Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#44426 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

Kolinda wrote:
video wrote:Doci ce i to na red, kad tad :bih:
Sudske odlike ce se morati provoditi!
Tako je, dosta više da Bošnjaci biraju Hrvatima člana predsjedništva i delegate u dom naroda. US davno donio odluku a ona se ne provodi.
Odluka ni na koji način ne spominje način izbora članova Predsjedništva BiH.

Uostalom, presedan s neprovođenjem odluka u BiH je počeo HDZ u svojim kantonima, od "Hercegbosanskog" kantona do termina županija.

A i odluka o Ljubićevoj apelaciji se ne mora sprovesti onako kako HDZ kaže. Ima i preporuka Venecijanske komisije.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#44427 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

Ne znam sta joj odgovaraš. Davno prezvakana tema i muhur udaren.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#44428 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

horkesh wrote:
Kolinda wrote:
video wrote:Doci ce i to na red, kad tad :bih:
Sudske odlike ce se morati provoditi!
Tako je, dosta više da Bošnjaci biraju Hrvatima člana predsjedništva i delegate u dom naroda. US davno donio odluku a ona se ne provodi.
Odluka ni na koji način ne spominje način izbora članova Predsjedništva BiH.

Uostalom, presedan s neprovođenjem odluka u BiH je počeo HDZ u svojim kantonima, od "Hercegbosanskog" kantona do termina županija.

A i odluka o Ljubićevoj apelaciji se ne mora sprovesti onako kako HDZ kaže. Ima i preporuka Venecijanske komisije.
Vlast proizlazi iz naroda. Narod po ustavu BiH su konstitutivni narodi.
A US po apelaciji Bože Ljubića je kazao, na svim administrativnim razinama.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44429 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Kolinda wrote: Vlast proizlazi iz naroda. Narod po ustavu BiH su konstitutivni narodi.
A US po apelaciji Bože Ljubića je kazao, na svim administrativnim razinama.
Zasto onda Srbi nisu konstutivni u kantonima koje kontrolise HDZ?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#44430 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Kolinda wrote:
horkesh wrote:
Kolinda wrote: Tako je, dosta više da Bošnjaci biraju Hrvatima člana predsjedništva i delegate u dom naroda. US davno donio odluku a ona se ne provodi.
Odluka ni na koji način ne spominje način izbora članova Predsjedništva BiH.

Uostalom, presedan s neprovođenjem odluka u BiH je počeo HDZ u svojim kantonima, od "Hercegbosanskog" kantona do termina županija.

A i odluka o Ljubićevoj apelaciji se ne mora sprovesti onako kako HDZ kaže. Ima i preporuka Venecijanske komisije.
Vlast proizlazi iz naroda. Narod po ustavu BiH su konstitutivni narodi.
A US po apelaciji Bože Ljubića je kazao, na svim administrativnim razinama.
...Ali su izbori "GRADJANSKI"...ne izabiraju NARODI vec gradjani. :zzzz:
Kako te samo ne mrzi gluposti izmisljati... :-)
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#44431 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

Kolinda wrote:
horkesh wrote:
Kolinda wrote: Tako je, dosta više da Bošnjaci biraju Hrvatima člana predsjedništva i delegate u dom naroda. US davno donio odluku a ona se ne provodi.
Odluka ni na koji način ne spominje način izbora članova Predsjedništva BiH.

Uostalom, presedan s neprovođenjem odluka u BiH je počeo HDZ u svojim kantonima, od "Hercegbosanskog" kantona do termina županija.

A i odluka o Ljubićevoj apelaciji se ne mora sprovesti onako kako HDZ kaže. Ima i preporuka Venecijanske komisije.
Vlast proizlazi iz naroda. Narod po ustavu BiH su konstitutivni narodi.
A US po apelaciji Bože Ljubića je kazao, na svim administrativnim razinama.
U apelaciji Bože Ljubića se način izbora članova Predsjedništva BiH uopšte ne spominje. Uostalom, sama apelacija se odnosila na članove Izbornog zakona BiH koji se odnose samo na izbor delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH.

Ne znam zašto HDZ-ovi uporno papagajski ponavljaju da se ta odluka odnosi i na Predsjedništvo BiH. OK, ubijedit će svoju ciljanu publiku, ali, realno, ta publika bi HDZ-u povjerovala i da kažu da je noć dan, a dan noć.

Svi ostali relevantni faktori već su rekli svoje - trenutni način izbora članova Predsjedništva BiH potpuno je legalan sa svakog aspekta.

Uostalom, ako HDZ misli da to nije tako, neka uputi apelaciju.

Po pitanju promjene načina izbora članova Predsjedništva BiH trenutno je na redu sudska odluka Sejdić-Finci.
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#44432 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madridista15 »

Vlast proizlazi iz naroda. Narod po ustavu BiH su konstitutivni narodi.
A US po apelaciji Bože Ljubića je kazao, na svim administrativnim razinama.
Netačno. Narod su svi državljani skupa (konstitutivni, Ostali i građani), a ne pojedinačno.

