Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
boki86 wrote:
Ako imas prihode do 1500 KM porez ostaje isti kao i do sada...
Ako imas prihode od 1500 do 2000 KM porez je 15%
Ako imas prihode preko 2000 KM porez je 20%
Posteno da postenije ne moze...zasto bi istu stopu poreza platio neko sa 1000KM prihoda i neko sa 10 000 KM prihoda?
Ima tu jos stvari, oporezovati topli oprog, regres i prevoz...firme stavljaju visoke iznose toplih obroka (14-16KM) upravo zbog cinjenice sto su neoporezive i tako legalno izbjegavaju placanje poreza...da radniku platu 600 KM plus topli 300 KM...i onda drzavi poreza samo 60KM..eh po novom nece moci tako
Samo, sve ce se na kraju slomiti preko radnika. Drzava zadovoljna, poslodavcu isto, a radnici nezadovoljni. Siguran sam da ce vrlo mali broj poslodavaca zadrzati iznos neto isplate prema zaposlenima.
Dakle los, stavise idiotski prijedlog. Samo nek nastave hrabro, ali nek se ne cude poslije: šta ovo bi?
Prijedlog nije idiotski jer u svakoj normalnoj zemlji oporezovanje ide progresivnom metodom...Rijetki ce biti ovi koji imaju poresku osnovicu iznad 1500 KM (a to je iznos neto plate bez dodataka)..To u praksi znaci da, na zalost, za 95% radnika ove zemlje se nista promijeniti nece..
Ali zato ce za ove koji imaju poresku osnovicu iznad 1500KM (to znaci da sa svim dodacima-prevozom, toplim i svime imaju preko 2000 KM) biti povecano placanje poreza
Murisno1 wrote:Da bi čut koju lijepu vijest ...
Pa jel ima išta konkretno ljudi da se radi, jel se nešto dešava, šta je ovo u pm?
Radi se... ide povećani porez na dohodak To se desi kad premijera savjetuje Marin Ivanišević
Ako imas prihode do 1500 KM porez ostaje isti kao i do sada...
Ako imas prihode od 1500 do 2000 KM porez je 15%
Ako imas prihode preko 2000 KM porez je 20%
Posteno da postenije ne moze...zasto bi istu stopu poreza platio neko sa 1000KM prihoda i neko sa 10 000 KM prihoda?
Ima tu jos stvari, oporezovati topli oprog, regres i prevoz...firme stavljaju visoke iznose toplih obroka (14-16KM) upravo zbog cinjenice sto su neoporezive i tako legalno izbjegavaju placanje poreza...da radniku platu 600 KM plus topli 300 KM...i onda drzavi poreza samo 60KM..eh po novom nece moci tako
Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
ultima_palabra wrote:Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
Neoporezivi iznos je 300 KM, tako da onaj sa 400 KM placa 10% na 100 KM sto je 10 KM. Dok ovaj sa 1500 placa 10% od 1200 sto je 120 KM. Ili 12 puta vise sa 3 puta vecom platom
boki86 wrote:
Ako imas prihode do 1500 KM porez ostaje isti kao i do sada...
Ako imas prihode od 1500 do 2000 KM porez je 15%
Ako imas prihode preko 2000 KM porez je 20%
Posteno da postenije ne moze...zasto bi istu stopu poreza platio neko sa 1000KM prihoda i neko sa 10 000 KM prihoda?
Ima tu jos stvari, oporezovati topli oprog, regres i prevoz...firme stavljaju visoke iznose toplih obroka (14-16KM) upravo zbog cinjenice sto su neoporezive i tako legalno izbjegavaju placanje poreza...da radniku platu 600 KM plus topli 300 KM...i onda drzavi poreza samo 60KM..eh po novom nece moci tako
Briga za tog jadnika koji ima sve skupa 9 stoja u punom socijaldemokratskom sjaju... Za citostatike, njima licno, im trebale te pare koje sakupe oporezujuci topli obrok... Za citostatike i pelene za odrasle...
Nataknem drzavu koja opstaje oporezivanjem toplog obroka i prevoza...
Nataknem ja stanovnistvo te drzave koje samo trazi nacine da izbjegava placanje poreza...a svi bi da imaju prekrasne puteve, skole, bolnice itd...ne finansiraju se te stavke iz prihoda s marsa vec od poreskih obveznika.
I da malo bolje poznajes ekonomiju, kao sto ne poznajes, poresku osnovicu a ne platu od preko 1500KM ima manji postotak stanovništva, tako da ce prakticno za vecinu znaciti da sve ostaje isto.
