Najcesca imena u BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#476 Re: Najcesca imena u BIH

Post by swanfilter »

Bloo wrote: 17/02/2024 22:48
swanfilter wrote: 17/02/2024 22:14 Kako mi ovdje znamo mnogo stranih imena i prezimena izgovarati pravilno u vecini slucajeva, ma koliko komplikovana bila. I kada se prvi put susretnes sa istim ...
Zato sto je fonetika naseg jezika malo drugacija.
I idemo logikom - citaj kako pise.
I tu radimo greske.
Karl Magnus Svensson Pääjärvi je pravo lagano :D
Kao i ostali narodi - npr. Nijemci
Mazda - Macda
Amazon je Amacon

Amerikanac ce mozda pokusati izgovoriti nasa prezimena u skladu sa svojim jezikom pa j bude dz.

Muzaferija - mozda je gospoda probala da izgovori kao Mucaferinestoa

Fracuska imena sumnjam da iz prve izgovoris pravilno osim ako si ucio francuski. Bixente Lizarazu :D

Da ne govorim o afričkim...

Druga stvar, ti si kao sportski minorna nacija, puno više izložen tuđim prezimena jer pratiš sport i uđe ti u uho. Ne znaš ni ti iz prve dobro pročitati Franciscus de Boer pa da se na glavu nasadiš.
Mi nemamo puno poznatih sportista čije će se ime konstantno vrtiti.

Tako da, MI ZNAMO stoji jedino uz ovo gore objasnjenje a ne sto smo kao narod iznimno talentovani za "ispravno citanje prezimena ma koliko komplikovana bila".
Ne kazem je da nema varijacija i da je tako simple za svaki primjer, al reci da djeci nabij zapadna imena samo iz ovog razloga je niđe veze.

Sta i ako je nekome na zapadu tesko izustiti. Ponovices ga dva puta i haj cao.

I moje prezime je Slovencima za izgovoriti kvantna fizika, pa se nikada nisam poklopio zbog toga. Cuj, da bih sebi ili abd svojoj djeci zbog toga nesto mijenjao ...

Kakav Lizarazu. Samo Youri Djorkaeff :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#477 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

swanfilter wrote: 17/02/2024 23:00 Ne kazem je da nema varijacija i da je tako simple za svaki primjer, al reci da djeci nabij zapadna imena samo iz ovog razloga je niđe veze.
Sta i ako je nekome na zapadu tesko izustiti. Ponovices ga dva puta i haj cao.
I moje prezime je Slovencima za izgovoriti kvantna fizika, pa se nikada nisam poklopio zbog toga. Cuj, da bih sebi ili abd svojoj djeci zbog toga nesto mijenjao ...
Kakav Lizarazu. Samo Youri Djorkaeff
Ja sam reagovala na tvoju izjavu kako MI nemamo problema da izgovaramo strana imena.
Imamo.

Ne osvrnuh se uopste na nebulozu da dajes "zapadna" imena...imas i zapadnih imena koja je tesko izgovoriti. Mozda je mislio na laksa za izgovoriti imena. :D Aidaaaa

Ja ako ne znam izgovoriti ime iz prve, uvijek zamolim kulturno osobu da izgovori ime da bih mogla da pokušam da izgovorim ispravno bez neke drame.

Mda, preseli se u Norvešku i daj djetetu ime Đuzulejha il Strahinja il Ljubomir :D čisto da se pate
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#478 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

swanfilter wrote: 17/02/2024 22:42
sehohari wrote: 17/02/2024 22:36
swanfilter wrote: 17/02/2024 22:14

Valjas gluposti.

Kako mi ovdje znamo mnogo stranih imena i prezimena izgovarati pravilno u vecini slucajeva, ma koliko komplikovana bila. I kada se prvi put susretnes sa istim ...
Sam valjaš gluposti.

Francuz pojma nema kako da izgovori Anneliese, Frauke.

Zamišljam Parižanina kako izgovara Hannelore.
A, boga ti, kako se to izgovaraju Anneliese i Hannelore

Ne pametuj ..
Jest kod nas gdje je svaka druga osoba povezana sa Njemačkom.

Francuzi, Italijani su u svom svijetu.
Anneliese bi kod njih bilo npr. "Anlis".

Frauke bi bilo "Frauuk".
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#479 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

Bloo wrote: 17/02/2024 22:48
swanfilter wrote: 17/02/2024 22:14 Kako mi ovdje znamo mnogo stranih imena i prezimena izgovarati pravilno u vecini slucajeva, ma koliko komplikovana bila. I kada se prvi put susretnes sa istim ...
Zato sto je fonetika naseg jezika malo drugacija.
I idemo logikom - citaj kako pise.
I tu radimo greske.
Karl Magnus Svensson Pääjärvi je pravo lagano :D
Kao i ostali narodi - npr. Nijemci
Mazda - Macda
Amazon je Amacon

Amerikanac ce mozda pokusati izgovoriti nasa prezimena u skladu sa svojim jezikom pa j bude dz.

