Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
-
glockov kolac
- Posts: 1454
- Joined: 30/04/2011 15:53
#4776 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Hafise i Imperatore, zar vas dvojica radite nedeljom? Zar nedjelja nije dan za odmor kod vas bosanskohercegovačkih katolika? Il' možda uzmete slobodan dan nekad u toku sedmice?
-
BAK-eV
- Posts: 2647
- Joined: 17/10/2012 18:53
#4777 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Na teritoriji gdje Hrvati imaju vlast u Bosni je još gore.
smrdim/vijest/uprkos-lobi ... ama-238598
smrdim/vijest/uprkos-lobi ... ama-238598
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#4778 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ne zaboravi plinsku masku i HTZ odijeloAlfons Kauders » 05/03/2017 12:52
Odoh u prirodu.
Sretno.
-
zenit dozic
- Posts: 2531
- Joined: 07/09/2014 11:48
#4779 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ono kad ti juzni srbi ovo spocitavajuKolinda wrote:Kako bolestan moraš biti da bi sebi uzeo za pravo nekome nametati kako bi se on trebao izjašnjavati...
- Kejn
- Posts: 2630
- Joined: 24/09/2016 12:24
- Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu
#4780 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Prvo vi niste nikakvi Hrvati jer su sami ti vladari na koje se pozivate ostavili mnoštvo pisanih dokumenata gdje se jasno nazivaju Bošnjacima. Da ne pričam da su jasno znali razlikovati Hrvate i Bošnjake. Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi. Dakle vi se već 500 godina ne nazivate Bošnjacima, a kada ste imali priliku da to ispravite i povratite svoje narodno ime niste poslušali dio svojih Franjevaca već ste poslušali Stjepana Radića iz Hrvatske. Isto ko što danas slušate Zagrebački HDZ i njegovu filijalu umjesto Kardinala Puljića.Imperatore wrote:OK, dakle tu su Hrvati sa Stjepanom i na Bobovcu pod zastavom HVO-a i Hrvatske Republike Herceg Bosne se slave vladari Bosne dok u Sarajevu se predaje Turcima simbolički sablja i slavi se dolazak Turaka.
Sam Mustafa Cerić tvrdi da povijest Bošnjaka dolazi sa Turcima, ok ima tu i "Bošnjaka" koji su iz Beograda, Crne Gore itd dok su Hrvati tu od stoljeća 7 i opet se pokušava udariti na Hrvate
Zaista je cinično da upošte uzmete u usta simbole srednjovjekovne državnosti dok sa druge strane sve radite da joj zatrete trag i da njene komade ispostavite na pladnju nalogodavcima iz Zagreba.
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#4781 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Stani malo profesore. Ti zadro k'o Sivonja, pa ako prođe.Kejn wrote:
Prvo vi niste nikakvi Hrvati jer su sami ti vladari na koje se pozivate ostavili mnoštvo pisanih dokumenata gdje se jasno nazivaju Bošnjacima. Da ne pričam da su jasno znali razlikovati Hrvate i Bošnjake. Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi. Dakle vi se već 500 godina ne nazivate Bošnjacima, a kada ste imali priliku da to ispravite i povratite svoje narodno ime niste poslušali dio svojih Franjevaca već ste poslušali Stjepana Radića iz Hrvatske. Isto ko što danas slušate Zagrebački HDZ i njegovu filijalu umjesto Kardinala Puljića.
Zaista je cinično da upošte uzmete u usta simbole srednjovjekovne državnosti dok sa druge strane sve radite da joj zatrete trag i da njene komade ispostavite na pladnju nalogodavcima iz Zagreba.
Otkud sad Muslimani s velikim M u toj priči. Hoćeš reći tko je prešao na islam taj se spasio, a tko ostao u vjeri u kojoj su ga Turci zatekli taj je najebao i bio latinski kmet. Da se radi o filmskom scenariu, ti s velikim M bi bili loši momci, a ovi drugi prava pozitiva i primjer karaktera, jer su najebali što se nisu htjeli prikloniti okupatoru i uzeti njegovu vjeru kao što su to uradili oni s velikim M.Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi.....
