Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4476 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Alfisti :D

De napisite koju od 159. Znam da treba ganjat iza 2007 kad je rijesena letva volana, ostalo slabo sta znam.

Interesuje me prije svega pouzdanost benzinskih motora. Koji je najbolji 1,6 ; 1,8 ili 2,2? Kakvi su za dijelove?

Sve ostale informacije takodjer dobrodosle :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4477 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Imas 1.8 MPi i 1.9,2.2 i 3.2 JTS.
Sve GM motori. Ovaj 1.8 100% Opel motor dok je na JTS motorima samo blok GM,a Alfa je radila glave i ostalo.
Iskreno,jedini benzinski motor koji bi vozio u njoj je Alfin 1.8 TBi sa 200 KS.
Skup auto u kompletu za odrzavati,jos uvijek. Iako nema hronicnih boljki iziskuje sredstva za odrzavanje.
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#4478 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Ako hoces benzinca uzmi Opelom 1.8 motor, JTS motori su rijetki i skupi. Performansama nisu daleko od 1.8 motora.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4479 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Eh da nije 1.6 nego 1.9 JTS, znam da mi je bila neobicna kubikaza za benzinca :D

Znaci ganjati taj 1.8 najvise zbog troskova odrzavanja :thumbup:

Zasto je skup za odrzavati? Dijelova nema na stanju pa se cekaju isporuke ili su skuplji od prosjeka?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4480 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Uskoro bih mogao provozati Stelvia :dance: ,pa ako bude javim se sa utiscima ;-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4481 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

mali_milojica wrote:Uskoro bih mogao provozati Stelvia :dance: ,pa ako bude javim se sa utiscima ;-)
A ja se ponadao da si meni odgovorio na pitanje :D

Ako se kojim slucajem opredjelim za 159 dizela (u slucaju neke bezobrazne ponude), 2,4 jtdM je najbolji je li tako? I on je isao u dosta modela Fiata i cest je motor?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4482 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Neces sa njim sigurno pogrijesiti,a do 159 je dozivio nekoliko poboljsanja. Svejedno koji JTD uzmes,ali nemoj bas najslabiji od 120 KS :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4483 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Ma nisam ti nesto zagrijan za dizele, ne samo zbog cinjenice da sam Plinaš :mrgreen:

Ali normalno je da cu radije ocuvanog dizlu nego mezara bengu :mrgreen:
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#4484 Re: Alfa Romeo

Post by Pravi Valter »

_BataZiv_0809 wrote:
mali_milojica wrote:Uskoro bih mogao provozati Stelvia :dance: ,pa ako bude javim se sa utiscima ;-)
A ja se ponadao da si meni odgovorio na pitanje :D

Ako se kojim slucajem opredjelim za 159 dizela (u slucaju neke bezobrazne ponude), 2,4 jtdM je najbolji je li tako? I on je isao u dosta modela Fiata i cest je motor?
2,4 jtdM po meni jeste najbolji, ali i najskuplji za održavanje od ponudjene palete dizela, a što je i logično. Izvrstan motor. Ako budeš išao na njega gledaj da kupuješ vozilo mladje od 2008 godine jer su imali problema sa prednjim ovjesom generalno do tada, a posebno što je 2,4 potežak
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#4485 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

_BataZiv_0809 wrote:Ma nisam ti nesto zagrijan za dizele, ne samo zbog cinjenice da sam Plinaš :mrgreen:

Ali normalno je da cu radije ocuvanog dizlu nego mezara bengu :mrgreen:
Najbolji motor ja 159 je 2.0 Multijet. Manje od 20% svih proizvedenih 159 je sa benzinskim motorima, a samim time se dosta rijetki jer su i isli samo u 159.
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#4486 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

_BataZiv_0809 wrote:Ma nisam ti nesto zagrijan za dizele, ne samo zbog cinjenice da sam Plinaš :mrgreen:

Ali normalno je da cu radije ocuvanog dizlu nego mezara bengu :mrgreen:

Svi benzinci su sa direktnom ubizgravanje, znam da ugradnja kosta oko 2000 KM + s tim da motor uvijek vuce 10% goriva (zbog injekgora) ako mislis na plin preci.

I ja kad sam uzimao mislio sam uzeti isto benzinca i plin, ali sam odustao i uzeo 1.9 mjtd 150 KS
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4487 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Razmisljao sam ponajvise o tom 1,8 jer bi trebalo da je cesci zbog cinjenice da je Opelov.

Za tu situaciju sa plinom prvi put cujem :-? Kako mislis direktno ubrizgavanje? Pa zar to nije slucaj sa svim novijim vozilima i motorima bez rasplinjaca :hm:

Kakve su potrosnje tih dizela? Ima tu dosta konja a bogme i dosta tezine pa cisto sumnjam da trose malo :-)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4488 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Zaboravi da ce ti po Sarajevu ijedan dizel u 159 trositi ispod 9 litara.
Rodjak ima 159 2.4 JTDm sa A/T mjenjacem,potrosnja 11-12lit. One sa rucnim 10-11lit
1.8 Opel je obicni klasicni MPi sa 140 KS (moze se naci u Vectri) i na njega plin ide bez problema.
Problem su 1.8 TBi i svi motori sa JTS oznakom (1.9,2.2 i 3.2). To je direktno ubrizgavanje tipa FSI u VW i sl.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4489 Re: Alfa Romeo

Post by _BataZiv_0809 »

Puno hvala momci zlatni ste :thumbup:

Znaci ako napravim interni transfer unutar Fiat grupacije i to bude Alfa 159, ganjam iskljucivo 1,8 bengu :thumbup:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#4490 Re: Alfa Romeo

Post by Romeo 80 »

Cekajte ljudi. Pa ja sam bio uvjeren da je taj 1.8 benzinac u 159 u stvari t.spark iz 156?!

