Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#4551 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by r_faruk »

ako je neko zainteresovan za gume, prodajem sljedece:
http://www.olx.ba/artikal/19570078/gume ... 215-65-16/
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#4552 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bilic »

INFORMACIJA ...

• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?

Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#4553 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by burgundy »

Kupio Michelin Alpin 4.Zanima me koja je razlika izmedju guma proizvedenih u Spaniji i onih u Njemackoj?Ja sam uzeo njemacke.I da li je moguce da budu kopija?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4554 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Nije moguce da budu kopija. Vremena kopija su davno prosla. Ako Michelin garantuje svojim imenom kvalitet, nebitno gdje je guma prozivedena.
Ci-Nick
Posts: 6888
Joined: 15/03/2015 17:38

#4555 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ci-Nick »

bilic wrote:INFORMACIJA ...

• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?

Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
To kažu oni koji prodaju gume.
ADAC kaže tri godine.
https://www.adac.de/infotestrat/reifen/ ... cePageId=0
Iako ih ja ne bi kupio ako su starije od godinu dana jer ako se zajebavamo sa tabelama i ocjenama karakteristika onda to važi za svježe gume.
Poslije godinu dana ocjene ne bi bile iste a poslije 6 godina ni slične.
Taj rabat od 5% po godini je smijurija. Rabat bi trebao biti 20% po godini.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4556 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Ci-Nick wrote:
bilic wrote:INFORMACIJA ...

• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?

Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
To kažu oni koji prodaju gume.
ADAC kaže tri godine.
https://www.adac.de/infotestrat/reifen/ ... cePageId=0
Iako ih ja ne bi kupio ako su starije od godinu dana jer ako se zajebavamo sa tabelama i ocjenama karakteristika onda to važi za svježe gume.
Poslije godinu dana ocjene ne bi bile iste a poslije 6 godina ni slične.
Taj rabat od 5% po godini je smijurija. Rabat bi trebao biti 20% po godini.
Bridgestone i Michelin kazu 5 godina POD USLOVOM da su skaldistene pravilno.
U mom rijecniku nova guma ciji je datum proizvodnje 6 mjeseci ili vise pri kupovini nece na moje auto.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4557 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

a bokte jutros reda pred savom. ko da se karte za baraž prodaju :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4558 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

kampanjci :skoljka:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4559 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

normalno. i ja cu sutra preksutra. nemam ja shemu ko memo :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4560 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Ned071 wrote:normalno. i ja cu sutra preksutra. nemam ja shemu ko memo :mrgreen:
Sta ces uzimat, GY All Season? :D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4561 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

ne znam. nisam jos dovnlodovo test. nemam dva eura jbg. skupljam za gume :-D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4562 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Meni izletile gume conti ts 830 p dot 2013 mada sam pretjerao sa dimenzijom 215/50 17, kija ko suvic kakav sada...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4563 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

Bakir1 wrote:Meni izletile gume conti ts 830 p dot 2013 mada sam pretjerao sa dimenzijom 215/50 17, kija ko suvic kakav sada...
ima se za premium... Hadžiuzimaga :mrgreen:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4564 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Citaj dot2013 kupci premijuma bjeze od "starih" dotova ja Boga mi jok :mrgreen:
Ali kako sam odahnuo poslije/40 nemas pojma
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4565 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo »

Poslije cega ?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4566 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

215/40 17
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4567 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo »

Sta ti je to bilo, neke "tanga" gume ?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4568 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Drama gume lisce u jesen izbjegavas a ako potrefis na kesten gotova felga :mrgreen:
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#4569 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by johntra »

I meni su izletile Fulda Montero Kristal 3 povoljno...vožene dvije sezone pravo malo...pa sam ih uzeo.. :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4570 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

danas legle 205/55 16 dunlop 166 u maji


ps ako nekome trebaju michelin ljetne u ovoj dimenziji cijena 50 za dvije gume
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4571 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Ja cekam da im dodju Continental. Nesto sam bas zapeo za njih. Ako ne bude do polovine iduce sedmice uzecu Alpin 5. Mozda je tako i bolje.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4572 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Trazi li ko polovne zimske gume, jos dobre? Dunlop WinterSport 3D, 205/55/16, 4 kom., presle manje od 20.000.
Dobih nove, pa mi ove sad smetaju... Ako koga zanima, na pp.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4573 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Dozer wrote:Trazi li ko polovne zimske gume, jos dobre? Dunlop WinterSport 3D, 205/55/16, 4 kom., presle manje od 20.000.
Dobih nove, pa mi ove sad smetaju... Ako koga zanima, na pp.
koje su nacionalnosti?
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#4574 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 4m3l »

Gdje ima dobrih polovnih guma ?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4575 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Kod mene 205/55 16 ljetne miselin
Post Reply