Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#47051 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

Znaci kod ovog motora je zupcasti u ulju? Zar nije samo kod onog jaceg sa turbom?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#47052 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Idemedosumom »

Na autu se nakon izvjesne vožnje pojavljuje zvuk "cviljenja" prilikom kočenja. Auto idalje dobro koči, samo se čuje taj zvuk, kada su prozori spušteni.

Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#47053 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#47054 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Posto se javlja na ubrzavanju, ja bih pogledao poluosovine i kineticke zglobove.
User avatar
olensoner
Posts: 1164
Joined: 24/01/2008 19:34

#47055 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by olensoner »

Idemedosumom wrote: 01/06/2023 11:27 Na autu se nakon izvjesne vožnje pojavljuje zvuk "cviljenja" prilikom kočenja. Auto idalje dobro koči, samo se čuje taj zvuk, kada su prozori spušteni.

Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
Dolazi od jednog tocka zvuk? Samo pri kocenju se cuje?
Neke disk plocice znaju "cviliti" iako nisu istrosene.
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#47056 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by xPaco1337 »

Da li je neko postavljao dashcam u auto kako ide proces taj sto se tice struje, vidim neki spajaju u upaljac to mi nije optimalno jer koristim za muziku, a neki nekako na osigurace spajaju i sl. :roll:
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#47057 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by laik1981 »

mirza2811 wrote: 01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
Prvo balansiranje tockova i provjera spure, a neka ti neko pregleda kompletan trap ako vec nije. Zna biti i do krivih felgi.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#47058 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Idemedosumom »

olensoner wrote: 01/06/2023 15:00 Dolazi od jednog tocka zvuk? Samo pri kocenju se cuje?
Neke disk plocice znaju "cviliti" iako nisu istrosene.
Tesko za odrediti, mislim da dolazi s prednjih tockova, ili negdje drugo s prednjeg dijela auta. Jedan mi kolega sugerisao, da bi moglo biti do nekog stabilizatora, lezaja i sl, posto se cuje na nagli pokret, motanje desno - lijevo pri vecoj brzini, naglo kocenje.
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#47059 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

xPaco1337 wrote: 01/06/2023 15:04 Da li je neko postavljao dashcam u auto kako ide proces taj sto se tice struje, vidim neki spajaju u upaljac to mi nije optimalno jer koristim za muziku, a neki nekako na osigurace spajaju i sl. :roll:
Kod mene je na upaljacu al ide usb u upaljac pa pretpostavljam da se moze u externu bateriju ukljucit da radi umjesto upaljaca
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#47060 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

mogu gume zezat, a mogu i nosaci motora pravit te vibracije :)
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47061 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

mirza2811 wrote: 01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
Vibracije prilikom kocenja-krivi diskovi, a to sto trese 70-110 sluti na krive gume/felge.
Obrati paznju ako trese jos na 160 km/h takodje, gume/felge.
milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#47062 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by milojicabrzi »

Pozdrav svima,

Od nedavno sam vlasnik vozila, sa 1,5 diesel motorom, iz PSA korporacije, u Opelu, motor je 81 kW sa start-stop sistemom.
Ima i add blue i dpf filter.

Ranije sam imao euro 5 diesela, koji nije imao ništa od toga, pa čisto da pitam na šta treba pripaziti kod vožnje i održavanja ovih vozila, koje su im osnovne karakteristike itd.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47063 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

AdBlue je najbolje da ukineš. A što se DPF-a tiče, samo ga nemoj tušiti po gradu konstantno. Izađi makar jednom mjesečno na magistralu ili autoput i fino se provozaj, iskoristi sve njutnmetre koje ima motor, nemoj ga štedjeti.
milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#47064 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by milojicabrzi »

Može li se add blue tek tako ukinuti, utiče li na eco test...

