Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
Crvena Tifoza
Posts: 11753
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#44601 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Crvena Tifoza »

Došao Amer da se sastane sa sva tri bekana BiH predsjedništva, Mile zbrisao u Mađarsku. :D Kome će se on saginjati. Sad će on udariti sankcije Amerima i stavit će ih na crnu listu. :D

Pretpostavljam ide opet ona priča, kako se smije stranim ambasadorima čim im vidi leđa. :-)
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#44602 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by nosara »

muha_sa wrote:http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ka ... e-principe

Kako je Predsjedništvo BiH izdalo ljudske principe

Tri Milorada Dodika kolektivnog šefa države konačno su se složila oko jedne stvari - Jemena, i to da se zajednički obrukaju.


Piše:
Sead Omeragić


Javnost je primila na znanje: "Predsjedništvo Bosne i Hercegovine najoštrije osuđuje sve učestalije raketne napade iz Jemena na gradove i civilna postrojenja u Kraljevini Saudijskoj Arabiji, koji rezultiraju stradanjima nedužnog civilnog stanovništva... Predsjedništvo Bosne i Hercegovine poziva na obustavu bilo kakvog nasilja i podržava napore Ujedinjenih naroda u pronalaženju političkog rješenja krize u Jemenu", rečeno je iz državnog Predsjedništva.

Tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine konačno su se složila oko jedne stvari, a to je da se zajednički obrukaju. Prvo je iznenađenje da su se uopće sastali. Nisu se javljali mjesecima, osim u raspravama, ili, bolje reći, svađama putem medija. Konačno su se sastali i ništa osim ove diplomatske gluposti nismo mogli dobiti. Samo još nije rečeno da je postignut visok nivo saglasnosti oko ove političke bruke. Zar nisu mogli ostati suzdržani? Niko im ne bi zamjerio da se nisu javljali.

Kad je počela strašna glad u Jemenu, nisu se živi čuli. Jedna riječ suosjećanja bila bi dovoljna. Osim Predsjedništva Bosne i Hercegovine, riječ milosti prema djeci Jemena nismo čuli ni od jednog političara u ovoj zemlji. Nismo dobili nijednu riječ suosjećanja, a da ne govorimo o osudi onih koji su doveli do jemenske tragedije. Kao da u Bosni i Hercegovni naša djeca nisu umirala od izgladnjivanja.

'Više jedu moji pilići od njih'
Sjetimo se onog britanskog političara koji o najgorim godinama - 1992. i 1993 - u opkoljenom prostoru pod Armijom Bosne i Hercegovine govori: "Više jedu moji pilići od njih." Tragedija Jemena slična je tragediji Bosne od 1992. do 1995. godine. Stalne pogibje, kasapljenja po ulicama gradova, totalna blokada, umiranje od gladi i pothranjenosti, amputacije bez anestezije, umiranje od bezazlenih rana, bez lijekova i medicinskog materijala...

Ni iskustvo stravične gladi u opkoljenim bosanskim gradovima nije bilo dovoljno da se reagira na one užasne dječije kosture u Jemenu, koji umiru u direktnom prenosu televizija. Oči koje se gase s tugom, jer glad proizvodi najtužnije dječije poglede. Nije bilo ljudskog stava od bh. političkih luftera, a moralo ga je biti.

Milorad Dodik se ne može suzdržati kad govori protiv Bosne i Hercegovine. Već godinama prijeti ratom i otcjepljenjem. Prijeti ujedinjenjem sa Srbijom. Ali, sad je mirotvorac. Raspoložen da brani stav Saudijske Arabije. Jer, cijeli svijet je svjedočio genocidu u Jemenu, koji on negira u Bosni i Hercegovini. Nije se Dodik mogao suzdržati da ne izgovori ružne riječi protiv odlazeće njemačke ambasadorice u Bosni i Herceovini Christiane Hohmann. Javila se Stranka demokratske akcije u odbranu, kao da je Dodikov napad na ambasadoricu stvar stranke, a ne institucija države, ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igora Crnatka i druga dva člana državnog Predsjedništva, Željka Komšića i Šefika Džaferovića. Upozoravamo na važnost javno izgovorene, koliko i neizgovorene riječi.

Bosna i Hercegovina ima neku vrstu velikih moralnih zaliha u državama islamskog svijeta. Službeno Sarajevo ne smije pristajati na dnevnopolitičke igre i podvale. Jer, ovo što se događa u islamskom svijetu posljednji je stadij raskola onoga svijeta za koji smo vjerovali da se ne može podijeliti. Naravno, sve ide prema novom "hladnom ratu". Jasno je ko će gdje biti u novoj planetarnoj podjeli. Islamski svijet se ovim brutalnim sukobima kreće prema političkoj šizmi unutar svog tijela. Zidovi poput onog Berlinskog bit će uzdignuti ponajviše među muslimanima.

