Četvrtak, 30. decembar, 2010.
Komentar dana : Sead Numanović glavni i odgovorni urednik lista “Dnevni Avaz”
Smirivanje tenzija
Dosta je primjera kako su skončale politike u kojima su brojniji malobrojnijima određivali političke predstavnike
__________________________________
Šest stranačkih lidera pružilo je ruku ka dvije stranke koje su odbile prvi poziv da razgovaraju.
Bosna i Hercegovina komplicirana je zemlja. Nije velika mudrost spoznaja da ona nije
„ni muslimanska ni srpska ni hrvatska, već i muslimanska i srpska i hrvatska“. Jednostavno, zastupljenost istinskih političkih
predstavnika sva tri naroda pretpostavka je ne samo odgovorne vlasti nego i stabilnosti zemlje.
Ovako.
Avaz govori "narodskim" jezikom. Narod muslimanski (Bošnjaci) i dan danas sebe nazivaju Muslimanima, a rijetko Bošnjacima. Je li tako? Srpski nacionalisti nisu nikad prihvatili promjenu nacionalnog imena muslimanskog naroda u bošnjačka nacionalnost (
Dodik: "neće meni suditi sudije muslimani"). Je li tako? Znači, Avaz se vodi logikom da "muslimanski narod" u Bosni i Hercegovini radije sebe u privatnom razgovoru još uvijek naziva muslimanskim narodom dok ih vrijeđa kada ih srpski nacionalista isto tako naziva.
Složit ćete se sa mnom da je veliki broj visokih funkcionera muslimanske političke partije, kasnije bošnjačke (SDA) proizvod srpske kontraobajveštajne politike i KOS-a, kao što je i veliki broj zaposlenika IZ kompromitovano jugoslovenskom, kasnije srpskom kontra obavještajnom službom. Plemenita ideja "bošnjačke nacionalnosti" je uništena upravo od onih od kojih je i nastala, a to je pokušaj da se nekadašnja nacionalnost "Muslimani" predije u Bošnjaci i da se ti Bošnjaci idetifikuju sa muslimanskom vjerom. Pošto nekadašnji Muslimani nisu bili svi vjernici (a danas se od njih i tekako zahtjeva da budu) ideja bošnjaštva je gotovo uništena a "Muslimani" dovodeni u stanje zbunjenosti u kojoj ni sami ne znaju kojoj nacionalnosti pripadaju (podjeli pa vladaj). Znači, Muslimani, Bošnjaci i Bosanci! Jedna nacionalna skupina sa tri imena. Nije teško zamisliti da je sve ovo skovano u Beogradu a sprovedeno sa uposlenicima KOS-a, započeto s ratom (i prije), a nastavljeno poslije rata sa komprimiranim uposlenicima IZ (vjerski), SDA (politički), AVAZ (medijski) i drugi.
Radončić dakle, danas, kada se prebacio u politički kolosjek, može slobodno na novom, svježem nivou raditi na ideji daljeg rasturanja muslimanskog/bošnjačkog/bosanskog identiteta bez ikakve bojazni da će ga iko u tome o(u)sporavati. Novinar (u ovom slučaju glavni urednik radončićeve novine) se ne mora uopšte brinuti zbog "(ne)namjernog lapsuza" nazivajući "svoj" narod, i sebe, muslimanskim narodom. Jer, već je općeprihvaćen termin muslimani, ili ako hoćete Muslimani i u muslimanskom i(li) u bošnjačkom narodu.
Znači, nije slučajno da su se usred rata nekoliko muslimanskih političara odlučili da promjene ime jednom cijelom narodu, bez ikakve suglasnosti tog istog naroda. (Na početku rata je kružio upitnik po mjesnim zajednicama u Sarajevu u kojoj nije bilo opcije Bosanac, nego Musliman, Srbin, Hrvat). Bosanska nacionalnost je ubijena od strane muslimanskih političara na samom početku rata (tj. prvom dobijenom prilikom, a kasnije u ARBiH-
muslimanske brigade, bošnjačkim kongresom itd).
Ideja bošnjaštva je bila plemenita, ali samo "nametanje" takvog imena i kasnije sprovođenje je komprovmitovano uz pomoć beogradskih kontraobavještajnih sluga. (Sjetite se slučaja Abdić, e tako nešto, samo na još sofisticiranijem nivou).
Da li je SDA/IZ prerasla svoje KOSovsko razdoblje i izašla iz toga? Moguće. Ali, kriminal i korupcija u kojoj se dave još uvijek joj drži zavezane ruke da napravi nešto pozitivno za bošnjački narod kao i za državu Bosnu i Hercegovinu (
Bakir Izetbegović - "mi smo pomogli Radončiću, ali sve po zakonu). Zbog toga se ta partija i podijelila na toliko ogranaka od svog nastanka (
SDA - LBP, DNZ, SzaBiH, Seferova BP, ASDA, SBB...) a sve u svrhu daljeg zbunjivanja i podjele muslimanskog/bošnjačkog/bosanskog naroda, a u režiji beogradske kontraobavještajne službe i intelekta.
Ako uzmemo u obzir da je vojni savjetnik predsjednika republike u ratno doba bio pukovnik
KOS-a (
Muslimović), ministar
MUP-a (
Delimustafić, krio se u BG poslije rata), megafon (
Radončić-Šćepo) a vjerski vođa (
Cerić- Chicago) onda je muslimanski/bošnjački/bosanski narod prošao upravo onako kako su mu u Beogradu zacrtali nekad poslije titove smrti. Protjeran sa pola teritorije RBiH, bez identiteta, silovan, mučen, osiromašen, pa evo ako hoćete, "
palestiziran", "
u svojoj vjeri na svojoj zemlji").
Znači,
Radončić je samo jedan od bošnjačkih (ili kako u njegovoj novini kažu
muslimanskih) točkića u srpskoj kontraobavještajnoj službi skupa sa puno drugih koji svjesno (a puno njih i neznajući) rade u korist velikosrpske ideje. Na kraju te skale je i svaki Bošnjak koji čita Avaz i sebi dozvoljava da bude manipulisan s izgovorom da Avaz piše "narodskim" jezikom, pa je njemu to tobože, lakše razumjeti.
Zato, nemojte se čuditi avazovim "slučajnim" lapsuzima i gramatičkim greškama. Može Avaz zaposliti i pismene novinare, koji bar govore i pišu svoj jezik pravilno. Ali, gledajući cijelu slagalicu, onako sa Avale, onda avazova nepismenost ima itekako smisla.