Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

kakaljin
Posts: 11705
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#46276 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

mk ultra wrote: 17/02/2024 20:25
kakaljin wrote: 17/02/2024 20:17
mk ultra wrote: 17/02/2024 19:25 Ovi turci, motorista isforsirao

Vozim i ja cesto brzo na AC
Ali ne ocekuj da ce neko ko pretice nekoga ko vozi 110km/h
Voziti vise od 130

Niti mora

To sto ti vozis 200+ to je tvoj problem, a ovaj ima pravo da pretice sasvim regularno

Ne forsirajte jer ne znas kako se ko ponasa napeto
NA autoputu bez obzira koliko taj vozio onaj koji krene u preticanje na autoputu mora biti siguran da bez problema moze preteci nekoga ako nema nikoga iza sebe u daljini. Jer se obavezno mora paziti na to.
Pa jedno je kad neko u daljini vozi 130 i kad neko vozi 230

Doslovno dolijeces do ovog sto pretice i sad ti on kriv? Nije.
Zato taj sto je krenuo preticati mora se uvjeriti jeli bezbjedno preticati i da procjeni kako taj iza ide. Pa tek onda pocne preticati.

Tako da taj sto je preticao nije se dovoljno uvjerio da je bezbjedno preticati kada mu je taj doletio iza. Druga je stvar sto je on vozio vise od dozvoljenog. To ne amnestira krivice ovoga sto je poceo preticati, bice kriv a ovaj iza ce biti kriv za brzu voznju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19714
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#46277 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mk ultra »

Dobro
Naredni put presisaj autoput 200 na tempomatu pa mi javi utiske
User avatar
Laplace
Posts: 10579
Joined: 19/11/2012 18:37

#46278 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 17/02/2024 17:21 danas vozim od zeljinog prema kruznom, lijeva traka skoro 60, iza mene covjek 50 tak godina sa zenom renault koleos srebrene boje. Vidim ja on se nabija na guzicu, ja desni zmigavac da se sklonim, hadzo krenu desno. Maknem se, on pun gas, kruzni ispegla kroz sredinu i pun gas gdje je 40 ogranicenje.

Ne mogu stvarno da vjerujem kako ovi ljudi voze, kontas mlad al covjek koji po svojim godinama treba biti gospodin on uzme glumatat nekog trkaca. :run:
I meni danas situacija: prilazim kružnom na Stupu, stajem da pustim vozilo koje prilazi unutrašnjom (ja do kružnog došao lijevom pa ću direktno u unutrašnju, iz smjera Konzuma Wisa trebam na autoput). Ovaj na unutrašnjoj se isključuje iz unutrašnje (da je signalizirao ja ne bih ni stao) i ja krećem, a s desne strane me neurotično obilazi lik sa golfom trojkom, koliko sam vidio sijede kose, a ovaj iza psihotičn sa punim gasom se u kružnom prestrojava i obilazi me s desne strane dok iza sebe ostavlja Sodomu i Gomoru u vidu crnog dima do stratosfere.

Zanimljive reakcije zbog zaustavljanja u trajanju od maksimalno dvije sekunde.
User avatar
Laplace
Posts: 10579
Joined: 19/11/2012 18:37

#46279 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

mk ultra wrote: 17/02/2024 20:57 Dobro
Naredni put presisaj autoput 200 na tempomatu pa mi javi utiske
Šta li sa svim tim ušteđenim vremenom rade svi ovi što voze toliko iznad ograničenja? Da li ga unovče u nešto korisno, za društvo ili za sebe? Pomognu li starici da pređe cestu, npr.?

Ja, kad brzinom 130 km/h pretičem više od jednog vozila koji se desnom trakom kreću brzinom oko 100 km/h, to radim sa pojačanim oprezom jer nikad ne znaš da li će ovaj na kraju kolone krenuti u preticanje. Nekad i kratko svirnem da skrenem pažnju na to da prilazim lijevom trakom, ako procijenim da bi ovaj na kraju mogao krenuti u preticanje (par puta se tako nešto i desilo).

Voziti 200 lijevom trakom i biti opušten, nekako mi ne djeluje kao pametna ideja.
User avatar
Laplace
Posts: 10579
Joined: 19/11/2012 18:37

#46280 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Znaju li naši vozači razliku između gradske saobraćajnice i autoceste i zašto ne?

Danas lik vozi Audija lijevom trakom iza mene, ja prilazim desnom koloni od nekoliko vozila, ali čekam da Audi pretekne pa da ja za njim. Međutim, on vozi istom brzinom kao ja na nekoliko sekundi razmaka. Vidim da on neće preticati pa ja preteknem i vratim se. Audi kasnije ubrza, pretekne, ali nastavi voziti lijevom iako je mogao vidjeti kako se ja nakon preticanja odmah vraćam.

