Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#4951 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by hercegovac_pravi »

POLITIKA | NEDELJA 28.04.2013 | 19:42
Pronađen odgovor na dugoročno pitanje
IZVOR: TANJUG
-- Premijer "srbijice" Ivica Dačić i Premijer Republike Kosovo Hašim Tači, usaglasili su odgovor na pitanje: "Su čim ćete pred Miloša?". Kako javljaju strane agencije, dva Premijera jednoglasno su odlučili da odgovor glasi "sa kumovom glavom i poderanih gaća, naguženi od strane subverzivnog inostranog faktora. Pemijer "srbijice" Dačić, tom je prilikom naglasio da "srbijica" neće trpjeti poniženja
:-D
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#4952 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Hame_ »

Rohrabacher: Sporazum potkopava suverenitet Prištine na severu

Image

Američki kongresmen Dana Rohrabacher, član republikanske kongresne većine u Predstavničkom domu, kongresnog Odbora za spoljnu politiku i predsednik Pododbora za Evropu i Evroaziju, poznat je kao jedan od prvih i najvatrenijih zagovornika kosovske nezavisnosti i, uopšte, principa samoopredeljenja. Često ume da kaže da su i same Sjedinjene Američke Države nastale u borbi za ostvarenje prava na samoopredeljenje.

On ocenjuje da briselskim sporazumom nisu stvorene pretpostavke za konsolidovanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu nego samo za trenutnu prevenciju konflikta. Kosovo, po njemu, nije zadobilo suverenitet na severu, a kosovski Srbi neće pristati da žive u kosovskoj državi, zbog čega smatra da je propuštena prilika da se problem između Srba i kosovskih Albanaca trajno reši.

RSE: Gospodine Rohrabacher, možete li nam prvo dati ocenu nedavnog briselskog sporazuma koji su parafirali premijeri Srbije i Kosova Hashim Taći i Ivica Dačić?

Rohrabacher: Najpre bih želeo da čestitam svima koji su u tome učestvovali – našoj, američkoj administraciji i našim evropskim prijateljima, kao i političkom vrhu Srbije i Kosova zbog postizanja rezultata koje smatraju najboljim i veoma mnogo uloženih napora da se do njih dođe. To je prvi korak koji je postignut. Takođe se mora odati priznanje što su se šefovi vlada Srbije i Kosova odvažili da jedan sa drugim razgovaraju i trasiraju pravac u kojem žele da idu. To, dakle, zaslužuje pozitivnu ocenu. Međutim, osim nesumnjivo dobre odluke da se dve sukobljene strane sretnu za istim pregovaračkim stolom, kad pažljivije pogledate postignuti sporazum, shvatite da on ne sadrži elemente za koje možete reći da će verovatno konsolidovati mir u tom delu regiona. Naprotiv, ja bih rekao da će potkopati šanse za mir i spokoj duž te granične linije.

RSE: Možete li nam elaborirati zašto tako mislite?

Rohrabacher: Da. Moramo najpre priznati da Kosovo nije dobilo ništa zauzvrat za ono čega se odreklo. A to čega se odreklo je pravo da upravlja severnim delom svoje zemlje, odnosno, zajednicom koja ga naseljava.

RSE: Uspostavljanje suvereniteta Kosova nad severom teritorije - je li to, po vašem mišljenju suviše malo?

Rohrabacher: Priština tamo nije dobila suverenitet, naprotiv. Ovaj sporazum zapravo potkopava zahtev Kosova da na severu uspostavi suverenitet jer mu ne daje pravo da taj suverenitet vrši. Ako postignete sporazum koji vam papirnato daje suverenitet, ali vam ne omogućava da vršite suverenitet, da ga u praksi realizujete – onda vi, naprosto, suverenitet i nemate. Dakle, Kosovo je u suštini predalo sever. Ja, međutim, ne kažem da to nije trebalo da uradi. Smatram, naime, da većinska srpska zajednica na severu treba da ima pravo na samoopredeljenje, pravo da se glasanjem izjasni o tome. Verovatno bi 90% ljudi severno od Ibra i izglasalo da bude deo Srbije i to bi, onda, trebalo i prihvatiti. Kosovo je sada imalo istinsku šansu da zauzvrat nešto i dobije, ali tu šansu nije realizovalo. Naime, većinska albanska zajednica na jugu Srbije bi rado sebe videla kao deo Kosova.

RSE: U Preševskoj dolini?

Rohrabacher: Da. Dakle, mogla se napraviti ta razmena teritorija korekcijom granice. Umesto toga, Kosovo jednostavno – nije dobilo ništa. Kosovo sada čak ne može da pošalje ni svoju policiju, ni svoje bezbednosne snage u severni deo zemlje. Ono neće moći da ima ni sudije koje će samo birati jer će ih postavljati Srbi sa severa Kosova. Ovo je, dakle, veliki gubitak suvereniteta za Kosovo. I sad, šta će se nadalje događati? Srbi sa severa i dalje neće pristajati da budu deo Kosova i nastojaće da se odvoje jer hoće da budu građani Srbije. A naravno da ima političkih grupacija u Srbiji koje će time želeti da manipulišu.

RSE: Da, ali na nedavnom panelu u kongresnom Pododboru za Evropu, kojim ste vi predsedavali, čuli ste suprotna stanovišta, koja su izneli, recimo, kongresmen Eliot Engel, ekspert za Balkan Daniel Serwer, da bi teritorijalna razmena između Kosova i Srbije bila ravna otvaranju Pandorine kutije jer bi ugrozila postojanje Makedonije, Bosne, čak i same Srbije.

Rohrabacher: To je besmisleno, potpuno. Uvek postoji izgovor da se ne uradi nešto, uvek postoji nešto iza grma, što čeka da skoči na vas ako uradite pravu stvar. Ne, ne. Postoji mnogo primera u kojima su narodi menjali svoje granice – Česi i Slovaci su to uradili, imate Bangladeš koji je proglasio nezavisnost...imate, konačno, Kosovo koje je proglasilo nezavisnost, tako da bi ti protivargumenti na koje podsećate, zapravo, bili argumenti protiv kosovskog proglašenja nezavisnosti. Znamo već te stavove: e, pa onda bi svi drugi u svetu hteli da proglase nezavisnost, Baskijci i ko sve još ne. Ne, ovo je stvar samo kosovskih Albanaca i Srba i prilagođavanje granica između tih dveju zemalja tiče se samo njih i nikog drugog u svetu. Ali, neki igrači samo su koristili taktiku zastrašivanja da bi Kosovo prihvatilo sporazum koji mu nije dao ništa.

