Divlje zivotinje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#51 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

kriticarka_nikova wrote:Ajj slike, jebote! A vidi posmrtne ploce (ako vidim dobro), medo je bas iza posmrtne ploce. Koja slika!

A kako ih nije namiriso?Imaju oni dobar njuh. Jes doduse nekad vjetar miris nosi na drugu stranu,suprotnu pa zavara medin njuh.

Eh jos se nisam popela na vrh Prenja, a kad ovo vidim ne znam da li cu. Neko je vuka vidio na Zelenoj glavi. Izgleda da je vukovima i medama to omiljeno mjesto.
Prestrasila si se ti samo slike, vuk ba :D :D
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#52 Re: Divlje zivotinje

Post by statix »

Nisam siguran, to je bratov pas, ali neki je mjesanac, lovacki pas, evo ovakav:

Image

Za tornjake ne znam, ali siguran sam da te mogu zastititi od divljih svinja i vukova, moj komsija ih ima i stvarno su ogromni, s jakim zastitnickim instiktima i inteligentni.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#53 Re: Divlje zivotinje

Post by mrtva kokoš »

a kad se mede razmnozavaju, jel neke odredjeno godisnje doba ili... :D
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#54 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@statix znam da su ogromni, dva su me napala na Vlasicu.
Sjecam se isla sam ti ja posljednja u koloni a 2 tornjaka su cuvala ovce i sad….ja sam usporavala i slikala okolo, a dva tornjaka sjede mirno na brdu u blizini stada ovaca i posmatraju nasu kolonu….i ja se odvazim i pocnem sve vise da usporavam jer me priroda mamila….iza mene 2 tornjaka na brdu ko dva zareza ko dvije tacke skoro se ni ne vide vise a ja cucnula (moja kolona je otisla vec podaleko od mene) i slikala pejzaž…odjednom cujem lajanje i ne znam kad prije kad sam se okrenula ona dva zareza tj. Dvije tacke velikom brzinom mi se približavaju i postaju sve vece i vece….ja se prestravila….ne znam ustat sa zemlje….kad su dosli do mene vidim da su veličine dva teleta….ustala sam i unatraške im pobjegla.Ni sama ne znam kako sam to izvela.

Poslije sam shvatila da je taj njihov napad imao smisla. Oni su navikli da svoje ovcice gledaju u skupu kad se jedna odvoji odma je napdaju. U ovom slucaju ja sam za njih bila odvojena ovca.
“Ovco vrati se u svoje stado” sto reko Eustahije Brzic.
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#55 Re: Divlje zivotinje

Post by GAU 8 »

...
@GAU 8 auuu nemoj zezat ovo za Bugojno? Prodjem ja tu cesto. Gdje tacno dodje ta rijeka Semesnica (ili Šemešnica jel?) nesto nisam obracala paznju na nju.
(Uh sad odmah zamišljam kako vozim auto i auto se pokvari na putu i izadje medo pred mene…zeznuto, zeznutoooo u p.m.)
Nije bas U Bugojnu :D

Imaš ovdje mapu: http://icr.icty.org/LegalRef/CMSDocStor ... 116677.jpg

"Semešnica" se ulijeva u Vrbas nizvodno od D. Vakufa, to je rječica duga oko 18km.

Loviste je u planinama oko izvora, a medvjedi se spustaju do rijeke maltene citavom duzinom.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#56 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Vezano za cuke, kad smo mi isli u Lukomir i sad negdje pred Dugo Polje naidjemo na stado ovaca i cuku (nije tornjak, njemacki ovcar ja mislim, al nije cistokrvni), bila je i cobanica. Sad su ovce odma pored puta i mi tuda nailazimo kad se zaleti cuko, krenu ivicom puta, laje i indirektno tjera ovce od nashe blizine. Mi samo lagano prodjemo. Tu sam vidio koliko su cuke zapavo inteligentne zivotinje
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#57 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Splinter wrote:a kad se mede razmnozavaju, jel neke odredjeno godisnje doba ili... :D
@Splinter mene vise zanima KAKO se uopste nadju dva medvjeda? Vjerovatno se namirisu ko i sve životinje, al nemaju puno izbora pa ne mogu birat kod njih je “daj sta das“….a sta ako je vise muzijaka od zenki? Ili obrnuto? Ne zna se sta je gore.

