Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kenny771
Posts: 40
Joined: 11/02/2022 12:53

#4676 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by kenny771 »

Da li postoji legalan način u BiH da se investira u S&P 500 ili neke druge vrste index fondova (evropske mozda)? Imam neke ušteđevine sto mi 2 godina bezveze stoji na računu pa gledam ima li bilo kakav način da se "sigurno" investira
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4677 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

ja kako skontah, najefikasniji način (za ozbiljnije iznose) je registrovati LLC u nekoj off-shore zoni i sa njega uplatiti na Interactive.
radijus15
Posts: 3
Joined: 10/02/2024 16:36

#4678 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by radijus15 »

kenny771 wrote: 10/02/2024 11:53 Da li postoji legalan način u BiH da se investira u S&P 500 ili neke druge vrste index fondova (evropske mozda)? Imam neke ušteđevine sto mi 2 godina bezveze stoji na računu pa gledam ima li bilo kakav način da se "sigurno" investira
Moras imati brokerski racun otvoren u USA. A to je da odes tamo avionom i prvo otvoris transakcioni racun u nekoj od banaka. A nakon toga da otvoris racun u brokerskoj firmi.
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4679 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

radijus15 wrote: 10/02/2024 17:50
kenny771 wrote: 10/02/2024 11:53 Da li postoji legalan način u BiH da se investira u S&P 500 ili neke druge vrste index fondova (evropske mozda)? Imam neke ušteđevine sto mi 2 godina bezveze stoji na računu pa gledam ima li bilo kakav način da se "sigurno" investira
Moras imati brokerski racun otvoren u USA. A to je da odes tamo avionom i prvo otvoris transakcioni racun u nekoj od banaka. A nakon toga da otvoris racun u brokerskoj firmi.
A kako položiti lovu?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#4680 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Horcrux »

Otvoris nalog kod domacih brokera u RSu, preko njih koristis IBKR i kupujes i prodajes - ne znam sta komplikujete. Vise puta napisano.
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4681 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

Horcrux wrote: 10/02/2024 19:39 Otvoris nalog kod domacih brokera u RSu, preko njih koristis IBKR i kupujes i prodajes - ne znam sta komplikujete. Vise puta napisano.
Možeš li malo precizirati? Zašto RS? Koji brokeri?
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#4682 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by SA 071 »

izvrsni direktor wrote: 10/02/2024 10:24 Raspituje se kako da izvara drzavu, nada se zastari utaje poreza ali su joj na kraju politicari krivi :-)
:lol: :-) :thumbup:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#4683 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Horcrux »

Babbuka wrote: 11/02/2024 00:55
Horcrux wrote: 10/02/2024 19:39 Otvoris nalog kod domacih brokera u RSu, preko njih koristis IBKR i kupujes i prodajes - ne znam sta komplikujete. Vise puta napisano.
Možeš li malo precizirati? Zašto RS? Koji brokeri?
Zato sto nema brokera u FBiH koji nude IBKR - barem koliko ja znam. Potrazi Monetbroker ovdje na forumu, sve ce ti se samo kazati.
User avatar
drug_profi
Posts: 50963
Joined: 16/07/2012 16:00

#4684 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

U ovakvoj zemlji gdje porezi niti su pošteni niti se troše za dobrobit društva, patriotska dužnost je utajiti porez gdje god možeš.
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4685 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

Horcrux wrote: 11/02/2024 13:07
Babbuka wrote: 11/02/2024 00:55
Horcrux wrote: 10/02/2024 19:39 Otvoris nalog kod domacih brokera u RSu, preko njih koristis IBKR i kupujes i prodajes - ne znam sta komplikujete. Vise puta napisano.
Možeš li malo precizirati? Zašto RS? Koji brokeri?
Zato sto nema brokera u FBiH koji nude IBKR - barem koliko ja znam. Potrazi Monetbroker ovdje na forumu, sve ce ti se samo kazati.
Koliko skontah, Monetbroker posreduje sa IBKR, samo po sebi se čini OK, ali se pitam koliko je sigurno kada su u pitanju veći iznosi...
nv9usb
Posts: 4
Joined: 10/02/2024 06:32

#4686 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by nv9usb »

Babbuka wrote: 10/02/2024 09:04
nv9usb wrote: 10/02/2024 06:42 Pozdrav svima,

Nadam se da mi neko od vas može pomoći s odgovorom ili me uputiti na osobu koja bi mogla znati više. Pročitala sam cijeli forum od 2016. godine, ali nisam pronašla odgovor na svoje specifično pitanje.

