Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#47776 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Zentat = gledat
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67348
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#47777 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Oj bravo @smartXL otkad nisam cuo za zentanje :thumbup:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47778 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Jel ko cuo ili vidio komesara Šuta dok čitava drzava prica i pise o masovnim skupovima i koncertima SDA i Fude koji citav grad dovode u veliku opasnost?
sale07
Posts: 1294
Joined: 18/05/2018 12:28

#47779 Re: Zeničani

Post by sale07 »

Nivelacija wrote: 11/11/2020 10:32 Jel ko cuo ili vidio komesara Šuta dok čitava drzava prica i pise o masovnim skupovima i koncertima SDA i Fude koji citav grad dovode u veliku opasnost?
Ja kolko znam covjek je u bolnici korona, barem je bio, jel izasao ne znam
sale07
Posts: 1294
Joined: 18/05/2018 12:28

#47780 Re: Zeničani

Post by sale07 »

ExNihilo wrote: 11/11/2020 00:08 Sad mi naumpade da je prije nekoliko godina bio neki tekst (možda na Zenica Online) o nekoj frazi koju razumiju samo Zeničani, a koja je nama uobičajena u govoru.

Možda se Bata sjeća.
Da nije "ured"

Ured sam gotov sa poslom.
Prevedeno: Skoro sam gotov sa poslom.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#47781 Re: Zeničani

Post by smartXL »

To "ured" u kontekstu u kojem zeničani koriste fakat niko ne razmije osim zeničana.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59085
Joined: 03/08/2010 19:04

#47782 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

sale07 wrote: 11/11/2020 10:56
Nivelacija wrote: 11/11/2020 10:32 Jel ko cuo ili vidio komesara Šuta dok čitava drzava prica i pise o masovnim skupovima i koncertima SDA i Fude koji citav grad dovode u veliku opasnost?
Ja kolko znam covjek je u bolnici korona, barem je bio, jel izasao ne znam
da,pozitivan je na ovaj virus
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#47783 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Nivelacija wrote: 11/11/2020 10:32 Jel ko cuo ili vidio komesara Šuta dok čitava drzava prica i pise o masovnim skupovima i koncertima SDA i Fude koji citav grad dovode u veliku opasnost?

Član 14. (Upotreba vodenog topa)

(1) Vodeni top može se upotrijebiti kada je javni red i mir narušen u većem obimu
od strane većeg broja lica i kada fizička snaga ili druga sredstva prinude ne daju rezultate ili ih nije moguće upotrijebiti radi zaštite lica i imovine.

(2) Upotrebu vodenih topova odobrava policijski komesar


Mislim da je najefikasniji način rješavanja ovih skupova upotreba vodenih topova, naročito kada je vani hladno.
Organizatorima i učesnicima napisati kazne, ako su prekršene naredbe? Na taj način se kvalitetno puni budžet.

Osim ako organizatori nisu ovo već planirali? Plaćanje kazni iz budžeta grada.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5959
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#47784 Re: Zeničani

Post by studiorum_tuzlaensis »

Zeničko ime dva slova: Ac =Adis :mrgreen:


Ili 'hocemol panjit''

Kontam da završimo panj i pusimo, kad ono 'hocemol jest'

Sve u svemu, Zenica ima svoj poddijalekt. 😁
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3785
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#47785 Re: Zeničani

Post by anex »

'Aaaarane...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67348
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#47786 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

50 KM=panđuka :lol:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3785
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#47787 Re: Zeničani

Post by anex »

User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#47788 Re: Zeničani

Post by Satori »

On je prvi poceo, nisam ja

Samo po dzepu opaliti i ove sto su poceli prvi i ove zadnje.

Zna li neko ista o izbornom procesu? Hoce li se ikako icim olaksati/ubrzati glasanje?
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#47789 Re: Zeničani

Post by Oi »

Slijedeca dzuma odlucuje :D
User avatar
phillie
Posts: 9380
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#47790 Re: Zeničani

Post by phillie »

User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#47791 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

_BataZiv_0809 wrote: 11/11/2020 11:46 50 KM=panđuka :lol:
Ma daj, ovo se valjda svugdje koristi.

Iznenađen sam da su neki termini samo zenički, poput panjit ili pomnožit sa nulom. Ja ubjeđen da čitava BiH tako govori :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67348
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#47792 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

U Sarajevu je petoba :zoka:

EDIT: Sjetih se ovoga-deset-cener-cenka :D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47793 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

https://fb.me/e/3p6RXq4Zb

Dobije poziv na FB da se prikljucim protestu :?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59085
Joined: 03/08/2010 19:04

#47794 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

sunce ti hebem,koji idioti
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#47795 Re: Zeničani

Post by Oi »

Poruka iz Zenice: Na putu oporavka Čelika stoji samo jedan čovjek
Kasumović je bio prvi i jedini čovjek koji se u gradu Zenici usudio riječi „Čelik“ i „gašenje“ staviti u istu rečenicu

Nakon što je načinom na koji se njime upravljalo posljednjih nekoliko godina, NK Čelik Zenica dotakao samo dno u finansijskom i organizacijskom smislu, zbog čega su članovi kluba odlučili da Čelik nastavi sportski kontinuitet u najnižem rangu u bh. fudbalu – Kantonalnoj ligi, konačno nam stižu ohrabrujuće vijesti iz prostorija zeničkog kluba.

