Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4951 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

lavic wrote:Gdje ces poredit M Energy i Dunlop sport maxx, te se gume nisu srele ni u jednoj kategoriji, jedino kad bi ti michelin mogao bit bolji je ako si vozio dunlopa na laganom autu sa malim motorom koji ne moze ugrijat gume.
Dunlop je na benzinskoj masini od 152 KS i masi od 1500 kg, 17"... A ja bas i nisam spor vozac... I super su po suhom, ali na mokrom su vec diskutabilne.
Michelin je na dizelu od 110 KS i 1300 KG, 16", i odlicne su i na suhom i na mokrom, podjednako.

Da ne bude zabune, vozio sam ja i Contija, i Pirrelija, i Vredenstaina, i Savu, i GoodYear-a, sto ljetne sto zimske verzije, i na raznim masinama i tezinama, a presao preko miliona. Ali, kad sve saberem i uporedim, na kraju mi Michelin najbolje lezi.
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#4952 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Taj Michelin Energy Saver je teski kurac od gume. Desavao mi se aquaplaning, htjele su prosetati i u situacijama u kojima to ne bi ocekivao, zaustavni put dosta duzi nego li na Conti Premium Contact 2 koji je izmislio gumu za to smece.

Zimi vozim na Michelin Aplin A4, e to je vec odlicna guma (da ne ispadne da pljujem Michelin :D ).
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4953 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

NediM17 wrote:Taj Michelin Energy Saver je teski kurac od gume. Desavao mi se aquaplaning, htjele su prosetati i u situacijama u kojima to ne bi ocekivao, zaustavni put dosta duzi nego li na Conti Premium Contact 2 koji je izmislio gumu za to smece.

Zimi vozim na Michelin Aplin A4, e to je vec odlicna guma (da ne ispadne da pljujem Michelin :D ).
Koje godište energy?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4954 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Te Michelin Energy Saver vec duze vremena dolaze u najslabijim verzijama BMW auta, otkad furaju taj Efficient Dynamics fazon, mislim da cak i imaju oznaku da su approvane od BMWa. Ako su njima dobre trebale bi biti dobre svima.

Medjutim, kako prethodno napisah, ja sam skeptican prema tim zelenim gumama, jer taj nizak otpor kotrljanja i eventualna usteda u potrosnji moraju ici uz neki kompromis, a prema mom iskustvu s drugim zelenim gumama kompromis je taj sto su gume pravo tvrde sto kvari udobnost i prijanjanje pri kocenju.

Po meni, to su dobre gume za manja auta tipa Pola.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4955 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Michelin tvrd...?
Ovo prvi put cujem... Koliko ja znam, ali i iz iskustva, te gume su medju najmeksima na trzistu.

Aquaplaning na Energy Saveru jos nisam dozivio, a ni druga proklizavanja, pa ne znam sta bih rekao osim da mozda tu ima nesto i do vozaca...?

Gume, kako znamo, nisu svemoguce bez obzira koje se i kakve su, ali zato nacin voznje i te kako moze uticati na njih. Jebi ga, ako se u barustinu na cesti uleti sa 120, bas bih volio vidjeti gumu koja nece "zaplivati".
Ili, ako se u okuku uleti isto tako nekom blesavom brzinom, pa se onda usred nje naglo prikoci jer se skontalo da je to prebrzo, i tu su rijetke gume koje nece proklizati u stranu u pravcu inercije.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#4956 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Ima li gdje kupiti Starmaxx gume u Sarajevu?
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#4957 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

basicm wrote:Ima li gdje kupiti Starmaxx gume u Sarajevu?
Ima petlas i GumiM a starmaxx je njihov brand...
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#4958 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Em2r wrote:
basicm wrote:Ima li gdje kupiti Starmaxx gume u Sarajevu?
Ima petlas i GumiM a starmaxx je njihov brand...
GumaM znaci...hvala :thumbup:
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#4959 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

basicm wrote:
Em2r wrote:
basicm wrote:Ima li gdje kupiti Starmaxx gume u Sarajevu?
Ima petlas i GumiM a starmaxx je njihov brand...
GumaM znaci...hvala :thumbup:
Nisam siguran da imaju Starmaxx al sigurno imaju Petlas i njihova snowmaster je meni se cini ista kao starmaxx ice gripper. A i petlas je cijenom isti.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#4960 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Evo bas gledam, dva imena ista stvar. Starmaxx incurro w870 ista petlas explero w671.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4961 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Dozer wrote:Michelin tvrd...?
Ovo prvi put cujem... Koliko ja znam, ali i iz iskustva, te gume su medju najmeksima na trzistu.

