BHTelecom All About

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#48351 Re: BHTelecom All About

Post by The BEN10 »

Da ne nagađamo, evo šta su razlike između 3g i 4g:
http://www.diffen.com/difference/3G_vs_4G

Image
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#48352 Re: BHTelecom All About

Post by Cossack »

Za one koji se boje da im 4G ne "pojede" sav internet informacija da na android app store-u imate aplikacije koje ograničavaju brzine downloada. Evo jedne od njih:

https://play.google.com/store/apps/deta ... ound&hl=en

Iskreno nisam ih probavao ali eto, tu su ako kome zatrebaju... :mrgreen:
User avatar
Rugafet
Posts: 5472
Joined: 14/12/2015 17:52

#48353 Re: BHTelecom All About

Post by Rugafet »

Pa naravno svi jedva cekamo 4G mrezu a posebno to da na njoj onda ogranicimo brzinu downloada :lol: to i jeste poenta
jarobot
Posts: 3056
Joined: 13/06/2016 20:07

#48354 Re: BHTelecom All About

Post by jarobot »

Po cijenama mobilnog interneta naših operatera LTE ( G4 ) mreža ti teoretski može spržiti 1000 km za sat vremena :D
User avatar
Laertes
Posts: 5064
Joined: 08/01/2015 18:25

#48355 Re: BHTelecom All About

Post by Laertes »

Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
User avatar
holowey
Posts: 10854
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#48356 Re: BHTelecom All About

Post by holowey »

Laertes wrote:Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
nije im jos stigla faktura od roaming partnera u cijoj si mrezi tada bio... ocekuj uz sljedeci racun da ti to dodje... i nema osnova za zalbu jer ce faktura sadrzavati detalje kada si bio u roamingu
User avatar
Truba
Posts: 93827
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#48357 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

koja je najbolja mreža kad putujete u srbiji

i kakva je deračina ako ti ostane roming mobilnih podataka???
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#48358 Re: BHTelecom All About

Post by sabanss »

Black swan wrote:koja je najbolja mreža kad putujete u srbiji

i kakva je deračina ako ti ostane roming mobilnih podataka???
Ne zelis ni da znas :) Ima zemalja gdje je megabajt 25 KM i to europskih + sto ti je obracunska jedinica 100 kb. Ukoliko imas neki servis tipa vremenske prognoze koji cesto proziva i pravi mali saobracaj, iznosi mogu biti u desetinama hiljada KM.
User avatar
Truba
Posts: 93827
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#48359 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

koja je to pljačka
User avatar
avaks
Posts: 5660
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#48360 Re: BHTelecom All About

Post by avaks »

Ljakan wrote: Mislim da svrha 4g-a je bas da ga iskoristis u kompletu a ne da ga sakatis kojekavim podesavanjima.Ja o tome pricam da stvari iste sto sam radio na 3g na 4g vise vuce ti kazes da nije moguce pa onda spominjes sakacenje youtuba i slicno.
i na kraju ja ne razumijem :-)
Poenta je da ako skidaš stranicu koja je teška 1 Megabajt, taj isti će skinuti i preko 3G i preko 4G, znači ne može ono tebi pšreko 4G skinuti 2 megabajta i samim time dolazimo do zaključka da 4G "ne skida" više od 3G.
A sada tvoja konstatacija je sigurno na mjestu jer je 4G naprednija i brža mreža pa je podatke skidalo većom brzinom i ti imaš osjećaj da sada "više troši".
Ili kao što sam i ranije napominjao, vjerovatno usljed većih brzina je skidan i veći kvalitet stranica, fotografija, videa pa je i potrošnja bila veća. Veliš i ti da ne sakatiš, pa brate onda uživaj u FHD i fotkama veće rezolucije :mrgreen:
Možeš ti koristiti ekstreme poput opere mini na 4G pa neće mnogo da troši i da ne otvaraš reklame, stranice i video uratke (vjerovatno ti se na 3G i ne stigne skinuti ili je slabija kvaliteta pa ti se čini da na 4G više uzme a u biti samo je brže skinulo klip i u većoj kvaliteti) :thumbup:
Black swan wrote:koja je to pljačka
Roaming i data podaci nikada nisu išli zajedno, pogotovo s našim cijenama.
Gdje god odeš imaš prepaid kartice i relativno jeftin net.
sencobih
Posts: 7535
Joined: 08/09/2010 08:33