Novoizabrano rukovodstvo sastavljeno od najvatrenijih navijača je javnost izvijestilo kako je domaćinskim poslovanjem i racionalnim utroškom sredstava u proteklih pola godine klupski dug smanjen za oko 1,2 mil KM. Također, po prvi put u novijoj historiji su plaćene tekuće ubaveze za PDV, a javnosti je predstavljen i finansijski izvještaj o utrošku sredstava kluba. Čelik je polusezonu završio na prvom mjestu, te se svakako očekuje da već sljedeću sezonu igra u višem rangu.

Ipak, na putu oporavka, rukovodstvo zeničkog velikana stoji velika prepreka, a to je – hoće li konačno dobiti obećanu finansijsku i institucionalnu podršku Grada Zenice?!

Podsjetimo, rukovodstvo, članovi i navijači NK Čelik Zenica zahtijevaju da Gradska uprava Grada Zenice sprovede jednoglasno usvojene odluke Gradskog vijeća Grada Zenice od 20.08.2020. po kojim će se iz budžeta Grada Zenice finansirati reprogram poreskih dugovanja kluba, te na račun kluba prebacivati sredstva koja Grad Zenica prikupi od prihoda od zakupa poslovnih prostora u prostorijama stadiona Bilino polje. U tu svrhu, NK Čelik Zenica je Gradu Zenica dostavila prijedlog sporazuma kojim se pobliže definišu obaveze Kluba i Grada, međutim gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović ga već 3 sedmice odbija potpisati.

- Pozivamo da Gradska upravo potpiše dostavljeni Sporazum kako NK Čelik Zenica više ne bi bio žrtva političkih prepucavanja poslije lokalnih izbora i da se jednom – zauvijek istrgne iz ralja politike, poručio je Denis Mušović, predsjednik Upravnog odbora NK Čelik Zenica

Vrijedi istaknuti da je peticiju pod sloganom „Stop gašenju Čelika“ koja poziva na pomoć Gradske upravu jednom od simbola Zenice potpisalo gotovo 10.000 ljudi.

Kada se sagledaju činjenice - da su nakon masovne peticije građana Zenice izglasane odluke Gradskog vijeća koje Gradsku upravu obavezuju na sprovođenje istih, očekivalo bi se da se Čeliku uklanja i posljednja prepreka na dugogodišnjem putu oporavka i konačno nazire svjetlo na kraju tunela, međutim stvari se odvijaju dosta teže kada Gradskom upravom Zenica upravlja čovjek koji, pored desetine takozvanih „grobara“ Čelika, vjerovatno prednjači u količini štete koju je nanio tom klubu.

Naime, trenutni gradonačelnik Zenice je Fuad Kasumović, čovjek koji je prema izvještaju Finansijske policije koja je vršila kontrolu dokumentacije u NK Čelik Zenica 2017. godine obnašao dužnost predsjednika Upravnog odbora NK Čelik Zenica 2005. godine kada je klub ostvario najveći finansijski gubitak u historiji kluba – 1.327.863 KM za samo jednu godinu.

Kao jedan od kandidata za gradonačelnika Grada Zenice, svoju predizbornu kampanju je i temeljio na obećanjima kako će Grad Zenica pomoći Čeliku kroz finansiranje reprograma prema Poreznoj upravi FBiH, otpisivanje potraživanja javnih preduzeća u vlasništvu Grada Zenice, pa čak i traženje sponzora. Na tim obećanjima je i dobio značajan broj glasova, te se smatra da su upravo oni i bili presudni da postane gradonačelnik Zenice, ali danas, četiri godine kasnije, Čelik nema potpisan reprogram s Poreznom upravom FBiH, dugovanja prema Javnim preduzećima i dalje stoje, a Grad nije našao niti jednog sponzora u tom periodu.

Osuđivanog Aydina Olguna (Ajdin), Kasumović je doveo i predstavio kao investitora u bh. fudbal, za njega garantovao, te ga na kraju i nametnuo članovima skupštine NK Čelik Zenica. Epilog ove misije samoprozvanog „ekonomskog stručnjaka“ je da je Turčin nakon samo 2 i po godine napustio Čelik ostavivši ga u najgoroj situaciji od njegovog nastanka tako što je ispao iz Premijer lige BiH i dodatno zadužio klub za višemilionske iznose.

