Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#4926 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mahalas505 »

bleee_sa wrote:
mahalas505 wrote:
bleee_sa wrote:Ja Savu pušem na 1.3, rek'o mi vulkanizer da tako bolje prijanja za podlogu :?
Koje auto i gume?
Golf 2 1.6
Sava 185/65/14

Fakat se osjeti kako malo bolje leži auto na cesti al vala ko da i malo više goriva troši..
Zar za to auto nije preporucljivo oko 2 bara?
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#4927 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

mahalas drug moj meni na vratima kad otvorim pa na stoku imaju nacrtane gume i ispod njih piše nešto 2.0 i 2.5 ko s prikolicom nekakvom, ne znam jel to to?
User avatar
muha_sa
Posts: 140458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4928 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

bleee_sa wrote:Kako ću sjebat felgu, nisu kod mene one sjajne nego one obične crne :?
taj vulkanizer pojma nema--slobodno mu reci :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 38014
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4929 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

bleee_sa wrote:Ma nije obični dizel 1.6, ja mislim 1986 godište al' eto očuvana kolko tolko, dedo rahmetli je vozo i meni ostavio
Zucneš li još jednu... :brusli: ... :mrgreen:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#4930 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

E jebiga vi meni suhu sad svezaste, a covjek provjeren ja kad god dodjem vazda puno raje kod njega i taxisti mu dolaze valjda to znaci da je dobar
Bobi
Forum administrator
Posts: 38014
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4931 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

KvaziExpert wrote::mrgreen:

Image
je je...samo sto ne zivimo u Libiji vec u Bosni ...:D
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#4932 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mahalas505 »

bleee_sa wrote:Kako ću sjebat felgu, nisu kod mene one sjajne nego one obične crne :?
Jel nas to malo trolas ovdje? Ne valja to tako.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#4933 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

sta ti to znaci jarane
Bobi
Forum administrator
Posts: 38014
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4934 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

blee_sa....6 hours out :mrgreen:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#4935 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Ma jarane naduvaj kako je preporučeno za auto, tj. tih 2 bara. Možda za 0,1 bara da spustiš. Pa ne voziš formulu. Sjebaćeš gume, povećavaš potrošnju, a i dobićeš servo kada naduvaš kao što piše. :-D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4936 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

bleee_sa wrote:sta ti to znaci jarane
Ne handri poznavatelje... :mrgreen:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4937 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

bleee_sa wrote:Ja Savu pušem na 1.3, rek'o mi vulkanizer da tako bolje prijanja za podlogu :?
To može ako je 1.3 benzinac. Ako je dizel 1.6, onda minimum 1.6. Ako je rađen motor, bušen na treću specijalu, onda 1.8 bara. Ako je turbo dizel, duboka karambolka, onda 2.0 bara. Meščini.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4938 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kataklinger »

direstraits0078 wrote: Ja navodim svoje iskustvo, nikoga ne prisiljavam ni na sta. Godisnje moja vozila predju svako po minimum 50.000 km, Continental izbjegavam, vozim ih samo ako ih dobijem dzaba, trose se i imaju problem sa nastajanjem ostecenja kod bilo kakvog kontakta s bilo cim na bocnoj strani gume. Ako je pritisak 2.0 na prednjoj osovini, sasvim lijepo se conti moze napuhati na 2.5 Bara. Inace se oderu s vanjske strane.
E jebem ga ja sad, ti si jedini koji blati Continental. Svi zadovoljni Conti-jem, na svakom testu je u top tri gume, samo kod tebe ne valja i samo ga ti izbjegavas iz nekih lijevih razloga pored finansijskih.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4939 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Kataklinger wrote:
direstraits0078 wrote: Ja navodim svoje iskustvo, nikoga ne prisiljavam ni na sta. Godisnje moja vozila predju svako po minimum 50.000 km, Continental izbjegavam, vozim ih samo ako ih dobijem dzaba, trose se i imaju problem sa nastajanjem ostecenja kod bilo kakvog kontakta s bilo cim na bocnoj strani gume. Ako je pritisak 2.0 na prednjoj osovini, sasvim lijepo se conti moze napuhati na 2.5 Bara. Inace se oderu s vanjske strane.
E jebem ga ja sad, ti si jedini koji blati Continental. Svi zadovoljni Conti-jem, na svakom testu je u top tri gume, samo kod tebe ne valja i samo ga ti izbjegavas iz nekih lijevih razloga pored finansijskih.
Definitivno nisam jedini.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#4941 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