Mnogo puta gledam kako vozači kruzaju autoputem u idealnim uslovima (suha cesta, vedro vrijeme, maksimalna vidljivost, dan) brzinom oko 80 km/h, kao da su na magistrali.

Vozači pretiču na isti način kao na magistrali: lijepe se, izviruju i pretiču na granici kontakta kao da se plaše da će iz suprotnog smjera naići šleper.

Još jedna stvar: na naplatnim u Podlugovima,smjer ka autoputu, imaju dvije kućice za izlaz na autoput. Smjerovi su označeni: desna je ka Visokom, Kaknju, Zenici i dalje, lijeva ka Sarajevu i dalje. Poslije kućica je i puna linija pa je jasno ko treba koristiti desnu a ko lijevu.

Ili bi bar trebalo biti jasno. Nerijetko, i to kad nije gužva, neko prođe desnom i preko pune se prestroji u lijevu. To se može tolerisati kad je jedna kućica/rampa u kvaru (desi se) ili kad je baš gužva u jednoj, ali uz povećan oprez. Danas neki Megan prolazi desnom i ispred mene bez provjere skreće u lijevu preko pune (bio bi sudar da ja nisam zakočio).

Inače, na kraju ovog romana, konstatacija da je veliki broj sudara kod nas posljedica neinteligentne vožnje, a ne samo brzine per se. Ograničenja, radari i kazne neće pomoći dok god se ne sankcionišu i ne iskorijene (ili bar svedu na razumnu mjeru) glupi potezi vozača.
NediM17
Posts: 21865
Joined: 05/11/2009 11:49

#46281 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Salij stravu, profesore.
Svaka tvoja voznja horor. :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10596
Joined: 16/01/2012 21:38

#46282 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Traumaticno bogami.
kakaljin
Posts: 11705
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#46283 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Laplace wrote: 17/02/2024 21:29 Znaju li naši vozači razliku između gradske saobraćajnice i autoceste i zašto ne?

Danas lik vozi Audija lijevom trakom iza mene, ja prilazim desnom koloni od nekoliko vozila, ali čekam da Audi pretekne pa da ja za njim. Međutim, on vozi istom brzinom kao ja na nekoliko sekundi razmaka. Vidim da on neće preticati pa ja preteknem i vratim se. Audi kasnije ubrza, pretekne, ali nastavi voziti lijevom iako je mogao vidjeti kako se ja nakon preticanja odmah vraćam.

Mnogo puta gledam kako vozači kruzaju autoputem u idealnim uslovima (suha cesta, vedro vrijeme, maksimalna vidljivost, dan) brzinom oko 80 km/h, kao da su na magistrali.

Vozači pretiču na isti način kao na magistrali: lijepe se, izviruju i pretiču na granici kontakta kao da se plaše da će iz suprotnog smjera naići šleper.

Još jedna stvar: na naplatnim u Podlugovima,smjer ka autoputu, imaju dvije kućice za izlaz na autoput. Smjerovi su označeni: desna je ka Visokom, Kaknju, Zenici i dalje, lijeva ka Sarajevu i dalje. Poslije kućica je i puna linija pa je jasno ko treba koristiti desnu a ko lijevu.

Ili bi bar trebalo biti jasno. Nerijetko, i to kad nije gužva, neko prođe desnom i preko pune se prestroji u lijevu. To se može tolerisati kad je jedna kućica/rampa u kvaru (desi se) ili kad je baš gužva u jednoj, ali uz povećan oprez. Danas neki Megan prolazi desnom i ispred mene bez provjere skreće u lijevu preko pune (bio bi sudar da ja nisam zakočio).

Inače, na kraju ovog romana, konstatacija da je veliki broj sudara kod nas posljedica neinteligentne vožnje, a ne samo brzine per se. Ograničenja, radari i kazne neće pomoći dok god se ne sankcionišu i ne iskorijene (ili bar svedu na razumnu mjeru) glupi potezi vozača.
OVo je bit svega, jer vecina ne razmislja u naprijed i ne prati saobracaj oko sebe. Zato dolazi vecinom do ovakvih situacija.
User avatar
mk ultra
Posts: 19714
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#46284 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mk ultra »

A sta ako imas ENc a samo desna ENC nije lijeva, a ti ides kuda lijeva vodi?

I u kaknju je tako? Ako me sećanje sluzi
User avatar
kabal1337
Posts: 8384
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#46285 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

Nemam nista protiv voznje 200+ na autoputu,ali kada se prilazi tunelu i vozi tunelom brzinu treba spustiti na 100 km/h. .

