Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4801 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:
mayab wrote:Samo za informaciju, u TROPIC centru u Lukavici, bivši Tempo, imaju turske gume Lassa , cijene povoljne, čini mi se...
Turske gume? U Lukavici? :lol: K'o bi rek'o, ko li bi se nad'o... :D

Ja ja, jes vidio, a na istoj polici slozene i Ruske gume, marka se zove Cordiant, cini mí se. :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4802 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Bullet Tooth Tony wrote:Zna li iko gdje nabavaiti nove gume 215/60 R16 (Premium Brand-ovi , Cont, Mich, Bridgs, Dunl) da je guma do 230 KM :D

Sve se obislo 0, nista , dosta ih nema uopce dimenziju a na vratima znak 2 x 2 OVLAŠTENI PARTNER ( k** obicna) :D
astra J ? :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4803 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Ja vozim na ljetnim, a lanci su u gepek :izet:
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#4804 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Sir Charles »

Juce montirane Dunlop Winter Sport 5 u dimenzji 205-55-R16 pa cemo vidjeti kakve su. 3D i 4D su bile odlicne gume pa je valjda i ova 5 dostojan nasljednik
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4805 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bullet Tooth Tony »

Dzontra_Volta wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Zna li iko gdje nabavaiti nove gume 215/60 R16 (Premium Brand-ovi , Cont, Mich, Bridgs, Dunl) da je guma do 230 KM :D

Sve se obislo 0, nista , dosta ih nema uopce dimenziju a na vratima znak 2 x 2 OVLAŠTENI PARTNER ( k** obicna) :D
Imaš Yokohamu u Guma M na akciji 3+1.
http://cijenaguma.ba/auto-gume?e=2&a=205&b=60&c=15
215 treba, ne 205 :D

Insignia :)
_Astra_
Posts: 848
Joined: 29/08/2005 22:39

#4806 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _Astra_ »

Ima li neko iskustva (mada i nije bilo nekog vremena :D) sa Dunlopom wintersport 5 ?
Ako ima neko da iskopa neki test...
znam da je 4d po testovima uvijek bio medju najboljima, ali ne i najbolja...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4807 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Ja vozim ove dunlop ws5 i po ovome sto je sada su super nemam za sada zamjerki znaci nekih 10-ak dana i ovo sto vidis u sarajevu mokro bljuzga i malo snijega
User avatar
Efedrin
Posts: 122
Joined: 25/01/2010 22:51
Location: Sarajevo

#4808 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Efedrin »

Uranili... znate sta me interesuje, hocu da kupim nove gume, na autu su mi vec 175/13, pa bi te prebacio nazad, a da stavim naprijed 165/13, da li je to izvodljivo, mislim utice li sta na voznju, lezajeve ili slicno? Cisto zbog potrosnje, uze gume manje trose gorivo, zbog lakseg motanja, posto nije mi servo i sta znam, lakse se probijaju kroz snijeg...
Yapi Yapo
Posts: 1074
Joined: 06/11/2013 02:19

#4809 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Yapi Yapo »

Vredestein Snowtrac 3, vidim ima na sniženju, valja li ta guma?
User avatar
mayab
Posts: 30852
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4810 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Efedrin wrote:Uranili... znate sta me interesuje, hocu da kupim nove gume, na autu su mi vec 175/13, pa bi te prebacio nazad, a da stavim naprijed 165/13, da li je to izvodljivo, mislim utice li sta na voznju, lezajeve ili slicno? Cisto zbog potrosnje, uze gume manje trose gorivo, zbog lakseg motanja, posto nije mi servo i sta znam, lakse se probijaju kroz snijeg...
Ma jasta jarane, odlična ideja,odlično si ti to sve skontao, možda ček da probaš patentirati taj slijed postupaka, samo ti tako slobodno uradi :thumbup: :thumbup:









































:run:
User avatar
thekupus
Posts: 7388
Joined: 25/06/2011 22:38

#4811 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by thekupus »

ako neces fino odgovoriti covjeku i pomoci, bolje da nista ne pises :)
ako ne zna sta radi, objasnis
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#4812 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by taureg71 »

Sir Charles wrote:Juce montirane Dunlop Winter Sport 5 u dimenzji 205-55-R16 pa cemo vidjeti kakve su. 3D i 4D su bile odlicne gume pa je valjda i ova 5 dostojan nasljednik
koliko rapa ??? HVALA
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#4813 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by taureg71 »

Sava Eskimo HP , iskustva neka...cijena 125 km za 205/55./16
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4814 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

taureg71 wrote:
Sir Charles wrote:Juce montirane Dunlop Winter Sport 5 u dimenzji 205-55-R16 pa cemo vidjeti kakve su. 3D i 4D su bile odlicne gume pa je valjda i ova 5 dostojan nasljednik
koliko rapa ??? HVALA
U 3-4 radnje cijena je 166
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4815 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

taureg71 wrote:Sava Eskimo HP , iskustva neka...cijena 125 km za 205/55./16
Skupo ti je to za tu gumu, može se naći i za 112 KM.
Mada ako već uzimaš Savu, ja bih prije uzeo S3. Razlika je samo u indexu brzine, a puno je jeftinija. Ako voziš preko 200 km/h onda bolje uzmi neku premium gumu.
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#4816 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

taureg71 wrote:Sava Eskimo HP , iskustva neka...cijena 125 km za 205/55./16
Zasnovana na Goodyear UG8 i pravi se u njihovoj fabrici u GER. Od prosle zime prijatelj ih ima na Laguni 2 1.9 dCi i isli smo preko Sokoca i Zvornika do BG. Nikakvih problema, put je bio djelimicno mokar a temperatura par stepeni. I ove zime ih je montirao.
Yapi Yapo
Posts: 1074
Joined: 06/11/2013 02:19

