Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4951 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

6 Stelvia, od kojih jedan kao teretni
3 Giulije.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4952 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

supercali wrote:
Seawolf wrote:
supercali wrote:A koja je alfa teretno vozilo?
Stelvio.
Furgon
Zanimljivo :mrgreen:
Radi se to ponekad sa SUV-ovima, koji se registruju na pravna lica.

Češće u RS-u, a u zadnje vrijeme i u Federaciji.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4953 Re: Alfa Romeo

Post by supercali »

Zar mozes recimo ja kupim onaj bentli suv i registrijem ga kao teretno?
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4954 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

supercali wrote:Zar mozes recimo ja kupim onaj bentli suv i registrijem ga kao teretno?
Ako imaš firmu, može.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4955 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

U prva dva mjeseca ove godine, niti jedna nova registrovana Alfa.

Najnovija je 2009-o godište.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4956 Re: Alfa Romeo

Post by supercali »

A malo auto mozes li tipa kupis ferari i registrujes kao teretno?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4957 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Stelvio se registrirao i kao karavan, kao terensko i kao furgon :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4958 Re: Alfa Romeo

Post by supercali »

Jedino u tz ispravno stavili putnicko terensko
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4959 Re: Alfa Romeo

Post by 530i »

I MUP-ovi bi trebali da podatke prepišu iz carinske deklaracije? Ili griješim, možda to određuju na prvom tehničkom pregledu...
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4960 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

530i wrote:I MUP-ovi bi trebali da podatke prepišu iz carinske deklaracije? Ili griješim, možda to određuju na prvom tehničkom pregledu...
U saobraćajnu se pišu podaci sa prvog tehničkog.

Ukoliko se podaci koji se upisuju na prvom tehničkom razlikuju od podataka iz JCI-e, onda te razlike moraju biti pokrivene odgovarajućom dokumentacijom o izmjenama i modifikacijama (najčesće atestna dokumentacija).
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4961 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

mali_milojica wrote:6 Stelvia, od kojih jedan kao teretni
3 Giulije.
Koliko ja pratim, u svim državama gdje se prodaju ova dva vozila, omjer je tu negdje.

Pa i trenutni omjer proizvedenih Stelvia / Giulia se vrti oko te vrijednosti.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4962 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Seawolf wrote:
mali_milojica wrote:6 Stelvia, od kojih jedan kao teretni
3 Giulije.
Koliko ja pratim, u svim državama gdje se prodaju ova dva vozila, omjer je tu negdje.

Pa i trenutni omjer proizvedenih Stelvia / Giulia se vrti oko te vrijednosti.
Da, Stelvio se prodaje bolje.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4963 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

mali_milojica wrote:
Seawolf wrote:
mali_milojica wrote:6 Stelvia, od kojih jedan kao teretni
3 Giulije.
Koliko ja pratim, u svim državama gdje se prodaju ova dva vozila, omjer je tu negdje.

Pa i trenutni omjer proizvedenih Stelvia / Giulia se vrti oko te vrijednosti.
Da, Stelvio se prodaje bolje.
Kad smo već kod toga, hajde daj svoje predviđanje za ukupan broj prodanih Alfi tokom 2018-e.

Pod prodanim, podrazumijevam vozila koja su fakturisana od proizvođača, odnosno od veleprodaje, prema dilerima.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4964 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Evo za EU.
Oko 30k Stelvia i max 25k Giulia.
Sve ukupno sa Giuliettom,Mitom i 4C max 100k.
U ostatku svijeta cca 50k komada.
Zajedno Evropa + ostatak svijeta oko 150k.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4965 Re: Alfa Romeo

Post by supercali »

Seawolf wrote:
530i wrote:I MUP-ovi bi trebali da podatke prepišu iz carinske deklaracije? Ili griješim, možda to određuju na prvom tehničkom pregledu...
U saobraćajnu se pišu podaci sa prvog tehničkog.

Ukoliko se podaci koji se upisuju na prvom tehničkom razlikuju od podataka iz JCI-e, onda te razlike moraju biti pokrivene odgovarajućom dokumentacijom o izmjenama i modifikacijama (najčesće atestna dokumentacija).
Kako ce se poklopiti ovi podaci teretno vozilo stelvio?
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4966 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

mali_milojica wrote:Evo za EU.
Oko 30k Stelvia i max 25k Giulia.
Sve ukupno sa Giuliettom,Mitom i 4C max 100k.
U ostatku svijeta cca 50k komada.
Zajedno Evropa + ostatak svijeta oko 150k.
Vrlo je oprezno (i vjerovatno, realno) tvoje predviđanje.

I za 250.000 (!!!) vozila manje od predviđanja gospodina Marchionne-a, koje je iznio u intervjuu datom prije nepune dvije godine.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4967 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

supercali wrote:
Seawolf wrote: U saobraćajnu se pišu podaci sa prvog tehničkog.

Ukoliko se podaci koji se upisuju na prvom tehničkom razlikuju od podataka iz JCI-e, onda te razlike moraju biti pokrivene odgovarajućom dokumentacijom o izmjenama i modifikacijama (najčesće atestna dokumentacija).
Kako ce se poklopiti ovi podaci teretno vozilo stelvio?
Ne znam detalje, ali očigledno je dokument sa urađenog atesta bio dovoljan da se na prvom tehničkom pregledu upiše podatak "N1".
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4968 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Seawolf wrote:
mali_milojica wrote:Evo za EU.
Oko 30k Stelvia i max 25k Giulia.
Sve ukupno sa Giuliettom,Mitom i 4C max 100k.
U ostatku svijeta cca 50k komada.
Zajedno Evropa + ostatak svijeta oko 150k.
Vrlo je oprezno (i vjerovatno, realno) tvoje predviđanje.

