Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#4826 Re: Bášča

Post by zakonpera »

da li neko zna ovdje kod orezivanja paradajza.. kido sam zaperke i one malo vece grane gdje nije bilo cvijeta, jednostavno sam ga prorijedio jer se od njega poceo stvarati grm. Imam nekih dvadesetak sadnica pa sam to detaljno poskido i razrijedio. Da li mu to moze stetiti jer vidim danas se vidi poprilicna ona bijeli trag gdje sam skido te grane. To sam obavio prije 3 dana, zatim pospricao mlijekom razrjedjenim u vodi. Da li mu moze stetiti to razredjivanje. Interesuje me jos ko se razumije cime da ga dohranjujem preko listova.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#4827 Re: Bášča

Post by safran »

zakonpera wrote:da li neko zna ovdje kod orezivanja paradajza.. kido sam zaperke i one malo vece grane gdje nije bilo cvijeta, jednostavno sam ga prorijedio jer se od njega poceo stvarati grm. Imam nekih dvadesetak sadnica pa sam to detaljno poskido i razrijedio. Da li mu to moze stetiti jer vidim danas se vidi poprilicna ona bijeli trag gdje sam skido te grane. To sam obavio prije 3 dana, zatim pospricao mlijekom razrjedjenim u vodi. Da li mu moze stetiti to razredjivanje. Interesuje me jos ko se razumije cime da ga dohranjujem preko listova.
Neće mu štetiti - čakštaviše, prozračna stabljika ima bolje šanse da se odbrani od plamenjače. Malo kasnije u sezoni - kad već počne da zrije, možeš poskidati i donje listove, kompletne. Paradajz se jako dobro brani i brzo zatvara nastale rane. Pisala sam već ali evo da ponovim - pretprošle sezone mi je na jednoj sadnici, dosta rano, neki insekt pojeo glavnu stabljiku, ostalo je možda 10% debljine stabljike. Taj dan nisam imala sadnicu da je zamijenim pa sam je ostavila, misleći osušiće se svakako. Kad sam sljedeći put došla u baštu rupa je potpuno bila ispunjena kalusom. Kalus je nediferencirano tkivo pa sam ostavila stabljiku da vidim kako će se dalje situacija razvijati. Stabljika je ostala prilično kržljava ali je i takva dala nekoliko plodova. Te velike grane koje si odrezao možeš staviti nekoliko dana u vodu - razvije se korijen i imaš novu sadnicu. Čak i ako je direktno ubodeš u vlažnu zemlju može se primiti (probala prošle godine) - međutim, imajući u vidu tropske vrućine ovih dana, mislim da su sada male šanse da se direktno primi. Paradajz je čudo - muče ga samo gljivična oboljenja.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4828 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Nije niko odgovorio za prehranu paradajza.Ja pokisalim 5 kg koprive na 10 L vode i stoji sedmicu dok ne struhne kopriva pa razrijedim sa jos toliko vode i zalijem.hranim i preko listova time sto kopriva odstoji 24 sata pa prscem cijele sadnice.posebno pokiselim preslicu,gavez,kantarion,kunicu prenosi pa prscem preko lista.prihranjujem i punomasnim mlijekom razrijedjeno sa vodom 1/1 u njega stavim kasiku sode bikarbona i kasiku ulja i jednom u sezoni kasiku deterdzenta da ga ne napadnu razne baje.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4829 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ja za prehranu paradajza koristim Plantella VRT i VITA.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4830 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu'min wrote:Ja za prehranu paradajza koristim Plantella VRT i VITA.
Ne znam jel toga ima kod mene ovdje u gradu,de mi reci jel skupo kod vas? kod tebe vidno rode bolje paradajzi nego recimo kod mene sto koristim samo bio-prehranu.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4831 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Plantella je slovenska i obično sve to ima i u BiH.
Unichem je proizvođač.

