Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4651 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Proslave na Kosovu povodom proglašenja nezavisnosti: Akademija, prijem, defile, boks...

Povodom godišnjice proglašenja nezavisnosti na Kosovu se organizuje brojne svečanosti. Manifestacije počinju 15. februara svečanom akademijom pod pokroviteljstvom Hašima Tačija, dok će narednog dana predsednica Kosova Atifete Jahjaga organizovati prijem.
Image
Na Kosovu će mnogbrojnim manifestacijama 16. i 17. februara biti obeležena peta godišnjica proglašavanja nezavisnosti Kosova.

Manifestacije počinju 15. februara svečanom akademijom koja se pod pokroviteljstvom premijera Kosova Hašima Tačija održava povodom godišnjice proglašenja nezavisnosti i 40. godišnjice Univerziteta u Prištini.

Predsednica Kosova Atifete Jahjaga 16. februara u 18 časova organizuje prijem povodom dana nezavisnosti Kosova posle ćega će biti održan koncert Filharmonije Kosova.

U nedelju, 17. februara, počinje obilazak istorijskih znamenja i grobalja pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i groba bivšeg predsednika Kosova Ibrahima Rugove.

U 12 časova u centru Prištine biće održan defile pripadnika Bezbednosnih snaga i Policije Kosova. U 15 časova biće održana svečhana sednica kosovskog parlamenta.

Pored tih svečanosti, od 15. do 17, februara biće održane mnogobrojne kulturne manifestacije, dok će 16. februara biti održan bokserski "Turnir nezavisnosti", na kojem će učestvovati sportisti iz Albanije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine i sa Kosova.

Veterani OVK najavili su da neće ucestvovati u zvaničnim manifestacijama jer im nije dozvoljeno da marširaju uz pripadnike BSK. Oni su kazali da iza takve odluke kosovskih vlasti stoji medjunarodni faktor.

Kosovo je proglasilo nezavisnost 17. februara 2008. godine, a Srbija to nije priznala. Nezavisnost je priznalo više od 90 zemalja, ali ne i stalne članice Saveta bezbe
Last edited by stotka12 on 16/02/2013 13:47, edited 1 time in total.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#4652 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Maverick78 »

Obama čestitao Kosovu godišnjicu nezavisnosti

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Barak Obama čestitao je kosovskoj predsednici Atifeti Jahjagi petu godišnjicu od kako je Kosovo proglasilo nezavisnost, ocenivši da je za to vreme ostvaren veliki napredak, saopšteno je u Prištini.

"Upućujem vam moje najsrdačnije čestitke vama i narodu Kosova povodom pete godišnjice nezavisnosti vaše države, 17 februara. Godina koju smo ostavili za sobom je bila posebno važna za Kosovo. Vaša zemlja je ostvarila istorijske korake u realizaciji okoncanja nadgledane nezavisnosti i članstva u Evropsku Banku za obnovu i razvoj", navedeno je u telegramu čestitki predsednika SAD.


"Kosovo je išlo napred u konsolidaciji demokratskih institucija, jačanju vladavine zakona i u ekonomiji, kao i u razvoju jedne tolerantne, sveobuhvatne i višenacionalne države. Takođe, učinjen je napredak u dijalogu sa Srbijom, koji je vodio napred u pravcu normalizacije odnosa, od kojeg će imati koristi svi gradani Kosova, vaši susedi i ceo region", kazao je Obama.


U čestitiki se takođe ističe da su SAD ponosne da su prisni prijatelji i partneri i da ostaju posvećene zajednickom cilju da "Kosovo obezbedi svoje zasluženo mesto sa evropskom, demokratskom i naprednom budućnošću".


"Divimo se napretku koji je Kosovo ostvarilo u ovih prvih pet godina nezavisnosti i drago nam je da zajedno sa vama radimo na što većim dostignućima idućih godina", navedeno je u telegramu američkog predsednika.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/36761 ... zavisnosti
Cestitke narodu nezavisne i suverene drzave Kosovo :thumbup:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#4653 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by hercegovac_pravi »

Čestitke narodu Republike Kosovo na petogodišnjici oslobađanja od srpskog okupatora.
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4654 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Pridruzujem se Cestitkama i zahvaljujem za iste :-D .