Citat iz presude Ljubić:
Ustavni sud ponovo podsjeća na opće načelo demokracije da vlast u državi proistječe iz naroda i pripada narodu. Iz Ustava Bosne i Hercegovine slijedi da je Ustav Bosne i Hercegovine kao narod označio konstitutivne narode koji zajedno sa Ostalima i građanima Bosne i Hercegovine čine zajednicu državljana koja jednakopravno ostvaruje vlast putem svojih predstavnika.
Ključna riječ u citatu: zajedno, a nikako odvojeno. Bez segregacije, a takav stav je podvučen i u Odluci o konstitutivnosti naroda iz ranih 2000-ih godina kada je rečeno da segregacija nije legitimna u demokratskom društvu.

Dakle, narod su svi skupa i na neposrednim izborima svako ima pravo glasati za svakoga. To niko ne može i ne smije osporiti.

Legitimno predstavljanje se u principu može primijeniti samo na posredni dio izbora za Dom naroda PFBiH i Dom naroda PSBiH. Na neposredni ne može, jer svaki građanin glasa za koga hoće, a svako osporavanje tog prava bi nas odvelo u domen segregacije prema mišljenju Ustavnog suda.

Delegata Hrvata npr. u Skupštini SBK nisu izabrali Hrvati, već građani tog kantona na neposrednim izborima. A za Dom naroda prilikom posrednih izbora ga mogu izabrati isključivo delegata iz reda tog naroda, sve u skladu s Ustavom Federacije na koji se pozvao i Ustavni sud BiH u slučaju Ljubić.
jagugu
Posts: 1225
Joined: 28/07/2018 16:02

#44433 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by jagugu »

Najavljeno uvođenje rezervnog sastava policije RS

http://ba.n1info.com/Vijesti/a325147/Na ... je-RS.html
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#44434 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arzuhal »

Odličan Čeda, do zadnje minute.

User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#44435 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sadie_forever »

Kakvo je ono mjenjanje naziva ulica po Sarajevo? isto kao SDA pocetkom 2000ih :D :lol: :lol: edin forto naivan si do bola,znas da gubite za 4 god?
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#44436 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Seyfo »

jagugu wrote:Najavljeno uvođenje rezervnog sastava policije RS

http://ba.n1info.com/Vijesti/a325147/Na ... je-RS.html
Jagugu, šta ima veze, imamo mi svoje Oružane snage. One svakako postoje, a ovi iz pi si svakako tvrde da one nisu "njihove", nego "naše".
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#44437 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

Kakva je razlika kod garantovanja kredita za Zeljeznice RS (garant drzava BIH) i kredita za TE Tuzla (garant FBIH)? Zasto u ovom drugom slucaju nije garant drzava ili u prvom manjim entitet?
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#44438 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by llull »

Ne bih se ja odusevljavao Cedom, u srbiji kotira kao Vucicev agent ... Moglo bi se Zeljku to odbiti o glavu ...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22750
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#44439 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

llull wrote:Ne bih se ja odusevljavao Cedom, u srbiji kotira kao Vucicev agent ... Moglo bi se Zeljku to odbiti o glavu ...
Tesko da moze iciji agent biti sa ispod 1% glasova na izborima. A prema nama ima konstantnu politiku, tako da ga mi sa ove strane mozemo rahat uzeti kao pozitivnog lika...
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#44440 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JThomas »

gdje nema prave opozicije postoji lažna, postoje sergeji i čede. pa onda branioci časti, države, naroda i vjere "brane" od ovih, mi nismo čemu ali možete misliti šta bi onii radili da pobijede :mrgreen:

svaka sličnost sa drugim balkanskim državama je u tom dijelu slučajna...
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#44441 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JThomas »

na drugoj strani spektra je šešelj koji ima istu ulogu od slobe do danas. da se zapadnim faktorima može reći to isto što i narodu, mi nismo čemu ali možete misliti da on pobijedi :mrgreen:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#44442 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by llull »

Samo da nam Komsica ne ubaci u lose drustvo, pa da zakaci malo po nosu i eto zijana pa sta cemo onda ...
Sad ce srbi uveliko da spinuju nasla se dva narkomana ...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44443 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Radio Slobodna Evropa
Milorad Dodik odustaje od komadanja BiH?
Prije 9h


"Vidi se ta promjena, ali vidi se i promjena u pristupu Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji, otkako je Milorad Dodik postao član Predsjedništva i njegov predsjedavajući. Njegova retorika je drugačija"

U najnovijem “Mostu” Radija Slobodna Evropa razgovaralo o tome da li je Milorad Dodik ponovo napravio politički zaokret, ovoga puta prema Evropskoj uniji. Sagovornici su bili Miloš Šolaja, profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci, i Ibrahim Prohić, politički analitičar iz Sarajeva.