Situacija je sljedeća: posjedujem LLC registriran u Wyomingu i koristim Wise račun za primanje novca na ime LLC-a.
Radim kao online predavač, tako da nisu u pitanju nikakvi "mutni" poslovi. Novac potom prebacujem u BiH na račun svog obrta ili kao fizičko lice putem platnog naloga. Razmišljam o investiranju tog novca u S&P 500. Međutim, pročitala sam na forumu da nije legalno kupovati strane dionice osim preko brokera registriranih u našoj zemlji. Dakle, ukoliko bih koristila Interactive Brokers, to bi bilo ilegalno.

Moje pitanje je: je li legalno da otvorim Interactive Brokers račun na ime svog LLC-a (budući da sam vlasnica i jedini zaposlenik) i investiram u dionice preko tog računa?

Ako je to legalno, zanima me ima li nešto bitno što bih trebala znati. Na primjer, trenutno poslujem u Americi kao zanemareni entitet (ne plaćam porez bez obzira na zaradu jer nemam fizičku imovinu, skladišta, zaposlenike itd. u Americi). Da li to znači da bih kupovinom dionica na svoj LLC ipak bila dužna plaćati neki porez Americi ili bih i dalje mogla poslovati s 0% poreza?

Također, šta se događa u slučaju da jednog dana odlučim zatvoriti svoj LLC? Da li dionice automatski prelaze na moje ime ili moram prodati dionice i isplatiti zaradu? Koliko je kompliciran proces prebacivanja vlasništva nad dionicama s LLC-a na mene osobno?

Ukoliko se ipak odlučim otvoriti privatni račun na IBKR-u, kakve su šanse da me naša država uhvati i kazni zbog toga? Kakve bi bile te kazne? Da li se radi o fiksnim iznosima ili postotku od ukupnog novca i dionica na IBKR-u?

Trenutno imam Payoneer karticu koju sam koristila nekoliko puta da se uvjerim da zaista radi. Iskreno, nikakav porez za novac koji sam primala na Payoneer nisam prijavila, ali i nije bio neki značajan iznos. Razmišljam da preko nje prebacujem novac s LLC-a na sebe (i u tom slucaju bi bili iznosi između $5k i $10k mjesečno), ali nisam sigurna mogu li povezati Payoneer s IBKR-om. Da li znate za druge opcije ili online banke koje se mogu koristiti u BiH? Također, kakva je vjerojatnost da me nadziru iz BiH i vide moje transakcije na Payoneer-u? Postoji li neko mjesečno ograničenje koliko novca smijem primiti na Payoneer prije nego sto oni obavjeste BiH poreznu ili BH porezna nekako dođe do tih informacija?

Imam i jedno pitanje u vezi s pravnim aspektima zarade i prijavljivanja iste u našem zakonodavnom sistemu. Npr. zanima me jeste li upoznati s propisima o zastarijevanju neprijavljenih zarada. Konkretno za ovu situaciju, ako sam ostvarila određeni iznos novca koji sam primila na svoj Payoneer račun, a ne prijavim ga našoj poreznoj niti ga prebacujem na bilo koji račun u Bosni i Hercegovini, već sam ga direktno investiram preko IBKR-a, da li postoji rok zastare za ovakvu situaciju? Recimo, ako prođe 5 godina, da li je to zastarjelo ili postoji mogućnost da me neko i nakon 5-10 godina može krivično goniti i kazniti za taj propust?
Također, zanima me da li se ovakva situacija tretira kao prekršaj ili krivično djelo, i da li to ovisi o samom iznosu? Postoji li određeni prag iznosa nakon kojeg se prekršaj pretvara u krivično djelo?

I također, zbog naših bajnih političara koji su nas stavili na sve crne liste svijeta, kakva je vjerovatnoća da će za par godina neki nesto da zaje*e pa da nam blokiraju pristupe servisima poput Payoneera, IBKR-a, Wise, itd. i šta raditi u toj situaciji?

Hvala unaprijed na svim odgovorima i vremenu koje ste posvetili čitanju mog pitanja.
Koja državljanstva imaš i gdje boraviš većinu vremena?