Image




Image
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4656 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Ju flet Kosova e Lire :-D

User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4657 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Posjeta Sultan Reshata(Mehmeda V) Prishtini 16.08.1911

100000 Vjernika klanjalo Dzumu. :)

iz zadnje klupe
Posts: 1132
Joined: 27/07/2012 18:10

#4658 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by iz zadnje klupe »

Posjeta Sultan Reshata(Mehmeda V) Prishtini 16.08.1911

100000 Vjernika klanjalo Dzumu
Nazalost samo slika, nadao sam se da je video...

ovo mi je pravo cudno s obzirom da su albanci vec te godine poveli borrbu za autonomiju u okviru Otomanskog carstva(ustanici bili osvojili i Skoplje)i dobili je, ali u balkanskim ratovima je to sve anulirano pošto je Srbija zauzela te teritorije.
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4659 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

17. i 18. marta 2004 u nasilju Albanaca nad Srbima:
-ubijeno 19 osoba/ 8 Srba i 11 Albanaca, povrijedjeno oko 900 osoba;
-protjerano vise od 4.000 Srba i drugih nealbanaca;
-poruseno ili zapaljeno oko 900 kuca i 35 crkava i manastira;
-etnicki ocisceno 6 gradova i 9 sela;
-mnoga groblja oskrnavljena;
-ikone u crkvama ostecene ili pokradene
-zapaljeni konaci manastira Svetih arhangela kod Prizrena
-zapaljen hram svetog Djordja iz 16. stoljeca
-zapaljena zgrada Bogoslovije u Prizrenu
-zapaljeno 28 povratnickih kuca i parohijski dom u selu Bijelo Polje...
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#4660 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by OpusDei »

iz zadnje klupe wrote: ovo mi je pravo cudno s obzirom da su albanci vec te godine poveli borrbu za autonomiju u okviru Otomanskog carstva(ustanici bili osvojili i Skoplje)i dobili je, ali u balkanskim ratovima je to sve anulirano pošto je Srbija zauzela te teritorije.
Tada je bilo puno vise vjernika koji nisu gledali ko je Turcin i ko je Albanac nego samo ko je musliman. Ne zaboravi ni da je u Prizrenu zivjelo a jos zive dosta Turaka. Inace su Albanci takav narod da se bune protiv svih svojih "vladara", cak i protiv onih od kojih su imali koristi. Buntovni ljudi zaista :D

@raskoljnikov: da sjecam se toga, pa su onda srBske junacine naravno zapalili Bajrakli dzamiju u Beogradu...koju inace najcesce posjecuje Goranci koji su takodjer otjerani sa Kosova :lol:

I mislim da se sve to pocelo s ubistvom dva djecaka albanske nacionalnosti.
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4661 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

Srbi optuzeni da su psima natjerali preko rijeke Ibar sest albanskih djecaka, trojica se ugusila . Istraga UNMIK policije utvrdila je da su albanske optuzbe bile lazne.

"U aktu br. 307, od 3. aprila 1987. episkop prizrenski Pavle piše Verskoj komisiji SAP Kosova, i navodi da je u selu Mušutištu kod Suve Reke, skoro slučajno otkrio da je u katastarskim knjigama jedna crkva upisana kao "džamija". Zatim je isto to otkrio i za crkvu u selu Dvorane, pa i za crkvu u Suvoj Reci, i dalje redom: u selu Rečane, selu Popovljane i još nekim selima istoga kraja. Isto to je otkrio i za pećki kraj, gde su u katastru kao "džamije" upisane crkve u selima: Vitomirici, Sigi i Goraždevcu. Kao "džamija" upisana je čak i crkva manastira Svete Trojice kod Mušutišta, a kasnije je otkriveno, i onda brzo ispravljeno, da su kao "džamije" upisivani i drugi veći kosovsko metohijski srpski manastiri. Neke, pak, crkve upisivane su u katastar samo kao "zgrade", a crkvena imanja kao "vakuf", tj. kao svojina muslimanske zajednice-"