Bilo je riječi o tome kako Dodik u posljednje vrijeme sve više propagira evropski put Bosne i Hercegovine, koliko su na to uticali njegovi susreti u Briselu sa zvaničnicina EU, a koliko predsjednik Srbije Vučić, da li bi približavanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji značilo kraj Dodikovog sna o ujedinjenju sa Srbijom, kako su se zapadni ambasadori u Bosni i Hercegovini našli u čudu zbog nove Dodikove retorike, da li Dodik popravlja odnose sa Briselom i zbog toga da bi bio skinut sa američke crne liste, da li je Dodik toliko dugo na vlasti prije svega zbog toga što je pragmatičan političar i spreman je da se prilagođava, kao i o tome da li je njegovo sadašnje okretanje Evropskoj uniji iskreno.

Omer Karabeg: Dodik je nedavno izjavio da je članstvo u EU spoljnopolitički prioritet Bosne i Hercegovine. Ranije je bio mnogo skeptičniji prema Evropskoj uniji i imao je dosta zamjerki na ponašanje ključnih zemalja Unije prema Republici Srpskoj. Otkud ta promjena?

Mološ Šolaja: Vidi se ta promjena, ali vidi se i promjena u pristupu Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji, otkako je Milorad Dodik postao član Predsjedništva i njegov predsjedavajući. Njegova retorika je drugačija. To nije ni čudno, jer je Dodik pragmatičan političar i mnogo je toga u njegovoj političkoj karijeri bilo je diktirano pragmatičnim razlozima. Ne treba zaboraviti da je i Srbija, koja je za Republiku Srpsku najvažniji partner, snažno opredjeljena za evropski put.
Briselska tajna

Ibrahim Prohić: Zaista se može govoriti o promjeni Dodikovog odnosa, ne samo pema Evropskoj uniji, nego i prema sopstvenoj poziciji unutar struktura vlasti u BiH. Inače, početak Dodikovog mandata u Predsjedništvu bio je potpuno drugačiji od ovoga što sada vidimo. Tada je mahao zastavama, isticao nacionalne simbole, pokazivao mišiće.

Ja bih sadašnje Dodikovo ponašanje nazvao prilagođavanjem novim uslovima. Jer nije isto biti u opoziciji prema organima BiH i biti dio vlasti na nivou BiH. To su dvije poprilično različite pozicije koje nalažu i različito ponašanje. Složio bih se s kolegom Šolajom da je Milorad Dodik prvenstveno vrlo pragmatičan političar, a to znači da se on prilagođava okolnostima i zastupa ona stajališta koja mu donose benefite, odnosno dobit. Imali smo prilike da dugi niz godina pratimo promjene u njegovim stavovima, pa čak kad su u pitanju i temeljna opredjeljenja. Neko je sabrao sve njegove izjave i, kada to pročitate, stičete utisak da to nije govorila ista osoba. Ali jeste, jer je njegova glavna osobina da se prilagođava.

Dodik se promijenio nakon povratka iz Brisela, gdje je bio sa dva druga člana Predsjedništva. On se vratio drugačiji, nešto se po mom sudu desilo u tajnim razgovorima, o čemu javnost nije obaviještena. Postao je znatno umjereniji u retorici, intonacija mu je blaža, naglašava da je otvoren za dogovor. Postao je agitator evropskih integracija Bosne i Hercegovine. Naravno, da bi sačuvao svoj imidž beskompromisnog borca na političkoj sceni, povremeno iznosi svoje poznate tvrdokorne stavove, ali u pola glasa, rekao bih.

Miloš Šolaja: Ne mislim da se je nešto tajno dogodilo u Briselu. Već odavno nema tajne diplomatije o tako važnim stvarima. Mislim da je to više posljedica direktnih kontaka sa briselskim zvaničnicima. S druge strane, treba znati da je Republika Srpska u mnogim reformama u velikoj mjeri u prednosti. Ona je odmah nakon izbora konstituisala vlast, što nije slučaj sa Federacijom BiH, tako da i na toj osnovi Republika Srpska može da zaradi mnogo pozitivnih poena kada je u pitanju odnos prema Evropskoj uniji.
Kojoj izjavi vjerovati?

Nedavno je Dodik u intervjuu Al Džaziri izjavio da teritorijalna cjelovitost Bosne i Hercegovine nije sporna, već je sporna njena nefunkcionalnost. Čovjek bi pomislio ta je to velika promjena u odnosu na ranije izjave, kada je govorio da će se Bosna i Hercegovina raspasti, jer je neodrživa. Međutim, nakon dvadesetak dana u Nišu na obilježavanju 20. godišnjice NATO bombardovanja Srbije Dodik se vratio staroj retorici i rekao: “Nemojte mi vjerovati kada kažem da je Bosna i Hercegovina moguća, jer je ona rezultat ideologije i politike koja je bombardovala Srbe“. Nije izostalo ni pominjanje ujedinjenja sa Srbijom. E sada, koji je pravi Dodik – onaj koji Bosnu i Hercegovinu uvodi u Evropsku uniju ili onaj koji kaže da ona nije moguća i očekuje ujedinjenje Republike Srpske sa Srbijom.