A zašto su moji paradajzi (navodno) bolji od tvojih to treba dublje analizirati. :)

ms
Mu'min
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#4832 Re: Bášča

Post by zakonpera »

Kakav vam je folifertil t za lisnu prehranu ??
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4833 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Pogledat cu ima li to kod nas kupiti.Zakljucila sam da su tvoji boljeg roda po tome sto uvijek pravis salsu,a ja nemam od cega :lol: ili mi vise pojedemo u salati istog.
mene je pocelo zbunjivati vrsice kod paradajza tu me prevari i krenu dvije grane,dok ja to skontam fol pocnu cvjetati obje. :-)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4834 Re: Bášča

Post by Mu'min »

zakonpera wrote:Kakav vam je folifertil t za lisnu prehranu ??
Prvi put čujem za njega a kako vidim mineralnog gonijivo 11-3-5 što znači da je prevenstevno za rast sadnice.
Ono što me zbunjuje mada sam na brzake pročitao je zadnja rečenica koja spominje 10 dnevnu karencu. Kakve veze ima ona sa gnojivom?
Last edited by Mu'min on 21/06/2013 11:22, edited 2 times in total.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4835 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:Pogledat cu ima li to kod nas kupiti.Zakljucila sam da su tvoji boljeg roda po tome sto uvijek pravis salsu,a ja nemam od cega :lol: ili mi vise pojedemo u salati istog.
Ako imate manje od 100 sadnica onda je to jer sijete manje od nas i zato vjerovatno manje imate mada ne mora značiti.
A ako imate 100 ili više sadnica kao ja onda ste samo poguzije. :lol: :lol:
kerima1 wrote:mene je pocelo zbunjivati vrsice kod paradajza tu me prevari i krenu dvije grane,dok ja to skontam fol pocnu cvjetati obje. :-)
Ja to rješavam da 1 grani koja se rascvala u glavi oktinem sve sem cvata. To testiram ove godine.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4836 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu'min wrote:
kerima1 wrote:Pogledat cu ima li to kod nas kupiti.Zakljucila sam da su tvoji boljeg roda po tome sto uvijek pravis salsu,a ja nemam od cega :lol: ili mi vise pojedemo u salati istog.
Ako imate manje od 100 sadnica onda je to jer sijete manje od nas i zato vjerovatno manje imate mada ne mora značiti.
A ako imate 100 ili više sadnica kao ja onda ste samo poguzije. :lol: :lol:
kerima1 wrote:mene je pocelo zbunjivati vrsice kod paradajza tu me prevari i krenu dvije grane,dok ja to skontam fol pocnu cvjetati obje. :-)
Ja to rješavam da 1 grani koja se rascvala u glavi oktinem sve sem cvata. To testiram ove godine.
Ove godine 100 i neku sadnicu sam posadila,a nesto sam od zaperaka omladila najteze mi to baciti kad otkinem :lol:
Jedemo puno paradajza moguce da me to kosta pa nemam za zimnice puno.
Ja kako pamtim prvi put ove godine mi se pojavljuju na vrsici staparad.u sredini cvijet,a sa strana dva zaperka :? bila sam pustila neka prvo izrastu da vidim sta cu otkinuti kad dvije grane rastu.
Kod mene se slabo "omecu paradajzi,isto slabo i cvjetaju :cry:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4837 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote: Ove godine 100 i neku sadnicu sam posadila,a nesto sam od zaperaka omladila najteze mi to baciti kad otkinem :lol:
Jedemo puno paradajza moguce da me to kosta pa nemam za zimnice puno.
Znači poguzije. :lol:

Šalu na stranu i u nas je prošle godine za 40% manje salse bilo nego inače al el-hamdulillah, bilo je bar do marta. :)
Prvimo za 2 familije tako da ipak treba toga napraviti.
Ove će godine biti zanimljivo postiti u Ramazanu i po njivi pa kod kuće sve to prerađivati.
kerima1 wrote:Kod mene se slabo "omecu paradajzi,isto slabo i cvjetaju :cry:
to kad krene biti će ako Bog da.
Kupi gnojivo za cvat sa većom količinom fosfora (NPK, znači onaj P mora biti najveći). :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4838 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ove će godine biti zanimljivo postiti u Ramazanu i po njivi pa kod kuće sve to prerađivati.
Nije samo zanimljivo,nego i isplatno,dok prodje ramazan uspjet ce se u salsu preraditi barem nesto :lol:
Kod nas ured stigle krastavice,ometci velicine "ko upaljac.ja ih ne sijem slabo mi hoce,a moji ih siju u vise tura,plus karnisone one sitne za kiseljenje.nema nista bez babe i mame :mrgreen:
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#4839 Re: Bášča

