Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#44651 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Fake news. To je davnih dana riješeno, pa u nedostatku kakvih novih konstrukcija, nije loše i od ovoga napraviti nekavku bombastičnu vijest, zadržati pozornost ciljane sluđene populacije i usput ocrniti hrvatske i srpske političare.
Sad će nastupiti i Slavo Kukić s nekom oštroumnom analizom, i idemo dalje.

P.S.
Jebote, kako uhljebiše onog žutog ljigavog u Komše za savjetnika...jel' ono bi Kovačević, ušuti se se čovjek i nemaš više gdje pročitati neku malo boje upakovanu antihrvatsku propagandnu oblandu.
Šteta, vrijedniji je bio na toj poziciji uklubu, nego na ovoj sada. Tko će starog nadobudnog kenjca, još sklonog rakiji, naučiti političkim finesama.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44652 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/wigemar ... /190829123

Idi, odlazi, vrijeme ti je i ne okreci se klosaru.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#44653 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

Hafis wrote:Fake news. To je davnih dana riješeno, pa u nedostatku kakvih novih konstrukcija, nije loše i od ovoga napraviti nekavku bombastičnu vijest, zadržati pozornost ciljane sluđene populacije i usput ocrniti hrvatske i srpske političare.
Sad će nastupiti i Slavo Kukić s nekom oštroumnom analizom, i idemo dalje.

P.S.
Jebote, kako uhljebiše onog žutog ljigavog u Komše za savjetnika...jel' ono bi Kovačević, ušuti se se čovjek i nemaš više gdje pročitati neku malo boje upakovanu antihrvatsku propagandnu oblandu.
Šteta, vrijedniji je bio na toj poziciji uklubu, nego na ovoj sada. Tko će starog nadobudnog kenjca, još sklonog rakiji, naučiti političkim finesama.
Ti slusaj i pljesci onoj Zekulji sto prdi po bilom svitu, pogledas li se ponekad u zrcalo pajdo...
Novak20
Posts: 15235
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44654 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Jedan od rijetkih intelektualaca u BiH koji politički dobro razmišlja i piše. Dobar članak Envera Kazaza. A ovaj dio za Komšića, ja jučer napisah na forumu skoro pa isto.

Uhljeb a nehljeb će koštati BiH puno više od dobre love koju dobije na ruke.

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/en ... emoci-4052
Niko danas u BiH, a i u međunarodnoj političkoj birokratiji, s punim pouzdanjem ne može reći kako će se razriješiti sukob na relaciji Dodik – Komšić i Džaferović, tj. sukob oko ANP-a i formiranja novoga saziva Vijeća ministara BiH. Naravno, ne zato što su pomenuta trojica nepredvidljivi političari, jer dvojica od njih, Dodik i Komšić, s izraženim militantnim političkim diskursom su apsolutno predvidljivi, pa će krizu razvijati do maksimuma, čak dok tačke njene nerješivosti, već zbog toga što niko ne može imati valjan uvid u strukturne pozadine krize i snagu koja stoji iza ovdašnjih političkih moćnika. Odmah da kažemo, Dodik je militantan u svom secesionizmu onoliko koliko iza njega stoji jači politički subjekt – Rusija i njeni interesi na Balkanu, a Komšić, kao deklarativni unitarist, naprosto živi od svoje političke ratobornosti i proizvodnje krize, mada iza sebe nema nikakvu ozbiljniju političku moć, osim deklarativne podrške međunarodne političke birokratije, tj. zapadnih zemalja i u zadnje vrijeme SDA, nakon što ga je ova stranka usisala u koaliciju. Njih dvojicu prati Šefik Džaferović, blijedi aparatčik, barem ga tako ocjenjuju mediji, iz redova Izetbegovićeve SDA, osoba bez stvarne političke težine, osim one stranačke i bez prava donošenja odluka, jer ih donosi Izetbegović, a Džaferoviću ostaje slijepa poslušnost vođi. Jednom riječju, osebujna dvojka u pratnji osobe sa isključivo stranački određenom političkom voljom.

Po Komšiću i Dodiku kriza bi mogla trajati unedogled, dok bi Džaferović u tom sukobu branio Komšića sa strane i iza leđa, onoliko koliko to traži Izetbegović. U političkom šaketanju između Komšića i Dodika, pobjednik bi bio unaprijed poznat – jer Komšić iza sebe nema ništa osim svoje predsjedničke fotelje. Dodik uz tu fotelju ima sve što mu treba, pobjedu na izborima, dvotrećinsku većinu u Skupštini Republike Srpske, formiranu entitetsku vladu koju potpuno kontrolira, pa je njegova politička težina nemjerljivo veća u odnosu na Komšićevu individualnu. Zato se i mora vidjeti ono što se u javnom prostoru ne pominje: nije Komšić u dvoboj s Dodikom ušao sam sa svojim jadnim DF-om, već sa SDA i Bakirom Izetbegovićem za leđima. Drugim riječima, političku težinu Komšiću daje SDA, pa ga je u ovom sukobu nužno tretirati kao Izetbegovićevog izvođača radova. Ali, ni tu stvari nisu preveć jednostavne, jer je prema nedavnim izjavama Izetbegović bio spreman na reduciranje ANP-a, čak i na referendum o konačnoj odluci o članstvu BiH u NATO-u, a Komšić je stvari vratio na početak, bacivši Izetbegovića u sjenu.

Ovako postavljen okvir političkih težina, ipak ne izjednačava dvojac Komšić-Džaferović sa Dodikom. Jer, Dodik je sve prethodne radnje završio formiranjem čvrste, čak autoritarne vlasti u RS-u, a Federacija BiH je još uvijek bez formirane vlasti i bez bilo kakve institucionalne snage koja bi stajala iza Izetbegovićevog dvojca u Predsjedništvu BiH. Osim toga, taj dvojac pritišće i treći partner u političkoj koaliciji na državnom nivou – Dragan Čović i njegov HDZ sa zahtjevom da se kao preduvjet u formiranju vlasti daju čvrste garancije za provođenje presude Sjedić-Finci i promjene Izbornog zakona po Čovićevoj mjeri. Taj treći partner Dodikov je saveznik, pa se onaj odnos 2-1 iz Predsjedništva BiH u političkom prostoru zemlje pretvara u 2-2. Čović je Dodikov izvođač radova, a u političkom pogledu savez Dodik-Čović ima jaču institucionalnu težinu od Izetbegovićevog predsjedničkog dvojca.

