Jugonostalgija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#451 Re: Jugonostalgija...

Post by jefferson »

ljevoruki wrote:
madner wrote:exYu vojska je odradila svoj posao, Jugoslavija nije napadnuta od stranih sila tokom hladnog rata. Za razliku od mnogih drugih.
Jugoslavija nije bila napadnuta iz nekih drugih razloga a ne zbog njene vojne sile.
Objektivno, ta vojna sila, koliko god velika I mocna bila, sto je jos jedan mit, se ne bi mogla odbraniti od Rusa ili Amerikanaca da je doslo do otvorenog sukoba.
Snaga JNA se najbolje pokazala u period od 91-95, da je bila sila kakvom smo je mi smatrali Jugoslavija bi ostala citava barem jos neko vrijeme ili bi Srbija bila teritorijano veca nego sto je sada.
JNA je pravljena I stvarana za "unutrasnje " neprijatelje.
Jugoslovenska doktrina odbrane od vanjskog neprijatelja je uvijek bila okrenuta prema istoku, tj. SSSR. U slucaju hipotetickog rata, YU se uvijek smatrala saveznikom zapada u takvom ratu. Raspored snaga ex-JNA govori u prilog tome.
Takodje, doktrina je bila takva da JNA raspolaze sa dovoljno MTS-a da se SSSR i njegovi saveznici zadrze u Srbiji dok stanvnistvo i glavnina vojske ne predje u BiH, Crnu Goru i ostale planovite predjele. Zato su se bunkeri gradili u BiH jer je i ptica na grani znala da YU ne moze izdrzati frontalni napad SSSR-a ali moze kupiti vrijeme da se sacuva funkcionisanje vlade, vojske i osnvnih sistema jedne drzave.
Osim toga, JNA je bil sila, jer kada se u bivsoj drzavi dese zemljotresi i poplave vojska je to odmah rjesavala po kratkom postupku, znalo se ko sta radi, u Karlovcu su imao skolu inzinjerije gdje sus e skolovali ljudi za dvije stvari: inzinjerija u ratu i pomoc stanovnistvu u slucaju prirodnih nepogoda.
Proslog maja si imao priliku da vidis kako to danas izgleda!
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#452 Re: Jugonostalgija...

Post by Gojeni H »

_BataZiv_0809 wrote:
ljevoruki wrote:
Lajavikrelac wrote:Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Post prijavljen.
Svoju ukucane nazivaj gamadima.
Slobodno i mene prijavi!

@Lajavikrelac druze u pravu si! GAMAD JE IZMILILA!
Historija vas obojicu demantuje. Da kopiram ovaj moj post, posto neki zaboravljaju.
Da ne bi bilo varanja djece, clanovi neslavnih pregovora 91-e:

Slobodan Milosevic - Komunista, Titin omladinac
Franjo Tudjman - bivsi komunista i Titin general
Momir Bulatovic - komunista i sin oficira JNA
Milan Kucan - komunista
Kiro Gligorov - komunista i ucesnik NOB-a
Alija Izetbegovic - jedini ne-komunista u ovoj grupi

Jos neka interesantna imena:

Dobrica Cosic - komunista, ucesnik NOB-a, veliki Titin haver, idejni vodja velikosrpskog pokreta 90-ih
Veljko Kadijevic - komunista, general JNA i ucesnik NOB-a. Jedan od onih koji je JNA pretvorio u srpsku armiju
Blagoje Adzic - komunista i general JNA
Zeljko Raznatovic - sin oficira JNA, ubica na platnom spisku UDBE, i ratni zlocinac, vodja srpske dobrovoljacke garde
Ratko Mladic - komunista, sin partizana, general major JNA, general vojske srpskih kvislinga i ratni zlocinac.


Dakle, najveci zlocinci i dusmani sa prostora bivse Jugosalvije su bili miljenici vlasti, koje je ista skolovala, promovisala, i dovela na pozicije sa kojih su mogli ciniti zlocine.