RSE: Razumem šta kažete, ali, dozvolite da vam u tom kontekstu postavim pitanje: gde bi onda bio kraj te lančane reakcije, tog neprestanog pozivanja na pravo na samoopredeljenje? Šta, ako, recimo, jednog dana, Sandžak, većinski bošnjački region Srbije, kaže – mi želimo da budemo deo Bosne, hajde da zamenimo teritorije...?

Rohrabacher: To je potpuno drugačiji problem. Pre nego što bilo koja zajednica i pomisli na tako nešto, na izdvajanje iz jedne države, morala bi ispuniti neke uslove – morala bi, naime, da bude većinska i da se nalazi na periferiji države, a ne u njenoj unutrašnjosti jer u suprotnom tako nešto ne bi imalo smisla. Međutim, ako ljudi žive na periferiji jedne zemlje i žele da ostvare nezavisnost, ne možete učiniti ništa jer ako ih budete sprečavali, imaćete dugoročni konflikt sa njima. A argument koji ste naveli, da se insistiralo na njemu, radio bi protiv osamostaljenja Crne Gore. Crnoj Gori, dakle, nikad ne bi bilo dopušteno da izglasa nezavisnost jer bi to navodno podstaklo i dalo zamah svima na svetu da se izdvoje iz zemalja u kojima su. Tako, dakle, dolazimo do pitanja kako je to bilo prihvatljivo za Crnu Goru, a nije za sever Kosova, gde 90% stanovništva želi da taj region bude deo Srbije i za Preševsku dolinu gde ljudi žele da budu deo Kosova.

SE: Ali, ponovo: gde bi bio kraj tog procesa, ako bi svako etnički većinsko selo ili zaselak u pograničnim zonama odlučilo da proglasi nezavisnost?

Rohrabacher: Kraj procesa? To je totalno besmislen argument. Molim vas, koliko se naroda diglo nakon što su se Česi i Slovaci razdvojili? Da li se nešto desilo kad se Bangladeš odvojio od Pakistana? Nije se desila nikakva svetska lančana reakcija. Nije nastao nikakav domino-efekat ni kad se Južni Sudan otcepio od Sudana. Uzmite, ako hoćete, i sam Balkan. Koliko se manjina, regiona, otcepilo nakon što je Crna Gora izglasala nezavisnost? Hoću, dakle, da kažem da, kad je o Kosovu i Srbiji reč, to predstavlja jedinstven problem i samo njihov problem. Uprkos tome, Evropljani i Amerikanci će uvek naći neki razlog da nešto ne dopuste, sve dok neka odvažnija grupacija ne iskorači i suprotstavi se. U ovom slučaju to će biti Srbi na severu Kosova. Jednog dana njihovo nepristajanje postaće nerešiv problem, pa se može desiti da Amerikanci i Evropljani, napokon, kažu Kosovu – problem je nerešiv, bolje ih pustite da konačno odu, na kraju krajeva, sa autonomijom koju su imali ni do sad nisu bili deo Kosova. I šta će onda biti konačni bilans Kosova? Nula. Zato što je ovim sporazumom dobilo apsolutnu nulu.

RSE: Dakle, očekujete veoma trnovit put sprovođenja ovog sporazuma u svetlu činjenice da Srbi sa severa Kosova ogorčeno osuđuju vlast u Srbiji za prihvatanje sporazuma koji, kako navode, doživljavaju kao izdaju, kapitulaciju. Najavljuju i blokade, proteste i bojkot predstojećih lokalnih izbora na severu Kosova.

Rohrabacher: Da, mnogo je onih koji će biti uznemireni zbog ovog sporazuma jer on ne pokušava da ostvari fudnamentalni moralni cilj nego predstavlja samo politički pogodan način da se izbegne da do konflikta dođe odmah. Dakle, reč je samo o političkim igrama koje neće doneti trajan mir i stabilnost. To već sada neke etničke grupe pokazuju i o tome bi trebalo ozbiljno da se porazmisli. Dakle, da sumiram: ako postoje dve zajednice, jedna na Kosovu, druga u Srbiji, od kojih jedna ne želi da bude deo Kosova, a druga ne želi da bude deo Srbije, zašto se ne bi prilagodila granica kako bi se te dve zajednice zadovoljile? Niko drugi u regionu time i zbog toga ne bi bio uznemiren.

RSE: Srpski premijer i potpredsednik Vlade Ivica Dačić i Aleksandar Vučić šalju prilično jasne poruke domaćim nacionalistima i liderima Srba na severu Kosova. Poručuju da Srbiji ne treba više ratova i žrtava, da joj, umesto toga, treba život...

Rohrabacher: Da, to su njihove trenutne poruke kojima nastoje da se prikažu u dobrom svetlu jer su manje-više dobili ono što su želeli. Dakle, dobili su autonomiju za Srbe na severu. Potpuno je jasno da Kosovo tamo ne može da vrši suverenitet. Naravno, da će srpski lideri sada tako govoriti, ali jednog dana kada se stvari odu malo dalje, dobićete političke snage u Srbiji koje će manipulisati severom Kosova i tamošnjom srpskom zajednicom, tako da će se taj problem vratiti. A moglo se učiniti da se takav razvoj događaja spreči. Čovek se zaista pita kakvog smisla ima sprečavati dve grupe ljudi da žive tamo gde žele da žive. Kakvog smisla ima prisiljavati ih da ostanu tamo gde ne žele da ostanu, da žive u vašoj zemlji ako znate da će zbog toga stalno proizvoditi probleme?

