Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

teky92
Posts: 48
Joined: 20/03/2011 19:10
Location: Montenegro

#4976 Re: Šta trenutno čitate?

Post by teky92 »

Image
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4977 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

:roll: :roll: :roll: otkad ja to imam i nisam pročitao
mislim da je vrijeme shvatiti kako nikad neću pročitati sve što imam :(
User avatar
Neddd
Posts: 61
Joined: 23/06/2011 08:45
Location: Tamo negdje iza duge ....

#4978 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Neddd »

Dobilaa sam na poklon knjigu Spremna ili Ne Meg Cabot pa me zanima jeL ko citao i kakvi su dojmovi ? Meni mrsko citat sad :D jer uveliko citam Zavjesu od Agathe Christieee svima je preporucujem :) ;-) Pozzz
User avatar
Filter
Posts: 8676
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4979 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Filter »

Digla_da_kreci wrote:
Jesi nasao? :D
Evo jedna od stranica gdje je mozes kupiti http://www.dobra-knjiga.com/Home.asp?Na ... tro%202034

izgleda da jesam :roll: :D . jos kad bi mi se neko javio na telefon :roll:
tamam bi to bilo za plaze...

hvala
User avatar
Altsa
Posts: 9266
Joined: 19/03/2004 18:31

#4980 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Altsa »

Image
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#4981 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _tulumba_ »

Historija Bosnjaka - Mustafa Imamovic

Image
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6869
Joined: 01/05/2010 19:03

#4982 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Digla_da_kreci »

Filter wrote:izgleda da jesam :roll: :D . jos kad bi mi se neko javio na telefon :roll:
tamam bi to bilo za plaze...

hvala
Posalji email. Meni su odmah odgovorili :thumbup:
User avatar
sadowl
Posts: 1111
Joined: 06/07/2010 13:50

#4983 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadowl »

Image
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#4984 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eborg »

Hassel je klasik, knjige o Rusiji su najjače! :thumbup:
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#4985 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Dzonikola »

Fritjof Capra - Tao Fizike
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4986 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

_tulumba_ wrote:Historija Bosnjaka - Mustafa Imamovic

Image
:thumbup:
imam je, čitam lagano i pažljivo zapisujući činjenice i datume.po dvije ili tri stranice kad sam raspoložen ali svaku rečenicu pročitam sa posebnom pažnjom izvlačeći iz nje podatak. meni posebna knjiga
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4987 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

:mrgreen: to sam ja na faxu prostudirao :D
kad smo kod povijesti
znao sam napamet sve kraljeve banove plemiće horizontalno i vertikalno do posljednjeg kralja... ,i unazad izdiktirati :lol: :lol:
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4988 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

Black swan wrote::mrgreen: to sam ja na faxu prostudirao :D
kad smo kod povijesti
znao sam napamet sve kraljeve banove plemiće horizontalno i vertikalno do posljednjeg kralja... ,i unazad izdiktirati :lol: :lol:
a sad?
teky92
Posts: 48
Joined: 20/03/2011 19:10
Location: Montenegro

#4989 Re: Šta trenutno čitate?

Post by teky92 »

Black swan wrote::roll: :roll: :roll: otkad ja to imam i nisam pročitao
mislim da je vrijeme shvatiti kako nikad neću pročitati sve što imam :(
Ista sam :sad: ....Ali se trudim,mada imam knjiga koje me ne interesuju i koje sigurno nikada necu procitati....samo kupe prasinu. . . :D
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4990 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

iskreno znao bih nabrojati možda 6-7 + 2 žene nikako kronološki
jbg zaboravilo se
to sam ja učio iz one plave knjige ne znam kako se zove kod Čekića
aida25
Posts: 712
Joined: 25/02/2011 12:42

#4991 Re: Šta trenutno čitate?

Post by aida25 »

Može li mala pomoć, zanimaju me knjige "Priča o Edgaru Sawtelleu" od Davida Wroblewskog i "Stubovi zemlje" Kena Folleta, znal iko gdje ih mogu skinuti?
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#4992 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _tulumba_ »

@AC/DC :thumbup:

I ja lagano citam, evo do perioda osmanskog prodiranja u BiH sam stigao, inace meni odlicna knjiga..Svako kome je imalo stalo do BiH i njene historije/povijesti bi je trebao procitati ako ne i imati je u kucnoj biblioteci. :)
User avatar
Filter
Posts: 8676
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4993 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Filter »

sadowl wrote:Image

hassel ... `nako...
na temu drugog svjetskog ova knjiga (tj. tri knjige) mi je br 1.
bitke i "cinjenice" o njima...