A tu stvari postaju dozlaboga komplicirane. Kada bi Čović makar i kroz zube procijedio: ANP, voda bi potekla na Komšićev mlin. Je li realno to očekivati? Znajući dokle je došao sukob Komšić-Čović – nije.

U političkom šaketanju između Komšića i Dodika, pobjednik bi bio unaprijed poznat – jer Komšić iza sebe nema ništa osim svoje predsjedničke fotelje. Dodik uz tu fotelju ima sve što mu treba

Čitav ovaj okvir pokazuje da u BiH nema snage za rješenje ove krize, a međunarodna zajednica insistira upravo na tome, predstavljajući se zainteresiranom samo na deklarativnom nivou, dok u funkcionalnom smislu ni ona nema snage za rješenje krize. Podijeljena u skladu sa svojim interesima, ona je BiH prepustila na milost i nemilost domaćih poltičkih aktera. Sve jači uticaj Rusije na Balkanu, EU i zemlje NATO pakta, uključujući i SAD, zasad prate skrštenih ruku, pa je BiH i njeno stanovništvo, jednostavno govoreći, talac međunarodnih poltičkih sukoba.

Otud je kriza oko ANP-a razotkrila dvije vrste ravnoteže nemoći, unutarnju, prema kojoj domaće politički akteri ne mogu jedni nad drugima odnijeti pobjedu, i međunarodnu, u kojoj ni Rusija ni zemlje članice NATO-a ne mogu pobijediti jedni druge.

Ako je u ovom momentu izgledno da je kompromis nemoguć, ili je veoma daleko, ako na međunarodnom planu nema sile koja bi razriješile krizu, šta onda ostaje građanima BiH? Horsko navijanja za aktere krize, jednostavno govoreći. I to navijanje u skladu s etničkom pripadnošću i život unutar jakih ideoloških parola, upravo onakav kakav je od Dejtona do danas. Naime, ANP je tehničko pitanje, koje je krizom pretvoreno u ideološko i strategijsko, u pitanje biti ili ne biti? Takva politika koja tehnička pitanja pretvara u ključna ideološka, nije ništa drugo do politika sukoba. Militantna u osnovi. Ona sebe doživljava kao presudnu, metapolitiku, takorekuć. S te strane promatrana kriza oko ANP-a razotkrila je još jednom i prirodu ovdašnje politike – njenu militantnu osnovu zasnovanu na uvjerenju da se u sferi politike dovršava rat. U takvoj politici racionalitet nestaje, a na scenu stupa emocionalizam i militarizam. Buka i bijes politike kao jedine važne, presudne ljudske aktivnosti.

Za to vrijeme, zemlja gubi desetine hiljada stanovnika, gubi nadu da je moguća kao funkcionalna država, u konačnici gubi vrijeme presudno za reformu iz rogobatne Dejtonske u strukturno funkcionalnu zemlju. Od pada Aprilskog paketa, kojeg su u savezu srušili Silajdžić i Ljubić, BiH je zakovana u krizama. Sve one proističu iz one osnovne – ustavne, i sve proističu iz narativnih interpretacija rata kao presudnog povijesnog događaja koji je proizveo novu bosanskohercegovačku političku realnost.

Doda li se svemu ovome da je NATO okružio BiH i Srbiju, da obje zemlje sarađuju s ovom vojnom alijansom, te da je u osnovici ona pred vratima Rusije, onda se vidi koliko je iracionalna Dodikova politika i njegova rusofilija. One su Srbe u BiH vratile iz stanja nedovršenog mira u stanje političkog rata, gdje se čeka mitski događaj – trenutak spajanja Republike Srpske i Srbije. Za to vrijeme Srbija gubi Kosovo, a cijenu plaća BiH. I Srbi u njoj, naravno, sve dok se Dodik kune da brani njihove etničke interese.

Ako je u ovom momentu izgledno da je kompromis nemoguć, ili je veoma daleko, ako na međunarodnom planu nema sile koja bi razriješile krizu, šta onda ostaje građanima BiH? Horsko navijanja za aktere krize, jednostavno govoreći. I to navijanje u skladu s etničkom pripadnošću i život unutar jakih ideoloških parola, upravo onakav kakav je od Dejtona do danas

Ali, ako je NATO okružio BiH, putevi u njegovo punopravno članstvo ne mogu biti svedeni samo na ANP sad ili nikad. Politički racionalitet tražio bi pogodne varijante za ostvarenje tog cilja, kojeg je militantna politika izdigla na nivo mitskog uvjerenja. Tehničko pitanje pretvoreno u ideologiju, a potom i u neupitan patriotski mit tako se pretvara u omču na vratu ionako izmrcvarene zemlje.

Pri tom, niko ne postavlja pitanje: da li bi učlanjenjem u EU i NATO pakt prestali svi unutarnji sukobi? Bi li BiH uistinu doživjela utopijski trenutak postajući beskonfliktna zemlja? Slučaj Španije i katalonskih zahtjeva za odcjepljenje ili izlazak Velike Britanije iz EU pokazuju da ne bi. Ostaje nam dakle da gledamo dugotrajnu ravnotežu nemoći zarobljeni u militantni nacionalizam kao jedini oblik politike koja vlada i bez formirane vlasti.

A to znači da kriza oko ANP-a priziva politički racionalitet i kompromis kao sredstva za izgradnju postdejtonske BiH. Upravo ono čega nema u ovdašnjoj poltici.

Autor: Enver Kazaz, Prometej.ba
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#44655 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

papagaj :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44656 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Ja mu ZK halalim sve.
Dovoljno je sto se UZPovci bude istraumirani njime.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44657 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

Po obicaju, presipa iz supljeg u prazno.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44658 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

PA LJUDI MOJI ZAR I OVO?

