Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 41536
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#476 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by konektovan »

Kakkve gluposti pise covjek.... :-)
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#477 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 30/08/2023 21:14 Kakkve gluposti pise covjek.... :-)
Sikter :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67757
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#478 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote: 30/08/2023 20:32 Postojala je ideja da se od SSC do americke ambasade cesta spusti a da gore ide veliki trg oko Holideja do muzeja skupstine i cijeli taj prostor, cak su radjene i idejne makete gradnje kongresnog centra i slicno, ali ne znam zasto se odustalo.

Sarajevo nema posteni trg.
Uh, to i iza SCC napraviti Beograd na vodi i produzit Vils do Skenderije :evil:
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#479 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

Hakiz wrote: 30/08/2023 21:08 Sarajevo nije grad koji ima mentalitet za velike trgove. Osmanska okupacija je ostavila predubok trag. Za trgove treba ekstrovertno stanovništvo, a žitelji Sarajeva to nisu. Bez ljudi koji bi na trgu "živjeli", veliki trg je samo veliki prazsn prostor.

Ja bih volio velike trgove u Sarajevu, ali bojim se da me je strah.
Hos reci da smo mi introverti? :lol: since when?? Da ovim mojim komsijama koji mi u kesu gledaju svaki dan i nagadjaju sta se kuha, znam suknuti :lol:
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20326
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#480 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by teskeredzic_22 »

dječak sa šibicama wrote: 30/08/2023 20:32
Spoiler
Show
Postojala je ideja da se od SSC do americke ambasade cesta spusti a da gore ide veliki trg oko Holideja do muzeja skupstine i cijeli taj prostor, cak su radjene i idejne makete gradnje kongresnog centra i slicno, ali ne znam zasto se odustalo.
Sarajevo nema posteni trg.
Sarajevo nema pošteni park.
Brudama je sve trg gdje mogu džipovima pred kafanu.
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#481 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 30/08/2023 21:18
Hakiz wrote: 30/08/2023 21:08 Sarajevo nije grad koji ima mentalitet za velike trgove. Osmanska okupacija je ostavila predubok trag. Za trgove treba ekstrovertno stanovništvo, a žitelji Sarajeva to nisu. Bez ljudi koji bi na trgu "živjeli", veliki trg je samo veliki prazsn prostor.

Ja bih volio velike trgove u Sarajevu, ali bojim se da me je strah.
Hos reci da smo mi introverti? :lol: since when?? Da ovim mojim komsijama koji mi u kesu gledaju svaki dan i nagadjaju sta se kuha, znam suknuti :lol:
Zabadanje nosa i ekstrovertnost nisu jednoznačnice :-D

Ozbiljno, mi nemamo poštenog uličnog svirača u gradu, a da imamo sadržaj na velikom trgu. Trg će se pretvoriti na poligon za bahato iživljavanje skuteraša i to će biti sve.

A na nekim trgovima svaki dan plesne škole izvode svoje, amaterske glumačke grupe, modne revije, akrobati itd, i to ne u sklopu nekog festivala, nego zbog želje da ljudima pokažu svoja umijeća, ljudi ćaskaju posmatrajući ih, trg živi.

Nije Sarajevo takav grad.

Valja trg zaslužiti :lol:
User avatar
sehohari
Posts: 8757
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#482 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by sehohari »

Hakiz wrote: 30/08/2023 21:26
moimoi wrote: 30/08/2023 21:18

Hos reci da smo mi introverti? :lol: since when?? Da ovim mojim komsijama koji mi u kesu gledaju svaki dan i nagadjaju sta se kuha, znam suknuti :lol:
Zabadanje nosa i ekstrovertnost nisu jednoznačnice :-D

Ozbiljno, mi nemamo poštenog uličnog svirača u gradu, a da imamo sadržaj na velikom trgu. Trg će se pretvoriti na poligon za bahato iživljavanje skuteraša i to će biti sve.

A na nekim trgovima svaki dan plesne škole izvode svoje, amaterske glumačke grupe, modne revije, akrobati itd, i to ne u sklopu nekog festivala, nego zbog želje da ljudima pokažu svoja umijeća, ljudi ćaskaju posmatrajući ih, trg živi.

Nije Sarajevo takav grad.