Muzaferija - mozda je gospoda probala da izgovori kao Mucaferinestoa

Fracuska imena sumnjam da iz prve izgovoris pravilno osim ako si ucio francuski. Bixente Lizarazu :D

Da ne govorim o afričkim...

Druga stvar, ti si kao sportski minorna nacija, puno više izložen tuđim prezimena jer pratiš sport i uđe ti u uho. Ne znaš ni ti iz prve dobro pročitati Franciscus de Boer pa da se na glavu nasadiš.
Mi nemamo puno poznatih sportista čije će se ime konstantno vrtiti.

Tako da, MI ZNAMO stoji jedino uz ovo gore objasnjenje a ne sto smo kao narod iznimno talentovani za "ispravno citanje prezimena ma koliko komplikovana bila".
Muzaferija je zapravo baš lako za izgovarati, isto kao italijanski, "Musaferia".
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#480 Re: Najcesca imena u BIH

Post by swanfilter »

Bloo wrote: 17/02/2024 23:06
swanfilter wrote: 17/02/2024 23:00 Ne kazem je da nema varijacija i da je tako simple za svaki primjer, al reci da djeci nabij zapadna imena samo iz ovog razloga je niđe veze.
Sta i ako je nekome na zapadu tesko izustiti. Ponovices ga dva puta i haj cao.
I moje prezime je Slovencima za izgovoriti kvantna fizika, pa se nikada nisam poklopio zbog toga. Cuj, da bih sebi ili abd svojoj djeci zbog toga nesto mijenjao ...
Kakav Lizarazu. Samo Youri Djorkaeff
Ja sam reagovala na tvoju izjavu kako MI nemamo problema da izgovaramo strana imena.
Imamo.

Ne osvrnuh se uopste na nebulozu da dajes "zapadna" imena...imas i zapadnih imena koja je tesko izgovoriti. Mozda je mislio na laksa za izgovoriti imena. :D Aidaaaa

Ja ako ne znam izgovoriti ime iz prve, uvijek zamolim kulturno osobu da izgovori ime da bih mogla da pokušam da izgovorim ispravno bez neke drame.

Mda, preseli se u Norvešku i daj djetetu ime Đuzulejha il Strahinja il Ljubomir :D čisto da se pate
Oko Đuzle se slazem. Strahinja i Ljubomir ne bi trebali biti poblem. Zar Norvezani nemaju LJ u izgovoru? Cini mi se da imaju.

Il slucaj ovog gay para sa Klixa danas. Onom jednom ime Kemalemir il kako vec. Tri puta provjeravao jesam li ja to dobro procitao ...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#481 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

sehohari wrote: 17/02/2024 23:07 Muzaferija je zapravo baš lako za izgovarati, isto kao italijanski, "Musaferia".
Voditeljica nije talijanka?

I ja mislim da je Tallulah lako za izgovoriti jer se rimuje sa medulla kad se izgovori na engleskom.
I da se Nijemci ne trude kada govore Amacon jer boze na portugalskom je Amazonas
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#482 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

swanfilter wrote: 17/02/2024 23:12 Oko Đuzle se slazem. Strahinja i Ljubomir ne bi trebali biti poblem. Zar Norvezani nemaju LJ u izgovoru? Cini mi se da imaju.

Il slucaj ovog gay para sa Klixa danas. Onom jednom ime Kemalemir il kako vec. Tri puta provjeravao jesam li ja to dobro procitao ...
Kod nas je glas NJ predstavljen slovom tj. diftongom NJ.
Ako jezik nema tog glasa i/ili diftonga - Strahinja ce imati varijacije na temu :D
Ljubomir takode...npr. Amerikanci/Englezi LJ (glas/diftong) izgovaraju kao L stop J
LJ je slovo/diftong za glas LJ. To sto neki jezik IMA glas, ne mora znaciti da znaju procitati nas diftong.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#483 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

Kakanj :D
Kakanjž by Francuzi...
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#484 Re: Najcesca imena u BIH

Post by swanfilter »

Bloo wrote: 17/02/2024 23:15
swanfilter wrote: 17/02/2024 23:12 Oko Đuzle se slazem. Strahinja i Ljubomir ne bi trebali biti poblem. Zar Norvezani nemaju LJ u izgovoru? Cini mi se da imaju.