159-ka mi se jako svidja ali upravo iz razloga sto je tesko i skupo ugraditi plinsku instalaciju u njene benzince, bas i ne razmisljam o njoj. Dizelase ne mogu smisliti ni na slici 8)
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#4491 Re: Alfa Romeo

Post by Throttle »

1.8 u 159 je Opelov Z18XER, evolucija Z18XE motora, samo što u jačoj XER izvedbi ima varijabilno upravljanje ventilima i nema hidropodizače pa se moraju kontrolisat zazori ventila periodično ako ide na plin
Najčešći u Vektri C poslije mislim 2003e godine, išao i u Zafire, Astre. nema nekih pretjeranih mana tvornički, ok mašina
Nije direktno ubrizgavanje u cilindre pa je plinska instalacija do nekih 1000KM
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#4492 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

Ja imam osjacaj da ce taj motor od 140 KS piti plin.
valja pokrenuti vozilo od 1600 KG, sa samo 165 Nm, na plinu jos manje.

Otvorena voznja tu ne bi potrosnja trebala dosta da skace u odnosu na benzin, ali kad bude gradska, sa klimom jos, bice veselo.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4493 Re: Alfa Romeo

Post by IcedFlame »

Ma ovdje nece naci Alfu s tim motorom svakako, tako da je dio problema rijesen :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#4494 Re: Alfa Romeo

Post by Throttle »

Litar plina vise nego benzina otprilike
Kod mene verzija sa 125KS uzme 7 otvorene magistralom i 10-12 gradske plina. Autoceste oko 9 litara. Mozda može još sitno niže al ne previše. Doduše, auto je 300-400kg lakše od te Alfe i 15KS slabije. Vozio sam Vektru sa istim motorom i ide pristojno, ništa wow, al ide ok
Evo ima jedna i to plinaš :D
https://www.olx.ba/artikal/25561746/alfa-159/
EDIT 2: 119.000 a plin. Prešla je 319.000 garant :lol:
Last edited by Throttle on 24/11/2017 17:07, edited 2 times in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4495 Re: Alfa Romeo

Post by Bakir1 »

159 je cesta ko e46 jer je e90 nedostupan.
Ko sve voza 159 i kakvi se sve grobovi vozaju.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4496 Re: Alfa Romeo

Post by bitanga_sa_otesa »

Bakir1 wrote:159 je cesta ko e46 jer je e90 nedostupan.
Ko sve voza 159 i kakvi se sve grobovi vozaju.
zato je e60 dostupan ...joj kakvih lesheva ima...
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#4497 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

Throttle wrote:Litar plina vise nego benzina otprilike
Kod mene verzija sa 125KS uzme 7 otvorene magistralom i 10-12 gradske plina. Autoceste oko 9 litara. Mozda može još sitno niže al ne previše. Doduše, auto je 300-400kg lakše od te Alfe i 15KS slabije. Vozio sam Vektru sa istim motorom i ide pristojno, ništa wow, al ide ok
Evo ima jedna i to plinaš :D
https://www.olx.ba/artikal/25561746/alfa-159/
EDIT 2: 119.000 a plin. Prešla je 319.000 garant :lol:

Caka i jest tezina, platforma od koje je GM i opel odustao samo radi tezine.
Jest da je trap ojacan i tu sva tezina i ide.


a ta s pika sigrno nije presla manje od 300 000 + s tim da nema atesta na plin, tako da ne mozes ni znati kad je ugradjen.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4498 Re: Alfa Romeo

Post by Bakir1 »

Ne stvarno visoko je mali grad u vrh glave 8.000 putnickih auta, ima jedno 30 komada 159.
Ok razumijem auto 10.000 KM limuzina dobar motor sve 5 ali 60% istih nema nikakve linije s boka tj ima zilion malih linija.
E60 i nema toliko ali zato e46 ko u prici pa onda rodjenog brata prcam ko sve voza e46 :D
I ML stari je ista liga.
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#4499 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

Bakir1 wrote:Ne stvarno visoko je mali grad u vrh glave 8.000 putnickih auta, ima jedno 30 komada 159.
Ok razumijem auto 10.000 KM limuzina dobar motor sve 5 ali 60% istih nema nikakve linije s boka tj ima zilion malih linija.
E60 i nema toliko ali zato e46 ko u prici pa onda rodjenog brata prcam ko sve voza e46 :D
I ML stari je ista liga.

To je sve doslo u zadnju 1 do 2 godine, okako je izasla gulia masovno se 159 prodaje i uzima ona. u Italiji svaki drugi vozac 159 je uzeo guliu a 159 prodao, zato ih sad ima svugdje.

Ali bolja stvar za odrzavanje, makar sad neke osnovne stvari mozes naci svugdje
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#4500 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Gledam sada autoscout24.it i najcesca 159 benzin je 1750 TBi. Limuzina u dobrom stanju (<150k km) 1.8 MPI je cca 7k eura za 2008+ godiste.
Post Reply