Odgovaram na ovo i par pitanja poslije ovoga:

Imam samo BiH drzavljanstvo, prebivaliste u FBiH i najcesce tu i boravim.
Voljela bih ostati u BiH jer volim zemlju, narod, klimu, jednostavnost zivota, sve je blizu, porodica i prijatelji su mi tu.
Razmatrala sam to da uzmem neki drugi citizenship by investment, ali opcije na koje sam nailazila mi nisu bile prihvatljive. Zanima me zasto pitas, jer jos uvijek sam vrlo mlada tako da nije iskljucena opcija da cu u buducnost otici negdje gdje bi bolje tretirali moju viziju, rad i ideju da unaprijedim svoj zivot. Za sad bi to najvjerovatnije bio Dubai, ali me odbija to sto je u ljetnim mjesecima pakleno vruce i vise volim neku umjereniju klimu.
Mozda bi mogla izganjati MNE drzavljanstvo obzirom da je deda tamo rodjen, ali nisam istrazivala detaljno mogucnosti i koristi od toga.

Sto se tice nezakonitosti LLC-a, zakoni zemlje u kojoj je firma otvorena su takvi da se nece disclosati nikakvi podaci o vlasnicima firme. Iz toga razloga sam sigurna da nasa drzava nikada nece saznati za tako otvorene firme, tako da ako jos neko razmatra tu opciju, da znate da je provjerena.
Jako mi je zao zato sto uopste moramo traziti ovakva rjesenja kako bi mogli obavljati najnormalniji posao, ali nazalost, ocigledno te nasa drzava za to osudjuje kao da se bavis najgorim kriminalom.

Sto se tice pitanja o zaradi od $10k mjesecno, nigdje nisam napisala da zaradjujem 5k-10k, nego da bih u S&P 500 investirala 5k-10k mjesecno, a zaradjujem dosta vise od toga, te kao sto sam rekla, jedan dio zarade se prebacuje u BiH na obrt i po propisima placam 10% poreza na sve sto ne uspijem otpisati kao troskove.

Ono sto trenutno zelim da izbjegnem je prebacivanje novca ovdje, konvertovanje $ u BAM i placanje konverzija, pa onda opet da taj novac moram povjeriti nekom od lokalnih brokera koji ce ga ponovo prebaciti u $ i uloziti u americko trziste i za to mi opet naplatiti dodatne provizije.

Vec sam pronasla odgovore na neka od pitanja iz inicijalnog posta, ali bih voljela cuti preporuke ili savjete od jos nekoga. Ukoliko imate nekog savjetnika za preporuciti ili zelite podijeliti svoje iskustvo, bila bih zahvalna.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4687 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by n+1 »

Dovoljno je da neko prijavi MojLLC i slične servise preko kojih otvarate tamo firme, da ih poreska pročešlja, pronađe podatke o svima vama, i da popadate kao kruške, bez da iko ikada upita strance sa podijele ikakve informacije.

Plaćajte poreze, ne zato što volite državu, nego zato što se ne može raditi iz zatvora. :D
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#4688 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

nv9usb wrote: 10/02/2024 06:42 Pozdrav svima,

Nadam se da mi neko od vas može pomoći s odgovorom ili me uputiti na osobu koja bi mogla znati više. Pročitala sam cijeli forum od 2016. godine, ali nisam pronašla odgovor na svoje specifično pitanje.

Situacija je sljedeća: posjedujem LLC registriran u Wyomingu i koristim Wise račun za primanje novca na ime LLC-a.
Radim kao online predavač, tako da nisu u pitanju nikakvi "mutni" poslovi. Novac potom prebacujem u BiH na račun svog obrta ili kao fizičko lice putem platnog naloga. Razmišljam o investiranju tog novca u S&P 500. Međutim, pročitala sam na forumu da nije legalno kupovati strane dionice osim preko brokera registriranih u našoj zemlji. Dakle, ukoliko bih koristila Interactive Brokers, to bi bilo ilegalno.

Moje pitanje je: je li legalno da otvorim Interactive Brokers račun na ime svog LLC-a (budući da sam vlasnica i jedini zaposlenik) i investiram u dionice preko tog računa?