"Srpska pravoslavna groblja za ovo vreme rušena su, skrnavljena i razarana, nekad čak i paljena ili preoravana, u selima: Šipolje i Mučivorce kod Mitrovice, Dvorane kod Mušutišta, Toponica i Robovac i Rogačica kod Kos. Kamenice, Petrovce kod Gnjilana, Smoluša kod Lipljana, a takođe i u drugim srpskim naseljima. Često se dešavalo da su povređivani sveži srpski grobovi, i to ponekad baš uoči Zadušnica, da bi Srbima, koji sutradan dođu na grobove svojih pokojnika, bol i žalost bili veći i perspektiva za opstanak na Kosovu bezizlaznija."

"Među zlodela i zločine nad srpskim življem ovoga perioda treba spomenuti i javnosti već poznato mučko ubistvo mladoga Danila Milinčića pred njegovom kućom u selu Samodreži, 2. juna 1982. godine, kada su četvorica Arbanasa držala Danila, a albanski emigrant Ferat Mujo pucao mu iz pištolja u srce, na oči majke Danice koja je svojim telom pokušala da zaštiti život svog nevinog sina."


OpusDei- imas li kakav simetrican odgovor na ove dogadjaje iz 1980-ih?
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4662 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

iz zadnje klupe wrote:
Posjeta Sultan Reshata(Mehmeda V) Prishtini 16.08.1911

100000 Vjernika klanjalo Dzumu
Nazalost samo slika, nadao sam se da je video...

ovo mi je pravo cudno s obzirom da su albanci vec te godine poveli borrbu za autonomiju u okviru Otomanskog carstva(ustanici bili osvojili i Skoplje)i dobili je, ali u balkanskim ratovima je to sve anulirano pošto je Srbija zauzela te teritorije.
Ma covjek nikad da se prestane cudit :-D ,masa informacija ne dovodi do apsolutne istine,pogledaj danasnje vrijeme ne slazu se svi oko svega iako imamo daleko vecu mogucnost informisanja i savremenici smo jos jedne istine koja ima kamaru aspekata.....

Uglavnom sutra Kosovo ili da Kazem vecina njenih Gradjana slavi :-D ,a imam i ruzumijevanja za one koji boluju :) .

:bih:
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#4663 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by OpusDei »

raskoljnikov06 wrote:Srbi optuzeni da su psima natjerali preko rijeke Ibar sest albanskih djecaka, trojica se ugusila . Istraga UNMIK policije utvrdila je da su albanske optuzbe bile lazne.

OpusDei- imas li kakav simetrican odgovor na ove dogadjaje iz 1980-ih?
Za boldirano: stvarno? Mozes dati link za tu tvrdnju? Moguce je da si u pravu, ja sam cuo drugacije.

Mene ne trebas ubijediti da su Albanci cinili zlocine nad Srbima na Kosovu. Znam da jesu. Ali nisu Srbi bili bolji, naprotiv. Govoris o ovim dogadjajima iz 1980ih, kao da Rankoviceva perioda nije postojala, kao da Miloseviceva perioda nije postojala, kao da Albanci nisu masovno ubijani i protjerani u balkanskim ratovima i nakon njih...
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4664 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

raskoljnikov06 wrote:17. i 18. marta 2004 u nasilju Albanaca nad Srbima:
-ubijeno 19 osoba/ 8 Srba i 11 Albanaca, povrijedjeno oko 900 osoba;
-protjerano vise od 4.000 Srba i drugih nealbanaca;
-poruseno ili zapaljeno oko 900 kuca i 35 crkava i manastira;
-etnicki ocisceno 6 gradova i 9 sela;
-mnoga groblja oskrnavljena;
-ikone u crkvama ostecene ili pokradene
-zapaljeni konaci manastira Svetih arhangela kod Prizrena
-zapaljen hram svetog Djordja iz 16. stoljeca
-zapaljena zgrada Bogoslovije u Prizrenu
-zapaljeno 28 povratnickih kuca i parohijski dom u selu Bijelo Polje...
Pokusali i da ubiju srpskog generala Krstica desne ruke ratka M :)

radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4665 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

po običaju, izbjegavaš konkretan odgovor.
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4666 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Posmotrite,pozalosta tcho sjo ani shiptari zdjelali Rusima i Francuzima,kagda ani branili servsku zemlju :shock:
.......kako mi ide ruski ko ovima sa Videa albanski :lol:

User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4667 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

radostan dan wrote:po običaju, izbjegavaš konkretan odgovor.
....zar ne rece kaurine neki dan da si zavrsio komunikaciju sa mnom :?