Ibrahim Prohić: I jedan i drugi. Njegovo političko djelovanje je ekstremno pragmatično, rekao bih pragmatično do perverzije. Zbog toga Dodik mora upadati u kontradikcije i on, po mom sudu, svjesno iznosi kontradiktorne stavove. Pominjali smo posjetu Briselu i Dodikovu pragmatičnost kao razloge njegove promjene, ali ima nešto što je bitnije za razumijevanje te promjene. Dodik je dan po povratku iz Brisela otišao u Beograd kod predsjednika Srbije Vučića, rekao bih – njegovog mentora. Dodikova politika prvenstveno zavisi od stava i potreba Beograda. U okviru Bosne i Hercegovine, pogotovo Republike Srpske, Dodik figurira kao osoba neupitne političke moći.

Međutim, ta njegova politička moć nije autonomna, ona ne izvire iz njegovih stvarnih kapaciteta, već je transferirana prvenstveno iz Beograda, a jednim dijelom i iz Moskve. Ono što je interes Beograda – to će Dodik nedvosmisleno zastupati. Kada je Vučić prije godinu i po bio u Sarajevu i kada je rekao da Bosna i Hercegovina u Srbiji ima iskrenog prijatelja, mene su tada pitali šta mislim o toj izjavi, da li je ona stvarno iskrena. Rekao sam da ćemo o tome suditi na osnovu onoga šta će govoriti i kako će se ponašati Milorad Dodik. Dakle, mislim da Dodik ne vodi autonomnu politiku, već da slijedi upute iz Beograda.
Funkcionalnost BiH

Miloš Šolaja: Mislim da su te dvije izjave koje ste citirali, gospodine Karabeg, različite. Teritorijalna cjelovitost BiH nije sporna sve do onog trenutka kada se ospori nekim političkim argumentima u koje spada i politička moć. Od samog početka pregovora o BiH – dakle od Kutiljerovog plana, pa nadalje – ona počiva na dvije konstante. Prva konstanta je da se ne mijenjaju granice, što je u Dejtonu prihvatila i tadašnja vlast u Republici Srpskoj, tako da je Bosna i Hercegovina sa drugačijim političkim sistemom ponovo rođena u Dejtonu.

Druga konstanta, koja je također dogovorena u Dejtonu, je da se Srbima i Hrvatima omoguće odnosi sa Srbijom i Hrvatskom. Suvereno je pravo Republike Srpske da uspostavlja specijalne, paralelne veze sa Srbijom. To podrazumijeva ekonomske, socijalne, naučne i kulturne veze, ali i blisku političku saradnju. Ako posmatrate odnose Republike Srpske i Srbije u posljednje dvije decenije, vidjećete da su oni uvijek bili dobri bez obzira ko je bio na vlasti u Banjaluci i Beogradu. Dakle, ne radi se o nekom diktatu već o usklađenim politikama, a iznad svega je princip da je Srbija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma.

A što se tiče Dodikove izjave da Bosna i Hercegovina nije moguća, ona je moguća sve dok se ne pokaže da je nemoguća. Kako stoje stvari u posljednje vrijeme, čini se da Dodik nije jedini koji pokazuje da ona nije funkcionalna. Ona zaista nije funkcionalna, jer se ne poštuje čak ni zakonski rok od 15 dana za formiranje Savjeta ministara. Postavljaju se razni uslovi i preduslovi kao onaj o prihvatanju MAP-a, Akcionog plana za članstvo u NATO paktu, mada ga Evropska komisija ne postavlja.

Ibrahim Prohić: Svi se mi možemo složiti s Dodikom i sa svim ostalim koji tvrde da je BiH nefunkcionalna. To je tačno, ali to nije razlog da se tvrdi da je ona nemoguća. Ona je nefunkcionalna ne zato što je nemoguća, već zato što političke stranke nisu u stanju da uspostave funkcionalnu državu. Zašto Republika Srpska može da konstituiše vlast, a Federacija BiH ne može? Dva su glavna razloga. Prvi je što je ustavna konstitucija Federacije puno komplikovanija od ustavne konstitucije Republike Srpske. Drugi razlog je što postoji sprega između Dodika i Čovića koji u biti imaju isti politički cilj. Dodik želi pokazati da je država BiH nefunkcionalna iz čega izvodi zaključak da je nemoguća i neodrživa, što mu, po njegovom sudu, daje pravo na secesiju. Čović želi pokazati da je Federacija nefunkcionalna, pa je zato treba promijeniti što se može iščitati kao želja za reafirmacijom onog predratnog i ratnog cilja, a to je treći entitet. Ta dva cilja su kompatibilna.