Ali, haj'te vi i dalje o bratstvo-jedinstvenoj ljepoti. Jebote, isto kao da je neko prespavao 90-e.
Fakat mi se gade ovakve teme vise.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#453 Re: Jugonostalgija...

Post by Ommadawn »

@Gojeni: Poltrona i tehnokrata je uvijek bilo i bice. Nista se ta scena ne razlikuje ni u danasnjoj politici. Za takve je uvijek vazilo "Stani blize kazanu gdje vise ima corbe".
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#454 Re: Jugonostalgija...

Post by UnscarD »

Ommadawn wrote:@Gojeni: Poltrona i tehnokrata je uvijek bilo i bice. Nista se ta scena ne razlikuje ni u danasnjoj politici. Za takve je uvijek vazilo "Stani blize kazanu gdje vise ima corbe".
Tehnokrata??? :shock: WTF?
http://en.wikipedia.org/wiki/Technocracy
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#455 Re: Jugonostalgija...

Post by SaraFina »

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#456 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Gojeni H wrote:
Historija vas obojicu demantuje. Da kopiram ovaj moj post, posto neki zaboravljaju.
Da ne bi bilo varanja djece, clanovi neslavnih pregovora 91-e:

Slobodan Milosevic - Komunista, Titin omladinac
Franjo Tudjman - bivsi komunista i Titin general
Momir Bulatovic - komunista i sin oficira JNA
Milan Kucan - komunista
Kiro Gligorov - komunista i ucesnik NOB-a
Alija Izetbegovic - jedini ne-komunista u ovoj grupi

Jos neka interesantna imena:

Dobrica Cosic - komunista, ucesnik NOB-a, veliki Titin haver, idejni vodja velikosrpskog pokreta 90-ih
Veljko Kadijevic - komunista, general JNA i ucesnik NOB-a. Jedan od onih koji je JNA pretvorio u srpsku armiju
Blagoje Adzic - komunista i general JNA
Zeljko Raznatovic - sin oficira JNA, ubica na platnom spisku UDBE, i ratni zlocinac, vodja srpske dobrovoljacke garde
Ratko Mladic - komunista, sin partizana, general major JNA, general vojske srpskih kvislinga i ratni zlocinac.


Dakle, najveci zlocinci i dusmani sa prostora bivse Jugosalvije su bili miljenici vlasti, koje je ista skolovala, promovisala, i dovela na pozicije sa kojih su mogli ciniti zlocine.

Ali, haj'te vi i dalje o bratstvo-jedinstvenoj ljepoti. Jebote, isto kao da je neko prespavao 90-e.
Fakat mi se gade ovakve teme vise.
A oni su gamad zato sto su svemu tome okrenuli ledja i uradili to sto su uradili.

Pusti ti nas da pricamo o cemu zelimo. Tebe niko ne tjera da se pridruzis :oops:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#457 Re: Jugonostalgija...

Post by radostan dan »

jefferson wrote: Jugoslovenska doktrina odbrane od vanjskog neprijatelja je uvijek bila okrenuta prema istoku, tj. SSSR. U slucaju hipotetickog rata, YU se uvijek smatrala saveznikom zapada u takvom ratu. Raspored snaga ex-JNA govori u prilog tome.
Takodje, doktrina je bila takva da JNA raspolaze sa dovoljno MTS-a da se SSSR i njegovi saveznici zadrze u Srbiji dok stanvnistvo i glavnina vojske ne predje u BiH, Crnu Goru i ostale planovite predjele. Zato su se bunkeri gradili u BiH jer je i ptica na grani znala da YU ne moze izdrzati frontalni napad SSSR-a ali moze kupiti vrijeme da se sacuva funkcionisanje vlade, vojske i osnvnih sistema jedne drzave.
Osim toga, JNA je bil sila, jer kada se u bivsoj drzavi dese zemljotresi i poplave vojska je to odmah rjesavala po kratkom postupku, znalo se ko sta radi, u Karlovcu su imao skolu inzinjerije gdje sus e skolovali ljudi za dvije stvari: inzinjerija u ratu i pomoc stanovnistvu u slucaju prirodnih nepogoda.
Proslog maja si imao priliku da vidis kako to danas izgleda!
otkud ti više snage da objašnjavaš da su jedan i jedan jednako dva?
zaludan posao, jer -
o nečemu lepom pričao sam slepom,
i sve svoje istine pevao sam gluvom..
.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#458 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