U prostoru političkog nemorala
Iako se sve svodi na indirektni sukob Saudijske Arabije i Irana, djeluje kao da Saudija želi vojno i političkim pritiscima disciplinirati i pokoriti Arapski poluotok kako bi spremno dočekala te nove podjele unutar "hladne budućnosti" među mislimanima. Naravno, ne uspijevaju u svojim ciljevima, kao što će i "hladni rat" ići teško ostvarivim putevima. Dakle, bh. predsjednička troglava ažbaha djelovala je ovim ispadom najmanje po saudijskim potrebama. Iza politike i vojnih akcija Saudijske Arabije stoji pozicija SAD-a protiv Irana.

U ovim planetarnim igrama moći stav državne trojke je mušica na dinosaurusu. Ali, ima nešto mnogo veće što ovu Bosnu čuva i drži uspravnom i važnijom nego što jeste. To su ljudi ove zemlje koji su ovaj ispad Predsjedništva Bosne i Hercegovine primili kao izdaju ljudskih principa. Diplomatska suzdržanost je iz raja izašla. Neki političari nikada neće zakoračiti na teren diplomatije. Ovaj put sva tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine zakoračila su u prostor političkog nemorala, što će dobar dio glasača upamtiti i neće im oprostiti.

I, opet pitanje: Da li su mogli izbjeći bilo kakvo iskazivanje stava i ovaj politički nezreli izlet? Naravno da su mogli. Ali, šta je pozadina? Oni koji se ni u čemu nisu u stanju složiti, sada su zajedno. Upravo smo imali tročlanog, ali jedinstvenog Dodika. I prvi put nam je krivo što su ova trojica imali jedinstven stav.

Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera
Dobar tekst, ali nisam bas ubijedjen u to da je narod u vecini na strani zrtve. Jebi ga, saudi rokaju Jemen i nasim oruzjem. Kako rece ovaj lumen iznad, oni su nam najbolja musterija.
Novak20
Posts: 15235
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44603 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Jučer je Dodik objavio informaciju da OSA "obrađuje" pojedine medije. Inače, kako kaže Avaz, pod "obradom" se pored prisluškivanja podrazumijeva fizičko praćenje kao i infiltriranje i pokušaj korumpiranja novinara da pišu članke koji su po volji vladajuće strukture. Dodiku nije za vjerovati ali ni OSA ne demantira ništa.

https://avaz.ba/vijesti/bih/497497/dodi ... adi-medija

Vijeće za tisak se kao nešto buni ali je u pravu da treba otkriti istinu. Barem Žurnal ima potentno istraživačko novinarstvo povezano sa OSA-om koje bi moglo lako otkriti (ne)istinitost ovih navoda i raskrinkati Dodika. Samo što njih ove vijesti ne zanimaju. :lol:

https://www.dnevnik.ba/vijesti/vijece-z ... uje-medije
Dodik je naveo spisak tih medija, a na osnovu naredbe protokolarnog broja 05/1-4-1547/19 OSAe, u kojoj je navodno naloženo "praćenje i usmjeravanje" medija u BiH, u cilju priprema za "inkriminaciju politički nepodobnih ljudi", kako je navedeno u izjavi.

"U ime svojih članova, tisaknih i online medija, UO Vijeća zahtjeva hitnu istragu i provjeru ove informacije od Tužiteljstva BiH, a također i javno izjašnjenje OSA-e o imenovanom protokolarnom dokumentu i njegovom navodnom sadržaju! Čak i u ovom trenutku, kada je izrečena izjava o prisluškivanju i namjeri stavljanja medija pod kontrolu u svrhe političke manipulacije još uvijek neprovjerena, preveliki je pritisak i uznemirenje ne samo na prozvane medije, već i na cjelokupnu medijsku zajednicu", navodi se u reakciji Vijeća za štampu.

Prisluškivanje i nadziranje medija, s namjerom manipuliranja novinarima, teško je ugrožavanje slobode medijskog izvještavanja, gušenje slobode riječi i zastrašivanje novinara.

