Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4626 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

OpusDei wrote:Evo jos jedna vijest za koju moram da kazem "znao sam". Srbi su za sebe na Kosovu stvorili kult zrtve, bas kao sto su radili i 80ih. Napuhuju ili cak direktno lazu kad izvjestavaju, kada strada (ili je ranjen) neki Srbin na Kosovu mediji obavezno izvjestavaju o tome kao etnicki motivisan zlocin, kao "zli siptar koji je mucki ubio jadnog junackog kosmetskog Srbina". A kada se sazna da se ustvari radilo u medjusrpskom sukobu, e onda svi cute.

Ipak je ova prica oko organa najbizarnija. A u to su cak i ljudi iz BiH i HR vjerovali dok glavni "svjedok" nije rekao da su "pocinitelji" bajonetima vadili srca neduznih Srba. Sada cak i znacajan dio Srba misli da je citava ta prica prilicno bljutava.
:thumbup:
Jesu stvorili kult svaka cast,i nije im dosta taj konflikt nego bi da i druge Narode ubace u svoje kolo protiv Albanaca.
Evo citam sugestije,te Hrvatima ovo uradili Bosnjacima ono,Gorancima to.......Istina je.
Svako ko je radio sa srbima zlocine dok su drzali Kosovo okaraktisan je kao Neprijatelj slobodnog Kosova,shodno tome su neke price ovdje i stavljene da bi se i dalje stetilo Albancima.
UCK je ubijala sve saucesnike srpske vojske paravojske dobrovoljnih odreda i cega jos ne,BEZ obzira dali su to bili Bosnjaci,Hrvati,Goranci ili Albanci.
Ne znam dal vam je poznato da je najvise Albanaca (onih postenih :-D ) ubijeno od iznad navedenih etnija od strane UCK,tako da manite se corava posla :dance:
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4627 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

vivace wrote: citava moja okolina smatra da je prica o organima istinita... nista se nece desiti dok srbija ne prizna zlocine koje je cinila prema albancima. nista se i ne moze bolje dogoditi za srbiju od tog priznanja. to vazi isto i prema bosnjacima. ali ovde je izgleda projekcija u pitanju, pa sve lose u sebi, srbi vide u drugom. a dokle ce to da traje,pojma nemam. a jedini izlaz iz nocne more za srbiju je priznavanje zlocina koji su ucinjeni drugim narodima. to bi bio pocetak obnove srbije.
:thumbup:
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4628 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

sherbett wrote:
stotka12 wrote: :thumbup:
Jesu stvorili kult svaka cast,i nije im dosta taj konflikt nego bi da i druge Narode ubace u svoje kolo protiv Albanaca.
Evo citam sugestije,te Hrvatima ovo uradili Bosnjacima ono,Gorancima to.......Istina je.
Svako ko je radio sa srbima zlocine dok su drzali Kosovo okaraktisan je kao Neprijatelj slobodnog Kosova,shodno tome su neke price ovdje i stavljene da bi se i dalje stetilo Albancima.
UCK je ubijala sve saucesnike srpske vojske paravojske dobrovoljnih odreda i cega jos ne,BEZ obzira dali su to bili Bosnjaci,Hrvati,Goranci ili Albanci.
Ne znam dal vam je poznato da je najvise Albanaca (onih postenih :-D ) ubijeno od iznad navedenih etnija od strane UCK,tako da manite se corava posla :dance:

Problem je u tome što drugi etnosi na Kosovu imaju međusobno više toga zajedničkog nego sa Albancima. zato je srbima lakše da ih "okreću" protiv Albanaca. S druge pak strane, da bi govorili o odnosima drugih etnosa na Kosovu i Albancima općenito, potrebno je poznavanje povijesti, kulture i mentaliteta tih naroda. Albanci su ipak zatvorenije društvo. Njihov je mentalitet takav da se ne prepuštaju "drugima", već okreću prema "svojima". Poznata je sintagma "albanstvo prije svega", koju sam prvi puta i čula od Albanca. To je jedini narod u kojem nema religijskih ratova. Naše su se tri vjere, slavenskih naroda poklale ko niko nikad, kod njih nema toga, bitno je biti Albanac. Ja ne tvrdim da je nemoguć suživot svih etnosa na Kosovu, ali u kolektivnu svijest su duboko urezbarene te predrasude, rezerviranost, a među nekima, nažalost, i mržnja.
O kosovskom mitu i vječite uloge goleme žrtve napaćenog srpskog naroda, ispisane su stranice i stranice, OK, ne pušimo te priče, ali ja ovo pišem iz iskustva, jer za razliku od većine ovdje koja info crpi iz medija i rekla-kazala, ja sam dolje bila, i razgovarala sa mnogo ljudi, svih profesija i narodnosti. Srbi i Albanci se gotovo mrze! i mržnja je obostrana! Ima izuzetaka, ima slučajeva u ratu gdje su stvarno OVK ubijali svoje Albance jer su pomagali komšijama Srbima, ima i obratnih situacija, ali ima situacija i u kojoj su Albanci ubijali ili protjerivali svakoga tko govori slavenskim jezikom, ne pitajući ih jel Bošnjak, Goranac, Srbin ili Hrvat! Osim nekih privatnih prijateljskih, komšijskih slučajeva, činjenica jest da su na Kosovu s jedne strane većinski Albanci, a s druge ostali. I to je tako, pa sad neka se razglaba o tome do prekosutra! Država Kosovo je većinski Albanska, i naravno da će ju graditi na svom nasljeđu, kulturološkom, mentalnom, i drugom, raditi u interesu svoga naroda, promicati svoju kulturu, običaje, jezik..tko se ne uklopi u taj voz, normalno da se proglašava žrtvom!
Naši Hrvati na Kosovu ne znaju albanski. jebiga, za njih u tom slučaju nema ni posla! di da radi kad ne zna jezik, kad će svak od njih zaposliti svoga..s druge strane, isto se za njih (hrvate) može reći, sami su krivi, neda ima se raditi, pomaže ih pola Zagreba jer imaju para, pomaže ih Grad ZG, RH, veleposlanstvo..nitko nije gladan...i tako je sa svima! Naj bolju politiku prema svojoj manjini na Kosovu vodi Turska! i to je pravi primjer brige matične države za svoje sunarodnjake u tuđini!
Sherbett, nema sta nisi udrobila, generalizirala skoro sve Albance ili najmanje 99% istih. Napravila od njih bauke i da se slabo uklapaju sa pojedincima koji pricaju slavenskim jezikom. A situacija je koliko je meni poznato bas obratna. Albanci koji zive po Srbiji, Bosni i Hercegovini i drugim drzvama su naucili jezike te drzave radi lakse komunikacije, razumjevanja i uklapanja medju lokalno stanovnistvo. Na Kosovu obratno, neka onda i oni koji pricaju maternji slavenski nauce albanski pa ce moci bez problema komunicirati, razumjevati i druziti sa Albancima. Jezik je kljuc komunikacije i svega medju ljudima. Gdje god odes da zivis u inostranstvo ako hoces da radis ili komuniciras sa lokalnim stanovnistvom prvo moras nauciti jezik lokalnog stanovnistva ili jezik te drzave.

