Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4526 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mislim da nije toliko bitno pitanje, posto su sve cetiri gume nove, ali s obzirom da ce vecinom biti gradska, i s obzirom na podlogu kakvom se vozi vecinom zime u Sarajevu, ja bih stavio GY naprijed, zbog kocenja. Najveca razlika izmedju GY i Save se ogleda u prijanjanju na mokrom, kocenje, akvaplaning, zato je po meni bolje imati GY na prednjim tockovima, tj. onim koji imaju jacu silu kocenja i koji upravljaju.
Cisto sumnjam da ces pri normalnoj vozni sa Savom imati i jednu situaciju da te zadnji kraj izbaci iz krivine - nezgodna situacija pri kocenju ili nailasku na lokvu vode je puno vjerovatnija.
Cisto sumnjam da ces pri normalnoj vozni sa Savom imati i jednu situaciju da te zadnji kraj izbaci iz krivine - nezgodna situacija pri kocenju ili nailasku na lokvu vode je puno vjerovatnija.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4527 Re: Dolazi zima - zimske gume
Trebaju li nekom polovne ljetne miselin 205/55 16
Samo da ne ostavljam servisu gume
Dobre sare a cijena ce biti simbolicna
Samo da ne ostavljam servisu gume
Dobre sare a cijena ce biti simbolicna
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#4528 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da se jednom i ja slozim s Adom... I ja sam rekao isto, upravo zbog navedenog... Ne pricamo o polovna-nova guma, nego o 2 razlicita para NOVIH guma...ado-šampion wrote:Mislim da nije toliko bitno pitanje, posto su sve cetiri gume nove, ali s obzirom da ce vecinom biti gradska, i s obzirom na podlogu kakvom se vozi vecinom zime u Sarajevu, ja bih stavio GY naprijed, zbog kocenja. Najveca razlika izmedju GY i Save se ogleda u prijanjanju na mokrom, kocenje, akvaplaning, zato je po meni bolje imati GY na prednjim tockovima, tj. onim koji imaju jacu silu kocenja i koji upravljaju.
Cisto sumnjam da ces pri normalnoj vozni sa Savom imati i jednu situaciju da te zadnji kraj izbaci iz krivine - nezgodna situacija pri kocenju ili nailasku na lokvu vode je puno vjerovatnija.
Kao sto rekoh, moje iskustvo sa BMW-om je da sam cesce ulazio prebrzo u krivinu (jebiga, BMW je BMW, povuce covjeka) gdje mi je bilo bitnije smiriti auto da "uhvati" krivinu, tj. da ne ide nosom vani, tj. da ne nastavi pravolinijsko kretanje. Mnogo rjedje sam bio u prilici da mi na izlasku iz krivine zbog previse gasa, guzice pocne bjezati vani, i to obicno kada sam se ja ku*cio... Da nisam, skoro nikada ne bih bio u situaciji da moram kontrirati volanom. I imao sam sve 4 dobre (nekada i nove) M+S gume uvijek, iste sare... Tako da bih ja u ovoj sitauaciji, kad covjek vec ima 4 nove gume, 2+2, ipak isao sa gumom koja ce imati bolju vodljivost naprijed, zbog gore navedenog.basicm wrote: Nazad prijatelju, kostalo me 2 bmw-a dok sam naucio.
Disclaimer: NE POSTOJI GUMA KOJA MOZE ZAKON FIZIKE POBIJEDITI, NI SA PREDNJIM, NI SA ZADNJIM POGONOM, A BOGAMI NI SA 4x4, CAK NI KADA JE QUATTRO ! STOGA, ZDRAV RAZUM POMAZE U CUVANJU VLASTITE, ALI I TUDJE GLAVE !!!
- konektovan
- Posts: 51457
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#4529 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ti k'o jedan cigo, prodajem polovne gume a nisu koristene.supercali wrote:Trebaju li nekom polovne ljetne miselin 205/55 16
Samo da ne ostavljam servisu gume
Dobre sare a cijena ce biti simbolicna
Imas li mozda polovan kumulator, a da nije koristen?