"Te su metode apsolutno nedopustive u demokraciji i zbog toga se ove informacije o navodnoj zloupotrebi moći OSA-e u odnosu na medije moraju hitno provjeriti i ispitati. U cilju zaštite svojih članova,tiskanih i online medija, i štiteći demokratska prava novinara da slobodno i sigurno izvještavaju u interesu javnosti, UO Vijeća za štampu i online medije očekuje odgovore na pitanja da li takva naredba za prisluškivanjem i nadziranjem medija zbilja postoji i tko je i zašto to naredio? Medijska zajednica neće pristati na takve pritiske i ucjene", zaključuje se u priopćenju.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#44604 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Jel ovo onaj isti Dodik sto ga je onaj Photoshop Vijetnamac preveslao? :lol: Fake News Alert! :lol:
Novak20
Posts: 15235
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44605 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

BHCluster wrote:Jel ovo onaj isti Dodik sto ga je onaj Photoshop Vijetnamac preveslao? :lol: Fake News Alert! :lol:
Jeste.

Samo što nije riječ o Dodiku nego o Osmici i OSA-i koji imaju pravo reći da je to Dodikova fake news i da takva naredba ne postoji.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#44606 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

BHCluster wrote:Jel ovo onaj isti Dodik sto ga je onaj Photoshop Vijetnamac preveslao? :lol: Fake News Alert! :lol:
Dodik ovo sve nece izdrzati do kraja mandata on ce zavrsiti u nekoj ludnici...nesto se u poslednje vrjeme faca mu totalno izmjenilo....nema vise onog keza kad se klebenja novinarima u lice...glava mu ne miruje ...glavu vrti je lijevo desno kao da se od nekog krije ili nesto ocekuje
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#44607 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Agencija je odgovorna za prikupljanje obavještajnih podataka u vezi sa prijetnjama po sigurnost Bosne i Hercegovine, kako unutar, tako i van Bosne i Hercegovine, njihovo analiziranje i prenošenje ovlaštenim dužnosnicima i tijelima navedenim u članu 6. stav 5. ovog zakona, kao i za prikupljanje, analiziranje i prenošenje obavještajnih podataka s ciljem pružanja pomoći ovlaštenim službenim osobama kako je definirano zakonima o krivičnom postupku u Bosni i Hercegovini, te ostalim nadležnim tijelima u Bosni i Hercegovini kada je to potrebno radi suzbijanja prijetnji po sigurnost Bosne i Hercegovine.
U smislu ovog zakona, pod "prijetnjama po sigurnost Bosne i Hercegovine" smatrat će se prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu, ustavnom poretku, osnovama ekonomske stabilnosti Bosne i Hercegovine, kao i prijetnje po globalnu sigurnost koje su štetne po Bosnu i Hercegovinu, uključujući:
a) terorizam, uključujući međunarodni terorizam;
b) špijunaža usmjerena protiv Bosne i Hercegovine ili štetna po sigurnost Bosne i Hercegovine na bilo koji drugi način;
c) sabotaža usmjerena protiv vitalne nacionalne infrastrukture Bosne i Hercegovine ili na drugi način usmjerena protiv Bosne i Hercegovine;
d) organizirani kriminal usmjeren protiv Bosne i Hercegovine ili štetan po sigurnost Bosne i Hercegovine na bilo koji drugi način;
e) trgovina drogama, oružjem i ljudima usmjerena protiv Bosne i Hercegovine ili štetna po sigurnost Bosne i Hercegovine na bilo koji drugi način;
f) nezakonita međunarodna proizvodnja oružja za masovno uništenje, ili njihovih komponenti, kao i materijala i uređaja koji su potrebni za njihovu proizvodnju;
g) nezakonita trgovina proizvodima i tehnologijama koje su pod međunarodnom kontrolom;
h) radnje kažnjive po međunarodnom humanitarnom pravu;
i) djela organiziranog nasilja ili zastrašivanja nacionalnih ili vjerskih grupa u Bosni i Hercegovini.
Pri izvršavanju aktivnosti navedenih u stavovima 1. i 2. ovog člana, Agencija ima pravo da koristi operativna sredstva i metode navedene u Poglavlju VIII. i Poglavlju IX. ovog zakona.
:zzzz:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#44608 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tranquil »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/neprija ... /190626060
Neprijavljivanje narušavanja javnog reda i mira bit će prekršaj u Republici Srpskoj
Jebote kralj, hoće li neko Laktašenku reći da Orwell-ova 1984 nije priručnik...
Novak20
Posts: 15235
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44609 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