.....jes vidio kako pop pobi iridentiste :-) ,a ti camis cekajuci da amrikija ode :D
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1152
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#4668 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by nOrMaLaC »

Poljaci marširali Varšavom protiv nezavisnog Kosova

U marš su se tradicionalno uključili i navijači prestoničkih fudbalskih klubova, na čelu sa navijačima Legije Varšava. Noseći transparente podrške Srbima na Kosovu i protiv nezavisnosti, koju je poljska vlada priznala ubrzo po jednostranom proglašenju, demonstranti su skandirali "Srbija - Varsava - zajednička stvar"


Protiv nezvisnog Kosova: Poljaci dali podršku Srbiji
VARŠAVA - Sa zastavama Srbije i Poljske u rukama i prigodnim transparentima centrom Varšave je danas prošlo oko 1.000 Poljaka, protestujući zbog nezavisnosti Kosova i u znak podrške Srbima na Kosovu.

"Manifestacija je protekla mirno bez incidenata", kazao je portparol prestoničke policije koja je obezbeđivala marš, Andžej Brovarek.

"Kao Poljaci šaljemo Srbima kratku poruku: u pravu ste, razumemo vas, podržavamo vas. Kao Poljaci savršeno dobro poznajemo šta znači parčanje zemlje i gubitak istorijskih zemalja", poručila je inicijativa Poljaci za srpsko Kosovo koja je protest organizovala u saradnji sa organizacijama i udruženjima radikalnih poljskih nacionalista.

U marš su se tradicionalno uključili i navijači prestoničkih fudbalskih klubova, na čelu sa navijačima Legije Varšava. Noseći transparente podrške Srbima na Kosovu i protiv nezavisnosti, koju je poljska vlada priznala ubrzo po jednostranom proglašenju, demonstranti su skandirali "Srbija - Varrsava - zajednička stvar".

U masi su se pojavile i zastave Sirije i stare belo-crveno-bele zastave nezavisne Belorusije. Poljaci za srpsko Kosovo još od 2011. godine organizuju pred ili na godišnjicu proglašenja nezavisnosti Kosova protestne marševe, zbog, kako kažu, otimanja Kosova Srbiji. U protestu se obično okupi 1.000 do 1.500
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#4669 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by %tacno* »

nOrMaLaC wrote:Poljaci marširali Varšavom protiv nezavisnog Kosova

U protestu se obično okupi 1.000 do 1.500
Nakon zadnjih poteza Vlade Srbije i pregovora sa kosovskim zvanicnicima, mislim da ovoliko Srba ne vjeruje u ''Kosovo je Srbija''.
:D
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4670 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

moraću konstatovati da ti je post u skladu sa nikom...

pod uslovom da ti se ono - ne - u rečenici omaklo greškom, inače si daleko od istine...
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#4671 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by %tacno* »

radostan dan wrote:moraću konstatovati da ti je post u skladu sa nikom...

pod uslovom da ti se ono -ne-omaklo greškom, inače si daleko od istine... :)
nista licno... :D
i ne zaboravi, sve je sa fusnotom... :D
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4672 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

:-)
ne znam kako si shvatio, kažem - u pravu si.
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#4673 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CungaLunga »

Sretan dan nezavisnosti :-D



Image

Image
Last edited by CungaLunga on 17/02/2013 01:05, edited 1 time in total.
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4674 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

OpusDei wrote:
raskoljnikov06 wrote:Srbi optuzeni da su psima natjerali preko rijeke Ibar sest albanskih djecaka, trojica se ugusila . Istraga UNMIK policije utvrdila je da su albanske optuzbe bile lazne.