Image

Gledam ove nase BiH novcanice. Kazu Bosnjaci najbrojniji a osim toga zele unitarnu BiH. Pogledajte koji su sve likovi na nasim novacanicama. Sve mi se cini Bosnjaka najmanje. Za koju godinu nece biti ni jednog. Ko je krivac, da li treba tako. Sta bi jos bilo da smo ostali neopredijeljeni kako su nam bili namijenili. Dakle, jos uvijek nismo ravnopravni sa druga dva naroda a oni se jos uvijek osjecaju ugrozenim?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44659 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Ni ovu tematiku nisi dobro shvatio.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44660 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

To ti tako mislis. Ja opet mislim da ti nisi shvatio neke stvari iako su jednostavne za shvatiti. :izet:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44661 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Vizija SAD da države na Balkanu budu građanske, poraz Čovićeve politike


Image
Foto: Vijesti.ba

Novi specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan Matthew Palmer kazao je u intervjuu za ljubljanski list Delo kako podržava građansko uređenje zemalja ovog regiona.
"Naša vizija Zapadnog Balkana je da sve zemlje budu građanske, a ne samo vlasništvo određene etničke grupe. U BiH to bi poboljšalo osjećaj za nacionalni, državni identitet za razliku od njegove tradicionalne etničke pripadnosti", kazao je Palmer.

Palmerov stav predstavlja ozbiljan udarac politikama u BiH koje smatraju kako je konstitutivnost jedino rješenje. To je prije svega udarac predsjedniku HDZ-a Draganu Čoviću koji, nasuprot mišljenjima cijelog civilizovanog i demokratskog svijeta, još uvijek brani princip jednakopravnosti naroda, a ne građana.

Čović je braneći svoj stav spreman toliko daleko ići da sve one koji zastupaju stav oko građanskog uređenja države smatra zagovornicima islamske države.

On je u fenruaru 2018. godine održao predavanje u Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta, na kojem je okupljenim akademicima, studentima i ostaloj publici govorio o političkom stanju u Bosni i Hercegovini

"Oni koji žele građansku državu, ja ih poštujem, samo danas u Bosni i Hercegovini reći građanska država, to znači klasičan unitarizam u nekoj formi i teorijskom obliku, a to vam znači u osnovi islamsku državu, a to što je to neko pretvorio u kalifat ili neku drugačiju konotaciju dao tom izričaju... I na taj način mi razgovaramo i u Briselu", kazao je Čović tada u Zagrebu.

Nekoliko mjeseci kasnije, nakon što je Čović na izborima poražen od Željka Komšića, i službena Hrvatska pojačala je svoju diplomatsku ofanzivu kako bi uvjerila evropske zvaničnike da građanska BiH nije moguća. Međutim, njihova politika doživjela je debakl na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja EU u novembru prošle godine u Briselu.

To je direktno priznala i hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Burić Pejčinović, koja se novinarima nakon sastanka požalila kako EU ide u drugom smjeru od onog koji zagovara Hrvatska.

"Naravno da nakon više od 20 godina Evropa ide drugim smjerom. Ide se prema građanskom principu. To je onaj dio problema gdje su države na različitim pozicijama. Dakle, ide li se gledati na BiH kroz važeći Ustav i odredbe koje je donio Daytonski mirovni sporazum, dakle konstituivnost naroda i zastupljenost svih ostalih građana na način kako je to propisano ili da se ide na put koji definira evropska pravna stečevina, a to je da države trebaju biti uređene na moderan način, prema modelu, kada su izbori u pitanju, jedan čovjek - jedan glas. Dakle, tu je stvar pristupa kako gledati na BiH", izjavila je u novembru prošle godine Burić Pejčinović.

EU i SAD, što je danas potvrdio i gospodin Palmer, shvataju da je modernu državu moguće urediti jedino na građanskim principima, dok s druge strane Dragan Čović i nekoliko njegovih istomišljenika smatraju da je moguće graditi državu na propalom sovjetskom modelu konstitutivnosti.

Nakon Palmerove izjave da je vizija SAD-a da sve balkanske države budu građanske, postavlja se pitanje da li to onda Dragan Čović smatra da se Palmer i SAD zalažu za islamsku državu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44662 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/plenkov ... /190906104

I ovaj majmun presao Bh granicu bez pitanja.

Idite u Drvar ako ste tako hrabri i murcite se.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44663 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Nije jedini. Bez pitanja je prelaze svi politicari iz Srbije ili Hrvatske. Srbi po BiH mogu da uzvikuju " ovo je Srbija" ali ne mogu po Kosovu. Tamo ne mogu prelaziti granicu ali mogu govoriti ali ne vikati " Kosovo Srbija".
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44664 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Razumijem clanove predsjednistva i ne zele se zamiriti kolegama a sta radi jebena opozicija. Ja im ne bi silazio sa grbace.
Vulin prije neki dan vojnim helikopterom, Plenkovic u Orasju, Vucic se najavio za Drvar.

Bas bi volio pojasnjenje po kom osnovu neko moze da udje u nasu zemlju?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#44665 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

Maraschino wrote:Razumijem clanove predsjednistva i ne zele se zamiriti kolegama a sta radi jebena opozicija. Ja im ne bi silazio sa grbace.
Vulin prije neki dan vojnim helikopterom, Plenkovic u Orasju, Vucic se najavio za Drvar.

Bas bi volio pojasnjenje po kom osnovu neko moze da udje u nasu zemlju?
I oni tako kazu :mrgreen: :lol: ...ja ih vala nista ne razumijem osim sto im se ponekad sjetim svasta po imenu i prezimenu :lol:
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#44666 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Thorgerson »

Maraschino wrote:Razumijem clanove predsjednistva i ne zele se zamiriti kolegama a sta radi jebena opozicija. Ja im ne bi silazio sa grbace.
Vulin prije neki dan vojnim helikopterom, Plenkovic u Orasju, Vucic se najavio za Drvar.

Bas bi volio pojasnjenje po kom osnovu neko moze da udje u nasu zemlju?
Mi nemamo drzavu. Sto prije to shvatimo. Bice nam lakse. Sarajevski pašaluk.

