Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
nOke93
Posts: 42
Joined: 09/12/2010 22:31

#4476 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nOke93 »

trenutno citam kao lektiru:

Image

koji smor -.-'
mnogo sam procitao u zivotu, ali nesto ovako komplikovano jos nisam..
preporucujem :D
User avatar
tomsojer
Posts: 36
Joined: 13/03/2011 11:25

#4477 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tomsojer »

"Dragi sine"
Pisma lorda Chesterfielda svome sinu.
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4478 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

nOke93 wrote:trenutno citam kao lektiru:

Image

koji smor -.-'
mnogo sam procitao u zivotu, ali nesto ovako komplikovano jos nisam..
preporucujem :D
Pogotovo citati ga u gimnaziji. :-D U jednom trenutku ces se skroz pogubiti i nece ti ama bas nista biti jasno. :-D Al to je Kafka. Pisac apsurda, i predstavnik egzistencijalizma.
Mogla bih pisati o njegovim djelima puno. :D Jer mi je zaista broj jedan! :thumbup:
mesha78
Posts: 33
Joined: 20/11/2009 20:54
Location: Bugojno

#4479 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mesha78 »

Image
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#4480 Re: Šta trenutno čitate?

Post by kusur »

Moskovska pravila 8-) od Daniela Silve. not bad, procitat cu je ovim tempom za 2 i PO dana :D
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4481 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

Image

iznenađujuće dobra knjiga
kalabrezi i sicilijanezi na bosanski način, nazvaću ih bosančerosi koji čekaju sabah sa šejtanom al ne u birtiji ''kod štake'' obamrli od loze nego odvrćući tajne sefove po viletinama zapadnog svijeta.....
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#4482 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Dioda »

Image
User avatar
Truba
Posts: 93828
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4483 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

nisam vidio knjigu s više grešaka gramatičkih i grafičarskih od fukoovog klatna
tako mi odvlači pozornost koju trebam imati :shock: :shock: :-? :-? :-? :cry: :cry: :cry: za vaka djela
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4484 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

komi wrote:nisam vidio knjigu s više grešaka gramatičkih i grafičarskih od fukoovog klatna
tako mi odvlači pozornost koju trebam imati :shock: :shock: :-? :-? :-? :cry: :cry: :cry: za vaka djela
Cini se da dobro napredujes cim si uspio uociti toliko gresaka!?
Ja sinoc zavrsio Lava Africkog od Maloufa, po pitanju pravopisnih gresaka se nijedne ne bi postidjela! Prosto je nevjerovatno kako izdavac i stamparija imaju obraza tako nesto staviti u prodaju. Ovaj moj primjerak je cak i pogresno uvezan, korice za naprijed su nazad i obrnuto!
User avatar
Truba
Posts: 93828
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4485 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

pa da vidiš kakoje pi-sano tojest kakoje prevede no bez lektu-re i beznadgledanja
graf-ičke obrade i kakoje urađe no loše

bukvalno ovako

onda ponavljanje rečenica u pol teksta i riječi

kao da čitam neku knjigu iz druge dimenzije
boktepito šta mogu podvaliti ko zna koju knjigu ja čitam :lol: :lol: :lol:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#4486 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nellington »

komi wrote:pa da vidiš kakoje pi-sano tojest kakoje prevede no bez lektu-re i beznadgledanja
graf-ičke obrade i kakoje urađe no loše

bukvalno ovako

onda ponavljanje rečenica u pol teksta i riječi

kao da čitam neku knjigu iz druge dimenzije
boktepito šta mogu podvaliti ko zna koju knjigu ja čitam :lol: :lol: :lol:
Pohvali javno izdavača, daj ime da ga izbjegavamo ;)
User avatar
Truba
Posts: 93828
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4487 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

ma neko sranje Beletra ono bijelo glomazno izdanje fuuj zato je bilo relativno jeftino
20 km :-) :-) :-) :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#4488 Re: Šta trenutno čitate?