OpusDei- imas li kakav simetrican odgovor na ove dogadjaje iz 1980-ih?
Za boldirano: stvarno? Mozes dati link za tu tvrdnju? Moguce je da si u pravu, ja sam cuo drugacije.

Mene ne trebas ubijediti da su Albanci cinili zlocine nad Srbima na Kosovu. Znam da jesu. Ali nisu Srbi bili bolji, naprotiv. Govoris o ovim dogadjajima iz 1980ih, kao da Rankoviceva perioda nije postojala, kao da Miloseviceva perioda nije postojala, kao da Albanci nisu masovno ubijani i protjerani u balkanskim ratovima i nakon njih...


Scenografija za destrukciju postavljena je kada je čelnik lokalne podružnice kosovskog Odbora za zaštitu ljudskih prava i sloboda Halit Barani obznanio utapanje albanskih dečaka, opisujući ga kao "napad srpskih bandita", što izazvalo bes među kosovskim Albancima, koje, kako se u narednim danima ispostavilo, skoro 19.000 pripadnika Kfora nije bilo u stanju da zauzda.

"Srpski banditi su imali i psa", rekao je tada Barani, kome su se u raspirivanju nasilja pridružili i mnogi zvaničnici albanskih političkih stranaka sa Kosova, ali na veliko iznenađenje, i prozapadno orijentisani lider najveće albanske partije i članice vladajuće koalicije u Makedoniji Ali Ahmeti, koji je Srbe nazvao "monstrumima". Demokratska partija Kosova Hašima Tačija izdala je saopštenje u kome se navodi da je "ubistvo dece dobro isplanirao u Beogradu, čiji su ga agenti i izvršili".

Barani je, nedugo zatim, uhapšen pod sumnjom da je organizovao nemire, ali je jednako brzo pušten iz zatvora zbog nedostatka dokaza.

Taj mitrovački "humanitarac" je 1999. godine lansirao "čuvenu" priču o spaljivanju tela ubijenih Albanaca u visokim pećima kombinata "Trepča" u Mitrovici, što su timovi francuskih eksperata za sudsku medicinu, naoružani silnom opremom i radarima za ispitivanje anomalija u sastavu zemlje, odlučno demantovali posle iscrpne istrage nekoliko meseci docnije. Barani je, posle rata, dvojici novinara Vol strit žurnala,, Robertu Bloku i Danijelu Perlu priznao da je izmislio tu priču.

Tadašnji portparol UNMIK policije Derek Čepel demantovao je da su dva albanska dečaka nastradala bežeći od Srba i ocenio da je nasilje na Kosovu bilo unapred planirano. Takođe, utvrđeno je i da je, osim dečaka koji je svedočio pred kamerama, smrt u brzacima Ibra izbeglo još dvoje dece, ali se njihove izjave nijednom nisu pojavile u medijima. Čepel je ubrzo nakon nemira smenjen sa dužnosti, pošto je međunarodna administracija uvela "nešto restriktivniji pristup informacijama".

Ipak, albanski mediji, pre svih Radio-televizija Kosova, nastavili su da emituju kontroverzna tumačenja tog događaja, pa je i broj demonstranata u nekoliko mesta na Kosovu sa jedva desetak hiljada za nekoliko časova porastao na punih 60.000. Nasilne demonstracije, istovremeno, zahvatile su 33 mesta na Kosovu.

"Da nije bilo neodgovornog i senzacionalističkog izveštavanja o događajima 17. i 18. marta, stvari na Kosovu mogle su krenuti sasvim drugim tokom", navodi se izveštaju prištinske kancelarije OEBS-a za slobodu medija, objavljenom dva meseca posle
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#4675 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CungaLunga »

Ne tražimo osvetu, tražimo pravdu
Rana nezavisnosti


Čak pet godina nakon nezavisnosti zemlje i skoro 14 godina nakon rata, još uvijek ostaje neotkrivena sudbina oko 1.800 osoba, otetih a zatim je nestalih od strane srpskih snaga u ratu 1998-1999. Vrijeme je zaustavljeno u porodicama iz Kruše, kao i u mnogim drugim prodoicama širom Kosova. Naučeni gotovo svakog dana sa godišnjicama smrti, za porodice iz Kruše čini se da godišnjice nezavisnosti nemaju veličinu radosti.