#48361 Re: BHTelecom All About

Post by sencobih »

Kad je brzina veća npr 4G onda čovjeku malo više poveća želju pa klikni na ovo pa na ono i odoše megabajti. Na 3G nije loše ali na 2G odustaneš brzo od surfanja, ogadi se dok učita. u tom smislu sam mislio da će ova giga koju imam da se sprži začas.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#48362 Re: BHTelecom All About

Post by sabanss »

avaks wrote:
Black swan wrote:koja je to pljačka
Roaming i data podaci nikada nisu išli zajedno, pogotovo s našim cijenama.
Gdje god odeš imaš prepaid kartice i relativno jeftin net.
Ne znam koji klinac uopste Telecom operateri i potpisuju ugovore za Data roaming. Deranje guzova, korisnik ce se samo iznervirati kada dobije minimalno par stoja racuna + sto domaci Telecom nema nikakve koristi od toga osim sto ce mu korisnik jebati mater i napustiti ga.

Naci nesto poput carobnih giga koje je BH Telecom imao za Ultru (da budemo na temi), par giga za 20-tak KM i deri...
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#48363 Re: BHTelecom All About

Post by gidra »

The BEN10 wrote:Da ne nagađamo, evo šta su razlike između 3g i 4g:
http://www.diffen.com/difference/3G_vs_4G

Image
Morate razlikovati 3G mrezu
3G je skraćenica od 3rd generation (treća generacija) i odnosi se na generaciju standarda i tehnologija u mobilnoj telefoniji.
3G je postao sinonim za UMTS i tu idu brzine teoretski do 384 kbits/s. I nemoguće je da gledate HD snimke na ovim brzinama.
Najcesce, makar ja u Sarajevu, se susrecem sa H i H+.
H (HSPA) brzine su do 7.2 Mbits/s
H+ (HSPA+) brzine do 42 Mbits/s, teoretski naravno.

I još nešto, sporiji internet, odnosno sporiji protok podataka veća potrošnja baterije...
Na slici je greška i E (edge) je 2 generacija -2.75 isto kao što je G (GPRS) - 2.5.
ing-ecc
Posts: 18618
Joined: 31/03/2013 09:58

#48364 Re: BHTelecom All About

Post by ing-ecc »

Nemojte se zamarati (i zavaravati :D ) sa 4 G mrezom, za sada samo sa testnim SIM karticama dobijete 4G (a mozda je vec neko i ima :D )
ing-ecc
Posts: 18618
Joined: 31/03/2013 09:58

#48365 Re: BHTelecom All About

Post by ing-ecc »

Laertes wrote:Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
Jesi li do sada u mj. oktobru provjeravao stanje racuna, bilo na sms 0611101 ili logiranjem na portal i provjerom??
Sta kazu brojke? :-)
User avatar
Laertes
Posts: 5064
Joined: 08/01/2015 18:25

#48366 Re: BHTelecom All About

Post by Laertes »

ing-ecc wrote:
Laertes wrote:Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
Jesi li do sada u mj. oktobru provjeravao stanje racuna, bilo na sms 0611101 ili logiranjem na portal i provjerom??
Sta kazu brojke? :-)
Evo kaže 26.06 KM mobilni Internet u roamingu :twisted: Dobro je, na vrijeme sam isključio. Jednom sam imao 700 KM.
ajdamo
Posts: 1572
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#48367 Re: BHTelecom All About

Post by ajdamo »

Ovaj xDSL je postao pravi smor. Kad neko od familije uploaduje veci fajl na net zakrci se download i postane prakticno beskoristan.

