http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/120 ... ujemo.htmlPREMIJER AUSTRALIJE ODAO POČAST ŽRTVAMA GENOCIDA NA DIRLJIV NAČIN: "Takvo zlo nikada se ne smije ponoviti niti jednom narodu, MI SE OBAVEZUJEMO..."
Premijer Australije Scott Morrison obratio se saopćenjem za javnost u kojem odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici i izražava duboko poštovanje prema preživjelim žrtvama, koje su izgubile svoje najmilije.
-"Svake godine 11. jula cijeli svijet se sjeća se genocida u Srebrenici. Mi žalimo za ljudima koji su izgubili svoje živote i odajemo poštovanje onima koji su preživjeli i pokazali hrabrost i nesalomljivost. Zajedno, mi se obavezujemo da osiguramo da se takvi tragični događaji nikada ne budu zaboravljeni i da lekcije iz tog vremena budu naučene. Takvo zlo nikada se ne smije ponoviti niti jednom narodu.
Povrh svega, kao Australijanci, mi smo posvećeni principima prihvatanja, poštovanja i inkluzije. Svako od nas ima ulogu da osigura da ova velika zemlja ostane na mjestu gdje je svako prihvaćen, gdje naše razlike nas ne dijele već obogaćuju.
Ovo je obećanje dato Australiji i zašto ljudi iz cijelog svijeta sada zovu ovu zemlju svojim novim domom. Mi smo jedna od najmirnijih i harmoničnih multikulturnih društava na Zemlji.
Obraćam vam se u ime Vlade Australije i naroda i upućujem najiskrenije saučešće svima koji su izgubili svoje najmilije u Srebrenici. Želim vam da pronađete smiraj u današnjim komemoracijama, znajući da će njihova sjećanja zauvijek ostati u našim srcima"- poručio je Morrison.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44626 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44627 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/120 ... amama.htmlEVO GDJE SU SREBRENIČKE ŽRTVE: Zvornička Kamenica, dolina sa 13 masovnih grobnica nađenih uglavnom u dvorištima kuća, u septičkim jamama....
Brojne kamene ploče čuvaju brojke i uspomene, ali i "odudaraju" od prirodnih ljepota tog predjela, nekada poznatog samo po njegovim vrijednim stanovnicima i sretnim trenucima. Ta vremena su prošla, a Kamenica je danas poznata kao "dolina masovnih grobnica"
Spomen ploče žrtvama genocida u Srebrenici postavljene u Kamenici, selu kod Zvornika na istoku Bosne i Hercegovine, nijemi su svjedoci dešavanja u tom dijelu zemlje u periodu između 1992. i 1995. godine.
Brojne kamene ploče čuvaju brojke i uspomene, ali i “odudaraju” od prirodnih ljepota tog predjela, nekada poznatog samo po njegovim vrijednim stanovnicima i sretnim trenucima. Ta vremena su prošla, a Kamenica je danas poznata kao “dolina masovnih grobnica”.
“I ne recite za one koji su na Allahovu putu poginuli ‘mrtvi su’, ne, oni su živi ali vi ne znate”, napisano je na jednoj od 13 ploča, postavljenim na mjestu gdje su pronađene masovne grobnice u zvorničkoj Kamenici, piše Anadolu Agency (AA).
Pronađene su u septičkim jamama, dvorištima privatnih kuća, kraj puteva… Radi se uglavnom o sekundarnim grobnicama u kojima su pronađeni posmrtni ostaci srebreničkih muškaraca i dječaka ubijenih u julu 1995. godine.
U mnogobrojnim grobnicama koje su krile kosti žrtava genocida u Srebrenici u tom zvorničkom selu pronađene su hiljade posmrtnih ostataka, kompletnih ili djelimičnih skeleta žrtava srebreničkog genocida.
Uska cesta vodi do Kamenice, mjesta bolnih uspomena gdje svaka kamena ploča predstavlja mučki prekinute živote.
U dvorištu porodične kuće Rizvić pronađena je jedna od masovnih grobnica sa 86 posmrtna ostatka.
“U Kamenicu sam se vratio 2000. godine. Prije je ovdje bila septička jama. Kopao sam i našao kost ruke ili noge. Kopao sam i dalje i pronašao pantalone, kaiš, jaknu i pitao sam se šta se dešava. Osjetio se smrad”, ispričao je Hašim Rizvić dok stoji pored ploče gdje je pronađena masovna grobnica.
Prijavio je slučaj i čekao da neko dođe i vidi šta se nalazi u zemlji.
“Došli su i rekli da su unutra kosti. Kopali su, a i ja sam bio s njima. Nikome nisu dali da priđe grobnici. Pronađeno je 86 lobanja. Svima su bile povezana ruke i oči. Našli su i par kutija duhana. Tu su bile i lične karte ali nam nisu dali da vidimo ko su”, prisjetio se Hašim.
Vratio se u svoje rodno selo i ne planira nigdje ići. Tu mu je, kako je kazao, najbolje. Smatra da u zvorničkoj Kamenici ima još grobnica koje nisu otkrivene.
Dok se vozimo kroz Kamenicu nailazimo na još jednu kuću u čijem dvorištu je pronađena masovna grobnica sa tijelima 200 žrtava srebreničkog genocida. Tu su i ploče i o drugim masovnim grobnicama na tom području, a koje nisu označene. Jedna od njih je i masovna grobnica u kameničkim Čančarima iz koje je ekshumirano 616 posmrtnih ostataka. U istom naselju pronađene su još dvije masovne grobnice sa 158 i 184 posmrtna ostatka.
Tu smo sreli i Šabana Redžića, mještanina, koji je za AA rekao da se u Kamenicu vratio 2000. godine.
“Ovo je poznato područje masovnih grobnica. Radi se o sekundarnim grobnicama. Većinom se radi o ljudima koji su ubijeni u julu u okolini Srebrenice. Najviše egzekucija Srebreničana je bilo na području opštine Zvornik. Ovo područje je poslužilo da se ti leševi na neki način sakriju od javnosti”, pojasnio je Redžić.
On je istakao i da su mještani Gornje i Donje Kamenice ‘90-ih godina spas tražili u Srebrenici i da ih je ubijeno oko 800. Govorio je i o povratku u zvorničku Kamenicu kao i prijeratnom životu kada je na tom području živjelo oko 6.000 stanovnika.
“Ne mogu da se pomirim s tim da se ovdje ne može živjeti. Može se ovdje živjeti. Svakako da ima problema, kao i u Federaciji BiH. Nema posla. Najveći su problem ljudi koji nemaju nikakvih primanja. Ovo je područje prije rata bilo poznato po uzgoju malina. To je najbolja investicija za ovaj kraj”, poručio je Redžić.
Mustafa Muharemović, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Zvornik, pojasnio je za AA, da je Kamenica mjesto koje je prije rata bilo poznato po mnogo čemu ali, nažalost, danas je najpoznatije po broju masovnih grobnica.
“U njoj se nalazi 14 masovnih grobnica, a od toga 13 su sekundarne masovne grobnice, a radi se o žrtvama srebreničkog genocida. Jedna je iz 1992. gdje je petero Kameničana, koji su spaljeni u kovačnici, ukopano, a kasnije ekshumirano i identifikovano. O tačnom broju ekshumiranih posmrtnih ostataka teško je govoriti jer se radi o sekundarnim grobnicama. Većina egzekucija počinjena je na području Zvornika. Isto tako, najveći broj masovnih grobnica je na području ove općine”, izjavio je Muharemović.
U jednoj od njih je pronađeno oko 1.000 slučajeva, rekao je, a tu se ne radi o kompletnim tijelima jer su posmrtni ostaci prenošeni.
alt
“Neka tijela su kompletirana iz više grobnica, a neka nikada i nisu. To je posebno teško za porodice koje traže kosti svojih najmilijih”, istakao je Muharemović.
I on je govorio o povratku u zvornički Kamenicu.
“Kamenica je prije rata imala oko 6.000 stanovnika. To je veliko područje. Danas je tu manje od 1.000. Nažalost, i u Kamenici je, kao i u drugim mjestima u BiH, sve manje ljudi ali možemo reći da u Kamenici još uvijek ima mladih ljudi koji su formirali porodice i čija djeca ovdje idu u školu”, pojasnio je Muharemović.
U ovom zvorničkom selu radi i danas škola do petog razreda.
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#44628 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Zasto
pa
ZATO
pa
ZATO
Na pitanje Srne zašto visoki predstavnik u BiH Valentin Incko ne prisustvuje komemoracijama srpskim žrtvama već samo bošnjačkim iz OHR-a je odgovoreno da će "predstavnici OHR-a prisustvovati komemoracijama nevinim srpskim civilnim žrtvama u Podrinju kada se one podignu na viši nivo i kada govornici na nekim od tih komemoracija prestanu negirati da se genocid desio u Srebrenici, glorifikovati ratne zločince, širiti govor mržnje i govoriti protiv države BiH".
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44629 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/120 ... kriti.htmlĐONLAGIĆ ZA BEOGRADSKI "DANAS": "Nije sramna Komšićeva izjava, nego je sramna istina koju sljedbenici Miloševića nastoje prikriti"!
Šef kluba zastupnika DF u Predstavničkom domu Parlamenta skupštine BiH, Dženan Đonlagć, reagirao je na izjavu šefa poslaničke grupe SPS o odnosu vlasti Srbije prema genocidu u Srebrenici, kao i na napade na člana Predsjedništva BiH Željka Komšića koji dolaze iz Skupštine Srbije.
U izjavi za beogradski dnevnik Danas, Đonlagić je kazao da sljedbenici genocidne politike Slobodana Miloševića, poput Đorđa Miličevića iz SPS-a, napadaju predsjednika Komšića zbog, kako je naveo, izrečene istine koja im je zasmetala i koja je danas civilizacijska tekovina.
„Međutim, nije ni čudo što SPS-u ta istina smeta kada im je uzor jedan od najvećih zločinaca 20. vijeka“, naglasio je Đonlagić.
„Oni koji tvrde da u prijedorskim logorima nije bilo mučenja, usuđuju se Komšićev pomen genocida nazivati sramnim, a sramna je tek istina koju sljedbenici Miloševićeve politike nastoje da prikriju“, rekao je Đonlagić.
On je dodao da je „sramno i to što SPS kao politička organizacija koja baštini Miloševićeve tekovine, nakon presuđenog zločina genocida još u uvijek postoji i to ne samo kao politički subjekt, nego kao vlast u Srbiji“.
„Da je bilo zrno pravde ta partija, poput Hitlerove Nacionalsocijalističke partije, danas uopće ne bi postojala“, dodao je on.
„Umjesto da upute izvinjenje žrtvama genocida i da uvaže ono na što apeliraju zvaničnici EU, gospodin Han i gospođa Mogerini, i priznaju genocid, oni danas, zajedno sa kolegama i SNS-a u Skupštini Srbije veličaju genocid.
Podsjeamo, šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević reagirao je na intervju Željka Komšića, koji je objavljan u beogradso Danasu 10. jula, dan uoči godišnjice od srebreničkog genocida.
Komšić je rekao da je izjava, da Srbija ima više nego poražavajući odnos prema genocidu u Srebrenici, sramna i licemjerna.