Post by 4m3l »

zijad_e wrote:Juce sam doveo vodu iz potoka i fino tece ali ima pritisak od 0,5 m odnosno ne izbaciva vodu iznad pola metra. Posto sam ranije citao o hidraulicnoj ram pumpi danas sam je sastavio i isprobao i za divno cudo funkcionise. Sa o,5m izbaciva vodu preko 2 m. Ima nekih nedostataka ali nadam se da cu to rijesit. Ostavio sam preko noci da mi napuni bure vode. Ukoliko ste zainteresirani za slike i video potrudit cu se da ih izbacim?
Zijade hajde postavi slike obavezno :D
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#4840 Re: Bášča

Post by zakonpera »

Mu'min wrote:
zakonpera wrote:Kakav vam je folifertil t za lisnu prehranu ??
Prvi put čujem za njega a kako vidim mineralnog gonijivo 11-3-5 što znači da je prevenstevno za rast sadnice.
Ono što me zbunjuje mada sam na brzake pročitao je zadnja rečenica koja spominje 10 dnevnu karencu. Kakve veze ima ona sa gnojivom?
FOLIFERTIL T je tekuće lisno gnojivo za upotrebu u ratarstvu, voćarstvu, vinogradarstvu, povrćarstvu i ukrasnom bilju. Koristi se na kulturama na kojima je došlo do smanjene apsorpcije hranjiva preko korijena ili pak za prihranu.
FOLIFERTIL T omogućuje dobro ovlažavanje lista i brzu apsorpciju hranjiva preko svih nadzemnih dijelova biljke i metabolizirati ih na isti način kao i hranjiva apsorbirana preko korijena. Folijarnom gnojidbom biljke FOLIFERTIL-om T uspješno se može nadoknaditi manjak mikroelemenata. Biljke vrlo brzo asimiliraju folijarno hranjivo u vremenu od 3 do 5 dana, a iskorištenje je istog 7 puta veće nego gnojidbom preko korijena.Nakon folijarne primjene FOLIFERTIL-om T biljke brže rastu, lišće poprima tamnozelenu boju zbog povećanog sadržaja klorofila, povećava se otpornost biljaka i ploda prema bolestima, a urod doseže maksimum. Osobito je prikladan za upotrebu u starijim voćnjacima i vinogradima (jedini način dodatka mikroelemenata). Pogodan je za prskanje biljaka zahvaćenih vremenskim nepogodama, isto tako za oporavak biljaka nakon napada bolesti i štetnika. Sadrži marko i mikro elemente, te zadovoljava potrebe biljke za hranjivima.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4841 Re: Bášča

Post by Mu'min »

zakonpera

da to sam pročitao na onom linku već prije. ;)
Probaj pa javi. :)

Da li ima kakav bosanski produkt na temu tekuće gnojivo?
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#4842 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima hvala na odgovoru, repu ne jedemo, pa cu ostaviti prazno, jednostavno nemam ideje sta da tu sada posijem.....
zaperke neke sam i ja pokidala, ne na svim paradajzima, ali na vecini, neke sam pobola u zemlju neke ne, ne mislim da se ista primilo.
sad sam se paprikama zabavila, cvjetaju i ne znam da ocjenim "prva tri" niti znam kako da ukinem neke grane, pa ce za ovu godinu ici onako kako raste - kes ikakvih kidanja.
bosiljak mi nije nikao niti ce kako izgleda.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4843 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Moji rijetki paradajzići:)ovima sam dodje stablo prekrecila natjerala me bojazan od plemenjaceImage
Poredani ko vojnici :lol: Image
U cvatu Image
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#4844 Re: Bášča