RSE: Nije li, ipak, značajan pomak da se aktuelna srpska vlast koja je do 2000. godine bila deo Miloševićevog režima, sada okreće Evropi, modernizaciji i evropskoj integraciji Srbije? Prvi put u posleđih trinaest godina događa se da se vlast tako odlučno okreće od nacionalista i od kosovskog mita. Tako odlučno to nije smela da uradi prethodna vlada i demokratski predsednik Tadić.

Rohrabacher: Da, mislim da je dosta napretka postignuto u Srbiji i da sada postoji mnogo više odlučnosti da se zemlja okrene Zapadu nego što je to bio slučaj do sada i na tome aktuelnoj vladi zaista treba odati priznanje. Imam mnogo razloga da verujem da bi kosovska vlada, da nije radila ono što su od nje tražili međunarodni posrednici, sklopila mnogo bolji sporazum sa aktuelnom srpskom vlašću.

RSE: Kakva je vaša reakcija na to što se predsednik Srbije Tomislav Nikolić izvinio za Srebrenicu i obećao da će tamo otići?

Rohrabacher: Svakako je to jedan veliki korak napred koji je srpska vlast učinila i to se svakako mora pozdraviti. Otuda i mislim da je problem između Kosova i Srbije trebalo konačno rešiti i staviti ga ad acta umesto što su se stvari postavile na glavu jer nije bilo snage da se reši pitanje koje se zaista lako moglo rešiti.

Izvor: RSE
:?
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4953 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

nije lančano nikako, nije... :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4954 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

KiM: Nasilje Albanaca ne prestaje, izbodena dva dečaka

D. Z. - I. R. | 27. april 2013. 14:00

Na Kosovu i Metohiji nekoliko incidenata u kojima su žrtve Srbi. U Mitrovici izbodena dva dečaka. Napadači uhapšeni, pa pušteni. U Belom Polju kod Peći pronađen mrtav Stefan Perović

Image
Dečaci u bolnici / Foto: I. Radulović

NA Kosovu se u subotu desilo nekoliko incidenata u kojima su žrtve bili Srbi. U Kosovskoj Mitrovici izbodena su dva mladića, u Gljilanu su uhapšena dvojica Srba pod optužbom da su špijunirali, a u Belom Polju kod Peći pronađen je mrtav sedamdesetjednogodišnji Stefan Perović.


Dvojica dečaka iz Mitrovice, Srbin Filip Zdravković (15) i Goranac Albin Šerifi (15), ubodeni su nožem u leđa.

Dečaci su ispričali da su vozili bicikle kada im je prišao Albanac i zapretio da tu ne smeju da budu. Kada su nameravali da se vrate, napadnuti su iznenada, sa leđa, i nanete su im teške telesne povrede.

- Zdravković je uboden nožem u predelu slabinskog dela leđa, a Šerifi u grudnom delu, takođe sa leđa - izjavio je direktor Zdravstvenog centra Milan Ivanović.

On je dodao da su obojica hirurški zbrinuti i da se nalaze na odeljenju hirurgije, gde im je zaustavljeno kravarenje i stanje im je stabilno.

PUŠTENI OSUMNJIČENI ZA NAPAD NA DEČAKE
Dvojica osumnjičenih za pokušaj ubistva jednog srpskog i jednog goranskog dečaka u Kosovskoj Mitrovici u subotu uveče su pušteni iz pritvora.
"Dvojica osumnjičenih odlukom tužioca pušteni da se brane sa slobode, iako ih kosovska policija sumnjiči za pokušaj ubistva", rekao je Tanjugu zamenik regionalnog direktora kosovske policije Ergin Medić. Medić je rekao da su privedeni glavnoosumnjičeni D.K. (17) i B.S. (18), obojica sa prebivalištem u naselju Bošnjačka Mahala. Kako saznaje Tanjug, reč je o Albancima iz severnog dela Kosovske Mitrovice, što Medić nije ni potvrdio ni demantovao. On je napomenuo da je pronađen i nož za koji se pretpostavlja da je korišćen u napadu.

Ivanović, koji je i predsednik SNV-a severnog KiM, kaže da "je očigledno da Albanci ne odustaju od nasilja nad Srbima i da je u tom arsenalu različitih napada posebno osetljivo nasilje nad decom".

Zamenik direktora Vladine kancelarije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić obišao je dečake, rekavši da je ovo još jedan pokazatelj šta Srbe čeka u nezavisnom Kosovu i ako dođe do sprovođenja briselskog sporazuma.

Hapšenje dvojice Srba u Gnjilanu, jer su, navodno, špijunirali tzv. Kosovske bezbednosne snage, uznemirilo je srpske žitelje u Kosovskom Pomoravlju. Kosovska policija je uhapsila Dalibora Đorđevića (27) i Sašu Nikolića (41), radnike srpske opštine Gnjilane, jer su, navodno, fotografisali kasarnu "Bezbednosnih snaga Kosova" u ovom mestu.

- Oni su uhapšeni posle anonimne prijave da nepoznata lica fotografišu objekte "kosovskih bezbednosnih snaga", ali i zgrade koje se nalaze u okolini, uključujući fabrike i skladišta - potvrdio je "Novostima" Ismet Hašani, regionalni komandir Kosovske policijske službe.

Dvojici Srba određen je pritvor do 30 dana.


SMRT U KANALU

SEDAMDESETJEDNOGODIŠNJI Stefan Perović iz Belog Polja kod Peći, pronađen je mrtav u kanalu pored seoskog Doma kulture.

- Perović je do 1999. godine živeo u Belom Polju sa porodicom i bio je profesor u Ekonomskoj školi. Nadao se da će mu napraviti kuću i zato je obilazio imanje nekoliko puta godišnje - priča Momčilo Savić, predstavnik sela. On objašnjava da je Perović u selo stigao u utorak uveče, ali da mu se od srede izgubio svaki trag sve do subote ujutru kada je pronađen mrtav.

Obdukcijom je utvrđeno da Perović ima jednu povredu na glavi.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#4955 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by BatoS »

CSKA wrote:Makar ima jedna zemlja gdje se Srbi i Bosnjaci slazu
Ovo nisu svi Bosnjaci Kosova.