Inace Kosovske manjine kao sto su Bosnjaci, Srbi, Hrvati, Crnogorci, Turci, Goranci i drugi sa poznavanjem svog maternjeg slavenskog ili drugog jezika drugih drzava Balkana mogu biti odlicna spona i veza izmedju Kosova, kosovskih Albanaca i drugih drzava Balkana u razmjeni raznih poslova, eksporta, importa roba i raznih usluga i u takvim sektorima se zaposljavati na Kosovu sto po privatnim firmama sto po kosovskim institucijama. Cim manjine na Kosovu prvo nauce lokalni albanski jezik i ziasta od srca prihvate albance i Kosovo kao svoju zajednicku drzavu i pocnu traziti sa Albancima slicnosti a ne razlike i budu iskreni i prijetelji jedni sa drugima onda ce se svi zajedno puno bolje uklopiti ili integrirati (a ne asimilirati) u kosovsko drustvo.

Sto se tice manjinskih ljudskih prava Bosnjaka, Hrvata, Srba, Turaka i drugih na Kosovu sve manjine su dobile mnogo vise prava nego sto je dobila recimo albanska manjina u Srbiji, BIH, CG, Hrvatskoj itd. Medjutim albanci u tim drzavama se i ne zale i ne traze nikakva ekstra prava nego isti tretman kao i ostali gradjani lokalnog stanovnista tih drzava.

Evo sta su kao primjer od ljudskih prava dobili Bosnjaci na Kosovu a tako vecinom i druge etnicke manjine:
1. Bosnjaci imaju svoje politicke partije, svoje izabrane politicke predstavnike, imaju svoja mjesta u kosovskom parlamentu i zastupaju bosnjacke interese
2. Imaju svi islamsku Zajednicu
3. Imaju svoja udruzenja i nevladine organizacije
4. Priznat im je Bosanski jezik
5. Imaju svoja socijalna, zdravstvena i druga prava
6. Skolovanje na maternjem bosanskom jeziku
7. Bosanski univerzitet
8. Bosansku TV ili Bosanski TV kanal na bosanskom jeziku.
9. Razne printane i internet novine
itd, itd, itd!
Last edited by Helikopter on 09/02/2013 14:15, edited 1 time in total.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4629 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

OpusDei wrote:Ne razumijem sta je smijesno? Cini mi se da na Kosovu osim ovih manastira nema historijskih objekata starijih od 100 god. (dobro mozda u Prizrenu). Manastiri su ionako magnet za posjetitelje iz Srbije i Crne Gore, sta fali da prave biznis od toga.
ovo - :mrgreen: - nije znak smijeha, već oduševljenja, što se ima čast prisustvovati historijskim trenutcima klixa, kada se svjedoči izvornom rađanju jednom od najglupljih postova u proteklih par godina, zbirno sa gore citiranim.

:mrgreen:
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4630 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4631 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

sherbett wrote:

:dance: :dance: :dance: :-D
hajde me sherbet :-D

User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4632 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Održan je sastanak Organizacionog odbora za obeležavanja 5. godišnjice nezavisnosti Republike Kosovo



Pod rukovodstvom predsednika Organizacionog odbora za obeležavanja 5. godišnjice nezavisnosti Kosova, zamenika premijera Kuçija, održan je danas redovan sastanak, na kome se raspravljalo o dosadašnjim aktuelnim aktivnostima i onima koje se treba izvršiti u vezi sa ceremonijama obeležavanja Dana nezavisnosti.

Ministri i drugi članovi Organizacionog odbora zaduženi za organizovanje posebne ceremonije su izvestili o obavljenom poslu i naveli su da će 17. februara sve biti spremno da se peta godišnjica nezavisnosti obeleži na veličanstven i dostojanstven način.

