Da mi je samo znati gdje izvukoše ovo pravilo da ti trebaju lanci kad prelaziš preko prevoja? Svaki drot svoja pravila ima očigledno.Black swan wrote:smrdim/sa-pripadnicima-mup-a- ... auto-foto/
otac se brine a mamino auto
a kad guziš u autu znaš za kurton
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4876 Re: Dolazi zima - zimske gume
- Truba
- Posts: 93847
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4877 Re: Dolazi zima - zimske gume
ja sam ih sinoć stavio
pa ne škodi
ionako ne vozam puno ali eto
niti odgovaraju
14neska na 15.ku
pa ne škodi
ionako ne vozam puno ali eto
niti odgovaraju
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4878 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma imam ih i ja u gepeku, zbog sebe, a ne zbog zakona.Black swan wrote:ja sam ih sinoć stavio
pa ne škodi
ionako ne vozam puno ali eto
niti odgovaraju14neska na 15.ku
A za sve su krivi nesposobni službenici u Ministarstvu komunikacija i transporta koji nikad nisu izvršili usaglašavanje oba važeća pravilnika.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4879 Re: Dolazi zima - zimske gume
To pravilo je obično regulisano saobraćajnim znakom,Dzontra_Volta wrote:Da mi je samo znati gdje izvukoše ovo pravilo da ti trebaju lanci kad prelaziš preko prevoja? Svaki drot svoja pravila ima očigledno.Black swan wrote:smrdim/sa-pripadnicima-mup-a- ... auto-foto/
otac se brine a mamino auto
a kad guziš u autu znaš za kurton
http://image.slidesharecdn.com/oznakena ... 1376556238
Ovim gore, u sredini.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4880 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je drugi par rukava. Ali nigdje ne stoji riječ "prevoj" u zakonu.530i wrote:To pravilo je obično regulisano saobraćajnim znakom,Dzontra_Volta wrote:Da mi je samo znati gdje izvukoše ovo pravilo da ti trebaju lanci kad prelaziš preko prevoja? Svaki drot svoja pravila ima očigledno.Black swan wrote:smrdim/sa-pripadnicima-mup-a- ... auto-foto/
otac se brine a mamino auto
a kad guziš u autu znaš za kurton
http://image.slidesharecdn.com/oznakena ... 1376556238
Ovim gore, u sredini.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4881 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne stoji prevoj, ali taj znak postoji na toj dionici, kao i na nekim drugim dionicama i označava to da se moraju imati lanci i ostala zimska oprema - u slučaju potrebe da se (is)koristi.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4882 Re: Dolazi zima - zimske gume
Taj znak obično prati tabla na kojoj piše "u zimskim uvjetima".530i wrote:Ne stoji prevoj, ali taj znak postoji na toj dionici, kao i na nekim drugim dionicama i označava to da se moraju imati lanci i ostala zimska oprema - u slučaju potrebe da se (is)koristi.
Član 2. Pravilnika o saobraćaju u zimskim uvjetima:
Pod zimskim uvjetima saobraćaja na putevima smatra se postojanje najmanje jedne od sljedećih situacija:a) kada pada snijeg i hvata se na kolovozu puta,b) kada na većoj površini kolovoza ima ostataka ugaženog i sleđenog snijega,c) kada pada kiša i ledi se na kolovozu ilid) kada je kolovoz zaleđen.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4883 Re: Dolazi zima - zimske gume
http://www.schneeketten.org/schneekette ... licht.html
Ab diesem Zeichen müssen alle Fahrzeuge, die auf der Straße fahren, auf mindestens zwei Antriebsrädern Schneeketten haben müssen.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4884 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da, ja sam najčešće viđao tablu sa datumima 15.11 - 15.04.Dzontra_Volta wrote:Taj znak obično prati tabla na kojoj piše "u zimskim uvjetima".530i wrote:Ne stoji prevoj, ali taj znak postoji na toj dionici, kao i na nekim drugim dionicama i označava to da se moraju imati lanci i ostala zimska oprema - u slučaju potrebe da se (is)koristi.
Član 2. Pravilnika o saobraćaju u zimskim uvjetima:
Pod zimskim uvjetima saobraćaja na putevima smatra se postojanje najmanje jedne od sljedećih situacija:a) kada pada snijeg i hvata se na kolovozu puta,b) kada na većoj površini kolovoza ima ostataka ugaženog i sleđenog snijega,c) kada pada kiša i ledi se na kolovozu ilid) kada je kolovoz zaleđen.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4885 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam uglavnom viđao ovakve dopunske table:


Ali nebitno, mislim da se novinar nespretno izrazio i da je to bila poenta mog "prigovora".


Ali nebitno, mislim da se novinar nespretno izrazio i da je to bila poenta mog "prigovora".