Valja trg zaslužiti :lol:
Cuj BiH introvertirana

Majkemi, top 5 fraza koje sam ovdje citao

Bosanci su za Hrvate, Svedjane i Nijemce introverti
Stari Janez galamdzija :mrgreen:

Da bude trg, u najgorem slucaju bi u roku od mjesec dana sav njegov prostor bio pun stolica iz kafica :lol:
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#483 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

teskeredzic_22 wrote: 30/08/2023 21:23
dječak sa šibicama wrote: 30/08/2023 20:32
Spoiler
Show
Postojala je ideja da se od SSC do americke ambasade cesta spusti a da gore ide veliki trg oko Holideja do muzeja skupstine i cijeli taj prostor, cak su radjene i idejne makete gradnje kongresnog centra i slicno, ali ne znam zasto se odustalo.
Sarajevo nema posteni trg.
Sarajevo nema pošteni park.
Brudama je sve trg gdje mogu džipovima pred kafanu.
Trg, park, dobra pijaca kao što je El Rastro, groblje barem kao Prazeres ako je Pere Lachaise previše, svašta mi nemamo :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#484 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

sehohari wrote: 30/08/2023 21:29
Hakiz wrote: 30/08/2023 21:26

Zabadanje nosa i ekstrovertnost nisu jednoznačnice :-D

Ozbiljno, mi nemamo poštenog uličnog svirača u gradu, a da imamo sadržaj na velikom trgu. Trg će se pretvoriti na poligon za bahato iživljavanje skuteraša i to će biti sve.

A na nekim trgovima svaki dan plesne škole izvode svoje, amaterske glumačke grupe, modne revije, akrobati itd, i to ne u sklopu nekog festivala, nego zbog želje da ljudima pokažu svoja umijeća, ljudi ćaskaju posmatrajući ih, trg živi.

Nije Sarajevo takav grad.

Valja trg zaslužiti :lol:
Cuj BiH introvertirana

Majkemi, top 5 fraza koje sam ovdje citao

Bosanci su za Hrvate, Svedjane i Nijemce introverti
Stari Janez galamdzija :mrgreen:

Da bude trg, u najgorem slucaju bi u roku od mjesec dana sav njegov prostor bio pun stolica iz kafica :lol:
Hakiz misli na nesto drugo, tako da rijec ekstrovertan sa uobicajenim znacenjem se ne uklapa ovdje.

Ektrovertan i na nacin da nema sramote i vidi mu glave i ofiranja i malogradanskog stida i ismijavanja ....
User avatar
sehohari
Posts: 8757
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#485 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by sehohari »

Bloo wrote: 30/08/2023 21:50
sehohari wrote: 30/08/2023 21:29

Cuj BiH introvertirana

Majkemi, top 5 fraza koje sam ovdje citao

Bosanci su za Hrvate, Svedjane i Nijemce introverti
Stari Janez galamdzija :mrgreen:

Da bude trg, u najgorem slucaju bi u roku od mjesec dana sav njegov prostor bio pun stolica iz kafica :lol:
Hakiz misli na nesto drugo, tako da rijec ekstrovertan sa uobicajenim znacenjem se ne uklapa ovdje.

Ektrovertan i na nacin da nema sramote i vidi mu glave i ofiranja i malogradanskog stida i ismijavanja ....
Onda nek se izrazi tako

Pričaj srpski da bi te celi svet razumeo
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#486 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

Bloo wrote: 30/08/2023 21:50
sehohari wrote: 30/08/2023 21:29

Cuj BiH introvertirana

Majkemi, top 5 fraza koje sam ovdje citao

Bosanci su za Hrvate, Svedjane i Nijemce introverti
Stari Janez galamdzija :mrgreen:

Da bude trg, u najgorem slucaju bi u roku od mjesec dana sav njegov prostor bio pun stolica iz kafica :lol:
Hakiz misli na nesto drugo, tako da rijec ekstrovertan sa uobicajenim znacenjem se ne uklapa ovdje.

Ektrovertan i na nacin da nema sramote i vidi mu glave i ofiranja i malogradanskog stida i ismijavanja ....
Hvala :thumbup:
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#487 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

Hakiz wrote: 30/08/2023 21:26
moimoi wrote: 30/08/2023 21:18

Hos reci da smo mi introverti? :lol: since when?? Da ovim mojim komsijama koji mi u kesu gledaju svaki dan i nagadjaju sta se kuha, znam suknuti :lol:
Zabadanje nosa i ekstrovertnost nisu jednoznačnice :-D

Ozbiljno, mi nemamo poštenog uličnog svirača u gradu, a da imamo sadržaj na velikom trgu. Trg će se pretvoriti na poligon za bahato iživljavanje skuteraša i to će biti sve.

A na nekim trgovima svaki dan plesne škole izvode svoje, amaterske glumačke grupe, modne revije, akrobati itd, i to ne u sklopu nekog festivala, nego zbog želje da ljudima pokažu svoja umijeća, ljudi ćaskaju posmatrajući ih, trg živi.