I za 250.000 (!!!) vozila manje od predviđanja gospodina Marchionne-a, koje je iznio u intervjuu datom prije nepune dvije godine.
Mislim da je nedavno tu procjenu pomjerio za 2020,osim ako iduće godine ne pomjeri na 2022 :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4969 Re: Alfa Romeo

Post by 530i »

Seawolf wrote:
530i wrote:I MUP-ovi bi trebali da podatke prepišu iz carinske deklaracije? Ili griješim, možda to određuju na prvom tehničkom pregledu...
U saobraćajnu se pišu podaci sa prvog tehničkog.

Ukoliko se podaci koji se upisuju na prvom tehničkom razlikuju od podataka iz JCI-e, onda te razlike moraju biti pokrivene odgovarajućom dokumentacijom o izmjenama i modifikacijama (najčesće atestna dokumentacija).
Po mom iskustvu JCI je obično ispravno i tačno popunjena, i ako je neka greška u pitanju onda je obično lapsus. Tehnički pregledi pišu razne gluposti i dobijamo šarenilo u saobraćajnim dozvolama. Srećom niko na to ne obraća pažnju, još.

Ne mislim na ove razlike putnički vs terentni automobil, to je reko bih uobičajen postupak, pretvaranje jednih u druge i obratno.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4970 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

mali_milojica wrote:
Seawolf wrote:
mali_milojica wrote:Evo za EU.
Oko 30k Stelvia i max 25k Giulia.
Sve ukupno sa Giuliettom,Mitom i 4C max 100k.
U ostatku svijeta cca 50k komada.
Zajedno Evropa + ostatak svijeta oko 150k.
Vrlo je oprezno (i vjerovatno, realno) tvoje predviđanje.

I za 250.000 (!!!) vozila manje od predviđanja gospodina Marchionne-a, koje je iznio u intervjuu datom prije nepune dvije godine.
Mislim da je nedavno tu procjenu pomjerio za 2020,osim ako iduće godine ne pomjeri na 2022 :D
Aha, znači da nije problem u Marchionne-u, nego u tome što vrijeme prebrzo prolazi :-D

Relativitet.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4971 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Tako nekako :lol:
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4972 Re: Alfa Romeo

Post by kidney »

Seawolf wrote: Vrlo je oprezno (i vjerovatno, realno) tvoje predviđanje.

I za 250.000 (!!!) vozila manje od predviđanja gospodina Marchionne-a, koje je iznio u intervjuu datom prije nepune dvije godine.

Za koliko ono modela?
Mr.Fundamental
Posts: 566
Joined: 21/04/2009 18:48

#4973 Re: Alfa Romeo

Post by Mr.Fundamental »

Nedavno sam nekoliko dana poslovno boravio u Milanu, prijestolnici Alfe. Baš me zanimalo koliko ću vidjeti Giulia i Stelvija na ulicama, jer ako postoji mjesto na svijetu gdje se može vidjeti pozitivan pomak Alfe u brojkama, onda je to sigurno Milano.

Uglavnom, za tih nekoliko dana sam vidio nekih 15-20 Stelvija, ne računajući moj, i samo 3 Giulije. A nije da se nema, jer u Milanu je visok standard i na ulicama je prava poplava zadnjih generacija Audija, BMW-a i Mercedesa. Tu se također mogao vidjeti problem što Giulia nema karavansku verziju. Npr. BMW-ova Serije 3, koji je vjerovatno i najbliži konkurent, ima jako mnogo, ali 60-70% su karavani, tj F31.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#4974 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

kidney wrote:
Seawolf wrote: Vrlo je oprezno (i vjerovatno, realno) tvoje predviđanje.

I za 250.000 (!!!) vozila manje od predviđanja gospodina Marchionne-a, koje je iznio u intervjuu datom prije nepune dvije godine.

Za koliko ono modela?
Pričao je neke maštarije o osam novih modela.

Mada je tada, pored dva, koja sada u 2018-oj stvarno postoje (tip 952 i tip 949), najavljivao još samo tip 961 (čini mi se).

Problem je u tome što taj čovjek ili svjesno laže, ili nije sposoban da obavlja funkciju na kojoj se nalazi.

Koji je razlog zašto neko ko bi trebao da zna sve o planovima jednog automobilskog brenda, svjesno iznese kvantitativno i vremensko predviđanje o vozilima toga brenda i pri tome promaši ili za 150%, ili za tri do četiri godine (ili oboje)?
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4975 Re: Alfa Romeo

Post by kidney »

Seawolf wrote: Pričao je neke maštarije o osam novih modela.

Mada je tada, pored dva, koja sada u 2018-oj stvarno postoje (tip 952 i tip 949), najavljivao još samo tip 961 (čini mi se).

Problem je u tome što taj čovjek ili svjesno laže, ili nije sposoban da obavlja funkciju na kojoj se nalazi.

Koji je razlog zašto neko ko bi trebao da zna sve o planovima jednog automobilskog brenda, svjesno iznese kvantitativno i vremensko predviđanje o vozilima toga brenda i pri tome promaši ili za 150%, ili za tri do četiri godine (ili oboje)?
Pa ja mislim da je on jako sposoban jer financije ga pokrivaju. E sada što se taj stil nekome ne sviđa je nešto drugo.

Zato je sada rekao da će novi plan biti isključivo o financijama. Njegovo pravo. Ionako su ti planovi tu jedino za investitore.

Prodajne brojke bez novih modela neće biti ostvarene i to je valjda svima jasno.
Post Reply