Onda poredaj listu zadnjih institucija i gdje se nalaze, od Uprave za pdv (Banja Luka) do SIPE (Ist. Sarajevo) pa tako dalje, pogledaj ko je pravio te zgrade i prodavao zemljište, ko ih snabdjeva ...
Itd itd itd.
Kakav kompromis, treba ispunjavati želje i to redom. Istjeraj OHR, i poukidaj sve što nije u originalu Dejtona. A ne stvarati institucije da hraniš sebi dušmane, to je mazohizam.red evil wrote:Kompromis, kompromis i samo kompromis, možemo mi govorit šta hoćemo ali oni SVI se bore za RS i SVI imaju JEDNAKE stavove uz mala mimoilaženja ali beznačajna, bar za nas koji volimo BiH.
Uskoro nećemo imati nikakvo pravo u državi jer će se sve podrediti RS-u i radit ćemo onako kako oni kažu.
Protiv tih se argumenata ne može, sasvim je razvidno svakome ko nije ostrašćen.oakville wrote:Pa poredaj podatke da vidimo koliko je srba zaposleno u tzv državnim institucija, koliko dobijaju mjesečno para i ko fola se bore protiv "BiH" (ko da se imaju protiv čega boriti, to je ko da se boriš protiv duhova, ko ghostbusters).
Onda poredaj listu zadnjih institucija i gdje se nalaze, od Uprave za pdv (Banja Luka) do SIPE (Ist. Sarajevo) pa tako dalje, pogledaj ko je pravio te zgrade i prodavao zemljište, ko ih snabdjeva ...
Itd itd itd.
Na kraju sve ukineš i šta'š onda?oakville wrote:Kakav kompromis, treba ispunjavati želje i to redom. Istjeraj OHR, i poukidaj sve što nije u originalu Dejtona. A ne stvarati institucije da hraniš sebi dušmane, to je mazohizam.red evil wrote:Kompromis, kompromis i samo kompromis, možemo mi govorit šta hoćemo ali oni SVI se bore za RS i SVI imaju JEDNAKE stavove uz mala mimoilaženja ali beznačajna, bar za nas koji volimo BiH.
Uskoro nećemo imati nikakvo pravo u državi jer će se sve podrediti RS-u i radit ćemo onako kako oni kažu.
Uglavnom to je bila unutarsrpska rasprava o tome "de bolan ovdje zapovjedam SIPOM i trebam fola da uhapsim srpske ratne zločince i "obračunam se s prošlošću" pa ih onda pustim ih da se brane sa slobode i rastegnem sudjenje jedno 20 godina, a ti mi tu bezveze stvaraš probleme."Tomahawk11 wrote:Zaboravljate da Bosnjaci i nisu aktivno ucestvovali u posljednjoj situaciji.
Odnosno, ucestvovali su teoretski, javljajuci se tu i tamo protiv drzavnog udara![]()
![]()
I to je to.
Hrvati su se, opet, mudro distancirali. Najavili ocitovanje povodom nastale situacije i usutili se.
Ko nas j....
Možeš ukidati samo ono gdje se nešto pitaš, pošto se u RSu ništa ne pitaš ne možeš to ni ukidati. Ali eto možeš OHR on je u Sarajevured evil wrote:Na kraju sve ukineš i šta'š onda?oakville wrote:Kakav kompromis, treba ispunjavati želje i to redom. Istjeraj OHR, i poukidaj sve što nije u originalu Dejtona. A ne stvarati institucije da hraniš sebi dušmane, to je mazohizam.red evil wrote:Kompromis, kompromis i samo kompromis, možemo mi govorit šta hoćemo ali oni SVI se bore za RS i SVI imaju JEDNAKE stavove uz mala mimoilaženja ali beznačajna, bar za nas koji volimo BiH.
Uskoro nećemo imati nikakvo pravo u državi jer će se sve podrediti RS-u i radit ćemo onako kako oni kažu.Jedina stvar što se s njima slažem, OHR istjerat, ionako ne rade ništa nama u korist, samo bacaju šuplje. Ali ne smijemo ni njima sve udovoljan, treba jednom lupit šakom od sto i reći dosta.