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4530 Re: Dolazi zima - zimske gume
a ko govori da nisu koristene?konektovan wrote:Ti k'o jedan cigo, prodajem polovne gume a nisu koristene.supercali wrote:Trebaju li nekom polovne ljetne miselin 205/55 16
Samo da ne ostavljam servisu gume
Dobre sare a cijena ce biti simbolicna![]()
Imas li mozda polovan kumulator, a da nije koristen?
jesu naravno al su sare sigurno iznad 4mm
-
r_faruk
- Posts: 4804
- Joined: 20/01/2003 00:00
#4531 Re: Dolazi zima - zimske gume
http://tsc.ba/catalogsearch/advanced/re ... n=35#startchoxnox wrote:Moze li mi neko preporuciti gdje u Sarajevu najpovoljnije kupiti zimske 215/65/16 gume?
ja sam kupio savine...
- choxnox
- Posts: 1102
- Joined: 05/09/2009 12:32
#4532 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zahvaljujem.r_faruk wrote:http://tsc.ba/catalogsearch/advanced/re ... n=35#startchoxnox wrote:Moze li mi neko preporuciti gdje u Sarajevu najpovoljnije kupiti zimske 215/65/16 gume?
ja sam kupio savine...
-
rossobianchi
- Posts: 23
- Joined: 17/07/2014 11:34
#4534 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pretpostavljam da se sa svakom promjenom sezonskih guma javi neki "indijanac" kao ja, ali treba mi savjet. Trebam kupiti 4 nove zimske gume dimenzije 195/65R15 i troumim
se izmedju Goodyear UG9, Bridgestone Blizzak LM001 i Yokohama V902. Pregledao sam dosta toga po internetu, prve dvije imaju dobre ocjene, a ovu Yokohamu koja je na akciji u gumi m nisam nikako skontao. Imaju neke V905 i neke druge, ali ove nikako da nadjem. Ima li neko medju vama ko je koristio ove gume i kakva su iskustva? Koju biste vi preporucili. Michelin, Dunlop i Pirelli ne bih, mozda jedino Continental TS850 koji je cjenovno slican sa Goodyearom i Bridgestoneom. Molim savjet, hvala!
- Ramzess Veliki
- Posts: 18286
- Joined: 11/02/2013 11:32
#4535 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne i ne bih. Teška ubleha. To nije punjenje sa dušikom nego doduvavanje, a procenat dušika je toliko mizeran da je učinak zanemariv.thekupus wrote:jeste ikada punili dusikom gume?
Đabe bacanje para.
Drugo je duvanje guma za F1 u kontrolisanim uslovima.
- Ramzess Veliki
- Posts: 18286
- Joined: 11/02/2013 11:32
#4536 Re: Dolazi zima - zimske gume
I ja sam uzeo ove, a i babo mi moj. Mi u cijeloj fameliji svi vozamo ove gume.jefferson wrote:Od svih proizvodjaca oni ubjedljivo najduze zadrzavaju ujednacene performanse.Dzontra_Volta wrote:Ne znam jesam li ispao budala, ali danas legle Michelinke. Istina, po vrlo povoljnoj cijeni, a vidjećemo šta će "moj lični test" narednih zima pokazati.dileja wrote:
Mišelin apsolutno ne vrijedi više para, jer je isti kao yokohama, prosječna sredina...preporučljive
i ko da više para za Mišelin gume samo je obična budala
![]()
Još samo da bude snijega da to provjerim na skakaoni na Igmanu.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4537 Re: Dolazi zima - zimske gume
Izgleda da TS850 trenutno nema nigdje u Bosni. Drama.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4538 Re: Dolazi zima - zimske gume
A zašto instistiraš na V902? Koji je problem sa V905?rossobianchi wrote:Pretpostavljam da se sa svakom promjenom sezonskih guma javi neki "indijanac" kao ja, ali treba mi savjet. Trebam kupiti 4 nove zimske gume dimenzije 195/65R15 i troumimse izmedju Goodyear UG9, Bridgestone Blizzak LM001 i Yokohama V902. Pregledao sam dosta toga po internetu, prve dvije imaju dobre ocjene, a ovu Yokohamu koja je na akciji u gumi m nisam nikako skontao. Imaju neke V905 i neke druge, ali ove nikako da nadjem. Ima li neko medju vama ko je koristio ove gume i kakva su iskustva? Koju biste vi preporucili. Michelin, Dunlop i Pirelli ne bih, mozda jedino Continental TS850 koji je cjenovno slican sa Goodyearom i Bridgestoneom. Molim savjet, hvala!