U mnogim naprednim zemljama zapada i kazne za prekršaje plaćaš u skladu sa prihodima. Vjerovatno su svi glupi a mi jedini pametni pa kazemo u startu da je prijedlog idiotski
boki86 wrote:
Ako imas prihode do 1500 KM porez ostaje isti kao i do sada...
Ako imas prihode od 1500 do 2000 KM porez je 15%
Ako imas prihode preko 2000 KM porez je 20%
Posteno da postenije ne moze...zasto bi istu stopu poreza platio neko sa 1000KM prihoda i neko sa 10 000 KM prihoda?
Ima tu jos stvari, oporezovati topli oprog, regres i prevoz...firme stavljaju visoke iznose toplih obroka (14-16KM) upravo zbog cinjenice sto su neoporezive i tako legalno izbjegavaju placanje poreza...da radniku platu 600 KM plus topli 300 KM...i onda drzavi poreza samo 60KM..eh po novom nece moci tako
Samo, sve ce se na kraju slomiti preko radnika. Drzava zadovoljna, poslodavcu isto, a radnici nezadovoljni. Siguran sam da ce vrlo mali broj poslodavaca zadrzati iznos neto isplate prema zaposlenima.
Dakle los, stavise idiotski prijedlog. Samo nek nastave hrabro, ali nek se ne cude poslije: šta ovo bi?
Prijedlog nije idiotski jer u svakoj normalnoj zemlji oporezovanje ide progresivnom metodom...Rijetki ce biti ovi koji imaju poresku osnovicu iznad 1500 KM (a to je iznos neto plate bez dodataka)..To u praksi znaci da, na zalost, za 95% radnika ove zemlje se nista promijeniti nece..
Ali zato ce za ove koji imaju poresku osnovicu iznad 1500KM (to znaci da sa svim dodacima-prevozom, toplim i svime imaju preko 2000 KM) biti povecano placanje poreza
Sad si rekao da ce se oporezovati topli obrok.
Znaci svima, bez obzira koliko je to u zbiru jer je TO uglavnom oko 300-350 maraka svakome. Dakle od toga ce nam oduzeti, da bi mogli i dalje finansirati svoje goleme plate.
Jos se budzetlije bune kazu ne raste im plata. Jadni imaju prosjek nesto preko milje maraka. Nek idu u PM.
boki86 wrote:
Ako imas prihode do 1500 KM porez ostaje isti kao i do sada...
Ako imas prihode od 1500 do 2000 KM porez je 15%
Ako imas prihode preko 2000 KM porez je 20%
Posteno da postenije ne moze...zasto bi istu stopu poreza platio neko sa 1000KM prihoda i neko sa 10 000 KM prihoda?
Ima tu jos stvari, oporezovati topli oprog, regres i prevoz...firme stavljaju visoke iznose toplih obroka (14-16KM) upravo zbog cinjenice sto su neoporezive i tako legalno izbjegavaju placanje poreza...da radniku platu 600 KM plus topli 300 KM...i onda drzavi poreza samo 60KM..eh po novom nece moci tako
Briga za tog jadnika koji ima sve skupa 9 stoja u punom socijaldemokratskom sjaju... Za citostatike, njima licno, im trebale te pare koje sakupe oporezujuci topli obrok... Za citostatike i pelene za odrasle...
Nataknem drzavu koja opstaje oporezivanjem toplog obroka i prevoza...
Nataknem ja stanovnistvo te drzave koje samo trazi nacine da izbjegava placanje poreza...a svi bi da imaju prekrasne puteve, skole, bolnice itd...ne finansiraju se te stavke iz prihoda s marsa vec od poreskih obveznika.
I da malo bolje poznajes ekonomiju, kao sto ne poznajes, poresku osnovicu a ne platu od preko 1500KM ima manji postotak stanovništva, tako da ce prakticno za vecinu znaciti da sve ostaje isto.
U mnogim naprednim zemljama zapada i kazne za prekršaje plaćaš u skladu sa prihodima. Vjerovatno su svi glupi a mi jedini pametni pa kazemo u startu da je prijedlog idiotski
U mnogim naprednim zemljama zvuci dobro, ali zasto ne kazes da je istih u stvari jako malo?
Nego da li uvijek argumentiras tako sto pocnes o necemu skroz drugom?
nosara wrote:
Briga za tog jadnika koji ima sve skupa 9 stoja u punom socijaldemokratskom sjaju... Za citostatike, njima licno, im trebale te pare koje sakupe oporezujuci topli obrok... Za citostatike i pelene za odrasle...