Jebote hrvatska policija usla u BiH i pucala na našem području, niko ništa. Umjesto da Komšić i Džaferović odmah odu na lice mjesta i vide, šta, kako...na sva zvona to oglase. Niko ništa. Jesu uopšte makli ovi igdje iz Sarajeva? Evo hvalim te bože idu u UK.

Pa zamisli samo situaciju da bosanski policajac udje u područje hrvatske i ispuca šanžer metaka.

I to je naš problem, jer su probosanski političari katastrofa. Svime se bave osim politikom. Pa ja bih da sam predsjednik/premijer nakon Plenkovićeve posjete, odmah otišao u posjetu bošnjacima u Zagreb. Redovno bih išao u Sandžak, na sedmičnoj osnovi. Onako, jebe mi se. Potom bih išao na Kosovo i u Albaniju kod bošnjačke manjine.

Da ne govorim o turnejama po dijaspori koje se mogu raditi. I lobirati. I to bih prvo počeo od Izraela i Amerike itd itd. Pa mi moramo poceti biti pragmaticni, a ne budaletine svjetske.

Ali šta ove glavešine znaju, kažem ti...sarajevski begovi...to ne zna maknuti odatle, da barem u drugi grad kroče, ako već neće u drugu državu.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44667 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

NAKON MILORADA – POTOP, ZADUŽILI SU I NEROĐENU DJECU: U Republici Srpskoj svaki stanovnik zadužen 2.709 KM, a kreditna zaduženost iznosi čak...
Svaki stanovnik Republike Srpske (RS) zadužen je za 2.709 KM, podaci su Agencije za bankarstvo za prošlu godinu

Image
Ilustracija
Građani RS-a sve više uzimaju krediti, pa je u odnosu na 2017.godinu zaduženost povećana za 186 KM.

Na nivou bankarskog sistema tog bh.entiteta ukupne kredite stanovništvu čine krediti bankarskog i mikrokreditnog sektora i potraživanja po osnovu finansijskog lizinga, koji su na kraju 2018. godine iznosili tri milijarde i 170,5 miliona KM.

Krediti stanovništvu bankarskog sektora iznosili su dvije milijarde i 861,2 miliona KM ili 2.445 KM po stanovniku RS (zaduženost po stanovniku tog bh. entiteta na kraju 2017. godine iznosila je 2.297 KM).

Sektor mikrokreditnih organizacija u RS plasirao je stanovništvu iznos od 306,8 miliona KM ili 262 KM po stanovniku RS, dok je 2017. godine zaduženost po tom osnovu bila 224 KM.

I sektor davalaca lizinga imao je na kraju 2018. ukupna potraživanja od stanovništva u iznosu od 2,5 miliona KM ili dva KM po stanovniku RS, što je isto kao i godinu ranije, navedneo je u Informaciji o stanju u bankarskom sistemu RS koju će razmatrati poslanici entitetskog paralmenta na narednoj sjednici.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/126 ... _chak.html
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44668 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Pored Bjelorusije i Srbije, u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO) iz Evrope nije ušla još jedino Bosna i Hercegovina, a jedina prepreka do članstva trenutno joj je Rusija, tačnije usvajanje odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva.

"Rusija traži usvajanje te odluke, a u BiH nema dogovora o tome. Republika Srpska neće da pristane na odluku koja je još ranije predložena, ali danas mislim da niko više i ne radi na tome, niti trenutno to nekoga zanima. Savjet ministara BiH trebalo bi da usvoji tu odluku, ali stvarno nemam pojma u kojoj je to fazi i da li neko i razmišlja o tome", ispričao je izvor "Nezavisnih" blizak Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... wto/350727

Ko koga ovdje...Rusija trazi da se usvoji odluka o kvaliteti(njihovog)goriva u B.Brodu. :?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#44669 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by MaksprotivMarksa »

Haman2 wrote:
NAKON MILORADA – POTOP, ZADUŽILI SU I NEROĐENU DJECU: U Republici Srpskoj svaki stanovnik zadužen 2.709 KM, a kreditna zaduženost iznosi čak...
Svaki stanovnik Republike Srpske (RS) zadužen je za 2.709 KM, podaci su Agencije za bankarstvo za prošlu godinu

Image
Ilustracija
Građani RS-a sve više uzimaju krediti, pa je u odnosu na 2017.godinu zaduženost povećana za 186 KM.

Na nivou bankarskog sistema tog bh.entiteta ukupne kredite stanovništvu čine krediti bankarskog i mikrokreditnog sektora i potraživanja po osnovu finansijskog lizinga, koji su na kraju 2018. godine iznosili tri milijarde i 170,5 miliona KM.

Krediti stanovništvu bankarskog sektora iznosili su dvije milijarde i 861,2 miliona KM ili 2.445 KM po stanovniku RS (zaduženost po stanovniku tog bh. entiteta na kraju 2017. godine iznosila je 2.297 KM).

Sektor mikrokreditnih organizacija u RS plasirao je stanovništvu iznos od 306,8 miliona KM ili 262 KM po stanovniku RS, dok je 2017. godine zaduženost po tom osnovu bila 224 KM.

I sektor davalaca lizinga imao je na kraju 2018. ukupna potraživanja od stanovništva u iznosu od 2,5 miliona KM ili dva KM po stanovniku RS, što je isto kao i godinu ranije, navedneo je u Informaciji o stanju u bankarskom sistemu RS koju će razmatrati poslanici entitetskog paralmenta na narednoj sjednici.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/126 ... _chak.html
Evo, ovo je odlican clanak, gdje se mogu pronaci podaci za Federaciju ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44670 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Image
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44671 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

OVO JE KONAČNA VERZIJA: Pročitajte ŠTA STVARNO PIŠE u "spornoj" Deklaraciji SDA
Na 7. Kongresu SDA, među ostalim je usvojena i deklaracija pod nazivom REFORMA USTAVA I JAVNE UPRAVE koja je izazvala provalu bijesa dijela političara iz reda hrvatskog i srpskog naroda.
U nastavku teksta objavljujemo konačnu verziju "sporne" deklaracije koja je jednoglasno usvojena na Kongresu SDA.

