Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4701 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

BarbaDue wrote:
kloniran wrote:
BarbaDue wrote:Dali se isplati ovih dana kupovati ljetne gume? Ima li zimi popusta kod dilera za ljetne gume?
Sto ce ti ljetne gume :shock:
tesko ce ti neko sad dati popust, prije ces ga dobiti pocetkom aprila na ovogodisnje gume
zato što imam zimske nove ljetne su mi zrele za zamjeniti, a mislio sam da van sezone daju popuste za gume.
Ma ne daju, nije to butik sa odjećom. :D
Ali će biti popusta u aprilu na DOT od prethodne godine, pa ćeš moći ušparati ako budeš htio već uzimati prošlogodišnje gume.
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4702 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dileja »

Image
Image
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#4703 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

supercali wrote:[quote="Eborg"
Eborg wrote:Da li vozilo koje ima 4x4 pogon mora imati 2 seta lanaca (2 x 2 točka) u gepeku ako ima ljetne gume? Ako se ne varam odredba je da se u slučaju snijega lanci stavljaju na pogonske točkove.

Šta učiniti? :mrgreen:
Cekati dobar odgovor :)[/quote]
Ja ne smijem voziti dok ne dobijem odgovor. :lol:
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#4704 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Eborg »

Bihamk tvrdi da se lanci trebaju staviti samo na prednje točkove i to je to, nema veze što su i zadnji pogonski. Kao dovoljan je jedan set lanaca u gepeku. Nešto nisam bio ubijeđen odgovorom, bio je "odoka".
User avatar
mayab
Posts: 30852
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4705 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Malo sam pretrazivao po njemackom webu glede toga, dakle najbolje je na sva 4 točka imati lance, logicno :D
Inače, treba se osloniti na uputstvo za upotrebu dotičnog auta, gdje bi trebalo pisati da li na prednje ili zadnje!
A generalno posmatrano, lanci na prednjim tockovima daju vise pogonske snage jer tu pomaze i dodatna tezina motora koji je na prednjoj strani, dok montaza lanaca pozadi sprecava nagla "bjezanja" zadnjeg kraja u krivinama, sto zna biti jako gadno.....Pa ko šta voli
Copy -paste
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#4706 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Nabucco »

Image
:lol:
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4707 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dileja »

ado-šampion wrote:
dileja wrote:Ti pričaš o indexu koji si pobrkao testove dimenzija i modela
Dato je ono sto je za sto su rađeni testovi a očigledno se rade samo za index koji je najvisi za datu dimenziju, tako da za 185/65 i nije mogao biti u V varijanti nego je T maximum kao sto je za 195/65 maximum V za zimske gume
Žali im se što ne rade testove za svaki index

Sve sto si naveo je u sferi nagađanja jer nije potvrđeno testom da i indexu T lm001 195/65 ne bi bila jednako dobra kao sa V indexom
Nego je vise do dimenzije gume gdje ponavljam performanse u različitim dimenzijama iste gume cak pri istom indexu ne moraju biti iste

Pa bolan ne bio eto ti novi AB na kiosku, kazes da si ga kupio, de vider koji je indeks brzine na testu. :-) T je da se ne mucis. Sto znaci da je potvrdjeno da s indeksom T nije dobra kao s indeksom H, LM 001.

Ti si uporan da je npr. u ovom drugom testu (AB) LM 001 postigla znatno losiji rezultat nego na ADAC testu, samo zato sto je 1 cm sira i pola cm visa, sto je nidje veze s mozgom. To sto je na jednom testu ona u indeksu H a u drugom u indeksu T tebi nema veze. :-)

Sto znaci, ako kupujes gume 195/65 R15 T, ako se vec drzis testova ko pijan plota, tebi je relevantniji test 185/65 R15 T nego 195/65 R15 H.