Ja imam prijedlog, predlažemo šta ćemo ukidat, jednom oni jednom mi, oni neka prvo biraju i šta kažu mora biti ukinuto. I šta mi kažemo isto mora biti ukinot i mi kažemo, fino, da RS bude ukinut.
Stvorit takav dogovor da se svi pitamo za sve i sve se može ukinuti, samo će biti problem ako oni odmah kažu da BiH žele ukinuti, to je već problem ali rizikovat ćemo.oakville wrote:Možeš ukidati samo ono gdje se nešto pitaš, pošto se u RSu ništa ne pitaš ne možeš to ni ukidati. Ali eto možeš OHR on je u Sarajevu
red evil wrote:Stvorit takav dogovor da se svi pitamo za sve i sve se može ukinuti, samo će biti problem ako oni odmah kažu da BiH žele ukinuti, to je već problem ali rizikovat ćemo.oakville wrote:Možeš ukidati samo ono gdje se nešto pitaš, pošto se u RSu ništa ne pitaš ne možeš to ni ukidati. Ali eto možeš OHR on je u Sarajevu
Kutiljero je uveo Karadzica u pregovore 23.februara 1992.god.pemanapemani wrote:
Sistem u RS je oživio poslije priznanja da su jedna od zaraćenih strana, a ne paravojna i teroristička grupacija.
Po demokratskim principima, sa teroristima i paravojnim formacijama nema pregovora, nego ih se nastoji uništiti svim sredstvima.
Vlasti RBiH sjedaju za pregovarački stol sa teroristima još 1992. Tako teroristi i fašisti postaju ravnopravna strana.
Skoro četiri godine kasnije, pod pritiskom SAD, dolazi do Mirovnog sporazuma.
Ako su četnici odgovarali Aliji i ekipi, ako su sa njima pregovarali skoro 4 godine, zašto onda ne bi odgovarali Amerikancima kao ravnopravna strana u pregovorima?
25 godina poslije dolazimo do zaključka da je građanska država raspadnuti mrtvac, a kolac u srce zabijen još 1992.
U rodnom listu Milorada Dodika u rubrikama "nacionalnost" i "vjeroispovijest", umjesto Srbin i pravoslavac, stoje tačkice.
Međutim, to što stoje tačkice umjesto Srbin pravoslavne vjeroispovjesti u rodnom listu iz 2006. godine, koji je objavio portal "Istinito", Dodiku nije smetalo da podigne svih ovih godina nacionalnu temperaturu i sebe predstavi kao "velikim" Srbinom i zaštitnikom sveukupnog srpstva.
Srbovanje i igra na nacionalnu kartu donosila mu je sigurne glasove na izborima i omogućila mu je da bude "gospodar" Republike Srpske, koju je poistovijetio sa sobom.
Inicirajući još jednu "pobunu" protiv institucija BiH, Agencije SIPA, Suda BiH i Tužilaštva BiH, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, osim što je pokušao da stavi do znanja funkcionerima Saveza za promjene na nivou BiH ko je gazda u Republici Srpskoj, pokušao je i da se još jednom predstavi vrhunskim zaštitnikom srpstva u Srpskoj/BiH.
Samo neupućeni u dešavanja u Republici Srpskoj u posljednjih deset godina (koliko je SNSD na vlasti), mogu da povjeruju da je odluka o prekidu saradnje republičkih policijskih struktura sa bezbjednosnim i pravosudnim institucijama BiH, potez kojim Milorad Dodik nastoji da zaštiti interese građana Republike Srpske.
Daleko je više argumenata koji dokazuju da je ovo očajnički pokušaj da se ograniči djelovanje Agencije SIPA i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske, ne bi li se bar usporile istrage o brojnim aferama u kojima su glavni akteri ljudi iz vrha SNSD, bliski Miloradu Dodiku. Tačnije, oni koji su po njegovom nalogu tokom proteklih deset godina iz zemlje iznijeli stotine miliona maraka, a budžet Republike Srpske, u zbiru, oštetili za nekoliko milijardi.
Prije tačno četiri godine, Specijalno tužilaštvo Republike Srpske obustavilo je istragu protiv Milorada Dodika i još šest osoba koje su bile osumnjičene za zloupotrebu službenog položaja prilikom izgradnje autoputa Banjaluka - Gradiška, zgrade Vlade Republike Srpske, RTV doma i kupovine stambeno-poslovnog objekta u Banjaluci.