Istine radi, ovo što prigovaram Dodiku i Čoviću na isti način sa malim nijansama može se prigovoriti i takozvanom političkom Sarajevu, odnosno da budem konkretan Stranki demokratske akcije. Oni sa svoje strane takođe doprinose konfuziji i nefunkcionalnosti. Kolega Šolaja je apsolutno u pravu kada govori o nepoštovanju roka za formiranje Vijeća ministara. Za to veću odgovornost imaju SDA i član Predsjedništa Željko Komšić. Dakle, krivica i odgovornost nije samo na jednoj strani. Ne kažem to da bih pravio vještačku ravnotežu nego zato što mislim da oni koji se u Sarajevu busaju u patriotska prsa ne rade za autentične interese BiH. Dodiku se takođe može prigovoriti što dovodi u pitanje ranije odluke državnih organa o putu BiH ka NATO paktu. U politici je uvijek problem kada ne priznajete ono što je ranije dogovoreno.

A da li to što Dodik odbija da se uopšte razgovara o Akcionom planu za članstvo u NATO paktu može biti prepreka na putu BiH u EU?

Ibrahim Prohić: Ne bih vezivao te dvije stvari. Put BiH u EU je jedna dimenzija, odnos BiH prema NATO paktu – druga. Mislim da treba imati osjetljivost za sentimente drugih. Pri tome mislim na sentimente Srba zbog bombardovanje Beograda od strane NATO pakta, bez obzira zbog čega je do toga došlo. Valja uvažiti sentimente koje Srbi imaju prema tome. To bi bila pomirljiva politika. Sve dok u Bosni i Hercegovini svako ne bude poštovao sentimente onog drugog, ova zemlja ne može krenuti naprijed. Meni je posebno draga ona izreka – u Bosni i Hercegovini ne može biti dobro, dok svima ne bude dobro.
Američka crna lista

Po nekim mišljenima, Dodik popravlja odnose sa Briselom i zbog toga da bi bio skinut sa crne liste Sjedinjenih Američkih Država. Njemu je to izgleda postalo posebno važno. U posljednje vrijeme bilo je nekoliko najava iz Republike Srpske da će on biti skinut s te liste.

Miloš Šolaja: Mislim da skidanje sa američke crne liste zaista traži mnogo političkog napora. Nije riječ samo o odnosima sa Briselom, već i o unutrašnjim odnosima, relaksiranju situacije. Sada je došao novi američki ambasador i to će biti prilika da Dodik uspostavi korektan odnos sa američkom administracijom. Dodik je te sankcije zaradio isključivo zbog kritike prethodne američke ambasadorke. Ono što je on govorio, nije bilo baš bilo bez osnova, ali sa moćnima u svijetu ne treba se poigravati.

Ibrahim Prohić: Ne radi samo o retorici, već o odnosima Vašington – Dodik i Brisel – Dodik. Možda zvuči previše optimistično, ali mislim da je na tim relacijama došlo do određenih promjena. Ovih dana sam u razgovoru sa ambsadorom jedne zapadne zemlje saznao da su oni na neki način zatečeni, ali i ohrabreni promjenom ponašanja i stavova Milorada Dodika u vezi sa nizom bitnih pitanja koja se tiču stabilnosti i odnosa u Bosni i Hercegovini. Ne samo zbog ove informacije, već i zbog čitavog niza drugih indikatora čini mi se da je Bosna i Hercegovina nakon dugog perioda glavinjanja i retrogradnih društvenih i političkih procesa konačno u situaciji da se pomakne naprijed.

Uzmimo samo odnos između Dodika i Vašingtona. Ranije je to bila mrtva relacija između Dodika i ambasadorke SAD-a. Danas imamo nešto drugo pri čemu moramo imati na umu da nije došlo ni do kakve promjene politike Vašingtona prema BiH, već do promjene taktike. Međutim, sve te promjene uslovljene su prvenstveno odnosima između Srbije i Brisela i Srbije i Vašingtona. Kako se na tim relacijama budu rješile stvari, po istom receptu će manje-više biti razrješene i u Bosni i Hercegovini. Dakle, koliko god nam se činilo da je Dodik problem, mislim da je on samo eho problema koji postoje na geostrateškom planu. U tom kontekstu pomenuo bih povezivanje statusa Kosova sa statusom Republike Srpske i igre oko toga. Tvrdim da će pitanje Republike Srpske biti rješeno onda kada se definitivno rješi status Kosova, odnosno spor između Beograda i Prištine. To će umnogome odrediti ne samo ponašanje Dodika, nego i mnogih u Bosni i Hercegovini.
EU i samostalnost Republike Srpske

Ako je Dodik iskreno za to da BiH uđe u EU, a on to otvoreno zagovara, onda nema ništa od osamostaljenja Republike Srpske i njenog pripajanja Srbiji. Da li to znači da Dodik odustaje od tog cilja o kome je godinama govorio?