-Sigurno je da je odnos vlasti u Srbiji prema genocidu u Srebrenici i više nego poražavajući, na samom rubu civilizacijskog sunovrata, jer ni 24 godine poslije genocida ne vidimo jasnu spremnost da se vlasti u Srbiji jasno očituju po pitanju genocida, kazao je između ostalog Željko Komšić.
Milićević je u reakciji naveo da je srpski parlament jedini u okruženju usvojio rezoluciju o osudi svih zločina, pa i rezoluciju o Srebrenici, smatrajući da time vrši svoju moralnu i međunarodnu obavezu.
“Želimo da vjerujemo da će i drugi parlamenti donijeti slične rezolucije o osudi zločina koji su počinjeni nad srpskim narodom i u Bosni i Hercegovini, i na Kosovu i Metohiji i u Oluji (Hrvatska)”, rekao je Milićević.
On je dodao da je Narodna skupština osudila zločine u Srebrenici i izrazila saučešće porodicama žrtava.
“Smatramo da na taj način činimo nešto što vodi ka međusobnom povjerenju u regionu. Srbija je pokazala spremnost, kada je riječ o regionalnoj politici, da želi mir i stabilnost i dobrosusjedske odnose i povjerenje”, rekao je Milićević novinarima u Skupštini Srbije.
Prema njegovim riječima, u rezoluciji koja je usvojena u parlamentu se insistira da zločini mogu biti samo pojedinačni, a ne nacionalni i utvrđuje riješenost da oni koji su ih počinili moraju odgovarati.
“Ne može odgovarati narod, već pojedinci”, rekao je Milićević.
Milićević je poručio da će vremenska distanca dati pravi odgovor na pitanja koja se danas postavljaju u vezi sa zločinima i dodao da to ne može biti u sferi političkih ocjena, te da istina može biti jedini putokaz šta se sve dešavalo na prostoru bivše Jugoslavije.
Željko Komšić je u intervjuu za Danas ustvrdio da „vlasti u Srbiji prešutno ili direktno podržavaju srebrenički genocid“.
-Sigurno je da je odnos vlasti u Srbiji prema genocidu u Srebrenici i više nego poražavajući, na samom rubu civilizacijskog sunovrata, jer ni 24 godine poslije genocida ne vidimo jasnu spremnost da se vlasti u Srbiji jasno očituju po pitanju genocida, kazao je između ostalog Željko Komšić.
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44630 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Apel EU i odgovor Vučiću: Prekinuti pregovore sa Srbijom dok ne prizna genocid u Srebrenici
Foto: Vijesti.ba
Regionu su potrebni mir i stabilnost, ali iz stavova koje o genocidu u Srebrenici iznosi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, vidljivo je da on ne može biti osoba koja promoviše takve vrijednosti, saglasni su sagovornici Vijesti.ba Ćamil Duraković i Sadik Ahmetović, preživjele žrtve genocida.
Reagujući na Vučićeve tvrdnje kako neki ljudi ne očekuju od Srbije pijetet prema žrtvama u Srebrenici, već žele pravnu formu koja bi imala značajne pravno-političke i moralne posljedice, među kojima i da RS nema prava da postoji, Duraković i Ahmetović podsjećaju na neumoljive pravne činjenice - genocid u Srebrenici je počinjen.
"Tu činjenicu niko ne može politizovati", naglašava Ćamil Duraković, te dodaje da stavovi predsjednika Srbije predstavljaju vapaj, frustraciju i političku borbu da se opravda nešto što se opravdati ne može.
"Teško je odgovoriti na iznošenje neistina tipa 'mlijeko je crno'", konstatuje Duraković, bivši načelnik Srebrenice, u razgovoru za naš portal, komentarišući Vučićeve tvrdnje.
Duraković ističe kako "Vučić kao predsjednik Srbije, koji pretenduje da je mirotvorac i onaj koji želi mir u regionu, a Srbiju u EU, treba objaviti zatamnjene dokumente i dijelove dokumenata koje je Srbija svojevremeno poslala u Hag".
"A onda neka ponovi ovo što je kazao", kategoričan je naš sagovornik.
Duraković naglašava kako neko ne može zagovarati mir u regionu, a istovremeno se ponašati na način da je u 21. vijeku u redu počiniti genocid i da se ovaj zločin isplati.
"Primarne, sekundarne i tercijarne grobnice, skeleti i dokazi postoje. Sve postoji osim krivaca! A nalogodavaca posebno. Nisu nepoznanice - zna se ko je bio agresor, a ko branio sebe. Zna se da samo jedna strana ima iza sebe Srebrenicu, Prijedor, Višegrad, Markale, Kapiju, Vukovar Dubrovnik i 600 masovnih grobnica", napominje bivši načelnik Srebrenice, te dodaje:
"Ako neko misli da genocid treba biti nagrađen, to ne obavezuje nikoga, ni u BiH ni u svijetu. Ako su ovo mjerila vrline, onda ok, on je najmoralnija osoba na planeti danas".
Duraković ističe da "to što su Bošnjaci u najtežem momentu slabosti morali i pristali na činjenicu da RS postoji, ne znači da su se pomirili s tim".
U konačnici, kaže, ipak je potrebno apelovati na civilizovani svijet da se prema Srebrenici odredi racionalno-pravno.
"Ako se to desi, a prije ili kasnije hoće, posljedice će biti jasne i neizbježnje", zaključuje Duraković.
Sadik Ahmetović navodi da je regionu potreban mir i stabilnost, ali da na osnovu svojih stavova o Srebrenici, Vučić ne može biti osoba koja može pozivati i graditi mir u regionu.
"Osoba koja izgovori javno da za jednog Srbina treba ubiti sto muslimana je trajno obilježena svojom mržnjom prema Bošnjacima i vrlo teško može doživjeti katarzu", mišljenja je Ahmetović.
U razgovoru za Vijesti.ba, on podsjeća da je na komemoraciju u Potočare svojevremeno dolazio i bivši predsjednik Srbije Boris Tadić.
"Njegova prisutnost nije izazvala niti jedan zvižduk ili neku drugu reakciju učesnika komemoracije i žrtava genocida. Tada su rane bile svježije, a negativnih reakcija nije bilo. Deset godina nakon Tadića, došao je Vučić i treba se zapitati koliko je on doprinio mržnji, kako kaže, koju je doživio", kaže naš sagovornik.
On podsjeća da su sudovi potvrdili više puta u više predmeta da su vojska i policija RS počinile genocid, zločin protiv čovječnosti nad Bošnjacima skoro na svakom pedlju današnje RS.
"Neka Vučić uzme i dobro pročita sve presude i pogleda kartu masovnih grobnica, potvrditće mu se ono što svi danas u svijetu znaju i što činjenice potvrđuju - da je RS nastala na zločinima i najtežem zločinu - zločinu genocida. Ona kao takva nije trebala dobiti svoju pravnu formu u Dejtonu, ali obzirom da tada nije bilo presuda za genocid, postizanje sporazuma za mir se u ovom obliku moglo i prihvatiti", navodi Ahmetović.
Prema njegovim riječima, danas kada postoje presude za genocid, utvrđene činjenice i entitet koji nije doživio katarzu, te entitet koji krši Dejtonski sporazum, negira genocid i zaustavlja napredak i evropski put BiH, može i treba se otvoriti debata o promjeni Ustava BiH.
"Demokratska Evropa mora imati u vidu ove činjenice i sa tih osnova otvoriti pregovore o evropskim napretku naše zemlje, pa i Srbije koja je sponzor stanja u našoj zemlji i politike koju provodi Banja Luka. Ako Evropa ima svoje stare vrijednosti, onda nije trebala otvoriti ni jedno poglavlje sa Srbijom prije nego što ova država ne prizna genocid i donese rezoluciju i zakon o zabrani negiranja genocida. Sve suprotno i manje od toga nisu evropske vrijednosti koje su proklamirane u dokumentima EU", smatra on.
Ahmetović je mišljenja da bi bilo pozitivno da Evropa sada zaustavi pregovore sa Srbijom "sve do onog trenutka dok se pomenuti akti i zakon ne donesu u Skupštini Srbije, te sve dok Srbija ne napravi otklon i prestane sponzorirati politiku koju trenutno vodi Banja Luka".
(Vijesti.ba)
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44631 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/120 ... netio.htmlMUK U PARLAMENTU RS-a: „Dodik vam je dao 3 miliona, doći će sutra Arapin, daće vam 10 miliona i vi ćete nabiti fes na glavu, a mene ste proglasili da sam 'bakirovac', ljudi me pitali da li sam se osunetio…“
„Slobodna Bosna“ donosi stenograme žučne rasprave u Narodnoj skupštini Republike Srpske
Foto: AAFoto: ArhivFoto: Arhiv
Narodni poslanik Nebojša Vukanović je svoje izlaganje o kriminalu, kreditima i sumnjivoj izgradnji puteva u Republici Srpskoj započeo obraćanjem premijeru RS-a Radovanu Viškoviću.
„I sami ste svjesni da govorim istinu i da Petar dr. Đokić nije dostojan da uđe u ovu Skupštinu, a ne da bude ministar“, kazao je na početku poslanik Vukanović.
„Što se tiče izgradnje puta na Jahorini, uslov je bio da izvođač ne može angažovati podizvođača. Radi se o gospodinu Šljiviću, koji je tu posrednik, upravo da bi se 'naduvale' fakture. Firma se zove 'XXX' i koliko znam nema ni jednog inženjera u firmi. Dakle, država je ozbiljna stvar, i moramo se o njoj ophoditi ozbiljno. Vi, u svojim redovima imate ozbiljnih ljudi i poštenih i sposobnih, ali, na žalost, oni su negativnom selekcijom na dnu vaše stranke, a na vrh isplivavaju oni najposlušniji koji imaju najlakšu ruku“, kazao je Vukanović i nastavio:
„Evo, gospođa Spomenka Stefanović, kad već govori o svojim kadrovima, ja bih volio da nam ona kaže šta je bilo sa njenim čuvenim kadrom Aleksandrom Jošićem? I, ministarka pljačke, kredita i zaduživanja, Zora Vidović, neka kaže zašto dva puta mijenja pravilnik o igrama na sreću za mjesec dana. Pričaćemo o tome ministarko, to je sramota šta radite, ucjenjujete ljude i reketirate. Premijeru Viškoviću, evo, provjerite, jedan čovjek iz Bijeljine daje svaki mjesec 50.000 maraka nekim licima da bi mogao da radi na crno jer mu je istekla licenca, a ne može da dobije novu. To je propast zakon koji smo usvojili“.
Nakon toga, Vukanoć je upozorio na korupciju i sumnjive poslove povezane s firmom iza koje, navodno, stoji Igor Dodik.
„Evo, gospodine Viškoviću, vi ste rekli u svom ekspozeu da će 'Šume Republike Srpske' kupiti program od 6 miliona maraka, a sada je Nadzorni odbor raspisao tender od 17,5 miliona. A, imaju program koji je kupljen od programerske firme iz Prijedora plaćen 600.00 KM godišnje i funkcioniše. Vi utvrdite ko će da uzme 11 miliona više od onoga što ste vi rekli u svom ekspozeu.
Nadzorni odbor 'Šuma Srpske' krije ugovor, sto posto provjereno. A, znate li ko će dobiti ugovor, firma Prointer“, kazao je Vukanović a prenosi „Slobodna Bosna“.