Memli Krasnići, ministar za kulturu, omladinu i sport, je na konferenciji za novinare nakon sastanka rekao da su donete konkretne odluke za niz aktivnosti koje će biti održane širom Kosova, ali sa posebnim osvrtom na prestonicu.

Među glavnim aktivnostima su dve akademije : jedna će 15. februara, koja je u vezi i sa 43 godina od osnivanja Univerziteta u Prištini, a 16. februara je svečana akademija za obeležavanje 5. godišnjice nezavisnosti, u kojem slučaju će se održati i koncert filharmonije Kosova.

"Na dan 17. februara, na dan proglašenja nezavisnosti, širom Kosova će se izvršiti omaži na grobovima palih boraca i drugih ličnosti. Održaće se omaži i od strane zvanične delegacije koji će početi na groblju u Prekazu, na grobu legendarnog komandanta Adema Jasharija, u Prištini, na grobu predsednika Ibrahima Rugove i kod spomenika komandanta Zahira Pajazitija ", rekao Memli Krasniqi. Dalje je nabrojao druge aktivnosti kao što su parada nezavisnosti u Prištini KBS-a.

U večernjim satima veliki koncert nezavisnosti, koji će takođe biti održan u centru Prištine, gde će prisustvovati neka od najpoznatijih imena muzičke scene. Ceo jubilej će se završiti sa vatrometom, negde posle koncerta.

Ministar Krasniqi je obavestio da su na ceremoniji obeležavanja 5. godišnjice nezavisnosti Republike Kosovo pozvane mnoge ličnosti i brojne zvanice.
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4633 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

Some 57,000 Serbs had left the Yugoslav autonomous province of Kosovo within the past decade, it was reported July 12.

A great number had left after the riots of March and April 1981, according to local officials. The region's economic problems and the ethnic Albanian nationalism that had sparked the riots were mentioned as the principal reasons behind the Serbian migration. [See 1981, p. 261G1]

"The nationalists have a two-point platform, first to establish what they call an ethnically clean Albanian republic and then the merger with Albania to form a greater Albania," said Becir Hoti, a Kosovo Communist Party official and an ethnic Albanian.

Officials cited widespread harassment of Serbs by Albanians, including two recent murders, personal insults, defacing of graves, burning of hay and other attacks on property.

The New York Times, Monday, July 12, 1982
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4634 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

"Ne jednom smo se do sada obraćali Vama za zaštitu zakonitosti za Pravoslavnu crkvu i njene vernike i imovinu... U groblju sela Šipolja kod Kosovske Mitrovice, tokom leta ove 1972. g. mladići albanske narodnosti, pevajući uvredljive pesme protiv Srba, porušili su 15 nadgrobnih spomenika. Slično rušenje spomenika desilo se nedavno i u selu Srbovcu kod Kos. Mitrovice, gde je porušeno 8 spomenika. Tako je i na groblju u Orahovcu, gde su polomljeni ne samo drveni nadgrobni krstovi, nego i 7 spomenika od mermera, 2 od cementa i 14 kamenih krstova. U selu Opteruši kod Orahovca, polomljena su 3 nadgrobna kamena krsta i svi drveni krstovi sem tri. U selu Retimlju kod Orahovca polomljeni su na groblju ovi drveni krstovi i na grobovima je vršena velika nužda."[31]

Episkop prizrenski Pavle-zalba upucena Vjerskoj komisiji AP Kosova
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4635 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

"U selu Vinarcu, ataru ove parohije, postoji crkvica još iz davnina, pre nekoliko stoleća, iz doba patrijarha Čarnojevića. Ona je prošla u skoro istovetnom stanju u vremenu 1915-1918. g. kao i u vremenu 1941-1944. g. Međutim, februara ove godine našla su se neodgovorna lica pa u nemogućnosti da otvore crkvu, pokvarili su krov na njoj, otvorili je i ubacili dosta prljavštine (đubreta, izmeta), tako da je nižepotpisani morao da se obrati miliciji za zaštitu... Vernici (Srbi) su za tim pristupili obnovi crkve, krov prepokrili, okrečili i vrata još bolje učvrstili. Međutim, juna meseca, ne znamo (tačno) dan, došli su opet nepoznati, pa su je potpuno ruinirali. Vrata su skinuli i odneli, stolove u crkvi polomili, kandila i svećnjake uništili, tako da je u crkvi ostao samo goli i isprljani zid. ... Smatram da ovakav postupak ne liči čak ni na kriminal, već na politički gest radi istrebljenja ove naše svetinje.".

Paroh Vladimir Popovic episkopu u Prizrenu 5. jula 1972.
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#4636 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Samir_01 »

Sve je to lijepo raskoljnikov06 ali vratimo se malo ranije... recimo 1912. pa nam kazi sta je tad bilo...

Ako ti ne svidja pa hoces da se vratimo u 14. vijek, nije problem... ali onda moramo da se vratimo i u 7. vijek...

Kako god okrenes, Albanci su starosjedioci. Duze su na tim prostorima od vas.

Pokusali ste da ih istrijebite za vrijeme Balkanksih ratova ali srecom niste uspjeli.

Niste uspjeli da preko Albanije izadjete na more... znam da nikad to prelazit necete.

Zato ostavite se selektivne historije.

"Kad Ameri odu" (sto bi vi rekli) vi probajte jos jednom genocid da pocinite nad Albancima... samo neka vam je Bog na pomoci ako opet :oops: izgubite.