Koliko znam na Zelengori ima jedna mecka sa mecicima, nedavno (prije par dana) nasli su im tragove.

@GAU 8 hvala na odgovoru.
User avatar
Benny Lava
Posts: 153
Joined: 02/04/2010 18:23

#58 Re: Divlje zivotinje

Post by Benny Lava »

Garden of illusion wrote:Prošle godine vidjeh krdo divljih konja na Romaniji, nešto prelijepo
Moram se nadovezati na ovo; Radi se o stotinu godina, mozda i malo vise, staroj i vrlo poznatoj ergeli konja na Borikama, Romanija. I stvarno, to je nesto predivno za vidjeti.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#59 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Benny Lava wrote:
Garden of illusion wrote:Prošle godine vidjeh krdo divljih konja na Romaniji, nešto prelijepo
Moram se nadovezati na ovo; Radi se o stotinu godina, mozda i malo vise, staroj i vrlo poznatoj ergeli konja na Borikama, Romanija. I stvarno, to je nesto predivno za vidjeti.
Pa imal' iko sliku ovih konja da makar na slici vidim?
User avatar
Benny Lava
Posts: 153
Joined: 02/04/2010 18:23

#60 Re: Divlje zivotinje

Post by Benny Lava »

Ima cika gugl! :-D

Image
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#61 Re: Divlje zivotinje

Post by Skyfox »

Smatram se sretnim jer sam dio generacije koja je imala priliku vidjeti uzivo vuka, risa, lisicu, divlje svinje.
Dedo mi je bio veliki zaljubljenik u prirodu, alpinista i planinar. Napravio je vikendisu Bogu iza nogu... Ko klinac sam noci provodio uz prozor i posmatrao srne i druge zivotinjice ali iz sigurnosti vikendice to mi je bilo super.
Dedo mi je utjerao strah u kosti sa svojim pricama kako su ga progonili medvjedi i vukovi u zimskim nocima.

Vuka sam vidio fejs to fejs pred Marsalom na Bjelasnici. Dosli iz grada navecer i dok sam vezao pertlu zaostanem za svojom grupom, podignem pogled i vidim ga kako me mjerka. Nisam nimalo sumnjao o kojoj je zivotinji rijec. Odjurio sam iako kazu da nije pametno trcati, ali lijepi strah :D

Lisicu sam vidio na putu za Jahorinu, gricka travu uz cestu isto ko da je sama...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#62 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@Skyfox dobro lisicu sam i ja vidjela i to u Nahorevu na putu prema vodopadu Skakavac. Bila je noc i pretrcala nam je ispred auta.
Vidjala sam liju par puta u nekim selima, al’ uvijek bjezi. Lisica nit izgleda opasno nit je opasna, sem kad je bijesna naravno. Al skoro sve su životinje opasne kad su bijesne.

A ovo za vuka nisam te skončala. Bio si navečer na Bjelašnici i vidio vuka? Koliko ti je bio daleko? Kazes face to face? Meni bi face to face bilo i 200 metara od vuka, a koliko je to tebi?
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#63 Re: Divlje zivotinje

Post by Garden of illusion »

kriticarka_nikova wrote:
Benny Lava wrote:
Garden of illusion wrote:Prošle godine vidjeh krdo divljih konja na Romaniji, nešto prelijepo
Moram se nadovezati na ovo; Radi se o stotinu godina, mozda i malo vise, staroj i vrlo poznatoj ergeli konja na Borikama, Romanija. I stvarno, to je nesto predivno za vidjeti.
Pa imal' iko sliku ovih konja da makar na slici vidim?

Imam i ja slike , bar onaj dio što sam uspjela uslikati, nisu bog zna čemu,bilo je nemoguće prići blizu konjima, ali ih postavljam čim dođem kući. Ako se radi o konjima iz ergele , sorry zbog greške, zaista znam za divlje konje oko Livna, pa vidim ove bukvalno po cesti hodaju, kontam da nije moguće da je neko bez nadzora pustio 15-ak konja po cesti da se šetkaju.Zbog toga sam i mislila da su divlji.