Vukanović se žestoko obrušio i na najpoznatijeg 'preletača' iz redova opozicije u redove SNSD-a, bivšeg gradonačelnika Doboja Obrena Petrovića.
„Mnogo više ću imati poštovanja za one koji su na suprotnoj strani, nego na vas koji ste nas izdali i zabili nož u leđa. Dodik vam je dao tri miliona, doće sutra neko, Arapin, daće vam deset miliona, i vi ćete nabiti fes na glavu, kao što je Milorad Dodik sad stavio grb Bosne i Hercegovine, a ja nisam mogao izaći u grad od priče da sam ja 'bakirovac' i pitali me ljudi: 'da li sam se osunetio'. Mrškali me na ulici, 'poturice', 'izdajniče', zato što ste vi stvorili spin. Ništa se nije promijenilo u četiri godine, pričali ste o jednoj komisiji u kojoj nije bilo Srba, a danas ste došli da kažete da je Erdogan veliki državnik. Što se ulizujete Erdoganu, vi koji ste dobili izbore na 'poturicama', 'bakirovcima' i slično. Obren Petrović i Nenad Stevandić i ostali su personifikacija zla“, kazao je na koncu Vukanović, a prenosi „Slobodna Bosna“.
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44632 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
NAPOMENA: Nema sta, covjek zbori tako kao da BiH ne postoji. Sve sporove rjesavaju entiteti. Kolika politicka zatucanost i mrznja prema zemlji u kojoj je rodjen i u kojoj zivi.PDP podijeljen: Dio poslanika za podršku Dodiku, dio protiv
Foto: Vijesti.ba
Klub poslanika PDP-a podržaće izjavu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika da je po vitalne interese RS štetan zaključak o zvaničnom stavu BiH u vezi sa nastavkom izgradnje mosta Komarna-Pelješac, rekao je šef ovog kluba Perica Bundalo.
"Pojedini poslanici PDP-a imaju drugačiji stav, ali to je njihov lični stav, a ne stav Kluba stranke", istakao je Bundalo tokom poslaničke rasprave na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, sazvanoj na zahtjev predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Dodika, nakon što je preglasan na sjednici Predsjedništva BiH prilikom usvajanja zaključka o zvaničnom stavu BiH u vezi sa nastavkom izgradnje mosta Komarna-Pelješac.
Dodik je pokrenuo pitanje vitalnog entitetskog interesa, a da bi zaključci Predsjedništva BiH, koje su izglasali članovi Šefik Džaferović i Željko Komšić, postali nevažeći, potrebno je da dvotrećinska većina u NSRS danas potvrdi pomenutu njegovu navedenu izjavu predsjedavajućeg Dodika.
Sjednica entitetskog parlamenta počela je u podne, ali tokom dosadašnje četvoročasovne rasprave najmanje riječi bilo je o konkretnom povodu zasijedanja.
Šef Kluba poslanika PDP-a Perica Bundalo rekao je poslanicima kako je tokom sjednice dobio niz poruka u kojima su ga ljudi pitali da li je sjednica "cirkus" ili "seosko prelo", te pozvao svoje skupštinske kolege da ne urušavaju dignitet najvišeg zakonodavnog organa u RS
Podsjetivši na brojna otvorena pitanja sa Hrvatskom, Bundalo je konstatovao da o njima poslanici ne smiju praviti razlike, nego da je potreban konsenzus i jedinstvo.
Kako je kazao, obustava izgradnje Pelješkog mosta, što predviđa osporeni zaključak Predsjedništva BiH, predstavlja guranje prsta u oko i potencijalni sukob sa Hrvatskom i EU.
"EU finansira gradnju tog mosta, a grade ga firme iz Kine, koja nam je prijatelj. Treba li to da osporimo? Posljedice mogu biti ogromne i produbiti probleme u odnosima sa EU i Hrvatskom", mišljenja je Bundalo.
On je najavio da će PDP u nastavku sjednice predložiti nekoliko zaključaka, među kojima se da Narodna skupština Republike Srpske traži od svih predstavnika Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH da insistiraju na rješavanju svih otvorenih pitanja između Republike Srpske i Bosne i Hercegovine s jedne, i Republike Hrvatske s druge strane.
Zaključci koje će Klub poslanika PDP-a predložiti odnose se na izmjene Odluke o donošenju Nacionalnog programa provođenja Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada Vlade Republike Hrvatske kojom je predviđeno odlaganje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, na samoj granici sa Republikom Srpskom i BiH.
Takođe, biće predložen zaključak o konačnom utvrđivanju međunarodne granice između Republike Srpske i BiH i Republike Hrvatske na rijeci Uni na području opština Novi Grad, Kozarska Dubica i Kostajnica;
Klub poslanika PDP-a će predložiti zaključak kojim se traži pismena garancije od Vlade Republike Hrvatske da će most na Savi kod Gradiške biti završen u ugovorenom roku od 30 mjeseci. NSRS bi trebala zadužiti srpskog člana Predsjedništva BiH da informiše skupštinu o ispunjenju ovih zaključaka u roku od 90 dana.
Poseban zaključak koji predlaže Klub poslanika PDP-a odnosi se na položaj Srba u Hrvatskoj. Zaključkom koji će biti predložen, traži se od predsjednika NSRS da pokrene postupak formiranja posebne mješovite komisije Narodne skupštine Republike Srpske koja ima zadatak da sa predstavnicima Srba u Hrvatskoj definiše i djeluje na ispunjavanju zahtjeva prema institucijama Republike Hrvatske, a u cilju poboljšanja položaja Srba u Hrvatskoj i o tome redovno informiše NSRS.
Bundalo je istakao da zaključci mogu biti prihvatljivi, te da mogu biti blago korigovani.
(Vijesti.ba)
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#44633 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dobar osvrt na migrantsku krizu i sve što se dešava oko nje.
Tragedija Bosne, najnesavršenije države poslijeratnog Balkana, kulminira u Sansko-unskom kantonu. To je komadić zemlje nastanjen sa 300.000 Bošnjaka, stisnutih između Republike Hrvatske i Republike Srpske. Kantonalna metropola Bihać sa 56 tisuća ljudi leži blizu Plitvičkih jezera, od kojih ga razdvaja neprohodan planinski masiv. U tome i jest problem.
Migranti koji pokušavaju ući u Europsku uniju, imaju više izgleda pođu li kroz tu neprolaznu Šumu Striborovu, nego ako idu sjevernom rutom, preko Cazina i Kladuše, gdje je situacija manje-više pod kontrolom, iako redovno izbijaju incidenti u prihvatnim centrima, gdje među očajnicima lako izbiju tuče u kojima sudjeluju stotine ljudi, pa ima ozlijeđenih i među policajcima koji ih pokušavaju razdvojiti i primiriti.
No, tko će donijeti mir medju te vjerski, plemenski i nacionalno sukobljene populacije Dalekog istoka, koje se slažu samo u jednome: u njihovom dijelu Azije života nema, valja se dokopati Zapadne Europe i Njemačke, gdje živi neka Merkel-hanuma, koja je objavila kako ondje ima za svakoga mjesta… U međuvremenu granice su se zatvorile kao vučja gvožđa, pa je svaku teško savladati. Moraš ilegalno izaći iz Turske, gdje je već tri milijuna izbjeglica, da nekako dospiješ u obećanu zemlju, a posljednja i najveća prepreka u proboju na Zapad je – hrvatska granica, koju čuva Živi zid, ali ne ono troje-četvoro munjenih smušenjaka koji su uspjeli navesti tisuće naivnih da im svojim glasovima omoguće život u Bruxellesu, gdje će navodno braniti prava ovršenih, nego je to ”tanka plava linija” od oko 2500 policajaca koji obavljaju najtežu i najvažniju nacionalnu zadaću – brane granicu da dokažu kako je Hrvatska spremna ući u Schengensku bezviznu zonu. Schengen i uvođenje eura su vrhunac težnje da Hrvatska uđe u Europu pa fizički i simbolično prestane biti zemlja Balkana. Bez obzira na promašenu ekonomsku politiku koja vlada vodi jer se ne usuđuje ući u reforme i privatizaciju, ovo njeno europsko političko usmjerenje osigurava joj podršku većine i prihvaćanje u Bruxellesu, odakle pritječe novac za održanje skromnog hrvatskog ekonomskog rasta.
Za Hrvatsku je granica, dakle, presudno pitanje, a njena hermetizacija, jedini doista važan zadatak zadan zadnjoj članici EU. No, na tu granicu ljeti, Balkanskom rutom, stiže masa, koja ondje stvara strahovit pritisak. Nije to samo stihijni proces – ima on i političku pozadinu.
Na sastanku Operativnog štaba za pitanje migracija BiH koji je prije nekoliko dana održan u Sarajevu, ustanovili su da je u prvih šest mjeseci 2019. godine zabilježen ulazak 11 tisuća migranata u BiH, dok ih je, paradoksalno, u Sansko-unski kanton došlo 17 tisuća! Znači, ima viška, ili manjka u računima, nedostaje oko 6 tisuća ljudi, što odmah upućuje na to koliko, zapravo, vrijede te evidencije. Možda ih je doista 17 tisuća, a možda i 20, 25 ili 30 tisuća… Kad iz Turske prijeđu u Bugarsku ili Grčku, moraju preko Sjeverne Makedonije i Srbije, pa u Republiku Srpsku, odakle stižu na federacijski teritorij, idući prema Sarajevu, ili ga pak obilaze i odlaze na finalnu destinaciju za preskok u EU, a to je Unsko-sanski kanton. U svim drugim pograničnim područjima Republike Srpske, ne smiju se zadržavati, a premijerka RS neki je dan izjavila da se ondje nikad neće otvoriti prihvatni centri za imigrante. Ali, srpska policija ne zaustavlja bošnjačke autobuse.
Na sastanku Operativnog štaba u Sarajevu dali su dvije važne pobude – prvo, da bi bilo najpametnije tajiti podatke o broju ilegalnih ulazaka u BiH, da se narod bez veze ne uznemiruje. Drugo, ostaju pri tome da se otvori Vučjak, veliki kamp za imigrante, južno od Bihaća, u šumetinama točno 3 kilometra od hrvatske granice, kod Plitvica, odakle je najbliži put kroz gorja do Plaškog, Josipdola i Vrboskog i hrvatske granice sa Slovenijom na rijeci Kupi (Kolpi).
Kako u Bihać dolazi puno više imigranata nego ih uspijeva preći po tranzitnoj liniji te ”podzemne željeznice”, ondje je stanje postalo zaista nepodnošljivo. Na ulici, imigranti daleko premašuju broj domaćeg stanovništva te najsiromašnije regije Europe. Pa što bi se i moglo raditi pod tom okupacijom? Nacionalni dohodak per capita u Unsko-sanskom kantonu je 3.000 dolara, izjednačen s Marokom, Filipinima, Sudanom, Palestinomi i Papuom Novom Gvinejom. U Europi jedino Moldovija malo gore stoji ekonomski, ali ondje barem nema navale ogorčenih očajnika, koji su već mjesecima ili godinama na putu, spremni na sve da za svoje obitelji, koje su ostale doma, osiguraju europsku egzistenciju.