Specijalno tužilaštvo Republike Srpske donijelo je naredbu o obustavi istrage, navodeći da nema dovoljno dokaza da su osumnjičeni učinili krivično djelo "zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja".
Osim istrage protiv Dodika, koji je tada bio premijer Republike Srpske, obustavljena je i istraga protiv Aleksandra Džombića, tadašnjeg ministra finansija Republike Srpske, Mladena Lazendića, bivšeg direktora JP "Putevi Republike Srpske", Nedeljka Čubrilovića, ministra saobraćaja i veza Republike Srpske, Fatime Fatibegović, bivšeg ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Milenka Dakića, pomoćnika ministra u tom ministarstvu, i Dragana Davidovića, generalnog direktora RTRS.
Istraga koju je obustavilo Specijalno tužilaštvo Republike Srpske, sprovedena je po naredbi Tužilaštva BiH, a osumnjičenima je bilo stavljeno na teret da su u namjeri da drugome pribave imovinsku korist istovremeno nanijeli štetu budžetu Republike Srpske, jer su iskoristili svoje položaje i ovlašćenja i svojim radnjama prilikom izgradnje gore pomenutih objekata omogućili pribavljanje imovinske koristi Privrednom društvu "Integral inženjering" u višemilionskom iznosu, a za isti iznos oštetili Srpsku.
Tada je Milorad Dodik bio daleko moćniji, jer je SNSD dijelio i vlast na nivou BiH, pa je imao i mehanizme ucjene koalicionih partnera koji su mu omogućili da posao Tužilaštva BiH preuzme Specijalno tužilaštvo Republike Srpske. Krajnji rezultat je bilo obustavljanje istrage. Inače, Specijalno tužilaštvo koje je on i osnovao dolaskom drugi put na vlast 2006. služilo mu je uglavnom za prividnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, a mnogo više za obračun sa političkim neistomišljenicima.
I sada se pokušavaju provesti istrage o nekoliko krupnih afera u Srpskoj, a sve s ciljem da optužnica bude podignuta pred pravosuđem Republike Srpske, kako bi se izbjegla jurisdikcija Tužilaštva BiH.
Robna kuća "Boska", "Fabrika glinice Birač", "Bobar banka", "Banka Srpske", kupovina vile na Dedinju, samo su neke od nerasvijetljenih afera koje su u zbiru Republiku Srpsku koštale više od milijardu maraka.
Štafetu nacionalnog vođe Dodik je 2006. godine preuzeo od SDS uz blagoslov međunarodne zajednice koja mu je prećutno odobravala i mlako reagovala na obećanja o referendumu o odcjepljenju Republike Srpske. Zahvaljujući tim obećanjima , SNSD je na opštim izborima 2006. odnio ubjedljivu pobjedu, kao i na lokalnim izborima 2008. zahvaljujući novcu od prodaje "Telekoma Republike Srpske".
Dodik i njegov SNSD je od tada bio sve, samo ne faktor stabilnosti i prosperiteta u Srpskoj i BiH. Stalno provociranje međunarodne zajednice, političkog Sarajeva i opozicije koju je omalovažavao, vješto prikrivajući pljačku budžetskog novca i nacionalnih dobara, od Republike Srpske je stvorilo nestabilnu, politički razjedinjenu i siromašnu zemlju.
On, koji je srbovao i kad mjesta srbovanju nije bilo, koji je podijelio Srbe na one koji su ZA i PROTIV Dodika i sada na sve načine pokušava da se predstavi zaštitnikom srpstva i srpskih interesa. Kako mu ništa nije sveto, pa ni Srpska pravoslavna crkva, i nju je uz pomoć korumpiranih vladika upregao u svoja kola, koja su odavno krenula nizbrdo.
Živim za taj dan, kada će Bakir izaći i reći da Bošnjacima ovakva BiH ne treba, da je dosta izraelizacije države na račun najmnogobrojnijeg naroda.arzuhal wrote:Srbi provode svoj tajni plan jačanja države Bosne i Hercegovine za što im je Republika Srpska poslužila samo kao izgovor koju koriste kao trojanskog konja da se što više infiltriraju u državne institucije i osnaže državni aparat, dammit! To im, pored urođene političke snalažljivosti i visprenosti, umnogome olakšava i bošnjačko sljepilo...