Pitanje rasvjetljavanja sudbine nestalih u ratu je zatraženo da bude dio dijaloga između Kosova i Srbije koji se odvija u Briselu, ali predstavnici asocijacija porodica, kažu da iako je odlagano, došlo je vrijeme da se posječe poduže uže ove tjeskobe.

"Četvrtak navečer. Zajedno sa malim djetetom, Luanom, uzeli smo po jednu flašu vode i napustili smo kuću. otišli smo u kući Sahita Batushe, jer je napolje bilo veoma hladno. Tu je bilo male djece, žena koje su se tada porodile. Nije bilo mjesta za nas i bili smo prisiljeni spavati u planini. Drhtali smo od hladnoće. U neko doba je počela i kiša da pada.

Tako počinje svoju priču majka Kimeta Limani iz Male Kruše kod Prizrena, kojoj su srpske paravojne snage otele i odvele bez traga muža Nebiu, sina Luana, devera Limana sa njegovim sinom, Avdylom, prenosi RTK.

Masakr u Maloj Kruši smatra se jednim od najmasovnijih ubistava, nakon Srebrenice u Bosni i Hercegovini, koji su se desili u ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Za samo dva dana, 25. i 26. marta te godine, ubijeno je, masakrirano i nestalo bez traga 113 stanovnika ovog sela.

Dok Kosovo obilježava petu godišnjicu njegove nezavisnosti, za oko 1.800 njezinih građana još uvijek nema traga, od kada su oteti od strane srpskih snaga 1999. godine. Gdje su? Jesu li živi ili mrtvi? Niko ne daje odgovore! Živi danas mogu samo biti užasnuti, ali bol ne mogu odagnati.

Neni Kimete je vrijeme stalo onog dana kada su joj oteli dijete, te za njega vrijeme više ne ide. Za nju Luan ima 22 godine.

"Opkolili su nas svi Srbi Male Kruše i Velike Hoče. Videla sam kada je došao Luan, te sam vikala na njega iz sveg glasa: O Luan što si došao? Luan je imao 22 godine. 1. aprila je trebao napuniti 23, ali nije dočekao svoju 23. godinu. Onda su nam rekli da se izdvojimo u drugu grupu od 13 godina do starih osoba. Bilo je oko 100 muškaraca. Među Srbima koji su nas opkolili bila je i Rade, Srbin iz Male Kruše. On je bio naoružan zajedno sa njegovom suprugom. Obratila sam se Radetu i zamolila ga: Rade, za Boga miloga, što imate sa nama, Luana i ostale muškarce ste nam uzeli... Vriska žena i djece bila je jako velika. Čula sa Avdyla, sina jetrve koga su uzeli kada se obratio nekim policajcima koji su nosili maske, među kojima je bio i Spasin Dobri: O Srbi, zašto ste pod maskama jer vas sve poznajem... Jednu komšinicu, Ismetovu Naxhiu sam čula kako je plakala i molila Srbe da barem oslobode našu djecu. Ali svaka molitva je bila beskorisna. Ja nisam videla mlade, nisam videla gdje su ih odveli. Videla sam samo muža i djevera koji su bili smješteni u jednom kutku. Muž mi se obratio: Da li mi činiš halal? Sva sam utrnula, nisam znala šta da uradim. Nismo znali ni gdje idemo. Onda smo prošli pored Bijelog Drima i svi koji su bili u koloni su plakali", nastavlja svoju ispovjest nena Kimete.

Svi muškarci su bili smješteni u jednoj kući su selu. Onda su tu kuću zapalili sa svima unutra, koji su u tom trenutku bili živi. Među njima se nalazio i Luan. Neki kažu da je Luan uspio da pobjegne iz tog krematorija, zajedno se nekoliko drugih osoba, ali ovo niko ne može potvrditi. nena Kimete nema samo jednu ranu za luana. Ona je 14 godina lišena prava da ima grob svog sina...
http://www.info-ks.net/clanak.php?id=27 ... pod_nav=10
Post Reply