Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#51 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by jefff »

Najsladze mi je bilo ono u ratu i poslije rata: a posebno cestitamo Bajram nasoj braci u dijaspori. Znali ljudi dje lova :bih:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#52 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Dobrodošli su svi koji žele donirati...Mujo, glasnogovornik svega i svačega , ovaj put u ulozi Iz predstavnika za odnose
sa javnošću. :D Dokle ide tvoja mašta


Svi su dobro dosli u Islamsku zajednicu i najbolja mi je. :)


Bas zato sto su svi, bas svi..... u totali dobro dosli, zato svako i dodje i prodje, vazda je tako bilo i biti ce..... :)
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#53 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Towelie »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: Dobrodošli su svi koji žele donirati...Mujo, glasnogovornik svega i svačega , ovaj put u ulozi Iz predstavnika za odnose
sa javnošću. :D Dokle ide tvoja mašta


Svi su dobro dosli u Islamsku zajednicu i najbolja mi je. :)


Bas zato sto su svi, bas svi..... u totali dobro dosli, zato svako i dodje i prodje, vazda je tako bilo i biti ce..... :)
Jel tebi jasno da ako iznova i iznova ponavljas to da nece odjednom postati istina kako su svi dobrodosli u IZ? Ali, hajd, mozda makar sebe ubedis u to.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#54 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Towelie wrote:
Jel tebi jasno da ako iznova i iznova ponavljas to da nece odjednom postati istina kako su svi dobrodosli u IZ? Ali, hajd, mozda makar sebe ubedis u to.

Pa jesu, niko to nikom ne moze zabranit...... kuci svojoj pa zabranjivaj i radi sta hoces. :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#55 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

Dođi, dođi ko god da jesi
samo nam u blagajnu nešto donesi
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#56 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Dođi, dođi ko god da jesi
samo nam u blagajnu nešto donesi
Ne znam sta da ti sad odgovorim, predstavio si se da se vrtis, da nisi u centrifugi? :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#57 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: Dođi, dođi ko god da jesi
samo nam u blagajnu nešto donesi
Ne znam sta da ti sad odgovorim, predstavio si se da se vrtis, da nisi u centrifugi? :mrgreen:
Jesam, perem kamatu od bbi kredita i pretvaram ih u halal :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#58 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Jesam, perem kamatu od bbi kredita i pretvaram ih u halal :lol:

Uh dobro si, cuvaj se..... :lol: :thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#59 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: Jesam, perem kamatu od bbi kredita i pretvaram ih u halal :lol:

Uh dobro si, cuvaj se..... :lol: :thumbup:
uzdam se u Konvertibilnog gospodara
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#60 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: uzdam se u Konvertibilnog gospodara

Kako god hoces..... :mrgreen:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#61 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by HardcoreMX »

Rijeci bez djela ne vrijede..
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#62 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

Dovoljno je poslušati i vidjeti šta rade hodže u privatnom životu a šta drugima preporučuju da rade i govore.

U posljednje vrijeme potenciraju direktno približavanje Bogu kroz novac a sve manje kroz namaze.

Zemlja je božija a dok te zakopaju plaćaš članarinu od zaposljenja ili ženidbe.

Treba platiti svoja 2 kvadrata ali ako neću neka me zakopaju u mom zemljištu koje je u mom vlasništvu.

Sergije za održavanje džamija...ako ih nemožete održavati nemojte ih ni praviti. Daj paaaaraaa za izgradnju, daj paaaraaaa za održavanje, daj paaaraaa za k...palce.

Kao svaka religija bilo koja vjerska zajednica je jedna velika kasa bez oporezivanja.
mishic
Posts: 6416
Joined: 28/04/2011 16:29

#63 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mishic »