Bosnjaci Sandzaka i Albanci Kosova imaju tradiciju medjusobnog pomaganja i ratovanja protiv cetnika. Nadaj se ako mislis da ce Bosnjaci ici protiv Albanaca...

Idi na Kosovo, u Prizen na primjer i druge gradove pa porazgovaraj sa ostalim Bosnjacima.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#4956 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by vivace »

...
Last edited by vivace on 29/04/2013 14:00, edited 1 time in total.
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#4957 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

BatoS wrote:
CSKA wrote:Makar ima jedna zemlja gdje se Srbi i Bosnjaci slazu
Ovo nisu svi Bosnjaci Kosova.

Bosnjaci Sandzaka i Albanci Kosova imaju tradiciju medjusobnog pomaganja i ratovanja protiv cetnika. Nadaj se ako mislis da ce Bosnjaci ici protiv Albanaca...

Idi na Kosovo, u Prizen na primjer i druge gradove pa porazgovaraj sa ostalim Bosnjacima.

Ima ona pitalica;da li vise volis Zvezdu ili mrzis partizan.Ocigledno je da ti vise mrzis partizan.

Ovih dvije hiljade Bosnjaka se ne bi slozilo sa tobom,ili se oni vise i ne racunaju kao Bosnjaci posto bi radije da zive sa Srbima.

Jedan americki clanak:

Njujorker o krvavoj prošlosti OVK
IZVOR: TANJUG
Njujork -- Vođstvo bivše OVK, koje se danas nalazi u vrhu političkih struktura u Prištini, sumnjiči se za brojne zločine nad Srbima, piše američki magazin "Njujorker".


U tekstu "Pokažite nam tela" navodi se da se vrh OVK sumnjiči za organizovanu trgovinu ljudskim organima i povezanost sa kriminalnim organizacijama širom Evrope, ali za sada ništa nije sudski dokazano.

Poznati njujorški nedeljnik je na sajtu objavio duži tekst, jedan od retkih koji se u poslednjih nekoliko godina u američkim medijima bavi odgovornošću aktuelnih kosovskih vođa za najteže zločine, i detaljno opisuje šta se sve dešavalo na Kosovu od 1999. godine.

Novinar Nikolas Šmidl detaljno je pratio temu trgovine ljudskim organima, precizno predstavivši američkoj javnosti ceo slučaj "Žute kuće", ubistava ljudi koji su trebali da svedoče na suđenju Ramušu Haradinaju, ali na kraju postavlja pitanje "da li će to moći da se dokaže".

"Desetine Srba su osuđene za ratne zločine od kraja sukoba, ali nisu samo oni odgovorni za nasilje. U Prištini kruže glasine da su u leto 1999. godine pripadnici paravojne OVK na kamione prevozili zatvorenike u tajne kampove u Albaniji, gde su mučeni, a nekada i ubijani", piše američki novinar.

Međutim, autor objašnjava da je u vezi sa tim, ako se pokrene javna debata među Albancima na Kosovu, stvoren, kako kaže kosovoski novinar Vehbi Kajtazi, "tabu ćutanja".

"Ljudi koji su vodili OVK i dalje su prisutni na Kosovu i predstavljaju opasnost za svakoga ko bi se odlučio da progovori, pri čemu su Srbi bez ikakve snage, jer čine manje od dva odsto populacije. Za razliku od Argentine, Južne Afrike, Sijera Leona, Kosovo nije stvorilo sopstvenu komisiju za istinu i pomirenje", navodi se u tekstu.

Šmidl ističe da je zato posao otkrivanja sudbina nestalih uglavnom ostavljen onima koji žive van Kosova. Jedan od njih je bio i američki radio novinar Majkl Montgomeri, koji je prethodno pisao o zločinima srpskih paravojnih formacija na Kosovu.

Više izvora mu je reklo da su u danima nakon poraza Slobodana Miloševića na Kosovu, pripadnici OVK prebacivali "optužene izdajnike" u kampove u Albaniji.

"Jedan bivši pripadnik OVK se seća da je čuvao sedam zatvorenika sa lisicama na rukama u kombiju. Kada su odvedeni u Albaniju, prebačeni su u kuću u kojoj su bili prisutni doktori", prepričava Šmidl podatke do kojih je došao njegov kolega.

Prema rečima tog očevica, od prisutnih je uzeta krv i provereno je njihovo zdravstveno stanje, a pripadnicima OVK je bilo zabranjeno da im nanose povrede.

"Razlog za to je bio zlokoban - OVK je koristila zatvorenika za uzimanje organa koje je kasnije prodavala na crnom tržištu", navodi se u tekstu uglednog njujorškog magazina.

Kada je novinar Montgomeri pomislio da je cela priča možda propaganda srpskih vlasti, još tri bivša pripadnika OVK su mu potvrdila da su vodila pritvorenike u žutu kuću, u blizini albanskog grada Burela, ali da se nikada nisu vratili po njih.

"Kuća u koju smo ih odveli, imala je veoma snažan miris lekova. Čuo sam da su drugi vozači govorili o 'organima, bubrezima i putovanjima od kuće do aerodroma'", opisuje se vreme s kraja devedesetih u tekstu.

Šmidl ističe da je u to doba Istanbul bio destinacija tog "turizma za presađivanje organa". On je hronološki opisao i dalje akcije američkog novinara koji je nastavio istragu, obavestivši o postignutim rezultatima i Haško tužilaštvo.

Tadašnja glavna tužiteljka Karla del Ponte podigla je optužnicu protiv jednog od bivših vođa OVK Ramuša Haradinaja, u kojoj se pominjala i otmica ljudi koji su kasnije ubijeni.

Montgomeri je, prema navodi Njujorkera, bio siguran da je Haradinaj morao da zna za trgovinu organima, delimično i zbog toga što je njegov brat bio blizak sa nekima koji su bili blisko uključeni u celu priču.

Njujorker ističe da Del Ponte nije bila usamljena u svom viđenju OVK, navodeći da je nekadašnji izaslanik predsednika SAD Bila Klintona, Robert Gelbard, nazivao tu grupu "terorističkom organizacijom".