Očajni su imigranti, ali očajni su i Bišćani – njih nekoliko tisuća, gotovo polovica grada izašli su na demonstracije, tražeći od vlade u Sarajevu da obustavi prijevoz novih ilegalaca u njihovu ”veležupu”. Što je navelo hrvatskog ljevičara i povjesničara Dragana Markovinu da to u medijima opiše kao ”masovnu histeriju”, pokazatelj ”netolerancije, netrpeljivosti i uspona fašizma”. Antifašist Markovina je porijeklom s Korčule, gdje navaljuju samo bogati engleski turisti. Bihaćki kriptofašisti po njemu uopće nisu svjesni težine idejne krize u Europi. Samo žele izaći iz kuće i otići do samoposluživanja, kao da je to najvažnija stvar na svijetu…
Za razliku od hrvatskih medija koji se povremeno bave situacijom u Unsko-sanskom kantonu gdje je i šejtan rekao laku noć, srajevski mediji, kao po komandi, ali zapravo u dosluhu, tu temu ignoriraju. Ogluhu razbija jedino ”Dnevni Avaz”, novine marginaliziranog oligarha Fahrudina Radončića, koji tako kajla svom vječnom rivalu, šampionu bošnjačke politike, Bakiru Izetbegoviću. U Sarajevu, najvažnije je stoga potisnuti te vijesti u drugi plan, jer one zapravo pokazuju da je Federacija BiH jedna nevjerojatno neučinkovita i neuspješna konstrukcija poslijeratne političke organizacije Balkana, koja je bila smišljena da se obustavi rat, u čemu se sjajno uspjelo, ali ne da vječno traje kao dominion velikih država, koje su u meeđuvremenu izgubile svaki interes za Bosnu i Balkan. Lakše je ništa ne dirati, spriječiti svaku promjenu, nego se izložiti riziku nekog velikog pospremanja. Zato su Njemačka, a zatim i Bruxelles po njemačkom naputku, negativno reagirali i na srpsko-kosovsku inicijativu o ”maloj podjeli”, rješenju problema ”korekcijom granica”, zamjenom teritorija, zato je nova EU, u kojoj dominiraju Njemačka i Francuska bez Ujedinjenog kraljevstva, odgodila pristupne pregovore Sjeverne Makedonije i Albanije. Ondje su, po mišljenju Pariza i Berlina, suviše prisutni Amerikanci, a to nije dobro, jer oni uvijek pokušavaju riješiti pitanja na pragmatični način, umjesto da se vkečno ponavljaju obredne formule, kako je to uobičajeno i svojstveno u Novom Babilonu Europske unije.
To su sve daleka i dalekosežna pitanja, ali se manifestiraju samo sto kilometara od Zagreba, gdje je, u šumama i na rijekama, uspostavljen front od hiljadu kilometara duž hrvatsko-besanskohercegovačke granice. A kako u Sarajevu pridonose rješavanju tog regionalnog, europskog i svjetskog problema?
U sarajevskim medijima i u političkoj javnosti vlada konsenzus – za sve je kriv Dodik, odnosno Srbi, ali zapravo još su gori Hrvati, jer dok prvi žele napustiti Bosnu, drugi je žele srušiti, nezadovoljni svojim statusom u dvokomponentnoj Federaciji. Nije riječ samo o Hercegovcima, udruženim s Dodikom, Srbima i Rusima koji ga podupiru, nego je najgora, zapravo, vlada u Zagrebu, koja ima najopasnije ideje… Borbu protiv te ugroze preuzeli su sarajevski čaršijski organi – tabloidni mediji, dežurni komentatori, politički operativci i agenti domaće obavještajne službe.
Bilo bi preuzetno tvrditi da su agenture i tabloidi u Srbiji popunjeni solidnim ljudima, a u Hrvatskoj stalno izbijaju afere s pripadnicima tajne policije koji po nalozima iz viših političkih i nogometnih krugova prisluškuju raskalašene violončelistkinje, stranačke radodajke koje se ne drže pravila ekskluzivnosti i političke suparnike, ali ako su tajne i političke sfere u Hrvatskoj i Srbiji sraz komičnog i tragičnog aspekta naše egzistencije, u Bosni su farsične, na razini čaršijskog vica.
Umjesto da nadziru ilegalne imigrante kojih, po njihovim vlastitim spiskovima nedostaje šest tisuća, bošnjački obavještaci ”savezne” tajne službe OSA, bave se izmišljanjem nemogućih afera. Optužili su, recimo, hrvatskog konzula da naoružava mirne selefije kod Tuzle, nosi im dinamit i nagovara ih da naprave neko veliko sranje, kako bi kompromitirali svoj miroljubivi mudžahedinski pokret i diskreditirali samu državu, tisućljetnu Bosnu i Hercegovinu. Sigurno je bilo puno onih poput Markovine koji od naših ne bez razloga očekuju najgore, pa im se i to učinilo uvjerljivo. Ipak je OSA bila oko toga uglavnom izložena ismijavanju po novinama, pa je poduzela uzvratnu akciju i stavila pod tajnu pratnju dopisnike deset hrvatskih i srpskih medija iz Bosne. To je priznao i sam ministar unutarnjih poslova, lik koji je i optužio hrvatskog konzula da draži vehabije. Novinari su valjda ugroza za Bosnu, jer se bave razotkrivanjem najvećih državnih tajni, koje inače najlakše saznaš ako se, naoružan gajbom piva, parkiraš u nekom gradskom kafiću poput buffeta ”Nostalgija” gdje sam se nekoć uvijek nalazio sa svojim Dubokim Grlom, Senadom Abdićem. On bi već sutradan sve te najtajnije informacije koje bi mi prenio, kolporirao u ”Slobodnoj Bosni” po Baš-čaršiji, dodajući još gdje je što trebalo…
Šef OSA-e je stanoviti Osman Mehmedagić – Osmica. On ni malo ne ustupa za ”Vasom” Brkićem, dapače. Među sarajevskim kremljolozima jedni drže da je Osmica ranije bio skladištar u Udbi, a drugi da je bio automehaničar. Početkom devedesetih postao je tjelesni čuvar Alije Izetbegovića, a zatim se bacio u obavještajne poslove, surađivao s mudžahedinima, Irancima, poslije s Turcima. Na kraju, posvetio se onom što je u Sarajevu najpametnije i jedino realno – servisira koliko može američku ambsadu, gdje je hvatište stvarne sile, što je i sreća, kad se vidi situacija ondje gdje preteže utjecaj Bruxellesa ili Berlina…
Osmica je normalni balkanski lik, pravi ”Balkanski špijun”, ali njegova žena malo iskače iz stereotipa. Renomirana pjevačica kafanskog repertoara, Amela Šehović, držeća poblajhana polavuša, posvuda zagovara svoga muža, a na instagramu i tviteru prijeti njegovim protivnicima, najavljuje hapšenja i objašnjava kadrovske križaljke u resoru, sve popraćeno slikama provoda s mužem, koji u birtiji, kad ga ponese raspoloženje, ostavi nargile pa i sam dohvati mikrofon i prihvati pjesmu… Osmica je, dakle, normalan balkanski obavještajac, njegova žena nešto što se baš ne viđa na drugim mjestima, ali Amelin prijatelj i kolega, kojega je Osmica na njezinu preporuku angažirao u bosanskohercegovačkoj obavještajnoj službi, do sad je nepoznat profil tajnog agenta.
Bosanski tajni agent Edin Alađuz Kalimero je estradni radnik, imitator pjevačica i gatara, tarot-majstor, lik koji se presvlači u žene ili ih oponaša. Afektirano feminiziran, lokalna je zvijezda dva reality-showa. Njegova je deviza: ”Da je Kalimero biti lako – Kalimero bi bio svatko!” Pritom, nije on neko marginalno spadalo, čudak iz baščaršijskih kafana, nego važan operativac i visoki izvor. Kad je zamjenik šefa CIA, Vaughan Bishop, posjetio Zagreb, Podgoricu, Skoplje i Prištinu, to se držalo u profesionalnoj diskreciji, ali kad je na turneji stigao u Sarajevo, Kalimero je uspostavio vruću telefonsku vezu s lokalnim medijima i posjet se po čaršijskim glasilima pratio u svakom detalju, kako bi se javnosti prikazalo da je Osmica u velikoj milosti Langleya što posredno znači da i Bakir uživa vašingtonsku potporu.
Sve te čaršijske priče i naklapanja, sve te vijesti iz nesvijesti i manitanja u jednoj posve sluđenoj sredini koja je izgubila svaki priključak na svijet i realnost, udaljivši se od njih više od svake druge balkanske državice, služi samo jednome – da se sakrije stvarnost o migrantskoj tragediji koja pogađa Unsko-sanski kanton, demontiranu Federaciju i neodlučnu Europu, u kojoj po tom pitanju jačaju tendencije neodlučnosti, ali i tendencija odlučnosti, s tim da ne znaš što je, zapravo, gore…
Denis Kuljiš
Tragedija Bosne, najnesavršenije države poslijeratnog Balkana, kulminira u Sansko-unskom kantonu. To je komadić zemlje nastanjen sa 300.000 Bošnjaka, stisnutih između Republike Hrvatske i Republike Srpske. Kantonalna metropola Bihać sa 56 tisuća ljudi leži blizu Plitvičkih jezera, od kojih ga razdvaja neprohodan planinski masiv. U tome i jest problem.
Migranti koji pokušavaju ući u Europsku uniju, imaju više izgleda pođu li kroz tu neprolaznu Šumu Striborovu, nego ako idu sjevernom rutom, preko Cazina i Kladuše, gdje je situacija manje-više pod kontrolom, iako redovno izbijaju incidenti u prihvatnim centrima, gdje među očajnicima lako izbiju tuče u kojima sudjeluju stotine ljudi, pa ima ozlijeđenih i među policajcima koji ih pokušavaju razdvojiti i primiriti.
No, tko će donijeti mir medju te vjerski, plemenski i nacionalno sukobljene populacije Dalekog istoka, koje se slažu samo u jednome: u njihovom dijelu Azije života nema, valja se dokopati Zapadne Europe i Njemačke, gdje živi neka Merkel-hanuma, koja je objavila kako ondje ima za svakoga mjesta… U međuvremenu granice su se zatvorile kao vučja gvožđa, pa je svaku teško savladati. Moraš ilegalno izaći iz Turske, gdje je već tri milijuna izbjeglica, da nekako dospiješ u obećanu zemlju, a posljednja i najveća prepreka u proboju na Zapad je – hrvatska granica, koju čuva Živi zid, ali ne ono troje-četvoro munjenih smušenjaka koji su uspjeli navesti tisuće naivnih da im svojim glasovima omoguće život u Bruxellesu, gdje će navodno braniti prava ovršenih, nego je to ”tanka plava linija” od oko 2500 policajaca koji obavljaju najtežu i najvažniju nacionalnu zadaću – brane granicu da dokažu kako je Hrvatska spremna ući u Schengensku bezviznu zonu. Schengen i uvođenje eura su vrhunac težnje da Hrvatska uđe u Europu pa fizički i simbolično prestane biti zemlja Balkana. Bez obzira na promašenu ekonomsku politiku koja vlada vodi jer se ne usuđuje ući u reforme i privatizaciju, ovo njeno europsko političko usmjerenje osigurava joj podršku većine i prihvaćanje u Bruxellesu, odakle pritječe novac za održanje skromnog hrvatskog ekonomskog rasta.