BHCluster wrote:
Agencija je odgovorna za prikupljanje obavještajnih podataka u vezi sa prijetnjama po sigurnost Bosne i Hercegovine, kako unutar, tako i van Bosne i Hercegovine, njihovo analiziranje i prenošenje ovlaštenim dužnosnicima i tijelima navedenim u članu 6. stav 5. ovog zakona, kao i za prikupljanje, analiziranje i prenošenje obavještajnih podataka s ciljem pružanja pomoći ovlaštenim službenim osobama kako je definirano zakonima o krivičnom postupku u Bosni i Hercegovini, te ostalim nadležnim tijelima u Bosni i Hercegovini kada je to potrebno radi suzbijanja prijetnji po sigurnost Bosne i Hercegovine.
U smislu ovog zakona, pod "prijetnjama po sigurnost Bosne i Hercegovine" smatrat će se prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu, ustavnom poretku, osnovama ekonomske stabilnosti Bosne i Hercegovine, kao i prijetnje po globalnu sigurnost koje su štetne po Bosnu i Hercegovinu, uključujući:
a) terorizam, uključujući međunarodni terorizam;
b) špijunaža usmjerena protiv Bosne i Hercegovine ili štetna po sigurnost Bosne i Hercegovine na bilo koji drugi način;
c) sabotaža usmjerena protiv vitalne nacionalne infrastrukture Bosne i Hercegovine ili na drugi način usmjerena protiv Bosne i Hercegovine;
d) organizirani kriminal usmjeren protiv Bosne i Hercegovine ili štetan po sigurnost Bosne i Hercegovine na bilo koji drugi način;
e) trgovina drogama, oružjem i ljudima usmjerena protiv Bosne i Hercegovine ili štetna po sigurnost Bosne i Hercegovine na bilo koji drugi način;
f) nezakonita međunarodna proizvodnja oružja za masovno uništenje, ili njihovih komponenti, kao i materijala i uređaja koji su potrebni za njihovu proizvodnju;
g) nezakonita trgovina proizvodima i tehnologijama koje su pod međunarodnom kontrolom;
h) radnje kažnjive po međunarodnom humanitarnom pravu;
i) djela organiziranog nasilja ili zastrašivanja nacionalnih ili vjerskih grupa u Bosni i Hercegovini.
Pri izvršavanju aktivnosti navedenih u stavovima 1. i 2. ovog člana, Agencija ima pravo da koristi operativna sredstva i metode navedene u Poglavlju VIII. i Poglavlju IX. ovog zakona.
:zzzz:
Lijepo si naveo djelatnost OSA-e samo ne vidim kako se ovdje, u zakonit rad, uklapa "obrada" baš ovih deset medija i njihovih novinara ? Pogotovo ako ta obrada podrazumijeva eventualno prisluškivanje koje mora odobriti sud.
Ne tvrdim da jeste ali ako je istinita Dodikova tvrdnja, kako Avaz ugrožava sigurnost BiH ?
Ili kako je moguće da pored Zakona o zaštiti tajnih podataka isti nađu put do Žurnala koji nije na listi OSA-e ?

Oglasio se ovim povodom Faktor koji bez lažne novinarske solidarnosti otkriva da je dužnost OSA-e pratiti medije koji djeluju protivno temeljnim državnim interesima. :lol:
https://faktor.ba/vijest/novi-pokusaj-d ... osao/41656
Zadatak OSA-e, baš kao i svake druge obavještajne službe na svijetu, pratiti je pisanja svih medija, a naročito onih za koje je procijenjeno da djeluju protivno temeljnim državnim interesima.
Ima ovdje pitanja na koja se ne bi trebao oglašavati Faktor nego OSA koju proziva član Predsjedništva BiH.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#44610 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Slab izvor informacija, ko Dodiku vjeruje ka on sam sebi laze? Zasto Dodik nije objavio taj dokument?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44611 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

BHCluster wrote:Slab izvor informacija, ko Dodiku vjeruje ka on sam sebi laze? Zasto Dodik nije objavio taj dokument?
Ovdje se postavlja pitanje, kako Dodik otkriva rad OSA? Ima li tako krticu ili to ide sluzbenim putem?

Covjek vise ne zna kud udara. Ne ide mu po planu pa trazi to famozno crveno dugme. Govedo treba ignorisati a sve aferime skupiti pa kada ode celo i Tadicka, procitat mu prava.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22526
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#44612 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SmokingMan »

Čak i da postoji taj dokument sigurno nije vjerodostojniji od Memoradnuma Boeing. :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44613 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

SmokingMan wrote:Čak i da postoji taj dokument sigurno nije vjerodostojniji od Memoradnuma Boeing. :D
Clan i predsjedavajuci predsjednistva otkriva sta radi tajna sluzba. Ima li tu odgovornosti?