Od uvodnog posta koji je "obečavao" civiliziranu raspravu diskusija ode u pravcu tlapnji univerzalnih sveznalica koji svoj nos zabadaju u sve i svašto uvijek gledajući samo sebe i svoj lični interes.
IZ kao institucija nastala je iz potrebe da se organizirano vodi briga o jednom veoma važnom segmentu života kakav je religija ali, na žalost, i IZ kao institucija postaje žrtvom pogrešne percepcije islama kao i sam islam, jer veliki broj "muslimana" ne vidi islam "kao pogled na svijet", kao cjelovit, potpun i sistematično uređen odnos prema Bogu, prema sebi, drugim ljudima, svijetu i životu općenito... Svode islam na molitvu, džamiju, i odnos prema smrti i mrtvima a žive po vlastitom čeifu i ne pomišljajući da u svom odgoju, obrazovanju, radu, društvenom životu i životu općenito, slijede i dužni su primjenivati principe islama. I kako ogroman broj muslimana tako i znatan broj "uleme" koja je uskočila u taj prazan prostor gdje umjesto istinskih imama, predvodnika džemata, društvanih pregalaca i svijetlih primjera kako se živi i prakticira islam, nalazimo šičardžije koji su došli do manipulatorskog zanimanja u kome se oni jako dobro snalaze. Oni dalje svojim radom mute i iskrivljuju nakaradnu predodžbu o vjeri onima koji su idući linijom manjeg otpora zapostavili i odgoj i obrazovanje, zagrnuli se i maskirali tradicijom kao oklopom, i pametuju li pametuju, o svemu i svačemu... Svi pokušaji da se izmijeni tako nakaradna prdodžba o vjeri, napose prema islamu kao cjelovitom sistemu i načinu života, da se IZ prilagodi potrebama, vremanu i prilikama postaju uzaludni, jer ti "pravi" muslimani to ne daju, bore se, tumače "pravu" vjeru, izoluju se, odvajaju, kritikuju, ruše... Oni ne daju da im se dira "islam" koji oni od silne ljubavi prema njemu ugušiše do kraja, svedoše ga na lakrdiju i pretvoriše ga u suštu suprotnost onome što islam u istinu jeste...
Ta i takva mantra nije lokalna, ona je plod dekadence muslimanskog svijeta već stoljećima a krivnja se preadresira na križarske ratove, kolonijalizam i druge "izme"... Da se razumijemo, ne branim ja i ne opravdavam te krivce ali sam protiv zataškavanja vlastite odgovornosti, kao te historijske tako i ove današnje, kada je samo IZ kriva što je naša veza sa islamom već generacijama samo ta puka tradicija i još po neka emocija...
Islam je nešto drugo, a da bi se to spoznalo i upoznalo, treba, kao i za sve druge vrijednosti, zasukati rukave a klonuti se ispraznih tlapnji.
Kada god se vlastita odgovornost uvaljuje drugom i svaljuje na drugog, ma ko to bio, pravi se sistemska greška koja udaljava od izlaza i onemogučava treženje rješenja. Zar ne ?!!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#64 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by insomnia78 »