Za Hrvatsku je granica, dakle, presudno pitanje, a njena hermetizacija, jedini doista važan zadatak zadan zadnjoj članici EU. No, na tu granicu ljeti, Balkanskom rutom, stiže masa, koja ondje stvara strahovit pritisak. Nije to samo stihijni proces – ima on i političku pozadinu.
Na sastanku Operativnog štaba za pitanje migracija BiH koji je prije nekoliko dana održan u Sarajevu, ustanovili su da je u prvih šest mjeseci 2019. godine zabilježen ulazak 11 tisuća migranata u BiH, dok ih je, paradoksalno, u Sansko-unski kanton došlo 17 tisuća! Znači, ima viška, ili manjka u računima, nedostaje oko 6 tisuća ljudi, što odmah upućuje na to koliko, zapravo, vrijede te evidencije. Možda ih je doista 17 tisuća, a možda i 20, 25 ili 30 tisuća… Kad iz Turske prijeđu u Bugarsku ili Grčku, moraju preko Sjeverne Makedonije i Srbije, pa u Republiku Srpsku, odakle stižu na federacijski teritorij, idući prema Sarajevu, ili ga pak obilaze i odlaze na finalnu destinaciju za preskok u EU, a to je Unsko-sanski kanton. U svim drugim pograničnim područjima Republike Srpske, ne smiju se zadržavati, a premijerka RS neki je dan izjavila da se ondje nikad neće otvoriti prihvatni centri za imigrante. Ali, srpska policija ne zaustavlja bošnjačke autobuse.
Na sastanku Operativnog štaba u Sarajevu dali su dvije važne pobude – prvo, da bi bilo najpametnije tajiti podatke o broju ilegalnih ulazaka u BiH, da se narod bez veze ne uznemiruje. Drugo, ostaju pri tome da se otvori Vučjak, veliki kamp za imigrante, južno od Bihaća, u šumetinama točno 3 kilometra od hrvatske granice, kod Plitvica, odakle je najbliži put kroz gorja do Plaškog, Josipdola i Vrboskog i hrvatske granice sa Slovenijom na rijeci Kupi (Kolpi).
Kako u Bihać dolazi puno više imigranata nego ih uspijeva preći po tranzitnoj liniji te ”podzemne željeznice”, ondje je stanje postalo zaista nepodnošljivo. Na ulici, imigranti daleko premašuju broj domaćeg stanovništva te najsiromašnije regije Europe. Pa što bi se i moglo raditi pod tom okupacijom? Nacionalni dohodak per capita u Unsko-sanskom kantonu je 3.000 dolara, izjednačen s Marokom, Filipinima, Sudanom, Palestinomi i Papuom Novom Gvinejom. U Europi jedino Moldovija malo gore stoji ekonomski, ali ondje barem nema navale ogorčenih očajnika, koji su već mjesecima ili godinama na putu, spremni na sve da za svoje obitelji, koje su ostale doma, osiguraju europsku egzistenciju.
Očajni su imigranti, ali očajni su i Bišćani – njih nekoliko tisuća, gotovo polovica grada izašli su na demonstracije, tražeći od vlade u Sarajevu da obustavi prijevoz novih ilegalaca u njihovu ”veležupu”. Što je navelo hrvatskog ljevičara i povjesničara Dragana Markovinu da to u medijima opiše kao ”masovnu histeriju”, pokazatelj ”netolerancije, netrpeljivosti i uspona fašizma”. Antifašist Markovina je porijeklom s Korčule, gdje navaljuju samo bogati engleski turisti. Bihaćki kriptofašisti po njemu uopće nisu svjesni težine idejne krize u Europi. Samo žele izaći iz kuće i otići do samoposluživanja, kao da je to najvažnija stvar na svijetu…
Za razliku od hrvatskih medija koji se povremeno bave situacijom u Unsko-sanskom kantonu gdje je i šejtan rekao laku noć, srajevski mediji, kao po komandi, ali zapravo u dosluhu, tu temu ignoriraju. Ogluhu razbija jedino ”Dnevni Avaz”, novine marginaliziranog oligarha Fahrudina Radončića, koji tako kajla svom vječnom rivalu, šampionu bošnjačke politike, Bakiru Izetbegoviću. U Sarajevu, najvažnije je stoga potisnuti te vijesti u drugi plan, jer one zapravo pokazuju da je Federacija BiH jedna nevjerojatno neučinkovita i neuspješna konstrukcija poslijeratne političke organizacije Balkana, koja je bila smišljena da se obustavi rat, u čemu se sjajno uspjelo, ali ne da vječno traje kao dominion velikih država, koje su u meeđuvremenu izgubile svaki interes za Bosnu i Balkan. Lakše je ništa ne dirati, spriječiti svaku promjenu, nego se izložiti riziku nekog velikog pospremanja. Zato su Njemačka, a zatim i Bruxelles po njemačkom naputku, negativno reagirali i na srpsko-kosovsku inicijativu o ”maloj podjeli”, rješenju problema ”korekcijom granica”, zamjenom teritorija, zato je nova EU, u kojoj dominiraju Njemačka i Francuska bez Ujedinjenog kraljevstva, odgodila pristupne pregovore Sjeverne Makedonije i Albanije. Ondje su, po mišljenju Pariza i Berlina, suviše prisutni Amerikanci, a to nije dobro, jer oni uvijek pokušavaju riješiti pitanja na pragmatični način, umjesto da se vkečno ponavljaju obredne formule, kako je to uobičajeno i svojstveno u Novom Babilonu Europske unije.
To su sve daleka i dalekosežna pitanja, ali se manifestiraju samo sto kilometara od Zagreba, gdje je, u šumama i na rijekama, uspostavljen front od hiljadu kilometara duž hrvatsko-besanskohercegovačke granice. A kako u Sarajevu pridonose rješavanju tog regionalnog, europskog i svjetskog problema?
U sarajevskim medijima i u političkoj javnosti vlada konsenzus – za sve je kriv Dodik, odnosno Srbi, ali zapravo još su gori Hrvati, jer dok prvi žele napustiti Bosnu, drugi je žele srušiti, nezadovoljni svojim statusom u dvokomponentnoj Federaciji. Nije riječ samo o Hercegovcima, udruženim s Dodikom, Srbima i Rusima koji ga podupiru, nego je najgora, zapravo, vlada u Zagrebu, koja ima najopasnije ideje… Borbu protiv te ugroze preuzeli su sarajevski čaršijski organi – tabloidni mediji, dežurni komentatori, politički operativci i agenti domaće obavještajne službe.
Bilo bi preuzetno tvrditi da su agenture i tabloidi u Srbiji popunjeni solidnim ljudima, a u Hrvatskoj stalno izbijaju afere s pripadnicima tajne policije koji po nalozima iz viših političkih i nogometnih krugova prisluškuju raskalašene violončelistkinje, stranačke radodajke koje se ne drže pravila ekskluzivnosti i političke suparnike, ali ako su tajne i političke sfere u Hrvatskoj i Srbiji sraz komičnog i tragičnog aspekta naše egzistencije, u Bosni su farsične, na razini čaršijskog vica.
Umjesto da nadziru ilegalne imigrante kojih, po njihovim vlastitim spiskovima nedostaje šest tisuća, bošnjački obavještaci ”savezne” tajne službe OSA, bave se izmišljanjem nemogućih afera. Optužili su, recimo, hrvatskog konzula da naoružava mirne selefije kod Tuzle, nosi im dinamit i nagovara ih da naprave neko veliko sranje, kako bi kompromitirali svoj miroljubivi mudžahedinski pokret i diskreditirali samu državu, tisućljetnu Bosnu i Hercegovinu. Sigurno je bilo puno onih poput Markovine koji od naših ne bez razloga očekuju najgore, pa im se i to učinilo uvjerljivo. Ipak je OSA bila oko toga uglavnom izložena ismijavanju po novinama, pa je poduzela uzvratnu akciju i stavila pod tajnu pratnju dopisnike deset hrvatskih i srpskih medija iz Bosne. To je priznao i sam ministar unutarnjih poslova, lik koji je i optužio hrvatskog konzula da draži vehabije. Novinari su valjda ugroza za Bosnu, jer se bave razotkrivanjem najvećih državnih tajni, koje inače najlakše saznaš ako se, naoružan gajbom piva, parkiraš u nekom gradskom kafiću poput buffeta ”Nostalgija” gdje sam se nekoć uvijek nalazio sa svojim Dubokim Grlom, Senadom Abdićem. On bi već sutradan sve te najtajnije informacije koje bi mi prenio, kolporirao u ”Slobodnoj Bosni” po Baš-čaršiji, dodajući još gdje je što trebalo…
Šef OSA-e je stanoviti Osman Mehmedagić – Osmica. On ni malo ne ustupa za ”Vasom” Brkićem, dapače. Među sarajevskim kremljolozima jedni drže da je Osmica ranije bio skladištar u Udbi, a drugi da je bio automehaničar. Početkom devedesetih postao je tjelesni čuvar Alije Izetbegovića, a zatim se bacio u obavještajne poslove, surađivao s mudžahedinima, Irancima, poslije s Turcima. Na kraju, posvetio se onom što je u Sarajevu najpametnije i jedino realno – servisira koliko može američku ambsadu, gdje je hvatište stvarne sile, što je i sreća, kad se vidi situacija ondje gdje preteže utjecaj Bruxellesa ili Berlina…
Osmica je normalni balkanski lik, pravi ”Balkanski špijun”, ali njegova žena malo iskače iz stereotipa. Renomirana pjevačica kafanskog repertoara, Amela Šehović, držeća poblajhana polavuša, posvuda zagovara svoga muža, a na instagramu i tviteru prijeti njegovim protivnicima, najavljuje hapšenja i objašnjava kadrovske križaljke u resoru, sve popraćeno slikama provoda s mužem, koji u birtiji, kad ga ponese raspoloženje, ostavi nargile pa i sam dohvati mikrofon i prihvati pjesmu… Osmica je, dakle, normalan balkanski obavještajac, njegova žena nešto što se baš ne viđa na drugim mjestima, ali Amelin prijatelj i kolega, kojega je Osmica na njezinu preporuku angažirao u bosanskohercegovačkoj obavještajnoj službi, do sad je nepoznat profil tajnog agenta.
Bosanski tajni agent Edin Alađuz Kalimero je estradni radnik, imitator pjevačica i gatara, tarot-majstor, lik koji se presvlači u žene ili ih oponaša. Afektirano feminiziran, lokalna je zvijezda dva reality-showa. Njegova je deviza: ”Da je Kalimero biti lako – Kalimero bi bio svatko!” Pritom, nije on neko marginalno spadalo, čudak iz baščaršijskih kafana, nego važan operativac i visoki izvor. Kad je zamjenik šefa CIA, Vaughan Bishop, posjetio Zagreb, Podgoricu, Skoplje i Prištinu, to se držalo u profesionalnoj diskreciji, ali kad je na turneji stigao u Sarajevo, Kalimero je uspostavio vruću telefonsku vezu s lokalnim medijima i posjet se po čaršijskim glasilima pratio u svakom detalju, kako bi se javnosti prikazalo da je Osmica u velikoj milosti Langleya što posredno znači da i Bakir uživa vašingtonsku potporu.