UnscarD wrote:
Ommadawn wrote:@Gojeni: Poltrona i tehnokrata je uvijek bilo i bice. Nista se ta scena ne razlikuje ni u danasnjoj politici. Za takve je uvijek vazilo "Stani blize kazanu gdje vise ima corbe".
Tehnokrata??? :shock: WTF?
http://en.wikipedia.org/wiki/Technocracy
Malo je fulao u nazivu.

Ja bih rekao Birokrata. Jos je Lenjin govorio da ce socijalizam propasti kada upravljanje drzavom od revolucionara uzmu profesionalni birokrati. ;-)

Mustafa Ceric ti je primjer istog covjeka. Cijeli zivot se skolovao po islamskim fakultetima, bio nosilac najvisih religijskih funkcija i onda se za potrebe predizborne kampanje slikao ispod Titove biste u Jajcu. :run:

"Druze, ljudi bez muda i casti.

Ko hijene se mlate oko komada vlasti
"

Zabranjeno Pusenje-Pocasna Salva
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#459 Re: Jugonostalgija...

Post by Mohamad Sissoko »

Gojeni H wrote:
Historija vas obojicu demantuje. Da kopiram ovaj moj post, posto neki zaboravljaju.
Da ne bi bilo varanja djece, clanovi neslavnih pregovora 91-e:

Slobodan Milosevic - Komunista, Titin omladinac
Franjo Tudjman - bivsi komunista i Titin general
Momir Bulatovic - komunista i sin oficira JNA
Milan Kucan - komunista
Kiro Gligorov - komunista i ucesnik NOB-a
Alija Izetbegovic - jedini ne-komunista u ovoj grupi

Jos neka interesantna imena:

Dobrica Cosic - komunista, ucesnik NOB-a, veliki Titin haver, idejni vodja velikosrpskog pokreta 90-ih
Veljko Kadijevic - komunista, general JNA i ucesnik NOB-a. Jedan od onih koji je JNA pretvorio u srpsku armiju
Blagoje Adzic - komunista i general JNA
Zeljko Raznatovic - sin oficira JNA, ubica na platnom spisku UDBE, i ratni zlocinac, vodja srpske dobrovoljacke garde
Ratko Mladic - komunista, sin partizana, general major JNA, general vojske srpskih kvislinga i ratni zlocinac.


Dakle, najveci zlocinci i dusmani sa prostora bivse Jugosalvije su bili miljenici vlasti, koje je ista skolovala, promovisala, i dovela na pozicije sa kojih su mogli ciniti zlocine.

Ali, haj'te vi i dalje o bratstvo-jedinstvenoj ljepoti. Jebote, isto kao da je neko prespavao 90-e.
Fakat mi se gade ovakve teme vise.
U sridu :thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#460 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

Ommadawn wrote:@Gojeni: Poltrona i tehnokrata je uvijek bilo i bice. Nista se ta scena ne razlikuje ni u danasnjoj politici. Za takve je uvijek vazilo "Stani blize kazanu gdje vise ima corbe".
Sistem super ali ne valjaju ljudi...
Evo da i ja kazem nesto fino o proslom sistemu - svidalo mi se je sto su pravili kompletnog covjeka, od nauke, kulture, sporta, humanizma. Nisu uspjeli, ok, ali je ambicija postojala. Vise nisu mogli ni uradit jer je startna pozicija bila losa
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#461 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