- Optimist
- Posts: 15531
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#4539 Re: Dolazi zima - zimske gume
Maloprije svracao u Majagume, kazu stize roba u iduci ponedjeljak.ado-šampion wrote:Izgleda da TS850 trenutno nema nigdje u Bosni. Drama.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4540 Re: Dolazi zima - zimske gume
Tako su i meni rekli. Ja sam zvao telefonom. Taman sam dobio termin u petak, kad kaze nema guma.Optimist wrote:Maloprije svracao u Majagume, kazu stize roba u iduci ponedjeljak.ado-šampion wrote:Izgleda da TS850 trenutno nema nigdje u Bosni. Drama.
-
rossobianchi
- Posts: 23
- Joined: 17/07/2014 11:34
#4541 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne insistiram, nego je V902 na akciji u gumi m. Na svim pretraživačima potpuno nepoznata, a V905 ima recenzije. Zato mi je to nešto sumnjivo. Jaran mi upravo sad kaže da bi on izabrao Yokohamu, a ja kao laik nešto nemam povjerenja u taj brand. Zato i pitam ima li neko iskustva sa tom gumom.Dzontra_Volta wrote:A zašto instistiraš na V902? Koji je problem sa V905?rossobianchi wrote:Pretpostavljam da se sa svakom promjenom sezonskih guma javi neki "indijanac" kao ja, ali treba mi savjet. Trebam kupiti 4 nove zimske gume dimenzije 195/65R15 i troumimse izmedju Goodyear UG9, Bridgestone Blizzak LM001 i Yokohama V902. Pregledao sam dosta toga po internetu, prve dvije imaju dobre ocjene, a ovu Yokohamu koja je na akciji u gumi m nisam nikako skontao. Imaju neke V905 i neke druge, ali ove nikako da nadjem. Ima li neko medju vama ko je koristio ove gume i kakva su iskustva? Koju biste vi preporucili. Michelin, Dunlop i Pirelli ne bih, mozda jedino Continental TS850 koji je cjenovno slican sa Goodyearom i Bridgestoneom. Molim savjet, hvala!
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4542 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa možda ne postoji verzija V905 za dimenziju gume 195/65R15. Ovogodišnje recenzije ADAC-a i HAK-a (koje su pohvalile Yokohamu V905) se odnose na dimenziju 205/55R16.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#4543 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kada je BMW u pitanju, ja bi uvijek bolj nazad stavio.drndalo wrote:Da se jednom i ja slozim s Adom... I ja sam rekao isto, upravo zbog navedenog... Ne pricamo o polovna-nova guma, nego o 2 razlicita para NOVIH guma...ado-šampion wrote:Mislim da nije toliko bitno pitanje, posto su sve cetiri gume nove, ali s obzirom da ce vecinom biti gradska, i s obzirom na podlogu kakvom se vozi vecinom zime u Sarajevu, ja bih stavio GY naprijed, zbog kocenja. Najveca razlika izmedju GY i Save se ogleda u prijanjanju na mokrom, kocenje, akvaplaning, zato je po meni bolje imati GY na prednjim tockovima, tj. onim koji imaju jacu silu kocenja i koji upravljaju.
Cisto sumnjam da ces pri normalnoj vozni sa Savom imati i jednu situaciju da te zadnji kraj izbaci iz krivine - nezgodna situacija pri kocenju ili nailasku na lokvu vode je puno vjerovatnija.
Kao sto rekoh, moje iskustvo sa BMW-om je da sam cesce ulazio prebrzo u krivinu (jebiga, BMW je BMW, povuce covjeka) gdje mi je bilo bitnije smiriti auto da "uhvati" krivinu, tj. da ne ide nosom vani, tj. da ne nastavi pravolinijsko kretanje. Mnogo rjedje sam bio u prilici da mi na izlasku iz krivine zbog previse gasa, guzice pocne bjezati vani, i to obicno kada sam se ja ku*cio... Da nisam, skoro nikada ne bih bio u situaciji da moram kontrirati volanom. I imao sam sve 4 dobre (nekada i nove) M+S gume uvijek, iste sare... Tako da bih ja u ovoj sitauaciji, kad covjek vec ima 4 nove gume, 2+2, ipak isao sa gumom koja ce imati bolju vodljivost naprijed, zbog gore navedenog.basicm wrote: Nazad prijatelju, kostalo me 2 bmw-a dok sam naucio.
Disclaimer: NE POSTOJI GUMA KOJA MOZE ZAKON FIZIKE POBIJEDITI, NI SA PREDNJIM, NI SA ZADNJIM POGONOM, A BOGAMI NI SA 4x4, CAK NI KADA JE QUATTRO ! STOGA, ZDRAV RAZUM POMAZE U CUVANJU VLASTITE, ALI I TUDJE GLAVE !!!