Post by fatamorgana »

Trenutno ne čitam ništa.
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4489 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

komi wrote:pa da vidiš kakoje pi-sano tojest kakoje prevede no bez lektu-re i beznadgledanja
graf-ičke obrade i kakoje urađe no loše

bukvalno ovako

onda ponavljanje rečenica u pol teksta i riječi

kao da čitam neku knjigu iz druge dimenzije
boktepito šta mogu podvaliti ko zna koju knjigu ja čitam :lol: :lol: :lol:
ima tu stvarno nesto u tvojim sumnjama! Ti rece da ti knjiga ima oko 450 strana, a moje njemacko izdanje ih broji skoro 800! Nemoguce je da je tolika razlika!? Mozda je to sazeta verzija!? Umberto kompakt.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#4490 Re: Šta trenutno čitate?

Post by minjonja »

komi wrote:pa da vidiš kakoje pi-sano tojest kakoje prevede no bez lektu-re i beznadgledanja
graf-ičke obrade i kakoje urađe no loše

bukvalno ovako

onda ponavljanje rečenica u pol teksta i riječi

kao da čitam neku knjigu iz druge dimenzije
boktepito šta mogu podvaliti ko zna koju knjigu ja čitam :lol: :lol: :lol:
zato sam ja odustala od grckih mitova... hiljadu gresaka. mislim da su imali nekog automatskog lektora, neki programcic, i oni su se uzdali u to. nije da je rijec jednom pogresno napisana, nego svako put.

sad citam opet dervis i smrt, malo za dusu nesta.
ProBank
Posts: 90
Joined: 11/08/2010 23:52

#4491 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ProBank »

Dan Brown -s-v-e
User avatar
Truba
Posts: 93828
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4492 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

dan brown idealan za zaobići :D

skontao sam ovu knjigu što čitam
oni su to skenirali iz nekog starog prevoda iz 1989 i laganini objavili kao novo izdanje
a skener ima običaj da mijenja neka slova... l postaje 1 ! postaje 1 0 postaje O i tako
skoro svako "je" ako je pored neke riječi do 4 slova je spojeno :D
a one rječi koje su bile u originalnom izdanju sa crticom jer su išle u novi red u novom izdanju su na sred rečenice s crticom jer veličina knjige nije ista :D
uh smorih se
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#4493 Re: Šta trenutno čitate?

Post by kritichar »

Image
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#4494 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ahuseino »

AC_grom_DC wrote:
Eleonora wrote: Nakon Millera :D , na red je dosla Zivotinjska farma, Orwella.
Inace njegova : 1984 mi je jedna od najboljih knjiga. :thumbup:
tu Životinjsku farmu sam pročitao ...........
a jel stvarno 1984 dobra knjiga?
baš sam bacio oči na nju...je li za pred spavanje?
ma uzeću je sad pa kud puklo....big brother is watching you......fazoni :D
znači eleonora, preporučuješ 1984?
Zavrsio:
Image

Tjitam:
Image
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#4495 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ahuseino »

nOke93 wrote:trenutno citam kao lektiru:

Image

koji smor -.-'
mnogo sam procitao u zivotu, ali nesto ovako komplikovano jos nisam..
preporucujem :D
Nije ba smor... ovoliki:

Image
Briseida7
Posts: 15
Joined: 20/03/2011 18:35

#4497 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Briseida7 »

Oskar Vajld "Slika Dorijana Greja"
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4498 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