List dodaje da je jedan od čelnika Interpola svedočeći pred američkim Kongesom 2000. godine izjavio da je OVK "prokrijumčarila drogu vrednu dve milijarde dolara u Zapadnu Evropu".

Njujorker nije mimoišao ni ubistva svedoka koji su bili spremni da na sudu govore protiv kosovskih lidera.

"Svedok koji se pojavio na suđenju Dautu Haradinaju (bratu Ramuša Haradinaja) ubijen je. Neki nisu ni stigli da budu na listi za svedočenje, jer su prethodno ubijeni", piše ovaj magazin.

List citira i depešu nemačke obaveštajne službe iz 2005. godine, po kojoj su Haradinaj i drugi kosovski lideri sebe obezbedili od bilo kakve krivične istrage tako što su pokrenuli veze u vojnim i bezbednosnim agencijama na Kosovu, kao i u celokupnom podzemlju Balkana.

"Oni nisu hteli da 'prljaju ruke', ali su njihovi ljudi bili uključeni u naručena ubistva i podmićivanje zvaničnika", napisao je Njujorker.

Ipak, američki nedeljnik ističe da i pored podataka do kojih je došao izvestilac evropskog parlamenta, švajcarski poslanik Dik Marti, do 2014. godine ne treba očekivati rezultate istrage o trgovini organima.

Martijev izveštaj je na Kosovu doživljen kao napad na tu zemlju.

"To je napad na Kosovo, Albance, mene, ali i na SAD, UN i NATO", rekao je tada aktuelni kosovski premijer Hašim Tači.

Njujorker piše i da je tada zapretio da će otkriti svakog Albanca koji je sarađivao u Martijevoj istrazi.

"Privatno se Tači mnogo manje razmetao hrabrošću", navodi se u tekstu, uz reči tadašnjeg ambasadora Francuske na Kosovu Žana Fransosa Fitua koji je rekao: "Bio je potresen".

I pored svega toga, Njujorker citira tužioca Klinta Vilijamsona koji vodi istragu o trgovini organima i kaže da je veliki problem to što je prošlo mnogo vremena od zločina, pri čemu su tela uklonjena, video kasete uništene, a bez fizičkih dokaza sve se oslanja na svedočenja.

"Jedna stvar je razgovarati sa novinarima ili Martijem, a potpuno druga učestvovati u istrazi gde će te na kraju morati da odete u sudnicu i uprete prste u veoma moćne ljude", zaključio je američki tužilac.


http://www.newyorker.com/reporting/2013 ... t_schmidle

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=709406
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4958 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by theTruePath »

Oni i nisu Bosnjaci,vecinom su goranci,i smatraju se srbima
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#4959 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by BatoS »

CSKA wrote:
BatoS wrote:
CSKA wrote:Makar ima jedna zemlja gdje se Srbi i Bosnjaci slazu
Ovo nisu svi Bosnjaci Kosova.

Bosnjaci Sandzaka i Albanci Kosova imaju tradiciju medjusobnog pomaganja i ratovanja protiv cetnika. Nadaj se ako mislis da ce Bosnjaci ici protiv Albanaca...

Idi na Kosovo, u Prizen na primjer i druge gradove pa porazgovaraj sa ostalim Bosnjacima.

Ima ona pitalica;da li vise volis Zvezdu ili mrzis partizan.Ocigledno je da ti vise mrzis partizan.

Ovih dvije hiljade Bosnjaka se ne bi slozilo sa tobom,ili se oni vise i ne racunaju kao Bosnjaci posto bi radije da zive sa Srbima.
Mozda ljudi rade u drzavnom sektoru Srbije i nemaju izbora? Mozda ne zele da se odvoje od Bosnjaka iz Sandzaka i zele da ostanu u istoj drzavi?

Sve u svemu naivan si ako mislis da Bosnjaci Sandzaka i Kosova imaju bolje misljenje o Srbima nego Albancima.

Sto se tice Albanaca katolika i Albanaca pravoslavaca, oni su druga prica.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#4960 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by BatoS »

theTruePath wrote:Oni i nisu Bosnjaci,vecinom su goranci,i smatraju se srbima
Da, ja sam uglavnom cuo od Goranaca da hoce da ostanu sa Srbima... ovo za Bosnjake prvi put cujem.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4961 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Kosovo
http://i25.photobucket.com/albums/c86/l ... DdP_ph.jpg
Image

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 62&page=15


Utorak, 30. April 2013 u 14:04

Srbija kriva za torture nad Albancima sa Kosova

Apelacioni sud presudio je da Srbija treba da plati odšteta petorici kosovskih Albanaca zbog torture i nezakonitog pritvora 1999. godine

Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je presudu Prvog osnovnog suda kojom se država Srbija obavezuje da petorici kosovskih Albanaca isplati odštetu u ukupnom iznosu od 1,3 miliona dinara (oko 11 hiljada 818 evra) zbog odgovornosti za torturu koju su nad njima vršili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) tokom nezakonitog pritvaranja 1999. i 2000. godine, saopćio je danas Fond za humanitarno pravo.

Iako je ovo jedna od rijetkih pravnosnažnih presuda kojom je žrtvama srpskih snaga sigurnosti priznato pravo na odštetu, FHP smatra da iznosi pojedinačnih odšteta od 200.000, odnosno 300.000 dinara ''ne doprinose uspostavljanju pravde za nedjela počinjena tokom 90-tih''.

Apelacioni sud je potvrdio činjenične nalaze prvostepenog suda prema kojima su jedinice MUP-a uhapsile Tahira Bytyqija, Smajla Gashija, Rrahmana Elshanija, Hysnija Podrmiçakua i tada maloljetnog Bekima Istogua bez pravnog osnova.

„Tokom privođenja i boravka u zatvoru, bili su izloženi raznim vidovima psihičke i fizičke torture. Sud je utvrdio i da su pripadnici MUP-a Srbije prekršili prava lica lišenih slobode, propisana Zakonikom o krivičnom postupku i Zakonom o unutrašnjim poslovima. Između ostalog, pripadnici MUP-a su prekršili zakonske odredbe koje se tiču primene prinude nad osobama lišenim slobode, obavezu izdavanja rešenja o zadržavanju i obavezu obaveštavanja njihovih porodica o hapšenju“, navodi se u saopćenju Fonda.