#4817 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Yapi Yapo »

Yapi Yapo wrote:Vredestein Snowtrac 3, vidim ima na sniženju, valja li ta guma?
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#4818 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Sir Charles »

taureg71 wrote:
Sir Charles wrote:Juce montirane Dunlop Winter Sport 5 u dimenzji 205-55-R16 pa cemo vidjeti kakve su. 3D i 4D su bile odlicne gume pa je valjda i ova 5 dostojan nasljednik
koliko rapa ??? HVALA
Dobio preko prijatelja sa popustom 152 KM po komadu, a inace su oko 170 KM
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#4819 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by taureg71 »

Sir Charles wrote:
taureg71 wrote:
Sir Charles wrote:Juce montirane Dunlop Winter Sport 5 u dimenzji 205-55-R16 pa cemo vidjeti kakve su. 3D i 4D su bile odlicne gume pa je valjda i ova 5 dostojan nasljednik
koliko rapa ??? HVALA
Dobio preko prijatelja sa popustom 152 KM po komadu, a inace su oko 170 KM
hvala, puno za mene
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#4820 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by taureg71 »

Dzontra_Volta wrote:
taureg71 wrote:Sava Eskimo HP , iskustva neka...cijena 125 km za 205/55./16
Skupo ti je to za tu gumu, može se naći i za 112 KM.
Mada ako već uzimaš Savu, ja bih prije uzeo S3. Razlika je samo u indexu brzine, a puno je jeftinija. Ako voziš preko 200 km/h onda bolje uzmi neku premium gumu.

aha hvala, pozzz
User avatar
Efedrin
Posts: 122
Joined: 25/01/2010 22:51
Location: Sarajevo

#4821 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Efedrin »

Niko nista :roll: osim vonabi komedijasa :lol: ok, pitat cu kakvog strucnjaka
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18758
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4822 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by problemnatravunu »

Efedrin wrote:Niko nista :roll: osim vonabi komedijasa :lol: ok, pitat cu kakvog strucnjaka
Ma drug, situacija je jednostavnija nego sto misliš, i sve se u glavnom, može svesti pod jednu recenicu "na auto zakonski smiješ postaviti samo dimenzije guma koje su ti propisane za taj model auta!"
Imaš auta gdje je propisana - dozvoljena dimenzija guma vezana samo uz taj model sa nekim odredjenim motorom!

Sve ostalo je rad u "zoni sumraka" i izvan dozvoljenog, u principu!

:thumbup:
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#4823 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

Efedrin wrote:Uranili... znate sta me interesuje, hocu da kupim nove gume, na autu su mi vec 175/13, pa bi te prebacio nazad, a da stavim naprijed 165/13, da li je to izvodljivo, mislim utice li sta na voznju, lezajeve ili slicno? Cisto zbog potrosnje, uze gume manje trose gorivo, zbog lakseg motanja, posto nije mi servo i sta znam, lakse se probijaju kroz snijeg...
Izvini što tako pitam, ali jesi li ti siguran da je fabrički propisana dimenzija 175 R 13. Da nije 175/70 R 13? Koji je auto u pitanju?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4824 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

problemnatravunu wrote:
Efedrin wrote:Niko nista :roll: osim vonabi komedijasa :lol: ok, pitat cu kakvog strucnjaka
Ma drug, situacija je jednostavnija nego sto misliš, i sve se u glavnom, može svesti pod jednu recenicu "na auto zakonski smiješ postaviti samo dimenzije guma koje su ti propisane za taj model auta!"
Imaš auta gdje je propisana - dozvoljena dimenzija guma vezana samo uz taj model sa nekim odredjenim motorom!

Sve ostalo je rad u "zoni sumraka" i izvan dozvoljenog, u principu!

:thumbup:
Ja mislim da moze druga dimenzija,samo je potreban atest :thumbup:
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#4825 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

Efedrin wrote:Uranili... znate sta me interesuje, hocu da kupim nove gume, na autu su mi vec 175/13, pa bi te prebacio nazad, a da stavim naprijed 165/13, da li je to izvodljivo, mislim utice li sta na voznju, lezajeve ili slicno? Cisto zbog potrosnje, uze gume manje trose gorivo, zbog lakseg motanja, posto nije mi servo i sta znam, lakse se probijaju kroz snijeg...
sa uzom gumom se teze mota ako nemas servo
a kod gume ti je bitna visina gume
kod tebe je izgleda neko starije auto tipa golf 2 ili slicno
mozes ici i do 155 dimenzije ali da visina bude ista kao na toj 175, mada ne vidim svrhu postavljanja uzih guma
dobijes na mostu izgubis na cupriji
Post Reply