U pravu si, nije za Bošnjake država. Referendum je bio promašaj.General War wrote:...nadaj se da ces zivjet onda ko ona kornjaca sa galapagosa...eto ti bakirovih bosnjaka u kantonima, bas lijep primjer daju kako se drzava treba vodit
bas bacate tu suplju. entiteti ne ometaju drzavnu vlast, kantoni mogu nezavisno funkcionisati, opstine su drzave u svakom smislu...i niko nikome ne smeta a razvoja nema.General War wrote:...nadaj se da ces zivjet onda ko ona kornjaca sa galapagosa...eto ti bakirovih bosnjaka u kantonima, bas lijep primjer daju kako se drzava treba vodit
Pa zato i JOS zivis za taj dan...kakve veze ima referendum sa bosnjackim pitanjem pa jos od 60%?tandmand wrote:U pravu si, nije za Bošnjake država. Referendum je bio promašaj.General War wrote:...nadaj se da ces zivjet onda ko ona kornjaca sa galapagosa...eto ti bakirovih bosnjaka u kantonima, bas lijep primjer daju kako se drzava treba vodit
Zato što se u referendum krenulo da bi se živjelo u neovisnoj, nadasve građanskoj državi, u kojoj bi se Bošnjaci (sa ostalima) ostvarili kao državotvoran narod. Međutim dogodilo se da se realno gledajući, Bošnjaci nalaze u grupi sa Palestincima, Kurdima ... politički blokirani, zbijeni na dio države. Šta to Bošnjaci imaju više od recimo Kurda na sjeveru Iraka? Referendumom se negdje krenulo ... i zapelo u putu.General War wrote:Pa zato i JOS zivis za taj dan...kakve veze ima referendum sa bosnjackim pitanjem pa jos od 60%?tandmand wrote:U pravu si, nije za Bošnjake država. Referendum je bio promašaj.General War wrote:...nadaj se da ces zivjet onda ko ona kornjaca sa galapagosa...eto ti bakirovih bosnjaka u kantonima, bas lijep primjer daju kako se drzava treba vodit
Jooj nemoj da se opet ponavljamo po hiljaditi put, proslo je godina, iz ove perspektive mozes vidit da je sve to bila laz, mozes se tjesit da niko nije dobio ono sto je trazio.tandmand wrote:General War wrote: Zato što se u referendum krenulo da bi se živjelo u neovisnoj, nadasve građanskoj državi, u kojoj bi se Bošnjaci (sa ostalima) ostvarili kao državotvoran narod. Međutim dogodilo se da se realno gledajući, Bošnjaci nalaze u grupi sa Palestincima, Kurdima ... politički blokirani, zbijeni na dio države. Šta to Bošnjaci imaju više od recimo Kurda na sjeveru Iraka? Referendumom se negdje krenulo ... i zapelo u putu.
ed. Bošnjački narod je žrtva svojevrsne talačke krize u kojoj niko osim njih nema želje za građanskom državom i to je to "bošnjačko pitanje". Kada je već građanska država nemoguća misija, daj da se onda pravi nacionalna; tj. nešto za sebe, da se gleda svoga posla i interesa, da se može ići napred.
Ne znam jesi li potrefio datum, ali nebitno.Danguba wrote:Kutiljero je uveo Karadzica u pregovore 23.februara 1992.god.pemanapemani wrote:
Sistem u RS je oživio poslije priznanja da su jedna od zaraćenih strana, a ne paravojna i teroristička grupacija.
Po demokratskim principima, sa teroristima i paravojnim formacijama nema pregovora, nego ih se nastoji uništiti svim sredstvima.
Vlasti RBiH sjedaju za pregovarački stol sa teroristima još 1992. Tako teroristi i fašisti postaju ravnopravna strana.
Skoro četiri godine kasnije, pod pritiskom SAD, dolazi do Mirovnog sporazuma.
Ako su četnici odgovarali Aliji i ekipi, ako su sa njima pregovarali skoro 4 godine, zašto onda ne bi odgovarali Amerikancima kao ravnopravna strana u pregovorima?
25 godina poslije dolazimo do zaključka da je građanska država raspadnuti mrtvac, a kolac u srce zabijen još 1992.