Aquaplaning na Energy Saveru jos nisam dozivio, a ni druga proklizavanja, pa ne znam sta bih rekao osim da mozda tu ima nesto i do vozaca...?

Gume, kako znamo, nisu svemoguce bez obzira koje se i kakve su, ali zato nacin voznje i te kako moze uticati na njih. Jebi ga, ako se u barustinu na cesti uleti sa 120, bas bih volio vidjeti gumu koja nece "zaplivati".
Ili, ako se u okuku uleti isto tako nekom blesavom brzinom, pa se onda usred nje naglo prikoci jer se skontalo da je to prebrzo, i tu su rijetke gume koje nece proklizati u stranu u pravcu inercije.
Michelin Energy Saver ima tvrdji gazni sloj, ali ne i bocnu stranu gume. Michelin je uvijek bio jedna od najudobnijih guma. Oism Pilot serije, sve njihove gume imaju tvrdji gazni sloji nemaju top performanse kao ostale gume dok su nove. Medjutim, najduze zadrzavaju svoje karakteristike.
Pilot serija s druge strane ima vrlo spofisticirani gazni sloj kao i bocni sloj pravljen od kevlara, pa su dalkeo izdrzljivije na losim cestama od npr. Constinentala.
Ja sam iamo na proslom autu Michelin Pilot SUper Sport, i to je najbolja ljetna guma koju sam ikad imao na bilo kojem autu.
S druge strane, zbog te filozofije zimske gume nikad im nisu bile u vrhu kada su performanse po bljuzgavici i dubkom snijegu u pitanju, iako kakos tvari stoje, izgleda da Michelin ima najbolju mjesavinu za led i najduze zadrzavaju originalne karakteristike.
User avatar
ElRe
Posts: 16934
Joined: 12/12/2011 11:28

#4962 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Sestra na Cliu ima (hoce navodno kvalitet) Energy Saver, a ja na Grande Puntu Sportivu Compact. Nikakvu, ali nikakvu razliku ja pri normalnoj vozni ni po toplom ni kisovitom vremenu ne primjecujem. Mislim da je za mala vozila kupovina brendiranih pneumatika ponajvise bacanje novca.
Isto i sa zimskim, ja imam Matador Snow Sibir, a na Cliu su Michelin Alpin A4. Moguce da se razlika primijeti kod 3. sezone, ali za sada je ja ne primjecujem.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4963 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

ElRe wrote:Sestra na Cliu ima (hoce navodno kvalitet) Energy Saver, a ja na Grande Puntu Sportivu Compact. Nikakvu, ali nikakvu razliku ja pri normalnoj vozni ni po toplom ni kisovitom vremenu ne primjecujem. Mislim da je za mala vozila kupovina brendiranih pneumatika ponajvise bacanje novca.
Isto i sa zimskim, ja imam Matador Snow Sibir, a na Cliu su Michelin Alpin A4. Moguce da se razlika primijeti kod 3. sezone, ali za sada je ja ne primjecujem.
Ima razlike itekakve.
1. Energy Saver ce daleko duze zadrzati prvobite performanse. Gumu ne mjenjas svake sezone.
2. Matador porediti sa Michelinom je otprilike kao BMW porediti sa Daciom. Prvo, danas svako moze napraviti relativno dobru gumu koja ce imati dobra svojstva u dubokom snijegu. Trebas siliku (xxx proizvodjaca iste) i robustan dizajn. Fazon je akko ta guma reaguje u granicnim podrucijima gdje se udesi desavaju. kako takva guma koci na ledu? Tu je caka i na ledu je najveca razlika izmedju ispodprosjecnih guma (sto Matador jeste) i vrhunskih guma. Drugo, kakva je konstrukcija Matadora? U michelinu ces naci zadnju tehnologiju slojeva koji drze gumu u jednom komadu, u matadoru ces naci tehnologiju od prije 15 godina ako i to.
Ti mozes ganjati originalne dijelove, super brisace, sipati najbolje gorivo, ali samo te cetiri komada gume drze zaljepljenim za cestu, a ako to nije kako treba, onda zaboravi na sve ostalo.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#4964 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by gaius »

dakle 205/50/17.. zimske gume mi izdrže jednu zimu (ca 25-30 hiljada km).. do sad je to uvijek bio Goodyear a sad mislim uzeti Continental T850 jer mi ljetne njihove izdržaše 60 hiljada..