Zato smo mi znači ovako qurčeviti
- Kejn
- Posts: 2630
- Joined: 24/09/2016 12:24
- Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu
#4782 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Niko nije bio kukavica niti je iko bio kurčevit. Ja samo ističem socijalne prilike koje su vladale u periodu od 500 godina. Nije bilo dobrih niti loših momaka. A ako ćemo već o kurčevitosti trebao bi znati da su samo muslimani služili Osmansku vojsku...Hafis wrote:Stani malo profesore. Ti zadro k'o Sivonja, pa ako prođe.Kejn wrote:
Prvo vi niste nikakvi Hrvati jer su sami ti vladari na koje se pozivate ostavili mnoštvo pisanih dokumenata gdje se jasno nazivaju Bošnjacima. Da ne pričam da su jasno znali razlikovati Hrvate i Bošnjake. Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi. Dakle vi se već 500 godina ne nazivate Bošnjacima, a kada ste imali priliku da to ispravite i povratite svoje narodno ime niste poslušali dio svojih Franjevaca već ste poslušali Stjepana Radića iz Hrvatske. Isto ko što danas slušate Zagrebački HDZ i njegovu filijalu umjesto Kardinala Puljića.
Zaista je cinično da upošte uzmete u usta simbole srednjovjekovne državnosti dok sa druge strane sve radite da joj zatrete trag i da njene komade ispostavite na pladnju nalogodavcima iz Zagreba.
Otkud sad Muslimani s velikim M u toj priči. Hoćeš reći tko je prešao na islam taj se spasio, a tko ostao u vjeri u kojoj su ga Turci zatekli taj je najebao i bio latinski kmet. Da se radi o filmskom scenariu, ti s velikim M bi bili loši momci, a ovi drugi prava pozitiva i primjer karaktera, jer su najebali što se nisu htjeli prikloniti okupatoru i uzeti njegovu vjeru kao što su to uradili oni s velikim M.Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi.....
Zato smo mi znači ovako qurčevitiZnao sam da ima tu nešto u genima.
P.S. Bolje uzeti vjeru nego narodnost
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#4783 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
To ipak govori o karakteru i osjećaju kolektivne pripadnosti, slagao se ti ili ne. Mogao je svatko konvertirati, ali ima nešto i iznad toga.Kejn wrote:Niko nije bio kukavica niti je iko bio kurčevit. Ja samo ističem socijalne prilike koje su vladale u periodu od 500 godina. Nije bilo dobrih niti loših momaka. A ako ćemo već o kurčevitosti trebao bi znati da su samo muslimani služili Osmansku vojsku...Hafis wrote:Stani malo profesore. Ti zadro k'o Sivonja, pa ako prođe.Kejn wrote:
Prvo vi niste nikakvi Hrvati jer su sami ti vladari na koje se pozivate ostavili mnoštvo pisanih dokumenata gdje se jasno nazivaju Bošnjacima. Da ne pričam da su jasno znali razlikovati Hrvate i Bošnjake. Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi. Dakle vi se već 500 godina ne nazivate Bošnjacima, a kada ste imali priliku da to ispravite i povratite svoje narodno ime niste poslušali dio svojih Franjevaca već ste poslušali Stjepana Radića iz Hrvatske. Isto ko što danas slušate Zagrebački HDZ i njegovu filijalu umjesto Kardinala Puljića.
Zaista je cinično da upošte uzmete u usta simbole srednjovjekovne državnosti dok sa druge strane sve radite da joj zatrete trag i da njene komade ispostavite na pladnju nalogodavcima iz Zagreba.
Otkud sad Muslimani s velikim M u toj priči. Hoćeš reći tko je prešao na islam taj se spasio, a tko ostao u vjeri u kojoj su ga Turci zatekli taj je najebao i bio latinski kmet. Da se radi o filmskom scenariu, ti s velikim M bi bili loši momci, a ovi drugi prava pozitiva i primjer karaktera, jer su najebali što se nisu htjeli prikloniti okupatoru i uzeti njegovu vjeru kao što su to uradili oni s velikim M.Da stvar bude gore nakon Turske okupacije samo su Muslimani mogli biti Bošnjaci dok su katolici mogli biti samo latini odnosno latinski kmetovi.....
Zato smo mi znači ovako qurčevitiZnao sam da ima tu nešto u genima.
P.S. Bolje uzeti vjeru nego narodnost
A služenje u tuđinskoj i okupatorskoj vojsci nije kurčevitost već poniznost. I sam kažeš ''služili'' a to i nije baš neka qurčevitost.