Duzni ste Albancima mnogo... a Albanci nikom ne zaboravljaju i ne oprastaju dug.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#4637 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by vivace »

uprtavo tako razmisljaju prosecni srbi-kad odu ameri,mi cemo albance preko prokletija...samo da docekamo da oni odu...--cula danas od cuvenog mi komsije. upravo tome se nadaju srpski nacionalisti.. upravo je to rekao- kad odu ameri ,mi cemo albance preko prokletija....
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#4639 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by OpusDei »

vivace wrote:uprtavo tako razmisljaju prosecni srbi-kad odu ameri,mi cemo albance preko prokletija...samo da docekamo da oni odu..
Takvi su komentari u vecini cak i na sajtovima kao B92. Mada je to nerealna prijetnja. Realno, kad jednom odu Ameri, Srbima ce Kosovo biti najmanji prioritet.
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#4640 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by raskoljnikov06 »

Samir_01 wrote:Sve je to lijepo raskoljnikov06 ali vratimo se malo ranije... recimo 1912. pa nam kazi sta je tad bilo...

Ako ti ne svidja pa hoces da se vratimo u 14. vijek, nije problem... ali onda moramo da se vratimo i u 7. vijek...

Kako god okrenes, Albanci su starosjedioci. Duze su na tim prostorima od vas.

Pokusali ste da ih istrijebite za vrijeme Balkanksih ratova ali srecom niste uspjeli.

Niste uspjeli da preko Albanije izadjete na more... znam da nikad to prelazit necete.

Zato ostavite se selektivne historije.

"Kad Ameri odu" (sto bi vi rekli) vi probajte jos jednom genocid da pocinite nad Albancima... samo neka vam je Bog na pomoci ako opet :oops: izgubite.

Duzni ste Albancima mnogo... a Albanci nikom ne zaboravljaju i ne oprastaju dug.


Zelim samo da napravim ravnotezu izmedju idile i realnosti. Radije bi da se ne vracam u preanticko doba. Jer tada se i nije bas pisalo i o narodima na Balkanu postoje tek neki sturi i nedoreceni dokazi, maltene nista, pa je upravo zbog toga danas nastala ogromna pometnja/masta -ko je ko, odkada je, otkuda je
Kako znas da sam Srbin?
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4641 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

NOVA DEVOJKA

Di Kaprio ljubi devojku sa Kosova

POP KULTURA, 14:54, 08.02.2013.Autor: EPK/Večernje novisti41 komentara

Pošalji e-mail
Odštampaj tekst

Glumac Leonardo Di Kaprio u vezi je sa Aferditom Dreshaj, koja je model i Miss Universe Kosova 2011. godine

Image

Holivudski glumac Leonardo Di Kaprio (38) u vezi je sa Aferditom Dreshaj. Pošto je nedavno viđen u jednom hotelu u Majamiju sa zgodnom plavušom američki mediji su se žestoko potrudili da saznaju njen identitet.

Naime, Leo se našao sa Bredli Kuperom u jednom hotelu u Majamiju. Tada se sa njim pojavila lepa plavuša i niko nije znao ko je ona. Kako se kasnije pokazalo i kako, devojka sa kojom se Leo "druži" je model i Miss Universe Kosova 2011. godine Aferdita Dreshaj.

Iako je prošle godine raskinuo vezu sa Viktorijinim anđelom Erin Heterton, upućeni tvrde da mu je Aferdita nova ljubav.

Poznato je da Di Kaprio ne provodi vreme uzalud sa lepim devojkama, ali Aferdita je izjavila da se samo druže kao prijatlji.

Aferdita se na Tviteru predstavlja kao model, pevačica i kraljica lepote, piše Dejli mejl.

http://www.kurir-info.rs/di-kaprio-ljub ... nak-642167
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4642 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Objavljeno 10.02.2013. u 09:50 | Komentari: 24

PREDSJEDNIK SBK

Cerić: Bošnjaci na kosovu se moraju bolje organizirati,


Image

Bošnjaci na Kosovu moraju se bolje organizirati - politički, nacionalno i kulturno. Moraju nadići pojedinačne aspiracije i staviti ih u službu općih nacionalnih interesa Bošnjaka na Kosovu – rekao je Mustafa Cerić, predsjednik Svjetskog bošnjačkog kongresa (SBK) u intervjuu za Agenciju FENA. Razgovarala: Kanita Alijagić Povod za intervju je posjeta delegacije SBK-a, koju je predvodio Cerić, koja je početkom februara obišla Bošnjake Kosova, Makedonije, Crne Gore i Albanije.

Mustafa ef. Cerić (Foto: Arhiv)
Cerić je mišljenja da Bošnjaci na Kosovu imaju možda najbolju priliku da se artikuliraju kao nacionalna zajednica i da koriste svoja prava koja garantiraju međunarodne konvencije i Ustav Republike Kosovo, jer je kosovska vlada otvorena prema Bošnjacima na svim nivoima i dostupna je za sva pitanja Bošnjaka, te da "to ne treba da čudi, jer Bošnjaci i Albanci imaju tradicionalno prijateljske odnose i pomagali su jedni drugima u nevolji“.

Izrazio je nadu da će SBK imati ulogu da jasno i precizno identificira opće nacionalne interese Bošnjaka ne samo na Kosovu već na cijelom Balkanu da bi Bošnjaci osjetili snagu u nacionalnom zajedništvu i shvatili važno pravilo iz Programske povelje koje glasi: "Nije dovoljno da Bošnjaci budu samo uspješni pojedinci u kulturno-civilizacijskom razvoju ljudskog roda. Bošnjaci se moraju prihvatiti zadataka koje samo nacija kao cjelina može ostvariti."