Nije Sarajevo takav grad.

Valja trg zaslužiti :lol:
A ti bi da smo mi kao Cesi preko noci :lol:.
Ono na trgu basista svira a ne romce sa harmonikom??
E jaraane mi smo ti malo vise juznije a i istocnije
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#488 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 30/08/2023 22:06
Hakiz wrote: 30/08/2023 21:26

Zabadanje nosa i ekstrovertnost nisu jednoznačnice :-D

Ozbiljno, mi nemamo poštenog uličnog svirača u gradu, a da imamo sadržaj na velikom trgu. Trg će se pretvoriti na poligon za bahato iživljavanje skuteraša i to će biti sve.

A na nekim trgovima svaki dan plesne škole izvode svoje, amaterske glumačke grupe, modne revije, akrobati itd, i to ne u sklopu nekog festivala, nego zbog želje da ljudima pokažu svoja umijeća, ljudi ćaskaju posmatrajući ih, trg živi.

Nije Sarajevo takav grad.

Valja trg zaslužiti :lol:
A ti bi da smo mi kao Cesi preko noci :lol:.
Ono na trgu basista svira a ne romce sa harmonikom??
E jaraane mi smo ti malo vise juznije a i istocnije
Bio prije mjesec u Pragu. Nula bodova u odnosu na Iberijsko poluostrvo :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41598
Joined: 29/06/2011 23:39

#489 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Park treba vremena, mislim ne mozes ograditi dio nekog prostora i reci sad ce tu biti park.

Maksimir, Tivoli, Zvezdara, Topcider ili Marjan, tradiciju nose, a Sarajevo nema nista slicno. Pa kontam bar trg mozes napraviti, izmisliti, ova ideja sa spustanjem ceste je postojala u SFRJ ali nikada nije realizirana. Neki su predlagali klasicni trg sa drvecem a neki, arhitekti, kongresne dvorane i hotele. Uglavnom svidja mi se ideja sa spustanjem ceste.
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#490 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

dječak sa šibicama wrote: 30/08/2023 20:32 Postojala je ideja da se od SSC do americke ambasade cesta spusti a da gore ide veliki trg oko Holideja do muzeja skupstine i cijeli taj prostor, cak su radjene i idejne makete gradnje kongresnog centra i slicno, ali ne znam zasto se odustalo.

Sarajevo nema posteni trg.
Pa kuda bi sproveo bočni saobraćaj koji se uljeva u Titovu, posebno u tvom slučaju. Kod Ateiste, on bi zatvorio saobraćaj Ulice Koševo u Titovu, pa bi sav saobraćaj morao preći u Alipašinu, i dodatbo nakrcati vozila do Ciglana. U tvom slučaju, sve bi bočne ulice bile zatvorene, sve koje se slijevaju u Titovu. Kuda da voze bočni automobili?
User avatar
Isner
Posts: 826
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#491 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Isner »

dječak sa šibicama wrote: 30/08/2023 22:10 Park treba vremena, mislim ne mozes ograditi dio nekog prostora i reci sad ce tu biti park.

Maksimir, Tivoli, Zvezdara, Topcider ili Marjan, tradiciju nose, a Sarajevo nema nista slicno. Pa kontam bar trg mozes napraviti, izmisliti, ova ideja sa spustanjem ceste je postojala u SFRJ ali nikada nije realizirana. Neki su predlagali klasicni trg sa drvecem a neki, arhitekti, kongresne dvorane i hotele. Uglavnom svidja mi se ideja sa spustanjem ceste.
Kakav bolan park, oteli skoro zadnji kvadrat zelenila da grade zgrade sa "udobnim i vrlo povoljnim stanovima" od 40 kvadrata...
A do 2010 godine po Dobrinji ovce cuvali u parku.. U Zg i Bg je park - park, kod nas park ima max 6 klupa i 5 kg psecih govana oko klupa..