Ja nemam potrebu da se zalim jer meni testovi sluze cisto informativno, jer znam da su testovi jedno a praksa nesto dosta drugacije. Sto ces i ti znati jednog dana aBd. :-)

Nemam potrebu ni da se raspravljam s tobom, jer rasprava uopste nije konstruktivna, ali eto zao mi tolika muka s testovima, a dajes pare (cije god da su) ne razumijevajuci osnovne stvari...

ko nema veze evo treći dokaz, isti index T ali različita dimenzija i odma različit i rezultat testa i poredak guma


Image
User avatar
thekupus
Posts: 7388
Joined: 25/06/2011 22:38

#4708 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by thekupus »

Kupljene i montirane 4 Dunlop Wintersport 4D 215/70/16 na SUV, promjena sa ljetnih 235/55/18

sta mislite o ovoj odluci?
hzsa22
Posts: 1054
Joined: 16/12/2011 18:25

#4709 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hzsa22 »

I ja sam danas nabacio nove 4 Alpin 5 dot 3415.. Valjda ce se pokazati..
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4710 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

thekupus wrote:Kupljene i montirane 4 Dunlop Wintersport 4D 215/70/16 na SUV, promjena sa ljetnih 235/55/18

sta mislite o ovoj odluci?
Dobre gume, i uvijek je bolje ici na minimalnu dimenziju zimi.
Ja na zeninom autu sa ljetnih 235/50 R18 predjem na 215/65 R16.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4711 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Dileja, otvori posebnu temu za testove. Od tih silnih grafikona i tabela nemogu kako treba prociati sta normalni ljudi pisu.
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4712 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dileja »

tvoj problem
normalni ljudi gledaju i uvažavaju testove, a ne piskaranja kvazistručnjaka poput tebe koji tvrde da dimenzija gume nema veze za performanse nego da je bitan index...što sam vam dokazao da pojma ti i ovaj drugi nemate, pokazujući 3 testa istih modela i brandova guma a u različitim dimenzijama a sa istim indexom T i rezultati su bili različiti za iste gume, a takođe i poredak na ta 3 testa
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4713 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Pa ti da si normalan i da uvazavas testove nikad ne bi kupio bridgestone koji je zadnji na testu

Alo ti si kupio bridgestone uadnji na testu
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4714 Re: Dola tazi zima - zimske gume

Post by dileja »

a ti da si normalan posjetio bi kakvu specijliazovanu ustanovu da ti pomognu da ozdraviš, mada čisto sumnjam da tu ima nade
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4715 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Alo kupio si bridgestone zadnji na testu
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4716 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

dileja wrote:tvoj problem
normalni ljudi gledaju i uvažavaju testove, a ne piskaranja kvazistručnjaka poput tebe koji tvrde da dimenzija gume nema veze za performanse nego da je bitan index...što sam vam dokazao da pojma ti i ovaj drugi nemate, pokazujući 3 testa istih modela i brandova guma a u različitim dimenzijama a sa istim indexom T i rezultati su bili različiti za iste gume, a takođe i poredak na ta 3 testa
Ali hej, nisi kupio all season gume :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4717 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dileja »

nisi bile u prodaji kod Unitrade govnara, jadan ne bio
bile bi kupljene
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#4718 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by O'zone »

Puna mi ulica ovih što ih je snijeg iznenadio slajdraju li slajdraju
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#4719 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

Najgore je sto su i putne sluzbe OPET iznenadjene. Znaci, sve je NORMALA.
User avatar
haris0032
Posts: 1470
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#4720 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by haris0032 »

O'zone wrote:Puna mi ulica ovih što ih je snijeg iznenadio slajdraju li slajdraju
Jesi li mene vidio hahaha
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4721 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

dileja wrote:nisi bile u prodaji kod Unitrade govnara, jadan ne bio
bile bi kupljene
To nije izgovor, mogao si negdje naci. Izdao si sebe :lol:
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4722 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dileja »

kvazistručnjak opet veze nema
Unitrade je generalni zastupnik i uvoznik Goodyera za BH i veleprodaje za sve druge i ako nije bilo kod njih, kako može bit kod nekog lokalca
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4723 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by seoBIH »

O'zone wrote:Puna mi ulica ovih što ih je snijeg iznenadio slajdraju li slajdraju
Jel' to svrakino?
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#4724 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

i sava trgovina je uvoznik goodyear-a :wink:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#4725 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by O'zone »

seoBIH wrote:
O'zone wrote:Puna mi ulica ovih što ih je snijeg iznenadio slajdraju li slajdraju
Jel' to svrakino?
Jok Kovačići
Post Reply