Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4576 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

supercali wrote:
Dozer wrote:Trazi li ko polovne zimske gume, jos dobre? Dunlop WinterSport 3D, 205/55/16, 4 kom., presle manje od 20.000.
Dobih nove, pa mi ove sad smetaju... Ako koga zanima, na pp.
koje su nacionalnosti?
USA
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4577 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Ne valja te su gume arogantne
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4578 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

jutros u savi nema 185 dimenzije za felnu 15. ne znaju ni kad ce im doci. nudi mi istu dimenziju vredestein sa popustom 111 km. i neki apolo za 86.
odem u maja gume i zavrsim sve za sat. kod njih continetal skuplji 5 maraka od vredesteina...
User avatar
began
Posts: 228
Joined: 13/03/2013 11:00

#4579 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by began »

Cjena skidanja gume sa celicne felge dali itko zna??
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4580 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

began wrote:Cjena skidanja gume sa celicne felge dali itko zna??
4 marke skidanje gume
User avatar
began
Posts: 228
Joined: 13/03/2013 11:00

#4581 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by began »

Pa balans gume i montaza 4-5km a skidanje 4 smjesno al haj :-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4582 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

began wrote:Pa balans gume i montaza 4-5km a skidanje 4 smjesno al haj :-)
e jbg ja sam skinuo jer mi je trebalo tako
sad jel on mene odero ili nije svejedno mi je sada
uglavnom ako kupujes gumu kod istog i on ti je stavlja valjda je besplatno a ovako samo to placa se koliko toliko jer tebi treba ne treba njemu
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#4583 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by johntra »

Rade li nedjeljom vulkanizeri i ima li još gužve, ako je neko išao ovih dana? :D
User avatar
mrva/mrve
Posts: 423
Joined: 25/12/2010 16:57
Contact:

#4584 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mrva/mrve »

Planiram kupiti neke od ovih guma, 165/70/14. Isplati li se uzeti Michelin?

Image Image
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4585 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Ako imaš para i planiraš voziti par sezona sa tim gumama onda samo naprijed sa Michelinom ili Pirellijem, nema greške.
Ako ćeš ga prodavati za, karikiram, dva dana, onda možeš staviti i Starfire (nekadašnji Trayal) ili Tigar...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4586 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

http://www.nezavisne.com/automobili/aut ... ila/336581

Po ovome imao sve 4 zimske ili ne lanci obavezni... Hmmmm...
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#4587 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Ned071 wrote:http://www.nezavisne.com/automobili/aut ... ila/336581

Po ovome imao sve 4 zimske ili ne lanci obavezni... Hmmmm...
Hmmm..

Za motorna vozila do 8 sjedišta i motorna vozila najveće dozvoljene mase do 3,5 tone:


1. Pneumatici sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) ili

2. Pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uvjeta.

http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=119
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#4588 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by friskyoreo »

Ned071 wrote:http://www.nezavisne.com/automobili/aut ... ila/336581

Po ovome imao sve 4 zimske ili ne lanci obavezni... Hmmmm...
Ni meni to nije jasno. Imam sve 4 zimske, nove. Sara normalno iznad 4 mm. Moram li imati lance u gepeku?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4589 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

Potpuno nejasno... Mislim da je ZOBS isti na podrucju BiH. Al po ovom moras imat lance. Hmmmm... Nista. Ja sam ih ubacio u gepek. Za svaki slucaj
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#4590 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Jasno ko dan.

Ili 4 zimske gume (sa minimalnom dubine šare 4mm)

ili

4 ljetne (sa minimalnom dubine šare 4mm) + lanci u prtljažniku.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#4591 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

ja ne znam otkud dilema?
Član 155.
(1) Pod zimskom opremom motornih i priključnih vozila,
podrazumijevaju se:
a) lanci za snijeg pripravni za postavljanje na pogonske
točkove i
b) gume minimalne dubine utora na gaznoj površini 4
mm, s tim da gume na pogonskim točkovima moraju
biti zimske ili gume s oznakama MS, M+S ili M&S.
(2) Na vozila se ne smiju postavljati gume s ekserima.
(3) Dodatno za teretna vozila i autobuse u zimsku opremu
ubraja se i lopata i vreća pijeska.
http://bihamk.ba/dokumenti/zakoni/Pravi ... enzije.pdf
Sl.glasnik BiH Broj 23 - Strana 2840 Ponedjeljak, 2. 4. 2007.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#4592 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Ja ne znam kako neko moze pohvaliti one supke Maja gume. Nikad vise, ama bas nikad vise krocit tamo nit cu ikoga poslati.

