#44576 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Posted: 10/06/2019 19:31
A nasa logika, kao naroda, je bolja od njegove?
Zna on dobro sta radi samo mu ograniciti manevar. Sada mu je najuzi radijus pa pjeni svaki dan. Navikao da ide sve kako zamisli kad odjednom neko mu stao na put. Laki je neurozan i treba ga samo kulirati i smijati mu se dok pjeni.mishic wrote:Svaki potez Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika je neka vrsta ultimatuma. I svaki taj ultimatum je postavljen na tako arogantan način kako to može postaviti samo osoba sa količinom arogancije poput Dodikove.
Nedozvoljavanje da "vojska stane između Srbije i RS" a kako bi se zaustavio priliv migranata suluda je nebuloza i ništa drugo. A onda proziva druge za koćenje procesa u BiH. Sam ne saziva sjednice Predsjedništva a govori o blokadama u Federaciji. Postavlja ultimatum već usvojenom MAP-u a traži formiranje Vijeća ministara.
I sve tako redom.
Njegova logika i logika ove Jukićeve zaista je debilna. Drugačije je nije moguće ni opisati ni razumjeti.
Cekaj, jel' ti to zagovaras nenabacivanje na volej Dodicku?seoBIH wrote:A nasa logika, kao naroda, je bolja od njegove?
http://b-novine.com/2016/05/31/31-maj-d ... lih-traka/Zašto se danas nose bijele trake?
Ako ste korisnik Facebooka niste mogli ne primjetiti da se na profilima vaših prijatelja pojavljuju poveznice ili fotografije na kojima se ističe ruka preko koje je postavljena bijela traka. Nije u pitanju neki novi modni trend, niti viralni hit (poput ice challenge-a) već podsjećanje na jednu strašnu istinu iz bosanskog grada Prijedora koju su okusili tamnošnjici Bošnjaci mjeseca maja (i poslije njeg) 1992.g.
O čemu se radi?
Ovo je važno objasniti posebno mlađim naraštajima, svjedno kojem konstitutivnom narodu pripadali i u kojem dijelu BiH živjeli, odnosno svjejedno kojoj evropskoj ili svjetskoj nacionalnosti pripadali, jer događaji iz Prijedora 1992 moraju biti planetarno prezentovani.
31. maja 1992. godine tadašnja vlast SDS-a, “potkovana” snagom tzv. JNA, naredila svim nesrbima da na rukave stave bijele trake, a na prozore izvise bijele zastave ili plahte. Ta sramna odluka bila je samo uvertira u morbidni scenarij fašističke vlasti – da na taj način kontrolira, obilježe sve one čiji život od toga trenutka neće vrijediti više od metka, gelera granate ili poteza sječivom noža. Bijele trake bile su uvod u monstruozna ubistva, silovanja, pljačke, logore, masovne grobnice, nemilosrdna protjeravanja Bošnjaka i Hrvata iz svojih domova. Oni koji nisu uspjeli preživjeti fašističke metode prijedorskih srpskih vlasti završili su ili u konc-logorima ili u Tomašici – jednoj od najvećih masovnih grobnica.
Historija se ponavlja
I za površne poznavatelje historije poznat je podatak da su nacističke vlasti u Njemačkoj obilježavali židove posebnim trakama s ciljem njihovog progona i uništenja. Historija se ponovila u Prijedoru 1992.g. u srcu Evrope, iste one Evrope koja je po okončanju II svjetskog rata pobjedivši fašizam kazala: “NIKADA VIŠE!” Pjesma “Moja mala Židovko” poznatog BH kantautora Edina Dervišhalidovića (Dino Merlin) sa albuma Hotel Nacional govori zapravo o tom palarelizmu u stradanju dva naroda – bošnjačkog i židovskog. (https://www.youtube.com/watch?v=gHMmUTe2wfU)
Danas se u Prijedoru očekuje okupljanje oko 2000 građana iz regije koji će prijedorskoj vlasti, s gradonačelnikom Markom Pavićem na čelu, potpuno imunoj na inicijativu podizanja spomen-obilježja za 102 ubijene djece Prijedora, još jednom ukazati na tu neprihvatljivu, necivilizacijsku, čak i protivzakonitu praksu po važećim zakonima Republike Srpske (RS). u 12.50 sati učesnici će s imenima djece na ružama krenuti ispred kancelarije Udruženja Prijedorčanki „Izvor“. Kao i prethodnih godina, formirat će grupu na početku pješačke zone i krenuti na glavni trg. U sklopu scenarija manifestacije predviđena je i umjetnička instalacija s dječijim cipelicama kako bi se i u toj konceptualnoj formi ukazalo na zločin učinjen djeci ovoga grada. Fikret Bačić iz Zecova kod Prijedora, jedan od organizatora Dana bijelih traka, otac dvoje ubijene djece Nermina i Nermine i inicijator podizanja spomen-obilježja ubijenoj djeci, potvrdio je da će u Prijedor stići gosti iz Zagreba, Beograda, Sarajeva i mnogih evropskih gradova. – Svoj dolazak potvrdio je i hrvatski konzul u Banjoj Luci Vlatko Kramarić te brojni mirovni i politički aktivisti – izjavio je za “Avaz” Bačić.