Nego, vidim da si stručan za otomansku povjest. Koliko je recimo Grka prešlo na islam, obzirom da su i oni odrapili fini broj stoljeća pod otomanskim ujmom.
- Kejn
- Posts: 2630
- Joined: 24/09/2016 12:24
- Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu
#4784 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Niko to ne spori. Naravno da je bilo teško biti katolik sve ove godine. Ja sam uvijek mišljenja da su muslimani i katolici najviše izpušili zbog Turske okupacije. Katolici su bili najviše propatili, naročito tokom prvih stoljeća okupacije, a muslimani su morali ostavljat kosti za Cara od Sudana preko Evrope,Rusije do Perzije. Bošnjaci su jedini muslimanski narod koji je davao djecu u Janjiačre kao muslimane. To je bio presedan. A janjičari su dugo vremena predstavljali samo 10 % Vojske. Trebalo je popunjavati i sve ostale rodove vosjke. I dan danas u Palestini npr. imaš muslimane koji se prezivaju Bošnjak https://en.wikipedia.org/wiki/Bushnak . A kako su nam ljudi vratili ove silne žrtve? Tako što su nas prodali za šaku dukata.Hafis wrote: To ipak govori o karakteru i osjećaju kolektivne pripadnosti, slagao se ti ili ne. Mogao je svatko konvertirati, ali ima nešto i iznad toga.
Što se tiče famoznog služenja. Muslimani su služili vojsku a kmetski stalež je također "služio" samo na drugi način....
Nisam mnogo upoznat. Samo znam da je nemoguće povući paralelu između Bosanskog Ejaleta i grčkih sandžaka. Bošnjaci su mnogo bolje prošli jer su smjeli patentirat svoj muslimanski millet za razliku of Grka, Bugara i Srba koji su svi kolektivno podpali po jedan te isti millet. Također, Bosanski Ejalet je zadržao kontinuitet i nuklues srednjovjekovne države te je bilo mnogo lakše nastaviti politički i socijalni život nakon okupacije. Granice Bosanskog Ejaleta su malta ne iste kao i granice Tvrtkove Bosne. Također, u Bosni uopšte nije postojao centralni vjerski autoritet prije dolaska Turaka, tako da se Islam mogao mnogo bolje primiti nego npr. u nekim drugim Sandžacima.Hafis wrote: Nego, vidim da si stručan za otomansku povjest. Koliko je recimo Grka prešlo na islam, obzirom da su i oni odrapili fini broj stoljeća pod otomanskim ujmom.
- SEYOboy
- Posts: 315
- Joined: 02/08/2011 00:14
#4785 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
sta reci o narodu koji se prozvao po regionalnoj odrednici bosna pa umjesto bosanci postali bošnjaci (naravno da su uzeli turski naziv za ime naroda). a hercegovce zaboravili


-
BAK-eV
- Posts: 2647
- Joined: 17/10/2012 18:53
#4786 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
:Za vrijeme Osmanlije nisu Bosnjaci dali svoj bosanski jezik. Čak su i bosančicu njegovali u begovskim porodicama. Dolaskom Mladoturaka i porazom Gradascevica su kulturno oštećeni a malo kasnije i ekonomski. SHS zabetonirala sve do 1990 i maltene smo kao potlaceni dio društva vegetirali.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#4787 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
a kako ovo i Katolici se izjasnjavaju kao BosnjaciSEYOboy wrote:sta reci o narodu koji se prozvao po regionalnoj odrednici bosna pa umjesto bosanci postali bošnjaci (naravno da su uzeli turski naziv za ime naroda). a hercegovce zaboravili![]()
- SEYOboy
- Posts: 315
- Joined: 02/08/2011 00:14
#4788 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
bosnjaci su krajem 19. stoljeca bili regionalna odrednica kao i hercegovci sto se vidi na slikama.
hercegovac katolik nije isto sto i bosnjak katolik.
kako su hercegovci muslimani odjednom postali bosnjaci 93e.
hercegovac katolik nije isto sto i bosnjak katolik.
kako su hercegovci muslimani odjednom postali bosnjaci 93e.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#4789 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
koje gluposti zboris seroboy u.

Last edited by prog321 on 05/03/2017 16:58, edited 1 time in total.
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#4790 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Sve je to lijepo i neka ostane u prošlosti. Imali smo popis i ustanovili smo broj raznoraznih bosanskih i hercegovačkih katolika i pravoslavaca, muslimana s velikim i malim m, dobrih i loših Bošnjana, bosanaca i hercegovaca...sve u svemu 0,02%.