Image

REFORMA USTAVA I JAVNE UPRAVE

Naš primarni i dugoročni cilj je usvajanje ustava kojim bi Bosna i Hercegovina bila definirana kao demokratska, regionalizirana, pravna i socijalna država pod nazivom Republika Bosna i Hercegovina sa tri nivoa vlasti: državni, regionalni i lokalni sa gradom Sarajevom koji je politički, administrativni, kulturni i ekonomski centar Bosne i Hercegovine.

Reforma postojećeg Ustava BiH

Podržat ćemo reforme koje su u interesu svih građana Bosne i Hercegovine i koje vode jačanju funkcionalne državne strukture. Sva buduća rješenja moraju zadovoljiti princip pune ravnopravnosti naroda i građana na svakom dijelu države Bosne i Hercegovine.

U prvoj fazi ustavnih reformi podržat ćemo amandmanske promjene postojećeg Ustava Bosne i Hercegovine koje osiguravaju usklađivanje Ustava sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, uspostavljanje Vrhovnog suda kao institucije koja će garantirati jednake standarde za sve građane, osiguranje nadležnosti države u onim segmentima koji su uvjet za priključenje Bosne i Hercegovine NATO savezu i Evropskoj uniji, efikasno funkcioniranje institucija Bosne i Hercegovine i eliminiranje blokada u njihovom odlučivanju. Zalagat ćemo se za dosljednu implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

U okviru toga, tražit ćemo da se do kraja implementiraju odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o ravnopravnosti naroda kako bi se uspostavila simetrična rješenja u oba bosanskohercegovačka entiteta. Ovo posebno kada su u pitanju entitetski parlamenti i predsjednici odnosno potpredsjednici entiteta. Podržavmo ustavnu reformu entiteta Federacija BiH kojoj je cilj racionalizacija i efikasnije funkcioniranje vlasti.

Nećemo prihvatiti bilo kakve nove podjele, etničke, teritorijalne ili institucionalne. Razmatranje administrativno-teritorijalne reorganizacije Federacije BiH može biti razmatrano isključivo u okviru reorganizacije na prostoru cijele Bosne i Hercegovine.

Reforma javne uprave

Naš cilj je država u funkciji općeg dobra, a odgovorna i efikasna administracija u službi građana. Kako bi javna uprava mogla još brže i kvalitetnije pružati usluge građanima i privrednim 6 subjektima, neophodan je nastavak reformi kako je to predviđeno strateškim usvojenim dokumentima.

:izet:

[quote]I ŠPIRIĆ SE POJADAO SRNI: "Na sceni je dobro maskiran puzajući šerijat, Srbi su..."
"... odlično shvatili šta im je juče poručeno sa Kongresa SDA"

Image
Nikola Špirić (Foto: Arhiv)Špirić sa svojim šefom Dodikom (Foto: Arhiv)

"Programska deklaracija SDA potvrdila je da se ciljevi ove stranke nisu promijenili od 1991. kada ju je vodio Alija Izetbegović i da su još u ratnim rovovima gdje su im interese branili mudžahedini", istakao je zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Nikola Špirić.

"Kada sam nedavno upozorio da je nesaglediva opasnost ako se poklapaju stavovi i vizije o BiH među pripadnicima odreda 'El Mudžahid' i sadašnjeg bošnjačkog političkog vođstva mnogi su ocijenili moju izjavu neodmjerenom u ovom trenutku", rekao je Špirić Srni.

On je naglasio da je upravo ovaj trenutak pokazao šta je decenijska želja SDA i na koji način oni vide BiH.

"Na sceni je, kako sam već upozoravao, dobro maskiran puzajući šerijat i to se potvrđuje ovakvom deklaracijom SDA koja nema ni 'M' od multietičnosti.

Niko od Srba ne može smatrati svojom BiH koja bi nastala po mjeri deklaracije SDA", konstatovao je Špirić.

Onima koji su pisali deklaraciju, a ima ih mnogo u političkim, nevladinim i vjerskim zajednicama, rekao je Špirić, treba biti jasno da je položaj Srba drugačiji nego 1991. godine jer Srbi imaju Repubilku Srpsku koja ima legalitet u Dejtonskom mirovnom sporazumu i da im je ona svetinja.

"Srbi su odlično shvatili šta im je juče poručeno sa Kongresa SDA i oni, kojima to do sada nije bilo jasno, sigurno će otvoriti oči. Ostalo je još da poruke svojih miljenika iz SDA shvati i međunarodna zajednica i da se zapitaju ko to vraća slogan 'cijela iz tri dijela'", zaključio je Špirić, koji je potpredsjednik SNSD-a.

(Oslobođenje)[/quote]

:izet:
SVE LJUBIĆEVE MASKE SU PALE: Ono što je rekao o Deklaraciji SDA ni pas s maslom ne bi...
- Mi se zalažemo za izborni zakon BiH na osnovu koga će konstitutivni narodi birati svoje legitimne predstavnike, te za prekompoziciju BiH u kojoj će biti i federalna jedinica sa hrvatskom većinom - rekao je Ljubić.

Image

Predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH Božo Ljubić izjavio je Srni da je dobro što je Kongres SDA usvojio Programsku deklaraciju, jer su sada "maske pale", a ova stranka se jasno legitimislala da želi unitarnu BiH kojom dominira bošnjački narod.

- Za nas su neprihvatljivi stavovi iz deklaracije o uspostavljanju "republike BiH" kao unitarne države, o bosanstvu kao naciji, nasuprot srpskom, hrvatskom i bošnjačkom identitetu, o bosanskom kao jedinom jeziku građana BiH - rekao je Ljubić.

On kaže da su ti stavovi nekompatibilni i nespojivi sa karakterom BiH, koja je država tri konstitutivna i ravnopravna naroda, kako je definisano u temeljnim načelima Dejtonskog sporazuma.

- Ti stavovi su suprotni samim načelima Dejtona, ali i principima na kojima je BiH uspostavljena 1943. u Mrkonjić Gradu kao država tri konstitutivna naroda - rekao je Ljubić.

On je ocijenio da se SDA kao vodeća stranka bošnjačkog naroda najnovijom deklaracijom potpuno legitimisala i svaka mimikrija o građanskoj državi sada dobija pravu sliku.

