Sa samorotirajucim gumama i tockovima, optimalnim optima uljem i akOmulatorom s neslucenim brojem miliAmpera, o ampersahatima i dekikama da se ne prica.jefferson wrote:Golf 1.4dileja wrote:alooo ti si "gazda"jefferson wrote: Da, kako god okrenes bolej rjesenje za zimu. Ja sad upravo stavio zimske gume sa novim felgama, ali nigdje za zivu glavu nisam mogao naci celicne felge.
što nisi kupii nove felge u servisu, tamo imaju sigurno
btw kakvu li kaltačinu voziš kad ni felge ne možeš naći
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#4751 Re: Dolazi zima - zimske gume
- Truba
- Posts: 93847
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4752 Re: Dolazi zima - zimske gume
gledao sam ovih dana gume po autima
što skuplje i bjesnije auto te jeftinije i oronutije to je veća vjerovatnoća da će imati ljetne gume
izgleda da zlatna sredina 5000-25000 mijenja gume
ili barem drži zimske 
što skuplje i bjesnije auto te jeftinije i oronutije to je veća vjerovatnoća da će imati ljetne gume
izgleda da zlatna sredina 5000-25000 mijenja gume
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#4753 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da se sankcioniše visokim novčanim kaznama vožnja na ljetnim gumama, niko ne bi vozio na ljetnim gumama.
- jrambo
- Posts: 92
- Joined: 15/02/2009 20:42
- Location: prekoputa bivse JNA
#4754 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zainteresovan sam za Vredestein Wintrac 4 Extreme u veličini 235/65 R17, ima li neko iskustvo sa ovom gumom?
Ako ne volio bih cuti misljenja ako nista
Hvala
Ako ne volio bih cuti misljenja ako nista
Hvala
- Better Man
- Posts: 18741
- Joined: 01/10/2006 20:10
#4755 Re: Dolazi zima - zimske gume
Isto tako treba i one koji voze ljeti na zimskim, jer te gume zimi više nisu ono što bi trebale da budu.condy wrote:Da se sankcioniše visokim novčanim kaznama vožnja na ljetnim gumama, niko ne bi vozio na ljetnim gumama.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#4756 Re: Dolazi zima - zimske gume
jrambo wrote:Zainteresovan sam za Vredestein Wintrac 4 Extreme u veličini 235/65 R17, ima li neko iskustvo sa ovom gumom?
Ako ne volio bih cuti misljenja ako nista![]()
Hvala
Konkretno sa tom ne, ali Vredestein je odlična marka guma i mislim da neće biti fule.
Imam iskustvo sa cjelogodišnjom Vredestenin Quatrac gumom prečnika 15. Pokazala se odlično i evo nakon 40+ hiljada ima zavidnu šaru tako da će izdržati još nekih 20000 dok ne dođe na zakonski minimum. Na putu nije pokazala neke posebne slabosti, tako da zimska za zimu može biti samo još bolja.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#4757 Re: Dolazi zima - zimske gume
Better Man wrote:Isto tako treba i one koji voze ljeti na zimskim, jer te gume zimi više nisu ono što bi trebale da budu.condy wrote:Da se sankcioniše visokim novčanim kaznama vožnja na ljetnim gumama, niko ne bi vozio na ljetnim gumama.
-
s@mson
- Posts: 908
- Joined: 23/03/2007 10:50
#4758 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vozio sam do sada na "provjerenim" markama guma, sava pa onda dunlop (stare dvije godine) i ostale marke...
Ovu zimu odlucio i ulozio oko 700 KM u 4 kontinentala i jedva cekao ovo malo snijega i ja na put...
Sta reci osim da nisam ni osjetio snijeg, bljuzgavicu, vodu na cesti...
Uzitak i prije svega osjecaj sigurnosti... Vrijede...
Ovu zimu odlucio i ulozio oko 700 KM u 4 kontinentala i jedva cekao ovo malo snijega i ja na put...
Sta reci osim da nisam ni osjetio snijeg, bljuzgavicu, vodu na cesti...
Uzitak i prije svega osjecaj sigurnosti... Vrijede...
- jrambo
- Posts: 92
- Joined: 15/02/2009 20:42
- Location: prekoputa bivse JNA
#4759 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hvala,citroen xm wrote:
Konkretno sa tom ne, ali Vredestein je odlična marka guma i mislim da neće biti fule.
Imam iskustvo sa cjelogodišnjom Vredestenin Quatrac gumom prečnika 15. Pokazala se odlično i evo nakon 40+ hiljada ima zavidnu šaru tako da će izdržati još nekih 20000 dok ne dođe na zakonski minimum. Na putu nije pokazala neke posebne slabosti, tako da zimska za zimu može biti samo još bolja.
mislim da cu se odluciti za tu marku nekako mi je odgovarajući odnos cijene i kvalitete
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#4760 Re: Dolazi zima - zimske gume
s@mson wrote:Vozio sam do sada na "provjerenim" markama guma, sava pa onda dunlop (stare dvije godine) i ostale marke...
Ovu zimu odlucio i ulozio oko 700 KM u 4 kontinentala i jedva cekao ovo malo snijega i ja na put...