kakva su iskustva? udobnost? buka? led? snijeg itd.. itd...
LeKo
Posts: 1494
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#4965 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by LeKo »

gaius wrote:dakle 205/50/17.. zimske gume mi izdrže jednu zimu (ca 25-30 hiljada km).. do sad je to uvijek bio Goodyear a sad mislim uzeti Continental T850 jer mi ljetne njihove izdržaše 60 hiljada..

kakva su iskustva? udobnost? buka? led? snijeg itd.. itd...
Za tu kilometražu ganjaj Michelin. Conti je odlican, ali preko tih 30-40 hiljada neće izgurati. Michelin će izvrtiti barem 60.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4966 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

A to je tako upravo radi mekoce. Svaka kruta guma brze puca, a samim tim i btze gubi svoja svojstva.
Ja gume mijenjam svake tri godine, ali opet samo za Michelinke mogu reci da su i u trecoj godini "radile" kao i u prvoj. Sve ostale su u trecoj godini vec imale kamaru falinki, poput povecane buke, proklizavanja pri startu ili kocenju, bocna proklizavanja na minusu (iskreno, s Michelinom mi se ovo nikad nije desilo), povcane potrosnje, brzeg debalansa i brzeg opadanja pritiska.
I ovo govorim nakon 24 g. vozackog staza, pri cemu sam imao i neke obuke po tom pitanju, a za ovo vrijeme sam promijenio 15-ak novih vozila, od malih auta do velikih dzipova/SUV-ova. I sve je to imalo uvijek 2 seta guma, cesto razlicite marke. Ne pricam napamet i na bazi proizvodjackih specifikacija, nego zaista iz iskustva.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4967 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Dozer wrote:A to je tako upravo radi mekoce. Svaka kruta guma brze puca, a samim tim i btze gubi svoja svojstva.
Ja gume mijenjam svake tri godine, ali opet samo za Michelinke mogu reci da su i u trecoj godini "radile" kao i u prvoj. Sve ostale su u trecoj godini vec imale kamaru falinki, poput povecane buke, proklizavanja pri startu ili kocenju, bocna proklizavanja na minusu (iskreno, s Michelinom mi se ovo nikad nije desilo), povcane potrosnje, brzeg debalansa i brzeg opadanja pritiska.
I ovo govorim nakon 24 g. vozackog staza, pri cemu sam imao i neke obuke po tom pitanju, a za ovo vrijeme sam promijenio 15-ak novih vozila, od malih auta do velikih dzipova/SUV-ova. I sve je to imalo uvijek 2 seta guma, cesto razlicite marke. Ne pricam napamet i na bazi proizvodjackih specifikacija, nego zaista iz iskustva.
Cekaj dok memo golf optima modrica procita, pa te zvizne testom i tabelom posred cela... I to bez upucavanja, odmah u sridu. :D
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4968 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#4969 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Maverick78 »

jefferson wrote:
Maverick78 wrote:Meni sad druga zima na Conti zimskim gumama... sta znam, tamo gdje sam ih uzeo i gdje su mi montirali, hvale ih maksimalno. I meni su ok... Hvale tu i Nokian Hakkapeliitta 8 i Goodyaer UltraGrip Ice Arctic, mada ja sam uzeo Continental i za sada sve ok.
Sto se tice striktno zimskih guma, ne tkz "all weather" guma koje Nokian prodaje (WR) oni su tu tata-mata.
Meni brat vozi isto na Continental gumama i onda i ja preko njegovog iskustva. A htio sam prethodno uzeti Nokian. Sljedece ce biti one, mada i ove su zaista OK. Doduse ovdje odlicne puteve odrzavaju odlicno zimi, tako da meni Conti super odradjuju posao.
User avatar
undefined007
Posts: 1087
Joined: 13/05/2014 16:37