Sto je najtuznije, nekoga optuzuje da radi neke nedozvoljene radnje(kupovina uticaja) a upravo njega to odrzava na vlasti(propagandna masinerija srna, atv, rtrs, nezavisne...). Sve mu je to malo kako bi oblatio opoziciju i ocrnio Srbe u drzavnim organima pa je osnovao ''srpska info'' ili tako nesto za izmisljanje vijesti na koje se pozivaju njegovi mediji.
Novak20
Posts: 15235
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44614 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Reakcije na vijest o "obradI" pojedinih medija od strane OSA-e. Nije smiješno što se ne oglašava OSA-a na prozivku novinara, nego što je ne proziva niti jedna politička stranka. To opet znači da Dodik laže ili se politika puna oraha u džepovima generalno identificira sa OSA-om.

https://www.vecernji.ba/vijesti/tko-pra ... ih-1328445
Iz OSA-e, u kojoj smo zatražili provjeru autentičnosti Dodikove izjave s navođenjem djelovodnog broja navodne operacije prisluškivanja medija, nije bilo nikakva odgovora, kao ni državnog Tužiteljstva BiH.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.ba/vijesti/tko-pra ... ih-1328445 - http://www.vecernji.ba
https://avaz.ba/vijesti/bih/497807/sane ... orad-dodik
Prije svega, OSA mora odmah direktno i jasno odgovoriti javnosti:

- da li postoji Odluka "pod brojem protokola 05/1-4-1547/19 od 10. aprila ove godine kojom je naloženo praćenje i usmjeravanje medija u BiH koje hoće da stave u funkciju medijske satanizacije političkih protivnika i kod Bošnjaka i Hrvata, kao i Republike Srpske"?

- ako postoji, u koju svrhu je donesena?
- po čijem nalogu je Odluka donesena?
- informacije koje se prikupljaju temeljem sporne Odluke čemu služe? Ili kome se u državi dostavljaju? Kojem centru moći?
- kome u ovom trenutku odgovara direktor OSA Osman Mehmedagić?

To su najvažnija pitanja. Udar na medije, a posebno špijuniranje novinara, praćenje ili "ubacivanje" svojih obavještajnih insajdera u redakcije je optužba koja ne može ostati bez odgovora i to cjelovitih i tačnih.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22526
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#44615 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SmokingMan »

Maraschino wrote:
SmokingMan wrote:Čak i da postoji taj dokument sigurno nije vjerodostojniji od Memoradnuma Boeing. :D
Clan i predsjedavajuci predsjednistva otkriva sta radi tajna sluzba. Ima li tu odgovornosti?


Sto je najtuznije, nekoga optuzuje da radi neke nedozvoljene radnje(kupovina uticaja) a upravo njega to odrzava na vlasti(propagandna masinerija srna, atv, rtrs, nezavisne...). Sve mu je to malo kako bi oblatio opoziciju i ocrnio Srbe u drzavnim organima pa je osnovao ''srpska info'' ili tako nesto za izmisljanje vijesti na koje se pozivaju njegovi mediji.
Dodik je sam po sebi apsurd na političkoj sceni,mislim,on je više oličije jednog prosječnog nacionaliste kojeg moreš sresti na ulici,nego neki ozbiljan političar,potpuno beizidejan lik,bez konkretnog plana.U BIH jedva da možete naći 20.ak ozbiljnijih političaratak koji bi mogli obnašat neku ozbiljniju funkciju.

Bez marketinške propagande u medijima ne možeš prodati ni rolnu wc papira,a kamo li bez nacionalizma održati jedan homogeni politički sistem,baziran na čovjekovoj sumnji o svojim sposobnostima da može promjeniti nešto i straha od drugih.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#44616 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

Dodik se odrzava na vlasti iz samo dva kljucna razloga.

A) Podrzava ga srbija iz njima poznatih razloga
B) Mrznja BIH srba prema BIH je jaca od ocigledne nesposobnosti i pogubnosti dodikove politike prema sopstvenom narodu.


Dodik je posljednja nada satanizovanim BIH srbima da ih izvuce iz mrske BIH,zato dodik i ima svu tu moc i podrsku svov naroda...
User avatar
mirsek
Posts: 12948
Joined: 07/05/2010 15:40

#44617 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mirsek »

zavrzlama wrote:Dodik se odrzava na vlasti iz samo dva kljucna razloga.

A) Podrzava ga srbija iz njima poznatih razloga
B) Mrznja BIH srba prema BIH je jaca od ocigledne nesposobnosti i pogubnosti dodikove politike prema sopstvenom narodu.