mishic wrote:Od uvodnog posta koji je "obečavao" civiliziranu raspravu diskusija ode u pravcu tlapnji univerzalnih sveznalica koji svoj nos zabadaju u sve i svašto uvijek gledajući samo sebe i svoj lični interes.
IZ kao institucija nastala je iz potrebe da se organizirano vodi briga o jednom veoma važnom segmentu života kakav je religija ali, na žalost, i IZ kao institucija postaje žrtvom pogrešne percepcije islama kao i sam islam, jer veliki broj "muslimana" ne vidi islam "kao pogled na svijet", kao cjelovit, potpun i sistematično uređen odnos prema Bogu, prema sebi, drugim ljudima, svijetu i životu općenito... Svode islam na molitvu, džamiju, i odnos prema smrti i mrtvima a žive po vlastitom čeifu i ne pomišljajući da u svom odgoju, obrazovanju, radu, društvenom životu i životu općenito, slijede i dužni su primjenivati principe islama. I kako ogroman broj muslimana tako i znatan broj "uleme" koja je uskočila u taj prazan prostor gdje umjesto istinskih imama, predvodnika džemata, društvanih pregalaca i svijetlih primjera kako se živi i prakticira islam, nalazimo šičardžije koji su došli do manipulatorskog zanimanja u kome se oni jako dobro snalaze. Oni dalje svojim radom mute i iskrivljuju nakaradnu predodžbu o vjeri onima koji su idući linijom manjeg otpora zapostavili i odgoj i obrazovanje, zagrnuli se i maskirali tradicijom kao oklopom, i pametuju li pametuju, o svemu i svačemu... Svi pokušaji da se izmijeni tako nakaradna prdodžba o vjeri, napose prema islamu kao cjelovitom sistemu i načinu života, da se IZ prilagodi potrebama, vremanu i prilikama postaju uzaludni, jer ti "pravi" muslimani to ne daju, bore se, tumače "pravu" vjeru, izoluju se, odvajaju, kritikuju, ruše... Oni ne daju da im se dira "islam" koji oni od silne ljubavi prema njemu ugušiše do kraja, svedoše ga na lakrdiju i pretvoriše ga u suštu suprotnost onome što islam u istinu jeste...
Ta i takva mantra nije lokalna, ona je plod dekadence muslimanskog svijeta već stoljećima a krivnja se preadresira na križarske ratove, kolonijalizam i druge "izme"... Da se razumijemo, ne branim ja i ne opravdavam te krivce ali sam protiv zataškavanja vlastite odgovornosti, kao te historijske tako i ove današnje, kada je samo IZ kriva što je naša veza sa islamom već generacijama samo ta puka tradicija i još po neka emocija...
Islam je nešto drugo, a da bi se to spoznalo i upoznalo, treba, kao i za sve druge vrijednosti, zasukati rukave a klonuti se ispraznih tlapnji.
Kada god se vlastita odgovornost uvaljuje drugom i svaljuje na drugog, ma ko to bio, pravi se sistemska greška koja udaljava od izlaza i onemogučava treženje rješenja. Zar ne ?!!
Odvadi malo, imali smo mi istoriju u skoli
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#65 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Truba »

ovo_mi_je_nick wrote: Sergije za održavanje džamija...ako ih nemožete održavati nemojte ih ni praviti. Daj paaaaraaa za izgradnju, daj paaaraaaa za održavanje, daj paaaraaa za k...palce.
zakonom se jednostavno trebalo zabraniti gradnju vjerskih objekata DONACIJAMA iz cijelog svijeta nego je trebalo da se stavi lupam
trećinu plaća zajednica župa džemat kojoj ide objekt, trećinu čitava zajednica biskupija IZ a trećina može biti izvana

to bi riješilo problem održavanja jer bi objekata bilo manje bili bi manji i ne bi zjapili prazni i lakše bi ih bilo održavati

onako samo ispadneš ćeto ili baljo štaveć kad govoriš protiv crkve i džamije a u korist tvornica :D klasična šuplja sa svih strana
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#66 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

ovo_mi_je_nick wrote:Dovoljno je poslušati i vidjeti šta rade hodže u privatnom životu a šta drugima preporučuju da rade i govore.

U posljednje vrijeme potenciraju direktno približavanje Bogu kroz novac a sve manje kroz namaze.

Zemlja je božija a dok te zakopaju plaćaš članarinu od zaposljenja ili ženidbe.

Treba platiti svoja 2 kvadrata ali ako neću neka me zakopaju u mom zemljištu koje je u mom vlasništvu.

Sergije za održavanje džamija...ako ih nemožete održavati nemojte ih ni praviti. Daj paaaaraaa za izgradnju, daj paaaraaaa za održavanje, daj paaaraaa za k...palce.

Kao svaka religija bilo koja vjerska zajednica je jedna velika kasa bez oporezivanja.
Mislim da nisi upoznat' s nacinom rada IVZ, ili barem onog dijela koji se tice prihoda, rashoda, ...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#67 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

Upoznat sam veoma dobro čim ti hodža kaže nije važan ovaj svijet i materijalno a sâm on voli više pare nego mater, vozi auto bolje nego pola BiH.

Upoznat sam i da svu imovinu imaju zahvaljući vakifima kojima je obećan neki dvorac gore u zamjenu za ovo dole.

Upoznat sam i da nisam vidio nikad računa za primljeno.

Neka IZ ali malo su se digli više nego treba. Hadisi frcaju ali oni koji njima odgovaraju poput: bolji je vjernik koji daje :-) (umjesto da kažu klanjajte, činite dobro djelima a ne parama)

Samo daaaj paaaraaaaa i svi grijesi oprošteni.
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#68 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Truba »

to što pišeš me podsjeća na vrijeme prije martina lutera u kršćanstvu
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#69 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

ovo_mi_je_nick wrote:Upoznat sam veoma dobro čim ti hodža kaže nije važan ovaj svijet i materijalno a sâm on voli više pare nego mater, vozi auto bolje nego pola BiH.