#4970 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by undefined007 »

SAVA ESKIMO S3 m+s ( more svuda) :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4971 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Maverick78 wrote:
jefferson wrote:
Maverick78 wrote:Meni sad druga zima na Conti zimskim gumama... sta znam, tamo gdje sam ih uzeo i gdje su mi montirali, hvale ih maksimalno. I meni su ok... Hvale tu i Nokian Hakkapeliitta 8 i Goodyaer UltraGrip Ice Arctic, mada ja sam uzeo Continental i za sada sve ok.
Sto se tice striktno zimskih guma, ne tkz "all weather" guma koje Nokian prodaje (WR) oni su tu tata-mata.
Meni brat vozi isto na Continental gumama i onda i ja preko njegovog iskustva. A htio sam prethodno uzeti Nokian. Sljedece ce biti one, mada i ove su zaista OK. Doduse ovdje odlicne puteve odrzavaju odlicno zimi, tako da meni Conti super odradjuju posao.
Continental je odlicna zimska guma, ja sam imao nekoliko verzija, pocev od TS780. Kada je u pitanju dubok snijeg i ono sto najgore zima moze donjeti, Nokian Hakkapeliita je tata mata, ali nisu bas na suhom i mokrom ujednacene kao Continental.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4972 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kataklinger »

Za zimske pneumatike ne žalim i kupio sam Continental TS850. Za ljetnu sezonu mi se iskreno i ne daje toliki novac za premium gume jer ionako vozim grublje pa ih derem brzo, radije bih svake dvije godine kupio nove jeftinije nego vozio na jednim 4-5 godina.

Sad želim kupiti za ljetnu sezonu gume u dimenziji 225/45/R17 i gledam ove jeftinije Matador, Barum itd....kakva su iskustva s njima? S druge strane imam ponudu za polovne Pireli, ali su skroz malo korištene i još uvijek imaju "dlake", šara je mislim 7mm za malo manje novce nego što bih kupio 4 nove low brand gume. Iskustva, preporuke?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4973 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

undefined007 wrote:SAVA ESKIMO S3 m+s ( more svuda) :lol:
kakvo tesko sranje od gume,nikad vise :-)
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4974 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Kataklinger wrote:Za zimske pneumatike ne žalim i kupio sam Continental TS850. Za ljetnu sezonu mi se iskreno i ne daje toliki novac za premium gume jer ionako vozim grublje pa ih derem brzo, radije bih svake dvije godine kupio nove jeftinije nego vozio na jednim 4-5 godina.

Sad želim kupiti za ljetnu sezonu gume u dimenziji 225/45/R17 i gledam ove jeftinije Matador, Barum itd....kakva su iskustva s njima? S druge strane imam ponudu za polovne Pireli, ali su skroz malo korištene i još uvijek imaju "dlake", šara je mislim 7mm za malo manje novce nego što bih kupio 4 nove low brand gume. Iskustva, preporuke?
Iskreno, meni je ova gornja logika pomalo cudna...
Ljetnu neces kvalitetnu jer vozis "grublje", a zimsku hoces kada vozis, pretpostavljam, "mekse"...?
Nije li onda logicno da bude obratno, da se za "grublju" voznju uzimaju kvalitetnije gume, kako ne bi zavrsio na, recimo, tramvajskoj, radi proklizavanja guma...?
A, ako "grublje" znaci stalno slajdranje, trka, kocenje k'o sumanut, onda ti je svejedno koje ces gume uzeti - poderaces svaku, s razlikom od mjesec-dva. Ipak su ovo komercijalne gume, ne trkace.

Za te ljetne, taj Pireli, ako nisu starije od 2 god. i ako im je sara takva kakva jeste, po meni ti je bolje uzeti njih nego ove druge nove.
S obzirom na dimenziju, tu se radi o jacem autu. A, za te dimenzije je oznaka brzine na ljetnim gumama obicno min. "V". Nisam bas siguran za taj dio specifikacije kod Baruma, Matadora i sl.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4975 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Ja nisam nikako za opciju polovnih. Dzaba sto je sara dobra, ne znas koliko je puta neko s njima najahao na trotoar i slicno. Bolje nove makar i Sava.
Post Reply