Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#51 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

fatamorgana wrote:
vazi wrote: i sta je tu sad toliko vazno i vitalno
Pa pokazuje npr koliko su ti hadisi i njihovi navodni prenosioci često nevjerodostojni za početak ....

I ? :D

ko hoce vjerovat ce ko nece - nece i to je to.

Ti bi to kao da otvaras okice narodu druze nikoletina , jelde :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#52 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

U principu je Sizifov posao odgovarati na fatine postove, generalno. Nije on ovde da nesto nauci.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26875
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#53 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

vazi wrote:
Ti bi to kao da otvaras okice narodu druze nikoletina , jelde :D
Nije meni nikakav problem ko hoće ili neće da nosi zlato. Kad se takve apsurdne upute prenose neprovjerenim lancima prenosioca i još kad im se pokušava dati opravdanje kvazi naučnim tvrdnjama sa Palilule onda ne treba niko nikom da otvara oči, moje su već otvorene. :)
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#54 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Jasminak »

misli se na pravu svilu.. realno danas su vecinom to vjestacke svile, poliester, bar kod nas, tako da po pravilu ne bi trebali imati isti uticaj, isto kao prsten od zlata i imitacije zlata, mislim boja il' sta vec, a konkretno o stetnosti nisam nigdje procitala, al' vjerujem da je stetno i dokazat ce se kad tad :D .. jedino znam da se ubije oko hiljadu svilenih buba za oko 100g svile :D ..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26875
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#55 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:U principu je Sizifov posao odgovarati na fatine postove, generalno. Nije on ovde da nesto nauci.
E baš ti to da kažeš, towelie, religija 810 postova, ateizam 596 postova ....
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#56 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Kakve to veze ima s bilo cim?
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#57 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Jasminak »

pa zanemari palilulan link.. pazljivo procitaj clanak na drugom linku, nema veze sa religijom, ima smisla sta pise.. ja sam jedino to uspjela da pronadjem na netu, pa sam oba navela... ja vjerujem da u neznatnim kolicinama zlato moze uspjesno sluziti i u lijecenje, mislim citala sam i o tome, al' ovdje se radi o nosenju.. u ishrani vecina stvari ima i pozitivna i nezeljena dejstva na zdravlje.. nesto sto je dobro za bubrege, ne mora znaciti da je i za srce, al' et tu se ipak radi vecinom u umjerenosti.. ne vjerujem da je isti uticaj na zdravlje unosenje u nano kolicinama zlata u organizam (o cemu ne postoje zabrane kako ja znam) i nosenje konstantno zlatne vere ili nakita, odnosno konstanta izlozenost cistom zlatu..
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#58 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mujke82 »

...
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#59 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by nasa »

Kada je rijec o odjevanju i opcenito pravima i obavezama zene odnosno muskarca u islamu pravi se razlika postujuci prirodne razlike muskarca i zene.
Znaci odijevanje nije izuzetak, tako npr. muskarcima je zabranjeno da nose odijecu koja je prepoznata kao zenska itd.

To ne znaci da ce muskarac koji obuce suknju nuzno oboliti ili ti da ce suknja steti njegovom zdravlju :D ali nije prikladno...

Propis o zlatu i svili se uklapa u ostala pravila o odijevanju tako da ne vidim potrebu da se trazi medicinska opravdanost....

Inace radi se o poprilicno skupim stvarima tako da odredjeno ogranicavanje upotrebe istih vidim kao vrlo pozeljno.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#60 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by harač »

većina pravila je glupa i oslikava razmišljanje pustinjskih ljudi tadašnjeg doba. zbog toga ljudi danas imaju potrebu da nađu neko racionalno opravdanje tih pravila. međutim, "bogu" nije potrebno opravdanje, on ima pravo da propisuje besmislene stvari, samo zato što je "bog". ovaj zabranjuje svinjetinu, onaj škampe, onaj treći krave, kod ovog se moraš učaršafit, kod onog žene ne smiju obući pantalone, kod jednog zabranjena odjeća od više tkanina. jasno je da se sve to graniči sa imbecilnošću, ali to je, barem teološki gledano, irelevantno
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#61 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

harač wrote:većina pravila je glupa i oslikava razmišljanje pustinjskih ljudi tadašnjeg doba. zbog toga ljudi danas imaju potrebu da nađu neko racionalno opravdanje tih pravila. međutim, "bogu" nije potrebno opravdanje, on ima pravo da propisuje besmislene stvari, samo zato što je "bog". ovaj zabranjuje svinjetinu, onaj škampe, onaj treći krave, kod ovog se moraš učaršafit, kod onog žene ne smiju obući pantalone, kod jednog zabranjena odjeća od više tkanina. jasno je da se sve to graniči sa imbecilnošću, ali to je, barem teološki gledano, irelevantno
U Francuskoj je do jucer tj do februara 2013 bio na snazi zakon koji je zenama zabranjivao nosenje pantola:izet:

U Japanu je zakonom zabranjeno biti debel/a, debeo/la kako hocete :D
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#62 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by manekenka u penziji »

Neko kaže kako ime nerodjenog djeteta treba držati u tajnosti do akike, a neko kaže da je to stvar ličnog izbora. Sta je ispravno?
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#63 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dinooh »

Kada neko umre, obicaj je da se TV ne pali 40 dana. Zasto je to tako, nije postojao TV za vrijeme pisanja Kur'ana
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#64 Re: Odg: Islam - pitanja i odgovori

Post by animus »

dinooh wrote:Kada neko umre, obicaj je da se TV ne pali 40 dana. Zasto je to tako, nije postojao TV za vrijeme pisanja Kur'ana
To mi je kao djetetu najgori obicaj koji nisam razumio. Valjda ima veze sa zaljenjem umrlog. Nebi rekao da se to jos uvijek primjenjuje

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#65 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by nasa »

Obicaj ili islamski propis... :D

Ne znam za takav propis.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#66 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dinooh »

pa i mene zanima to. To sam primjetio samo kod muslimana pa pitam.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7552
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#67 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by AleksoMKD »

dinooh wrote:pa i mene zanima to. To sam primjetio samo kod muslimana pa pitam.
Ima i kod pravoslavnih, barem u Makedoniji.

Mislim da je isto ko sa ne-slusanjem radija, zato sto moze biti muzike ili smjeha ili neceg slicnog za vreme zaljenja.

Ja znam za slucaje jednom 7 dana (za TV) jednom 40 (i TV i radio) u obadva slucaja pravoslavne porodice.
sirotinja
Posts: 115
Joined: 16/02/2014 09:12

#68 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by sirotinja »

Ni ja neznam zasto su zlato i svila zabranjeni. Necu nagadjati ali citao sam negdje da je zbog tog da se muskarac koji se okiti zlatom oholi. Nece ga nositi bas sto ga voli vec da drugi vide. Isto vazi i za skupa auta kao sto su recimo Lambo ili Ferrari. Prvo ga pokazes drugima, da ti zavide, da ti se dive, da te vole pa tek onda sto ga volis. Mozda ga zavolis zato sto ga drugi vole. Sta mislis da si sam na ovom svijetu. Pa go bi hodao :D

Onda ima misljenja da to vise stoji zenama. Takodje zlato je oko cega se valuta vrti. Znatel da je 1933 Amerika trazila od naroda da da svoje zlato drzavi da drzava ne propadne. Ako ne da ide 10 godina u zatvor ili kazna ogromna. Znaci ima neki razlog zasto je muskarcima bolje da se maknu od zlata.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#69 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vatrogasac »

harač wrote:većina pravila je glupa i oslikava razmišljanje pustinjskih ljudi tadašnjeg doba. zbog toga ljudi danas imaju potrebu da nađu neko racionalno opravdanje tih pravila. međutim, "bogu" nije potrebno opravdanje, on ima pravo da propisuje besmislene stvari, samo zato što je "bog". ovaj zabranjuje svinjetinu, onaj škampe, onaj treći krave, kod ovog se moraš učaršafit, kod onog žene ne smiju obući pantalone, kod jednog zabranjena odjeća od više tkanina. jasno je da se sve to graniči sa imbecilnošću, ali to je, barem teološki gledano, irelevantno

To je samo tvoj stav ili sličnih tebi koji ne obavezuje većinu (riječ koju si upotrijebio na početku).

User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#70 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Kroksica »

dinooh wrote:Kada neko umre, obicaj je da se TV ne pali 40 dana. Zasto je to tako, nije postojao TV za vrijeme pisanja Kur'ana
:lol: :lol: :lol:

To je to mijesanje ovaca i novaca. :D
sirotinja
Posts: 115
Joined: 16/02/2014 09:12

#71 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by sirotinja »

Evo jedno pitanje, ili dvoje...pa ako neko ima logican odgovor....

