Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#47276 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Vozi pravo, nigdje ne skreci. :mrgreen:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47277 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

kad šta otpadne onda se javi na forum da vidimo šta je
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#47278 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

pozz, , kad sam mjenjo gume primjetio sam da na disku nema onaj mali sigurnosni saraf. Pa me zanima da li to moze nastetiti autu?
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#47279 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

mirza2811 wrote: 18/06/2023 14:26 pozz, , kad sam mjenjo gume primjetio sam da na disku nema onaj mali sigurnosni saraf. Pa me zanima da li to moze nastetiti autu?
Ne, sarafcic je obicno M6x10mm(upustena glava). Mozes kupiti u peniju, zeki itd.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#47280 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

mirza2811 wrote: 18/06/2023 14:26 pozz, , kad sam mjenjo gume primjetio sam da na disku nema onaj mali sigurnosni saraf. Pa me zanima da li to moze nastetiti autu?
Jesi li siguran da nema, da nije majstor sjevao glavu sarafa kada je prosli put mijenjao diskove
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47281 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

mirza2811 wrote: 18/06/2023 14:26 pozz, , kad sam mjenjo gume primjetio sam da na disku nema onaj mali sigurnosni saraf. Pa me zanima da li to moze nastetiti autu?
Ne moze, sluzi samo da drzi kocioni disk na mjestu da bi lakse namontirao, zasarafio tocak kotac i tako to na tu temu :mrgreen:
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#47282 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

Ne vidim dal je sjebana glava. Auto vibrira od 80-100km/h, gume balansirane, prednji diskovi i plocice novi. Pa kontam da ne vibrira radi toga jer nije dobro nasjeo disk na glavcinu :?. Kontam jos optiku uradit pa da vidim kako ce se ponasat, ili kome drugom odvuc na balansiranje ponovno.








Image
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#47283 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

mirza2811 wrote: 19/06/2023 09:53 Ne vidim dal je sjebana glava. Auto vibrira od 80-100km/h, gume balansirane, prednji diskovi i plocice novi. Pa kontam da ne vibrira radi toga jer nije dobro nasjeo disk na glavcinu :?. Kontam jos optiku uradit pa da vidim kako ce se ponasat, ili kome drugom odvuc na balansiranje ponovno.








Image
Čudno mi to skroz izgleda, disk nije u centru ?
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47284 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

emotivac wrote: 19/06/2023 11:15 Čudno mi to skroz izgleda, disk nije u centru ?
Kamera nije u centru, a disk jeste.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#47285 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Onda u većini slučajeva nisu dobro gume balansirane, odvuci nekom drugom nek ti odradi pa vidi onda.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47286 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

mirza2811 wrote: 19/06/2023 09:53 Ne vidim dal je sjebana glava. Auto vibrira od 80-100km/h, gume balansirane, prednji diskovi i plocice novi. Pa kontam da ne vibrira radi toga jer nije dobro nasjeo disk na glavcinu :?. Kontam jos optiku uradit pa da vidim kako ce se ponasat, ili kome drugom odvuc na balansiranje ponovno.
ako vibrira dodavanjem gasa na toj brzini - solje krsta poluosovine pogledaj, manzetne pogledaj ako su mokre ili izderane - dobar je indikator da tu lezi problem.

ako to nije problem pogledaj jesu l slobodni tockovi u zraku ili kocnice ne odvajaju dobro na zadnjim tockovima pogotovo (al pogledaj i prednje)....

u slucaju da kocnice ne odvajaju dobro (nekad se bas to ne da primijetit - mora se zadic tocak) - dolazi do pregrijavanja diska i deformacije istog sto dovodi do krivljenja i navedenih vibracija..... (spomenuo si prednje diskove da su novi a obicno trese auto kad ne odvajaju dobro zadnje kocnice)
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#47287 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Evo jedno pitanje za dijagnosticare...
Benzinac V6
Javljaju se povremene greske bank 1 bogata smjesa a bank2 siromasna smjesa. I ponekad jedna predje stalnu bank 1 bogata smjesa.
Zaboravih reci da te greske okidaju sonde poslije katalizatora.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47288 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

sam si sebi dao odgovor :lol:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#47289 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Sta je ovo bitanga sa foruma nestao?
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47290 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Mozda cojek ima posla,..ili godisnji..
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47291 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

nije mogao laznih morala, laznih empatija, laznih saucesca i fejk senzibiliteta za nesto preko drine :lol:
jednostavno je odbio da bude glup...zato ga nema :lol:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#47292 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Tako nekako. Sve je ovo blizu kraja ovdje.
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#47293 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