-
taureg71
- Posts: 1199
- Joined: 02/09/2008 23:02
#4887 Re: Dolazi zima - zimske gume
pa cekaj ako imam zimske gume kao nove da li lancuge moram imati u gepeku ??? iz teksta se izvlaci zakljucak da lancuge idu samo uz ljetne gume ??? 
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#4888 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#4889 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#4890 Re: Dolazi zima - zimske gume
A zasto je toliki problem imati lance u gepeku?jefferson wrote:Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
Za teretna vozila lanci su svakako obavezni, na prevojima imas znak obavezne upotrebe lanaca nekad sa tablom od datuma stupanja na snagu do isteka i u tome ne vidim nista sporno.
Ako vec neces nositi lance ne idi dalje od grada.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4891 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zakon kaže da si dužan poštovati saobraćajne znakove.
A zimsku opremu utvrđuje Pravilnik donesen na osnovu Zakona.
Zakon je uvijek "jači" od pravilnika.
A zimsku opremu utvrđuje Pravilnik donesen na osnovu Zakona.
Zakon je uvijek "jači" od pravilnika.
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#4892 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moze l' proci lopata u gepeku mjesto lanaca??? 
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#4893 Re: Dolazi zima - zimske gume
E jebi ga sad! Naravno da vrijedi za sve ucesnike saobracaja, ukoliko to drugacije nije navedeno znakom.jefferson wrote:Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
Ne moras imati lance, ko ih jebe, no neka ti zatrebaju i jednom u zivotu, nece ti biti prijatno znajuci da bi zauzimali 30cm prostora u gepeku. Pobogu, ne nosis ih na ledjima.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4894 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno 
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#4895 Re: Dolazi zima - zimske gume
StreĆovane im, sad jal' gume, jal' felNe, pa da se ne obatale.Bakir1 wrote:Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4896 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vala bas. Ne znam nit mogu sijalice mijenjat pa ih imam u torbi. Nek stoje lanci do proljeca.Bakir1 wrote:Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#4897 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam ih konkretno uvijek imao u gepeku, iako sam imao uvijek dobre zimske gume. Medjutim, npr. ljudi koji imaju auto sa 4x4, i dobre zimske gume, to je vec nepotrebno, osi ako ides off road tokom zimeseoBIH wrote:E jebi ga sad! Naravno da vrijedi za sve ucesnike saobracaja, ukoliko to drugacije nije navedeno znakom.jefferson wrote:Da li ej znak obavezan za sva vozila ili samo za teretna vozila. Sta zakon akze? Znak nemoze biti "jaci" od onoga sto pise u zakonu!seoBIH wrote:Moras imati gdje ima znak. Tvoje uber nove zimske gume nisu dovoljne u sivm uslovima. Za voznju u gradu su skoro pa potrebne. Zaputis se iz centra do Vogošće, prije Bara imaš znak za obavezne lance. Prc šta onda? Tako da, kupi lance i neka ih u gepeku.
Ako zakon kaze zimske gume, putna sluzba moze staviti 100 znakova sa lancima, ti si sa zimskim gumama OK!
Ne moras imati lance, ko ih jebe, no neka ti zatrebaju i jednom u zivotu, nece ti biti prijatno znajuci da bi zauzimali 30cm prostora u gepeku. Pobogu, ne nosis ih na ledjima.
Medjutim, ono sto hocu reci je da u slucaju da imas zimske gume lance nemoras imati, bar tako mislim da pise u zakonu. Medjutim, zakon tolerise i ljetne gume zimi tako da ako bi pratili zakon ko zna gdje bi zavrsili.
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#4898 Re: Dolazi zima - zimske gume
Opet ti svoju pricu. Dao sam ti konkretan primjer, hoces u Zenicu preko Vogošće. Pred gaspromom na Barama stoji znak za obavezne lance. Sve ostalo je pništeno, ti moraš imati lance.
Tek kada se nađeš u situaciji da samo lanci pomažu, možeš shvatiti ovu priču.
Tek kada se nađeš u situaciji da samo lanci pomažu, možeš shvatiti ovu priču.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4899 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja prekosutra idem na put, nove conti gume, pogon na sva 4 i lanci u gepeku.
Prognoza dobra zapad ciscenje i to ali ne lezi vraze ne smetaju
Prognoza dobra zapad ciscenje i to ali ne lezi vraze ne smetaju
-
Seawolf
- Posts: 9169
- Joined: 14/06/2012 22:59
#4900 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kad cijelu zimu voziš auto sa stražnjim pogonom, međuosovinskog razmaka 320 cm, kojem šestocilindrični motor visi ispred prednje osovine, lanci ti postanu najbolji prijatelj u autu. Ja sam koristio Thule CS-10, u veličini 097 i bio sam prezadovoljan, i lakoćom postavljanja i trakcijom.Bakir1 wrote:Ne znam zasto ali ljudi toliku odbojnost prema lancima pokazuju da je to strasno