Il slucaj ovog gay para sa Klixa danas. Onom jednom ime Kemalemir il kako vec. Tri puta provjeravao jesam li ja to dobro procitao ...
Kod nas je glas NJ predstavljen slovom tj. diftongom NJ.
Ako jezik nema tog glasa i/ili diftonga - Strahinja ce imati varijacije na temu :D
Ljubomir takode...npr. Amerikanci/Englezi LJ (glas/diftong) izgovaraju kao L stop J
LJ je slovo/diftong za glas LJ. To sto neki jezik IMA glas, ne mora znaciti da znaju procitati nas diftong.
Frederik Ljunberg :lol: .

Ameru je lako izgovoriti Rade, al sa Serbedzijom vec imaju problem.

Jedno je slusati, a druga stvar je citati.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#485 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

swanfilter wrote: 17/02/2024 23:27 Jedno je slusati, a druga stvar je citati.
Nemoj zezat.
:D

Asgeir Dølplads :lol:

Sabahudin Topalbecirevic.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#486 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

swanfilter wrote: 17/02/2024 23:27 Ameru je lako izgovoriti Rade, al sa Serbedzijom vec imaju problem.
Da, ako mi ti prvo izgovoris.
Jedno slovo - jedan glas.
Probaj Škota pitat da izgovori :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45757
Joined: 29/12/2005 01:20

#487 Re: Najcesca imena u BIH

Post by jeza u ledja »

Ma ljudi, ni ova obicna slova sto svako ima se ne izgovaraju isto.
Ja tacno znam kad Njemac izgovara “tsch” ili “sch” ili Nizozemac obicno “s”. Haman pa svaka zemlja izgovara “r” drukcije. Pa slovo “t” kod Skandinavaca mescini, a i kod Engleza. Slovo “l” kod Spanaca. Ono “cz” kod Italijana (tacno zvuci ko “cz”). Kod Iraca ima nesto, tacno ne mogu da skontam kao da ubacuju esktra “j” ili “r” zvuk. Niko sa spanskog govornog podrucja ne zna izgovorit “z”.
Da ne idemo van Evrope. Ja sam skonto da Brazilci one svoje Edersone i Andersone, izgovaraju kao Edersão ili Andersão, samo misle da zvuci cool ako napisu kao da je svedski.

Nesto na sta si ti navikao kako se izgovara ili uopste neki glas mozda ni ne postoji u nekom jeziku. Japanci i Kinezi jednostavno ne znaju izgovorit zvuk “l” pa da ga jebes.

Ja vala ne dam na se i tjeram Amere da izgovore moje ime i prezime pravilno, ali opet ne mogu od njih ocekivati da izgovore recimo “r” kako treba.

Helem sve to treba imati u vidu, ako zivite vani. No ne vidim problem da ljudi daju bilo nasa tradicionalna imena, cak i ona koja je tesko izgovoriti, ili da daju neka skroz zapadna imena. To je do njih.
Isto uostalom vazi i za ljude koji zive u BiH.

Dok god nije nesto tipa xyz.2.0 dobro je.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45757
Joined: 29/12/2005 01:20

#488 Re: Najcesca imena u BIH

Post by jeza u ledja »

Bloo wrote: 17/02/2024 23:33
swanfilter wrote: 17/02/2024 23:27 Ameru je lako izgovoriti Rade, al sa Serbedzijom vec imaju problem.
Da, ako mi ti prvo izgovoris.
Jedno slovo - jedan glas.
Probaj Škota pitat da izgovori :D
Ma ljudi kojima je maternji jezik engleski uopste ne citaju rijeci, jezik, na nacin na koji to radimo ne samo mi, vec svi ostali u Evropi. Englez/Amer gleda slogove. Njemu se rijec ne sastoji od slova, vec od slogova, ko Japancu maltene.
Tako da on haman vidi cijelu rijec i pokusava skontat kako se to izgovara u komadu. Zato kad mu stavis dugu, stranu rijec, mozak odmah trokira. :-) Bolje da mu kazes odmah kako se to izgovara i on ce to upamtiti bez da pojma ima kako se ta rijec (ili necije ime i prezime) pise.

Svakako imaju vrlo malo pravila. Ista slova ili kombinacija istih se izgovara potpuno drukcije za drugu rijec. Bez problema ubace slovo gdje ga nema ili progutaju slovo koje je tu.
LisbetS
Posts: 5
Joined: 17/02/2024 19:46

#489 Re: Najcesca imena u BIH

Post by LisbetS »