Miloš Šolaja: Šta je danas nezavisnost, kada su geopolitičke i geostrateške relacije u svijetu značajno izmijenjene. Šta znači biti nezavisan, a biti u Evropskoj uniji? Kad danas putujte Evropom i ne primijetite kada iz jedne države pređete u drugu. U Evropskoj unije nema unutrašnjih granica, one su samo na spoljnjem obodu EU. U tom smislu spreman sam čak i da tvrdim da je Republika Srpska već sada nezavisna. Ona može potpuno nezavisno da vodi ekonomiju sve u skladu sa Ustavom BiH. Šta mislite kako su se razvili Flandrija i neke druge evropske regije. Ako Repubilila Srpska bude toliko ekonomski efikasna, zašto da ne bude samostalna, da ne koristim riječ nezavisna, u procesu odlučivanja. Isto važi i za Federaciju BiH. Ali, umjesto da se takmičimo na ekonomskom planu, mi imamo stalno zatezanje na nacionalnim osnovama.

Gospodine Šolaja, vi ste rekli da je u ekonomskom smislu Republika Srpska praktično nezavisna i da u stvari može da radi ono što želi. Pa čemu onda tolike priče o osamostaljenju, o stvaranju vlastite države, o pripajanju Srbiji?

Miloš Šolaja: To je politička priča koja dobro prolazi. Mnogo je teže ostvariti rezultatate na ekonomskom planu. Danas najveći društveni proizvod imaju dvije male evropske zemlje čija imena počinju slovom L – Lihtenštajn i Luksemburg. Luksembug ima nešto više od 40.000 evra po stanovniku. Dao je i predsjednika Evropske komisije. Zar takvi ne mogu da budu i entiteti u Bosni i Hercegovini? Hajde da radimo na tome. Zemlja ne postaje bogata na bazi prazne retorike.

Ibrahim Prohić: Za mene je bitniji ovaj prvi dio vašeg pitanja – da li je Dodikovo opredjeljenje za Evropsku uniju iskreno. Mislim da nije, kao što nije ni kod ostalih čelnika etabliranih političkih stranaka. Postavlja se pitanje zašto nije moguće ovo što govori kolega Šolaja i što bi bilo dobro – ne samo za entitete nego i za cijelu državu. Zašto politički čelnici de facto ne žele da zemlja ide prema Evropskoj uniji? Odgovor je vrlo jednostavan. Oni ne žele u Evropsku uniji zato što bi morali usvojiti standarde i principe koji tamo važe. Prije svega, ne bi mogli da kontrolištu stubove države – policiju i pravosuđe.

A nacionalni lideri žele da ih drže pod kontrolom, jer se iza mnogih od njih vuku repovi i sumnje da su povezani sa kriminalnim radnjama. Zbog toga oni iskreno ne žele da Bosna i Hercegovina uđe u Evropsku uniju. Ova njihova proevropska retorika, koju sada slušamo, je iznuđena, to nije njihovo iskreno uvjerenje. Što se tiče Dodika, on jeste pragmatičan, on nije nacionalista, kao što to nije bio ni Milošević, ali je dobro osjetio benefite koje donosi vlast. On se grčevito bori da zadrži te benefite kao što to čine i ostale njegove kolege u drugim etničkim zajednicama.
Vučićev idealni pomoćnik

U zaključku, da li je Dodik napravio zaokret, da li je na političkoj sceni zaista jedan novi Dodik?

Miloš Šolaja: Kao pragmatičan političar Dodik prati ono što se dešava i na osnovi toga povlači poteze vodeći računa o biračima. Zato nam se čini da se međusobno isključuje ono što on govori u Sarajevu i što govori u Nišu. Međutim, on se vrlo pragmatično odnosi prema svakoj publici.

Ibrahim Prohić: Ne, nije to novi Dodik. To je onaj isti Dodik koji se samo prilagođava. On nije dosljedan u svojim ideološkim i političkim stavovima, ali je dosljedan u svojoj nedosljednosti, a to znači da dosljedno prati aktuelne političke vjetrove. To možemo ilustrovati njegovim odnosom prema predsjednicima Srbije – od Tadića, preko Tome Nikolića, do Vučića. Uvijek je uspijevao da se prilagodi, da nađe nekakav modus vivendi sa predsjednikom Srbije bez obzira ko to bio. To mu je uspijevalo zato što je uvijek bio potreban Beogradu, a u ovom tenutku posebno je potreban Vučiću.

Vučićeva politička igra se svodi na slijedeće – proizvedi problem, a onda se pojavi kao onaj koji ga rješava. U toj političkoj igri Dodik je idealni pomoćnik
Zanimljiv intervju.
Dodikova spika se primila kod mnogih pa i intelektualaca.
jagugu
Posts: 1225
Joined: 28/07/2018 16:02

#44444 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by jagugu »

Dizdarević za Face: Ovo je ludilo, sve ide ka razlazu, mržnji i strahu, ali i pod ruku Dodiku i našim liderima

Predstavnici RS-a prije nekoliko dana su saopštili da će Ustavnom sudu BiH podnijeti zahtjev za ukidanje obilježavanja 1. marta odnosno Dana nezavisnosti BiH kao praznika. Povodom toga, Face je kontaktirao Zlatka Dizdarevića, novinara, diplomatu i političkog analitičara.

