Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4876 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Black swan wrote:smrdim/sa-pripadnicima-mup-a- ... auto-foto/

otac se brine a mamino auto

a kad guziš u autu znaš za kurton
:lol:
Da mi je samo znati gdje izvukoše ovo pravilo da ti trebaju lanci kad prelaziš preko prevoja? Svaki drot svoja pravila ima očigledno.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4877 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

ja sam ih sinoć stavio
pa ne škodi
ionako ne vozam puno ali eto
niti odgovaraju :D 14neska na 15.ku
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4878 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Black swan wrote:ja sam ih sinoć stavio
pa ne škodi
ionako ne vozam puno ali eto
niti odgovaraju :D 14neska na 15.ku
Ma imam ih i ja u gepeku, zbog sebe, a ne zbog zakona.
A za sve su krivi nesposobni službenici u Ministarstvu komunikacija i transporta koji nikad nisu izvršili usaglašavanje oba važeća pravilnika.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4879 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Dzontra_Volta wrote:
Black swan wrote:smrdim/sa-pripadnicima-mup-a- ... auto-foto/

otac se brine a mamino auto

a kad guziš u autu znaš za kurton
:lol:
Da mi je samo znati gdje izvukoše ovo pravilo da ti trebaju lanci kad prelaziš preko prevoja? Svaki drot svoja pravila ima očigledno.
To pravilo je obično regulisano saobraćajnim znakom,


http://image.slidesharecdn.com/oznakena ... 1376556238

Ovim gore, u sredini.
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4880 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

530i wrote:
Dzontra_Volta wrote:
Black swan wrote:smrdim/sa-pripadnicima-mup-a- ... auto-foto/

otac se brine a mamino auto

a kad guziš u autu znaš za kurton
:lol:
Da mi je samo znati gdje izvukoše ovo pravilo da ti trebaju lanci kad prelaziš preko prevoja? Svaki drot svoja pravila ima očigledno.
To pravilo je obično regulisano saobraćajnim znakom,


http://image.slidesharecdn.com/oznakena ... 1376556238

Ovim gore, u sredini.
To je drugi par rukava. Ali nigdje ne stoji riječ "prevoj" u zakonu.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4881 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Ne stoji prevoj, ali taj znak postoji na toj dionici, kao i na nekim drugim dionicama i označava to da se moraju imati lanci i ostala zimska oprema - u slučaju potrebe da se (is)koristi.
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4882 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

530i wrote:Ne stoji prevoj, ali taj znak postoji na toj dionici, kao i na nekim drugim dionicama i označava to da se moraju imati lanci i ostala zimska oprema - u slučaju potrebe da se (is)koristi.
Taj znak obično prati tabla na kojoj piše "u zimskim uvjetima".

Član 2. Pravilnika o saobraćaju u zimskim uvjetima:
Pod zimskim uvjetima saobraćaja na putevima smatra se postojanje najmanje jedne od sljedećih situacija:a) kada pada snijeg i hvata se na kolovozu puta,b) kada na većoj površini kolovoza ima ostataka ugaženog i sleđenog snijega,c) kada pada kiša i ledi se na kolovozu ilid) kada je kolovoz zaleđen.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4883 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

http://www.schneeketten.org/schneekette ... licht.html
Ab diesem Zeichen müssen alle Fahrzeuge, die auf der Straße fahren, auf mindestens zwei Antriebsrädern Schneeketten haben müssen.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4884 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Dzontra_Volta wrote:
530i wrote:Ne stoji prevoj, ali taj znak postoji na toj dionici, kao i na nekim drugim dionicama i označava to da se moraju imati lanci i ostala zimska oprema - u slučaju potrebe da se (is)koristi.
Taj znak obično prati tabla na kojoj piše "u zimskim uvjetima".