Iako ničiju žrtvu ne treba umanjivati, nekako se kao simbol prijedorskih stradanja ističe majka Hava Tatarević iz naselja Zecovi, danas starica koja je ostala bez šest sinova i muža. Naime, 23. jula 1992. godine četnici su na njene oči odveli od ručka njenih šest sinova i muža lokalnim putem. Tada ih je posljednji put vidjela. Hava je za svojim sinovima i mužem tragala 22 godine, a njihovi posmrtni ostaci su pronađeni u aprilu 2014. godine, u najvećoj masovnoj grobnici na ovim prostorima, u Tomašici. Ukopani su u julu iste godine. O njenoj tuzi, bolu i ptanjama kroz koje prolazi danas kroz poemu se izrazio Admir-ef. Muhić.
Jel ovo neka zajebancija?mishic wrote:U Mehurićima kod Travnika i centru Vozuće (za početak) na Bajram postavljamo kamen temeljac za velik spomenik Odredu El-Mudžahid. Da bi sječanje na ovu vitešku jedinicu bilo onakvo kako oni i zaslužuju formirat ćemo Fondaciju memorijala El-Mudžahid koja podrazumijeva da se otvori Muzej soba, da se omogući upoznavanje sa načinom rada i djelovanja ove jedinice i da se svi simpatizeri i bivši pripadnici ove jedinice imaju gdje okupljati, družiti i čuvati uspomenu na neopisivo golemi doprinos ovoga Odreda u oslobađanju Zemlje.
Udruženje građana El-Mudžahid i pomenuta Fondacija imati će obavezu čuvati i njegovati cjelokupnu tradiciju uspostavljenu djelovanjem ovih genijalnih boraca s ciljem kako bi, kao što je to bilo i u periodu od 1992-1995. godine, bili garant zaštite Bošnjaka od četničkih pokolja.
Porede ova dva monumentalna spomenika Fondacija će razmotriti koji su to lokaliteti i mjesta briljantnh akcija El-Mudžahida kako bi se na još nekoliko lokacija u Bosni i Hercegovini obilježile historijske pobjede El-Mudžahida nad četničkom žgadijom.

HARIS SILAJDŽIĆ U HAAGU: "Politički projekat u čije ime je počinjen genocid u BiH je ostao netaknut..."
Ipak, politički projekat u čije ime su počinjeni ovi zločini ostaje netaknut čime se šalje poruka svijetu da se agresijom i genocidom mogu ostvarivati politički ciljevi. Ovakav kompromis sa zlom direktno ugrožava mir ne samo u regiji nego i na cijelom evropskom kontinentu – rekao je Silajdžić.
Haris Silajdžić, bivši ministar vanjskih poslova RBiH i član Predsjedništva naše zamlje, predsjedavao je sesijom o obrazovanju i zaštiti kulturnog nasljeđa na Svjetskom forumu o kulturi mira koji je održan u Palati mira u Hagu.
U svom obraćanju Silajdžić je naglasio da su tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu počinjeni najteži ratni zločini uključujući i zločin genocida.