Gojeni H wrote:Dakle, najveci zlocinci i dusmani sa prostora bivse Jugosalvije su bili miljenici vlasti, koje je ista skolovala, promovisala, i dovela na pozicije sa kojih su mogli ciniti zlocine.
Dodik je bio tvrdi reformista i liberal, došao na vlast u SFOR-ovom tenku u BL kad su bukvalno pučom zbacili SDS on i Biljana Plavšić, a sad ti je veći patriota od Šešelja i Srbin od Svetog Save :-) Kako vjetar puše tako se koriguje guzica za svoj interes, toga je bilo i biće, a narod ko jebe ionako su ovce....hljeba i igara i narod ćuti.
_BataZiv_0809 wrote:A oni su gamad zato sto su svemu tome okrenuli ledja i uradili to sto su uradili.
Tačno tako!
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#462 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

...
Last edited by stakasa on 22/01/2015 11:43, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#463 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

...
Last edited by stakasa on 22/01/2015 11:43, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#464 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

stakasa wrote:
supercali wrote:
supercali wrote: Koje tvrdnje su pobijene?
Nisu samo ta 2 proizvoda ima tu jos samo ti se cini da nema
Postavka je bila proizvodi kao rezultat vlastite pameti. A Velez je bio veci klub i od Zelje i Sarajeva
Kako je bio veci ako je imao samo kup a zeljo i sarajevo jednu odnosno dvije titule o rezultatima u europi da ne pricamo
To sto je Zelji uspjelo osamdesetih Velez je napravio sedamdesetih:

https://www.youtube.com/watch?v=6e5wv7gqSVY

Dalje, nije jedan kup nego dva osamdesetih. A na tablici SFRJ gdje su sva prvenstva bila uracunata Velez je imao vise bodova i od Zelje i od Sarajeva.
I najvaznije od svega, Velez je stvarao svoje igrace, sve to sto je Velez napravio je od do domaca radinost.
Samo sto istorija ne pocinje u Dejtonu...
User avatar
Wings
Posts: 114
Joined: 16/01/2015 12:33

#465 Re: Jugonostalgija...

Post by Wings »

Rudar u Jugi je rudar i u današnjoj BiH. Pametnom dosta.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#466 Re: Jugonostalgija...

Post by radostan dan »

u pravu je stakasa...jebeš post ako ga tri put ne ponoviš.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#467 Re: Jugonostalgija...

Post by nosara »

radostan dan wrote:u pravu je stakasa...jebeš post ako ga tri put ne ponoviš.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#468 Re: Jugonostalgija...

Post by nosara »

Gojeni H wrote: Alija Izetbegovic - jedini ne-komunista u ovoj grupi
Ne treba ti ovo... Neki zlobnik bi pomislio da mu je background u skladu s ucinkom... :D
Evo da i ja kazem nesto fino o proslom sistemu - svidalo mi se je sto su pravili kompletnog covjeka, od nauke, kulture, sporta, humanizma.
Sukus i ujedno jedan od temeljnih razloga "nostalgije"...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#469 Re: Jugonostalgija...

Post by Banksy »

Gojeni H wrote: Historija vas obojicu demantuje. Da kopiram ovaj moj post, posto neki zaboravljaju.
Da ne bi bilo varanja djece, clanovi neslavnih pregovora 91-e:

Slobodan Milosevic - Komunista, Titin omladinac
Franjo Tudjman - bivsi komunista i Titin general
Momir Bulatovic - komunista i sin oficira JNA
Milan Kucan - komunista
Kiro Gligorov - komunista i ucesnik NOB-a
Alija Izetbegovic - jedini ne-komunista u ovoj grupi

Jos neka interesantna imena:

Dobrica Cosic - komunista, ucesnik NOB-a, veliki Titin haver, idejni vodja velikosrpskog pokreta 90-ih
Veljko Kadijevic - komunista, general JNA i ucesnik NOB-a. Jedan od onih koji je JNA pretvorio u srpsku armiju
Blagoje Adzic - komunista i general JNA
Zeljko Raznatovic - sin oficira JNA, ubica na platnom spisku UDBE, i ratni zlocinac, vodja srpske dobrovoljacke garde
Ratko Mladic - komunista, sin partizana, general major JNA, general vojske srpskih kvislinga i ratni zlocinac.