FHP je 26. aprila 2010. godine u ime Bytyqija, Gashija, Elshanija, Podrimçakua i Istogua podnio tužbu Prvom osnovnom sudu u Beogradu protiv države Srbije zbog odgovornosti za policijsku torturu. U toku postupka je održano ukupno šest ročišta na kojima su saslušani Bytyqi, Gashi, Elshani, Podrimçaku i Istogu, a sprovedeno je i medicinsko vještačenje.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/734 ... osova.html
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4962 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by theTruePath »

BatoS wrote:
theTruePath wrote:Oni i nisu Bosnjaci,vecinom su goranci,i smatraju se srbima
Da, ja sam uglavnom cuo od Goranaca da hoce da ostanu sa Srbima... ovo za Bosnjake prvi put cujem.
Cak kad su im albanci uveli da umjesto srpskog uce bosanski,oni su bili protiv.Ljudi se smatraju srbima,,njihovo pravo naravno
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#4963 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by fatamorgana »

theTruePath wrote:
BatoS wrote:
theTruePath wrote:Oni i nisu Bosnjaci,vecinom su goranci,i smatraju se srbima
Da, ja sam uglavnom cuo od Goranaca da hoce da ostanu sa Srbima... ovo za Bosnjake prvi put cujem.
Cak kad su im albanci uveli da umjesto srpskog uce bosanski,oni su bili protiv.Ljudi se smatraju srbima,,njihovo pravo naravno
A jestel' vas dvojica priznali Kosovo, :wink:
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4965 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Kosovo
http://static.flickr.com/46/111683788_972cd600c5_o.jpg
Image

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 62&page=16



Vučić: Još nije precizirano šta do juna moramo da uradimo

Image

POLITIKA, 00:38, 04.05.2013.Autor: Agencija TANJUG,EPK/Alo!

Vreme curi i Srbi sa severa Kosova moraju znati da cela Srbija zavisi i od njihovih postupaka, a ne samo naših, i nećemo dozvoliti da zbog bilo čije neodlučnosti upropastimo šansu za napredak ili modernizaciju, poručio je vicepremijer


BEOGRAD - Još nije precizirano šta do juna moramo da uradimo, ali da započnemo primenu briselskog sporazuma svakako moramo, izjavio je prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, koji je najavio da 7. maja naš tim za implementaciju sporazuma odlazi u Brisel, a tada je i novi sastanak sa Srbima sa severa.

"Znate, dobijate neki nacrt plana implementacije koji nema veze s onim što piše u sporazumu. Ne znam kako to misle da urade, jer mora da se primeni ono što piše u sporazumu. Taj plan je "non pejper", on ne postoji, to je albanska želja, kao i mnoge koje nisu ušle u sporazum", rekao je Vučić.

Vučić je rekao da imamo sve mehanizme ovog sveta da sprovedemo implementaciju briselskog sporazuma, ali da je želja da razgovaramo i dogovorimo se s našim narodom.

"Kratki su nam rokovi, vreme curi i Srbi sa severa Kosova moraju znati da cela Srbija zavisi i od njihovih postupaka, a ne samo naših, i nećemo dozvoliti da zbog bilo čije neodlučnosti upropastimo šansu za napredak ili modernizaciju", poručio je vicepremijer.

Prema njegovim rečima, svima treba da bude jasno da je sporazum potpisan, prihvaćen i kao takav mora da se primeni.

"Ljudi iz međunarodne zajednice moraju da znaju da će se implementirati ono što je potpisano, a ne ono što su neki želeli da uđe u sporazum, a nije ušlo. S druge strane, Srbi sa severa, kojima je jasno da je većina i građana, političkih partija i onih u koje imaju najveće poverenje na strani sporazuma, moraće da prihvate ono što je potpisano, a ne ono što bi neki drugi želeli da sprovedu kroz taj sporazum", kazao je prvi potpredsednik vlade.

Vučić je napomeno da su Srbi sa severa prvo govorili o referendumu, "onda su se iznenadili kada sam to prihvatio, pa se povukli, jer su shvatili da ne mogu da dobiju".

"Sad kažu da hoće mišljenje Ustavnog suda da bi dobili na vremenu. Ako taj sud bude rešio onako kako oni žele, reći će da više nije važan ni Ustavni sud i da hoće izbore, a ja ni tu neću ustuknuti", kazao je Vučić.

Na pitanje šta će učiniti ako Ustavni sud kaže da je sporazum protivustavan, Vučić je odgovorio:

"Mi ćemo poštovati svaku odluku suda, ali u tom slučaju svi moramo iz Vlade da izađemo, jer bi to značilo da smo se ponašali protivustavno".

http://www.kurir-info.rs/vucic-jos-nije ... nak-774049
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4966 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

RITA ORA FLET SHQIP NE KOSOVE

gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#4967 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by gereb_stari »

Imam jedan atlas kod kuce. I posto sam ovih dana malo slobodan gledam malo etnicku pripadnost Kosova. Kasd vidim da jedno poprilicno veliko podrucije dole prema Albaniji je naseljeno Bosnjacima/Goranima/ Muslimanima

Sada ovako pise u atlasu no nemam pojma ko su ti ljudi. Dali se oni osjecaju Bosnjacima?
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4968 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

gereb_stari wrote:Imam jedan atlas kod kuce. I posto sam ovih dana malo slobodan gledam malo etnicku pripadnost Kosova. Kasd vidim da jedno poprilicno veliko podrucije dole prema Albaniji je naseljeno Bosnjacima/Goranima/ Muslimanima