Ovakva debilna prestizanja mi se gade pogotovo u gradu, vozi koliko pise. Krkanluka u saobracaju kod nas je stvarno previse, pa ljudi ovdje kad vide stranca znaju nu svirat i jeb. mater kad trazi nesto.
Vecina napeta valjda zena nije dala, pa bi da se tuku.
Valjda vidjeli u rusiji pa kao to im je maco
User avatar
topcam
Posts: 5104
Joined: 08/07/2007 12:49

#46286 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by topcam »

Optimist wrote: 17/02/2024 17:07
topcam wrote: 17/02/2024 16:37
black wrote: 16/02/2024 09:00

Prati saobracaj pa nece.

8 od 10 vozaca tu ceka zeleno i samo smeta.

Image

Nije nista zeznuto, kad si o sebi pri sebi i pratis sta se desava oko tebe.
Doceka te pjesak kad nema zelene strelice. Zar je tako tesko za shvatiti?
Pa tu te doceka pjesak i kada ti je upaljena zelena. Prati oko sebe.
User avatar
kabal1337
Posts: 8384
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#46287 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

topcam wrote: 17/02/2024 23:14
Optimist wrote: 17/02/2024 17:07
topcam wrote: 17/02/2024 16:37

Prati saobracaj pa nece.

8 od 10 vozaca tu ceka zeleno i samo smeta.

Image

Nije nista zeznuto, kad si o sebi pri sebi i pratis sta se desava oko tebe.
Doceka te pjesak kad nema zelene strelice. Zar je tako tesko za shvatiti?
Pa tu te doceka pjesak i kada ti je upaljena zelena. Prati oko sebe.
ne doceka te, jedino ako pjesak prelazi na crveno sto se tu cesto desava.
shandrprcSA
Posts: 9805
Joined: 23/02/2013 08:16

#46288 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by shandrprcSA »

pa na snimku je upaljeno crveno za pjesake kad i strelica
User avatar
kabal1337
Posts: 8384
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#46289 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

shandrprcSA wrote: 17/02/2024 23:21 pa na snimku je upaljeno crveno za pjesake kad i strelica
zeleno za pjesake se upali kad krene taj smjer kovacici-skenderija. Tada vozila ne skrecu u lijevo iz pravca skenderije.
Kada je pjesacima crveno, vozilima koji skrecu u lijevo je zeleno. - Vozilima kovacici-skenderija je crveno
Cesto tu prelazim kao pjesak.
shandrprcSA
Posts: 9805
Joined: 23/02/2013 08:16

#46290 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by shandrprcSA »

shandrprcSA wrote: 17/02/2024 23:21 pa na snimku je upaljeno crveno za pjesake kad i strelica
kabal1337 wrote: 17/02/2024 23:24
Kada je pjesacima crveno, vozilima koji skrecu u lijevo je zeleno. - Vozilima kovacici-skenderija je crveno
Cesto tu prelazim kao pjesak.
User avatar
topcam
Posts: 5104
Joined: 08/07/2007 12:49

#46291 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by topcam »

Sreca pa uvijek ima policije. Opet oni koji ne skrenu kad mogu, nema pjesaka nema vozila iz suprotnog smijera.
Oni su bas bas posebni vozaci.
User avatar
Capajebo
Posts: 20776
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#46292 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Capajebo »

Kolektivna kazna. Hajmo onda isto tako pendrecit ljude po gradu kad se desi neko sranje sa pucanjem.
Nemoj ni slucajno npr tuzilastvo ili sud reformisati. Sankcionisati tuzitelje/sudija itd itd, nego samo kolektivne represivne mjere.

Donesi zakon da ako imas XXX neplacenih kazni metes ulicu 30 dana. Ukoliko se ne pojavis jedan dan odmah 3 mjeseca zatvora, 5 dana - 6 mjeseci itd itd. Stavi mu onaj hepek oko noge i ako predje 20 km/h odma hapsi, zabranjeno biti i suvozac.
Ogadi mu zivot na kulturan i civilizovan nacin, a ne po svima :-)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73190
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#46293 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Velkoski »

Capajebo wrote: 18/02/2024 00:13 Kolektivna kazna. Hajmo onda isto tako pendrecit ljude po gradu kad se desi neko sranje sa pucanjem.
Nemoj ni slucajno npr tuzilastvo ili sud reformisati. Sankcionisati tuzitelje/sudija itd itd, nego samo kolektivne represivne mjere.

Donesi zakon da ako imas XXX neplacenih kazni metes ulicu 30 dana. Ukoliko se ne pojavis jedan dan odmah 3 mjeseca zatvora, 5 dana - 6 mjeseci itd itd. Stavi mu onaj hepek oko noge i ako predje 20 km/h odma hapsi, zabranjeno biti i suvozac.
Ogadi mu zivot na kulturan i civilizovan nacin, a ne po svima :-)
prodaj auto, vozi binbin
noviclan
Posts: 11237
Joined: 31/10/2013 06:48

#46294 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by noviclan »

Pa kako onda da "banina" djeca voze igrackice
Naslovnica
Posts: 28186
Joined: 20/03/2013 15:38

#46295 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Capajebo wrote: 18/02/2024 00:13 Kolektivna kazna. Hajmo onda isto tako pendrecit ljude po gradu kad se desi neko sranje sa pucanjem.
Nemoj ni slucajno npr tuzilastvo ili sud reformisati. Sankcionisati tuzitelje/sudija itd itd, nego samo kolektivne represivne mjere.