I ja sam čuo od par ljudi da je Conti za svoju cijenu smeće. Nisam isprobao, ne mogu da pričam iz vlastitog iskustva.
User avatar
Qler
Posts: 25835
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4942 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Meni ovo treća zima na njima... Za sada prezadovoljan...
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#4943 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Maverick78 »

Meni sad druga zima na Conti zimskim gumama... sta znam, tamo gdje sam ih uzeo i gdje su mi montirali, hvale ih maksimalno. I meni su ok... Hvale tu i Nokian Hakkapeliitta 8 i Goodyaer UltraGrip Ice Arctic, mada ja sam uzeo Continental i za sada sve ok.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4944 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Maverick78 wrote:Meni sad druga zima na Conti zimskim gumama... sta znam, tamo gdje sam ih uzeo i gdje su mi montirali, hvale ih maksimalno. I meni su ok... Hvale tu i Nokian Hakkapeliitta 8 i Goodyaer UltraGrip Ice Arctic, mada ja sam uzeo Continental i za sada sve ok.
Sto se tice striktno zimskih guma, ne tkz "all weather" guma koje Nokian prodaje (WR) oni su tu tata-mata.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4945 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Ovo su meni prve zimske Continental, a na starom autu imam ljetne sve 4 i gume su odlicne. Nisam zasad imao problema s bocnim zidoom, doduse tek su 2 sezone. Dakle definitivno sto se tice performansi gume su odlicne.

Brat isto ima ljetne, 2 sezone zasad, nikakvih problema.

Doduse jaran je uspio probiti dvije. :D
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4946 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Ljeto na Michelin Energy Saver-u, zimi na Mischelin Alpine 5.
Dalje od ovoga ne moram.
Ljetne - odlicne. I na suhom i na kisi drze cestu odlicno, precizno upravljanje do u cent bez obzira na brzinu (npr. uz Ivan s konjicke strane bez problem drze okuke i na 100), tihe i udobne.

Zimske - takodjer odlicne. Odlican grip, tihe i udobne.

U poredjenju sa, recimo, Dunlopom Sport Max (ljetne) i Winter Sport 3D (zimske), gornje Michelinke ubjedljivo odnose pobjedu.
Last edited by Dozer on 15/12/2015 10:33, edited 1 time in total.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4947 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Vala ja sam jednom imao te "energy", zelene, gume i zavrsio sam s njima za sva vremena. Ko od plastike. Platis premium cijenu a dobijes veliko nista.

Imam ljetne Primacy, eh to su vec gume. :-)

Imam i ja Alpin na drugom autu, ali ovaj put sam htio da probam Conti.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4948 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Zasto? Sta ti konkretno nije valjalo na Energy-ju?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4949 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Dozer wrote:Zasto? Sta ti konkretno nije valjalo na Energy-ju?
Nisam imao Energy, imao sam Pirelli isto te zelene gume, manji otpor kotrljanja, stede gorivo... Nisu bile totalno lose, ali su u nekim stvarima bile ko od plastike, bile su pretvrde, kvarile su udobnost preko neravnina makar za 30% u odnosu na Contiental gume koje su dosle poslije njih, drugo kod kocenja na suhom ko od plastike, recimo u gradu s 50 prikocis naglo na semaforu, ABS otkida nogu, ko da imas zimske gume, dok se kod Conti Premium Contact haman ni ne aktivira.

Ne znam kakve su Michelin Energy, ali ja te zelene na osnovu tog iskustva preskacem. Hajde da su one nesto znacajno jeftinije od "normalnih" guma nego nisu.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#4950 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

Dozer wrote:Ljeto na Michelin Energy Saver-u, zimi na Mischelin Alpine 5.
Dalje od ovoga ne moram.
Ljetne - odlicne. I na suhom i na kisi drze cestu odlicno, precizno upravljanje do u cent bez obzira na brzinu (npr. uz Ivan s konjicke strane bez problem drze okuke i na 100), tihe i udobne.

Zimske - takodjer odlicne. Odlican grip, tihe i udobne.

U poredjenju sa, recimo, Dunlopom Sport Max (ljetne) i Winter Sport 3D (zimske), gornje Michelinke ubjedljivo odnose pobjedu.
Gdje ces poredit M Energy i Dunlop sport maxx, te se gume nisu srele ni u jednoj kategoriji, jedino kad bi ti michelin mogao bit bolji je ako si vozio dunlopa na laganom autu sa malim motorom koji ne moze ugrijat gume.
Post Reply