Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4501 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Zeznuta situacija :hm:

Ali eto 159-ka mi je prvi izbor, jer treba mi nesto novije, da je talijansko i da je u tom nekom cjenovnom rangu do 15 milja mambi.

Nouva Delta mi je isto dobra, ne znam ima li iko sa njom iskustva da kaze koju vise :-? Uglavnom ona bi bila drugi izbor u varijanti sa 1,4 turbo benzincem.

Ako budzet bude osakacen, onda bih isao na Grande Punta 1,4 bengu sa 95 konja. Mada mi se ne vraca u tu klasu ali nikako :-?

Planiram kupovinu nekad na proljece, pa bicete informisani...

Ima li ko kakvih sugestija?
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#4502 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Ako ides na benzinca onda bih ja gledao Deltu 1.4 Multijet. Delta koristi Fiat C2 platformu kao i Bravo, ali je drugačije podesena.
159 je bolji automobil, ali je sa benzinskim motorima rijetka.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#4503 Re: Alfa Romeo

Post by Romeo 80 »

I taj 1.4 multijet ima indirektno ubrizgavanje koliko sam upoznat, pa je lako i puno jeftinije ugraditi plin.
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#4504 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

ElRe wrote:Gledam sada autoscout24.it i najcesca 159 benzin je 1750 TBi. Limuzina u dobrom stanju (<150k km) 1.8 MPI je cca 7k eura za 2008+ godiste.

Zato sto se pokazao kao dobar benzinski motor, fine snage a nije neka ogromna potrosnja.

320 Nm koji je itekako potrebno
(sve verzije s 1750 TBi su redizajn verzije, olaksane, tako da su ispod 1.5T)

I na njih ne idu felne ispod R17 zbog kocioni kljesta kao i kod 2.4 verzije.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4505 Re: Alfa Romeo

Post by drndalo »

axe22 wrote:Ja imam osjacaj da ce taj motor od 140 KS piti plin.
valja pokrenuti vozilo od 1600 KG, sa samo 165 Nm, na plinu jos manje.

Otvorena voznja tu ne bi potrosnja trebala dosta da skace u odnosu na benzin, ali kad bude gradska, sa klimom jos, bice veselo.
Samo mala digresija, LPG zbog karakteristika goriva upravo obratno bi trebao biti malo vozljiviji od benzina, zbog toga sto mu je moment maknut malo nize (cca. 500/min.)... Sto se osjeti u voznji kao povecana elasticnost...
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#4506 Re: Alfa Romeo

Post by Sodom1 »

axe22 wrote:
Throttle wrote:Litar plina vise nego benzina otprilike
Kod mene verzija sa 125KS uzme 7 otvorene magistralom i 10-12 gradske plina. Autoceste oko 9 litara. Mozda može još sitno niže al ne previše. Doduše, auto je 300-400kg lakše od te Alfe i 15KS slabije. Vozio sam Vektru sa istim motorom i ide pristojno, ništa wow, al ide ok
Evo ima jedna i to plinaš :D
https://www.olx.ba/artikal/25561746/alfa-159/
EDIT 2: 119.000 a plin. Prešla je 319.000 garant :lol:

Caka i jest tezina, platforma od koje je GM i opel odustao samo radi tezine.
Jest da je trap ojacan i tu sva tezina i ide.


a ta s pika sigrno nije presla manje od 300 000 + s tim da nema atesta na plin, tako da ne mozes ni znati kad je ugradjen.
Cojek je fino napisao da ne treba atest za plin jer se ne vidi ulaz za tankanje plina :lol: :lol:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4507 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

bitanga_sa_otesa wrote:
Bakir1 wrote:159 je cesta ko e46 jer je e90 nedostupan.
Ko sve voza 159 i kakvi se sve grobovi vozaju.
zato je e60 dostupan ...joj kakvih lesheva ima...
E60 i A6 slicnog godista su tamam pali na neku cijenu gdje ih svaka susa moze kupiti uz 10k kredita.
Do prvog kvara,a onda misko salji dalje :oops:
Lancia Delta,uzeti sa 1.4 TurboJet motorom sa 120 ili 150 KS,na njih ide plin ko budali samar. Taj motor nikada nije imao DI.
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#4508 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

drndalo wrote:
axe22 wrote: Samo mala digresija, LPG zbog karakteristika goriva upravo obratno bi trebao biti malo vozljiviji od benzina, zbog toga sto mu je moment maknut malo nize (cca. 500/min.)... Sto se osjeti u voznji kao povecana elasticnost...