„Potpuno je iluzorno očekivati da tu može biti nekog racionalnog raspleta. Niti će oni odustati od insistiranja na ovome na čemu institiraju niti se sa ove strane može nešto dobiti s time što će se reagirati naravno onako kako će se reagirati. Oni će potpuno hladno negirati odluku Ustavnog suda pozivajući se da to nije ni prva ni posljednja odluka Ustavnog suda u ovoj državi na koju reagira kako ko hoće. Iskreno ne vidim tu mehanizam koji to može da spriječi, prema tome tu više nije uopće u pitanju taj datum koji , koji je naravno vezan za nešto što je neustavno i za sami početak rasturanja Bosne i Hercegovine“, rekao je u uvodu Dizdarević te dodao:

„Jasno nam je da oni neće priznati odluku ustavnog suda pa šta? Neka mi neko kaže šta ova država kao sistem, kao organizacija, kao legalitet a prije svega kao sama država može povodom toga da uradi? Ništa. Prema tome, to su incidenti koji odgovaraju svakome na vrhu ove države i oni će se uvijek ponavljati te će uvijek biti tenzija“, kazao je Dizdarević.

Također, dugogodišni urednik i novinar dodao je da u svemu ovome ne vidi kraj.

„Prisjetimo se da je tako bilo i sa pokretanjem tačnije otvaranjem ponovo presude Haškog tribunala koji je samo ojačao Dodika. Tako je bilo i sa najavama reagovanja sa ove strane na ime RS-a , koje je također ojačalo Dodika i sasvim je sigurno da će isto tako ova priča ojačati opet i samo njega. Također, dokazat će nam da mi nismo država, prema tome ovo ide u beskraj ja u tom smislu ne vidim uopće razlog da se to dalje obnavlja i nastavi tim putem jer je to činjenica koja dokazuje nepostojanje države BiH u onom smislu u kojem svaka normalna država postoji i koja uz svoje mehanizme ustavne za odbrane odluka Ustavnog suda i one s tim računaju“, zaključio je Dizdarević.

Kazao je i da je ovo jedno ludilo koje odgovara onima kojima odgovara ovakva BiH te da sve ide u razlazu, mržnji i strahu. Podsjećamo, niko od predstavnika političkih lidera se nije oglasio povodom ovih najava iz RS-a.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#44445 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Thorgerson »

Bakir je dodao toliko dobrih lopti Dodiku, da je to vise mucno za gledati.

:roll:
jagugu
Posts: 1225
Joined: 28/07/2018 16:02

#44446 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by jagugu »

Ministar Čampara o rezervnom sastavu MUP-a RS: Ako treba, imat ćemo odgovor!

Najava uvođenja rezervnog sastava Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske izazvala je brojne reakcije. Tim prije jer se nametnulo pitanje da li, nakon najave uvođenja paralelne obavještajne službe (što je i zaboravljeno u multipliciranju dnevnih događaja kod nas), gledamo i formiranje etnitetske vojske na mala vrata. Nije stoga slučajno da je među prvima reagirala Ambasada SAD-a u Sarajevu dovodeći u pitanje nadležnosti MUP-a RS.

Žele da se "ganjamo"

U razgovoru za Radiosarajevo.ba ministar unutrašnjih poslova FBiH Aljoša Čampara komentira najave kolege iz bh. entiteta RS Dragana Lukača, kao i brzo donošenje Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima u ovom pravcu.

Radiosarajevo.ba: Kako komentirate najavu formiranja rezervnog sastava MUP-a RS? Postoji li razlog za zabrinutost?

MINISTAR ČAMPARA: Mirovni sporazum tretira to pitanje. Mislim da Aneks 1 (b) govori o vojnim efektivima. Ovdje se ne radi ni o čemu drugom nego o naoružavanu. Rezervni sastav u smislu odbranbenih aktivnosti je reguliran Zakonom o odbrani. Dakle, OSBiH mogu uvoditi rezervni sastav.

U demokratskim policijskim strukturama, kakvoj mi težimo u BiH, nema mjesta za to, niti je to predviđeno zakonima o policijskim službenicima i unutrašnjim poslovima. Više se radi o pokušaju izazivanja nekih strepnji, strahova, korištenju svega toga u političke svrhe. Baš bih volio vidjeti kad bi se donio takav jedan zakon, kao što ga žele donijeti, kakva je njegova primjenjivost.

Jer, donosite zakone da biste ih primjenjivali. Sada kada pogledamo kako sa aspekta budžeta, radno-pravnog statusa, ovlasti policijskih službenika, pitanje je kako bi to sve skupa izgledalo.

Oni to pravdaju migrantskom krizom. Migrantska kriza je u nadležnosti institucija BiH. Prije svega, Granične policije, SIPA-e, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, sve druge agencije trebaju pružati pomoć i asistenciju tim institucijama.