Dodik je posljednja nada satanizovanim BIH srbima da ih izvuce iz mrske BIH,zato dodik i ima svu tu moc i podrsku svov naroda...
Neka nama NI radi punom parom, a Dodik sa crne liste neka nastavi laprdati. Srbi ce ako se ovo nastavi postati velika manjina u BIH, nose breme zlocina koje su izabrani politicari ucinili i koje i dalje slave i podrzavaju, nece u NATO, nemaju nikakvu vojnu moc da pokusaju nesto silom, ni sa ukljucenom Srbijom ne bi puno bolje prosli. Vrhunski su stratezi, nema dalje.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44618 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

mirsek wrote:
zavrzlama wrote:Dodik se odrzava na vlasti iz samo dva kljucna razloga.

A) Podrzava ga srbija iz njima poznatih razloga
B) Mrznja BIH srba prema BIH je jaca od ocigledne nesposobnosti i pogubnosti dodikove politike prema sopstvenom narodu.


Dodik je posljednja nada satanizovanim BIH srbima da ih izvuce iz mrske BIH,zato dodik i ima svu tu moc i podrsku svov naroda...
Neka nama NI radi punom parom, a Dodik sa crne liste neka nastavi laprdati. Srbi ce ako se ovo nastavi postati velika manjina u BIH, nose breme zlocina koje su izabrani politicari ucinili i koje i dalje slave i podrzavaju, nece u NATO, nemaju nikakvu vojnu moc da pokusaju nesto silom, ni sa ukljucenom Srbijom ne bi puno bolje prosli. Vrhunski su stratezi, nema dalje.
Samo bi dodao, ja ih u buducnosti vidim kao Srbe na Kosovu (NA ZALOST)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44619 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

[quote]NOVI SUBJEKT NA POLITČKOJ SCENI: Komšić, Lazović, Đonlagić i Čolpa o osnivanju SPD-a
U sarajevskom hotelu Holiday započela je Osnivačka skupština Pokreta socijalne pravde i demokratije (SPD).

Image

Predsjedavajući Inicijativnog odbora Pokreta socijalne pravde i demokratije (SPD) Ivo Komšić rekao je da se za današnju Osnivačku skupštinu, koja se održava u Sarajevu, prijavilo 350 delegata, ali su neki javili da ne mogu doći iz raznih razloga.

Međutim, kako kaže, oni žele biti na spisku osnivača.

- Mi ne pravimo političku stranku, nego želimo stvoriti kritičnu masu u društvu koja može promijeniti stanje - ističe Komšić.

Image

Prema njegovim riječima, stanje u društvu je katastrofalno jer su ga etnonacionalističke stranke potpuno podijelile.

- Naši građani više ne funkcioniraju kao građani nego kao pripadnici etnonacionalističkih skupina, a ista situacija je i sa državom - dodao je Komšić.

Miro Lazović ističe da SPD ima za cilj da svojim aktivnostima objedinjava građansku alternativu, prije svega partije socijaldemokratske orijentacije.

- Mislim da će to biti jedan od osnovnih nastojanja pokreta, s ciljem da se on usmjeri na ona pitanja koja su bitna za državu BiH i za građansku alternativu kao otpor onim politikama koje dijele BiH - napominje Lazović.

Image

Kako je kazao, SPD će se u svom daljem djelovanju širiti na cijeli prostor BiH.

- Imamo najave i podršku od mnogih ljudi koji danas nisu ovdje, ali koji će sigurno biti naši predstavnici i u RS-u i u zapadnoj Hercegovini. - navodi Lazović.

Mi ne mislimo politički ratovati ni s kim, dodaje, ali postoji jedna crvena linija ispod koje SPD neće ići.

- A ta crvena linija znači da otvaramo dijalog, mostove i razgovore jer samo u BiH se na taj način mogu rješavati problemi i potrebni su zdravi kompromisi - poručio je Lazović.

Potpredsjednik DF-a Dženan Đonlagić kazao je da su od 1995. pa naovamo na lijevoj političkoj sceni u BiH bili prisutni fragmentacija, proces dezintegracije i rascpjekivanja.

Osnivačka skupština SPD-a, kako kaže Đonlagić, koji je jedan od 230 prisutnih delegata, početak je okrupnjavanja lijeve i građanske političke scene u BiH.

Image

- Potpuno sam siguran da sa aspekta strateškog cilja, koji je zacrtan u Proglasu ovo pokreta, to je objedinjavanje i okrupnjavanje lijeve i građanske političke scene koja se samo kao takva može suprotstaviti etnonacionalnim političkim partijama u BiH - rekao je Đonlagić.

