155_mm wrote:
ma to da su kurdi buduca svecka sila to si nam vec objasnio. ali kako ovamo tvrdis da tramp nece nametati nista drugim vladama a ovamo se nadas da ce to uoravo raditi prema vladama turske, iraka i irana. mislim zbog kurda.
to sto ti izgleda nikad u zivotu nisi razmijenio ni dvije recenice sa jednim kurdom da ti on iz prve ruke objasni zbog ceg kurdi nemaju drzavu to je ocigledno iz tvojih postova.
a i za ulogu kurda u genocidu nad armenima vjerovatno nisi cuo.
Tebi neki slasticar objasnio i ti mu povjerovao?
Tramp nece sasvim sigurno. Rat u Siriji i Iraku se privodi kraju. Ove godine ce biti definitivno okoncan. Kurdi u Iraku imaju drzavu, u Siriji ce dobiti autonomiju. I to je to. To je odluceno prije nego je Tramp izabran za predsjednika. On ce samo nastaviti saradnju na vojnom i ekonomskom planu. Mozda ce iracki Kurdi proglasiti nezavisnost. O tome pregovaraju sa Bagdadom. Bice to miran razlaz ako se desi.
Tramp sasvim sigurno nece praviti sranje u Turskoj. Nece ni u Iranu, osim ako Izraelci ne pokrenu neki belaj. Al' ce ih, jedne i druge, drzati za jaja, bas radi Kurda koji su faktor i koji kontinuirano jacaju u Siriji i Iraku. Ako Turci ili Iranci ne budu slusali, ako budu nesto srali, sad pa sad se desi 'desavanje naroda'.
Sve je to proces koji ce trajati par decenija. Ne ide to brzo kao kod nas, ne lomi se preko koljena. Dovedes 100% Hareta na vlast i on sve poukida. Dovedes Dodoleta, on se odvoji od svega. Amerika je ozbiljna drzava. Sve u svoje vrijeme.
Trampu je cilj zaustaviti ekspanziju Kine. Bliski istok bi za vrijeme njegove vladavine mogao malo odahnuti. Tako mislim, mozda grijesim. I drugi se pitaju, neke reakcije mogu biti iznudjene. Netrepeljivost Izraela prema Iranu, tj. strah od jacanja Irana je opasnost za region. Isto tako, Saudi i njihove sluge bi jedva docekale sukob Izraela i Irana.