Za cistostatistike kad ponestane argumenata nastaje lupetanje
Nosara, tvoj primalac 900 maraka nece biti pogodjen ovim, u cemu je problem?
Nije ti valjda zao onik koji kasiraju 3000?
boki86 wrote:
Ako imas prihode do 1500 KM porez ostaje isti kao i do sada...
Ako imas prihode od 1500 do 2000 KM porez je 15%
Ako imas prihode preko 2000 KM porez je 20%
Posteno da postenije ne moze...zasto bi istu stopu poreza platio neko sa 1000KM prihoda i neko sa 10 000 KM prihoda?
Ima tu jos stvari, oporezovati topli oprog, regres i prevoz...firme stavljaju visoke iznose toplih obroka (14-16KM) upravo zbog cinjenice sto su neoporezive i tako legalno izbjegavaju placanje poreza...da radniku platu 600 KM plus topli 300 KM...i onda drzavi poreza samo 60KM..eh po novom nece moci tako
Briga za tog jadnika koji ima sve skupa 9 stoja u punom socijaldemokratskom sjaju... Za citostatike, njima licno, im trebale te pare koje sakupe oporezujuci topli obrok... Za citostatike i pelene za odrasle...
Nataknem drzavu koja opstaje oporezivanjem toplog obroka i prevoza...
Nataknem ja stanovnistvo te drzave koje samo trazi nacine da izbjegava placanje poreza...a svi bi da imaju prekrasne puteve, skole, bolnice itd...ne finansiraju se te stavke iz prihoda s marsa vec od poreskih obveznika.
I da malo bolje poznajes ekonomiju, kao sto ne poznajes, poresku osnovicu a ne platu od preko 1500KM ima manji postotak stanovništva, tako da ce prakticno za vecinu znaciti da sve ostaje isto.
U mnogim naprednim zemljama zapada i kazne za prekršaje plaćaš u skladu sa prihodima. Vjerovatno su svi glupi a mi jedini pametni pa kazemo u startu da je prijedlog idiotski
Ja ne cuh ni za jednu "drzavu za covjeka" osim ove nase...!?
Rast poreza ide ruku pod ruku s padom platezne moci... To opet generise privrednu stagnaciju... Abeceda ekonomije...
ultima_palabra wrote:Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
Neoporezivi iznos je 300 KM, tako da onaj sa 400 KM placa 10% na 100 KM sto je 10 KM. Dok ovaj sa 1500 placa 10% od 1200 sto je 120 KM. Ili 12 puta vise sa 3 puta vecom platom
Kada je izasla vijest o progresivnim stopama poreza, javio se neko nas koji u Njemackoj zivi. Tamo ima mali milion poreskih kategorija. Ako imas djece, ako nemas, ako imas stan, ako nemas, ako ovo, ako ono...uglavnom sve se oporezuje u skladu sa primanjima i uslovima tvog zivotnog okruzenja(porodice).
Kod nas je ovo samo pocetak, iskreno se nadam. Ne moze isto poresko opterecenje podnijeti onaj ko sa 900Km hrani porodicu i onaj koji ima 3000 platu i jos plus supruznik isto toliko..Zaradjujes vishe, plati vishe..posteno
ultima_palabra wrote:
Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
fol je sto najvece (prosjecne) plate imaju u javnim preduzecima i upravi... znaci iz jednog dzepa u drugi... u privredi ce slabo hajrovati od ove odluke...
ja mislim da bi bilo pametnije da su povecali neoporezivi dio sa 400 dici na 600... a digli stopu npr. sa 10% na 13% - 14%... tako da bi svi koji imaju manje od milje platu prosli manje vise neokrznuti, poslodavcima isti kurac, a ovi s vecim platama bi placali malo vise i cao
ultima_palabra wrote:Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
Neoporezivi iznos je 300 KM, tako da onaj sa 400 KM placa 10% na 100 KM sto je 10 KM. Dok ovaj sa 1500 placa 10% od 1200 sto je 120 KM. Ili 12 puta vise sa 3 puta vecom platom
Kada je izasla vijest o progresivnim stopama poreza, javio se neko nas koji u Njemackoj zivi. Tamo ima mali milion poreskih kategorija. Ako imas djece, ako nemas, ako imas stan, ako nemas, ako ovo, ako ono...uglavnom sve se oporezuje u skladu sa primanjima i uslovima tvog zivotnog okruzenja(porodice).