Ako je to legalno, zanima me ima li nešto bitno što bih trebala znati. Na primjer, trenutno poslujem u Americi kao zanemareni entitet (ne plaćam porez bez obzira na zaradu jer nemam fizičku imovinu, skladišta, zaposlenike itd. u Americi). Da li to znači da bih kupovinom dionica na svoj LLC ipak bila dužna plaćati neki porez Americi ili bih i dalje mogla poslovati s 0% poreza?

Također, šta se događa u slučaju da jednog dana odlučim zatvoriti svoj LLC? Da li dionice automatski prelaze na moje ime ili moram prodati dionice i isplatiti zaradu? Koliko je kompliciran proces prebacivanja vlasništva nad dionicama s LLC-a na mene osobno?

Ukoliko se ipak odlučim otvoriti privatni račun na IBKR-u, kakve su šanse da me naša država uhvati i kazni zbog toga? Kakve bi bile te kazne? Da li se radi o fiksnim iznosima ili postotku od ukupnog novca i dionica na IBKR-u?

Trenutno imam Payoneer karticu koju sam koristila nekoliko puta da se uvjerim da zaista radi. Iskreno, nikakav porez za novac koji sam primala na Payoneer nisam prijavila, ali i nije bio neki značajan iznos. Razmišljam da preko nje prebacujem novac s LLC-a na sebe (i u tom slucaju bi bili iznosi između $5k i $10k mjesečno), ali nisam sigurna mogu li povezati Payoneer s IBKR-om. Da li znate za druge opcije ili online banke koje se mogu koristiti u BiH? Također, kakva je vjerojatnost da me nadziru iz BiH i vide moje transakcije na Payoneer-u? Postoji li neko mjesečno ograničenje koliko novca smijem primiti na Payoneer prije nego sto oni obavjeste BiH poreznu ili BH porezna nekako dođe do tih informacija?

Imam i jedno pitanje u vezi s pravnim aspektima zarade i prijavljivanja iste u našem zakonodavnom sistemu. Npr. zanima me jeste li upoznati s propisima o zastarijevanju neprijavljenih zarada. Konkretno za ovu situaciju, ako sam ostvarila određeni iznos novca koji sam primila na svoj Payoneer račun, a ne prijavim ga našoj poreznoj niti ga prebacujem na bilo koji račun u Bosni i Hercegovini, već sam ga direktno investiram preko IBKR-a, da li postoji rok zastare za ovakvu situaciju? Recimo, ako prođe 5 godina, da li je to zastarjelo ili postoji mogućnost da me neko i nakon 5-10 godina može krivično goniti i kazniti za taj propust?
Također, zanima me da li se ovakva situacija tretira kao prekršaj ili krivično djelo, i da li to ovisi o samom iznosu? Postoji li određeni prag iznosa nakon kojeg se prekršaj pretvara u krivično djelo?

I također, zbog naših bajnih političara koji su nas stavili na sve crne liste svijeta, kakva je vjerovatnoća da će za par godina neki nesto da zaje*e pa da nam blokiraju pristupe servisima poput Payoneera, IBKR-a, Wise, itd. i šta raditi u toj situaciji?

Hvala unaprijed na svim odgovorima i vremenu koje ste posvetili čitanju mog pitanja.
Glavni problem fizičkih lica kod ulaganja van BiH je što banke ne žele da odrade transakciju, da prebace novac na račun brokera ili tvoj račun van BiH ( koji i nije lako otvoriti ako nemaš boravak van BiH).
Novi Zakon o obrtu je proširio mogućnosti obrta.
Tako da sada obrt može da se bavi izvozom i uvozom, može da ima devizni račun pa samim tim bi i ulaganja trebala biti moguća isto kao i u slučaju d.o.o.
Pitaj u banci, ako oni nisu upoznati, traži pismeno stav.

Druga stvar, može se i ovdje ulagati, u dionice, poljoprivredno zemljište, biznis,.. pa razmisli i o tim opcijama. Meni je to američlo tržište pregrijano. Istina američko tržište je slično tržištu kriptovaluta. Jaka je potražnja ne samo od od strane najvećih investicionih fondova nego i od strane stanovništva. Veliki procenat amerikanaca ulaže u dionice, mnogo veći nego u Europi.
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4689 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

nv9usb wrote: 12/02/2024 06:07
Babbuka wrote: 10/02/2024 09:04
nv9usb wrote: 10/02/2024 06:42 Pozdrav svima,

Nadam se da mi neko od vas može pomoći s odgovorom ili me uputiti na osobu koja bi mogla znati više. Pročitala sam cijeli forum od 2016. godine, ali nisam pronašla odgovor na svoje specifično pitanje.