U konačnici, dodaje, SPD može u narednim izbornim ciklusima osvojiti takav izborni rezultat koji će dati podlogu ujedinjenoj ljevici da konačno ona kreira procese u BiH koji će značiti zagovaranje individualnih građanskih prava svakog pojedinca bez obzira gdje živi u BiH.


Predsjednik Građanskog saveza Nihad Čolpa ističe da je ljevica u BiH svedena na mjeru koja odgovara protivnicima ove zemlje.

Image

- Smatram da to treba promijeniti. BiH i njenom društvu treba jaka, odlučna, perspektivna i hrabra ljevica koja može donijeti promjene u BiH i promijeniti ovo stanje - dodao je Čolpa.[/quote]

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/119 ... spd_a.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44620 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

BIH
OSNIVAČKA SKUPŠTINA
Šta stoji u proglasu SPD-a: BiH se od Daytona do danas nije nalazila u težoj situaciji


Naglašeno je da su u Pokret uključene, preko svojih delegata, političke organizacije i organizacije civilnog društva, te pojedinci iz javnog i političkog života BiH

Pokret socijalne pravde i demokratije na današnjoj osnivačkoj Skupštini u Sarajevu usvojio je Proglas u kojem tvrde da se Bosna i Hercegovina od Daytonskog sporazuma do danas nije nalazila u težoj političkoj i sigurnosnoj situaciji.

Ističu da su zaustavljene reforme i procesi približavanja države euroatlanskim integracijama, a da etno-nacionalističke stranke istrajavaju na daljnjim podjelama društva i države i ucjenjivačkim zahtjevima blokiraju i onaj dio vlasti koji se formirao.

Također, dodaju da se zakoni ne donose, privredom vlada stihija, socijalno stanje građana je sve lošije, mladi ljudi napuštaju zemlju. Susjedne države se, kako se navodi, sve direktnije miješaju u unutarnje prilike naše zemlje i krše Daytonski sporazum, dok predstavnici međunarodne zajednice, čak i oni s aktivnim mandatom, ne čine ništa da to zaustave.

Naglašeno je da su u Pokret uključene, preko svojih delegata, političke organizacije i organizacije civilnog društva, te pojedinci iz javnog i političkog života BiH.

Načela na kojima će Pokret djelovati su: očuvanje i jačanje države BiH i njenih institucija, kao cjelovite, suverene, nezavisne, međunarodno priznate države, utemeljene na vladavini prava i zaštiti osnovnih ljudskih prava i sloboda, proklamiranih UN Poveljom o ljudskim pravima i Konvencijom o osnovnim ljudskim pravima i slobodama Vijeća Evrope; antifašizam, demokracija, sloboda vjere i uvjerenja, sekularizam države i bogatstvo raznolikosti našega društva;
promocija temeljnih ideja i principa socijaldemokracije kao političke ideologije koja može integrirati bh. društvo i državu i očuvati njihov multietnički karakter; socijalna pravda, solidarnost i zaštita najugroženijih društvenih slojeva;
evropske vrijednosti kao putokaz reformama koje vode BiH u euroatlanske integacije; jačanje povjerenja u državu kod mladih, kako bi svoje znanje i stvaralaštvo stavili u funkciju napretka zemlje, njenog izlaska iz stagnacije i politčkih blokada.

Kao krajnji cilj djelovanja pokreta navedeno je ujedinjenje ljevice u BiH, kao jedinstvene i snažne političke organizacije socijaldemokratske provenijencije.

Pokret ima, osim Skupštine, Predsjedništvo koje bira Skupština i koje predstavlja Pokret u domaćoj i međunarodnoj javnosti. Predsjedništvo bira predsjedavajućeg i sekretara Pokreta.

– Pozivamo političke organizacije, organizacije civilnog društva i pojedince, da pristupe Pokretu i tako formiraju široku društvenu platformu za objedinjavanje ljevice u BiH, borbu protiv rastućeg etnonacionalizma, za izlazak BiH iz političkih blokada i ekonomske zaostalosti – navedeno u Proglasu Pokreta socijalne pravde i demokratije.
https://www.fokus.ba/vijesti/bih/sta-st ... i/1498195/
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44621 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

Mirko Sarovic novi predsjednik SDS-a.

Duel je bio izjedbacen, Sarovic je dobio 205 glasova a njegov protukandidat 184. Vidjet cemo hoce li polarizacija unutar stranke dovesti do raskola.

Inace, o SDS-u sve najgore. Tesko je od njih ista dobro ocekivati.
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#44622 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madridista15 »

Da, o SDS-u sve najgore, ali Šarović je u ovom trenutku najbolja opcija za nas.

