Jugoslovenska doktrina odbrane od vanjskog neprijatelja je uvijek bila okrenuta prema istoku, tj. SSSR. U slucaju hipotetickog rata, YU se uvijek smatrala saveznikom zapada u takvom ratu. Raspored snaga ex-JNA govori u prilog tome.ljevoruki wrote:Jugoslavija nije bila napadnuta iz nekih drugih razloga a ne zbog njene vojne sile.madner wrote:exYu vojska je odradila svoj posao, Jugoslavija nije napadnuta od stranih sila tokom hladnog rata. Za razliku od mnogih drugih.
Objektivno, ta vojna sila, koliko god velika I mocna bila, sto je jos jedan mit, se ne bi mogla odbraniti od Rusa ili Amerikanaca da je doslo do otvorenog sukoba.
Snaga JNA se najbolje pokazala u period od 91-95, da je bila sila kakvom smo je mi smatrali Jugoslavija bi ostala citava barem jos neko vrijeme ili bi Srbija bila teritorijano veca nego sto je sada.
JNA je pravljena I stvarana za "unutrasnje " neprijatelje.
Takodje, doktrina je bila takva da JNA raspolaze sa dovoljno MTS-a da se SSSR i njegovi saveznici zadrze u Srbiji dok stanvnistvo i glavnina vojske ne predje u BiH, Crnu Goru i ostale planovite predjele. Zato su se bunkeri gradili u BiH jer je i ptica na grani znala da YU ne moze izdrzati frontalni napad SSSR-a ali moze kupiti vrijeme da se sacuva funkcionisanje vlade, vojske i osnvnih sistema jedne drzave.
Osim toga, JNA je bil sila, jer kada se u bivsoj drzavi dese zemljotresi i poplave vojska je to odmah rjesavala po kratkom postupku, znalo se ko sta radi, u Karlovcu su imao skolu inzinjerije gdje sus e skolovali ljudi za dvije stvari: inzinjerija u ratu i pomoc stanovnistvu u slucaju prirodnih nepogoda.
Proslog maja si imao priliku da vidis kako to danas izgleda!