[img] http://img227.imageshack.us/img227/518/img0037qk.jpg
http://img132.imageshack.us/img132/9775/img0038lb.jpg
http://img37.imageshack.us/img37/6816/img0039ru.jpg
http://img225.imageshack.us/img225/300/img0041vc.jpg [/img]
Last edited by Garden of illusion on 18/08/2010 20:07, edited 2 times in total.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#64 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Ajde Garden cekamo slike konja, 3 sata davno proslo! Pretpostavljam da radis u kancelariji do 3 :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#65 Re: Divlje zivotinje

Post by Skyfox »

kriticarka_nikova wrote:
A ovo za vuka nisam te skončala. Bio si navečer na Bjelašnici i vidio vuka? Koliko ti je bio daleko? Kazes face to face? Meni bi face to face bilo i 200 metara od vuka, a koliko je to tebi?
pa cca 40ak metara, ja sam bio gdje je onaj mali prasnjavi parking odmah preko puta Marshala a vuk kod stepenica od Srebrne lisice. Vedra noc...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#66 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Trebao bi poslije Ramazana na jedan dobar izlet po Igmanu/Bjelasnici, al ce se i spavati pod shatorom. To ce mi biti prvi put i jedva cekam da osjetim kako je to. Jos ako vukovi budu zavijali :-D
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#67 Re: Divlje zivotinje

Post by Garden of illusion »

kriticarka_nikova wrote:Ajde Garden cekamo slike konja, 3 sata davno proslo! Pretpostavljam da radis u kancelariji do 3 :)
Evo napokon ih ubacih na prethodni post :-) Ponavljam zaista slike nisu čemu,ma ni blizu onog kad ih čovjek gleda uživo, al eto
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#68 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Iluzijo hvala na slikama, od rijeci si :)
User avatar
Step_up
Posts: 120
Joined: 17/08/2010 13:42

#69 Re: Divlje zivotinje

Post by Step_up »

Inace sam tihi posmatrac, al evo juce kontam da se registrujem i bacim pokoje divljezivotinjsko iskustvo :)

Eh ovako :)
U ratu nam je dosla lisica na prozor, onako velicine k'o putna torba. Zavukla se izmedju naninih starinskih gelendera i prozora i smeka ukucane i nase vilice objesene do poda. Zadrzala se jedno 10ak minuta, vidi valjda niko je ne nudi piletinom iz lanc paketa, cak ni onim odvratnim krekerom, te se pokupi i ode. Kunem se, da razumijem lisiciji jezik, ono njeno stenjanje po odlasku bi garant znacilo "eee tugo moja"
Lokacija - Carsija, blizu tekstilne skole

Prijateljica ima vikendicu koju skoro svake veceri posjecuju divlje svinje. Oko vikendice ima 3 duluma livade koja je uvijek bila uredno pokosena i sredjena sve dok svinjama nije na um palo da izrove rupu ispod ograde, udju i prave bespotrebni belaj - prave kratere u zemlji, razvaljuju zivu ogradu i gaze cvijece, pritom je nebitno pominjati da rokcu i skice nevidjeno pa posten covjek ne moze oka sklopit :S
Lokacija - Pazaric, Ramica brdo

Druga prijateljica ima bliskog iskustva sa medama oko njene vikendice. Prvi put je cula komesanje ispred vrata i njen stari izleti uz naramak psovki misleci da neko hoce da obije kucu, kad ono ispred njega - stokilas u bundi :O Uglavnom skontali lokalci da ih glasna muzika plasi, tako da sada ha mrak padne na brdu blizu sumice odlijeze Seka Aleksic, Jana, Cana i ostale "umjetnice" :) Garant tad mede cugaju kruskovacu da ubiju tugu i prisjecaju se tuznih ljubavi pa im se ne da hodati okolo :)
Lokacija - Lokve

Eto toliko od mene, mogla sam malo i skratit pricu, al jbg, zanijeh se :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#70 Re: Divlje zivotinje