- Dobro je da su se legitimisali i da su maske pale. SDA želi unitranu državu, da se pod velom bosanstva ostvari dominacija bošnjačkog naroda - navodi Ljubić.

On navodi da su stavovi SDA legitimni, ali da i HNS isto tako ima svoje legitimne stavove, koji su za razliku od SDA u skladu s Dejtonskim sporazumom.

- Mi se zalažemo za izborni zakon BiH na osnovu koga će konstitutivni narodi birati svoje legitimne predstavnike, te za prekompoziciju BiH u kojoj će biti i federalna jedinica sa hrvatskom većinom - rekao je Ljubić.

Ljubić je naveo da se u BiH nakon usvajanja Programske deklaracije SDA ništa bitno neće promijeniti, te dodao da sada kada su stavovi jasni treba otvoriti iskren dijalog.
Slobodna Bosna
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#44672 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mayab »

Mene zanima šta je ovaj HNS (hrvatski narodni sabor) ???

Je li to politička partija?

Ili je to nevladina udruga, ili tako što?

Ako su partija-stranka, onda manje više u redu, ove njihove reakcije imaju osnova i političke i javne težine!

Ali negdje pročitah da su oni zapravo nevladina udruga, i kao takvi zapravo nikakav politički subjekt!
Ako je tako, sve ovo što govore, izjavljuju, pa i "prijete"je prdimahovina, zapravo, i time samo dodatno ponižavaju i obezvrijeđuju "hrvatski puk u BiH" ??!

Zna li iko od forumaša, koji je njihov pravno politički status ???
Na neku stvar mi idu ove prodane duše i strani plaćenici(koji čak sjede u Parlamentu druge države!!!) koji se tobože satraše od brige za jednakopravnost Hrvata u BiH :twisted:
User avatar
biske
Posts: 1925
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#44673 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by biske »

mayab wrote:Mene zanima šta je ovaj HNS (hrvatski narodni sabor) ???

Je li to politička partija?

Ili je to nevladina udruga, ili tako što?

Ako su partija-stranka, onda manje više u redu, ove njihove reakcije imaju osnova i političke i javne težine!

Ali negdje pročitah da su oni zapravo nevladina udruga, i kao takvi zapravo nikakav politički subjekt!
Ako je tako, sve ovo što govore, izjavljuju, pa i "prijete"je prdimahovina, zapravo, i time samo dodatno ponižavaju i obezvrijeđuju "hrvatski puk u BiH" ??!

Zna li iko od forumaša, koji je njihov pravno politički status ???
Na neku stvar mi idu ove prodane duše i strani plaćenici(koji čak sjede u Parlamentu druge države!!!) koji se tobože satraše od brige za jednakopravnost Hrvata u BiH :twisted:
Fora je u tome da su članovi haenesa ljudi ("legitimni" Hrvati) koji su izabrani na svim nivoima vlasti. formalno i pravno su ništa! faktički, imaju mailing listu novinara koji se odazivaju na press i prate rad.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44674 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

MOŽDA JE PREKASNO, ALI BOLJE IKAD NEGO NIKAD, NIJE ŠALA
Autor: Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012)
Objavljeno: 15. September 2019. 15:09:08

Image

DR. MUSTAFA CERIĆ: Važno je da su Bošnjaci/Bosanci, a to jesu sigurno, dovoljno politički zreli, nakon svega, da shvate da se Drugi srpski memorandum može poništit jedinio kroz donošenje novog bosanskog ustava Republike Bosne i Hercegovine, kao što se Prvi srpski memorandum poništio održavanjem referenduma za bosansku državnu nezavisnost 1992. god. Uvjeran sam da će svi bosanski građani koji su glasali za bosansku nezavisnost na referendumu, glasat danas za bosanski ustav Republike Bosne i Hercegovine.


Nije bila šala! Bakir Izetbegović je ozbiljno mislio kad je onomad podnio tužbu međunardnom sudu u Hagu protiv Srbije za genocid. Vjerovao sam, i još vjerujem, u njegovu iskrenu namjeru. Nažalost, izostala je iskrena podrška onih koji su ga nakon neuspjeha optuživali da je neozbiljan - da se samo šalio.

Nije šala! Bakir je ozbiljno mislio i kad je podnio zahtjev da se ukine ime bosanskom entitetu "republika srpska" zato što je to diskriminatorski naziv, koji odudara od bosanskog duha zajedništva i suživota. Vjerovao sam, i još vjerujem, da je to bilo iskreno, bez foliranja. Bakir se nije šalio. Nažalost, ni u tome nije imao ozbiljnu podršku od onih, koji su oko toga izbijaju šalu. Kao da to nije stvar svih, koji vjeruju u bosansku građansku državu, utemeljenu na principu vladavine prava bez obzira na vjeru i naciju.

Nije šala! Ovo je ozbiljna priča. Dugo sam (smo) čekali da je neko javno glasno i jasno ispriča. To se posrećilo Bakiru Izetbegoviću na sedmom Kongresu Stranke Demokratske Akcije (SDA) u Sarajevu. Naravno da sam ponosan što sam jedan od osnivača te stranke. I naravno da bih bio sretan da sam mogao prisustvovati i tijelom a ne samo dušom na kongresu SDA-a, koji je bio najveći, najbrojniji i najneobičniji od svih dosadašnjih kongresa. Sve je bilo neobično kao nikad dosada. Kao što je i neobično da SDA-a ima mnogo više onih koji nisu s njom ili u njoj tijelom, ali su bili i ostali s njenom osnovnom idejom u duši. Dok ima dosta, mažda i previše, onih koji su s njom i u njoj tijelom za slikanje, ali su dušom negdje drugdje. No, sve dok ima onih koji u duši nose orginalnu ideju SDA-a, ovi što su samo tijelom s njom i u njoj ne mogu joj previše naškoditi.

Kažem, nije šala! Bakir, sin Alije Izetbegovića, ozbiljno je mislio kad je jučer (subota, 14.9.2019) na sedmom Kongresu SDA-a radno i svečano objavio: "Novi ustav Republike Bosne i Hercegovine treba da u središte pozicionira građanina kao pojedinca i omogući mu ostvarivanje političkih i drugih prava u skladu s međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima i osnovnim slobodama".