Dakle, najveci zlocinci i dusmani sa prostora bivse Jugosalvije su bili miljenici vlasti, koje je ista skolovala, promovisala, i dovela na pozicije sa kojih su mogli ciniti zlocine.

Ali, haj'te vi i dalje o bratstvo-jedinstvenoj ljepoti. Jebote, isto kao da je neko prespavao 90-e.
Fakat mi se gade ovakve teme vise.
Nisu ti bili nikakvi ''miljenici vlasti'' niti su bili na nekim vrlo važnim pozicijama. Ima iznad i funkcionera i vojnika i kriminalaca i sitne buranije. Malo ko u prethodnom sistemu nije bio u SKJ. Čak i Alija, koji zvanično nije bio, uživao je sve privilegije kao da jeste. Radio, zarađivao, školovao na visokim školama djecu, dobio stan u strogom centru Sarajeva, što i nije baš bilo lako.
Taj popis iznad ništa ne govori.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#470 Re: Jugonostalgija...

Post by madner »

Zato sto je Alijin brat bio veoma visoko u KPJu.

Kada se vidi veza koju je koristio da Aliji bude ok u zatvoru, to je tek cista komedija. :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#471 Re: Jugonostalgija...

Post by Banksy »

Mogu misliti, što nevjerovatnije, to bolje ... I realnije.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#472 Re: Jugonostalgija...

Post by Zviz »

Pa naravno da je gamad a i govna isplivala na povrsinu poslje rata. Da nisu nebi ni stanje bilo toliko ocajno. Brate moze svak da sere koli zeli po Yugi, ali 90% je zivilo sasvim oki-doki zivot. Danas 10% uziva I uce se heklati dok ostali gledaju kako da pristede za Golf cvaj rezervnih dijelova. Vlada teorija zlatnih kasika, sta ces poceli pite da jedu kasikama.. Kad vidite pojedina face u Bih parlamentu tacno nekopcate zasto je kardioloska praksa preko puta parlamenta kad i onka u njemu niko nema srce.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#473 Re: Jugonostalgija...

Post by Ali Kemal »

stakasa wrote:Evo da i ja kazem nesto fino o proslom sistemu - svidalo mi se je sto su pravili kompletnog covjeka, od nauke, kulture, sporta, humanizma.
Ovo je fakat tacno. Doktor je bio doktor, inzinjer inzinjer, sportista sportista, a drot drot itd. Nije bilo ovih privatnih univerziteta-ostale mi jos dvije rate da dimplomiram i slicno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#474 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Zaboravih napisati da je i moj omiljeni glumac isto govno i gamad kao i neki vec spomenuti.

Jebo te smrt karijeru izgradis na partizanskim filmovima, budes legenda i ikona jedne drzave i sistema vrijednosti i cim drukciji vjetar zapuše-on postade nacionalist i traži uklanjanje Titove slike :oops:

Image
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#475 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

Zviz wrote:Pa naravno da je gamad a i govna isplivala na povrsinu poslje rata. Da nisu nebi ni stanje bilo toliko ocajno. Brate moze svak da sere koli zeli po Yugi, ali 90% je zivilo sasvim oki-doki zivot. Danas 10% uziva I uce se heklati dok ostali gledaju kako da pristede za Golf cvaj rezervnih dijelova. Vlada teorija zlatnih kasika, sta ces poceli pite da jedu kasikama.. Kad vidite pojedina face u Bih parlamentu tacno nekopcate zasto je kardioloska praksa preko puta parlamenta kad i onka u njemu niko nema srce.

Image

:-)
Post Reply