Dali je tacno da je Allah odredio ko ce u Dzennet a ko u vatru jos prije njihova rodjenja. Ako jeste, zasto ih je stvorio da ih posalje u dzehenem. Ako nije odredio onda je znao ko ce gdje, jer Allah sve zna. I u ovom slucaju zasto je stvorio kad je znao da ce narod u vatru.

I jos nesto. Kaze se Allah je milostiv al ipak mnogi ce VJECNO u dzehenem. Ja sam obicno stvorenje al ako nekoga kaznis ja mislim imaju granice, kako da covjek vjecno gori u vatri.

I izvinjavam se sto mi neradi upitnik na testaturi.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7552
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#72 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by AleksoMKD »

sirotinja wrote:Evo jedno pitanje, ili dvoje...pa ako neko ima logican odgovor....

Dali je tacno da je Allah odredio ko ce u Dzennet a ko u vatru jos prije njihova rodjenja. Ako jeste, zasto ih je stvorio da ih posalje u dzehenem. Ako nije odredio onda je znao ko ce gdje, jer Allah sve zna. I u ovom slucaju zasto je stvorio kad je znao da ce narod u vatru.

I jos nesto. Kaze se Allah je milostiv al ipak mnogi ce VJECNO u dzehenem. Ja sam obicno stvorenje al ako nekoga kaznis ja mislim imaju granice, kako da covjek vjecno gori u vatri.

I izvinjavam se sto mi neradi upitnik na testaturi.
Jedini logican odgovor je da boga nema i da je sve izmisljeno od strane ljudi.

Sve drugo nema logike.
sirotinja
Posts: 115
Joined: 16/02/2014 09:12

#73 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by sirotinja »

Ma nema ni logike da smo nastali od ničega. U Islamu ima dosta pitanja na koja ljudi traže odgovor I ogromna većina se može prihvatiti ali ova 2 koja sam ja postavio meni su glavna smetnja. Pitao sam neke koji su učeni al najbolji odgovor koji sam dobio je da mi se netrebamo petljat u to. A to je onda ćoravo vjerovanje uzimajući u obzir da daije kažu islam ima odgovor na sva pitanja.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7552
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#74 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by AleksoMKD »

sirotinja wrote:Ma nema ni logike da smo nastali od ničega.
Tacno, nema logike.

Ali po Islamu i Hriscanstvu je bog sve stvorio iz nicega (niceg nije bilo pre kreacije) tako da................
sirotinja wrote: U Islamu ima dosta pitanja na koja ljudi traže odgovor I ogromna većina se može prihvatiti ali ova 2 koja sam ja postavio meni su glavna smetnja. Pitao sam neke koji su učeni al najbolji odgovor koji sam dobio je da mi se netrebamo petljat u to. A to je onda ćoravo vjerovanje uzimajući u obzir da daije kažu islam ima odgovor na sva pitanja.
Isto kazu i za bibliju.

I uglavnom i meni najvise smeta to sto si pitao, tu sam i poceo razmisljati oko religija.

Bog je sveznajuci i svemoguci sto znaci da je on namjerno stvorio tog "gresnika" bas takvog da bude gresnik i zato ga salje u pakao. WTF?

Ko u igrici the Sims, napravis bazen, ode sims u bazen, uklonis stepenice i sims umre u bazenu. I on je kriv.
User avatar
Benjo73
Posts: 927
Joined: 05/01/2012 13:47

#75 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Benjo73 »

sirotinja wrote:Ma nema ni logike da smo nastali od ničega. U Islamu ima dosta pitanja na koja ljudi traže odgovor I ogromna većina se može prihvatiti ali ova 2 koja sam ja postavio meni su glavna smetnja. Pitao sam neke koji su učeni al najbolji odgovor koji sam dobio je da mi se netrebamo petljat u to. A to je onda ćoravo vjerovanje uzimajući u obzir da daije kažu islam ima odgovor na sva pitanja.
Da, ne treba se petljati u to, na razini intelektualog. Na pogrešan način tražiš odgovore na suštinska pitanja. Tu ti logika ne može pomoć, niti logika ima išta s tim. Za te odgovore ti je potrebno znanje koje je opisano kao ''znanje u prsima''.
Post Reply