Bravo Bakire! Neka si to rekao! Vjerujem da to iskreno misliš. Imaš moju bezrezervnu podršku da dočekam dok sam živ da moja bosanska država ima jednog predsjednika, koji će jednako predstavlja bosanske građane u domovini i svijetu. To treba da bude glavni cilj svih koji bosansku državu nose u duši i koji vjeruju u bosanski suživot i toleranciju.

Pretpostavljam, bit će onih koji će i ovu Bakirovu ideju ismijavati prije nego su je i pročitali i razumijeli. Ali, to ne treba da nas zbunjuje. Uvjek je bilo onih koji su opterećeni predrasudama i ličnim sujetama. Važno je da su Bošnjaci/Bosanci, a to jesu sigurno, dovoljno politički zreli, nakon svega, da shvate da se Drugi srpski memorandum može poništit jedinio kroz donošenje novog bosanskog ustava Republike Bosne i Hercegovine, kao što se Prvi srpski memorandum poništio održavanje referenduma za bosansku državnu nezavisnost 1992. god. Uvjeran sam da će svi bosanski građani koji su glasali za bosansku nezavisnost na referendumu, glasat danas za bosanski ustav Republike Bosne i Hercegovine.

Jest bila još jedna neobičnost kongresa, ali nije bila šala! Svih 1.227 delegata SDA-a su ozbiljno u jednom mahu i u jednom dahu glasali za novog-starog predsjednika SDA-a Bakira Izetbegovića. Neka se i to dogodilo da komšije i cijeli svijet vide da je moguće da Bošnjaci mogu biti politički "jednoumni" nakon što su shvatili da ih jalova politička "višeumnonst" rastura, razvlači i slabi u suočavanju sa velikim izazovima i dilemama za njihov biološki i duhovni opstanak.

Nije me strah od tiranije bošnjačkog vođe, jer to naprosto nije bilo niti će ikada biti moguće u Bošnjaka, koji su ako ni na šta drugo, a ono na tiraniju svog vođe alegični. Naprotiv, mislim da je ovo za Bošnjake/Bosance povijesna prilika da se iskreno i snažno više nigo ikad dosada okupe oko jednog političkog vođe, koji mora biti svjestan svoje uloge, ne kao princ iz bajki, već kao vođa, poput vođe kod Kelta, vođe za kojeg su se borili svi vojnici, a on, kao vođa, borio se za sve svoje vojnike. Ovo pravilo nije bajka od Kelta, već je to naša bošnjačka/bosanska egzistencionalna potreba. Sada imamo cilj: Republika Bosna i Hercegovina. Nema drugog puta, već da svi zajedno mislimo, radimo i koračama prema tom cilju. Tako nam dragi Allah pomogao!

Postscriptu:
Ovo sam napisao u Kairu na obali Nila, gdje su plovili egipatski faraoni; gdje su na Gizi podizali piramide; gdje su vladali fatimije i memluci; gdje je slavni Salahuddin od Al-Azhara načnio bastion sunnitsko-islamske duhovnosti; gdje je i nebo plakalo kad je Abdussamed učio Kur'an; gdje je pjesma slavne Ummi Kulsum odjekivala od Nila do Eufrata; gdje je učeni al-Sujuti samovao, jer nije htio da se miješa s zlim vladarima; gdje je al-Ša'rani širio sufijsku ljubav prema Svevišnjem Bogu i ljudima. Ovdje sam i ja u Kairu na Al-Azharu, poput egiptologa koji dešifriraju tajne egipatskih hireoglifa, otkrivao tajne Allahovih riječi dok sam učio da čitam arapske harfove ne bi li nešto od islamske mudrosti ponio u Bosnu. Ovdje sam tijelom, ali dušom sam u mojoj Bosni i zato nisam mogao da joj se ne javim iz Kaira.

Živjela moja Bosna!

Živjeli svi koji hoće, znaju i mogu da se okupe oko našeg jednog cilja, a to je Republika Bosna i Hercegovina.

Bakir je pogodio u sridu!

Treba mu čestitati i podržati ga na tom našem zajedničkom putu!
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=68348
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44675 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

AKO GRAĐANSKA DRŽAVA ZNAČI ISLAMSKU DRŽAVU....: Da li je Republika Srpska uređena kao islamska država?
Naravno, u RS-u nijednoj političkoj stranci ne pada na pamet uvoditi konsocijacijski model koji tako brižljivo čuvaju na nivou države, kao što ni HDZ-u taj model nije blizak na nivou Mostara. Pa kako to da građanski model nekad valja, a nekad ne? Odgovor je jednostavan - valja tamo gdje su Srbi i Hrvati većina, a tamo gdje su u manjini, poput teritorije cijele države BiH, valja širiti rasističke teze o komšijama Bošnjacima kojima se i na sam spomen građanske države poteže argument da je to šifra za stvaranje islamske Bosne.

Image

Na Sedmom kongresu SDA koji je održan u subotu usvojena je programska deklaracija koja je odmah izazvala čitavu buru u bh. javnosti. U njoj se navodi da je dugoročni cilj SDA usvajanje Ustava kojim bi Bosna i Hercegovina bila definisana kao demokratska, regionalizirana, pravna i socijalna država pod nazivom Republika Bosna i Hercegovina, sa tri nivoa vlasti državnim, regionalnim i lokalnim s gradom Sarajevom koji je politički, administrativni, kulturni i ekonomski centar Bosne i Hercegovine, građanskim modelom države, njegovanjem zajedničkog bh. identiteta te afirmacijom bosanskog jezika.