Vozao sam kola benzinca na plinu, sekventi i znam svoje iskustvo s 120 000 km.
Moze on imati nize ali plin nikad ne moze imati snagu benzina, uvijek je manja + ako malo zesce vozis na plinu potrosnja ide u nebo.

Ja sam znao redovno prebacivati na benzin ljeti kad bi isao preko karaule s klimom upaljenom, jer sam manje mucio motor a bolje su kola isla, jest da nije neka snaga bila fiat marea 1.6 16v s 103 KS ali razlika je bila ogromna.
Na normalnoj otvorenoj voznji razlike nema, ali kad prebacis na benzin nakon duze voznje na plinu vidis razliku.

Sodom1 wrote: Cojek je fino napisao da ne treba atest za plin jer se ne vidi ulaz za tankanje plina :lol: :lol:

O da, to sam zaboravio. hhh
Ja kontam na drugim kolima samo zaljepiti onu naljepnicu BIH preko cepa za punjenje kad budem registrovao ili isao preko granice, nece niko primjetiti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4509 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Cuj ne treba atest jer se ne vidi otvor za sipanje plindze. Kakav saban jebem ti majko zenu boziju :run:

I onda od takvog poluprofila kupit auto. Sipaj i vozi maksimalno utegnuto bruda moj...
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#4511 Re: Alfa Romeo

Post by Sodom1 »

_BataZiv_0809 wrote:Cuj ne treba atest jer se ne vidi otvor za sipanje plindze. Kakav saban jebem ti majko zenu boziju :run:

I onda od takvog poluprofila kupit auto. Sipaj i vozi maksimalno utegnuto bruda moj...
Naravno das kupit , sto iljada na satu bajo moj :-)
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4512 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:Zeznuta situacija :hm:

Ali eto 159-ka mi je prvi izbor, jer treba mi nesto novije, da je talijansko i da je u tom nekom cjenovnom rangu do 15 milja mambi.

Nouva Delta mi je isto dobra, ne znam ima li iko sa njom iskustva da kaze koju vise :-? Uglavnom ona bi bila drugi izbor u varijanti sa 1,4 turbo benzincem.

Ako budzet bude osakacen, onda bih isao na Grande Punta 1,4 bengu sa 95 konja. Mada mi se ne vraca u tu klasu ali nikako :-?

Planiram kupovinu nekad na proljece, pa bicete informisani...

Ima li ko kakvih sugestija?
Mislim, sta reci, kakvu posluku porati?! :mrgreen:
Evo jedan bombon, da se dodatno zakomplikuje izbor. :mrgreen:
ALFA ROMEO GIULIETTA - CIJENA DO REGIST ... 313/809186
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#4513 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Ovo je bazna verzija, nedostojna Alfe. Kvalitet plastike kao u 500L. Giulietta samo dolazi u obzir (po meni) u Distinctive paketu opreme.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4514 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

A sta tek reci na situaciju da moja tiha patnja Tezis spada u cjenovni rang :mrgreen: :run:

Ali ne usudim se jednostavno :run:

Mozda kao drugo auto jedino :run:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4515 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Koliko god bio lud,nemoj biti glup. :D
Pusti se Thesisa ;-)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#4516 Re: Alfa Romeo

Post by citroen xm »

Vidjeh baš juče Đulijetu parkiranu pored A3 Sprtbek. Đulijeta je odlična. A neki dan vidjeh prvi put Đuliju, crna IT table. Perfekcija.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#4517 Re: Alfa Romeo

Post by basicm »

mali_milojica wrote:Koliko god bio lud,nemoj biti glup. :D
Pusti se Thesisa ;-)
A sta je zeznuto na tom autu? Kazete motor taj neki klasicni, mjenjac valjda nije kritican. Sta ostaje, ovjes, elektronika?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4518 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

citroen xm wrote:Vidjeh baš juče Đulijetu parkiranu pored A3 Sprtbek. Đulijeta je odlična. A neki dan vidjeh prvi put Đuliju, crna IT table. Perfekcija.
Mene opet nekako ne radi...ne primam se na nju...fali mi nekako originalnosti koja je uvijek krasila Alfu :hm:
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#4519 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

basicm wrote:
mali_milojica wrote:Koliko god bio lud,nemoj biti glup. :D
Pusti se Thesisa ;-)
A sta je zeznuto na tom autu? Kazete motor taj neki klasicni, mjenjac valjda nije kritican. Sta ostaje, ovjes, elektronika?
Kriticno je sve sto nije motor i mjenjac :D
Citam na SRB forumu, ljudi idu u Bratislavu da bi popravljali Thesisa. Nije on kvarljiv, daleko od toga, ali je komplikovan.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#4520 Re: Alfa Romeo