Ipak mi ovdje pricamo o 4 NOVE gume, tako da je vrlo tesko reci koja ce bolje reagovati na kojoj osovini. GY ce definitivno bolje drzati cestu po mokrom, u krivini, ledu. Sava ce biti bolja u dubokom snijegu.
Sam znas da BMW-u po klizavom ne treba bas puno u krivini da pretekne sam sebe, posebno ako prednje gume imaju bolji grip, a narocito ako je diesel u pitanju pa oteza prednji kraj.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#4544 Re: Dolazi zima - zimske gume
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika ... /151110017
Ovo je ono o čemu pričam...sumnjam da je C4 imao neke aman, zaman skupe felge...otišle gume...felge samo plus..
Ovo je ono o čemu pričam...sumnjam da je C4 imao neke aman, zaman skupe felge...otišle gume...felge samo plus..
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4545 Re: Dolazi zima - zimske gume
Bas sad ovo gledam i pao si mi na pamet.
Cirkus. Da ne govorim da su u Tibri kradje vezane za auta (da tako kazem) svakodnevnica, cak su lopovi hvatani na kameri, i nista.
Cirkus. Da ne govorim da su u Tibri kradje vezane za auta (da tako kazem) svakodnevnica, cak su lopovi hvatani na kameri, i nista.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4546 Re: Dolazi zima - zimske gume
4x gume 15 cca. 400KM nove, polovne manje
4x felge 15 čelične do 200KM, alu i više
4x ratkape i do 100KM
16x šarafi 20-30 maraka
Ovo su dakle neki sitni klošari koje je angažovao neki vulkanizer jer ide sezona...a možda i na svoju ruku rade... Tužno da policija ne želi stati u kraj takvima, a posebno tužno da ih tužilaštvo pušta sve dok ne ubiju nekoga. Da je neki profesionalac ukrao bi komplet auto.
4x felge 15 čelične do 200KM, alu i više
4x ratkape i do 100KM
16x šarafi 20-30 maraka
Ovo su dakle neki sitni klošari koje je angažovao neki vulkanizer jer ide sezona...a možda i na svoju ruku rade... Tužno da policija ne želi stati u kraj takvima, a posebno tužno da ih tužilaštvo pušta sve dok ne ubiju nekoga. Da je neki profesionalac ukrao bi komplet auto.
- VladaFBiH
- Posts: 6611
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#4547 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni su prošle godine ukrali 4 felge sa 4 nove gume - preko 3.000KM štete (17") - srećom imao sam kasko... na kraju su ih uhvatili kad su odrađivali drugo auto (naravno gume i felge nisu našli) - bili su klošari iz lokane vulkanizerske radnje i naravno da su pušteni sljedeći dan...530i wrote:4x gume 15 cca. 400KM nove, polovne manje
4x felge 15 čelične do 200KM, alu i više
4x ratkape i do 100KM
16x šarafi 20-30 maraka
Ovo su dakle neki sitni klošari koje je angažovao neki vulkanizer jer ide sezona...a možda i na svoju ruku rade... Tužno da policija ne želi stati u kraj takvima, a posebno tužno da ih tužilaštvo pušta sve dok ne ubiju nekoga. Da je neki profesionalac ukrao bi komplet auto.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#4548 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hehe,
ovaj vlasnik citroena treba otići tamo gdje je mijenjao/montirao gume ili obići malo vulkanizere...uvjeren sam da ni felge ni gume nisu izašle iz kantona.
ovaj vlasnik citroena treba otići tamo gdje je mijenjao/montirao gume ili obići malo vulkanizere...uvjeren sam da ni felge ni gume nisu izašle iz kantona.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#4549 Re: Dolazi zima - zimske gume
Policiju i razumijem i oni su jedna od stvari koja je zalosna u ovom svemu. Za nekih 650 KM ili koliko dobijaju rizikuju i ganjaju ovakve, da bi ih tuzilastvo hladno pustilo.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4550 Re: Dolazi zima - zimske gume
U sarajevu njih nema bez 900 maraka mjesecno da izadjuado-šampion wrote:Policiju i razumijem i oni su jedna od stvari koja je zalosna u ovom svemu. Za nekih 650 KM ili koliko dobijaju rizikuju i ganjaju ovakve, da bi ih tuzilastvo hladno pustilo.