– Odgovorne za ove zločine Haški tribunal osudio je na dugotrajne kazne uključujući i kaznu doživotnog zatvora. Ipak, politički projekat u čije ime su počinjeni ovi zločini ostaje netaknut čime se šalje poruka svijetu da se agresijom i genocidom mogu ostvarivati politički ciljevi. Ovakav kompromis sa zlom direktno ugrožava mir ne samo u regiji nego i na cijelom evropskom kontinentu – rekao je Silajdžić.
ZVIZDIĆ OTPUHAO SRBIJANSKOG KLOVNA IVICU DAČIĆA: "Prošlo je vrijeme beogradskog tutorstva i nikada se više neće vratiti"!
Na današnjem Saboru Saveza nezavisnih socijaldemokrata, među ostalima, govorio je i lider Socijalističke partije Srbije, Ivica Dačić, koji je s govornice poručio da "BiH nikada neće biti muslimanska kako to žele Bošnjaci".
''Bosna i Hercegovina nije i nikad neće biti muslimanska kako to hoće Bošnjaci. Da sad ne pretjerujem, počinjem da ličim na Mileta Dodika'', rekao je Dačić na saboru SNSD-a.
Na ovu izjavu, žustro je reagirao dopredsjednik SDA i premijer BiH, Denis Zvizdić, koji je Dačiću poručio da se nikada u historiji Bošnjaka nije pojavio politički ili bilo koji drugi pokret, namjera ili ideja u čijoj osnovi nije posmatrana BiH kao višenacionalno društvo ravnopravnih građana bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost.
“Umjesto očekivanih dobrosusjednih poruka unapređenja ekonomske i društvene saradnje, međusobnog razumijevanja i izgradnje povjerenja na principima istine, pravde i tolerancije, danas smo od Ivice Dačića, kao ministra vanjskih poslova Srbije, mogli čuti zlonamjerne poruke mržnje i netrpeljivosti prema svemu što je bosanskohercegovačko i bošnjačko", naveo je Zvizdić u svojoj reakciji.
- Riječ je o šovinističko- militarističkoj izjavi, koja predstavlja besprizornu nadmenost i u čijoj je osnovi zlokobna namjera da se u negativan kontekst stave Bošnjaci, koje paušalno, lažno i neargumentivano optužuje da žele “muslimansku BiH”, smatra premijer Zvizdić.
On dalje navodi da je ovakav pokušaj beskrupulozne diskreditacije civilizacijske, moralne i integrativne uloge Bošnjaka u očuvanju cjelovite, suverene i višenacionalne Bosne i Hercegovine, recidiv ultra-nacionalističke ideologije koja je utemeljena na mitomaniji i lažima, a čiji je promotor i izvršilac bio Slobodan Milošević.
"Agresija na nezavisnu i međunarodno priznatu BiH, kao i aktuelno negiranje BiH i lažno optuživanje Bošnjaka od strane njegovih sljedbenika predstavljaju nastavak te poražene politike", smatra Zvizdić.
Premijer BiH dalje decidirano tvrdi da se nikada u historiji Bošnjaka nije pojavio politički ili bilo koji drugi pokret, namjera ili ideja u čijoj osnovi nije posmatrana BiH kao višenacionalno društvo ravnopravnih građana bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost.
"BiH je uvijek bila, jeste i ostaće bosanskohercegovačka i multikulturna, i na čitavoj njenoj teritoriji uvijek je bilo i uvijek će biti mjesta za ezane i crkvena zvona, za džamije, crkve, katedrale i sinagoge. Zbog toga pozivam političke predstavnike naših susjeda da bosanskohercegovačko jedinstvo različitosti, ako ne mogu razumjeti, onda makar poštuju", naveo je Zvidić u pisanoj reakciji.
Zvizdić također navodi da Bošnjaci nikada nisu tražili muslimansku Bosnu. Naprotiv, Bošnjaci, kao i svi drugi građani BiH, bosanski Srbi, bosanski Hrvati i svaki njen stanovnik žele cjelovitu, jedinstvenu, demokratsku i evropsku BiH, kao multikulturno društvo jednakih šansi.
"Zato gospodine Dačiću, prestanite lažno optuživati Bošnjake. Prošlo je vrijeme oktroisanja, koloniziranja, višedecenijske degradacije nacionalnog bića i kulturne samobitnosti Bošnjaka, i nikada se više neće vratiti.
