Kod njih ionako za 60% proizvoda umjesto cijene piše "CIjena na upit".
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#70 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

mfeed wrote:
ozdrlje_donje wrote:2 x Technics SL 1200 Mk2:
dodaj shure m44-7 I ubilo se za scratching-a.... Technics je ponovo pokrenuo njihovu proizvodnju ali besmisleno skupo.

sto se supljiranja vinyl vs. cd tice - sve zavisi od kompletne opreme a ne jednog komada sistema. licno nikad u zivotu nisam cuo da nesto bolje zvuci sa cd-a, valjda sam previse naviknut na vinil zvuk. ponekad nesto instaliram u visemilionskim kucama ovdje u ameriki I ovi top sistemi sto kostaju preko sto hiljada dolara su bas ono boli glava kad cujes. gramofoni za takve sisteme se drze na masivnom stolu koji je zakovan za nosace zida da se eliminisu bilo kakve mikro vibracije.
Pgedaj ovo: https://www.youtube.com/watch?v=XJJy6VJvSCk

Čovjek je uveo posebnu električnu liniju u kuću samo za audio sistem. Svi ti bogataši sa sistemima skupljim od 10.000 dolara mogu da se sakriju u mišiju rupu pred njim :)
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#71 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

Stigao remen, ali i dalje nesto nije ok. Gubi brzinu... Stari remen je duzi od novog za 10-15mm....
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#72 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

r_faruk wrote:Stigao remen, ali i dalje nesto nije ok. Gubi brzinu... Stari remen je duzi od novog za 10-15mm....
Dakle, treba ti drugi remen. Ili novi motor. Ili elektronika koja održava rad motora. Ili mehanika tanjira negdje zapinje...

To jeste, treba ti nov gramofon :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#73 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

r_faruk wrote:Stigao remen, ali i dalje nesto nije ok. Gubi brzinu... Stari remen je duzi od novog za 10-15mm....
10-15 mm velis? Ne bi bas trebao toliko da se izduzi ali hajd´ znaj...
Probaj ovako - skini remen sa motora, upali ga i gledaj kako motor radi. Trebao bi da zvuci skroz tiho. Ukoliko imas mogucnosti da mu izmjeris obrtaje, probaj i to.
Probaj okretati tanjir - znam da si pricao da si ga podmazivao. I on takodjer treba da se vrti skroz necujno.
Mislim da se na tom gramofonu brzina ne regulise pomocu elektronike ali nisam 100% siguran. Znam da se na mom starom Pioneeru nalazili mali trimeri na kojima si mogao regulisati brzinu obrtaja tacno ali i mijenjalo se elektronski.
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#74 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

Probacu jos podmazati osovinu motora.... To ce mi oduzeti malo vise vremena... Ali boze moj, probacu jos par sitnica koje mi je prijatelj predlozio i vi ovdje pa cemo vidjeti...

Brzina se podesava mehanicki, a motor se okrece necujno.

Vidjecemo sutra, javim jesam li sta uspio....
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#75 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

Preslusao sam cijelu plocu bez problema. Do sada sam mogao samo jednu stranu preslusati. Ostavio sam stari remen, nisam novi ponovo postavljao. Mada se stari remen ne moze sam drzati na tanjiru kao na youtube stranicama. Cim okrenem tanjir remen spadne, moram ga cuvati prstom. Nakon podmazivanja nisam ponovo stavljao novi remen. Gramofon radi sa starim remenom... Postavicu snimak kasnije ... Ne znam ni da li da pokusavam sa novim remenom ponovo.....

dakle stari remen nije zategnut na tanjiru kao na ovom videu, nego spada kada se postavi, ima lufta. novi remen izgleda isto kao i ovaj na videu. poprilicno je zategnut

Post Reply