Deklaracija je u staru naišla na oštre osude od stranaka i političkih lidera kako iz RS i Srbije, tako i političkih opcija okupljenih oko HNS-a. Tako je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik deklaraciju nazvao „rezolucijom muslimanskog naroda u BiH koja poziva na sukobe“, premijerka Srbije Ana Brnabić deklaraciju je okvalifikovala „jako opasnom“, za PDP ona predstavlja „puste snove“, dok ju je HNS proglasio „rušilačkom i nedobronamjernom za Hrvate u BiH“. Zanimljivo je napomenuti da je Milorad Dodik rekao još i da deklaracija predstavlja pokušaj uspostave islamske države tako što bi kroz „navodno, priču o građanskom uređenju da prevari Srbe i Hrvate i da na taj način se stvori jedna zemlja koja bi mogla, po onome što je rekao davno Alija Izetbegović, da se stvori zemlja muslimana, a onda da se uvede šerijat“. Podsjetimo da jei i njegov politički partner Dragan Čović prošle godine izjavio da građanska država u konačnici znači „islamsku državu“.

Iako je deklaracija SDA samo, kako joj i ime kaže, deklarativan dokument koji postavlja osnovne ideološke i vrijednosne smjernice koje će stranka slijediti, postavlja se pitanja zašto i sam spomen integrisane građanske države u srpskim i hrvatskim nacionalističkim krugovima stvara toliki bijes i otpor te zašto se svaki put kada se građanska stranka spominje poteže argument islamske države?

Krenimo prvo od logičkog aspekta. Ukoliko je uistinu cilj SDA tobožnjim zalaganjem za građansku državu zapravo stvoriti islamsku državu u koju će biti uvučeni Srbi i Hrvati, nije li to malo prekomplikovan scenarij? Koja je logika muslimansku državu nastojati stvarati na teritoriji na kojoj je 50% nemuslimana (a u to svakako treba računati i predominantni procenat sekularno orijentisanih Bošnjaka)? Ne bi li, ako je stvarno cilj islamska država, bilo jednostavnije, logičnije, svrsishodnije ići s rješenjem islamske države na teritoriji na kojoj Bošnjaci već imaju većinu, a SDA vlast. i gdje bi taj projekt kudikamo ima veće šanse za uspjeh (iako i tu svakako i manje od minimalnih)?

Drugo kako tačno zalaganje za građansku državu može imati prikriveni cilj stvaranja islamske države kad jedno potpuno isključuje drugo? Naime, građanska država, kao jedna od najviših tekovina zapadnih liberalnih država, sistem je u kojem su svi građani bez obzira na njihovu etničku, vjersku, rasnu, klasnu ili bilo kakvu drugu pripadnost jednaki u pravima pred zakonom i pripadaju istoj, državnoj političkoj zajednici. Islamska država bazirana na šerijatu, barem onako kako se danas tumači, teži uspostavi sistema zasnovanog na islamskom zakonu i pravima, u kome nisu svi građani jednaki nego drugačija pravila važe za muslimane u odnosu na nemuslimane (od visine poreza koji se plaća do služenja vojske).

Spominjanje islamske države u kontekstu zagovaranja građanske, ma koliko besmisleno bilo, ima svoju svrsishodnu propagandno-ideološku upotrebu. Njom se, najprije, nastavlja kako pred Evropom tako i pred vlastitim glasačkim tijelom podgrijavati teza o Bošnjacima kao prikrivenim muslimanskim fundamentalistima i potencijalnoj sigurnosnoj prijetnji u Evropi, koje samo kontrola od strane bh. Srba i Hrvata, odnosno konsocijacijski model u BiH, sprječava u uspostavljanju svoje nazadne šerijatske države u srcu Evrope. Koliko je ovaj stav prema Bošnjacima šovinistički, ogavan i nadasve netačan ne treba posebno objašnjavati, no Dodik i Čović nastavljaju njim vješto manipulisati jednako kao što su u projektu genocida i etničkog čišćenja nad Bošnjacima činili njihovi ideološki očevi Radovan Karadžić i Mate Boban.

Drugo ključno pitanje koje se ovdje postavlja je: ako je ideja građanske države sama po sebi problem, zašto je upravo takav model primijenjen u Republici Srpskoj? Naime, RS u potpunosti djeluje kao unitarni građanski politički entitet gdje vlada princip jedan čovjek – jedan glas, gdje prosta većina formira vlast i donosi odluke, a čak i Narodna skupštima ima samo jedan dom (za razliku od većine političkih sistema) bez mogućnosti bilo kakvog balansa. Vijeće naroda koje je uspostavljeno kao organ za zaštitu interesa konstitutivnih naroda ima i više nego simbolične ovlasti glede isključivo pitanja koja se tiču vitalnog nacionalnog interesa, za razliku od Doma naroda u Federaciji BiH koji je u ovlastima potpuno ravnopravan s Predstavničkim domom. Također, i HDZ koji je ništa manje glasan i histeričan protivnik građanske države, kada se radi o kantonima u kojima Hrvatima imaju većinu primjenjuje upravo građanski model (sprječavajući dan-danas da se Srbi proglase konstitutivnim) dok za Mostar predlaže rješenje koje ide u pravcu principa jedan čovjek – jedan glas!

Naravno, u RS-u nijednoj političkoj stranci ne pada na pamet uvoditi konsocijacijski model koji tako brižljivo čuvaju na nivou države, kao što ni HDZ-u taj model nije blizak na nivou Mostara. Pa kako to da građanski model nekad valja, a nekad ne? Odgovor je jednostavan - valja tamo gdje su Srbi i Hrvati većina, a tamo gdje su u manjini, poput teritorije cijele države BiH, valja širiti rasističke teze o komšijama Bošnjacima kojima se i na sam spomen građanske države poteže argument da je to šifra za stvaranje islamske Bosne.

U konačnici se samo radi o borbi za održavanje moći kroz postojeći konsocijacijski model gdje je dovoljno širiti retoriku nacionalne netrpeljivosti i kreirat međuetničke sukobe da bi se dobio legitimitet za političko predstavljanje jednog naroda. Građanska države, s druge strane, podrazumijevala bi upravo traženje zajedničkog nazivnika za politike oko kojih bi se građani i narodi BiH mogli okupiti u zajedničkom interesu, što bi veliki vjetar u leđa dalo umjerenijim opcijama.

Zato, valja svim sredstvima spriječiti i pomisao na takav scenarij i po cijenu da se međunarodna zajednica i vlastiti narodi plaše utvarama islamske države koja navodno čuči u srcima njihovih većinskih komšija.


Piše: D. Hadžović
SB
Locked