Upoznat sam i da svu imovinu imaju zahvaljući vakifima kojima je obećan neki dvorac gore u zamjenu za ovo dole.

Upoznat sam i da nisam vidio nikad računa za primljeno.

Neka IZ ali malo su se digli više nego treba. Hadisi frcaju ali oni koji njima odgovaraju poput: bolji je vjernik koji daje :-) (umjesto da kažu klanjajte, činite dobro djelima a ne parama)

Samo daaaj paaaraaaaa i svi grijesi oprošteni.
Zaista ne znam koji je razlog ovakvog lupanja ... mislim, cemu ovo koristi?

Hodza je covjek kao i svaki drugi. Moze biti izuzetno bice, ili supak.
Vakifi su ostavili svoju imovinu iz svojih razloga. Ne vidim kako mozes znati sta je ponukalo svaku osobu individualno.
Moj hodza je vozio starog Audija 80. Ovaj novi nemam pojma sta vozi, niti me interesuje.
Uvijek sam odmah dobijao racun, ili do slijedece dzume.
Islam ne uci o kupovini oprosta.

Neka i tebe, ali prosetaj malo, pogledaj u nebo, pogledaj dio Bozijeg stvaranja i milosti, osmijehni se ljudima, zeni, djeci, ... pusti crnjak.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#70 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by insomnia78 »

Šuti, ne talasaj
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#71 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by insomnia78 »

IZ je i osnovana da bi se obicni mali covjek drzao u kontrolisanim uslovima. Ona svoju zadacu obavlja perfektno pod svim dosadasnjim rezimima i vlastima. Pa i danas je lakse ohalalitu kamatu za prezivljavanje nego upozoriti na razloge koji su doveli do iste
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#72 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by zoomba »

U politiku :mrgreen:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#73 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

Gojeni H wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Upoznat sam veoma dobro čim ti hodža kaže nije važan ovaj svijet i materijalno a sâm on voli više pare nego mater, vozi auto bolje nego pola BiH.

Upoznat sam i da svu imovinu imaju zahvaljući vakifima kojima je obećan neki dvorac gore u zamjenu za ovo dole.

Upoznat sam i da nisam vidio nikad računa za primljeno.

Neka IZ ali malo su se digli više nego treba. Hadisi frcaju ali oni koji njima odgovaraju poput: bolji je vjernik koji daje :-) (umjesto da kažu klanjajte, činite dobro djelima a ne parama)

Samo daaaj paaaraaaaa i svi grijesi oprošteni.
Zaista ne znam koji je razlog ovakvog lupanja ... mislim, cemu ovo koristi?

Hodza je covjek kao i svaki drugi. Moze biti izuzetno bice, ili supak.
Vakifi su ostavili svoju imovinu iz svojih razloga. Ne vidim kako mozes znati sta je ponukalo svaku osobu individualno.
Moj hodza je vozio starog Audija 80. Ovaj novi nemam pojma sta vozi, niti me interesuje.
Uvijek sam odmah dobijao racun, ili do slijedece dzume.
Islam ne uci o kupovini oprosta.

Neka i tebe, ali prosetaj malo, pogledaj u nebo, pogledaj dio Bozijeg stvaranja i milosti, osmijehni se ljudima, zeni, djeci, ... pusti crnjak.
Pa da, islam ne uči ali se zato hodže smoriše propagantom da se kupi oprost novcima. A od koga dobijaju komandu, zna se.

Pustiš crnjak a ahmedije se bogate. Treba gledati ne samo u nebo i sve pozitivno nego i malo gdje i koliko ko para zavuče ispod halje i šta govori a šta radi preko leđa džematlija.

Audi 80 prije 30 godina je bio isto što je sad ovaj A4 ili 8
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#74 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Ja volim svoju Islamsku zajednicu, moja je i najbolja mi je kakva god je...... :)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#75 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by HardcoreMX »

pa i volis svoje preduzece zato sto je tvoje...
Post Reply