Sta reci osim da nisam ni osjetio snijeg, bljuzgavicu, vodu na cesti...
Uzitak i prije svega osjecaj sigurnosti... Vrijede...
- Matzan
- Posts: 7049
- Joined: 16/01/2015 13:25
#4761 Re: Dolazi zima - zimske gume
Trebam ovih dana da kupim sve 4 zimske gume, pa bih zamolio nekoga ko se dobro razumije u ovu problematiku da mi pomogne u odabiru. Nadam se da će se javiti neko ko nije tu da reklamira određenog proizvođača i firmu.
Evo nekoliko pitanja:
- Zimska guma vs All seasons?
Ono što sam uspio pročitati na internetu kaže da je all seasons guma po karakteristikama bliže ljetnjoj nego
dobroj zimskoj gumi.
- Proizvođač: Goodyear, Vredestein, Continental ili neko sasvim drugi?
- Znam da dobar izbor i solidne cijene imaju "Sava Trgovina" i "Makbel Trade", za njih znam jer se solidno reklamiraju.
Ima li još neka trgovina?
Na prvom mjestu mi je da imam pouzdane gume za jesen i zimu, pgotovo što mi je zadnja vuča.
Ne pravim neku enormnu kilometražu, većinom je to gradska vožnja.
Do sada sam 2x kupovao "Sava" Eskimo 2 i Eskimo 3 gume; jedanput izdržale 3 godine, druge 4 godine - bez skidanja ljeti.
Evo nekoliko pitanja:
- Zimska guma vs All seasons?
Ono što sam uspio pročitati na internetu kaže da je all seasons guma po karakteristikama bliže ljetnjoj nego
dobroj zimskoj gumi.
- Proizvođač: Goodyear, Vredestein, Continental ili neko sasvim drugi?
- Znam da dobar izbor i solidne cijene imaju "Sava Trgovina" i "Makbel Trade", za njih znam jer se solidno reklamiraju.
Ima li još neka trgovina?
Na prvom mjestu mi je da imam pouzdane gume za jesen i zimu, pgotovo što mi je zadnja vuča.
Ne pravim neku enormnu kilometražu, većinom je to gradska vožnja.
Do sada sam 2x kupovao "Sava" Eskimo 2 i Eskimo 3 gume; jedanput izdržale 3 godine, druge 4 godine - bez skidanja ljeti.
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4762 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sava ti je poskupa ove godine. Maja gume pa tsc pa guma m. Prosurfaj i uporedi
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#4763 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa jbga, ako su te dobro sluzile Sava, mislim ako si zadovoljan njima, zasto bi trazio nesto drugo?Matzan wrote:Trebam ovih dana da kupim sve 4 zimske gume, pa bih zamolio nekoga ko se dobro razumije u ovu problematiku da mi pomogne u odabiru. Nadam se da će se javiti neko ko nije tu da reklamira određenog proizvođača i firmu.
Evo nekoliko pitanja:
- Zimska guma vs All seasons?
Ono što sam uspio pročitati na internetu kaže da je all seasons guma po karakteristikama bliže ljetnjoj nego
dobroj zimskoj gumi.
- Proizvođač: Goodyear, Vredestein, Continental ili neko sasvim drugi?
- Znam da dobar izbor i solidne cijene imaju "Sava Trgovina" i "Makbel Trade", za njih znam jer se solidno reklamiraju.
Ima li još neka trgovina?
Na prvom mjestu mi je da imam pouzdane gume za jesen i zimu, pgotovo što mi je zadnja vuča.
Ne pravim neku enormnu kilometražu, većinom je to gradska vožnja.
Do sada sam 2x kupovao "Sava" Eskimo 2 i Eskimo 3 gume; jedanput izdržale 3 godine, druge 4 godine - bez skidanja ljeti.
E sad ako nisi to je vec druga prica. Cijena ce ti reci 80% toga, mislim da se neki "savjeti" mogu traziti jedino u onoj srednjoj i nizoj klasi.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4764 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma koliko god imaš para da platiš kupi....ne možeš pogriješiti. Premda je šteta bilo kakve zimske ljeti trošiti, posebno te skuplje.
- Matzan
- Posts: 7049
- Joined: 16/01/2015 13:25
#4765 Re: Dolazi zima - zimske gume
Već sam bio odlučio da ponovo kupim iste, ali ovaj profil koji tražim nemaju u "Sava Trade".Warashii wrote: Pa jbga, ako su te dobro sluzile Sava, mislim ako si zadovoljan njima, zasto bi trazio nesto drugo?
E sad ako nisi to je vec druga prica. Cijena ce ti reci 80% toga, mislim da se neki "savjeti" mogu traziti jedino u onoj srednjoj i nizoj klasi.
Kaže da će im roba iduće sedmice, a ne zna hoće li biti i ovih guma.
Između ostalog naveo sam dosadašnje iskustvo kao pokazatelj da mogu i sa nižerazrednim gumama pokriti potrebe.