Pizde
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4593 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

skafiskafsnjak wrote:Ja ne znam kako neko moze pohvaliti one supke Maja gume. Nikad vise, ama bas nikad vise krocit tamo nit cu ikoga poslati.

Pizde
Šta je bilo?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4594 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

Bas cudno. Bio u petak prvi put u zivotu ljudi bili fakat ok. Malo me nervira naplacivanje kesa al usluga je u dure...
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4595 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

drugi profil wrote:ja ne znam otkud dilema?
Član 155.
(1) Pod zimskom opremom motornih i priključnih vozila,
podrazumijevaju se:
a) lanci za snijeg pripravni za postavljanje na pogonske
točkove i
b) gume minimalne dubine utora na gaznoj površini 4
mm, s tim da gume na pogonskim točkovima moraju
biti zimske ili gume s oznakama MS, M+S ili M&S.
(2) Na vozila se ne smiju postavljati gume s ekserima.
(3) Dodatno za teretna vozila i autobuse u zimsku opremu
ubraja se i lopata i vreća pijeska.
http://bihamk.ba/dokumenti/zakoni/Pravi ... enzije.pdf
Sl.glasnik BiH Broj 23 - Strana 2840 Ponedjeljak, 2. 4. 2007.
Ima još jedan pravilnik, izašao cca mjesec dana poslije koji tretira isključivo zimske uslove vožnje i taj pravilnik kaže da je zimska oprema ono što je napisao @Teufik.
Zato je Ministarstvo izdalo saopštenje u kojem kaže da se računa da je ispravno ono što piše u ovom drugom pravilniku.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#4596 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

530i wrote:
skafiskafsnjak wrote:Ja ne znam kako neko moze pohvaliti one supke Maja gume. Nikad vise, ama bas nikad vise krocit tamo nit cu ikoga poslati.

Pizde
Šta je bilo?
Citao sam iskustva ovdje i posaljem prijatelja kod njih. Uvale mu 2 gume 2014ta godina i felge mu ostetili.

Ja isao u makbel da kupim 2 zimske i posto je guzva, haj reko odoh u Maja, pa cu samo kupiti . Ako ne mognu montirati, u gepek cu ih. Nisam iz Sarajeva.

Doso ja tamo, lijepo pitam ima li tih i tih guma... lik mi samo rece guzva i produzi, ja ko popisan ostanem . Vratim se i u makbelu kupim i u gepek.

Nilad vise Maja
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4597 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Vjerovatno si pitao nekog od onih montera. Trebao si uci u "radnju" za narudžbu. Nije da ih pravdam, ali eto.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#4598 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

A tako je to. Nekom ispadne dobro nekom ne. Ja na Piku (OLX) narucio od njih. Samo im naveo da zelim gume iz 2015.godine i pitao kada ce doci posto sam u Tuzli. Sve ok proslo. Dobio ih za dva dana. DOT 3815
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#4599 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Dzontra_Volta wrote:Vjerovatno si pitao nekog od onih montera. Trebao si uci u "radnju" za narudžbu. Nije da ih pravdam, ali eto.
Na gazdu sam naletio....znam da je gazda jer sam dolazio van sezone s jaranom.

Svi seru po makbelu, a ljudi ljubazni prema meni bili max...
User avatar
Better Man
Posts: 18753
Joined: 01/10/2006 20:10

#4600 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

U petak sam stavio zimske gume. Tata dogovorio s rođakom i odvukao mu gume i on ih oprao s felgama, provjerio balans i napuhanost i ja kad sam došao s posla svratio odmah do njega (blizu mi kuće) i za pet minuta bio gotov. Odmah mi je oprao i alu felge i ljetne gume i fino sam ih spakovao.
Post Reply