Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
r_faruk
- Posts: 4804
- Joined: 20/01/2003 00:00
#4551 Re: Dolazi zima - zimske gume
ako je neko zainteresovan za gume, prodajem sljedece:
http://www.olx.ba/artikal/19570078/gume ... 215-65-16/
http://www.olx.ba/artikal/19570078/gume ... 215-65-16/
- bilic
- Posts: 1165
- Joined: 25/07/2012 22:33
#4552 Re: Dolazi zima - zimske gume
INFORMACIJA ...
• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?
Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?
Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
- burgundy
- Posts: 2328
- Joined: 20/10/2010 19:44
#4553 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kupio Michelin Alpin 4.Zanima me koja je razlika izmedju guma proizvedenih u Spaniji i onih u Njemackoj?Ja sam uzeo njemacke.I da li je moguce da budu kopija?
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4554 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije moguce da budu kopija. Vremena kopija su davno prosla. Ako Michelin garantuje svojim imenom kvalitet, nebitno gdje je guma prozivedena.
-
Ci-Nick
- Posts: 6888
- Joined: 15/03/2015 17:38
#4555 Re: Dolazi zima - zimske gume
To kažu oni koji prodaju gume.bilic wrote:INFORMACIJA ...
• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?
Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
ADAC kaže tri godine.
https://www.adac.de/infotestrat/reifen/ ... cePageId=0
Iako ih ja ne bi kupio ako su starije od godinu dana jer ako se zajebavamo sa tabelama i ocjenama karakteristika onda to važi za svježe gume.
Poslije godinu dana ocjene ne bi bile iste a poslije 6 godina ni slične.
Taj rabat od 5% po godini je smijurija. Rabat bi trebao biti 20% po godini.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#4556 Re: Dolazi zima - zimske gume
Bridgestone i Michelin kazu 5 godina POD USLOVOM da su skaldistene pravilno.Ci-Nick wrote:To kažu oni koji prodaju gume.bilic wrote:INFORMACIJA ...
• • •••••••Da li je starost guma važna, odnosno može li nova guma biti prestara?
Najčešće postavljeno pitanje s kojim se susrećemo pri svakodnevnom radu je vezano za starost novih guma koje prodajemo i ugrađujemo. Dakle, da li je starost guma važna. Odgovor je DA! Starost guma je veoma važna ali ne u tolikoj mjeri da bi se guma koja je stara 1-2 godine i ako je lagerovana na idealan način (u suhom i tamnom skladištu poput našeg) već smatrala starom i neupotrebljivom. Sve vodeće svjetske asocijacije koje se bave tematikom vezanom za proizvodnju i korištenje auto guma su se izjasnile u vezi sa ovim. Tako britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume (The British Rubber Manufacturers Association - BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korištene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zamijeniti. Dakle po britanskim propisima krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja je 6 godina i kao takve se mogu prodavati. Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume poslije 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene prije više od 10 godina trebalo zamjeniti novim. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako su stare do 5 godina. Ono što je zanimljivo je da se u svim tim dokumentima ne navodi da gume nakon isteka predviđenog roka za prodaju treba povući iz prodaje odnosno da su neupotrebljive, već da ih prije prodaje, odnosno upotrebe trebaju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.Mi u Sava Trgovini d.o.o. Sarajevo nastojimo da imamo što manje guma koje su “ostarile”, a ako se desi da je neka guma starija od 2 godine kupac je blagovremeno informisan i odobravamo dodatnih 5% popusta na svaku godinu staros
ADAC kaže tri godine.
https://www.adac.de/infotestrat/reifen/ ... cePageId=0
Iako ih ja ne bi kupio ako su starije od godinu dana jer ako se zajebavamo sa tabelama i ocjenama karakteristika onda to važi za svježe gume.
Poslije godinu dana ocjene ne bi bile iste a poslije 6 godina ni slične.
Taj rabat od 5% po godini je smijurija. Rabat bi trebao biti 20% po godini.
U mom rijecniku nova guma ciji je datum proizvodnje 6 mjeseci ili vise pri kupovini nece na moje auto.
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4557 Re: Dolazi zima - zimske gume
a bokte jutros reda pred savom. ko da se karte za baraž prodaju 
- Truba
- Posts: 93848
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4558 Re: Dolazi zima - zimske gume
kampanjci 
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4559 Re: Dolazi zima - zimske gume
normalno. i ja cu sutra preksutra. nemam ja shemu ko memo 
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#4560 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sta ces uzimat, GY All Season?Ned071 wrote:normalno. i ja cu sutra preksutra. nemam ja shemu ko memo
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4561 Re: Dolazi zima - zimske gume
ne znam. nisam jos dovnlodovo test. nemam dva eura jbg. skupljam za gume 
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4562 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni izletile gume conti ts 830 p dot 2013 mada sam pretjerao sa dimenzijom 215/50 17, kija ko suvic kakav sada...
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4563 Re: Dolazi zima - zimske gume
ima se za premium... HadžiuzimagaBakir1 wrote:Meni izletile gume conti ts 830 p dot 2013 mada sam pretjerao sa dimenzijom 215/50 17, kija ko suvic kakav sada...
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4564 Re: Dolazi zima - zimske gume
Citaj dot2013 kupci premijuma bjeze od "starih" dotova ja Boga mi jok
Ali kako sam odahnuo poslije/40 nemas pojma
Ali kako sam odahnuo poslije/40 nemas pojma
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#4565 Re: Dolazi zima - zimske gume
Poslije cega ?
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4566 Re: Dolazi zima - zimske gume
215/40 17
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#4567 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sta ti je to bilo, neke "tanga" gume ?
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#4568 Re: Dolazi zima - zimske gume
Drama gume lisce u jesen izbjegavas a ako potrefis na kesten gotova felga 
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#4569 Re: Dolazi zima - zimske gume
I meni su izletile Fulda Montero Kristal 3 povoljno...vožene dvije sezone pravo malo...pa sam ih uzeo.. 
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4570 Re: Dolazi zima - zimske gume
danas legle 205/55 16 dunlop 166 u maji
ps ako nekome trebaju michelin ljetne u ovoj dimenziji cijena 50 za dvije gume
ps ako nekome trebaju michelin ljetne u ovoj dimenziji cijena 50 za dvije gume
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4571 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja cekam da im dodju Continental. Nesto sam bas zapeo za njih. Ako ne bude do polovine iduce sedmice uzecu Alpin 5. Mozda je tako i bolje.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#4572 Re: Dolazi zima - zimske gume
Trazi li ko polovne zimske gume, jos dobre? Dunlop WinterSport 3D, 205/55/16, 4 kom., presle manje od 20.000.
Dobih nove, pa mi ove sad smetaju... Ako koga zanima, na pp.
Dobih nove, pa mi ove sad smetaju... Ako koga zanima, na pp.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4573 Re: Dolazi zima - zimske gume
koje su nacionalnosti?Dozer wrote:Trazi li ko polovne zimske gume, jos dobre? Dunlop WinterSport 3D, 205/55/16, 4 kom., presle manje od 20.000.
Dobih nove, pa mi ove sad smetaju... Ako koga zanima, na pp.
- 4m3l
- Posts: 1109
- Joined: 04/04/2010 00:31
#4574 Re: Dolazi zima - zimske gume
Gdje ima dobrih polovnih guma ?
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4575 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kod mene 205/55 16 ljetne miselin