Situacija je sljedeća: posjedujem LLC registriran u Wyomingu i koristim Wise račun za primanje novca na ime LLC-a.
Radim kao online predavač, tako da nisu u pitanju nikakvi "mutni" poslovi. Novac potom prebacujem u BiH na račun svog obrta ili kao fizičko lice putem platnog naloga. Razmišljam o investiranju tog novca u S&P 500. Međutim, pročitala sam na forumu da nije legalno kupovati strane dionice osim preko brokera registriranih u našoj zemlji. Dakle, ukoliko bih koristila Interactive Brokers, to bi bilo ilegalno.

Moje pitanje je: je li legalno da otvorim Interactive Brokers račun na ime svog LLC-a (budući da sam vlasnica i jedini zaposlenik) i investiram u dionice preko tog računa?

Ako je to legalno, zanima me ima li nešto bitno što bih trebala znati. Na primjer, trenutno poslujem u Americi kao zanemareni entitet (ne plaćam porez bez obzira na zaradu jer nemam fizičku imovinu, skladišta, zaposlenike itd. u Americi). Da li to znači da bih kupovinom dionica na svoj LLC ipak bila dužna plaćati neki porez Americi ili bih i dalje mogla poslovati s 0% poreza?

Također, šta se događa u slučaju da jednog dana odlučim zatvoriti svoj LLC? Da li dionice automatski prelaze na moje ime ili moram prodati dionice i isplatiti zaradu? Koliko je kompliciran proces prebacivanja vlasništva nad dionicama s LLC-a na mene osobno?

Ukoliko se ipak odlučim otvoriti privatni račun na IBKR-u, kakve su šanse da me naša država uhvati i kazni zbog toga? Kakve bi bile te kazne? Da li se radi o fiksnim iznosima ili postotku od ukupnog novca i dionica na IBKR-u?

Trenutno imam Payoneer karticu koju sam koristila nekoliko puta da se uvjerim da zaista radi. Iskreno, nikakav porez za novac koji sam primala na Payoneer nisam prijavila, ali i nije bio neki značajan iznos. Razmišljam da preko nje prebacujem novac s LLC-a na sebe (i u tom slucaju bi bili iznosi između $5k i $10k mjesečno), ali nisam sigurna mogu li povezati Payoneer s IBKR-om. Da li znate za druge opcije ili online banke koje se mogu koristiti u BiH? Također, kakva je vjerojatnost da me nadziru iz BiH i vide moje transakcije na Payoneer-u? Postoji li neko mjesečno ograničenje koliko novca smijem primiti na Payoneer prije nego sto oni obavjeste BiH poreznu ili BH porezna nekako dođe do tih informacija?

Imam i jedno pitanje u vezi s pravnim aspektima zarade i prijavljivanja iste u našem zakonodavnom sistemu. Npr. zanima me jeste li upoznati s propisima o zastarijevanju neprijavljenih zarada. Konkretno za ovu situaciju, ako sam ostvarila određeni iznos novca koji sam primila na svoj Payoneer račun, a ne prijavim ga našoj poreznoj niti ga prebacujem na bilo koji račun u Bosni i Hercegovini, već sam ga direktno investiram preko IBKR-a, da li postoji rok zastare za ovakvu situaciju? Recimo, ako prođe 5 godina, da li je to zastarjelo ili postoji mogućnost da me neko i nakon 5-10 godina može krivično goniti i kazniti za taj propust?
Također, zanima me da li se ovakva situacija tretira kao prekršaj ili krivično djelo, i da li to ovisi o samom iznosu? Postoji li određeni prag iznosa nakon kojeg se prekršaj pretvara u krivično djelo?

I također, zbog naših bajnih političara koji su nas stavili na sve crne liste svijeta, kakva je vjerovatnoća da će za par godina neki nesto da zaje*e pa da nam blokiraju pristupe servisima poput Payoneera, IBKR-a, Wise, itd. i šta raditi u toj situaciji?

Hvala unaprijed na svim odgovorima i vremenu koje ste posvetili čitanju mog pitanja.
Koja državljanstva imaš i gdje boraviš većinu vremena?