Sve te čaršijske priče i naklapanja, sve te vijesti iz nesvijesti i manitanja u jednoj posve sluđenoj sredini koja je izgubila svaki priključak na svijet i realnost, udaljivši se od njih više od svake druge balkanske državice, služi samo jednome – da se sakrije stvarnost o migrantskoj tragediji koja pogađa Unsko-sanski kanton, demontiranu Federaciju i neodlučnu Europu, u kojoj po tom pitanju jačaju tendencije neodlučnosti, ali i tendencija odlučnosti, s tim da ne znaš što je, zapravo, gore…
- Hajvan
- Posts: 9637
- Joined: 25/10/2008 13:21
- Location: SaraJovo
#44634 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Denis Kuljiš


- Kaligrafija
- Posts: 3887
- Joined: 24/12/2010 11:37
- Location: Lociranje u tijeku...
#44635 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Eto javio se danas izdajnik Kakir poslije Kiletove jucerasnje sarade, sad moze i ANP ne mora biti MAP, samo daj jarane vise da podijelimo fotelje...!
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44636 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
]ANALIZA IVANE MARIĆ: "Dodikov SNSD se prepao Šarovića zbog gubitka vlasti, vidjeli smo njegove rezultate kao ministra..."
Politička analitičarka Ivana Marić kazala je za Vijesti.ba kako je očigledan strah u redovima SNSD-a zbog mogućnosti da Mirko Šarović i SDS uđu umjesto njih u Vijeće ministara BiH

Foto: Arhiv Sb
"Politička scena u BiH je postala učmala i ustaljena, ništa se ne dešava i vlast se ne formira skoro godinu dana. Opozicija je mirna i niko ništa ne radi niti predlaže nešto novo, već su sve oči uprte samo u SDA, HDZ i SNSD, da se vidi šta će oni uraditi i nema nikakve alternative. I onda vidimo potpunu promjenu igre ulaskom Šarovića, kao jednog od bitnih aktera sada kao predsjednika SDS-a. Možemo vidjeti koliko je on uzdrmao političku scenu manje od mjesec dana kako je preuzeo funkciju predsjednika stranke, da razmatra neke nove opcije", kaže Marić.
Ona dodaje kako je to neka nova energija, iako nije mladi političar, to njemu ide u prilog, jer je iskusan i zna šta može i kako može da radi.
"I vidimo koliko je to sada uzdrmalo, prije svega SNSD, vidimo koliko se bune. Koliko je s druge strane uzdrmalo i dešavanja u PDP-u pogotovo Draška Stanivukovića i Jelenu Trivić, pa zatim Nebojša Vukanović. Vidimo koliko pojedinac može da uradi da se ova scena malo promijeni i uzdrma, da nije sve onako kako oni misle, da je sve promjenljivo i da je svako zamjenljiv", kaže naša sagovornica.
Ona vjeruje da je ova inicijativa SDS-a dobra, jer Mirko Šarović je već dugo u politici, iskusan je i vidimo da je potpuno drugačiji od SNSD-a i da on svoju karijeru ne gradi na nacionalnoj retorici kao što to Dodik radi.
"Vidjeli smo njegove rezultate kao ministra, tako da ne vjerujem da bi neozbiljno ušao u tu priču da nema već određene dogovore. Sad je samo pitanje da li će HDZ izigrati svoje dugogodišnje partnete Dodika i SNSD. Vidimo da SDA, HDZ i SNSD ne mogu, imali su dovoljno vremena, vidimo da samo nove sukobe unose u razgovor i mislim da je zaista ispravno da se proba nešto drugo, jer su oni pokazali da ne mogu. U nekim drugim državama bi se možda raspisali vanredni izbori koje mi nemamo, ali pošto nemamo izbora, red je da neko drugi pokuša formirati vlast, pa bilo to da se isključi samo SNSD, ili SNSD i HDZ, ostaje da se vidi kako će to završiti, ali dobro je da bilo ko nešto pokušava a ne samo da stojimo sa strane i čekamo šta će se desiti", smatra Ivana Marić.
Ona dodaje kako su optužbe Staše Košarca i drugih iz redova SNSD-a na račun Šarovića i SDS-a za izdaju srpskih intersa pokazatelj koliko su se prepali gubitka pozicija u vlasti.
"Vidi se koliko su se prepali, jer da za to nema šanse oni bi prešutili. Jednostavno oni su navikli na to da ih niko ne dira, te da svi stoje i čekaju da oni formiraju vlast ili ne formiraju. Međutim, ovo je direktni napad odnosno odbrana građana, direktni napad na SNSD, i ovi ne znaju kako da se ponašaju i naravno idu na neku svoju standardnu priču o izdaji Srba i svega ostalog, a vidimo šta su sve oni uradili loše za Srbe u RS-u i sve građane BiH. Vidimo paniku u redovima SNSD-a i Dodika, pogotovo u njegovoj retorici, rekla bih diskusiji, ali to je nekultura dijaloga sa Stanivukovićem i ostalima u NS RS", kaže Marić.
Ona kaže kako se tu pokazuje koliko je Dodik svjestan svog i pada svoje stranke.
"I dobro je što imate nekog novog igrača koji ne poštuje neka ustaljena pravila, koja su se uhodala. Tu su SNSD-ovi partneri DNS i drugi koje niko nije ni pokušavao da odvoji od SNSD-a, Šarović to radi i razgovara sa njima, pokušava ih privući na svoju stranu, tako da se vidi totalna promjena taktike igre i vidi se izgubljenost standardnih igrača koji su navikli da ih niko ne dira i ne pokušava ništa što nije standardno", kaže ona.
Ona na kraju kaže kako bi se iz svega moglo izroditi nešto dobro.
"Sigurno će iz ovoga izaći nešto dobro, ako ništa da njih natjera da formiraju vlast, jer ako ne formiraju onda je moguće da će doći do neke nove koalicije sa SDS-om i Šarovićem kao predsjedavajućim Vijeća ministara BiH", zaključila je Ivana Marić u razgovoru za Vijesti.ba
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/121 ... istra.html
Politička analitičarka Ivana Marić kazala je za Vijesti.ba kako je očigledan strah u redovima SNSD-a zbog mogućnosti da Mirko Šarović i SDS uđu umjesto njih u Vijeće ministara BiH

Foto: Arhiv Sb
"Politička scena u BiH je postala učmala i ustaljena, ništa se ne dešava i vlast se ne formira skoro godinu dana. Opozicija je mirna i niko ništa ne radi niti predlaže nešto novo, već su sve oči uprte samo u SDA, HDZ i SNSD, da se vidi šta će oni uraditi i nema nikakve alternative. I onda vidimo potpunu promjenu igre ulaskom Šarovića, kao jednog od bitnih aktera sada kao predsjednika SDS-a. Možemo vidjeti koliko je on uzdrmao političku scenu manje od mjesec dana kako je preuzeo funkciju predsjednika stranke, da razmatra neke nove opcije", kaže Marić.
Ona dodaje kako je to neka nova energija, iako nije mladi političar, to njemu ide u prilog, jer je iskusan i zna šta može i kako može da radi.
"I vidimo koliko je to sada uzdrmalo, prije svega SNSD, vidimo koliko se bune. Koliko je s druge strane uzdrmalo i dešavanja u PDP-u pogotovo Draška Stanivukovića i Jelenu Trivić, pa zatim Nebojša Vukanović. Vidimo koliko pojedinac može da uradi da se ova scena malo promijeni i uzdrma, da nije sve onako kako oni misle, da je sve promjenljivo i da je svako zamjenljiv", kaže naša sagovornica.
Ona vjeruje da je ova inicijativa SDS-a dobra, jer Mirko Šarović je već dugo u politici, iskusan je i vidimo da je potpuno drugačiji od SNSD-a i da on svoju karijeru ne gradi na nacionalnoj retorici kao što to Dodik radi.
"Vidjeli smo njegove rezultate kao ministra, tako da ne vjerujem da bi neozbiljno ušao u tu priču da nema već određene dogovore. Sad je samo pitanje da li će HDZ izigrati svoje dugogodišnje partnete Dodika i SNSD. Vidimo da SDA, HDZ i SNSD ne mogu, imali su dovoljno vremena, vidimo da samo nove sukobe unose u razgovor i mislim da je zaista ispravno da se proba nešto drugo, jer su oni pokazali da ne mogu. U nekim drugim državama bi se možda raspisali vanredni izbori koje mi nemamo, ali pošto nemamo izbora, red je da neko drugi pokuša formirati vlast, pa bilo to da se isključi samo SNSD, ili SNSD i HDZ, ostaje da se vidi kako će to završiti, ali dobro je da bilo ko nešto pokušava a ne samo da stojimo sa strane i čekamo šta će se desiti", smatra Ivana Marić.
Ona dodaje kako su optužbe Staše Košarca i drugih iz redova SNSD-a na račun Šarovića i SDS-a za izdaju srpskih intersa pokazatelj koliko su se prepali gubitka pozicija u vlasti.
"Vidi se koliko su se prepali, jer da za to nema šanse oni bi prešutili. Jednostavno oni su navikli na to da ih niko ne dira, te da svi stoje i čekaju da oni formiraju vlast ili ne formiraju. Međutim, ovo je direktni napad odnosno odbrana građana, direktni napad na SNSD, i ovi ne znaju kako da se ponašaju i naravno idu na neku svoju standardnu priču o izdaji Srba i svega ostalog, a vidimo šta su sve oni uradili loše za Srbe u RS-u i sve građane BiH. Vidimo paniku u redovima SNSD-a i Dodika, pogotovo u njegovoj retorici, rekla bih diskusiji, ali to je nekultura dijaloga sa Stanivukovićem i ostalima u NS RS", kaže Marić.
Ona kaže kako se tu pokazuje koliko je Dodik svjestan svog i pada svoje stranke.
"I dobro je što imate nekog novog igrača koji ne poštuje neka ustaljena pravila, koja su se uhodala. Tu su SNSD-ovi partneri DNS i drugi koje niko nije ni pokušavao da odvoji od SNSD-a, Šarović to radi i razgovara sa njima, pokušava ih privući na svoju stranu, tako da se vidi totalna promjena taktike igre i vidi se izgubljenost standardnih igrača koji su navikli da ih niko ne dira i ne pokušava ništa što nije standardno", kaže ona.
Ona na kraju kaže kako bi se iz svega moglo izroditi nešto dobro.
"Sigurno će iz ovoga izaći nešto dobro, ako ništa da njih natjera da formiraju vlast, jer ako ne formiraju onda je moguće da će doći do neke nove koalicije sa SDS-om i Šarovićem kao predsjedavajućim Vijeća ministara BiH", zaključila je Ivana Marić u razgovoru za Vijesti.ba
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/121 ... istra.html
Last edited by Haman2 on 27/07/2019 14:01, edited 2 times in total.
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44637 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ima toga puno ali za neku drugu priliku.
-
nebogori
- Posts: 681
- Joined: 20/05/2019 10:23
#44638 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
meni je interesantno da su u bih pokrenulo mnogo toga u zadnjih godinu dana otprilike
a to se nekako poklapa sa novim ambasadorom u bih
je li moguce da su stranci odlucili da rijese malo stvari oko bih
a to se nekako poklapa sa novim ambasadorom u bih
je li moguce da su stranci odlucili da rijese malo stvari oko bih
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44639 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
ŠTA JE DANAS ZAISTA POTPISANO: Dodik primoran na poštovanje zakona, NATO nakon 9 godina otkočen i pokrenut!