Kod nas je ovo samo pocetak, iskreno se nadam. Ne moze isto poresko opterecenje podnijeti onaj ko sa 900Km hrani porodicu i onaj koji ima 3000 platu i jos plus supruznik isto toliko..Zaradjujes vishe, plati vishe..posteno
Tacno, ali i najgora kategorija (neozenjen samac) ce imati manje opterecenje od ljudi sa 2000+ ovdje.
ultima_palabra wrote:
Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
fol je sto najvece (prosjecne) plate imaju u javnim preduzecima i upravi... znaci iz jednog dzepa u drugi... u privredi ce slabo hajrovati od ove odluke...
ja mislim da bi bilo pametnije da su povecali neoporezivi dio sa 400 dici na 600... a digli stopu npr. sa 10% na 13% - 14%... tako da bi svi koji imaju manje od milje platu prosli manje vise neokrznuti, poslodavcima isti kurac, a ovi s vecim platama bi placali malo vise i cao
I obavezno pausalizirati sumu za topli obrok i isplacivati je kao dio plate.
seln wrote:
Nosara, tvoj primalac 900 maraka nece biti pogodjen ovim, u cemu je problem?
Nije ti valjda zao onik koji kasiraju 3000?
Problem je u tome sto nesposobna bagra nije u stanju pokrenut nikakav razvojni projekat... Znaju samo prerasporedjivat istu lovu, koja na kraju zavrsi samo u njihovim dzepovima... Krpe raspadnute gace...
Ovo je katastrofalan potez.
Bio bi dobar da su ga uveli iskljucivo za budzetske korisnike, i to za sve one koji imaju vise od 1000 KM.
Za visoko obrazovane nosioce razvoja koji rade u privatnim firmama i posteno zaradjuju svoju platu je ovo poziv da napuste zemlju.
boki86 wrote:
Nataknem ja stanovnistvo te drzave koje samo trazi nacine da izbjegava placanje poreza...a svi bi da imaju prekrasne puteve, skole, bolnice itd...ne finansiraju se te stavke iz prihoda s marsa vec od poreskih obveznika.
I da malo bolje poznajes ekonomiju, kao sto ne poznajes, poresku osnovicu a ne platu od preko 1500KM ima manji postotak stanovništva, tako da ce prakticno za vecinu znaciti da sve ostaje isto.
U mnogim naprednim zemljama zapada i kazne za prekršaje plaćaš u skladu sa prihodima. Vjerovatno su svi glupi a mi jedini pametni pa kazemo u startu da je prijedlog idiotski
U mnogim naprednim zemljama zvuci dobro, ali zasto ne kazes da je istih u stvari jako malo?
Nego da li uvijek argumentiras tako sto pocnes o necemu skroz drugom?
De samo boldiraj taj dio u kojem sam argumentirao pominjanjem necega skroz drugog...da i ja vidim
nije ko mi jadnici sto smo prijavljeni na osam stoja...
a ostalih dvije i po mile idu po ugovoru...
Sve sto legne na racun ce se oporezivat... Misu... Ili dobijas lovu na ruke...?
sve po zakonu
a ako nastave, onda ce vala biti i na ruke, pa nek se jebu... ili cu s klijentima poceti fakturisati sa svoje firme, pa na kraju godine skidati dobit, mislim da bi tako jeftinije prolazio...
seln wrote:ja zbilja ne mogu da shvatim ovu glupost sa toplim obrokom. Postoji li taj relikt komunizma igdje drugo osim kod nas?
Ubilo se za utaju poreza.
Kako natjerati radnika da ne uzima bolovanje kada mu se kurcu cefne
Vani se uobicajno smanji plata, umjesto 100% primas manji iznos.
ultima_palabra wrote:
Kao prvo, 1500 je relativno visok prag. Zašto nisu smanjili porez onima koji primaju ispod recimo 800 KM (to je neka prosječna plata)? Zašto bi neko sa 400 KM plaćao isto kao onaj sa 1500?
A ako ćeš oporezovati topli obrok u punom iznosu, onda ga ukini skroz... nek sve bude plata i zdravo.
fol je sto najvece (prosjecne) plate imaju u javnim preduzecima i upravi... znaci iz jednog dzepa u drugi... u privredi ce slabo hajrovati od ove odluke...
ja mislim da bi bilo pametnije da su povecali neoporezivi dio sa 400 dici na 600... a digli stopu npr. sa 10% na 13% - 14%... tako da bi svi koji imaju manje od milje platu prosli manje vise neokrznuti, poslodavcima isti kurac, a ovi s vecim platama bi placali malo vise i cao
Pa to je to, otprilike... ovi sa minimalcima bi se i rasteretili malo.