Odgovaram na ovo i par pitanja poslije ovoga:

Imam samo BiH drzavljanstvo, prebivaliste u FBiH i najcesce tu i boravim.
Voljela bih ostati u BiH jer volim zemlju, narod, klimu, jednostavnost zivota, sve je blizu, porodica i prijatelji su mi tu.
Razmatrala sam to da uzmem neki drugi citizenship by investment, ali opcije na koje sam nailazila mi nisu bile prihvatljive. Zanima me zasto pitas, jer jos uvijek sam vrlo mlada tako da nije iskljucena opcija da cu u buducnost otici negdje gdje bi bolje tretirali moju viziju, rad i ideju da unaprijedim svoj zivot. Za sad bi to najvjerovatnije bio Dubai, ali me odbija to sto je u ljetnim mjesecima pakleno vruce i vise volim neku umjereniju klimu.
Mozda bi mogla izganjati MNE drzavljanstvo obzirom da je deda tamo rodjen, ali nisam istrazivala detaljno mogucnosti i koristi od toga.

Sto se tice nezakonitosti LLC-a, zakoni zemlje u kojoj je firma otvorena su takvi da se nece disclosati nikakvi podaci o vlasnicima firme. Iz toga razloga sam sigurna da nasa drzava nikada nece saznati za tako otvorene firme, tako da ako jos neko razmatra tu opciju, da znate da je provjerena.
Jako mi je zao zato sto uopste moramo traziti ovakva rjesenja kako bi mogli obavljati najnormalniji posao, ali nazalost, ocigledno te nasa drzava za to osudjuje kao da se bavis najgorim kriminalom.

Sto se tice pitanja o zaradi od $10k mjesecno, nigdje nisam napisala da zaradjujem 5k-10k, nego da bih u S&P 500 investirala 5k-10k mjesecno, a zaradjujem dosta vise od toga, te kao sto sam rekla, jedan dio zarade se prebacuje u BiH na obrt i po propisima placam 10% poreza na sve sto ne uspijem otpisati kao troskove.

Ono sto trenutno zelim da izbjegnem je prebacivanje novca ovdje, konvertovanje $ u BAM i placanje konverzija, pa onda opet da taj novac moram povjeriti nekom od lokalnih brokera koji ce ga ponovo prebaciti u $ i uloziti u americko trziste i za to mi opet naplatiti dodatne provizije.

Vec sam pronasla odgovore na neka od pitanja iz inicijalnog posta, ali bih voljela cuti preporuke ili savjete od jos nekoga. Ukoliko imate nekog savjetnika za preporuciti ili zelite podijeliti svoje iskustvo, bila bih zahvalna.
- za boravak i državljanstvo pitam zbog toga što su USA državljani dužni plaćati porez na dohodak bez obzira na mjesto boravka, legislativa se razlikuje od zemlje do zemlje.
U načelu se porez na dohodak plaća u zemlji u kojoj boraviš veći dio vremena.
- ne bi imala nikakve koristi od MNE državljanstva u smislu poreza
- nisam siguran da li si dužna prijaviti vlasništvo nad LLC kod naše porezne uprave. To ti sad možda nije u interesu, ali bi moglo biti ukoliko se nekad odlučiš likvidirati LLC i nagomilanu dobit prebaciti sebi na račun.
- najsmislenije ti je da LLC otvori račun kod IBKR i investira. To je legalno, jer dionice pravno ne kupuješ ti, nego LLC.
- Pravni i porezni status LLC u slučaju investiranja u dionice moraš provjeriti sa svojim agentom u WY, pretpostavljam da si agenta koristila i za registraciju LLC.
- U slučaju likvidacije LLC ne možeš prenijeti dionice, nego ih moraš prodati, platiti na njih porez i preostala sredstva prebaciti sebi kao vlasniku
- ako imaš obrt u FBiH, imaš i knjigovođu. Provjeri detalje, mislim da postoji prag preko kojeg prekršaj prelazi u krivično djelo, a postoje i zastare na krivični progon i na prinudnu naplatu.
- možeš se lično registrovati na IBKR, ali na neke sitnije iznose. Čim u igru uđu veći iznosi, imaš problem i pri uplati i pri eventualnoj isplati sa IBKR.
Možeš tražiti zemlju koja sa BiH nema potpisan IET (Information Exchaange Treaty) i izvaditi porezni broj, te otvoriti nerezidentni račun preko kojeg možeš izvoditi karafeke, ali je to prevelik zahmet za malu korist. Imamo nizak poorez naa dohodak.
- Igranje sa Payoneer-om bih zaobišao, ni kod nas u poreznoj ne sjede idioti. Kad-tak će se pozabaviti sa time.
- kada su u pitanju crne liste, situacija je ovakva: Bosna je posljednjih 20 godina bila porezna oaza i velika praonica para. Sad su stvari otišle predaleko i po tom pitanju postajemo veći katolici od pape. Tako da mislim da tu nema rizika.