Samo neiskusni su ipak neoprezni u pobjedi. Ne treba biti naivan, Dodik će, iako se obavezao da će nastaviti NATO put, ipak učiniti sve da ga uspori.
Sporazumom koji su danas potpisali predsjednici SDA, SNSD i HDZ, u tački 3, predviđen je okvir za nastavak NATO puta Bosne i Hercegovine.
Po prvi put, nakon oktobarskih izbora, svi lideri su se obavezali da će NATO put biti nastavljen, te da će se poštovati dosadašnje odluke Predsjedništva BiH i Parlamentarne skupštine, odnosno važeći zakoni.
Sve rasprave oko formiranja Vijeća ministara bile su u znaku toga da li će se poštovati vladavina zakona ili neće. Današnji sporazum stavlja tačku na takve rasprave: zakoni se moraju poštovati, odluke se moraju poštovati.
Milorad Dodik je od izbora naovamo negirao obaveze iz tih zakona i odluka, govorio da je bio drugačiji kontekst kada je Nebojša Radmanović u Predsjedništvu BiH potpisivao te odluke, pravdao se da su iznuđene «pod pritiskom»; a danas je potpisom po prvi put priznao realnost. Do prije par sedmica Dodik nije htio ni spomenuti Godišnji nacionalni program i MAP, danas ga je ovjerio.
To je ono što je probosanska strana dobila. Devet godina, nakon postavljanja Talinskog uslova o knjiženju vojne imovine, NATO put je bio blokiran. Bio je prepušten na milost Milorada Dodika. Nakon devet godina, po prvi put BiH ima šansu da slanjem ANP-a napravi korak na NATO putu.
Dodik je uporno govorio da neće ni slova potpisati ni poslati, što se tiče daljih koraka na NATO putu. A danas je ipak potpisao. NATO put će biti nastavljen. Današnjim sporazumom je u vidu političkog programa potvrđeno ono što je bilo naslijeđe ranijih odluka.
To se najbolje vidi po definisanoj obavezi da Komisija Vijeća ministara za NATO integracije nastavi raditi svoj posao. Za one koji ne znaju – ta komisija je glavno radno tijelo za nastavak NATO puta BiH. Ona je i napravila prijedlog famoznog Godišnjeg nacionalnog programa. Ta Komisija već je dugo bila blokirana, zato što predstavnici Srba nisu uopće htjeli dolaziti na sjednice. Ovim sporazumom je jasno rečeno da se Komisija mora sastajati i nastaviti raditi na NATO putu BiH.
Samo neiskusni su ipak neoprezni u pobjedi. Ne treba biti naivan, Dodik će, iako se obavezao da će nastaviti NATO put, ipak učiniti sve da ga uspori.
U svakoj pobjedi treba biti oprezan. Preveliko slavlje je odlika neiskusnih.
Iako je odličan politički okvir, današnji sporazum nije kraj, već tek početak borbe. Ali ono što je najvažnije nije u tome da će NATO put biti usporen, već da će kretanje ka članstvu, iako usporeno, ipak – biti nastavljeno, i nakon devet godina pokrenuto! Jedini poraz bi bio da je vraćena nazad, ili da se drži u zastoju. Za Bosnu i Hercegovinu je najvažnije da se kreće naprijed.
(S.B.)
-
hAZNADAR
- Posts: 11029
- Joined: 09/01/2012 08:12
#44640 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Slobodna Bosna po obicaju previse optimisticna oko bilo cega. Samo nedostaje jos i bombastican naslov o panici u RS i sl.
U principu se sve ovo svodi samo na raspodjelu fotelja preko rotacija i kome sta zapada. Nato integracija niti je zakocena a niti u progresu. OHR niti pred ukidanjem a niti neka realna snaga koja moze praviti radikalne odluke. SDA po ko zna koji put politicki kameleon fokusiran samo na vlast i kojeg briga za javno mjenje. Jer javno mjenje te svakako proziva ili kao izdajicu koji se sagnuo - ili kao kocnicara i maksimalistu.
Slicna situacija sa haretovim Aprilskim - samo sto je u ovom slucaju prihvaceno. Sumnjam da ce se narednih godina ista osjetiti konto ovog dogovora.
Alternativa SDA politici je ono sto neki zovu maksimalizam a mi zovemo princip i default. Mozda bi ljevica postupila drugacije konto ovoga - ali prvo treba uzeti izbore sto ce ici malo teze.
U principu se sve ovo svodi samo na raspodjelu fotelja preko rotacija i kome sta zapada. Nato integracija niti je zakocena a niti u progresu. OHR niti pred ukidanjem a niti neka realna snaga koja moze praviti radikalne odluke. SDA po ko zna koji put politicki kameleon fokusiran samo na vlast i kojeg briga za javno mjenje. Jer javno mjenje te svakako proziva ili kao izdajicu koji se sagnuo - ili kao kocnicara i maksimalistu.
Slicna situacija sa haretovim Aprilskim - samo sto je u ovom slucaju prihvaceno. Sumnjam da ce se narednih godina ista osjetiti konto ovog dogovora.
Alternativa SDA politici je ono sto neki zovu maksimalizam a mi zovemo princip i default. Mozda bi ljevica postupila drugacije konto ovoga - ali prvo treba uzeti izbore sto ce ici malo teze.
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#44641 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Vec poodavno neskriveno SDA glasilo.Haman2 wrote:ŠTA JE DANAS ZAISTA POTPISANO: Dodik primoran na poštovanje zakona, NATO nakon 9 godina otkočen i pokrenut!
Samo neiskusni su ipak neoprezni u pobjedi. Ne treba biti naivan, Dodik će, iako se obavezao da će nastaviti NATO put, ipak učiniti sve da ga uspori.
Sporazumom koji su danas potpisali predsjednici SDA, SNSD i HDZ, u tački 3, predviđen je okvir za nastavak NATO puta Bosne i Hercegovine.
Po prvi put, nakon oktobarskih izbora, svi lideri su se obavezali da će NATO put biti nastavljen, te da će se poštovati dosadašnje odluke Predsjedništva BiH i Parlamentarne skupštine, odnosno važeći zakoni.
Sve rasprave oko formiranja Vijeća ministara bile su u znaku toga da li će se poštovati vladavina zakona ili neće. Današnji sporazum stavlja tačku na takve rasprave: zakoni se moraju poštovati, odluke se moraju poštovati.
Milorad Dodik je od izbora naovamo negirao obaveze iz tih zakona i odluka, govorio da je bio drugačiji kontekst kada je Nebojša Radmanović u Predsjedništvu BiH potpisivao te odluke, pravdao se da su iznuđene «pod pritiskom»; a danas je potpisom po prvi put priznao realnost. Do prije par sedmica Dodik nije htio ni spomenuti Godišnji nacionalni program i MAP, danas ga je ovjerio.
To je ono što je probosanska strana dobila. Devet godina, nakon postavljanja Talinskog uslova o knjiženju vojne imovine, NATO put je bio blokiran. Bio je prepušten na milost Milorada Dodika. Nakon devet godina, po prvi put BiH ima šansu da slanjem ANP-a napravi korak na NATO putu.
Dodik je uporno govorio da neće ni slova potpisati ni poslati, što se tiče daljih koraka na NATO putu. A danas je ipak potpisao. NATO put će biti nastavljen. Današnjim sporazumom je u vidu političkog programa potvrđeno ono što je bilo naslijeđe ranijih odluka.
To se najbolje vidi po definisanoj obavezi da Komisija Vijeća ministara za NATO integracije nastavi raditi svoj posao. Za one koji ne znaju – ta komisija je glavno radno tijelo za nastavak NATO puta BiH. Ona je i napravila prijedlog famoznog Godišnjeg nacionalnog programa. Ta Komisija već je dugo bila blokirana, zato što predstavnici Srba nisu uopće htjeli dolaziti na sjednice. Ovim sporazumom je jasno rečeno da se Komisija mora sastajati i nastaviti raditi na NATO putu BiH.
Samo neiskusni su ipak neoprezni u pobjedi. Ne treba biti naivan, Dodik će, iako se obavezao da će nastaviti NATO put, ipak učiniti sve da ga uspori.
U svakoj pobjedi treba biti oprezan. Preveliko slavlje je odlika neiskusnih.
Iako je odličan politički okvir, današnji sporazum nije kraj, već tek početak borbe. Ali ono što je najvažnije nije u tome da će NATO put biti usporen, već da će kretanje ka članstvu, iako usporeno, ipak – biti nastavljeno, i nakon devet godina pokrenuto! Jedini poraz bi bio da je vraćena nazad, ili da se drži u zastoju. Za Bosnu i Hercegovinu je najvažnije da se kreće naprijed.
(S.B.)
Prije ce amerikanci na Saturn sletiti nego bosna u NATO uci, po Bakirovom pokusaju prodavanja muda pod bubrege.
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44642 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Tako nekako i Dodik prieca a kasnije prica ispane najobicniji corak. Svi oni mogu da rade sta hoce, ali kada medjunarodna zajednica udari sakom od sto onda pocinje druga prica, jer se boje da drugi potez ne bude hvatanje za stolicu na kojoj sjede. U tom slucaju gube stolicu koja donosi dosta novca, gube polozaj koji ima omogucava da muljaju do mile volje itd
Zar nije malo cudno da svi ugledni politicari potpisani Sporazum ne tumace na isto, nego svako na svoj nacin: Niksic, Komsic, Sarovic, Ivanic, I. Komsic itd. Za njih je vazna suplja replika koju citatelju gutaju kao objektivnu istinu.
Zar nije malo cudno da svi ugledni politicari potpisani Sporazum ne tumace na isto, nego svako na svoj nacin: Niksic, Komsic, Sarovic, Ivanic, I. Komsic itd. Za njih je vazna suplja replika koju citatelju gutaju kao objektivnu istinu.
- problemnatravunu
- Posts: 18742
- Joined: 26/10/2014 07:41
- Location: Sarajevo
#44643 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Rašomonijada
Rašomonijada je izraz koji je dobio ime po filmu Akira Kurosave kad vise ljudi opiše jedan te isti događaj na potpuno drugi način dodajući činjenice koje koje odgovaraju njima samim.
Mile i Sale su se pobili.Tuču su posmatrali Miletov najbolji drug Đomla i Šilja iz IIX-5.Tokom tuče je nestao Saletov Samsung GT-S53327452 kojeg je ostavio na stepenice da ga ne skrlja tokom tuče.Posle su svi završili kod direktora i ispričali svoju verziju događaja:
Mile je rekao da je strsio Saleta ko pičku jer mu je ovaj spomenuo kevu na malom odmoru i da je vidio je kako je Sale ostavio mob ali ga on nije drpio...
Sale izlaganje direktoru je pocelo kako ce njegov stari da jebe skolu,direktora,profesore,čistačice
domara zajedno sa teta-Ružom iz kuhinje jer je njegov tata ministar lizanja jaja i uvlačenja u dupe
ako mu ne vrate mobitel.Naravno prebio je Mileta koji je prosuo kolu po njemu ali je Mile poceo svađu kad je nasrnuo na njega ga bez ikakvog razloga...