Sada ovako pise u atlasu no nemam pojma ko su ti ljudi. Dali se oni osjecaju Bosnjacima?
Prije 100 i nesto godina nakon pada Otomanskog carstva za vrijeme balkanskih ratova za teritorije na Balkanu Srbi iz Srbije su protjerali milone Bosnjaka iz centralne Srbije kao recimo Uzica zatim i Sandzaka u Srbiji i CG. Ti protjerani Bosnjaci (muslimani) njih najveci broj se odselio u Tursku a manji broj se iselio u istocnu i zapadnu Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Albaniju i Makedoniju. Tako da danas na Kosovu ima izmedju 50 000 do mozda 100 000 Bosnjaka, U Albaniji ima oko 15 000 Bosnjaka koji zive u blizini i oko najvecih gradova Tirane i Draca (Durres) na moru. Ako te interesuje istorija Bosnjaka i njihovo protjerivanje iz Srbije u toku balkanskih ratova o tome mozes procitati na: http://www.klix.ba/forum/-h-istorija-povijest-f49.html i recimo http://www.klix.ba/forum/progon-muslima ... 03457.html

Evo ti i Internet stranica Bosnjaka sa Kosova: http://bosnjak-ks.info
A evo ti i Internet stranica Bosnjaka iz Sandzaka Srbije: http://sandzakpress.net
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#4969 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nebitan32 »

Helikopter wrote:
gereb_stari wrote:Imam jedan atlas kod kuce. I posto sam ovih dana malo slobodan gledam malo etnicku pripadnost Kosova. Kasd vidim da jedno poprilicno veliko podrucije dole prema Albaniji je naseljeno Bosnjacima/Goranima/ Muslimanima

Sada ovako pise u atlasu no nemam pojma ko su ti ljudi. Dali se oni osjecaju Bosnjacima?
Prije 100 i nesto godina nakon pada Otomanskog carstva za vrijeme balkanskih ratova za teritorije na Balkanu Srbi iz Srbije su protjerali milone Bosnjaka iz centralne Srbije kao recimo Uzica zatim i Sandzaka u Srbiji i CG. Ti protjerani Bosnjaci (muslimani) njih najveci broj se odselio u Tursku a manji broj se iselio u istocnu i zapadnu Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Albaniju i Makedoniju. Tako da danas na Kosovi ima izmedju 50 000 do mozda 100 000 Bosnjaka, U Albaniji ima oko 15 000 Bosnjaka koji zive u blizini i oko najvecih gradova Tirane i Draca (Durres) na moru. Ako te interesuje istorija Bosnjaka i njihovo protjerivanje iz Srbije u toku balkanskih ratova o tome mozes procitati na: http://www.klix.ba/forum/-h-istorija-povijest-f49.html i recimo http://www.klix.ba/forum/progon-muslima ... 03457.html

Evo ti i Internet stranica Bosnjaka sa Kosova: http://bosnjak-ks.info
A evo ti i Internet stranica Bosnjaka iz Sandzaka Srbije: http://sandzakpress.net
Veliki broj Bosnjaka se povlacio ka Turskoj nakon kraha Osmanlijskog carstva i "ostajao u putu" (Albanija, Makedonija, Bugarska...) Srbi su isto radili na njihovom protjerivanju i iseljivanju. Posebno je pogodena regija Sandzaka.


Kao sto mozes vidjeti na donjoj poveznici, u 2010 je bilo 620 zivorodenih Bosnjaka na Kosovu. To je recimo vise nego sto ih se godisnje rodi u Mostaru ili Bihacu.
http://esk.rks-gov.net/SER/publikimet/d ... format=raw

Radi se o jednoj izuzetno vitalnoj zajednici. Tamo su jos uvjek vezani za tradicionalne vrijednosti i imaju jake porodice.
Nije kao u Bosni.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4970 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Rasim Demiri izabran za zamjenika predsjednika Skupštine Kosova

BOŠNJAK-KS: NASLOVNICA / BOŠNJACI, IZ NAŠIH SREDINA, NOVO / BOŠNJAČKA ZAJEDNICA JE DOBILA ZAMJENIKA PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE REPUBLIKE KOSOVA


Bošnjačka zajednica je dobila zamjenika predsjednika Skupštine Republike Kosova

Objavio Bošnjak - KS dana May 02, 2013 |

Image
Povodom izbora Rasima Demirija poslanika u Skupštini Kosova i predsjednika DSB čelne članice koalicije Vakat za podpresjednika Skupštine Kosova, bošnjačka zajednica je dobila člana najužeg rukovodstva zakonodavnog tijela Skupštine Republike Kosova .

Njegovim izborom dobili smo zasluženo mjesto koje nam pripada Ustavom Republike Kosova i šansu da se sa te pozicije zalaže za interese bošnjačke zajednice i samim tim uspješniju borbu za rješavanje problema svih nevećinskih zajednica na Kosovu.

Kao njegov saradnik i koleginica očekujem da ce uspješno obavljati odgovorne zadatke sa kojima će biti suočen u čemu mu zelim puno uspjeha, njemu samom, bošnjačkoj zajednici i ostalim nevećinskim i zajednicama koje predstavlja.

Poslanik Skupštine Republike Kosova

Duda Balje

http://bosnjak-ks.info/bosnjacka-zajedn ... ke-kosova/
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#4971 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by gereb_stari »

Helikopter wrote:
gereb_stari wrote:Imam jedan atlas kod kuce. I posto sam ovih dana malo slobodan gledam malo etnicku pripadnost Kosova. Kasd vidim da jedno poprilicno veliko podrucije dole prema Albaniji je naseljeno Bosnjacima/Goranima/ Muslimanima

Sada ovako pise u atlasu no nemam pojma ko su ti ljudi. Dali se oni osjecaju Bosnjacima?
Prije 100 i nesto godina nakon pada Otomanskog carstva za vrijeme balkanskih ratova za teritorije na Balkanu Srbi iz Srbije su protjerali milone Bosnjaka iz centralne Srbije kao recimo Uzica zatim i Sandzaka u Srbiji i CG. Ti protjerani Bosnjaci (muslimani) njih najveci broj se odselio u Tursku a manji broj se iselio u istocnu i zapadnu Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Albaniju i Makedoniju. Tako da danas na Kosovu ima izmedju 50 000 do mozda 100 000 Bosnjaka, U Albaniji ima oko 15 000 Bosnjaka koji zive u blizini i oko najvecih gradova Tirane i Draca (Durres) na moru. Ako te interesuje istorija Bosnjaka i njihovo protjerivanje iz Srbije u toku balkanskih ratova o tome mozes procitati na: http://www.klix.ba/forum/-h-istorija-povijest-f49.html i recimo http://www.klix.ba/forum/progon-muslima ... 03457.html