Po meni bi ti bilo najbolje prijaviti LLC kod naše porezne uprave, nastaviti prebacivati sredstva sebi na obrt, a višak za investiranje sa LLC direktno na IBKR.Tako ćeš nekad moći i unovčiti dionice i prebaciti sebi legalno.
Last edited by Babbuka on 12/02/2024 10:17, edited 1 time in total.
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4690 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

Ci-Nick wrote: 12/02/2024 09:06 Glavni problem fizičkih lica kod ulaganja van BiH je što banke ne žele da odrade transakciju, da prebace novac na račun brokera ili tvoj račun van BiH ( koji i nije lako otvoriti ako nemaš boravak van BiH).
Novi Zakon o obrtu je proširio mogućnosti obrta.
Tako da sada obrt može da se bavi izvozom i uvozom, može da ima devizni račun pa samim tim bi i ulaganja trebala biti moguća isto kao i u slučaju d.o.o.
Pitaj u banci, ako oni nisu upoznati, traži pismeno stav.

Druga stvar, može se i ovdje ulagati, u dionice, poljoprivredno zemljište, biznis,.. pa razmisli i o tim opcijama. Meni je to američlo tržište pregrijano. Istina američko tržište je slično tržištu kriptovaluta. Jaka je potražnja ne samo od od strane najvećih investicionih fondova nego i od strane stanovništva. Veliki procenat amerikanaca ulaže u dionice, mnogo veći nego u Europi.
Američko tržište dionicama je razvijeno, za razliku od našeg.

Stočne pijace su bolje uređene i imaju manje kriminala od SASE...
Last edited by Babbuka on 12/02/2024 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22920
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4691 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

To uopste nije sporno, ono sto je covjek rekao nema veze s time...
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#4692 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Babbuka »

drndalo wrote: 12/02/2024 10:35 To uopste nije sporno, ono sto je covjek rekao nema veze s time...
more biti da sam promašio :D
User avatar
drndalo
Posts: 22920
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4693 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

Mislim da mu je glavna misao bila da je trziste u Americi pregrijano jer je previse otislo gore, posto su svi navalili da kupuju. Te oprez po tom pitanju, da se ne bi kukalo kako ode 30% uplate u sedmici...
nekome
Posts: 2992
Joined: 17/05/2011 10:41

#4694 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by nekome »

sta je ovo sa JPESom, sto je vako grohno, osim ociglednog pada profita...
User avatar
drndalo
Posts: 22920
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4695 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

Hm, mali je to promet da bi se taj pad mogao razmatrati kao neki bitan signal. Mozda je nekome trebala lova za nesto pa prodao po cijeni koju je neko htio platiti, a taj neko stavio APP sistem.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4696 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by n+1 »

Koliko ima dionica dostupnih po ovoj cijeni?
User avatar
drndalo
Posts: 22920
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4697 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

Nema nikoliko...

Trenutno neko nudi da ce kupiti 140 kom. 11.50 KM. A najblizi prodavac trazi 13.50 KM za 100 kom...

Naj. kup. cijena
11,50
Naj. kup. količina
140
Naj. prod. cijena
13,50
Naj. prod. količina
100
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#4698 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

Babbuka wrote: 12/02/2024 10:14
Ci-Nick wrote: 12/02/2024 09:06 Glavni problem fizičkih lica kod ulaganja van BiH je što banke ne žele da odrade transakciju, da prebace novac na račun brokera ili tvoj račun van BiH ( koji i nije lako otvoriti ako nemaš boravak van BiH).
Novi Zakon o obrtu je proširio mogućnosti obrta.
Tako da sada obrt može da se bavi izvozom i uvozom, može da ima devizni račun pa samim tim bi i ulaganja trebala biti moguća isto kao i u slučaju d.o.o.
Pitaj u banci, ako oni nisu upoznati, traži pismeno stav.