Bez obzira na subverzivne aktivnosti koje se provode protiv suvereniteta, integriteta i multinacionalnog bića BiH, i uprkos “skrivenim namjerama” koje se između redova mogu iščitati u ovoj bizarnoj izjavi, u BiH se neće dogoditi dvije stvari: bosanskohercegovački entitet RS, bez obzira na etničko čišćenje, počinjene zločine i genocid, nikada neće biti ekskluzivno srpski, i taj isti entitet nikada neće postati “zapadna Srbija”, kako to očito neki žele i javno izjavljuju", navodi se u Zvizdićevom saopćenju.
Na kraju saopćenja, Zvizdić navodi da zlurade i huškačke izjave, poput današnje Ivice Dačića, pozivaju na oprez i jedinstvo svih probosanskohercegovačkih snaga jer, kako je to jednom rekao Ivo Andrić:
“Opasni mogu biti ljudi koji zbog svog neznanja i svoje ograničenosti neograničeno vjeruju u svoju pamet i pronicljivost, i u tačnost svakog svog suda i zaključka.”
(S.B./Agencije)
A ta pudlica jos i socijalistaMaraschino wrote:Laju kerovi Vucicevi, prvo posalje Vulina a sada i ovu Slobinu pudlicu.
Ko vlada, seseljev nosac gajbi i slobina pudlica.megaman4 wrote:A ta pudlica jos i socijalistaMaraschino wrote:Laju kerovi Vucicevi, prvo posalje Vulina a sada i ovu Slobinu pudlicu.![]()
Kukala ti majka ko vlada srbijom![]()
Tako, fino, kulturno ga posaljes u pm.Haman2 wrote:ZVIZDIĆ OTPUHAO SRBIJANSKOG KLOVNA IVICU DAČIĆA: "Prošlo je vrijeme beogradskog tutorstva i nikada se više neće vratiti"!
Na današnjem Saboru Saveza nezavisnih socijaldemokrata, među ostalima, govorio je i lider Socijalističke partije Srbije, Ivica Dačić, koji je s govornice poručio da "BiH nikada neće biti muslimanska kako to žele Bošnjaci".
''Bosna i Hercegovina nije i nikad neće biti muslimanska kako to hoće Bošnjaci. Da sad ne pretjerujem, počinjem da ličim na Mileta Dodika'', rekao je Dačić na saboru SNSD-a.
Na ovu izjavu, žustro je reagirao dopredsjednik SDA i premijer BiH, Denis Zvizdić, koji je Dačiću poručio da se nikada u historiji Bošnjaka nije pojavio politički ili bilo koji drugi pokret, namjera ili ideja u čijoj osnovi nije posmatrana BiH kao višenacionalno društvo ravnopravnih građana bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost.
“Umjesto očekivanih dobrosusjednih poruka unapređenja ekonomske i društvene saradnje, međusobnog razumijevanja i izgradnje povjerenja na principima istine, pravde i tolerancije, danas smo od Ivice Dačića, kao ministra vanjskih poslova Srbije, mogli čuti zlonamjerne poruke mržnje i netrpeljivosti prema svemu što je bosanskohercegovačko i bošnjačko", naveo je Zvizdić u svojoj reakciji.
- Riječ je o šovinističko- militarističkoj izjavi, koja predstavlja besprizornu nadmenost i u čijoj je osnovi zlokobna namjera da se u negativan kontekst stave Bošnjaci, koje paušalno, lažno i neargumentivano optužuje da žele “muslimansku BiH”, smatra premijer Zvizdić.
On dalje navodi da je ovakav pokušaj beskrupulozne diskreditacije civilizacijske, moralne i integrativne uloge Bošnjaka u očuvanju cjelovite, suverene i višenacionalne Bosne i Hercegovine, recidiv ultra-nacionalističke ideologije koja je utemeljena na mitomaniji i lažima, a čiji je promotor i izvršilac bio Slobodan Milošević.
"Agresija na nezavisnu i međunarodno priznatu BiH, kao i aktuelno negiranje BiH i lažno optuživanje Bošnjaka od strane njegovih sljedbenika predstavljaju nastavak te poražene politike", smatra Zvizdić.