Da nsmam uredjaj pod ugovorom davno bi raskinuo ugovor i presao u telemach koji nudi 100 puta brzi upload od ovih" patriota"

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
rodjeni_95
Posts: 233
Joined: 12/05/2016 20:12

#48368 Re: BHTelecom All About

Post by rodjeni_95 »

sencobih wrote:Kad je brzina veća npr 4G onda čovjeku malo više poveća želju pa klikni na ovo pa na ono i odoše megabajti. Na 3G nije loše ali na 2G odustaneš brzo od surfanja, ogadi se dok učita. u tom smislu sam mislio da će ova giga koju imam da se sprži začas.
Dobro kazes. Na 3G je dobro, 2G ne mozes ni FB Lite da pokrenes. Recimo dok im je bila ona akcija "Magicne gige" (1GB-1KM) koristio sam 3G i relativno "slabo" su se MB-i trosili (nisam bas forsirao YT, ali jesam Twitch streamove po 4 sata znao gledati (doduse na low quality) i opet bi mi ostalo bruka). YT naprosto "zdere" net, a kao sto si rekao - pogledao bi ovo, ono... Haj sto bi o'sla giga nego ode mi kredit :lol: :mrgreen:
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#48369 Re: BHTelecom All About

Post by Muuky »

Pitanje , kako da napravim bridge izmedju Innbox i tp link wr543g?
Tj. Da mi innbox bude glavni a da ovaj tp link postavim negde drugo ? Bez kablovaa napomena
sarajevo-x.com
Posts: 860
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#48370 Re: BHTelecom All About

Post by sarajevo-x.com »

Muuky wrote:Pitanje , kako da napravim bridge izmedju Innbox i tp link wr543g?
Tj. Da mi innbox bude glavni a da ovaj tp link postavim negde drugo ? Bez kablovaa napomena
Mislis na tp link powerline ili ?
ing-ecc
Posts: 18618
Joined: 31/03/2013 09:58

#48371 Re: BHTelecom All About

Post by ing-ecc »

Muuky wrote:Pitanje , kako da napravim bridge izmedju Innbox i tp link wr543g?
Tj. Da mi innbox bude glavni a da ovaj tp link postavim negde drugo ? Bez kablovaa napomena
Da nisam sebi trazio 'novi' firmware za wr542 g i usput vidio karakteristike za 543 ne bih ti ni mogao odgovoriti. :D Dakle kljucna stvar je WISP mode koji ti treba za ovo sto pitas. U toku instalacije (ide i preko quick setup) pita te za WISP (ili router), izaberes WISP, next, dobijes listu mreza na koju se povezujes, izaberes svoju mrezu sa Innboxa, save i gotovo. WR543 i Innbox povezani, naknadnoo jos napravis postavke za WiFi na wr543. :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#48372 Re: BHTelecom All About

Post by vješalica »

jel može ovdje neko objasniti kako da obrišem kanal koji mi je upao tamo gdje ne treba?
dakle pojavio mi se kanal test smetovi zenica na broju 4 iz pizde materne gdje je bila tvsa
ja sam uspjela da pretumbam ali sad su mi i dalje smetovi na listi
i koja je svrha tumbanja kanala na čistu hatoru?
probala sam resetovati ali ništa
User avatar
joske
Posts: 2277
Joined: 13/07/2016 11:09

#48373 Re: BHTelecom All About

Post by joske »

vješalica wrote:jel može ovdje neko objasniti kako da obrišem kanal koji mi je upao tamo gdje ne treba?
dakle pojavio mi se kanal test smetovi zenica na broju 4 iz pizde materne gdje je bila tvsa
ja sam uspjela da pretumbam ali sad su mi i dalje smetovi na listi
i koja je svrha tumbanja kanala na čistu hatoru?
probala sam resetovati ali ništa
odi ovako klikni menu na daljinskome od resivera skokni u postavke klikni tv postavke redosljed kanala i prebacis na poziciju koju zelis kanal i potvrdis i to je to
rizibizi
Posts: 1973
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#48374 Re: BHTelecom All About

Post by rizibizi »

ing-ecc wrote:Nemojte se zamarati (i zavaravati :D ) sa 4 G mrezom, za sada samo sa testnim SIM karticama dobijete 4G (a mozda je vec neko i ima :D )
To za SIM sasvim logicno, kakva je navala bila u komsiluku za mjenjanje sim-ova kad su pustili 4G. Nego sto nekoga pusti da se nakaci, a nekoga ne?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#48375 Re: BHTelecom All About

Post by mali_milojica »

U ponudu uredjaja ubace tri nova,izbace 5 starih i jos na drugih 5 stave da vise "nema na stanju" :roll: :-)
Locked