Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4501 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

johntra wrote:
supercali wrote: http://www.cijenaguma.ba/auto-gume?d=1& ... &b=65&c=15
jebem te ja ne gledaj placanje karticom nego gotovinom
gledam kad ću ih vjerovatno uzeti karticom...a i kešom je razlika 80 KM...
one kostaju 115 a sto ti kupujes karticom je druga prica
User avatar
HardCore
Posts: 2467
Joined: 17/05/2011 21:46

#4502 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HardCore »

Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4503 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

Pa mozda bolje gume na pogonske tockove :?
wolfie
Posts: 919
Joined: 19/10/2010 21:21

#4504 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by wolfie »

HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Goodyear nazad, to je to.
User avatar
HardCore
Posts: 2467
Joined: 17/05/2011 21:46

#4505 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HardCore »

Hvala ;)
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4506 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Kupi još dvije UG9, a ove Savine stavi na PIK.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4507 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
User avatar
HardCore
Posts: 2467
Joined: 17/05/2011 21:46

#4508 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HardCore »

Dzontra_Volta wrote:
HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Kupi još dvije UG9, a ove Savine stavi na PIK.
Ne isplati mi se ganjati po piku i spustati cjene kao da je polovna guma :(
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4509 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Pa ako ih još nikada nisi montirao, vidi da ti ih zamijene uz doplatu.
User avatar
began
Posts: 228
Joined: 13/03/2013 11:00

#4510 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by began »

Optimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
Ja neki dan na hifi michelin alpin 5 kolko se sjecam 98km i ja uzo gledam kaze mi momak sto radi tu da je guma 2014 godiste,ali vidis ima onih koji nece rec :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#4511 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Ja jos ne promjeni gume...da li ove temperature stete ljetnoj gumi?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4512 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Ni ja nisam jos sve danas sutra al stete naravno da stete
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#4513 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by saiks »

skafiskafsnjak wrote:Ja jos ne promjeni gume...da li ove temperature stete ljetnoj gumi?
Ma promijeni,jutra i noci su hladna dosta,ne prelazi preko 5C°. Ja prije 2 dana promijenio.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#4514 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Planirao sam iduci vikend... Valjda nije kasno
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4515 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Idući vikend će biti mrtva glava po vulkanizerima. Bolje probaj ranije.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4516 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

began wrote:
Optimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
Ja neki dan na hifi michelin alpin 5 kolko se sjecam 98km i ja uzo gledam kaze mi momak sto radi tu da je guma 2014 godiste,ali vidis ima onih koji nece rec :-)
To je jos i dobro. Ovi nisu rekli a cijenom su u par KM sa npr Majagume, a kod njih su sve sa ovogodisnjim DOT-om.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#4517 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
Meni su prodali DOT 3115.
A gume do 5 g. starosti, ako su pravilno skladištene, se smatraju ispravnim,tako da ne vjerujem da su dužni upozoriti kupca. Kupac eventualno može da insistira da dobije ovogodišnji gume i da ih pregleda prije montaže.
Pored toga, ako vidiš da je neka prevelika akcija, to vrlo lako može da znači da je DOT stariji, pa treba obratiti pažnju ili jednostavno upitati.
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#4518 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by promaha »

gy ug9 stavio jucer...

sad zasad zadovoljan... i prosle godine sam vozio na njima i jedini minus je sto su se skoro skroz potrosile za proslu zimu (cca 28-30k predjeno na njima)
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#4519 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beco »

Dzontra_Volta wrote:
Optimist wrote:Ljudi budite oprezni sa DOT-om. Dva slucaja u zadnjih par dana za koja znam da su ljudima prodali nove gume proizvedene 2012 i 2013 god a da to nisu naglasili prilikom kupovine. Radi se o radnji Guma M na Stupu.
Meni su prodali DOT 3115.
A gume do 5 g. starosti, ako su pravilno skladištene, se smatraju ispravnim,tako da ne vjerujem da su dužni upozoriti kupca. Kupac eventualno može da insistira da dobije ovogodišnji gume i da ih pregleda prije montaže.
Pored toga, ako vidiš da je neka prevelika akcija, to vrlo lako može da znači da je DOT stariji, pa treba obratiti pažnju ili jednostavno upitati.
U Savi su upozoravali na DOT, te dobijao si popust od 5% na gume preko 2 godine starosti.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4520 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo »

HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Uradi obratno od ovoga sto ti rekose, bolje gume stavi na upravljacke tockove, oni te pretezno koce i vode kroz krivinu... Na pogonskim ce i nova Sava biti sasvim OK...
User avatar
SAID5
Posts: 599
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#4521 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by SAID5 »

BMW servis savjetuje zamjenu sve 4 :D , ali u slučaju da se mjenjaju samo dvije gume, novije, tj bolje idu na pogonsku osovinu.

Iako se na stranim forumima internetske bitke "vode" godinama na tu temu :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4522 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

drndalo wrote:
HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Uradi obratno od ovoga sto ti rekose, bolje gume stavi na upravljacke tockove, oni te pretezno koce i vode kroz krivinu... Na pogonskim ce i nova Sava biti sasvim OK...
Zbog promjene balansa kroz krivinu teziste preuzimajuju zadnji tockovi. Zato su auta sa zadnjom vucom daleko bolja i upravljivija kroz krivine.
Problem je naravno sto ako je vuca prednja onda je dilema gdje bolje gume jer u slucaju proklizavanja na pogonskim tockovima je bolje imatu gumu koja ce prenjeti vise momenta na podlogu.
S obrizom da je u pitanju BMW, nazad OBAVEZNO bolje gume. Zadnja vuca gura auto, i sve dok tockovi prenose momenat na podlogu, prednji tockovi ce ici gdje se volan okrene.
Moj izbor: GY nazad, Sava naprijed.
vnm
Posts: 1489
Joined: 08/07/2008 01:28

#4523 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vnm »

ukoliko izgubis prianjanje na prednjim tockovima, mozes samo pjevati borbenu i nastaviti klizati u smjeru kojim se auto kretalo, dok ponovo ne ostvaris prianjanje ili dok ne zavrsis u jarku/na trotoaru/u najbližem zidu.

iz tog razloga ja preporučujem i na vozila sa zadnjom vucom uvijek bolje gume staviti na upravljacke tockove.
Last edited by vnm on 09/11/2015 10:54, edited 1 time in total.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#4524 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by choxnox »

Moze li mi neko preporuciti gdje u Sarajevu najpovoljnije kupiti zimske 215/65/16 gume?
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#4525 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

drndalo wrote:
HardCore wrote:Ljudi imam veeeliki problem, mojom velikom greskom sam kupio nove savine s3+ gume, i danas sam uzeo 2 nove GY UG9, krivo mi sto nisam uzeo sve 4 GY al :( sad se dvoumim koje da stavim naprijes a koje nazad, u pitanju je bmw e46 318d, inace vecinom ce biti gradska voznja i par puta na relaciju za bjelasnicu...sad gdje koje stavit?
Uradi obratno od ovoga sto ti rekose, bolje gume stavi na upravljacke tockove, oni te pretezno koce i vode kroz krivinu... Na pogonskim ce i nova Sava biti sasvim OK...
Nazad prijatelju, kostalo me 2 bmw-a dok sam naucio.
Post Reply