Zoze Kutiljero je najveca podvala koju je EZ i MZ uvalile u BiH. Poslije njega dosli su Stoltenberg, Oven, Karington koji su taj koncept forsiralipemanapemani wrote:Ne znam jesi li potrefio datum, ali nebitno.Danguba wrote:Kutiljero je uveo Karadzica u pregovore 23.februara 1992.god.pemanapemani wrote:
Sistem u RS je oživio poslije priznanja da su jedna od zaraćenih strana, a ne paravojna i teroristička grupacija.
Po demokratskim principima, sa teroristima i paravojnim formacijama nema pregovora, nego ih se nastoji uništiti svim sredstvima.
Vlasti RBiH sjedaju za pregovarački stol sa teroristima još 1992. Tako teroristi i fašisti postaju ravnopravna strana.
Skoro četiri godine kasnije, pod pritiskom SAD, dolazi do Mirovnog sporazuma.
Ako su četnici odgovarali Aliji i ekipi, ako su sa njima pregovarali skoro 4 godine, zašto onda ne bi odgovarali Amerikancima kao ravnopravna strana u pregovorima?
25 godina poslije dolazimo do zaključka da je građanska država raspadnuti mrtvac, a kolac u srce zabijen još 1992.
U martu 1992. je odrzan gradjanski referendum koji je priznala i podrzala medjunarodna zajednica.
To je temelj na kojem si trebao graditi bosanskohercegovacku naciju. Siguran sam da bi danas ta nacija sadrzavala 75% etnickih Bosnjaka, 15% etnickih Hrvata i 10% etnickih Srba.
Nazalost, prihvacena je etnicka matrica. Konzervativnom dijelu prospi pricu o bosnjackoj nacionalnoj drzavi, a ostalim patetiku da se "ne moze bolje u borbi za BiH".
Velike su to igre bile.Sporazumom želio spriječiti rat, ali ga dodatno potaknuo?
RSE specijal: Suđenje Mladiću
Kako bi ga osporio, odnosno pokazao kako ga je srpska strana izmanipulirala - tužitelj Alan Tieger je suočio Kutiljera s govorima predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića i hvalisanjem kako je mirovnog pregovarača prevario navodnim pristajanjem na sporazum, kojeg nije ni mislio poštivati u vezi ponuđenog teritorija.
"Bila je 'Lisabonska mapa', pa su je muslimani odbacili. Obradovali smo se kada su je odbacili. Mi smo je prihvatili da ju uvučemo u Lisabonski proces. I to je mudrost i vještina gosp. Krajišnika koji ih je uvukao da prihvate tri stvari - da će biti podjela na troje, da će biti na nacionalnoj osnovi i referendum. I mi smo njih uvukli tada kada su rekli prihvaćamo podjelu na troje. Bosna je bila gotova za EZ i Međunarodnu zajednicu. To je bilo veliko postignuće", hvalio je Karadžić poteze sebe i kolega.
Tužitelj Tieger je citirao i ratnog predsjednika Skupštine Republike Srpske Momčila Krajišnika koji se, kao i Karadžić, više puta javno hvalio da su upravo preko Kutiljera prije izbijanja rata dobili status pregovarača o sudbini Bosne i Hercegovine.
Karadžić: Bosna je pukla na Kutiljerovoj mapi
Karadžić je u jednom od citiranih govora označio upravo Kutiljera kao odgovornu osobu koja je svojim mirovnim sporazumom, odnosno predloženom kartom podjele države prvi pokrenuo njezin kraj.
"Znate kako je izgledala Kutiljerova mapa tada je Bosna pukla. Tada smo mi prihvaćeni kao strana u sukobu. Međunarodna zajednica se grdno prevarila što je prije rata poslala Kutiljera i Karingtona kod nas. Što nas je prihvatila kao stranu u sukobu. Da su oni šutili i priznali Bosnu i kazali poslije toga postoje tamo neki pobunjenici koji ruše vlastitu državu mi bi bili u teškim problemima. Nitko s nama ne bi razgovarao", govorio je Karadžić u Skupštini RS 1995. godine.
Nije ba, zna se da ja Alija odbio Kutiljerov plan i time započeo rat i tako bio kriv za zločine i genocid.Danguba wrote:
Velike su to igre bile.