Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4451 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

seka wrote:
sadmire wrote:Meni je Ruta bila prva od Jergovica i nije mi odvratila od njega. Poslije su dosli Mama Leone i Otac, koje u izvjesnoj mjeri korespondiraju, s tim da u prvoj dominira zenska a u drugoj muska komponenta.
Ne znam kakve su ostale, kazu da je Sarajevski marlboro odlicna a Dvori od oraha me i ne privlace previse, ne znam zasto.

Sada citam Vrata od utrobe od Mirka Kovaca, negdje je svrstase medju tri najbolje knjige sa ovih prostora pa rekoh da provjerim. Zraci bas posebnom atmosferom, onom hercegovackom i covjek si moze docarati taj ambijent prije i poslije II svjetskog rata. Nije bas za svaciji ukus, ali meni sasvim odgovara, definitivno ima nesto u sebi.
Preporucila bih Kovacevu, Grad u zrcalu. Ima dosta autobiografije.

Meni se urezao pojam "raguzirati" koji je on isto preuzeo od nekog pisca, naveo je od koga...nekom sam posudila knjgu, tako da ne mogu reci od koga.
Uvela bih pojam i "agramirati" za hercegovce. :evil:

@SinjaD, lokalna Lea Dojc :wink:
meni se cini da i ovdje ima dosta autobiografskog, samo sto nije u glavnoj ulozi jer je tada bio djecak!
Primijetio sam da sin od Stjepana K. Ima iste inicijale kao i pisac i da su rodjeni iste, 1938. godine.
A u pravu si, ima dosta nepoznatih i specificnih termina, ma ti Hercegovci su bas onako posebni
leticija
Posts: 793
Joined: 17/01/2004 00:00

#4452 Re: Šta trenutno čitate?

Post by leticija »

Procitala Dvori od oraha - M. Jergovic. Nista narocito.... dobar je samo naslov knjige.
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4453 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

leticija wrote:Procitala Dvori od oraha - M. Jergovic. Nista narocito.... dobar je samo naslov knjige.
Slazem se :D :thumbup:
Sarajevski marlboro mi je najbolja od Jergovica.
Inace, prije sam citala knjige valjale ne valjale, do kraja. Danas, ako me knjiga ne zainteresira do drugog poglavlja ili neke sredine, nema sanse da je nastavim citam. Ne znam koliko je to dobro ili lose, al ne zelim se muciti i smarati oko nekog djela, koje je ocito lose, i nije nista probudilo u meni.


Nakon Millera :D , na red je dosla Zivotinjska farma, Orwella.
Inace njegova : 1984 mi je jedna od najboljih knjiga. :thumbup:
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4454 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

Eleonora wrote: Nakon Millera :D , na red je dosla Zivotinjska farma, Orwella.
Inace njegova : 1984 mi je jedna od najboljih knjiga. :thumbup:
tu Životinjsku farmu sam pročitao ...........
a jel stvarno 1984 dobra knjiga?
baš sam bacio oči na nju...je li za pred spavanje?
ma uzeću je sad pa kud puklo....big brother is watching you......fazoni :D
znači eleonora, preporučuješ 1984?
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4455 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

AC_grom_DC wrote:
Eleonora wrote: Nakon Millera :D , na red je dosla Zivotinjska farma, Orwella.
Inace njegova : 1984 mi je jedna od najboljih knjiga. :thumbup:
tu Životinjsku farmu sam pročitao ...........
a jel stvarno 1984 dobra knjiga?
baš sam bacio oči na nju...je li za pred spavanje?
ma uzeću je sad pa kud puklo....big brother is watching you......fazoni :D
znači eleonora, preporučuješ 1984?
Ja sam bila pravo skepticna prema njoj. Cak mi je i pocetak bio.... :-) :D ...al kasnije....ne mozes je popustiti vjeruj mi. ;-) Tako iznenadi, sokira, natjera na razna razmisljanja...ukratko : sjebe. :D
Predobra knjiga i obavezno procitaj. :wink: :thumbup:
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4456 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

Eleonora wrote: Ja sam bila pravo skepticna prema njoj. Cak mi je i pocetak bio.... :-) :D ...al kasnije....ne mozes je popustiti vjeruj mi. ;-) Tako iznenadi, sokira, natjera na razna razmisljanja...ukratko : sjebe. :D
Predobra knjiga i obavezno procitaj. :wink: :thumbup:
hoćeš li da ja tebi nešto preporučim.....al nije zafrkancija....predobra knjiga
hoćeš li ? ako nećeš nema problema al samo da znaš da ću ja tvoju preporuku pokušati da pročitam (1984)
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4457 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

AC_grom_DC wrote:
Eleonora wrote: Ja sam bila pravo skepticna prema njoj. Cak mi je i pocetak bio.... :-) :D ...al kasnije....ne mozes je popustiti vjeruj mi. ;-) Tako iznenadi, sokira, natjera na razna razmisljanja...ukratko : sjebe. :D
Predobra knjiga i obavezno procitaj. :wink: :thumbup:
hoćeš li da ja tebi nešto preporučim.....al nije zafrkancija....predobra knjiga
hoćeš li ? ako nećeš nema problema al samo da znaš da ću ja tvoju preporuku pokušati da pročitam (1984)
Moze, naravno. :D Ne moras me pitati : mogu li? :D Jednostavno, samo reci. :)
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4458 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