A sad, ako sam već prinuđen da kupujem neke skuplje, onda pitanje šta bi to bio dobar izbor da nisu drastično skuplje od ovih, a da dobijem gume koje će poslužiti cca 3 godine.
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#4766 Re: Dolazi zima - zimske gume
A koji je profil u pitanju?Matzan wrote:Već sam bio odlučio da ponovo kupim iste, ali ovaj profil koji tražim nemaju u "Sava Trade".Warashii wrote: Pa jbga, ako su te dobro sluzile Sava, mislim ako si zadovoljan njima, zasto bi trazio nesto drugo?
E sad ako nisi to je vec druga prica. Cijena ce ti reci 80% toga, mislim da se neki "savjeti" mogu traziti jedino u onoj srednjoj i nizoj klasi.
Kaže da će im roba iduće sedmice, a ne zna hoće li biti i ovih guma.
Između ostalog naveo sam dosadašnje iskustvo kao pokazatelj da mogu i sa nižerazrednim gumama pokriti potrebe.
A sad, ako sam već prinuđen da kupujem neke skuplje, onda pitanje šta bi to bio dobar izbor da nisu drastično skuplje od ovih, a da dobijem gume koje će poslužiti cca 3 godine.
- Matzan
- Posts: 7049
- Joined: 16/01/2015 13:25
#4767 Re: Dolazi zima - zimske gume
Slažem se, ali i da ih koristim samo zimi koliko sezona smijem držati tu gumu?530i wrote:Ma koliko god imaš para da platiš kupi....ne možeš pogriješiti. Premda je šteta bilo kakve zimske ljeti trošiti, posebno te skuplje.
Čini mi se da je vijek trajanja auto gume 6 godine kad u skladištu stajala.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4769 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije to nigdje striktno propisano.
Po meni guma je za otpis ako ima 5 ili manje milimetara šare i one sitne pukotine po sebi...dakle i potrošena i ostarila. Nekome se to desi nakon 3 godine, nekome nakon 6. Kad osjetiš pad performansi mijenjaj gume...naravno trgovci bi voljeli da mi svi svake godine uzimamo nove gume, po jedno tri seta svako...
Po meni guma je za otpis ako ima 5 ili manje milimetara šare i one sitne pukotine po sebi...dakle i potrošena i ostarila. Nekome se to desi nakon 3 godine, nekome nakon 6. Kad osjetiš pad performansi mijenjaj gume...naravno trgovci bi voljeli da mi svi svake godine uzimamo nove gume, po jedno tri seta svako...
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#4770 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jbga dimenzija jeste nezgodna, elem ima li mogucnosti da se "preselis" na drugu dimenziju ukoliko uzimas 4 gume? Na neku konvencionalniju.Matzan wrote:185/65R15
-
kaw_liga
- Posts: 243
- Joined: 29/09/2013 23:15
#4771 Re: Dolazi zima - zimske gume
Imam zimsku Barum Polaris 3-dim 195,14,60 ,na sve 4 gume ali nekidan sam ostao zaglavljen u snijegu (bas sam se razocarao
) nije snijeg bio dubok niti sam se zakopao,stajao sam na snijegu i bespomocno se pokusavao izvuci ali nigdje.Morao je doci jedan po mene pa smo malo otkopali i gurali da bi se izvukao
snijeg je bio do visine branika tako da ga je branik malo gurao ali trebao je to pregaziti po nekom mom vidjenju,kakva su vasa iskustva
kako ocjenite kad mozete proci kad ne

snijeg je bio do visine branika tako da ga je branik malo gurao ali trebao je to pregaziti po nekom mom vidjenju,kakva su vasa iskustva
kako ocjenite kad mozete proci kad ne
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4772 Re: Dolazi zima - zimske gume
Matzan wrote:185/65R15
maja gume sava ta dimenzija 84 marke. continental 120 maraka. u sava trgovini eskimo i apolo oko 85 vredestein 117...
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4773 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nezgodna!? Druga najrasprostranjenija 15 dimenzija nakon 195/65. Svugdje je ima i nije skupa.Warashii wrote:Jbga dimenzija jeste nezgodna, elem ima li mogucnosti da se "preselis" na drugu dimenziju ukoliko uzimas 4 gume? Na neku konvencionalniju.Matzan wrote:185/65R15
- Filter
- Posts: 8675
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#4774 Re: Dolazi zima - zimske gume
kad sam prije tri godine nabavljao gume, ta dimenzija je bila u prosjeku 15KM skuplja po gumi od drugih slicnih dimenzija.530i wrote:Nezgodna!? Druga najrasprostranjenija 15 dimenzija nakon 195/65. Svugdje je ima i nije skupa.Warashii wrote:Jbga dimenzija jeste nezgodna, elem ima li mogucnosti da se "preselis" na drugu dimenziju ukoliko uzimas 4 gume? Na neku konvencionalniju.Matzan wrote:185/65R15
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4775 Re: Dolazi zima - zimske gume
Prije su gume bile skuplje par desetina maraka općenito, ali nije ovo neka rijetka ili zeznuta dimenzija da bude skuplja. Skuplja je od 195 65, a sa ostalima manje-više slične cijene...