"Bošnjake u Makedoniji našao sam u mnogo boljem stanju nego što sam mislio. Posjeta Strugi i džematu Labuništa mi je pokazala da su Bošnjaci u Makedoniji svjesni svog nacionalnog identiteta unatoč pokušajima da ih se dijele po raznim osnovama", rekao je Cerić, i dodao da je na tribini SBK-a u Skoplju "osjetio snagu bošnjačke inteligencije i nacionalne elite s akademikom Feridom Muhićem na čelu i prijatno sam se iznenadio koliko je Kongres već prisutan kod Bošnjaka“.

Na pitanje da li su Bošnjaci Kosova i Makedonije inkorporirani u političkom, ekonomskom, kulturnom pogledu, Cerić je kazao da u političkom pogledu Bošnjaci nemaju problema na Kosovu, jer imaju slobodu političkog organiziranja i političkog djelovanja, ali "drugo je pitanje da li su Bošnjaci dobro politički organizirani“.

"Kao i ovdje kod nas, Bošnjaci su podijeljeni u više partija, koje ne koordiniraju na najbolji način u interesu svih Bošnjaka. Nije problem što ima više partija, to je i dobro da ljudi imaju više opcija, ali je problem što te partije ne mogu da se dogovore o zajedničkom nacionalnom cilju, pa onda svaka partija radi i djeluje po svome što nije uvijek u skladu s općim nacionalnim interesom svih Bošnjaka", smatra Cerić.

U razgovoru s nekim čelnicima političkih partija na Kosovu primijetio je da su oni svjesni tog problema i "da nastoje da dođu do zajedničke bošnjačke nacionalne platforme".

Što se tiče ekonomskog stanja, Cerić kaže da Bošnjaci nisu ni u boljoj ni u goroj situaciji od ostalih stanovnika na Kosovu te da prema onome što je vidio u Prizrenu, gdje živi veliki broj Bošnjaka, smatra da su u dobrom stanju.

Naglasio je da je za Bošnjake na Balkanu, pa tako i na Kosovu najteže stanje u kulturi, jer o tome niko ozbiljno ne vodi računa, a jedan od osnovnih motiva osnivanja SBK je da osigura Bošnjacima na Balkanu da čuvaju i razvijaju svoj jezik i kulturu.

Na pitanje Agencije FENA koji je najveći problem koji su Bošnjaci iznijeli, Cerić je rekao da je to "osjećaj ostavljenosti i usamljenosti“.

"Svugdje gdje smo bili na Kosovu, u Makedoniji, Albaniji i Crnoj Gori vidjeli smo ponosne i kršne Bošnjake, kojima ništa ne treba osim lijepa riječ i osjećaj da pripadaju naciji koja ima svoju glavu, mozak, srce i dušu", kazao je Cerić uz nadu da ih SBK neće iznevjeriti i da će im pružiti toplinu riječi i osnažiti osjećaj bošnjačkog nacionalnog ponosa.

Komentirajući gostovanje u emisiji "Face TV", u kojoj je govorio o "državi Bošnjaka", što su mediji, a među njima i HRT prenijeli kao separiranje Bošnjaka, a neki se pitaju "čija je onda BiH", Cerić je rekao da se "u vlastitoj kući domaćin ne separira“.

"Bošnjaci su domaćini u svojoj zemlji i zato nemaju potreba da se 'separiraju'. O separaciji sanjaju oni kojima Bosna i Hercegovina nije na srcu i koji misle da im je negdje drugdje bolje", rekao je uz opasku da je to "njihovo pravo da vole ili ne vole zemlju u kojoj žive, ali je i neotuđivo pravo Bošnjaka da vole svoju zemlju i da se nikom ne izvinjavaju zato što to jasno i glasno kažu pa ma šta drugi mislili“.

Cerić je bio kategoričan u tome da se ne može unedogled živjeti u jednoj, a raditi za interese druge zemlje.Ne može se
unedogled omalovažavati državnost i suverenost države BiH u korist druge države i očekivati od Bošnjaka da to mirno posmatraju.

"Zna se čija je Bosna i Hercegovina. Ona je zemlja Bošnjaka i svih ostalih koji je vole kao svoju domovinu i poštuju je kao svoju državu", smatra Cerić te postavlja pitanje da se na isti način može tražiti odgovor "čija je Hrvatska", jer u njoj ne žive samo Hrvati, kao što se može postaviti i pitanje "čija je Srbija", jer ni u njoj ne žive samo Srbi“.

Naglasio je da je "floskula da BiH nije ničija, već svačija najveća podvala Bošnjacima, kojima se na taj način sugerira da odustanu od prava na zemlju i državu, njihovo je da budu mirni i pokorni i, naravno, zahvalni što su živi, u protivnom slijedi im progon, pogrom ili pokrštavanje da bi dva susjeda mogli podijeliti Bosnu i tako doći do konačnog rješenja 'Final Solution'".

Kao treću činjenicu naveo je da, znajući da nema naroda bez domovine, niti domovine bez naroda, "prirodno je pravo Bošnjaka da vole svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu i da se za nju bore kao za svoj životni prostor, gdje im je osiguran kontinuitet njihovog življenja“ .

"Jednom zauvijek treba da se zna da je Bosna zemlja onih koji je iskreno vole i koji se istinski bore za njenu slobodu i suverenost. Bosna i Hercegovina nije nikad bila ni ničija ni svačija zemlja, oduvijek je bila i zauvijek će biti zemlja onih koji je vole i koji su za njenu čast i slobodu spremni dati živote", rekao je u intervjuu za Agenciju FENA Mustafa Cerić, predsjednik Svjetskog bošnjačkog kongresa.