Briseida7 wrote:Oskar Vajld "Slika Dorijana Greja"
o kako je teeeško naći nježnog druga
u malome gradu
aaaaaa
žalio se noću u mislimaaaa on Oskaru Vajlduuuu :lol: :lol: :lol: :lol: (šalim se)


nego.....
Image

neko je već pisao o ovoj knjizi i ustvrdio da knjiga '' i nije nešto''.
međutim , meni je odlična kao i sve Miljenkove knjige izuzimajući Freelandera. Gromoglasan smijeh je zagarantovan na svakoj petoj stranici (npr. kad mali Jergović ne znajući ko su i šta su pederi pita tatu ''tata, mogu li i ja biti peder?'' :lol: :lol: :lol: :lol: ili scena u kojoj teta Štefanija ispod klavira kojeg nikad niko nije zasvirao slaže tegle sa zimnicom....
znao sam uzevši je u ruke da me neće razočarati kao što i nije i jedina joj je mana što je sa svojih 150-tak strana poprilično tanka (knjiga za ''uz kaficu'' , a takve najviše volim :-D)
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4499 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

AC_grom_DC wrote:
Briseida7 wrote:Oskar Vajld "Slika Dorijana Greja"
o kako je teeeško naći nježnog druga
u malome gradu
aaaaaa
žalio se noću u mislimaaaa on Oskaru Vajlduuuu :lol: :lol: :lol: :lol: (šalim se)


nego.....
Image

neko je već pisao o ovoj knjizi i ustvrdio da knjiga '' i nije nešto''.
međutim , meni je odlična kao i sve Miljenkove knjige izuzimajući Freelandera. Gromoglasan smijeh je zagarantovan na svakoj petoj stranici (npr. kad mali Jergović ne znajući ko su i šta su pederi pita tatu ''tata, mogu li i ja biti peder?'' :lol: :lol: :lol: :lol: ili scena u kojoj teta Štefanija ispod klavira kojeg nikad niko nije zasvirao slaže tegle sa zimnicom....
znao sam uzevši je u ruke da me neće razočarati kao što i nije i jedina joj je mana što je sa svojih 150-tak strana poprilično tanka (knjiga za ''uz kaficu'' , a takve najviše volim :-D)
obje knjige su dobre, samo sto je prevodilac moga "Doriana" na ratnoj nozi sa gramatikom pa ga nije bilo bas lako citati! nekad se u prijevodu izgubi dosta od duha jezika i romana, nazalost! Negdje sam procitao da "ako vam se svidjaju sve knjige od nekog pisca, a samo jedna ne, onda mozda nije do pisca i knjige nego do prevodioca"

Iz tog nekog razloga sam sada i uzeo "Gut gegen Nordwind" Daniela Glattauera na njemackom. Iako se knjiga moze kupiti u Konzumu, odlucio sam da je procitam u izvornoj verziji, kad je vec imam u kuci!
S obzirom na specificnost teme i materije, mislim da ni prevodiocu nije bilo lako, posebno ako imamo u vidu da knjiga nije pisana klasicnim knjizevnim jezikom nego predstavlja dopisivanje putem e-maila dvoje ljudi koji se nikad nisu ni vidjeli ni culi a ipak se postepeno zaljubljuju jedno u drugo i u toj razmjeni mailova prozivljavaju skoro sve sto jedna ljubavna veza u sebi sadrzi.
Stavio sam se malo u ulogu prevodioca i stvarno ne znam kako je uspio rijesiti odredjene izraze, metafore, konstrukcije i slozenice koje su tipicne za njemacki govorni jezik. Iskreno se nadam se da se nije puno od tog njenog duha izgubilo, jer je knjiga fenomenalna.
Pisac se stavio u ulogu muskarca i u ulogu zene i izgleda da je veliki poznavalac zenske psihe i emocija!
Onoga sto vecina nas obicnih smrtnika nikad nece uspjeti dokuciti!?
Briseida7
Posts: 15
Joined: 20/03/2011 18:35

#4500 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Briseida7 »

Eh, vječite muke sa prevodiocima...

Ja bih najviše voljela da znam sve jezike svijeta (ili bar još ruski i njemački zbog njihovih neprevaziđenih pisaca) pa da svaku knjigu čitam onako kako je stvarno napisana. Baš zbog toga neke dobre pisce engleskog govornog područja obavezno čitam na engleskom, nekako uvijek imam osjećaj kada čitam prevod da čitam nešto pomalo "osakaćeno" :)
Post Reply