Ma ljudi valjda imaju pravo da djetetu ime daju kako im se sviđa
Isto kao što ga imaju pravo abortirati pa ne moraju brigu oko imena brinut
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#490 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

jeza u ledja wrote: 18/02/2024 04:56
Bloo wrote: 17/02/2024 23:33
swanfilter wrote: 17/02/2024 23:27 Ameru je lako izgovoriti Rade, al sa Serbedzijom vec imaju problem.
Da, ako mi ti prvo izgovoris.
Jedno slovo - jedan glas.
Probaj Škota pitat da izgovori :D
Ma ljudi kojima je maternji jezik engleski uopste ne citaju rijeci, jezik, na nacin na koji to radimo ne samo mi, vec svi ostali u Evropi. Englez/Amer gleda slogove. Njemu se rijec ne sastoji od slova, vec od slogova, ko Japancu maltene.
Tako da on haman vidi cijelu rijec i pokusava skontat kako se to izgovara u komadu. Zato kad mu stavis dugu, stranu rijec, mozak odmah trokira. :-) Bolje da mu kazes odmah kako se to izgovara i on ce to upamtiti bez da pojma ima kako se ta rijec (ili necije ime i prezime) pise.

Svakako imaju vrlo malo pravila. Ista slova ili kombinacija istih se izgovara potpuno drukcije za drugu rijec. Bez problema ubace slovo gdje ga nema ili progutaju slovo koje je tu.
Znas koliko samokontrole mi je potrebno da ne odgovorim na tvoj post. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45757
Joined: 29/12/2005 01:20

#491 Re: Najcesca imena u BIH

Post by jeza u ledja »

Sto ba?
hava123
Posts: 707
Joined: 24/12/2011 08:37

#492 Re: Najcesca imena u BIH

Post by hava123 »

U 2023 u BiH na jednom portalu piše Lejla i Ajla, nakon toga na drugom mjestu idu Emina i Elma :thumbup:
dok na drugom portalu ide Iman, Nur, Hana Farah itd.

Što je tačno sad boga pitaj, al glasam za prvi portal :D
Piaty
Posts: 5816
Joined: 01/12/2020 00:58

#493 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Piaty »

hava123 wrote: 18/02/2024 15:06 U 2023 u BiH na jednom portalu piše Lejla i Ajla, nakon toga na drugom mjestu idu Emina i Elma :thumbup:
dok na drugom portalu ide Iman, Nur, Hana Farah itd.

Što je tačno sad boga pitaj, al glasam za prvi portal :D
Ma tačno je to gdje su Iman, Nur, Sajjra itd. Kakva Ajla, zadnja Ajla je 1995 godište
Piaty
Posts: 5816
Joined: 01/12/2020 00:58

#494 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Piaty »

LisbetS wrote: 18/02/2024 05:05 Ma ljudi valjda imaju pravo da djetetu ime daju kako im se sviđa
To su Romi davno skontali
hava123
Posts: 707
Joined: 24/12/2011 08:37

#495 Re: Najcesca imena u BIH

Post by hava123 »

Piaty wrote: 18/02/2024 15:09
hava123 wrote: 18/02/2024 15:06 U 2023 u BiH na jednom portalu piše Lejla i Ajla, nakon toga na drugom mjestu idu Emina i Elma :thumbup:
dok na drugom portalu ide Iman, Nur, Hana Farah itd.

Što je tačno sad boga pitaj, al glasam za prvi portal :D
Ma tačno je to gdje su Iman, Nur, Sajjra itd. Kakva Ajla, zadnja Ajla je 1995 godište
Meni je čudno da su na drugom mjestu Emina i Elma

Možda su pomješali Ajlu i Ajnu
Last edited by hava123 on 18/02/2024 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#496 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

Znam Sajra i Sajira...odakle sad SaJJra.
hava123
Posts: 707
Joined: 24/12/2011 08:37

#497 Re: Najcesca imena u BIH

Post by hava123 »

Sazađžida, Ajnina Sađžida iz lud zbunjen normalan :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17476
Joined: 31/03/2019 14:56

#498 Re: Najcesca imena u BIH

Post by vjeshalica »

Bloo wrote: 18/02/2024 15:17 Znam Sajra i Sajira...odakle sad SaJJra.
Sayra
User avatar
vjeshalica
Posts: 17476
Joined: 31/03/2019 14:56

#499 Re: Najcesca imena u BIH

Post by vjeshalica »

Piaty wrote: 18/02/2024 15:10
LisbetS wrote: 18/02/2024 05:05 Ma ljudi valjda imaju pravo da djetetu ime daju kako im se sviđa
To su Romi davno skontali
Klaudio i Leonardo
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#500 Re: Najcesca imena u BIH

Post by HelaS »

hava123 wrote: 18/02/2024 15:06 U 2023 u BiH na jednom portalu piše Lejla i Ajla, nakon toga na drugom mjestu idu Emina i Elma :thumbup:
dok na drugom portalu ide Iman, Nur, Hana Farah itd.

Što je tačno sad boga pitaj, al glasam za prvi portal :D
Kad čitaš portale, prvo pročitaj ko piše, pa tek onda šta piše, da ne trošiš vrijeme bezze :D
Post Reply