Post by vratnik »

kriticarka_nikova wrote:@vratnik jel ti ovo slika iz nekog ZOO vrta? Izgleda mi tako, a ovaj lik mi djeluje poput onih ZOO radnika.
No, sta uciniti kad vidis medvjeda?
Za vuka kazu dobro je uz sebe imati debelu spagu i samo je vodoravno pruziti iza sebe jer ce vuk tad pomislit da je zmija a on se boji zmije vise nego ičeg (ako je tacno jer navodno seljani su tako nekad isli iz sela u selo pa kad sretnu vuka izvodili su taj trik sa spagom)
Slika je iz zooloskog vrta u Bernu, a lik je posjetilac, malo poremecen, pomislio da pomazi medu. Nije ga ubio, ali ga je pravo ozlijedio. Da se primjetiti na slikama.
A ova prica sa spagom mi je bas super :lol: , ali Alcho je vec napisao, nema potrebe da se bojimo vuka, on se vec boji nas. Ne znam kakva bi trebala zima da bude i glad da pocnu napadati ljude, a i tu bi vjerovatno prvo nesto drugo stradalo.
I dalje nisam vidio nista od divljih zvijeri, pika li se vjeverica ili lasica? :)
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#71 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

vratnik wrote:
kriticarka_nikova wrote:@vratnik jel ti ovo slika iz nekog ZOO vrta? Izgleda mi tako, a ovaj lik mi djeluje poput onih ZOO radnika.
No, sta uciniti kad vidis medvjeda?
Za vuka kazu dobro je uz sebe imati debelu spagu i samo je vodoravno pruziti iza sebe jer ce vuk tad pomislit da je zmija a on se boji zmije vise nego ičeg (ako je tacno jer navodno seljani su tako nekad isli iz sela u selo pa kad sretnu vuka izvodili su taj trik sa spagom)
Slika je iz zooloskog vrta u Bernu, a lik je posjetilac, malo poremecen, pomislio da pomazi medu. Nije ga ubio, ali ga je pravo ozlijedio. Da se primjetiti na slikama.
A ova prica sa spagom mi je bas super :lol: , ali Alcho je vec napisao, nema potrebe da se bojimo vuka, on se vec boji nas. Ne znam kakva bi trebala zima da bude i glad da pocnu napadati ljude, a i tu bi vjerovatno prvo nesto drugo stradalo.
I dalje nisam vidio nista od divljih zvijeri, pika li se vjeverica ili lasica? :)
Vec sam rekla ranije da se ne pika lisica, vjeverica i sl. Samo ove opasnije dolaze u obzir.

@Step up hvala na postu, super je :)
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#72 Re: Divlje zivotinje

Post by Savjetnik Premijera »

kriticarka_nikova wrote:
Benny Lava wrote:
Garden of illusion wrote:Prošle godine vidjeh krdo divljih konja na Romaniji, nešto prelijepo
Moram se nadovezati na ovo; Radi se o stotinu godina, mozda i malo vise, staroj i vrlo poznatoj ergeli konja na Borikama, Romanija. I stvarno, to je nesto predivno za vidjeti.
Pa imal' iko sliku ovih konja da makar na slici vidim?
Ma kakve Borike na Romaniji.
Uzgoj arapskih i bosansko-brdskih konja na Boričkoj visoravni u opštini Rogatica datira od davne 1808. godine. U ovdašnju nadaleko poznatu ergelu "Borike" prvi pastuvi arapske pasmine austrougarski poljoprivredni stručnjaci doveli su iz Goražda, gdje su 1805. godine organizovali njihov uzgoj.
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#73 Re: Divlje zivotinje

Post by Garden of illusion »

Zamolila bih sve forumaše da zanemare moju vlastitu pogrešnu procjenu konja na Romaniji, i da sad tema ne ode na raspravu čiji su ti konji (koliko god mi bilo interesantno da čujem), tema je divlje životinje i nemojte da kvarimo kritičarki nikova temu. Unaprijed hvala.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#74 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Konji nisu niciji, konji su divlji.

Hvala Garden.
:)
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#75 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Jest da tema pripada ovom pdf, al mislim da bi aktivnija bila gdje je prvobitno postavljena :-)
Post Reply