Samo ne kontam kakve to sve ima veze s HDZ specijalitetima?
Samo ne kontam kakve to sve ima veze s HDZ specijalitetima?
- Kejn
- Posts: 2630
- Joined: 24/09/2016 12:24
- Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu
#4791 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
prog321 wrote: seroboy u.
- Kejn
- Posts: 2630
- Joined: 24/09/2016 12:24
- Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu
#4792 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Neka Seyeboy-a
Uči čovjek historiju sa pendžera
Gleda u prozor
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#4793 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Onda mi nije jasno odkud Hrvati u BiH ako nije postojala neka Hrvatinja bar kao regionalna odrednicaSEYOboy wrote:bosnjaci su krajem 19. stoljeca bili regionalna odrednica kao i hercegovci sto se vidi na slikama.
hercegovac katolik nije isto sto i bosnjak katolik.
kako su hercegovci muslimani odjednom postali bosnjaci 93e.
- Lincoln-Burrows
- Posts: 7583
- Joined: 22/01/2008 18:17
#4794 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Mora da je i njih drug Tito izmislio za vrijeme ZAVNOBIH i tako uveo pomutnju.spreca wrote: Onda mi nije jasno odkud Hrvati u BiH ako nije postojala neka Hrvatinja bar kao regionalna odrednica
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#4795 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
sta si zapeo za Titu sta ti on smeta......ako nemas odgovor obidji
-
Duka Dizel
- Posts: 1115
- Joined: 25/01/2015 08:29
#4796 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Realno, bosančicu niko živ pomenuo nije do Hrvata Ćire Truhelke, a kamoli negovao. I to tek posle okupacije.BAK-eV wrote::Za vrijeme Osmanlije nisu Bosnjaci dali svoj bosanski jezik. Čak su i bosančicu njegovali u begovskim porodicama. Dolaskom Mladoturaka i porazom Gradascevica su kulturno oštećeni a malo kasnije i ekonomski. SHS zabetonirala sve do 1990 i maltene smo kao potlaceni dio društva vegetirali.
- volta dzontra
- Posts: 1587
- Joined: 06/03/2012 10:50
#4797 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Vazda isto! Splasnula euforija na temi "Revizija" pa seljenje frustracija na temu "hrvati"Lincoln-Burrows wrote:Mora da je i njih drug Tito izmislio za vrijeme ZAVNOBIH i tako uveo pomutnju.spreca wrote: Onda mi nije jasno odkud Hrvati u BiH ako nije postojala neka Hrvatinja bar kao regionalna odrednica
-
BAK-eV
- Posts: 2647
- Joined: 17/10/2012 18:53
#4798 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
1946 je narodni poslanik Cisic tražio šestu baklju u Jugoslaviji.Duka Dizel wrote:Realno, bosančicu niko živ pomenuo nije do Hrvata Ćire Truhelke, a kamoli negovao. I to tek posle okupacije.BAK-eV wrote::Za vrijeme Osmanlije nisu Bosnjaci dali svoj bosanski jezik. Čak su i bosančicu njegovali u begovskim porodicama. Dolaskom Mladoturaka i porazom Gradascevica su kulturno oštećeni a malo kasnije i ekonomski. SHS zabetonirala sve do 1990 i maltene smo kao potlaceni dio društva vegetirali.
Svi koji su pisali išta afirmativno o tome su usutkivani.
- Kolinda
- Posts: 5443
- Joined: 08/01/2015 13:24
#4799 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Uh što me pogodi u srcezenit dozic wrote:Ono kad ti juzni srbi ovo spocitavajuKolinda wrote:Kako bolestan moraš biti da bi sebi uzeo za pravo nekome nametati kako bi se on trebao izjašnjavati...
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#4800 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Na onakav kretenizam, jednostavno odgovoriš istom mjerom: Turski sjeverni ogranak.Kolinda wrote:Uh što me pogodi u srcezenit dozic wrote:Ono kad ti juzni srbi ovo spocitavajuKolinda wrote:Kako bolestan moraš biti da bi sebi uzeo za pravo nekome nametati kako bi se on trebao izjašnjavati....... Nego jesi ti konačno odredio koje ti je porijeklo ,koje si vjere i koje nacionalnosti...