SNSD praktično ima svoje ljude u stranci i ovo je definitivno poraz za njih. Da je Miličević pobijedio, opozicija u RS više ne bi postojala.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44623 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Sarovicu treba dati priliku pa i podrsku. Po BiH sigurno je bolji od bilo kog SNSDovca ili N.Stevandica.
Mjera djikana je, sto vise mrzis i unistavas BiH to si veci Srbin. Sarovic je ipak nesto radio i napravio.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44624 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

To je jedini nacin da SDS stane na noge i da ga SNSD ne poguta. Bio je najbolji ministar u Vladi. Mislim da je covjek sa komim se moze saradjivati, a da niciji interesi ne budu ugrozeni.
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#44625 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mayab »

SRĐAN PUHALO
Ekselencijo Jaćimoviću nahrani kučiće i ništa ne diraj
Priznajem do neki dan nisam znao ko je Dragan Jaćimović, dok nisam pročitao da je postavljen za ambasadora Bosne i Hercegovine u Sjevernoj Makedoniji. Nakon što su neki mediji doveli u pitanje njegove kvalifikacije za mjesto ambasadora, njegova ekselencija Jaćimović u svoju odbranu je kazao par antologijskih rečenica koje veoma dobro pokazuju trenutno stanje nešeg društva.

Nakon pitanja novinara o njegovoj stručnoj spremi tj. o fakultetima na kojima se visoko obrazovao njegova ekselencija Jaćimović je rekao:

„Ja znam ljude koji su završili dva fakulteta, a nemaju posao jer su nesposobni. Ja ništa nisam ukrao, ali nekome je zanimljivo mene peglati“

Iz formulacije odgovora i riječnika kojim se koristi, možemo da vidimo da je gospodina Jaćimovića potpuno obuzeo duh Milorada Dodika. Na stranu njegova arogancija ono što me mnogo više brine je nemogućnost pomoćnika ministra u Vladi Republike Srpske da razumije koliko je naše društvo u problemu kada se ljudi sa završena dva fakulteta opažaju kao nesposobni i ne mogu da nađu posao.

Nakon toga njegova ekselencija Jaćimović dodaje:
Image
„Niko ne govori kako sam doveo Ivanu Španović ili odnio šal Republike Srpske na Svjetsko prvenstvo u odbojci. Ja sam napravio sportski centar u Dubici i još mnogo toga“

Kao što vidimo pomoćnik ministra Jaćimović tvrdi da je on doveo Ivanu Španović u Banjaluku, ali je 15. oktobra 2018. godine govorio drugačije “Srećan sam što se Ivana odazvala pozivu predsjednika RS Milorada Dodika i došla u Banjaluku da se druži za djecom. Takođe, nadam se da će sljedeći put kada bude dolazila tribine biti pune i da će Ivana doći kao takmičarka.”

Sad dolazimo do famoznog šala Republike Srpske na Svjetskom prvenstvu u odbojci koje se 2018. godine održalo u Japanu kojeg je ponio zamjenik ministra Jaćimović a sa kojim su se fotografisale odbojkašice Srbije Brankica Mihajlović i Tijana Bošković.
Tada je zamjenik ministra Dragan Jaćimović za Glas Srpske izjavio „Puno mi je srce jer su svi čuli za Srpsku“. Ne znam koliko je ljudi u svijetu vidjelo ovu fotografiju i znalo pročitati ćirilicu, ali to nam pokazuje da gospodin Jaćimovič ima ozbiljan problem u kontaktu sa realnošću. Naravno, odsustvo realnosti je odlična preporuka kod Milorada Dodika kada bira diplomate.

Prava je šteta što nije ranije imenovan za ambasadora u Španiji, da sa sve šalom Republike Srpske uleti na finale Lige šampiona, umjeto one prsate Ruskinje.

Na kraju saznajemo da je On napravio sportski centar u Dubici, ali našim parama, tj. parama Vlade Republike Srpske.

Njegova ekselencija Dragan Jaćimović je najbolji pokazatelj sunovrata ovog odruštva. Gdje je snalažljivost važnija od obrazovanja, gdje je diploma važnije od znanja, a partijska lojalnost od diplomatskog iskustva. Ovo nema vaze samo sa Jaćimovićem jer da nije on izabran za ambasadora, bio bi izabran neko sličan njemu.

Za Bosnu i Hercegovinu je prava sreća što ga je zapala Sjeverna Makedonija koja je mala i nebitna zemlja, zamislite da je postavljen za ambasadora u USA ili Velikoj Britaniji, najebali bi.
Locked