Eleonora wrote: Moze, naravno. :D Ne moras me pitati : mogu li? :D Jednostavno, samo reci. :)
zar sam pitao ''mogu li''..........hmmmmm ne sjećam se toga a ako jesam onda to nisam bio ja nego ljigavac u meni.........

evo moje preporuke tebi eleonora

Image


ako te ne zadovolji ova priča koju pripovjeda liberalna kćer radikalnog kršćanskog misionara koja se dešava 1959. god. u misiji u Zairu ja ću pojest' autostoperski vodič kroz galaksiju list po list bez priloga
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4459 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

:D :lol: Hvala na preporuci. :-D
Potrazit cu je naravno.
:)
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#4460 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SinjaD »

seka wrote: @SinjaD, lokalna Lea Dojc :wink:
:)
Ja sam je doživjela kao kritiku upućenu Zagrebčanima (ili su ZagrePčani?). Baš me zanima kako su oni doživjeli ovu knjigu? Kako su podnijeli istinu o svojoj nezainteresovanosti za zločin koji im se desio ispred nosa? Mnogi ljudi ne vole kad im se istina baci u lice. A Miljenko to baš onako "suptilno" radi :D

Čini mi se da mi je sad njegova njadraza knjiga Otac.
A i Srda pjeva u sumrak na Duhove je jako zanimljiva i preporučujem je.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3901
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4461 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Vitezanin »

Derviš i smrt. U nedostatku aktivnosti. :D :D :D :D
mesha78
Posts: 33
Joined: 20/11/2009 20:54
Location: Bugojno

#4462 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mesha78 »

Image
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#4463 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SinjaD »

seka wrote:@SinjaD, ne znam kako su Zagrebcani odreagovali...zrcalo :D ...mada ne bih paushalno.
Jedni ga hvale, drugi pljuju. Ako ti nije mrsko čitati:
http://www.nacional.hr/clanak/27554/fil ... e-zvijezde
http://www.mvinfo.hr/images/spacer.gif


Neplanirano ostadoh bez nove knjige pa izvučem s police Orkanske visove :-D
Ah, ta divlja ljubav, te Jorkširske pustare :-D
User avatar
zovemsecrveni
Posts: 243
Joined: 30/09/2009 08:07
Location: Platforma

#4464 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zovemsecrveni »

Image
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#4465 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mondo bizarro »

Image
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#4466 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SinjaD »

seka wrote: Ah...ljubav, ljubav...Emili Bronte :D vjerojatno si je citala, pa obnavljas :D
I to više puta ( u ratu, kad se povazdan samo čitalo i vodu nosilo ) :-D
Ali vraćena je na policu, nepročitana, jer mi prijateljica donese ovu knjigu:

Image

Nisam baš plaho zainteresovana za poslove narko-mafije al' daj šta daš :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#4467 Re: Šta trenutno čitate?

Post by HAVANA »

Lovac na zmajeve :thumbup:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#4468 Re: Šta trenutno čitate?

Post by vox-populi »

AC_grom_DC wrote:
Eleonora wrote: Nakon Millera :D , na red je dosla Zivotinjska farma, Orwella.
Inace njegova : 1984 mi je jedna od najboljih knjiga. :thumbup:
tu Životinjsku farmu sam pročitao ...........
a jel stvarno 1984 dobra knjiga?
baš sam bacio oči na nju...je li za pred spavanje?
ma uzeću je sad pa kud puklo....big brother is watching you......fazoni :D
znači eleonora, preporučuješ 1984?
1984 je vjerovatno u top five najboljih knjiga koje sam ikada procitao. Ako razumijes engleski dovoljno dobro, za potpuni uzitak bih ti preporucio citanje originala a ne prevoda.
User avatar
torcida
Posts: 784
Joined: 26/08/2009 13:10
Location: gens una sumus

#4469 Re: Šta trenutno čitate?

Post by torcida »

andrić-na drini ćuprija
margina
Posts: 91
Joined: 16/02/2008 16:41
Location: SA

#4470 Re: Šta trenutno čitate?

Post by margina »

Jedi, moli, voli. Knjiga je puno, puno bolja od filma.
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4471 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Zavrsio Zapise iz podzemlja od Dostojevskog
a sada Amin Maalouf-Lav Africki. Mislio sam da ce mi prva njegova knjiga biti Samarkand, ali mi je ova dopala u ruke i nisam se razocarao. Covjek pripovijeda sa takvom lakocom da ga je milina citati.
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#4472 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo »

Image

Kupih je danas....je li neko procitao...utisci?? :)
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#4474 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Kljblj »

''Wuthering Heights'' mi je super knjiga!
Sarajevski_Marlboro
Posts: 7686
Joined: 01/05/2010 11:41

#4475 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sarajevski_Marlboro »

Nedvojbeno potvrđujem konstataciju. :)
Kljblj wrote:''Wuthering Heights'' mi je super knjiga!
Post Reply