Premijer BiH dalje decidirano tvrdi da se nikada u historiji Bošnjaka nije pojavio politički ili bilo koji drugi pokret, namjera ili ideja u čijoj osnovi nije posmatrana BiH kao višenacionalno društvo ravnopravnih građana bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost.
"BiH je uvijek bila, jeste i ostaće bosanskohercegovačka i multikulturna, i na čitavoj njenoj teritoriji uvijek je bilo i uvijek će biti mjesta za ezane i crkvena zvona, za džamije, crkve, katedrale i sinagoge. Zbog toga pozivam političke predstavnike naših susjeda da bosanskohercegovačko jedinstvo različitosti, ako ne mogu razumjeti, onda makar poštuju", naveo je Zvidić u pisanoj reakciji.
Zvizdić također navodi da Bošnjaci nikada nisu tražili muslimansku Bosnu. Naprotiv, Bošnjaci, kao i svi drugi građani BiH, bosanski Srbi, bosanski Hrvati i svaki njen stanovnik žele cjelovitu, jedinstvenu, demokratsku i evropsku BiH, kao multikulturno društvo jednakih šansi.
"Zato gospodine Dačiću, prestanite lažno optuživati Bošnjake. Prošlo je vrijeme oktroisanja, koloniziranja, višedecenijske degradacije nacionalnog bića i kulturne samobitnosti Bošnjaka, i nikada se više neće vratiti.
Bez obzira na subverzivne aktivnosti koje se provode protiv suvereniteta, integriteta i multinacionalnog bića BiH, i uprkos “skrivenim namjerama” koje se između redova mogu iščitati u ovoj bizarnoj izjavi, u BiH se neće dogoditi dvije stvari: bosanskohercegovački entitet RS, bez obzira na etničko čišćenje, počinjene zločine i genocid, nikada neće biti ekskluzivno srpski, i taj isti entitet nikada neće postati “zapadna Srbija”, kako to očito neki žele i javno izjavljuju", navodi se u Zvizdićevom saopćenju.
Na kraju saopćenja, Zvizdić navodi da zlurade i huškačke izjave, poput današnje Ivice Dačića, pozivaju na oprez i jedinstvo svih probosanskohercegovačkih snaga jer, kako je to jednom rekao Ivo Andrić:
“Opasni mogu biti ljudi koji zbog svog neznanja i svoje ograničenosti neograničeno vjeruju u svoju pamet i pronicljivost, i u tačnost svakog svog suda i zaključka.”
(S.B./Agencije)
Vucic proizvod katolika Seselja a Dacic proizvod Crnogorca i bankara Milosevica.Maraschino wrote:Ko vlada, seseljev nosac gajbi i slobina pudlica.megaman4 wrote:A ta pudlica jos i socijalistaMaraschino wrote:Laju kerovi Vucicevi, prvo posalje Vulina a sada i ovu Slobinu pudlicu.![]()
Kukala ti majka ko vlada srbijom![]()
Sve je isto samo njega nema...
A medju ovim migrantima nema nekog sto bi se malo detonirao to je ne brine pa sprjecava se slanje vojske na granicuMaraschino wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/cvijano ... /190616032
Zeljko zaboravlja da se najvise terorista po glavi stanovnika nalazi u genocidnom brlogu.
Tokom 2017. godine iz BiH je izvezeno 193,8 miliona KM. Najviše smo u Saudijsku Arabiju, tačno 45.583.023 KM, pa u Afganistan 29.947.702 KM, dok su na trećem mjestu Sjedinjene Američke Države sa 26.236.492 KM.
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... pci/307196U posljednji pet godina najviše oružja iz BiH kupuju Saudijci, pa Amerikanci, te Afganistan, Švicarska, Egipat, Malezija, Bugarska, Srbija, Turska, Pakistan...