Donesi zakon da ako imas XXX neplacenih kazni metes ulicu 30 dana. Ukoliko se ne pojavis jedan dan odmah 3 mjeseca zatvora, 5 dana - 6 mjeseci itd itd. Stavi mu onaj hepek oko noge i ako predje 20 km/h odma hapsi, zabranjeno biti i suvozac.
Ogadi mu zivot na kulturan i civilizovan nacin, a ne po svima :-)
A šta će raditi oni kojima je posao da metu ulice?
Naslovnica
Posts: 28186
Joined: 20/03/2013 15:38

#46296 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

topcam wrote: 17/02/2024 23:14
Optimist wrote: 17/02/2024 17:07
topcam wrote: 17/02/2024 16:37

Prati saobracaj pa nece.

8 od 10 vozaca tu ceka zeleno i samo smeta.

Image

Nije nista zeznuto, kad si o sebi pri sebi i pratis sta se desava oko tebe.
Doceka te pjesak kad nema zelene strelice. Zar je tako tesko za shvatiti?
Pa tu te doceka pjesak i kada ti je upaljena zelena. Prati oko sebe.
Dočekao te pješak ili ne, prolazio on kroz crveno ili ne, tu je za automobile uvijek dopušteno lijevo skretanje.
Paziš na saobraćaj ispred sebe, paziš na pješake i to je to.
Ovi što čekaju da se upali zeleno su posebna sorta.
User avatar
Laplace
Posts: 10579
Joined: 19/11/2012 18:37

#46297 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 17/02/2024 21:32 Salij stravu, profesore.
Svaka tvoja voznja horor. :mrgreen:
Ma, ja tu malo dodam dramskog efekta. :D Mogao bih pisatin horore, kao Stevo Kralj.
User avatar
Laplace
Posts: 10579
Joined: 19/11/2012 18:37

#46298 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

mk ultra wrote: 17/02/2024 22:11 A sta ako imas ENc a samo desna ENC nije lijeva, a ti ides kuda lijeva vodi?

I u kaknju je tako? Ako me sećanje sluzi
Onda iza naplatnih ne bi trebala biti puna. U Podlugovima su obje kućice sa ENC-om.
kakaljin
Posts: 11705
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#46299 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Naslovnica wrote: 18/02/2024 07:55
Capajebo wrote: 18/02/2024 00:13 Kolektivna kazna. Hajmo onda isto tako pendrecit ljude po gradu kad se desi neko sranje sa pucanjem.
Nemoj ni slucajno npr tuzilastvo ili sud reformisati. Sankcionisati tuzitelje/sudija itd itd, nego samo kolektivne represivne mjere.

Donesi zakon da ako imas XXX neplacenih kazni metes ulicu 30 dana. Ukoliko se ne pojavis jedan dan odmah 3 mjeseca zatvora, 5 dana - 6 mjeseci itd itd. Stavi mu onaj hepek oko noge i ako predje 20 km/h odma hapsi, zabranjeno biti i suvozac.
Ogadi mu zivot na kulturan i civilizovan nacin, a ne po svima :-)
A šta će raditi oni kojima je posao da metu ulice?
Nadgledati u saradnji sa policijom jesu li ovi dobro pomeli
User avatar
Laplace
Posts: 10579
Joined: 19/11/2012 18:37

#46300 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 18/02/2024 07:55
Capajebo wrote: 18/02/2024 00:13 Kolektivna kazna. Hajmo onda isto tako pendrecit ljude po gradu kad se desi neko sranje sa pucanjem.
Nemoj ni slucajno npr tuzilastvo ili sud reformisati. Sankcionisati tuzitelje/sudija itd itd, nego samo kolektivne represivne mjere.

Donesi zakon da ako imas XXX neplacenih kazni metes ulicu 30 dana. Ukoliko se ne pojavis jedan dan odmah 3 mjeseca zatvora, 5 dana - 6 mjeseci itd itd. Stavi mu onaj hepek oko noge i ako predje 20 km/h odma hapsi, zabranjeno biti i suvozac.
Ogadi mu zivot na kulturan i civilizovan nacin, a ne po svima :-)
A šta će raditi oni kojima je posao da metu ulice?
Primati platu za posao koji urade drugi. Nije da je to nešto nepoznato na ovim prostorima.
Post Reply