Zaključio je da je država životna potreba nacije, radi biološke zaštite, kulturne i civilizacijske održivosti, a da "Bošnjaci nisu nikad bili bez države, ali im je pravo na državu uvijek osporavano na različite načine“.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ceric-bo ... /130210019

----------------------------------------------------------------------------
Odlican Cericev govor, covjek radi i bori se nema sta :thumbup:
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4643 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Tači: Raspuštamo srpske institucije vrlo brzo

Kosovski premijer Hašim Tači je na sastanku sa izvestiocem za Kosovo Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček izjavio da će srpske paralelne strukture vlasti na severu Kosova biti vrlo brzo raspuštene, piše danas Zeri.
Paralelne strukture će biti raspuštene
Image

"Paralelne strukture će biti raspuštene, a oni koji nisu bili umešani u zločine moći će da zatraže posao u lokalnim institucijama na severu", izjavio je kosovski premijer Hašim Tači.

On je od Ulrike Lunaček i Evropske unije zatražio da pomognu primenu sporazuma koji su postignuti između Kosova i Srbije tokom dijaloga u Briselu.

Lunaček je Tačiju zahvalila na konstruktivnosti ispoljenoj tokom dijaloga.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4644 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ceric-bo ... /130210019
Bravo za Cerićevu govoranciju o Bošnjacima na Kosovu!
:thumbup:
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#4645 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CungaLunga »

Image

"Kupila sam kutiju cigareta 'eva slims' u jednoj radnji u Šipovu. Platila sam ih 3,3 konvertabilne marke, koliko sada koštaju. Nisam ni obraćala pažnju na akcizu, kao ni na natpis. Tek kada sam stigla kući, primetila sam da je štetnost pušenja napisana na albanskom, te da na sebi imaju markicu 'Republike Kosovo'", rekla je Ivana G. iz Banjaluke.

:-D
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#4646 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by stotka12 »

Read on: Arben Idrizi, Zveri vole otadžbinu (Beton, 2013)
Čovek urla posle rata

Piše: Vladimir Arsenić

Image



Kombinujući ono što bismo nazvali „politikom“ sa „ljubavlju“ i „metafizikom“ (ove pojmove pišem pod navodnicima da bih ih relativizovao, da ih ne shvatimo u apsolutnom smislu) ili da iskoristim Kišovu metaforu „komesara“ i „jogina“, Arben Idrizi piše izuzetno sugestivnu poeziju koja će čitaocu dati mnogo. Njegova beskompromisnost da kaže šta mu je na umu, ali i liričnost koja mu omogućava da bude nežan kao „oblak u pantalonama“, retke su sposobnosti u današnjoj poeziji, posebno na tlu bivše Jugoslavije. Zato je izuzetno važno što nam je omogućeno da čujemo njegove reči
Photo: Milica Jovanović

Posle dve antologije Iz Prištine s ljubavlju i Iz Beograda s ljubavlju KPZ Beton nastavlja sa veoma važnom aktivnošću promocije albanskih književnika sa Kosova u srbijanskoj kulturi. U današnje vreme bi svakako trebalo reći iz Kosova, jer je Kosovo nezavisna država. Međutim, u jeziku se odavno ustalila ova konstrukcija koja unapred već svedoči o tome da je ova teritorija odavno shvatana drugačije, poput nekog ostrva. Ako političari mogu da prevare ljude kojima vladaju u Srbiji time što tvrde da „ne smeju da izgube Kosovo“, kao da je to ogrlica ili olovka koja se može izgubiti ili naći, ipak ne mogu da prevare jezik koji nam kaže da nam Kosovo nikada i nije pripadalo, ono je uvek bilo neka silom pripojena i silom kontrolisana teritorija, nešto što se ne nalazi unutar, pa da nešto možemo definisati kao da dolazi iz Kosova, već uvek kažemo da nešto dolazi sa jer to nešto definitivno nije u istoj ravni sa ostatkom Srbije.

Predstaviti poeziju albanskog pesnika sa Kosova Arbena Idrizija u prevodu Škeljzena Malićija, prvog čiji se opus pojavljuje u posebnoj knjizi posle Fljore Brovine, a sve to učiniti u srbijanskoj kulturi koja prema svemu što nije srpsko, a dolazi „odande“ ima strahovita predubeđenja, najčešće rasne stereotipe dugo negovane i razrađivane u štampi, medijima, književnosti i ostalim umetnostima, predstavlja priličnu hrabrost i veliku odgovornost. Konačno, to je jedan od koraka ka pomirenju, čini se mnogo značajniji od susreta Nikolić-Jahjaga, kojima kao da je Idrizi posvetio odličan i precizan naslov zbirke Zveri vole otadžbinu.