Mi i park, hljebe dragi...
trocadero
Posts: 2451
Joined: 14/03/2013 13:57

#492 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by trocadero »

salihh wrote: 30/08/2023 19:07
dječak sa šibicama wrote: 30/08/2023 15:42 Ima Zaha pravo

Image
Ne razumijem u cemu je problem s ovim tekstom. Pa nisu bosnjaci dosli s turcima u bosnu (za razliku od nekih ovdje) niti je cudo da su nam stari ratovali protiv turaka .. niti imamo problem sto smo primili islam i postali muslimani, nista ovdje cudno niti ponizavajuce po bosnjake nema
Možda veličanje pobjede (poraza) na Kosovu...kako ono kažu mitomanija. :D
pritchard
Posts: 663
Joined: 24/04/2011 19:02

#493 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by pritchard »

1. Poredite parkove gradova u ravnici sa Sarajevom koje je okruženo planinama od > 1 500m :-)
2. Pogledajte npr Innsbruck koji ima sličan geografski položaj...
3. Koji su to silni parkovi u Sarajevu iskrčeni zbog gradnje?
4. Banjski park je velik koliko i ljubljanski Tivoli, Veliki park i svi okolni su skoro kao Lenucijeva potkova u ZG...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8598
Joined: 15/04/2015 11:26

#494 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Thorgerson »

pritchard wrote: 30/08/2023 23:36 1. Poredite parkove gradova u ravnici sa Sarajevom koje je okruženo planinama od > 1 500m :-)
2. Pogledajte npr Innsbruck koji ima sličan geografski položaj...
3. Koji su to silni parkovi u Sarajevu iskrčeni zbog gradnje?
4. Banjski park je velik koliko i ljubljanski Tivoli, Veliki park i svi okolni su skoro kao Lenucijeva potkova u ZG...
Pa nije nijedan park, nego zelenilo gdje je mogao biti park.

Stara je to nasa fora. Imas zelenilo, zapusti ga. I onda ide parking. Pa zgrada. Nisu nasi ljudi ludi da prave park. Pa onda da se ganjaju sa rajom da to pretvaraju u gradjevinsko zemljiste.

I onda ti mozes doci i reci, koji je to park pretvoren u gradjevinu. Pa nije nijedan, upravo zbog ovog sto napisah.

Tacnije bi pitanje bilo, koja to zelena povrsina ili parking je pretvorena u park. I tu ces naci svoj odgovor.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41598
Joined: 29/06/2011 23:39

#495 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Nema mjesta za parkove, novi suludi izgovor.

Ali zato ima mjesta za 20-katnice, kakve grade i gradice u Pofalicima :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 5727
Joined: 05/09/2012 23:21

#496 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Ozimician »

dječak sa šibicama wrote: 31/08/2023 13:08 Nema mjesta za parkove, novi suludi izgovor.

Ali zato ima mjesta za 20-katnice, kakve grade i gradice u Pofalicima :lol:
Pa ako cemo realno, manje prostora zauzme 20-spratnica, nego park :D

I da, park je konstantni trosak, odrzavanje i ostalo, a od 20-spratnice svi budu dobri, svi zarade i drzava i investitor i kupci i notari, svi na dobitku.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41598
Joined: 29/06/2011 23:39

#497 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Tacno, i od parkinga svi dobri, posebno nacelnik iz zatvora i ekipa narkodilera koji upravljaju parkingom :bih:
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#498 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

Ozimician wrote: 31/08/2023 13:11
dječak sa šibicama wrote: 31/08/2023 13:08 Nema mjesta za parkove, novi suludi izgovor.

Ali zato ima mjesta za 20-katnice, kakve grade i gradice u Pofalicima :lol:
Pa ako cemo realno, manje prostora zauzme 20-spratnica, nego park :D

I da, park je konstantni trosak, odrzavanje i ostalo, a od 20-spratnice svi budu dobri, svi zarade i drzava i investitor i kupci i notari, svi na dobitku.
Ne moze sve biti zarada. I skole su stalni trosak. I bolnice. I biblioteke etc.
Sta cini zivot kvalitetnijim?
User avatar
Ozimician
Posts: 5727
Joined: 05/09/2012 23:21

#499 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Ozimician »

moimoi wrote: 31/08/2023 15:09
Ozimician wrote: 31/08/2023 13:11

Pa ako cemo realno, manje prostora zauzme 20-spratnica, nego park :D

I da, park je konstantni trosak, odrzavanje i ostalo, a od 20-spratnice svi budu dobri, svi zarade i drzava i investitor i kupci i notari, svi na dobitku.
Ne moze sve biti zarada. I skole su stalni trosak. I bolnice. I biblioteke etc.
Sta cini zivot kvalitetnijim?
Ne znam, ja trenutno hvala Bogu ne koristim usluge niti jednog od toga.

Nego ovo je odgovor na upis forumasa koji je na pisao da za park nema mjesta, a za 20-spratnicu ima.

Hocu reci, vertikalna gradnja zauzima manje povrsine tla. :D
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#500 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Truba »

impozantan spomenik ali vidjet ćemo ptice
i kad prodje 4 godišnja doba
predviđam otpadanje mermera i slabo održavanje bijelih površina koje ukake ptice
Post Reply