Kasumović je bio prvi i jedini čovjek koji se u gradu Zenici usudio riječi „Čelik“ i „gašenje“ staviti u istu rečenicu. Više puta je zagovarao provođenje stečajnog postupka nad simbolom Zenice. Nakon pritiska javnosti, javno je izjavio kako odustaje od ideje stečaja, ali svoju patološku želju i ideju da ugasi jedan od simbola Zenice očito i dalje sprovodi tako što ignoriše odluke Gradskog vijeća.

Važno je napomenuti da je, nakon što je instalirao Ajdina Olguna, Kasumović počeo plaćati reprogram poreskih dugovanja NK Čelik Zenica prema Poreznoj upravi FBiH. Kada se ispostavilo da Olgun ne plaća tekuće obaveze prema Poreznoj upravi, Kasumović je, nakon što je uplaćeno 600.000 KM novca iz budžeta Grada Zenice na račun Porezne uprave FBiH, prekinuo plaćanje reprograma. Ta sredstva ne mogu biti vraćena u gradski budžet, te će, ukoliko se ne obnovi sporazum s Poreznom upravom FBiH, 600.000 KM građana Zenice doslovno propasti.

Nakon što je prije više od tri godine postao gradonačelnik Zenice, Kasumović je na sve načine pokušavao izbjeći provedbu svojih obećanja. Pružanje podrške za reprogram poreskih dugovanja i otpisivanje potraživanja javnih preduzeća u vlasništvu Grada Zenice je uslovljavao opstankom u Premijer ligi BiH, izradom desetogodišnjeg plana, izborom novog podobnog predsjednika (Jasmina Memiševića op.a.), odlaskom NGG „Za Čelik“ iz struktura kluba...

Danas se služi sličnom taktikom tako što pomoć klubu uslovljava provođenjem finansijske revizije iako zna da je istu nemoguće sprovesti sve dok traju istražne radnje u klubu, a navodno se radi o kontrolama Porezne uprave FBiH i Federalne policije koje upravo i istražuju period u kojem je Kasumović bio predsjednik kluba, te poslovanje Ajdina Olguna – čovjeka kojeg je sam Kasumović doveo.

Javnost u Zenici željno iščekuje zvaničnu podršku jednom od simbola Uzavrelog grada. Do lokalnih izbora je ostalo nekoliko dana koji će nam dati odgovore na pitanja - hoće li Gradska uprava Zenice poslušati volju građana i sprovesti odluke Gradskog vijeća, hoće li Čelik konačno neometano krenuti na put oporavka; hoće li Fuad Kasumović ispraviti grijehe iz prošlosti ili će biti upamćen kao Čelikov dželat?

https://sport.avaz.ba/domaci-nogomet/60 ... 0REyLU9m7w
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#47796 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

hajmo ovdje na temi uvest izbornu sutnju od danas pa dok ne prodju izbori.

pa nek botovi (i jedni i drugi i treci itd) zrtve ganjaju po fejsu ili gdje ih vec ganjaju

a da ljudi bar ovdje imaju mjesta malo odmorit mozak
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#47797 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

muhafuca wrote: 11/11/2020 14:49 hajmo ovdje na temi uvest izbornu sutnju od danas pa dok ne prodju izbori.

pa nek botovi (i jedni i drugi i treci itd) zrtve ganjaju po fejsu ili gdje ih vec ganjaju

a da ljudi bar ovdje imaju mjesta malo odmorit mozak
:lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59085
Joined: 03/08/2010 19:04

#47798 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

muhafuca wrote: 11/11/2020 14:49 hajmo ovdje na temi uvest izbornu sutnju od danas pa dok ne prodju izbori.

pa nek botovi (i jedni i drugi i treci itd) zrtve ganjaju po fejsu ili gdje ih vec ganjaju

a da ljudi bar ovdje imaju mjesta malo odmorit mozak
a ima tema za priču o politici u gradu,ali ne vidim da se ista koristi
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#47799 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

sale07 wrote: 11/11/2020 10:58
ExNihilo wrote: 11/11/2020 00:08 Sad mi naumpade da je prije nekoliko godina bio neki tekst (možda na Zenica Online) o nekoj frazi koju razumiju samo Zeničani, a koja je nama uobičajena u govoru.

Možda se Bata sjeća.
Da nije "ured"

Ured sam gotov sa poslom.
Prevedeno: Skoro sam gotov sa poslom.
Joj mislim da jest. :lol: :thumbup:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47800 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Jimmy McNulty wrote: 11/11/2020 13:32
_BataZiv_0809 wrote: 11/11/2020 11:46 50 KM=panđuka :lol:
Ma daj, ovo se valjda svugdje koristi.

Iznenađen sam da su neki termini samo zenički, poput panjit ili pomnožit sa nulom. Ja ubjeđen da čitava BiH tako govori :lol:

isto mislim. panja je kruh, pa je logicno da se panji i na drugim mjestima.

đorđaš je zenicki i ne moze biti niciji zbog spleta okolnosti. inace, za ove sa mjesecnim kartama, đorđaš je onaj ko je iz oš djordje premovic.
Post Reply