Evo ti i Internet stranica Bosnjaka sa Kosova: http://bosnjak-ks.info
A evo ti i Internet stranica Bosnjaka iz Sandzaka Srbije: http://sandzakpress.net

Ok hvala. Znaci oni su vise tradicionalni muslimani?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4972 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by theTruePath »

Ima ima bosnjaka u Albaniji ,bio je program o njima na hayatu prije par godina
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4973 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

UDARNIČKI-ZA DVIJE NEDJELJE ZAVRŠETAK ASFALTIRANJA

BOŠNJAK-KS: NASLOVNICA / BOŠNJACI, IZ NAŠIH SREDINA, NOVO / MINISTAR MUJOTA I GRADONAČELNIK MUJA OBIŠLI RADOVE NA ASFALTIRANJU PUTA PREMA POUSKU (FOTO)


Ministar Mujota i gradonačelnik Muja obišli radove na asfaltiranju puta prema Pousku (FOTO)
Autor: Bošnjak - KS dana Apr 30, 2013 |

Ovih dana nastavljaju se udarnički radovi na asvaltiranju puta prema Posuku i Jablanici, projekat fininsiran sredstvima Vlade Kosova u iznosi od oko 750 hiljada eura, od historjsakog značaja za mještane bošnjačkih sela Pouska i Jablanice, ali i prizrensko-dragaškog regiona.


Image

Danas obilazeći radove na asvaltiranju ove, za mještane dvaju sela u Župi, „žile kucavice“, ministar infrastrukture Fehmi Mujota je sa svojim suradnicima, te i u pratnji gradonačelnika Prizrena, dr. Ramadana Muje i suradnicima izrazio zadovoljstvo „što se za bošnjačku zajednicu napokon privodi kraju jedan dugo očekivani projekat“.

Visoku delegaciju je ispred sela Pouska dočekao zastupnik u Kosovskom parlementu Rasim Demiri sa svojom kolegicom, zastupnicom Dudom Balje.

Image

„Projekat je za sva sela vezana u ovom regionu, gdje je uglavnom bošnjačka zajednica,veoma značajan i ovo je dokaz da Vlada poštuje sve svoje građane u svojim poptrebama. Ministarstvo infrastruktrure prepoznalo je potrebe izgradnji jednog ovakvog modernog puta za mještane ovih bošnjačkih sela“, kazao je ministar Mujota čestitavši zgradnju puta.

On je na novuinarsko pitanje „kad će se nastaviti sa asvaltiranjem prema Jablanici“ istako da će se „nastavak implementacije projekta na asvaltiranju preostale dionice krenuti ćim se obezbjede sredstva iz budžeta Vlade Kosova“

Image

Zastupnici Demiri i Duda iskazali su posvijećenost u ovom projkektu nizom angažiranošću tijekom njegove razrade za iplementacuju i usvajanjem dodanih zahtjeva mještana.

„Zatražili smo od ministra da se put prema Pousku i Jablanici, umjesto predviđenih 5,2 metara, proširi na više od šest metara, računajući da će biti od regionalnog značaja“, kazao je zastupnik Demiri, dok je zastupnica Balje potencirala da je „ovaj projekat plod mukotrpnog rada na kojem su jako ponosni“.

„Veoma mi je drago da smo danas vbidjeli da svi radovi teku po planu i da će se uskoro završiti,najdalje za dvije nedjelje“, zaključila je zastupnica Balje.

Image

Mještani Pouska i Jablanice ne kriju svoje zadovoljstvo što im se napokon ostvaruje višedecenijski san o izgradnji jedne moderne saobraćajnice koja će biti „žila kucavica“ u spajanju sa gradom.

Raif Kasi

http://bosnjak-ks.info/
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4975 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

theTruePath wrote:Ima ima bosnjaka u Albaniji ,bio je program o njima na hayatu prije par godina
Albanija
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 7312_n.jpg
Image

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 00&page=51

Putopis iz Albanije: Bošnjaci već 130 godina sanjaju svoju Bosnu i Hercegovinu (VIDEO)

Shijak (jedno od mjesta gdje zive Bosnjaci)
http://www.img.ba/5ess

U Draču i okolnim mjestima Šijak, Kodžaz i Borak danas živi oko 10.000 Bošnjaka

Autor Redakcija | Objavljeno 23.04.2012. u 06:57

Ne mireći se sa austrougarskom aneksijom, grupa Bošnjaka iz Mostara, Sarajeva i Počitelja brodom je prije više od 130 godina krenula ka Turskoj. Uz put ih je zadesilo nevrijeme pa su jedva pristali na nepoznatu obalu. Pitali su je li ovo Turska? Da ovo je Turska, odgovoreno im je.
Bio je to Drač. Stali su i trajno ostali.

Osim u Draču, Bošnaka ima u Firi na jugu Albanije nedaleko od Valone, Kavaji, Tirani i još nekim gradovima.
U Draču, luci i velikom turističkom centru, i okolnim mjestima Šijak, Kodžaz i Borak danas živi oko 10.000 Bošnjaka. Kao i ostali građani Albanije prošli su epohu Envera Hodže.

Bošnjaci su u Albaniji do 1948. sklapali brakove međusobno i uzimajući žene isključivo iz Bosne. Zbog političke krize sa Jugoslavijom, zatvara se granica i počinje njihovo mješanje sa Albancima.
U kuće im dolaze Albanke koje sada govore bosanski jezik...
Pogledajte dokumentarac novinara i urednika TV "Alfa" Zvonka Marića...

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... video.html

Video Dokumentarac: http://www.dailymotion.com/video/xqbfmb ... from=embed

Vise o Albaniji na: http://www.klix.ba/forum/albanija-all-a ... 01995.html
Post Reply