Post by NediM17 »

mali_milojica wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:
Bakir1 wrote:159 je cesta ko e46 jer je e90 nedostupan.
Ko sve voza 159 i kakvi se sve grobovi vozaju.
zato je e60 dostupan ...joj kakvih lesheva ima...
E60 i A6 slicnog godista su tamam pali na neku cijenu gdje ih svaka susa moze kupiti uz 10k kredita.
Do prvog kvara,a onda misko salji dalje :oops:
Lancia Delta,uzeti sa 1.4 TurboJet motorom sa 120 ili 150 KS,na njih ide plin ko budali samar. Taj motor nikada nije imao DI.
https://www.olx.ba/artikal/26707967/alf ... giulietta/

:D

+Krvolok http://www.smchiptuning.com/3852/alfa-r ... 1.4-tb-170
:evil:

+ zavoli.com
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4521 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

basicm wrote:
mali_milojica wrote:Koliko god bio lud,nemoj biti glup. :D
Pusti se Thesisa ;-)
A sta je zeznuto na tom autu? Kazete motor taj neki klasicni, mjenjac valjda nije kritican. Sta ostaje, ovjes, elektronika?
Sve osim motora.
Mjenjac Aisin,za koji kao nema odrzavanja,sto je smrt. Dobro je kad kupis nov auto i vozis par godina i sutnes ga u Bosnu. Kod nas dodje sa 250k km i to bi trebalo raditi. Radi ali u Q. Naravno,posto nikada nije vidio novo ulje pocne tebe zajebavati i osijedis popravljajuci.
Magnetni amortizeri. Samo naprijed. Zamjenski ne postoji,samo original. Cijena kao jos jedna polovna Thesiska.
Mislim da sam spominjao ovdje,auto ima 18 procesora.
Lafete 8kom naprijed,nazad multilink.
I tako dalje i tako blize.
To mora neko biti lud,ludo voljeti i imati volje i najvaznije para da to vozi. Ili da se dohvati neko ko nema para,pa da tjera dok ide. Kad stane,gurnuti u jarak i zivio.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4522 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

NediM17 wrote:
mali_milojica wrote: E60 i A6 slicnog godista su tamam pali na neku cijenu gdje ih svaka susa moze kupiti uz 10k kredita.
Do prvog kvara,a onda misko salji dalje :oops:
Lancia Delta,uzeti sa 1.4 TurboJet motorom sa 120 ili 150 KS,na njih ide plin ko budali samar. Taj motor nikada nije imao DI.
https://www.olx.ba/artikal/26707967/alf ... giulietta/

:D

+Krvolok http://www.smchiptuning.com/3852/alfa-r ... 1.4-tb-170
:evil:

+ zavoli.com
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ovaj motor ima MultiAir,ne znam bas kako bi islo na plin i taj sistem.
Fiat nikada nije nudio LPG instalaciju uz MultiAir,obicno je ona isla u klasicni 1.4T sa 120 ili 150 KS
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4523 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Volim je strasno ali nemam para. Da je nac neku ko je vozio neki ludjak poput mene, pa i nekako. Ali to cu naci u zemlji dembeliji...
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4524 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:A sta tek reci na situaciju da moja tiha patnja Tezis spada u cjenovni rang :mrgreen: :run:

Ali ne usudim se jednostavno :run:

Mozda kao drugo auto jedino :run:
Moja preporuka, kupi thesis samo kao burago maketu, s tim autom se i sami Talijani sprdaju. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4525 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A sta tek reci na situaciju da moja tiha patnja Tezis spada u cjenovni rang :mrgreen: :run:

Ali ne usudim se jednostavno :run:

Mozda kao drugo auto jedino :run:
Moja preporuka, kupi thesis samo kao burago maketu, s tim autom se i sami Talijani sprdaju. :mrgreen:
Hvala na preporuci Bburago sam kolekcionar inace. A za ovo drugo ne lupetaj ziv bio :wink:
Post Reply