Post by Senći »

lady_di wrote:Prvo što sam ubrala iz moje bašte :igrac:
Image

Uploaded with ImageShack.us

Senči je li k'o iz Hercegovine?
Slična k'o iz Hercegovine samo malo bolja nego Hercegovačka :-) :-D
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#4845 Re: Bášča

Post by zijad_e »

4m3l wrote:
zijad_e wrote:Juce sam doveo vodu iz potoka i fino tece ali ima pritisak od 0,5 m odnosno ne izbaciva vodu iznad pola metra. Posto sam ranije citao o hidraulicnoj ram pumpi danas sam je sastavio i isprobao i za divno cudo funkcionise. Sa o,5m izbaciva vodu preko 2 m. Ima nekih nedostataka ali nadam se da cu to rijesit. Ostavio sam preko noci da mi napuni bure vode. Ukoliko ste zainteresirani za slike i video potrudit cu se da ih izbacim?
Zijade hajde postavi slike obavezno :D
Sporo se video izbaciva :
http://youtu.be/oqdo8F9mffk
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#4846 Re: Bášča

Post by kandelabar »

Interesuje me sljedeće negdje na forumu sam procitao da treba paradajz prskat sa otopinom žare svaka 3-5 dana i uzeo sam 1kg žare na 10l onda sam to nakon 2 sedmice prskao paradajz i razblazivao sam u omjeru 1:3..
prvi put kada sam poprskao nije bilo nikakvih posljedica,druga dva puta primjetio sam da na listovima nastaju neke svjetlije fleke nakon toga vise nisam prskao..Sada ti listovi koji su promjenili izgled pocinju da zute i da vehnu,a stablo i dalje raste u visinu..
Interesuje me zbog cega je se to desilo da li sam prejak rastvor koristio ili mozda navece kad zaprscem i ostane na listovima ona rosa mozda je spalilo to listove zbog sparine..
Da li da koristim sad rastvor bijelog luka dal i je u pitanju tonja ili sta vec,paradajzevi se sad zasad normalno razviju i nema nikakvih ostecenja kod patlica..Hvala puno na odvojenom vremenu :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4847 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Kandelabar rastvor koji si napravio je za zaljevanje korijenja,a kad hoces da prsces po liscu onda drzis 24 sata zaru i vodu.itekkao je bio prejak rastvor za preko lista prehrana,sad mozes to sa bijelim lukom (daj i meni recept :-D ),a nastavi sa zarom slobodno samo na ovakav nacin.ja prscem zarom otkako sam paradajz posadila i eto vidi na slikama super je masAllah.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#4848 Re: Bášča

Post by safran »

kandelaber - fermentiranom žarom se paradajz zaljeva a ne prska - osim toga, razblaženje na kraju treba biti oko 1:10 a ne 1:3. Samo nemoj više prskati (a ni zaljevati neko vrijeme) - vjerujem da će ti listovi opasti a biljka će se nastaviti razvijati.
Evo vidim, kerima uletila prije mene :-D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4849 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Evo vidim, kerima uletila prije mene
a ja citam tvoj post i cudim se sto ponavljas moje rijeci :lol: :lol: Kad vidim zadnje pises ja vec "ujagmila reci :D
migulica
Posts: 58
Joined: 21/06/2013 09:06

#4850 Re: Bášča

Post by migulica »

Pozdrav svima,

čitala sam neko vrijeme vaše postove pa rekoh da se pridruzim i ja :-)
Ja sam ove godine prvi put zasadila nešto povrća i voća pa sad čekam da vidim hoće li se "primiti" :-D
Inače smo u Rakovici, ima li koga jos da tu ima zemlju? Nema vode danima, al nikako, a kad ce ne zna se... pa iz bunara zaljevam dok ne nestanu zalihe... :-(
Našla sam dvije super knjige u pdf-u, "Moj bio vrt" koji ima aposlutno sve od A-Ž pa ako netko bude želio mogu mu na mail šajbnuti...

Ne znam može li se ovdje pdf postaviti?

E sad da skontam jos kako se slike stavljaju pa da vam pokažem moje male bebice :)

Cao svima :)
Post Reply