Rat je sport i bitno je da se obrce lova? Pretpostavljam da se to odnosi i na rat u Bosni? Sport?aerodinamika wrote:lijepo je tudim polnim organom mltit po žari ali nekad treba sjest, pogledat istiunu duboko u oči i doči pameti,
bosasnko hercegovacka namjesnka indusrrija bilježi iz dana u dan, iz godine u godinu sve bolje i bolje izvozne prozvođačke rezultate
zadnjih pet šest godina največi kupac naših proizvoda je SaudijaTokom 2017. godine iz BiH je izvezeno 193,8 miliona KM. Najviše smo u Saudijsku Arabiju, tačno 45.583.023 KM, pa u Afganistan 29.947.702 KM, dok su na trećem mjestu Sjedinjene Američke Države sa 26.236.492 KM.https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... pci/307196U posljednji pet godina najviše oružja iz BiH kupuju Saudijci, pa Amerikanci, te Afganistan, Švicarska, Egipat, Malezija, Bugarska, Srbija, Turska, Pakistan...
ono što nam je državotvorni interes jeste da rat u jemenu potraje što duže, da dobije na intenzitetu i da Saudiji u godinama koje slijede prodajemo i prodamo što više oruža a možda u budučnosti proširivanjem obima i vrste prozvodnje što raznovrsnijeg oružija
Vidljivo je i to da dosta izvozimo u Afganistan, nadati se da če i oni u budučnosti što više se baviti ovim sportom i da če mo im prodati što više naših prouzvoda, koji su se dokazali na zahtjevnim terenima svjeta svojim omjerima kvalitete i kvanitete
osim toga naša saradnja sa Saudijskom arabijom nije ograničena samo na prodaju in promet oružanih proizvoda, tu je i turizam, koji se odvija na obje strane, veliki broj naših (prije svega vjerski orjentisanih gradana) odlazi na hodočsaščenje u Saudijsku arabiju koju mnogi s pravom smatraju kolijevkom Islamske vjere, dok sa druge strane sve veći broj Saudijskihg državljkana dolazi na recimo neku vrstu hodočašćanja u Bosnu i Hercegovinu koju sa punim pravom nazivaju Dženetom, rajem na zemlji.
Što se tiče jemena odnosi su nam nikakvi, riječ je o propaloj državi koja je usto i pod sankcijama pa im nemožemo ni prodati oružje, legalnim putem, ako se nešto radi "ispod stola" onda svaka čast, win win situacija bi bila kada bi bili u mogučnosti prodavati oružije i jednim i drugima, ali u ovom trenutku treba se voditi onim bolje ptica u ruci nego dvije na grani, nema potrebe da izigravamo neke moralne horizontale i vertikale, pa u skladu sa navedenim gledati da se naša saradnja sa Saudijskom arabijom produbi i proširi, biće nam svima bolje, kako našoj namjenskoj industriji tako i našem malom čovjeku koji če sutra otiči u turuističko hodočašćenje u Saudiju ili ugostiti poslovično bogate saudijske (kao i turiste iz emirata i dr. zemalja poluotoka) turiste u ovom našem a svijetskom Dženetu
sta uraditi za Jemen?
Prije svega moguće je organizovati prikupljanje pomoći u vidu odjeće, čebadi, hrane za izbjeglice, eventualno prikupiti neke lijekove gaze zavoje,
a kao drugo orgaanizovati neki vid protestne šetnje, uz čitanje prigodne izjave osude rata i pozivanja na mirno riješenje sukoba, te zašto da ne nešto slično performansu od neki dan za Idlib, puštanje 1001 balona u zrak za sve neveine žrtve ratnih stradanja
ipak paziti da sve to bude organizovano od strane gradan, nevladihinh organizacija kako bi se izbjegčo kompromitivanje naše države, državjih i vjerskih velikodostojnika u odnosima na međunarodnom nivou
, ne bitno je da sadimo cvijece i hipsterisemo okolonosara wrote:
Rat je sport i bitno je da se obrce lova? Pretpostavljam da se to odnosi i na rat u Bosni? Sport?
iduče godine idemo na 500 milionaVojna industrija FBiH: 11 firmi zaradilo 57 mil KM
Jedanaest kompanija koje posluju u okviru namjenske industrije Federacije BiH ostvarilo je u prva tri mjeseca ove godine promet u iznosu od 57,5 miliona KM.
Prema dokumentaciji, očekivana proizvodnja za 13 kompanija namjenske industrije iznosi u ovoj godini ukupno 285,9 miliona maraka.
Pet državnih firmi predviđeno je da zarade 239,5 miliona, a privatnih 46,3 miliona KM.