Image
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4994 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

_tulumba_ wrote:@AC/DC :thumbup:

I ja lagano citam, evo do perioda osmanskog prodiranja u BiH sam stigao, inace meni odlicna knjiga..Svako kome je imalo stalo do BiH i njene historije/povijesti bi je trebao procitati ako ne i imati je u kucnoj biblioteci. :)
ma da...ali ne može se čitati površno...svaka rečenica je jedna nova informacija.
saznao sam dosta stvari koje su me zanimale našavši ih u toj knjizi..
npr. otkud naziv ''balija'' kao pogrdan izraz.
kao što rekoh , imam knjigu , pa sad...lagano proučavati. :)
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#4995 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _tulumba_ »

@AC/DC upravo to :) Ja sam knjigu dobio na poklon i jedan od drazih poklona definitivno. I ja lagano citam a znam da na 23. str. kaze:
U svim pravnim izvorima i dokumentima srednjovjekovne Bosne, Srbije i Dubrovnika rječju vlah označava se feudalno zavisni stočar. Vlasi se vremenom slaviziraju, asimiliraju i stapaju sa Slavenima različitih vjera. Riječ, od kasnog osmanskog razdoblja pa sve do danas zadržava, sa stanovišta muslimana, kada su u pitanju pravoslavni i katolici, izvjestan pogrdan smisao. Kada su u pitanju muslimani, kolerativ pojmu vlaha kao stočara je balija, sve u značenju prost i primitivan čovjek. U svojoj etnogenezi bosanski Slaveni, kasnije Bosnjaci ili Bosanski Muslimani, kao središnji južnoslavenski narod, vrlo malo su se mješali sa drugim narodima, što nije slučaj sa okolnim Južnim Slavenima, u čijoj je etnogenezi udio neslavenskog elementa prilično značajan na istoku Grka, Albanaca, Cincara, Rumuna i drugih, a na zapadu Nijemaca, Italijana, Mađara i Čeha.. Bošnjaci su se rjetko krvno mješali čak i sa drugim muslimanima neslavenskog porijekla, bez obzira na jake duhovne veze sa islamskim Orjentom. .... Već je Ćiro Truhelka primjetio da su Bosnjaci najstariji i "najčišći Slaveni u Bosni", što su kasnije svojim istraživanjima potvrdili i Milenko S. Filipović, Špiro Kulišić te Muhamed Hadzijahić.
Evo samo jedan pasos s pregršt informacija. :) Uživaj u knjizi :thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#4996 Re: Šta trenutno čitate?

Post by fatamorgana »

Hoben i Juryo.
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4997 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

_tulumba_ wrote:@AC/DC upravo to :) Ja sam knjigu dobio na poklon i jedan od drazih poklona definitivno.
:) Uživaj u knjizi :thumbup:
ne znam da li si pročitao ovu Holbrookovu knjigu ''Zaustaviti rat''.
ako nisi preporučujem ti je jer nakon čitanja te knjige mnoge stvari postaju puno jasnije i također obiluje mnogim informacijma iz prijeratnog, ratnog i postratnog vremena koje su uglavnom nepoznate.
Bajko
Posts: 141
Joined: 11/03/2002 00:00

#4998 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bajko »

sadmire wrote:
Mannequin wrote:Protiv sjevernog vjetra

Za cudo Bozje svidja mi se :-)
:thumbup:

citao sam original na njemackom a planiram uskoro procitati i nas prijevod.
Knjiga je puna genijalnih dijaloga, dosjetki, igara rijeci i intelektualnih prepucavanja, bas po mom ukusu.

ima nastavaaaak "Alle sieben Wellen" se zove, u prevodu Svih sedam valova, ali jos nije preveden :( i izgleda da izdavac ne planira ove godine nista napraviti po tom pitanju.
ako neko dodje do njemacke verzije, neka javi :)
User avatar
corolla02
Posts: 11344
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4999 Re: Šta trenutno čitate?

Post by corolla02 »

na 70toj stranici momentalno
Image

The statement : "Carter told Americnas the truth and they hate him for it" (pg. 109) - Priceless! 8-)
Last edited by corolla02 on 04/07/2011 18:25, edited 1 time in total.
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#5000 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Bajko wrote:
sadmire wrote:
Mannequin wrote:Protiv sjevernog vjetra

Za cudo Bozje svidja mi se :-)
:thumbup:

citao sam original na njemackom a planiram uskoro procitati i nas prijevod.
Knjiga je puna genijalnih dijaloga, dosjetki, igara rijeci i intelektualnih prepucavanja, bas po mom ukusu.

ima nastavaaaak "Alle sieben Wellen" se zove, u prevodu Svih sedam valova, ali jos nije preveden :( i izgleda da izdavac ne planira ove godine nista napraviti po tom pitanju.
ako neko dodje do njemacke verzije, neka javi :)
to nisam znao, al drago mi je da ima nastavak, nekako je dobro sto se nije definitivno onako zavrsilo!
Da vidimo sta ce se dalje desavati, s tim sto naslov u prijevodu vjerovatno nece glasiti Svih sedam valova, ne bi imao smisla. Kao sto nisu mogli prevesti ni Gut gegen Nordwind pa od toga ispalo Protiv sjevernog vjetra.
Post Reply