Đomla je ispričao skoro istovetnu Miletovu verziju samo je dodao da je mali Vlado gurnuo Mileta dok je nosio kolu...
Šilja je ispričao istini najbližu verziju događaja.Na početku malog odmora Đomla je trčao ka kuhinji i na putu je udario Mileta koji je nosio kolu.Posto je kolom posuo Saleta Mile se okrenuo da nataba Đomlu
ali je Sale u tom trenutku rekao:''A u pičku materinu''posto je sjebao novu garderobicu.Đomla je onda rekao Miletu da mu je Sale opsovo kevu i onda je i Mile zakucao Saletu jedan aperkat i slistio ga sa zemljom.Posle škole ga je natabao jos malo sto i nije neko iznenađenje jer je Saletovo lice izgledalo ko da ga je os izujedo.Pošto se sve završilo Šilja se zaputio prema autopijaci da uvalja Saletov mobitel za dobre pare da ih sprži preko vikenda za cice...
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44644 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Izetbegovic, Covic i Dodik potpisase jadan akt. Opozicionari odmah osuli paljbu. Svako prica svoje price. Interesantno kako su svi procitali isto a razumjeli razlicito. Tako je to jer neki razumiju samo bosanski, drugi hrvatski a treci srpski, jer " nikad nismo ucili srpskohrvatski" iako su se neki iskljucivo potpisivali cirilicom a nacionalno odredjivali kao Jugosloveni.
- problemnatravunu
- Posts: 18742
- Joined: 26/10/2014 07:41
- Location: Sarajevo
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44646 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
NAPOMENA: A sta ako bude " malo morgen"SDA: Ako odvede zemlju u krizu, Dodik će izvući deblji kraj
Bakir Izetbegović / Vijesti.ba
Jedino rješenje za prevazilaženje trenutnih zastoja u procesu euroatlantskih integracija i uspostavi novog saziva Vijeća ministara jeste usvajanje modificiranog Godišnjeg nacionalnog programa (ANP), navode iz SDA.
ANP, čiji sadržaj će zadovoljiti sve strane u BiH, i čije će provođenje biti kredibilno, potrebno je usvojiti bez odlaganja.
To je zakonska obaveza, ali i dio sporazuma koji su potpisali stranački lideri SDA, HDZ-a i SNSD-a.
Odbijanja dijaloga i kompromisnog rješenja imat će negativne posljedice za proces formiranja Vijeća ministara i za nastavak euroatlanskih integracija, kao i za ukupnu situaciju u BiH.
Ukoliko odbije kompromisno rješenje, Dodik će pokazati da ne poštuje Principe za formiranje vlasti na nivou BiH koje je sam potpisao, i biće u potpunosti odgovaran za sve posljedice koje će nastupiti.
Njegova najava da će odlukom entitetske skupštine pokušati osporiti nadležnost Oružanih snaga, SIPA-e, pravosuđa i drugih institucija predstavlja direktan udar na Ustav i prijetnju stabilnosti i miru u BiH. To mora biti i najozbiljniji alarm OHR-u i članicama Vijeća za implementaciju mira, kako bi na vrijeme upozorili vlade svojih zemalja i Vijeće sigurnosti UN-a i spriječili antidejtonske aktivnosti.
Ako Dodik odluči da krene u teško kršenje Ustava i zakona, odvest će zemlju u stanje haosa i najveću krizu od Dejtona do danas, i sigurno ugroziti stabilnost u BiH i regionu. Posljedice takvog razvoja događaja bile bi teške za sve, ali Dodik mora biti svjestan da će upravo on izvući najdeblji kraj u svemu tome.
(Vijesti.ba)
-
muzicar_iz_parka
- Posts: 3949
- Joined: 02/06/2012 18:59
#44647 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Znači ako Mile ne prihvati što mu Bakir nudi onda će najebati.
Jel Bakir prespavao od 2006 do sada?
Jel Bakir prespavao od 2006 do sada?
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44648 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
EVO ZAŠTO JE DODIK SMIJENIO SAVJETNIKA PERIŠIĆA: Dodiku smetali savjetnikovi susreti sa Britancima; zbog istog razloga je prije 30 godina "stradao" Perišićev mentor Nenad Kecmanović!?
Tvrdilo se kako njegov savjetnik Perišić povremeno izlazi iz "mandata", da stranim diplomatama govori i povjerava i ponešto što se Dodiku ne dopada i što spada u neku vrstu državn(ičk)ih tajni. Prema istim izvorima, Dodik je svom bivšem savjetniku najviše zamjerio bliske, srdačne i relativno česte susrete sa predstavnicima ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini. Navodno je do njega došla i informacija i o čemu se razgovaralo, što mu se nimalo nije dopalo, pa je odlučio naprasno udaljiti Prišića iz svog kabineta.
Foto: Slobodna Bosna
"Tačno je da sam smijenjen, ali ne mogu reći zbog čega", rekao je 16. jula ove godine Srđan Perišić, savjetnik Milorada Dodika, tada predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Perišić, koji je do tog momenta bio najaktivniji i medijski najprisutniji Dodikov savjetnik, tako je potvrdio medijske spekulacije da je pao u nemilost svog šefa i dobio otkaz nakon nešto više od pola godine koliko ga je "savjetovao".
Na novinarsko insistiranje da pojasni razloge za svoju smjenu, Perišić je kratko, zagonetno odgovorio: "Ne mogu...Ipak je on predjednik, nije u pitanju predsjednik mjesne zajednice. To su ozbiljni državni poslovi".
O razlozima za smjenu Perišića kratko se nagađalo u medijima i političkim kuloarima još neko vrijeme, da bi uskoro ovaj događaj bio zaboravljen. Perišića se, mjesec i pol dana nakon smjene, skoro više niko i ne sjeća. Otišao je u (političku)anonimnost u kojoj je tavorio i prije nego što će ga Milorad Dodik uvrstiti u svoj savjetnički tim.
Srđan Perišić, rođen u Foči, sudirao je i doktorirao u Beogradu, gdje je predavao pravo na slabo poznatom Institutu za azijske studije. Predavao je i na fakultetima u Istočnom Sarajevu i Fakultetu za bezbjednost u Banjoj Luci. Specijalnost mu je bila geopoltika, sigurnosna pitanja, međunarodni odnosi, ukratko - bio je ekspert za sve. Bolje upućeni svjedoče da mu je u akademskoj karijeri u Srbiji presudno pomoglo prijateljstvo sa prof. Nenadom Kecmanovićem, predratnim profesorom i rektorom Univerziteta u Sarajevu, kratko vrijeme članom ratnog Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Nakon što mu je pomogao u akademskoj karijeri, djelujući kao njegov mentor i promotor, Kemanović je, tvrde izvori "SB" iz Beograda, preporučio mladog i ambicioznog Perišića svom prijatelju i predratnom sranačkom kolegu iz Saveza reformskih snaga, Miloradu Dodiku. I sam Kecmanović se tokom Dodikove političke karijere pojavljivao u funkciji njegovog savjetnika, što formalnog, što "prikrivenog". On i Emir Kusturica, također predratni reformista, a danas tvrdi srpski nacionalista, su osobe u kojih Dodik ima najveće, gotovo bezgranično povjerenje.
Da se, međutim, vratimo smjeni Srđana Perišića i razlozima koji su Dodika motivirali da ga ukloni iz svoje blizine. Prema dosta pouzdanim izvorima iz Dodikovog okruženja, ali i određenih međunarodnih krugova u BiH, Perišić je tokom svog boravka u Sarajevu bio čest i rado viđen gost u pojedinim ambasadama, susretao se stranim diplomatama, o čemu je Milorad Dodik ponekad bio informiran, ali ponekad i ne baš. U početku je Dodik odobravao tu vrstu aktivnosti svoga savjetnika, budući da se on nalazi u svojevrsnoj međunarodnoj izolaciji, međutim, nakon izvejsnog vremena do su njega počele stizati uznemirujući "haberi". Tvrdilo se kako njegov savjetnik Perišić povremeno izlazi iz "mandata", da stranim diplomatama govori i povjerava i ponešto što se Dodiku ne dopada i što spada u neku vrstu državn(ičk)ih tajni. Prema istim izvorima, Dodik je svom bivšem savjetniku najviše zamjerio bliske, srdačne i relativno česte susrete sa predstavnicima ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini. Navodno je do njega došla i informacija i o čemu se razgovaralo, što mu se nimalo nije dopalo, pa je odlučio naprasno udaljiti Prišića iz svog kabineta.
One koji nešto duže prate političke i sigurnosne prilike u Bosni i Hercegovini ovaj slučaj će podsjetiti na skandal u kojem se prije tačno 30 godina našao Perišićev mentor, prof. Nenad Kecmanović. Kecmanović je 1989.godine bio jedini kandidat za člana Predsjedništva SFR Jugoslavije iz Bosne i Hercegovine, ali ga je u posljednji trenutak u tome kompromitirala i osujetila informacija koja je stigla iz bosanskohercegovačkih i eksjugoslovnskih tajnih službi. Prema dosijeima tajnih službi on se godinama tajno sastajao i obavještajno surađivao sa predstavnicima špijunske zajednice Velike Britanije. Nakon tog otkrića, Kecmanović je otpao kao kandidat za člana Predsjedništva SFRJ. Uskoro su organiziani prvi demokratski izbori za tu funkciju, na kojim je između pet kandidata pobijedio Bogić Bogićević.
(SB)
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#44649 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Plaće će biti više kad radnici ne budu htjeli raditi za 500 KM
Foto: Fena / Vijesti.ba
Vrlo je ozbiljna situacija s nedostatkom radne snage u Federaciji BiH, zbog čega se ulazi u još veći problem - da će se zaustaviti rast ekonomije, upozorio je u razgovoru za "Avaz" Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
- Ne čudim se vijesti da u Tuzlanskom kantonu majstore traže preko sindikata. Ljudi na različite načine dolaze do radnika. Imam podatke da neki čak plaćaju postojećim radnicima da im dovedu nove, da im daju po 100-200 eura. Tako da to zaista postaje problem, posebno u građevini, ali i u metalskom sektoru, jer tamo nema baš mnogo varilaca, dobrih bravara, dobrih majstora. Nema ni vozača... Što je viši stepen edukacije, iskustva, to je veća potražnja - dodao je Smailbegović.
Na zamjeranja radnika da su plaće niske, posebno u trgovini, Smailbegović odgovara da su plaće tržišna kategorija.
- Sve dok vlasnici trgovačkih firmi imaju trgovce za 500-600 KM, oni će im plaćati 500-600 KM. Kad njih nestane, oni će početi dizati plaće. Za zanimanja koja traže niži stepen obrazovanja, jednostavnija su, ljude brzo obučite, imate širi izbor. Ali, za zanimanja za koja treba veće iskustvo, to je već problem i zato u nekim industrijama imate plaće od 1.000 KM i više od toga i pri tome ne možete naći ljude zato što su traženi, specifični, nema ih na tržištu toliko - smatra Smailbegović.
Na pitanje hoće li poslodavci povećati cijenu rada, odgovara tvrdnjom da se to već dešava i da plaće u Federaciji BiH, statistički gledano, rastu, i to uglavnom na bazi rasta realnog sektora, piše "Dnevni avaz".
(Vijesti.ba / FENA)
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...














