Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#4776 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bilic »

530i wrote:Prije su gume bile skuplje par desetina maraka općenito, ali nije ovo neka rijetka ili zeznuta dimenzija da bude skuplja. Skuplja je od 195 65, a sa ostalima manje-više slične cijene...
Ja na Citroenu Picaso imam te 185-65-15 gume i prije su istina bile skuplje , kažu pošto je na malo vozila , t.j. manja potražnja...
.. Sad sam slučajno primjetio da na novijim manjim autima kao Citroen c3 od 2009 god... Te pežo 208 novi.. IMAJU BAŠ TU DIMENZIJU..
IZGLEDA da ih sad ubacuju više u opotrebu .. Al ne mora značit... :izet:
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#4777 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Matzan »

Imao sam prije nekoliko godina 195/65/15. Bilo je knap, a znalo se desiti i da struže o blatobran, tako da ne bih više.

Na jednoj frugoj temi čitao sam dosta loših kritika o "Sava" gumama.

Opasno me sad svrbi džep da se zaletim i kupim "Goodyear". Jeste da su skoro 50% skuplje u odnosu na "Sava", ali su izgleda
toliko i bolje.

I kad bih tražio neku sredinu između "Sava" i "Goodyear" guma izgleda da što se cijene tiče nije ogromna razlika.
"Sava" je 85,00 KM, dok su ove druge kvalitetnije ("Goodyear", "Continental", "Dunlop", "Vredestein") u par maraka jedna od druge, dakle u rasponu od 110-125 KM (sa popustom za cash).
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#4778 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

530i wrote:
Warashii wrote:
Matzan wrote:185/65R15
Jbga dimenzija jeste nezgodna, elem ima li mogucnosti da se "preselis" na drugu dimenziju ukoliko uzimas 4 gume? Na neku konvencionalniju.
Nezgodna!? Druga najrasprostranjenija 15 dimenzija nakon 195/65. Svugdje je ima i nije skupa.
Jest da danas 205 55 16 i slicne nisu zavladale, brdo je auta koji imaju ovu i veću dimenziju.
U svakom slucaju je uvijek bolje ganjati dimenziju standarda, sve sto malo odstupa bit ce skuplje od standardne. A et vidis da ih nema svugdje jbga.
User avatar
muha_sa
Posts: 140459
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4779 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

kakve su to Dayton gume :?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4780 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

Mirotvorne :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 140459
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4781 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

Ned071 wrote:Mirotvorne :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:

bjež ba ne zajebaji :lol:

plaha im cijena pa kontam znal ko valja li to šta a znam za onu---ako ne znaš šta valja znaš šta je skupo--tako da mi ne treba mišljenje o cjeni :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4782 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Warashii wrote:
530i wrote:
Warashii wrote: Jbga dimenzija jeste nezgodna, elem ima li mogucnosti da se "preselis" na drugu dimenziju ukoliko uzimas 4 gume? Na neku konvencionalniju.
Nezgodna!? Druga najrasprostranjenija 15 dimenzija nakon 195/65. Svugdje je ima i nije skupa.
Jest da danas 205 55 16 i slicne nisu zavladale, brdo je auta koji imaju ovu i veću dimenziju.
U svakom slucaju je uvijek bolje ganjati dimenziju standarda, sve sto malo odstupa bit ce skuplje od standardne. A et vidis da ih nema svugdje jbga.
Još je veće brdo auta sa 195-65 i 185-65 dimenzijama, ako već meni ne vjeruješ pogledaj malo oko sebe... Nema standardne ili nestandardne dimenzije, samo one koje propisuje proizvođač za određeni model... 185 65 15 standardna dimenzija u zadnjih 15 godina, od auta tipa Scenic ili Picasso, Alfa 147 do današnjih malih auta tipa Polo, Corsa i sl., nije nikakva egzotika i nikakvog razloga nema za mijenjanje dimenzije.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4783 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

muha_sa wrote:
Ned071 wrote:Mirotvorne :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:

bjež ba ne zajebaji :lol:

plaha im cijena pa kontam znal ko valja li to šta a znam za onu---ako ne znaš šta valja znaš šta je skupo--tako da mi ne treba mišljenje o cjeni :lol:
Otprilike će funkcionisati kao i naša država :lol: :lol:
Šalu na stranu, slabije gume, ako nemaš za nešto bolje onda OK, u protivnom gledaj dalje...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4784 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Ned071 wrote:Mirotvorne :mrgreen:
:lol: :lol:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4785 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

muha_sa wrote:
Ned071 wrote:Mirotvorne :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:

bjež ba ne zajebaji :lol:

plaha im cijena pa kontam znal ko valja li to šta a znam za onu---ako ne znaš šta valja znaš šta je skupo--tako da mi ne treba mišljenje o cjeni :lol:
Miran si kad ih ne kupis...
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#4786 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