Ne bih zaista ništa poduzimao, jer vozilo je novo, ali čuo sam da vlasnici starijih vozila, to mahom isključuju...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#47065 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Ma ne diraj nista dok radi, neces skidat ispravne stvari. Kad pocne zezat ukidaj jedno po jedno :D
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#47066 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Nece se adblue javiti barem par godina. I cujem da su novije pumpe bolje, kao sto cujem da tunap aditiv skoro vraca iz mrtvih te pumpe.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#47067 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kloniran »

pozdrav

ima li neko u Sarajevu da podesava varijabilnu geometriju turbine ili sta vec tu treba raditi?
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#47068 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by canvra888 »

EFD22 wrote: 02/06/2023 10:15 AdBlue je najbolje da ukineš. A što se DPF-a tiče, samo ga nemoj tušiti po gradu konstantno. Izađi makar jednom mjesečno na magistralu ili autoput i fino se provozaj, iskoristi sve njutnmetre koje ima motor, nemoj ga štedjeti.
Kažu neki izubijaj ga u crvenom, drugi kažu konstantna vožnja na 2k rpm, po mogućnosti u šestoj. Šta je onda ispravno?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#47069 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

canvra888 wrote: 02/06/2023 19:49
EFD22 wrote: 02/06/2023 10:15 AdBlue je najbolje da ukineš. A što se DPF-a tiče, samo ga nemoj tušiti po gradu konstantno. Izađi makar jednom mjesečno na magistralu ili autoput i fino se provozaj, iskoristi sve njutnmetre koje ima motor, nemoj ga štedjeti.
Kažu neki izubijaj ga u crvenom, drugi kažu konstantna vožnja na 2k rpm, po mogućnosti u šestoj. Šta je onda ispravno?
Ispravno je sta kaze proizvodjac. Konstantna brzina 10-20minuta, minimalno 60kmh i obrtaji oko 2000.

Preko egra i klapne se smanji dotok zraka, pravi se bogata smjesa i ide veca temp. I spaljivanje u dpfu :mrgreen:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#47070 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by canvra888 »

avijon wrote: 02/06/2023 20:00
canvra888 wrote: 02/06/2023 19:49

Kažu neki izubijaj ga u crvenom, drugi kažu konstantna vožnja na 2k rpm, po mogućnosti u šestoj. Šta je onda ispravno?
Ispravno je sta kaze proizvodjac. Konstantna brzina 10-20minuta, minimalno 60kmh i obrtaji oko 2000.

Preko egra i klapne se smanji dotok zraka, pravi se bogata smjesa i ide veca temp. I spaljivanje u dpfu :mrgreen:
:thumbup:

Nisam do sada imao belaja sa DPF-om, ali eto dobro je znati kakva vožnja pogoduje da ih i ne bude u budućnosti.
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#47071 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Bitno je da je sistem zagrijan na odredjenu temperaturu da bi radio kako treba. Brzina kretanja nije bitna vec temperatura izduva. Ta temperatura se moze postici i kad auto stoji u mjestu ali ga treba drzati na 2000 obrtaja. Nikakva to nije nauka. I klasicni katalizatori ne obavljaju svoju funkciju dok se ne zagriju na odredjenu temperaturu.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47072 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

Idemedosumom wrote: 01/06/2023 11:27 Na autu se nakon izvjesne vožnje pojavljuje zvuk "cviljenja" prilikom kočenja. Auto idalje dobro koči, samo se čuje taj zvuk, kada su prozori spušteni.

Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
probaj na bookingu naci slobodnijeg van sezone
Last edited by skrbavi-admin on 03/06/2023 04:25, edited 1 time in total.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47073 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

mirza2811 wrote: 01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
imas ti tu majstore vise problema od 1og.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47074 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

canvra888 wrote: 02/06/2023 19:49
EFD22 wrote: 02/06/2023 10:15 AdBlue je najbolje da ukineš. A što se DPF-a tiče, samo ga nemoj tušiti po gradu konstantno. Izađi makar jednom mjesečno na magistralu ili autoput i fino se provozaj, iskoristi sve njutnmetre koje ima motor, nemoj ga štedjeti.
Kažu neki izubijaj ga u crvenom, drugi kažu konstantna vožnja na 2k rpm, po mogućnosti u šestoj. Šta je onda ispravno?
sta jos kazu zene u brijacnici :lol:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47075 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

milojicabrzi wrote: 02/06/2023 10:19 Može li se add blue tek tako ukinuti, utiče li na eco test...

Ne bih zaista ništa poduzimao, jer vozilo je novo, ali čuo sam da vlasnici starijih vozila, to mahom isključuju...
najgore je kad stariji vlasnici dobiju nova vozila :lol:
Post Reply