Dva su dominantna poetičko-tematska toka u ovom izboru iz Idrizijeve poezije. Prvi, koji je otvoreno politički nosi u sebi glasove Vitmena i još više Ginzberga, predstavlja ono što bismo mogli nazvati kosovskim Urlikom i drugi koji je značajno smireniji, refleksivniji, ljubavniji i u kojem mahom odzvanjaju Rilke i pojedini italijanski pesnici koje Idrizi prevodi. Međutim, zbirku otvaraju dve pesme, koje su predstavljene kao slike u ogledalu, odnosno dve strane medalje, tačnije dva lica iste zveri: „među likvidiranima je bio i umobolnik“ govori o stravičnom zločinu koji su počinile srpske snage, a „među ubijenima je bila i usamljena baka“ govori o zločinu nad nevinom staricom koji su počinili Albanci dok su „čistili“ teren. Ovim činom isticanja zločina s obe strane u prvi plan, Arben Idrizi ne relativizuje, niti pokušava da kaže „svi su ubijali“ ili „bilo je logora na sve strane“, već ističe ono što je rekao već u naslovnoj metafori. Balkanska verzija ljubavi prema otadžbini, ljubavi prema jednoj tako gnusnoj ideji koja zahteva tuđe ljudske žrtve nije čovečanska, već zverska i sa koje god strane dolazila ona nije drugačija. Ne postoji „svetija“ otadžbina, ne postoji „bolja“, sve su jednako grozne i krvave jer svaka zahteva da se u njeno ime ubija.

Postavivši tako okvir za svoje pevanje, Idrizi će iz svih oružja raspaliti po aktuelnoj i svakoj vlasti koja nastaje u smutnim vremenima nakon rata, u trenucima kada se ideali zbog kojih su mnogi položili svoje živote u potpunosti izneveravaju. On za sebe može da kaže da je „čedo rata“, onaj koji je prevaren u miru, onaj koji sada vidi čemu je sve ono ubijanje vodilo. Čitava ta mašinerija laži i zločina, najviše prema sopstvenom narodu, biće demaskirana u najupečatljivijoj pesmi prvog dela knjige „navalite vi nerasti demokratije da ovladate zemljom“. Ovi stihovi mogli su nastati, sa istom količinom besa i sa istom argumentacijom i u Bosni, i u Hrvatskoj, i u Srbiji i na čitavom prostoru bivše Jugoslavije na kojem se tokom ratova formirala elita koja svoje bogatstvo i moć ima da zahvali krvi nedužnih i lažnim idealima u čije su ime slali tuđu decu u rat. Koristeći tešku i pojačanu retoriku, ponavljanja, dugačak slobodan stih koji se gotovo izjednačava sa prozom, Idrizi ne govori, ne peva, on urla, grmi, on deluje kao starozavetni prorok ili ovovremeni jurodivi prosjak koji kune sve(t) oko sebe. Njegov jezik je težak, pomešan sa psovkama, koristi upečatljive slike i poređenja, naizgled očišćen od onog lirskog, istančanog i nežnog. Međutim, ovaj jezik je prilagođen izrazu i efektu koji želi da postigne. Ovaj segment njegove knjige krvav je koliko i stvarnost koju opeva. Pesnik je nemilosrdan prema onima koje napada, a ironičan prema sebi i onima koji su mu slični.

Od dela knjige koji nosi naziv Anđeo u ruševini hrama, a koji se nalazi skoro na polovini zbirke, poetika i tematika se značajno menjaju. Ton se stišava, a političke teme menjaju se refleksivno-ljubavnim. Već prva pesma ove nove celine nosi naziv „Ljubav umiva dušu“. Pesnik je ostao zgađen politikom, on je rekao svoje, on nije ćutao i zabio glavu u pesak, ali njegov bes i njegovo urlanje su poput Sartrovog „pevanja u pustinji“. Upravo stoga traži nešto što je potpuno drugačije, nešto što je iznad svakodnevnice, nešto što će da „umije dušu“. Čim pomene ljubav i dušu, pesnik mora da uspostavi kosmogoniju, mora da prizove boga i anđele, ali on to ne čini da bi uspostavio neku krutu religiju i uspostavio patrijarhalni poredak sličan islamu ili hrišćanstvu. Upravo suprotno, njegova kosmogonija se zasniva na ovozemaljskoj ljubavi između muškarca i žene, na sladostrasnoj i telesnoj ljubavi između ljubavnika i taj trenutak vrhunca, orgazma, ako želite, to je trenutak kosmogonijskog rađanja i istovremeno, ma koliko to paradoksalno zvučalo, batajevskog umiranja sveta. Jasno je da je njegova metaforika - koja će uslediti iza naslova koji pominje anđela i hram - monoteistička, ali ona je, kao i kod Rilkea, potpuno privatna. U pitanju je, da tako kažem, privatni monoteizam Arbena Idrizija.

Kombinujući ono što bismo nazvali „politikom“ sa „ljubavlju“ i „metafizikom“ (ove pojmove pišem pod navodnicima da bih ih relativizovao, da ih ne shvatimo u apsolutnom smislu) ili da iskoristim Kišovu metaforu „komesara“ i „jogina“, Arben Idrizi piše izuzetno sugestivnu poeziju koja će čitaocu dati mnogo. Njegova beskompromisnost da kaže šta mu je na umu, ali i liričnost koja mu omogućava da bude nežan kao „oblak u pantalonama“, retke su sposobnosti u današnjoj poeziji, posebno na tlu bivše Jugoslavije. Zato je izuzetno važno što nam je omogućeno da čujemo njegove reči.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#4647 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by vivace »

lep je albamski jezik...zvucan. lepo zvuci...
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#4648 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CungaLunga »

Pa insanu marku uzmu na takav način :shock:
Možda tebi nije problem, ali mene, kao hercegovca,
to duboko vrijeđa :D
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4649 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

"VELIKODUŠNA PONUDA"

Tači: Prihvatamo strukture i rukovodstvo severa Kosova

POLITIKA, 19:58, 13.02.2013.Autor: Agencija FoNet40 komentara

Govoreći o sledećoj rundi razgovora sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem u Briselu, Tači je rekao da veruje da će taj satanak predstavljati novo poglavlje u procesu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije

Image
Hašim Tači

PRIŠTINA - Kosovski premijer Hašim Tači izjavio da će institucije Kosova prihvatiti strukture iz oblasti obrazovanja, zdravstva i javnih usluga koje deluju na severu, ali da nemaju nameru da nametnu rukovodstvo u tom delu Kosova.

