one kostaju 115 a sto ti kupujes karticom je druga pricajohntra wrote:gledam kad ću ih vjerovatno uzeti karticom...a i kešom je razlika 80 KM...supercali wrote: http://www.cijenaguma.ba/auto-gume?d=1& ... &b=65&c=15
jebem te ja ne gledaj placanje karticom nego gotovinom
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4501 Re: Dolazi zima - zimske gume
- HardCore
- Posts: 2467
- Joined: 17/05/2011 21:46
#4502 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al
sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#4503 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa mozda bolje gume na pogonske tockove 
-
wolfie
- Posts: 919
- Joined: 19/10/2010 21:21
#4504 Re: Dolazi zima - zimske gume
Goodyear nazad, to je to.HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY alsad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4506 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kupi još dvije UG9, a ove Savine stavi na PIK.HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY alsad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
- Optimist
- Posts: 15531
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#4507 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
- HardCore
- Posts: 2467
- Joined: 17/05/2011 21:46
#4508 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne isplati mi se ganjati po piku i spustati cjene kao da je polovna gumaDzontra_Volta wrote:Kupi još dvije UG9, a ove Savine stavi na PIK.HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY alsad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4509 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa ako ih još nikada nisi montirao, vidi da ti ih zamijene uz doplatu.
- began
- Posts: 228
- Joined: 13/03/2013 11:00
#4510 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja neki dan na hifi michelin alpin 5 kolko se sjecam 98km i ja uzo gledam kaze mi momak sto radi tu da je guma 2014 godiste,ali vidis ima onih koji nece recOptimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#4511 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja jos ne promjeni gume...da li ove temperature stete ljetnoj gumi?
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#4512 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ni ja nisam jos sve danas sutra al stete naravno da stete
- saiks
- Posts: 1196
- Joined: 12/11/2013 13:06
#4513 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma promijeni,jutra i noci su hladna dosta,ne prelazi preko 5C°. Ja prije 2 dana promijenio.skafiskafsnjak wrote:Ja jos ne promjeni gume...da li ove temperature stete ljetnoj gumi?
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#4514 Re: Dolazi zima - zimske gume
Planirao sam iduci vikend... Valjda nije kasno
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4515 Re: Dolazi zima - zimske gume
Idući vikend će biti mrtva glava po vulkanizerima. Bolje probaj ranije.
- Optimist
- Posts: 15531
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#4516 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je jos i dobro. Ovi nisu rekli a cijenom su u par KM sa npr Majagume, a kod njih su sve sa ovogodisnjim DOT-om.began wrote:Ja neki dan na hifi michelin alpin 5 kolko se sjecam 98km i ja uzo gledam kaze mi momak sto radi tu da je guma 2014 godiste,ali vidis ima onih koji nece recOptimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4517 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni su prodali DOT 3115.Optimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
A gume do 5 g. starosti, ako su pravilno skladištene, se smatraju ispravnim,tako da ne vjerujem da su dužni upozoriti kupca. Kupac eventualno može da insistira da dobije ovogodišnji gume i da ih pregleda prije montaže.
Pored toga, ako vidiš da je neka prevelika akcija, to vrlo lako može da znači da je DOT stariji, pa treba obratiti pažnju ili jednostavno upitati.
-
promaha
- Posts: 601
- Joined: 04/01/2011 21:11
#4518 Re: Dolazi zima - zimske gume
gy ug9 stavio jucer...
sad zasad zadovoljan... i prosle godine sam vozio na njima i jedini minus je sto su se skoro skroz potrosile za proslu zimu (cca 28-30k predjeno na njima)
sad zasad zadovoljan... i prosle godine sam vozio na njima i jedini minus je sto su se skoro skroz potrosile za proslu zimu (cca 28-30k predjeno na njima)
- beco
- Posts: 5096
- Joined: 25/08/2004 14:22
#4519 Re: Dolazi zima - zimske gume
U Savi su upozoravali na DOT, te dobijao si popust od 5% na gume preko 2 godine starosti.Dzontra_Volta wrote:Meni su prodali DOT 3115.Optimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
A gume do 5 g. starosti, ako su pravilno skladištene, se smatraju ispravnim,tako da ne vjerujem da su dužni upozoriti kupca. Kupac eventualno može da insistira da dobije ovogodišnji gume i da ih pregleda prije montaže.
Pored toga, ako vidiš da je neka prevelika akcija, to vrlo lako može da znači da je DOT stariji, pa treba obratiti pažnju ili jednostavno upitati.
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#4520 Re: Dolazi zima - zimske gume
Uradi obratno od ovoga sto ti rekose, bolje gume stavi na upravljacke tockove, oni te pretezno koce i vode kroz krivinu... Na pogonskim ce i nova Sava biti sasvim OK...HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY alsad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
- SAID5
- Posts: 599
- Joined: 11/06/2011 23:29
- Contact:
#4521 Re: Dolazi zima - zimske gume
BMW servis savjetuje zamjenu sve 4
, ali u slučaju da se mjenjaju samo dvije gume, novije, tj bolje idu na pogonsku osovinu.
Iako se na stranim forumima internetske bitke "vode" godinama na tu temu
Iako se na stranim forumima internetske bitke "vode" godinama na tu temu
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#4522 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zbog promjene balansa kroz krivinu teziste preuzimajuju zadnji tockovi. Zato su auta sa zadnjom vucom daleko bolja i upravljivija kroz krivine.drndalo wrote:Uradi obratno od ovoga sto ti rekose, bolje gume stavi na upravljacke tockove, oni te pretezno koce i vode kroz krivinu... Na pogonskim ce i nova Sava biti sasvim OK...HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY alsad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Problem je naravno sto ako je vuca prednja onda je dilema gdje bolje gume jer u slucaju proklizavanja na pogonskim tockovima je bolje imatu gumu koja ce prenjeti vise momenta na podlogu.
S obrizom da je u pitanju BMW, nazad OBAVEZNO bolje gume. Zadnja vuca gura auto, i sve dok tockovi prenose momenat na podlogu, prednji tockovi ce ici gdje se volan okrene.
Moj izbor: GY nazad, Sava naprijed.
-
vnm
- Posts: 1489
- Joined: 08/07/2008 01:28
#4523 Re: Dolazi zima - zimske gume
ukoliko izgubis prianjanje na prednjim tockovima, mozes samo pjevati borbenu i nastaviti klizati u smjeru kojim se auto kretalo, dok ponovo ne ostvaris prianjanje ili dok ne zavrsis u jarku/na trotoaru/u najbližem zidu.
iz tog razloga ja preporučujem i na vozila sa zadnjom vucom uvijek bolje gume staviti na upravljacke tockove.
iz tog razloga ja preporučujem i na vozila sa zadnjom vucom uvijek bolje gume staviti na upravljacke tockove.
Last edited by vnm on 09/11/2015 10:54, edited 1 time in total.
- choxnox
- Posts: 1102
- Joined: 05/09/2009 12:32
#4524 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moze li mi neko preporuciti gdje u Sarajevu najpovoljnije kupiti zimske 215/65/16 gume?
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#4525 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nazad prijatelju, kostalo me 2 bmw-a dok sam naucio.drndalo wrote:Uradi obratno od ovoga sto ti rekose, bolje gume stavi na upravljacke tockove, oni te pretezno koce i vode kroz krivinu... Na pogonskim ce i nova Sava biti sasvim OK...HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY alsad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