530i wrote: Još je veće brdo auta sa 195-65 i 185-65 dimenzijama, ako već meni ne vjeruješ pogledaj malo oko sebe... Nema standardne ili nestandardne dimenzije, samo one koje propisuje proizvođač za određeni model... 185 65 15 standardna dimenzija u zadnjih 15 godina, od auta tipa Scenic ili Picasso, Alfa 147 do današnjih malih auta tipa Polo, Corsa i sl., nije nikakva egzotika i nikakvog razloga nema za mijenjanje dimenzije.
Huh brdo sam natipkao pa sam obrisao, ne vidim razloga a ni neke potrebe da sta pisem :) .
User avatar
muha_sa
Posts: 140459
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4787 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

Ned071 wrote:
muha_sa wrote:
Ned071 wrote:Mirotvorne :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:

bjež ba ne zajebaji :lol:

plaha im cijena pa kontam znal ko valja li to šta a znam za onu---ako ne znaš šta valja znaš šta je skupo--tako da mi ne treba mišljenje o cjeni :lol:
Miran si kad ih ne kupis...
tako sam nešto i konto, al.................. :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4788 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Warashii wrote:
530i wrote: Još je veće brdo auta sa 195-65 i 185-65 dimenzijama, ako već meni ne vjeruješ pogledaj malo oko sebe... Nema standardne ili nestandardne dimenzije, samo one koje propisuje proizvođač za određeni model... 185 65 15 standardna dimenzija u zadnjih 15 godina, od auta tipa Scenic ili Picasso, Alfa 147 do današnjih malih auta tipa Polo, Corsa i sl., nije nikakva egzotika i nikakvog razloga nema za mijenjanje dimenzije.
Huh brdo sam natipkao pa sam obrisao, ne vidim razloga a ni neke potrebe da sta pisem :) .
Piši, niko ti ne brani, ako misliš da imaš dovoljno razloga da ubjeđuješ nekoga da mijenja dimenziju guma, da 185 65 15 nije standardna, da je ovo ili ono...
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#4789 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

530i wrote: Piši, niko ti ne brani, ako misliš da imaš dovoljno razloga da ubjeđuješ nekoga da mijenja dimenziju guma, da 185 65 15 nije standardna, da je ovo ili ono...
Nikog ja ne ubjeđujem ni u sto. :)
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#4790 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kiki_Musampa »

Kakve su Fulda gume?Platih 110 km jednu u Volanu u Tuzli,a u drugoj radnji skoro 17 km jeftinija ista ta guma,pa mi nije jasno nista...
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#4791 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

muha_sa wrote:kakve su to Dayton gume :?
A vjerovatno kao i Tigar i Starfire. To je neka najniža kategorija. Na snijegu solidne, po mokrom lošije. U suštini služe dvije sezone solidno i onda se pretvaraju u plastiku bez obzira na istrošenost.
User avatar
BarbaDue
Posts: 65076
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4792 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

U suštini služe dvije sezone solidno i onda se pretvaraju u plastiku bez obzira na istrošenost
Samo ih tada preusmjeriš u ljetnu gumu :mrgreen:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#4793 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

I na prvoj kiši preusmjeriš auto u kanal. :D
User avatar
muha_sa
Posts: 140459
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4794 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

ništa--držim se one kao i do sad--ako ne znaš šta valja znaš šta je skupo i vozdra.
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#4795 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by junior3 »

Muha tigar winter je za tebe. :D
_Astra_
Posts: 848
Joined: 29/08/2005 22:39

#4796 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _Astra_ »

Kiki_Musampa wrote:Kakve su Fulda gume?Platih 110 km jednu u Volanu u Tuzli,a u drugoj radnji skoro 17 km jeftinija ista ta guma,pa mi nije jasno nista...
Kirstal montero 3 za njihovu cijenu - extra !
Malo su mekse od konkurencije i CINI mi se, brze se trose.
extra grip u svim uslovima, i meni se pokazala kao jedna od tisih guma...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4797 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bullet Tooth Tony »

Zna li iko gdje nabavaiti nove gume 215/60 R16 (Premium Brand-ovi , Cont, Mich, Bridgs, Dunl) da je guma do 230 KM :D

Sve se obislo 0, nista , dosta ih nema uopce dimenziju a na vratima znak 2 x 2 OVLAŠTENI PARTNER ( k** obicna) :D
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#4798 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Bullet Tooth Tony wrote:Zna li iko gdje nabavaiti nove gume 215/60 R16 (Premium Brand-ovi , Cont, Mich, Bridgs, Dunl) da je guma do 230 KM :D

Sve se obislo 0, nista , dosta ih nema uopce dimenziju a na vratima znak 2 x 2 OVLAŠTENI PARTNER ( k** obicna) :D
Imaš Yokohamu u Guma M na akciji 3+1.
http://cijenaguma.ba/auto-gume?e=2&a=205&b=60&c=15
User avatar
mayab
Posts: 30852
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4799 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Samo za informaciju, u TROPIC centru u Lukavici, bivši Tempo, imaju turske gume Lassa , cijene povoljne, čini mi se...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4800 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

mayab wrote:Samo za informaciju, u TROPIC centru u Lukavici, bivši Tempo, imaju turske gume Lassa , cijene povoljne, čini mi se...
Turske gume? U Lukavici? :lol: K'o bi rek'o, ko li bi se nad'o... :D
Post Reply