Građani u tom delu treba da imaju prava da sami izaberu svoje lidere, rekao je Tači za Radio Slobodna Evripa i dodao da će pozvati OEBS da organizuje i upravlja ovim procesom kako bi on bio što pouzdaniji.

Prema njegovim rečima, Srbi na Kosovu će uživati jednaka prava na celoj teritoriji.

Naša ponuda je izuzetno velikodušna, u skladu je sa Ustavom i zakonima Kosova, sa evropskim standardima, ocenio je Tači.

On je naglasio da Vlada, i on kao premijer ima obavezu da stvori uslove kako bi se Srbi "postepeno integrisali u nov demokratski život, organizovali slobodne izbore za četiri opštine na severu, i kako bi imali legitimno rukovodstvo".

Govoreći o sledećoj rundi razgovora sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem u Briselu, Tači je rekao da veruje da će taj satanak predstavljati novo poglavlje u procesu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije.

Očekujem inteziviranje ovog procesa koji će doneti i rezultate, a kako bismo definitivno došlo do normalizacije situacije na severu Mitrovice, do gašenja i udaljavanja bezbednosnih struktura Srbije iz tog dela, rekao je Tači.

Što se naše strane tiče, istakao je on, mi ćemo predstaviti našu pozitivnu ponudu za Srbe na severu, kako bi se oni integrisali u nov kosovski život, u budući parlament Kosova, i u centralne i lokalne institucije.

Radimo na stvaranju boljih uslova za transformaciju ili integraciju obrazovnih i zdravstvenih struktura, u skladu sa Ustavom i zakonima Kosova, rekao je Tači.

http://www.kurir-info.rs/taci-prihvatam ... nak-650109
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4650 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Drecun: Tačijev predlog politički manevar

POLITIKA, 13:08, 14.02.2013.Autor: Agencija TANJUG


Priština sada pokušava providnim diplomatskim i političkim igrama da eliminiše postojeće srpske institucije na severu i da ih integriše u ono što oni zovu sopstvenim, rekao je predsednik skupštinskog odbora

Image

Ne propustite...

Tači: Prihvatamo strukture i rukovodstvo severa Kosova
BEOGRAD - Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun kaže da je predlog premijera Kosova Hašima Tačija o pravima Srba pokušaj prividnog političkog manevra.

On smatra da Priština sada pokušava providnim diplomatskim i političkim igrama da eliminiše postojeće srpske institucije na severu i da ih integriše u ono što oni zovu sopstvenim.

Drecun je novinarima u skupštini rekao da dok Srbija daje celovit predlog rešenja pitanja Kosova i traži zajednicu srpskih opština koja bi imala autonomiju i mogla da učestvuje u kosovskim institucijama samo ako se obezbedi autonoma Kosova u granicama Srbije, Priština sa druge strane pokušava parcijalnim rešenjima u jednom prelaznom periodu da ugasi te srpske institucije.

"Beograd će sada morati da definiše odgovor na tu Tačijevu inicijativu jer je očigledno da će na sledećem sastanku u Briselu on izaći sa tim, a radi se o pokušaju prividnog političkog manevra kojim hoće da prihvate postojeće institucije na severu pa da ih posle integrišu i da se preko OEBS-a organizuju izbori samo na severu Kosova", rekao je on.

Drugim rečima, kako je ukazao, Priština pokušava da u jednom prelaznom periodu ugasi institucije.

On dodaje i da činjenica da je Tači izašao sa predlogom pokazuje da je predlog Beograda pozitivno ocenjen i da rezolucija i platforma sa kojom je Srbija izašla nisu samo slovo na papiru već da imaju težinu i da su prihvaćeni od međunarodne zajednice i EU.

Na pitanje šta je dogovoreno na jučerašnjem sastanku državnog vrha, odgovorio je da ne zna detalje sastanka, ali da je očigledno da je usaglašena pozicija Beograda pred predstojeći susret u Briselu.

Drecun, koji je i poslanik SNS, je dodao da će predstavnici izvršne vlasti uskoro na Odboru za Kosovo u Metohiju dati informacije članovima tog tela kao i da očekuje da će uskoro šef vladine kancelarije za Kosovo Aleksandar Vulin doći na sednicu odbora, kao i premijer Ivica Dačić kada mu to vreme bude dozvolilo.

Tači je juče izjavio da će institucije Kosova prihvatiti strukture iz oblasti obrazovanja, zdravstva i javnih usluga koje deluju na severu Kosova, ali da nemaju nameru da nametnu rukovodstvo na severu Kosova.

Prema njegovim rečima, građani u tom delu treba da imaju prava da sami izaberu svoje lidere, dodavši da će pozvati i OEBS da organizuje i upravlja tim procesom "kako bi bio što pouzdaniji".

Tači je i najavio da će kosovska strana predstaviti, kako je rekao, pozitivnu ponudu za Srbe na severu, kako bi se oni integrisali u nov kosovski život, u budućem parlamentu Kosova i u centralnim i lokalnim institucijama.

http://www.kurir-info.rs/drecun-tacijev ... nak-650995
Post Reply