skrbavi-admin wrote: 19/06/2023 20:46
mirza2811 wrote: 19/06/2023 09:53 Ne vidim dal je sjebana glava...
ako vibrira dodavanjem gasa na toj brzini - solje krsta poluosovine pogledaj, manzetne pogledaj ako su mokre ili izderane - dobar je indikator da tu lezi problem...
Auto vibrira od 75km/h ne bitno da je gas do poda ili se odrzava brzina. Znaci od 75-100 vibrira citav, odnosno ljulja se cijeli auto. Ako ga potopim sa 20km/h nista, niti jedne vibracije. Isto tako i na vecoj brzini nad 100km/h kad dam gas , nista se ne osjeti. Gume su bile napuhane na 2.8bar poslije 10 min voznje pritisak se digne na 3bar prednje, zadnje na 2.8. Malo sam ih ispuho i vibracije na brzini od 75-100 km/h dosta su se smanjile. Auto sam skoro kupio , gume su stare 3 godine, obje felge na strani suvozaca su na ivicama izgrebane. Manzete pregledane, sve suho ko barut, poluosovine nemaju lufta ni 1mm. Felge poslije 80km autoputa, nisu vruce nikako, normalna temperatura. Balansirat cu opet gume i uradit optiku, pa vidit kako ce se ponasat.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#47294 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Hmm nešto kontam
Moglo bi biti da felge ne odgovaraju tj centralna rupa ima lufta. Ili da nisu stavljeni oni centralni plastični prstenovi.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#47295 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

mirza2811 wrote: 20/06/2023 11:35
skrbavi-admin wrote: 19/06/2023 20:46

ako vibrira dodavanjem gasa na toj brzini - solje krsta poluosovine pogledaj, manzetne pogledaj ako su mokre ili izderane - dobar je indikator da tu lezi problem...
Auto vibrira od 75km/h ne bitno da je gas do poda ili se odrzava brzina. Znaci od 75-100 vibrira citav, odnosno ljulja se cijeli auto. Ako ga potopim sa 20km/h nista, niti jedne vibracije. Isto tako i na vecoj brzini nad 100km/h kad dam gas , nista se ne osjeti. Gume su bile napuhane na 2.8bar poslije 10 min voznje pritisak se digne na 3bar prednje, zadnje na 2.8. Malo sam ih ispuho i vibracije na brzini od 75-100 km/h dosta su se smanjile. Auto sam skoro kupio , gume su stare 3 godine, obje felge na strani suvozaca su na ivicama izgrebane. Manzete pregledane, sve suho ko barut, poluosovine nemaju lufta ni 1mm. Felge poslije 80km autoputa, nisu vruce nikako, normalna temperatura. Balansirat cu opet gume i uradit optiku, pa vidit kako ce se ponasat.
3 bar ? Da nije to puno ? btw provjeri i da ti nisu felge krive, i to se zna desiti, ja kada sam iskrivio nisam mogao preko 100 km/h treslo k'o blesavo
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47296 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

A da gume nemaju neki defekt?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47297 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

valjd abi mu gumicar reko da gume ne valjaju....meni su dosad uvijek govorili ako ne valja. ako si ispuho pa blaze vibracije onda ljudi imaju pravo neke ili neka guma je u defektu

ako felge nisu originalne mogao bi takodjer bito problem koji si rijesio ispuhivanjem guma pa felga nije u savrsenoj rotaciji zbog decentralizacije a meksi udar amortizuje neki bubreg u gumi
ugl... savjetujem originalne felge nove gume
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47298 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ne bi možda primjetio grbu na gaznom sloju.
Imao sam ja davno slučaj sa čudnim zvukom i vibracijom koju mehaničar nije mogao da odgonetne.
Nakon što sam sezonski gume zamijenio, nestao zvuk. Pregledom skinutih guma uočila se grba na gaznom sloju jedva primjetna. Vjerovatno mjesto gdje je čelik popucao od udarne rupe ili čega već. Guma bila na zadnjem točku.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47299 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

kako god izgleda da ce se izut i za vulkanizera i za gume
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#47300 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

mirza2811 wrote: 19/06/2023 09:53 Ne vidim dal je sjebana glava. Auto vibrira od 80-100km/h, gume balansirane, prednji diskovi i plocice novi. Pa kontam da ne vibrira radi toga jer nije dobro nasjeo disk na glavcinu :?. Kontam jos optiku uradit pa da vidim kako ce se ponasat, ili kome drugom odvuc na balansiranje ponovno.








Image
Meni ovaj disk izgleda kad da ga pakna nikad nije dodirnula. Ovo dibidus naopako. Neprirodan slif.
Post Reply