Druga stvar, može se i ovdje ulagati, u dionice, poljoprivredno zemljište, biznis,.. pa razmisli i o tim opcijama. Meni je to američlo tržište pregrijano. Istina američko tržište je slično tržištu kriptovaluta. Jaka je potražnja ne samo od od strane najvećih investicionih fondova nego i od strane stanovništva. Veliki procenat amerikanaca ulaže u dionice, mnogo veći nego u Europi.
Američko tržište dionicama je razvijeno, za razliku od našeg.

Stočne pijace su bolje uređene i imaju manje kriminala od SASE...
Ne kažem da nije razvijeno,.. nego da je i previše razvijeno.
Zašto bi kupila dionice neke tehnološke kompanije koja nikad ne isplaćuje dividendu i nadala se da će vrijediti za par godina još više, da će biti precjenjena još više, kada može kupiti dionice ASA banke za 105 KM i za tri mjeseci dobiti prvu dividensu od 8 maraka. Bez poreza, bez kršenja zakona,.
Prije godinu ili godinu i po smo ovdje raspravljali sa nekim vezano za dionice Tesle. Mi mu savjetovali da proda, on nas ismijavao. Od tad se tržišna vrijednost skoro prepolovila a kako kinezi obaraju cijenu elektro automobila mogli bi u Tesli ponovo pisati crvenom bojom i da dionica padne na nekih realnih pedesetak dolara.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4699 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by n+1 »

Ci-Nick wrote: 12/02/2024 11:41
Babbuka wrote: 12/02/2024 10:14
Ci-Nick wrote: 12/02/2024 09:06 Glavni problem fizičkih lica kod ulaganja van BiH je što banke ne žele da odrade transakciju, da prebace novac na račun brokera ili tvoj račun van BiH ( koji i nije lako otvoriti ako nemaš boravak van BiH).
Novi Zakon o obrtu je proširio mogućnosti obrta.
Tako da sada obrt može da se bavi izvozom i uvozom, može da ima devizni račun pa samim tim bi i ulaganja trebala biti moguća isto kao i u slučaju d.o.o.
Pitaj u banci, ako oni nisu upoznati, traži pismeno stav.

Druga stvar, može se i ovdje ulagati, u dionice, poljoprivredno zemljište, biznis,.. pa razmisli i o tim opcijama. Meni je to američlo tržište pregrijano. Istina američko tržište je slično tržištu kriptovaluta. Jaka je potražnja ne samo od od strane najvećih investicionih fondova nego i od strane stanovništva. Veliki procenat amerikanaca ulaže u dionice, mnogo veći nego u Europi.
Američko tržište dionicama je razvijeno, za razliku od našeg.

Stočne pijace su bolje uređene i imaju manje kriminala od SASE...
Ne kažem da nije razvijeno,.. nego da je i previše razvijeno.
Zašto bi kupila dionice neke tehnološke kompanije koja nikad ne isplaćuje dividendu i nadala se da će vrijediti za par godina još više, da će biti precjenjena još više, kada može kupiti dionice ASA banke za 105 KM i za tri mjeseci dobiti prvu dividensu od 8 maraka. Bez poreza, bez kršenja zakona,.
Prije godinu ili godinu i po smo ovdje raspravljali sa nekim vezano za dionice Tesle. Mi mu savjetovali da proda, on nas ismijavao. Od tad se tržišna vrijednost skoro prepolovila a kako kinezi obaraju cijenu elektro automobila mogli bi u Tesli ponovo pisati crvenom bojom i da dionica padne na nekih realnih pedesetak dolara.
Zato što će se nakon isplate dividende cijena dionice vratiti ispod 100 KM, i tako pojesti značajan dio dobiti koji je donijela dividenda. A možda i sav.
zigzag
Posts: 5880
Joined: 18/04/2014 11:26

#4700 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

Ako bude dividenda kod Ase biće odlično. Postajem profi :mrgreen:
Vidjeli smo koliko je cijena dionica pala od prošlogodišnje isplate dividende. Od prošlog marta do sad sa 85 na 105 KM
Post Reply