Član 2. Pravilnika o saobraćaju u zimskim uvjetima:
Pod zimskim uvjetima saobraćaja na putevima smatra se postojanje najmanje jedne od sljedećih situacija:a) kada pada snijeg i hvata se na kolovozu puta,b) kada na većoj površini kolovoza ima ostataka ugaženog i sleđenog snijega,c) kada pada kiša i ledi se na kolovozu ilid) kada je kolovoz zaleđen.
Da, ja sam najčešće viđao tablu sa datumima 15.11 - 15.04.
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4885 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Ja sam uglavnom viđao ovakve dopunske table:

Image
Image

Ali nebitno, mislim da se novinar nespretno izrazio i da je to bila poenta mog "prigovora". :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4886 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Razumijemo se ;-)
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#4887 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by taureg71 »

pa cekaj ako imam zimske gume kao nove da li lancuge moram imati u gepeku ??? iz teksta se izvlaci zakljucak da lancuge idu samo uz ljetne gume ??? :-)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4888 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by seoBIH »

Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4889 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#4890 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

jefferson wrote:
seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
A zasto je toliki problem imati lance u gepeku?
Za teretna vozila lanci su svakako obavezni, na prevojima imas znak obavezne upotrebe lanaca nekad sa tablom od datuma stupanja na snagu do isteka i u tome ne vidim nista sporno.
Ako vec neces nositi lance ne idi dalje od grada.
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4891 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Zakon kaže da si dužan poštovati saobraćajne znakove.
A zimsku opremu utvrđuje Pravilnik donesen na osnovu Zakona.
Zakon je uvijek "jači" od pravilnika.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4892 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Moze l' proci lopata u gepeku mjesto lanaca??? :mrgreen:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4893 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by seoBIH »

jefferson wrote:
seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
E jebi ga sad! Naravno da vrijedi za sve ucesnike saobracaja, ukoliko to drugacije nije navedeno znakom.

Ne moras imati lance, ko ih jebe, no neka ti zatrebaju i jednom u zivotu, nece ti biti prijatno znajuci da bi zauzimali 30cm prostora u gepeku. Pobogu, ne nosis ih na ledjima.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4894 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno :roll:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4895 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Bakir1 wrote:Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno :roll:
StreĆovane im, sad jal' gume, jal' felNe, pa da se ne obatale. 8)
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4896 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

Bakir1 wrote:Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno :roll:
Vala bas. Ne znam nit mogu sijalice mijenjat pa ih imam u torbi. Nek stoje lanci do proljeca.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4897 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

seoBIH wrote:
jefferson wrote:
seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
E jebi ga sad! Naravno da vrijedi za sve ucesnike saobracaja, ukoliko to drugacije nije navedeno znakom.

Ne moras imati lance, ko ih jebe, no neka ti zatrebaju i jednom u zivotu, nece ti biti prijatno znajuci da bi zauzimali 30cm prostora u gepeku. Pobogu, ne nosis ih na ledjima.
Ja sam ih konkretno uvijek imao u gepeku, iako sam imao uvijek dobre zimske gume. Medjutim, npr. ljudi koji imaju auto sa 4x4, i dobre zimske gume, to je vec nepotrebno, osi ako ides off road tokom zime :), ali mislim da mi pricamo ovdje o normalnim cestama.
Medjutim, ono sto hocu reci je da u slucaju da imas zimske gume lance nemoras imati, bar tako mislim da pise u zakonu. Medjutim, zakon tolerise i ljetne gume zimi tako da ako bi pratili zakon ko zna gdje bi zavrsili.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4898 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by seoBIH »

Opet ti svoju pricu. Dao sam ti konkretan primjer, hoces u Zenicu preko Vogošće. Pred gaspromom na Barama stoji znak za obavezne lance. Sve ostalo je pništeno, ti moraš imati lance.

Tek kada se nađeš u situaciji da samo lanci pomažu, možeš shvatiti ovu priču.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4899 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Ja prekosutra idem na put, nove conti gume, pogon na sva 4 i lanci u gepeku.
Prognoza dobra zapad ciscenje i to ali ne lezi vraze ne smetaju ;-)
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#4900 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote:Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno :roll:
Kad cijelu zimu voziš auto sa stražnjim pogonom, međuosovinskog razmaka 320 cm, kojem šestocilindrični motor visi ispred prednje osovine, lanci ti postanu najbolji prijatelj u autu. Ja sam koristio Thule CS-10, u veličini 097 i bio sam prezadovoljan, i lakoćom postavljanja i trakcijom.
Post Reply