Ako se ovo odnosi otprilike na situaciju da se "ganjamo" ko je bolje opremljen ili koje policije više ima, mi možemo odgovoriti iz Federacije BiH na to. Vjerujte mi da smo mi sada kao policijska struktura u FBiH i brojniji i bolje opremljeni i imamo veća budžetska sredstva. Jednostavno imat ćemo odgovor na sve izazove.

Ako je, ponavljam, cilj to. Ali, mislim da ne bi trebao biti to cilj. Trebamo stvarati što bolju policijsku struktura generalno koja će se boriti protiv organiziranog kriminala, korupcije i drugih krivičnih dijela. A ne koristiti policiju u dnevnopolitičke svrhe i širiti strah među ljudima.

Radiosarajevo.ba: Nekadašnji policijski ministar Avdo Hebib je u jednom komentaru apostrofirao tvrdnje da će policija rezervnog sastava imati ista ovlaštenja kao i redovna policija. Vaš komentar?

MINISTAR ČAMPARA: To je nelogično i neprovodivo. Rezervni sastav bi se koristio u posebnim situacijama. Kakve su njihove ovlasti? Ko su ti ljudi, kako će biti primljeni, šta će raditi, šta će raditi kada ne bude potrebnih aktivnosti? Sve to oni pravdaju sa elementarnim nepogodama. Možete misliti, uvoditi rezervni sastav policije radi elementarnih nepogoda! Pored toliko institucija, od gorskih službi pa do civilne zaštite.

Gdje su duge cijevi?

Radiosarajevo.ba: Svjedočimo li militarizaciji?

MINISTAR ČAMPARA: Da,radi se o militarizaciji policije, što nije dopustivo. Jer mi imamo Oružane snage BiH i u Zakonu o odbrani postoje odredbe gdje se u tim strukturama može uvesti vojna rezerva u slučaju potrebe, i to do 50 posto postojećeg sastava.

To je sasvim logično. Evo, i u slučaju migrantske krize. Zašto se OSBiH ne bi mogla koristiti!? Očito su ovo nepotrebne stvari. Očito nešto stoji iza toga, što ćemo uskoro vidjeti. Ili je riječ o politici – da se nešto donese, a u suštini da se nikad ne primijeni. Kao što je nabavka oružja, dugih cijevi. Koliko znam još ih nikada nisu stvarno nabavili. Ali, kažem, mi ćemo imati odgovor na sve i tražit ćemo za sve reciprocitet.

Radiosarajevo.ba: Ministar Lukač je rekao da nema ništa protiv da i MUP FBiH uvede rezervni sastav. Je li se o tome razmišljalo?

MINISTAR ČAMPARA: Niti smo o tome razmišljali, niti bi htjeli uvoditi rezervni sastav.

Ali ćemo htjeti i željeti odgovoriti u skladu sa s Ustavom i zakonima ove zemlje.

Ne znam šta pokušavaju s tim. Je li njima problem što u FBiH više policajaca. Što je FBiH finansijski imućnija, ima bolju opremu i budžete. Ali, ovdje je drugačije policija ustrojena. Federalna uprava policije i deset kantonalnih MUP-ova.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#44447 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

Neznam jeli ko gleda face TV , ali mektic mi je unio strah da će biti ponovo rata
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#44448 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

mO k3 wrote:Neznam jeli ko gleda face TV , ali mektic mi je unio strah da će biti ponovo rata
Ko će ratovati, dijaspora ili ovi domaći jer ja ko domaći nemam namjere pa jedino da nam se vi vratite svi od reda B-H-S i ko pobjedi mi domaći priključimo se pobjednicima.
Ovaj put ne morate bojevom municijom, slobodno negdje na painball otiđite.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#44449 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

Kolinda wrote:
mO k3 wrote:Neznam jeli ko gleda face TV , ali mektic mi je unio strah da će biti ponovo rata
Ko će ratovati, dijaspora ili ovi domaći jer ja ko domaći nemam namjere pa jedino da nam se vi vratite svi od reda B-H-S i ko pobjedi mi domaći priključimo se pobjednicima.
Ovaj put ne morate bojevom municijom, slobodno negdje na painball otiđite.
Iskreno , ti si Niko i ništa i ne pitaš se ništa mislim da sam ti bio jasan
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#44450 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

mO k3 wrote:
Kolinda wrote:
mO k3 wrote:Neznam jeli ko gleda face TV , ali mektic mi je unio strah da će biti ponovo rata
Ko će ratovati, dijaspora ili ovi domaći jer ja ko domaći nemam namjere pa jedino da nam se vi vratite svi od reda B-H-S i ko pobjedi mi domaći priključimo se pobjednicima.
Ovaj put ne morate bojevom municijom, slobodno negdje na painball otiđite.
Iskreno , ti si Niko i ništa i ne pitaš se ništa mislim da sam ti bio jasan
:lol:
Nek nam se ti i Mehtić pitate i ja sam sretan :lol:
Locked